26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1021 A<br />

1019 A<br />

1022 D<br />

1020 A<br />

711<br />

47<br />

32<br />

Ambjörnarp LBB 1, 22-5-1971 på vykort. Tvättbar. Postal 200 kr.<br />

Råggärd 6-9-1891 Prakt stämpel. Postal 125 kr.<br />

Samling Skaraborgs Län med ca 1450 stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

Blandad Wårgårda kvalitet 2-8-1881 från Prakt läsbara stämpel. till LYX stämplar.<br />

100<br />

100<br />

1100 100<br />

1021 1023 A 1024 1022 CD 1025 A<br />

1023 A<br />

1024 1 C<br />

1026<br />

1025<br />

A<br />

1027 2 A<br />

54 711<br />

54<br />

84<br />

82<br />

Gärdagården Ambjörnarp LBB 11-2-1901 1, 22-5-1971 rätvänd på med vykort. obetydligt Tvättbar. kort Postal tand. 200 Postal kr. 1.500 kr.<br />

126 Samling Oscarsmärken Skaraborgs med Län utvalda med ca vackra 1450 stämplar Sverige stämplar (ca i mycket 600 Ringtyp/Oscar) bra märkeskvalitet. i visiralbum.<br />

F. Blandad 52,54-58,61-64, kvalitet från 10 läsbara olika frimärken till LYX stämplar. var och en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort<br />

Förfilateli<br />

(stort Gärdagården veck) avbildande 11-2-1901 entre rätvänd till postkontor/skylt/brevlåda. med obetydligt kort tand. Läckö Postal postkontor 1.500 kr. ? Ngr märken<br />

Odaterat är 126 "tvättbara". Oscarsmärken officiellt brev Svår utan stämpel. med poststämplar utvalda vackra med stämplar innehåll i mycket signerat bra Palmkrantz, märkeskvalitet. Körning L-län,<br />

adresserat Tubbetorp "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />

F. 52,54-58,61-64,<br />

15-10-1X.<br />

10<br />

Postal<br />

olika frimärken<br />

2.000 kr.<br />

var och en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort<br />

Förfilateli Lot (stort med 1700-talet, veck) 15 avbildande x 10 öre två medaljong karterade entre till med postkontor/skylt/brevlåda. brevomslag vackra stämplar från Ystad från samt Västergörland Läckö två postkontor okarterade bla. ? Kungsryd, Ngr från märken Lund.<br />

Frambo, är "tvättbara". Örlen, Svår Björke stämpel. och Åfärd<br />

800 100<br />

550<br />

1100<br />

800<br />

550<br />

500<br />

400 200<br />

700<br />

350 500<br />

1028 1026 CA 1029 1027 A<br />

F 3<br />

1030 1028 AC F 4<br />

1029 A<br />

1031 A<br />

1030 A<br />

F 1032 5 A<br />

1031 1033 A F 6<br />

1034 A<br />

1032 A<br />

F 1035 7 A<br />

1033 A<br />

1036 A<br />

1034 A<br />

1037 A<br />

F 1035 8 A<br />

1038 A<br />

1036 A<br />

F 1039 9 A<br />

1037 A<br />

1040 D<br />

F 1038 10 A<br />

84<br />

82<br />

86<br />

55<br />

86<br />

64<br />

33 55<br />

275<br />

64<br />

55<br />

33<br />

58<br />

275<br />

52<br />

55<br />

79<br />

58<br />

45<br />

52<br />

79<br />

Lot Tubbetorp med 106 15-10-1X. stämplar Postal Vapen-Modernt. 2.000 kr.<br />

Kurirpost<br />

300 400<br />

Lot med 13 15 märken x 10 öre Oscar-Medaljong medaljong med vackra med vackra stämplar stämplar från Västergörland från Västergötland bla. Kungsryd, bla.<br />

Brev Kungsryd, Frambo, med komplett Örlen, och Björke Dimboby, långt och innehåll Åfärd Öttum och daterat Kyrkebo. Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 300 350<br />

av fältkassan Lot med 12 106 från x stämplar 25 Frösön öre medaljong till Vapen-Modernt. Gävle. med Förtydligande vackra stämplar av text från medföljer. Västergötland bla. Kungsryd,<br />

600<br />

300<br />

Vackert Örlen adresserat och Dimboby. brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 300<br />

Lot med 13 märken Oscar-Medaljong med vackra stämplar från Västergötland bla.<br />

tyska Kungsryd (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6<br />

Julij 1636".<br />

Kungsryd,<br />

16-2-1914<br />

Örlen, Dimboby,<br />

Prakt/Lyx<br />

Öttum<br />

stämpel<br />

och Kyrkebo.<br />

på 15 öre Oscar, endast noterad på medaljong 300<br />

enligt Postal 400 kr.<br />

300<br />

Lot med 12 x 25 öre medaljong med vackra stämplar från Västergötland bla. Kungsryd,<br />

2000<br />

Vackert Leckö<br />

Örlen adresserat och<br />

12-8-1901<br />

Dimboby. brevomslag Prakt stämpel. till Clas Postal Christersson 500 kr. Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 200 300<br />

renskrivning Hjo Kungsryd 14-12-1878 medföljer. 16-2-1914 Prakt Arkivanteckning Prakt/Lyx stämpel, stämpel 1 kt. 1636. på 15 öre Oscar, endast noterad på medaljong<br />

2000<br />

100<br />

Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />

Grästorp enligt Postal Lbr 400 10-4-1945 kr. Lyx stämpel, 2 nktt.<br />

300<br />

följer. Leckö Arkivanteckning 12-8-1901 Prakt 1638. stämpel. Postal 500 kr.<br />

100 2000<br />

Vackert Lerdala adresserat 31-3-1911 brevomslag Postal 125 utan kr.<br />

200<br />

innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

Hjo 14-12-1878 Prakt stämpel, 1 kt.<br />

100<br />

över Kinnarp Ingermanland 5-2-1913. och Postal Keksholms 125 kr. län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100<br />

57). Grästorp Skrivet på Lbr Svenska, 10-4-1945 renskrivning Lyx stämpel, medföljer. 2 nktt.<br />

100<br />

Arkivanteckning 1642.<br />

Särestad 13-5-1910 Prakt stämpel. 2 ktt. Postal 250 kr.<br />

100 2000<br />

Vackert Lerdala adresserat 31-3-1911 brevomslag Postal 125 till kr.<br />

100<br />

Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

titlar. Torfed Utan innehåll 11-4-1912. med Postal daterad 150 på kr.<br />

100<br />

Kinnarp 5-2-1913. Postal 125 kr. fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 100 2000<br />

Vackert Vestra adresserat Lysvik 19-7-1887 brevomslag på utan Oscar innehåll boktryck. till Postal Krigskollegiet 2.500 kr.<br />

100<br />

i Stockholm från Casper Ko-<br />

1800<br />

skull Samling (enligt vaxsigill Värmlands på Län baksidan) med ca tysk 2000 adress stämplar med (ca översättning. 900 Ringtyp/Oscar) Arkivanteckning i visiralbum. 1648. 100 2000<br />

Vackert Blandad Torfed adresserat 11-4-1912. kvalitet brevomslag från Postal läsbara 150 till till kr. Värmlands Län<br />

Amiralitetsrådet, LYX stämplar. utan innehåll med notering på fliken 1400 100<br />

1039 1041 AC F 11<br />

1042 1040 CD 1043 A<br />

1041 C<br />

1044 C<br />

1042 C<br />

1045 A<br />

1043 12 A<br />

1046 A<br />

F 1044 13 C<br />

1045 A<br />

14<br />

1046 A<br />

F 1047 15 A<br />

1048 16 A<br />

F 1049 17 A<br />

F 1050 18 A<br />

45<br />

82<br />

21<br />

82<br />

21<br />

9<br />

Tj8<br />

52<br />

46<br />

"Praesent 163 Vestra Oscarsmärken den Lysvik 30 Maij 19-7-1887 1649". med utvalda på Oscar vackra boktryck. stämplar Postal i mycket 2.500 kr. bra märkeskvalitet. 1800 700 2000<br />

Vackert<br />

60 Samling Ringtypsmärken<br />

adresserat<br />

Värmlands<br />

brevomslag<br />

med Län med utvalda<br />

till<br />

ca<br />

Gabriel<br />

2000 vackra stämplar Bengtsson<br />

(ca i mycket 900<br />

Oxenstierna<br />

Ringtyp/Oscar) bra märkeskvalitet.<br />

i Stockholm,<br />

i visiralbum.<br />

utan innehåll<br />

med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 600<br />

2000<br />

Geijersfors Blandad kvalitet 8-7-1916 från läsbara rätvänd. till Postal LYX stämplar. 1.000 kr.<br />

1400<br />

163 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

600<br />

Lot med 142 stämplar Vapen-Modernt.<br />

700<br />

60 Ringtypsmärken med utvalda vackra Kronopost<br />

stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

400<br />

Osebol 12-7-1874 sidvänd stämpel. Postal 1.500 kr.<br />

600<br />

Lot med Geijersfors 7 brev 8-7-1916 med innehåll rätvänd. alla Postal med tydligt 1.000 markerade kr.<br />

350<br />

kronoslingor.<br />

Blankett 135 "Qvitto…Rek bref" med stämpel Osebol 31-8-1874 till Torsby. Postal 1.500 kr.<br />

600 300<br />

Vackert Lot handskrivet med 142 stämplar brev med Vapen-Modernt. innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

300<br />

400<br />

Lerum Osebol den 15 12-7-1874 Okt. 1851 sidvänd och fortskaffas stämpel. Postal av kronobrefbärare. 1.500 kr. Meanderslinga. Västergötland. 1500<br />

350<br />

Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

"Requisition"<br />

Blankett 135<br />

sänt<br />

"Qvitto…Rek<br />

till Secundmajorens<br />

bref" med<br />

Comp.<br />

stämpel Osebol 31-8-1874 till Torsby. Postal 1.500 kr. 300 300<br />

Brevomslag Björneborg 1867 4-10-1870 med fjäderrest Prakt stämpel och slinga på 12 samt öre "Fort" vapen ställd med bra till centrering Sandtorp klostret och perfekt "Fortskaffas<br />

af kronobrefbärare tandning. Postal skyndsammast 400 kr. och af dem i natt". 300<br />

300<br />

Fribrevomslag Åmot 10-12-1878 1710 med Vacker tre handritade Prakt/Lyx stämpel öppna på kronor, 30 öre ställd Tjänste till Gripsholm. tandn.14. 300 300<br />

Brev Skagersbrunn med 1 brun/vit 18-7-1910 fjäder i stort rätvänd vaxsigill och tvättbar "Östgöta" på vykort samt med kronoslinga strandmotiv märkt från "Öppen samma Ordres" ort,<br />

till Stratomta, 1 kt på märket. vidarebefordrat Postal 500 kr. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 150 700<br />

Brev Årjeng med 1 19-2-1888 brun/vit fjäder Lyx stämpel. i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100<br />

1051 A<br />

1052 A<br />

F 19<br />

1053 A<br />

277<br />

46<br />

272<br />

till Stratomta. Amnerud 4-11-1941 Döfvestad, Prakt/Lyx vidarebefordrat stämpel. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18<br />

100<br />

april 1809.<br />

Millesvik 3-6-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 700<br />

100<br />

kronoslingor Ekshärad: mellan Linje 2 Boxholm Lantbrevbäraren och Amarbyn 8-1-1955. daterad Välplacerad 24 aug. troligen lila stpl över cirka två 1810. märken på klipp. 1001000<br />

F 1054 20 A 60 Brev Ransby med två 14-8-1908 vita fjädrar Prakt samt stämpel annorlunda på 1 kr kronoslinga. Oscar. Från Spånga klockare-Gård "Angår 100<br />

1055 A 433<br />

1047 A 9<br />

F 21<br />

1056 A 308<br />

1048<br />

1057<br />

A Tj8<br />

22 D<br />

1049 A 52<br />

1058 C<br />

1050<br />

F 1059<br />

A 46<br />

23 C<br />

1060<br />

1051<br />

C<br />

A 277<br />

24<br />

1061<br />

1052<br />

A 46<br />

52<br />

25<br />

1062<br />

1053<br />

A 272<br />

54x2<br />

1031 26<br />

1054 A 60<br />

F 1055 27 A 433<br />

1063 A 191<br />

1056 A 308<br />

1064<br />

28<br />

A 46<br />

1057 D<br />

1065 A 405<br />

hastig Lekvattnet kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />

Björneborg LBB 4-10-1870 1, 13-12-1969 Prakt stämpel Vacker på rätvänd 12 öre stämpel vapen med på klipp. bra centrering Postal 200 och kr. perfekt 100<br />

Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

Lennartsfors tandning. Postal LBB 400 1, 24-11-1970 kr. Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr.<br />

Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 100<br />

300<br />

1500<br />

Brev Samling<br />

Åmot 10-12-1878<br />

med 1 vit Örebro fjäder Län<br />

Vacker<br />

daterad med<br />

Prakt/Lyx<br />

ca 9 sept 2100 1826 stämplar<br />

stämpel<br />

sänt (ca<br />

på 30<br />

till 700<br />

öre<br />

Major Ringtyp/Oscar)<br />

Tjänste tandn.14.<br />

vid Westgötha i visiralbum. Dahls Regemente Blandad 300<br />

i<br />

Gobyn kvalitet Skagersbrunn med från innehåll läsbara 18-7-1910 gällande till LYX rätvänd utseende stämplar. och av tvättbar Fullmäktig på vykort för soldaterna med strandmotiv Esping från och samma Örn vid ort, Sun- 1500<br />

dahls 57 1 Häradsrätt kt Ringtypsmärken på märket. i Brottmål. Postal med 500 utvalda kr. vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500<br />

150<br />

700<br />

Brev 101<br />

Årjeng<br />

med Oscarsmärken<br />

19-2-1888 Lyx<br />

1 gråbrun fjäder med<br />

stämpel.<br />

daterad utvalda 15 vackra jan 1845 stämplar i Sommerstad. i mycket bra "Ordres" märkeskvalitet. sänt till kronofjär- 450<br />

100<br />

dingsman Lot<br />

Amnerud<br />

med i Hult, 123<br />

4-11-1941 Wisnums stämplar<br />

Prakt/Lyx<br />

Vapen-Modernt Socken, stämpel. med notering "angående Brottmålsstemningar".<br />

350<br />

100 700<br />

Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Mark<br />

Millesvik<br />

7-4-1911<br />

3-6-1888<br />

nära<br />

Prakt<br />

Prakt<br />

stämpel.<br />

stämpel.<br />

Postal<br />

Postal<br />

100<br />

400<br />

kr.<br />

kr. 1200<br />

250<br />

100<br />

Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />

20<br />

Ekshärad:<br />

öre på brev<br />

Linje<br />

från<br />

2 Lantbrevbäraren<br />

Örebro-Hallsberg<br />

8-1-1955.<br />

A 10-1-1896<br />

Välplacerad<br />

till Cleve,<br />

lila<br />

Tyskland<br />

stpl över<br />

med<br />

två märken<br />

heltäckande<br />

på klipp. 100<br />

1032 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

annons Ransby på 14-8-1908 1039 baksidan Prakt från 1043 stämpel "A.P.Forsner, på 1 1045 kr Örebro" Oscar. med bilder 1050på reseffekter, 1068galanterivaror 1071<br />

ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 100<br />

och Fotografiartiklar.<br />

150 800<br />

Brev Lekvattnet<br />

Hjulsjö<br />

(Lägreståndsvikning) LBB 1, 13-12-1969<br />

12-2-1935 Prakt<br />

med<br />

stämpel.<br />

innehåll Vacker 12 rätvänd april 1845, stämpel märkt på klipp. "Kompani Postal Ordes" 200 kr. med två vita 100<br />

korta Lennartsfors splittrade fjädrar. LBB 1, 24-11-1970 Rätvänd Örebro stämpel Länpå<br />

klipp. Postal 200 kr.<br />

100<br />

600<br />

Brev<br />

Laxå<br />

med<br />

26-1-1888<br />

innehåll 17-11-1837<br />

Prakt stämpel.<br />

100<br />

Samling Örebro Län med ca med 2100 en stämplar vit fjäder (ca samt 700 Ringtyp/Oscar) mycket liten kronoslinga i visiralbum. ställd Blandad till Kålle- 100<br />

reds Lillkyrka kvalitet kompani från 19-2-1954 i Rangstorp läsbara Prakt till från LYX stämpel. Råda. stämplar. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 1500 100 700<br />

F 1066 1058 29 AC 1067 1059 AC 32<br />

185<br />

Brev Ringkarleby 57 (Lägreståndsvikning) Ringtypsmärken 6-10-1886 med med Prakt utvalda innehåll stämpel, vackra 7 2 sept stämplar nktt. 1838. Postal i mycket En 150 vacker kr. bra GUL märkeskvalitet. fjäder samt kronoslinga<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron.<br />

Östansjö 101 Oscarsmärken 16-10-1926 med Prakt utvalda stämpel. vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

100 500<br />

1500<br />

100 450<br />

1068 1060 AC 54 Jädersbruk-Medåker Lot med 123 stämplar 19-11-1891 Vapen-Modernt Sidvänd stämpel, 1 kt. Postal 3.000 kr. 1500 350<br />

1069 1061 DA 52 Samling Mark 7-4-1911 Västmanlands nära Prakt Län stämpel. med ca Postal 1000 stämplar 400 kr. (ca 500 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 250<br />

Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />

800<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1062 A 54x2 i <strong>Göteborg</strong> 20 öre <strong>AB</strong>, på Box brev 1515, från Örebro-Hallsberg 411 41 GÖTEBORG—Telefon: A 10-1-1896 till 0708-106803—E-post: Cleve, Tyskland med stenquist-thematics@telia.com<br />

heltäckande<br />

1070 A 2 4 annons skilling på på baksidan inrikes brev från med "A.P.Forsner, innehåll, fyrkantsstämpel Örebro" med bilder (typ på 3) Köping reseffekter, 18-5-1858 galanterivaror<br />

Prakt