26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1058 C<br />

1056 1053 A<br />

1054 1059 C<br />

1057 AD 1060 1055 CA 1061 1056<br />

1058 A<br />

C<br />

1062 1059<br />

1057 AC D<br />

1060 C<br />

1<br />

1061 1058 AC 1063 A<br />

1062 1059<br />

2 AC 1064 A<br />

1060 C<br />

1065 A<br />

1061 A<br />

1063 1066 A 1062 A<br />

F 1067 1064 3 A<br />

1068 1065 A<br />

F 1063 4<br />

1069 1066 A<br />

DA 1067 1064 A<br />

1070 A<br />

F 1068 1065<br />

5 A<br />

1071 1069 1066<br />

AD A<br />

F 1067 6 A<br />

1072 C<br />

1070<br />

1068<br />

A<br />

F 1073 7 C<br />

1071 1069<br />

1074 AD C<br />

1070 1075 1072<br />

A C<br />

F 8<br />

1076 1073 AC 1071<br />

F 1077 1074 A<br />

9 AC 1078 1075 1072<br />

A AC F 10<br />

1079 1076 1073<br />

DA C<br />

F<br />

1077 1074<br />

11<br />

AC 1080 A<br />

1078 1075 A<br />

1081 A<br />

1079 1076 DA 1082 1077 CA 1083 1078<br />

1080 A 12<br />

1084 1081<br />

F<br />

1079 CA 13<br />

D<br />

1085 1082 C<br />

1086 1083 1080<br />

14 C A<br />

1084 1081 CA F 1087 15 A<br />

1085 1082 C<br />

1088 A<br />

1086 1083<br />

16<br />

CA 1089 1084 AC F 17<br />

1087 1090 1085<br />

A C<br />

F 1091 1088<br />

1086 18 A<br />

C<br />

1092 1089 A<br />

1087<br />

1093 1090 A<br />

DA F 19<br />

1091 1088 A<br />

1094 C<br />

F 1092 1089<br />

20 A<br />

1095 C<br />

1093 1090 DA F 1096 1091 21 CA 1092<br />

1094<br />

A<br />

C<br />

1097 22 C<br />

1095<br />

1093<br />

C<br />

D<br />

1098 A<br />

1096 C<br />

1099 1094 AC F<br />

1097<br />

23<br />

1100 1095<br />

CA C<br />

1101 1098<br />

1096 24 A<br />

C<br />

1099 25 A<br />

1097 1100 26 CA 1101 1098 A<br />

F<br />

1099<br />

27<br />

A<br />

1100<br />

28<br />

A<br />

308 272<br />

60<br />

433<br />

52 308<br />

54x2<br />

52<br />

191<br />

54x2<br />

46<br />

405<br />

52<br />

32 191<br />

54x2<br />

185 46<br />

54 405<br />

32 191<br />

185 46<br />

2<br />

54 405<br />

32<br />

45<br />

185<br />

2<br />

54<br />

45<br />

L18 2<br />

267<br />

45<br />

52<br />

L14 L18<br />

267<br />

52<br />

55<br />

L14 L18<br />

65 267<br />

52<br />

57 55<br />

L14<br />

65<br />

57 55<br />

65<br />

276<br />

326 57<br />

54<br />

46 276<br />

255 326<br />

954 46 276<br />

255 326<br />

954 46<br />

255<br />

9<br />

41<br />

47<br />

277<br />

35 41<br />

47<br />

277<br />

35 41<br />

47<br />

277<br />

100<br />

57 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Lennartsfors Ekshärad: Linje LBB 2 1, Lantbrevbäraren 24-11-1970 Rätvänd 8-1-1955. stämpel Välplacerad på klipp. lila Postal stpl över 200 två kr. märken på klipp. 500<br />

100<br />

101 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Samling Ransby 14-8-1908 Örebro Län Prakt med stämpel ca 2100 på stämplar 1 kr Oscar. (ca 700 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 450 100<br />

Lot kvalitet Lekvattnet med från 123 LBB läsbara stämplar 1, 13-12-1969 till Vapen-Modernt LYX stämplar. Vacker rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. 1500 350 100<br />

Mark 57<br />

Lennartsfors<br />

Ringtypsmärken 7-4-1911 LBB nära 1,<br />

med Prakt 24-11-1970<br />

utvalda stämpel. Rätvänd<br />

vackra Postal Sverige stämplar<br />

stämpel 400 kr. i<br />

på<br />

mycket<br />

klipp.<br />

bra<br />

Postal<br />

märkeskvalitet.<br />

200 kr. 250 500<br />

100<br />

20 101<br />

Samling öre Oscarsmärken på Örebro brev från Län<br />

med Örebro-Hallsberg med<br />

utvalda<br />

ca 2100<br />

vackra<br />

stämplar A 10-1-1896 stämplar<br />

Förfilateli (ca 700<br />

i mycket till Ringtyp/Oscar) Cleve, bra Tyskland märkeskvalitet.<br />

i visiralbum. med heltäckande Blandad 450<br />

annons Lot kvalitet med från på 123 baksidan läsbara stämplar till från Vapen-Modernt LYX "A.P.Forsner, stämplar. Örebro" med bilder på reseffekter, galanterivaror 1500 350<br />

Odaterat och Fotografiartiklar.<br />

officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 150<br />

Mark 57 Ringtypsmärken 7-4-1911 nära med Prakt utvalda stämpel. vackra Postal stämplar 400 kr. i mycket bra märkeskvalitet.<br />

adresserat Hjulsjö "a 12-2-1935 Son Logis" Prakt i bostaden. stämpel. Intressant. 250 500<br />

100 200<br />

Förfilateli 20 101 öre Oscarsmärken<br />

1700-talet, på brev från med<br />

två Örebro-Hallsberg utvalda vackra<br />

karterade brevomslag A 10-1-1896 stämplar i mycket<br />

från Ystad till Cleve, bra<br />

samt Tyskland märkeskvalitet.<br />

två okarterade med heltäckande från Lund. 450<br />

Laxå 26-1-1888 Prakt stämpel. 700<br />

annons Lot med på 123 baksidan stämplar från Vapen-Modernt "A.P.Forsner, Örebro" med bilder på reseffekter, galanterivaror 100<br />

350<br />

Lillkyrka och Fotografiartiklar.<br />

19-2-1954 Prakt stämpel. 100 150<br />

Mark 7-4-1911 nära Prakt stämpel. Postal 400 kr.<br />

Ringkarleby Hjulsjö 12-2-1935 6-10-1886 Prakt Prakt stämpel. 250<br />

stämpel, Kurirpost<br />

2 nktt. Postal 150 kr. 100<br />

20 öre på brev från Örebro-Hallsberg A 10-1-1896 till Cleve, Tyskland med heltäckande<br />

Brev Östansjö Laxå<br />

annons med 26-1-1888 komplett på 16-10-1926 baksidan och Prakt långt från Prakt stämpel.<br />

"A.P.Forsner, innehåll stämpel. daterat Örebro" Rise med på FRÖSÖN bilder på reseffekter, 14-5-1719, galanterivaror<br />

gällande transport 100<br />

av fältkassan<br />

Jädersbruk-Medåker Lillkyrka och Fotografiartiklar.<br />

19-2-1954 från Frösön Prakt 19-11-1891<br />

till Gävle. stämpel. Förtydligande<br />

Sidvänd stämpel,<br />

av text<br />

1 kt.<br />

medföljer.<br />

Postal 3.000 kr. 600<br />

1500 100 150<br />

tyska<br />

Samling Ringkarleby Hjulsjö 12-2-1935<br />

(översättning<br />

Västmanlands 6-10-1886 Prakt Prakt stämpel.<br />

medföljer).<br />

Län med stämpel,<br />

På baksidan<br />

ca 1000 2 nktt.<br />

finns<br />

stämplar Postal<br />

notering<br />

(ca 150 500 kr.<br />

"Praesenterat<br />

Ringtyp/Oscar)<br />

i Krigzrätten<br />

i visiralbum.<br />

den 6<br />

100<br />

Julij 1636". Blandad Östansjö Laxå 26-1-1888 kvalitet 16-10-1926 Prakt från läsbara Prakt stämpel. stämpel. till Västmanlands LYX stämplar. Län<br />

800<br />

100<br />

4 skilling på inrikes brev med innehåll, fyrkantsstämpel (typ 3) Köping 18-5-1858 Prakt<br />

2000<br />

Vackert Jädersbruk-Medåker Lillkyrka 19-2-1954 Prakt<br />

placerad<br />

adresserat<br />

på tvättbart<br />

brevomslag 19-11-1891 stämpel.<br />

märke.<br />

till Clas Sidvänd Christersson stämpel, 1 Horn kt. Postal av Åminne. 3.000 kr. Skrivet på Svenska, 1500 100<br />

500<br />

renskrivning<br />

Romfartuna Samling Ringkarleby medföljer. Västmanlands 6-10-1886<br />

6-10-1886<br />

Arkivanteckning Prakt<br />

Prakt Län med stämpel,<br />

stämpel ca 1000 1636. 2 nktt.<br />

på Oscar stämplar Postal<br />

boktryck (ca 150 500 kr.<br />

med Ringtyp/Oscar) tunn fläck. Postal i visiralbum. 2.000 kr. 100 2000<br />

500<br />

Vackert Blandad Östansjö adresserat kvalitet 16-10-1926 brevomslag från läsbara Prakt stämpel. till Jacob LYX stämplar. de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer.<br />

85<br />

Arkivanteckning<br />

Oscarsmärken med<br />

1638.<br />

utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 100<br />

800<br />

4 400<br />

Jädersbruk-Medåker<br />

skilling på inrikes brev<br />

19-11-1891<br />

med innehåll,<br />

Sidvänd<br />

fyrkantsstämpel<br />

stämpel, 1 kt.<br />

(typ<br />

Postal<br />

3) Köping<br />

3.000 kr.<br />

18-5-1858 Prakt<br />

2000<br />

Vackert 52 placerad Ringtypsmärken adresserat på tvättbart brevomslag med märke. utvalda utan vackra innehåll stämplar till Jacob i mycket de la bra Gardie märkeskvalitet. från Generalguvernören<br />

1500<br />

400 500<br />

över Lot Romfartuna Samling Ingermanland Västmanlands<br />

med 74 stämplar 6-10-1886 och Keksholms Vapen-Modernt. Prakt Län med stämpel län, ca 1000 friherre på Oscar stämplar Erik boktryck Carlsson (ca 500 med Gyllenstierna Ringtyp/Oscar) tunn fläck. Postal af i Ulaborg visiralbum. 2.000 (1602- kr.<br />

200 500<br />

57). Blandad Skrivet på kvalitet Svenska, från läsbara renskrivning till LYX medföljer. stämplar. Arkivanteckning 1642.<br />

800<br />

Stjernvik 85 9.4.1883 Praktstämpel på 30 öre lösen tandning 13.<br />

2000<br />

4 skilling<br />

Oscarsmärken<br />

på inrikes<br />

med<br />

brev<br />

utvalda<br />

med innehåll,<br />

vackra stämplar<br />

fyrkantsstämpel<br />

i mycket<br />

(typ<br />

bra<br />

3)<br />

märkeskvalitet.<br />

Köping 18-5-1858 Prakt<br />

Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 100 400<br />

titlar. Köping 52 placerad Ringtypsmärken<br />

Utan innehåll 26-4-1939 på tvättbart<br />

med Lyx med märke.<br />

daterad stämpel utvalda<br />

på på vackra<br />

fliken välcentrerat stämplar<br />

31 dec märke. i mycket bra märkeskvalitet.<br />

1644, delvis översättning medföljer. 100 400 500<br />

2000<br />

Vackert Snyten Lot Romfartuna<br />

adresserat med 15-10-1900 74 stämplar 6-10-1886<br />

brevomslag Prakt Vapen-Modernt. Prakt stämpel på Oscar boktryck med tunn fläck. Postal 2.000 kr.<br />

stämpel. utan innehåll Postal 100 till Krigskollegiet kr. i Stockholm från Casper Ko- 100 200 500<br />

skull Möklinta Stjernvik 85 (enligt Oscarsmärken vaxsigill 1-4-1885 9.4.1883 på med<br />

Lyx Praktstämpel baksidan) utvalda vackra<br />

stämpel på tysk på 6 30 öre adress stämplar öre Lösen. lösen med i tandning mycket översättning. bra 13. märkeskvalitet. Arkivanteckning 1648. 2000<br />

100 400<br />

Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

Samling Köping 52 Ringtypsmärken 26-4-1939 Dalarnas (Kopparbergs) Lyx med stämpel utvalda på vackra<br />

Län välcentrerat stämplar<br />

med ca 2100 märke. i mycket bra märkeskvalitet.<br />

stämplar (ca 700 Ringtyp/Oscar) i 100 400<br />

"Praesent den 30 Maij 1649". 2000<br />

visiralbum. Snyten Lot med 15-10-1900 74 Blandad stämplar Prakt kvalitet Vapen-Modernt. stämpel. från läsbara Postal till 100 LYX kr. stämplar.<br />

1500<br />

Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 100 200<br />

Tyfors 6-9-1911, rätvänd. Postal 1.500 kr.<br />

håll med Möklinta Stjernvik<br />

notering 1-4-1885 9.4.1883<br />

på fliken Lyx Praktstämpel stämpel "Praesent på på<br />

den 6 30 öre öre<br />

7 Lösen. Aug.<br />

lösen<br />

1652".<br />

tandning 13. 800<br />

100 2000<br />

Insjön 1, 14-6-1915 något sidvänd på 5 kr posthuset. Postal 1.500 kr.<br />

Samling Köping 26-4-1939 Dalarnas (Kopparbergs) Lyx stämpel på Län välcentrerat med ca 2100 märke. stämplar (ca 700 Ringtyp/Oscar) i 800 100<br />

165 visiralbum. Snyten Oscarsmärken 15-10-1900 Blandad med Prakt kvalitet utvalda stämpel. från läsbara vackra Postal stämplar till 100 LYX kr. stämplar. i mycket bra märkeskvalitet. 1500 700<br />

Kronopost<br />

100<br />

Tyfors<br />

Möklinta 3-1-1912 6-9-1911,<br />

1-4-1885 rätvänd rätvänd.<br />

Lyx stämpel Postal<br />

på<br />

1.500 med Dalarnas 6 öre svaga kr.<br />

Lösen. bokstäver Län "rs". Postal 1.500 kr. 700 800<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

100<br />

300<br />

58 Insjön<br />

Samling Ringtypsmärken 1,<br />

Dalarnas<br />

14-6-1915<br />

(Kopparbergs) med något utvalda sidvänd vackra Län<br />

på<br />

med<br />

5 kr stämplar posthuset.<br />

ca 2100 i mycket stämplar<br />

Postal bra 1.500<br />

(ca märkeskvalitet. 700<br />

kr.<br />

Ringtyp/Oscar) i<br />

Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 500 800<br />

Lerum Lot 165 visiralbum.<br />

den med Oscarsmärken<br />

15 160 Okt.<br />

Blandad stämplar med<br />

1851<br />

kvalitet<br />

och Ringtyp-Modernt. utvalda<br />

fortskaffas<br />

från läsbara vackra stämplar<br />

av<br />

till<br />

kronobrefbärare.<br />

LYX stämplar. i mycket bra märkeskvalitet. 1500<br />

Meanderslinga. Västergötland. 450 7001500<br />

Brevomslag Lila Tyfors<br />

rakstämpel 3-1-1912 6-9-1911,<br />

utan innehåll, "Kortexp. rätvänd rätvänd.<br />

med stämpel Postal 1.500<br />

Avesta" fjäderrest med vackert svaga kr.<br />

i sigillet. makulerad bokstäver Från på Skara "rs". brev Postal till 1950-talet. Huseby 1.500 Stämpeln med kr. not. skulle 700 800<br />

"Requisition" användas 58 Insjön Ringtypsmärken 1, sänt 14-6-1915 för att till ange Secundmajorens med något avsändarpostanstalt utvalda sidvänd vackra på Comp. 5 kr stämplar posthuset. på buntetikett. i mycket Postal Förklaring bra 1.500 märkeskvalitet. kr. från Posten medföljer. 200<br />

500 800 300<br />

Brevomslag Stora Skedvi 1867 22-12-1950 med fjäderrest Prakt/Lyx och slinga stämpel.<br />

Lot 165 med Oscarsmärken 160 stämplar med Ringtyp-Modernt. utvalda vackra stämplar samt "Fort" i mycket ställd bra till märkeskvalitet. Sandtorp klostret "Fortskaffas 100<br />

af kronobrefbärare Borlänge Lbr 13-6-1941 skyndsammast Prakt/Lyx och stämpel. af dem i natt".<br />

450 700<br />

100<br />

300<br />

Lila Tyfors rakstämpel 3-1-1912 "Kortexp. rätvänd stämpel Avesta" med vackert svaga makulerad bokstäver på "rs". brev Postal 1950-talet. 1.500 Stämpeln kr. skulle 700<br />

Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm.<br />

Landtbr. No 173, 22-9-1891 Lyx stämpel. Postal 200 kr. 300<br />

användas 58 Ringtypsmärken för att ange med avsändarpostanstalt utvalda vackra stämplar på buntetikett. i mycket Förklaring bra märkeskvalitet. från Posten medföljer.<br />

100 500<br />

200<br />

till Stratomta, Vestgärde Stora<br />

Lot med<br />

Skedvi<br />

160 vidarebefordrat 4-3-1891 stämplar<br />

22-12-1950 Prakt Ringtyp-Modernt.<br />

Prakt/Lyx stämpel. stämpel.<br />

och emottaget Postal 150 av fyra kr. olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 100<br />

450 700<br />

Brev 50 Borlänge<br />

Lila med öre rakstämpel 1 Postverket brun/vit Lbr 13-6-1941<br />

"Kortexp. fjäder med bra i Prakt/Lyx stort Avesta" centrering vaxsigill vackert<br />

stämpel. och "Östgöta" makulerad Prakt stämpel samt på kronoslinga brev Vika 1950-talet. Station märkt 23-6-1936. Stämpeln "Öppen skulle Ordres" 100<br />

till Stratomta. Born Landtbr. användas 29-4-1870 No Döfvestad, för 173, att Välstämplat ange 22-9-1891 vidarebefordrat avsändarpostanstalt Lyx på 12 stämpel. öre och vapen. Postal emottaget på Postal buntetikett. 200 kr. 150 av kr. fyra Förklaring olika personer. från Posten Daterat medföljer. 18<br />

100 200<br />

april 1809. 700<br />

Samling Vestgärde Stora Skedvi<br />

Gävleborgs 4-3-1891 22-12-1950 Prakt Prakt/Lyx<br />

Län med stämpel. stämpel.<br />

ca 1550 Postal stämplar 150 kr. (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100<br />

Blandad 50 Borlänge öre Postverket kvalitet Lbr 13-6-1941 från med läsbara bra Prakt/Lyx centrering till LYX stämpel. stämplar. och Prakt stämpel Vika Station 23-6-1936. 1100<br />

kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 100<br />

141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1000<br />

Brev Born Landtbr.<br />

med 29-4-1870 No 173,<br />

två vita fjädrar Välstämplat 22-9-1891 Lyx<br />

samt annorlunda på 12 stämpel. öre vapen. Postal<br />

kronoslinga. Postal 200 kr. 150 Från kr. Spånga klockare-Gård "Angår<br />

600<br />

100<br />

hastig 50 kronoskjuts Ringtypsmärken för Kongl. med utvalda Westmanlands vackra stämplar Reg:te". i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Samling Vestgärde Gävleborgs 4-3-1891 Prakt Län med stämpel. ca 1550 Postal stämplar 150 kr. (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 500 1001500<br />

Brev Lot Blandad 50 med öre med 1 Postverket Brun/svart 350 kvalitet stämplar från med fjäder läsbara Ringtyp-Modernt bra på centrering till Emb. LYX Br. stämplar. och Till från Prakt Berg X och stämpel sänt W-Län från Vika bla. Wettlanda Station Grangärde, 23-6-1936. den Landa, 20 april Walbo, 1815. 1100<br />

100<br />

Innehåll Wikmanshyttan 141 "Wäg-Route" Oscarsmärken och angående med Söräng. utvalda Militärtransport vackra stämplar av tyger i mycket från bra Fredricstad märkeskvalitet. till <strong>Göteborg</strong>. 500<br />

Born 29-4-1870 Välstämplat på 12 öre vapen. Postal 150 kr. 6001500<br />

Brev Lot med med 1 vit 125 fjäder stämplar daterad Vapen-Modernt.<br />

50 Ringtypsmärken med utvalda 9 sept vackra 1826 sänt stämplar till Major i mycket vid Westgötha bra märkeskvalitet. Dahls Regemente i<br />

100<br />

350<br />

500<br />

Gobyn Samling<br />

Walbo med 2-1-1892 innehåll Gävleborgs gällande Län med<br />

Prakt stämpel, utseende ca 1550<br />

2 ktt. av stämplar Fullmäktig (ca för 630 soldaterna Ringtyp/Oscar) Esping i visiralbum.<br />

och Örn vid Sun-<br />

100<br />

dahls<br />

Lot Blandad Häradsrätt<br />

med 350 kvalitet i<br />

stämplar<br />

Brottmål. från läsbara Ringtyp-Modernt till LYX stämplar. från X och W-Län bla. Grangärde, Landa, Walbo, 1100<br />

Ljusdal Wikmanshyttan 23-5-1887 och Prakt Söräng. stämpel, 1 kt. 700<br />

141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 100 500<br />

Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär- 600<br />

dingsman<br />

Jädraås Lot<br />

50 Ringtypsmärken<br />

med<br />

i Hult,<br />

13-9-1941 125 stämplar<br />

Wisnums<br />

Prakt med<br />

Vapen-Modernt.<br />

Socken, utvalda stämpel.<br />

med vackra notering stämplar "angående i mycket Brottmålsstemningar". bra märkeskvalitet. 100 350<br />

500 700<br />

Lot med Hennan Walbo<br />

Lot med 9 brev<br />

2-1-1892 19-5-1884 350 med stämplar<br />

Prakt<br />

3 kronoslingor Prakt Ringtyp-Modernt<br />

stämpel, stämpel. 2<br />

1735-1806<br />

ktt.<br />

från X de och flesta W-Län med bla. militära Grangärde, adresser Landa, / Soldatpost. Walbo, 100 1001200<br />

Lot med Ljusdal Wikmanshyttan 15 brev 23-5-1887 med och 3-4-5 Prakt Söräng. stämpel, slingor 1810-1853, 1 kt. de flesta med militära adresser / Soldatpost. 100 5001500<br />

Lot med Jädraås Lot med tre brevomslag, 13-9-1941 125 stämplar Prakt varav Vapen-Modernt. stämpel. två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 100 350<br />

ter",<br />

Hennan Walbo det tredje 2-1-1892 19-5-1884<br />

till Vimmerby Prakt Prakt stämpel, stämpel.<br />

1854 2 alla ktt. med militära adresser / Soldatpost. 800<br />

100<br />

Brev Ljusdal (Lägreståndsvikning) 23-5-1887 Prakt med stämpel, innehåll 1 kt. 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

100<br />

korta splittrade fjädrar. 600<br />

Jädraås 13-9-1941 Prakt stämpel.<br />

Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100<br />

1101 A 35<br />

F 29 1080<br />

reds Hennan kompani 19-5-1884 i Rangstorp Prakt från stämpel. Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 100 700<br />

Brev 1081 (Lägreståndsvikning) 1083 med 1103 innehåll 7 sept 1105 1838. En 1110 vacker GUL fjäder 1132 samt kronoslinga 1170<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />