26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

989 A 272 Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad lila stpl över två märken på klipp. 100<br />

990 A 308 Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. 100<br />

991<br />

992<br />

993<br />

1<br />

994<br />

2<br />

995<br />

A<br />

A<br />

D<br />

B<br />

C<br />

181<br />

Lot med 7 olika Oscar II (1 kr. nktt) + 4 tvåfärgad siffertyp, alla läsbara-Praktstämplade<br />

Jonsered 11-11-1911.<br />

Slussen 3-3-1931 Prakt stämpel på Älvsborgs märke Sverige med bra Län tandning.<br />

Samling Älvsborgs Län med ca 1770 stämplar Förfilateli (ca 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på<br />

visirblad.<br />

adresserat Lot med "a 90 Son försändelser, Logis" i bostaden. alla stämplade Intressant. i Västergötland med bra spridning från Förfilateli<br />

Förfilateli till 1970 1700-talet, talet, mest två äldre karterade material. brevomslag Postal ca 3.200 från Ystad kr. samt två okarterade från Lund.<br />

163 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

100<br />

100<br />

1300<br />

200<br />

800<br />

700<br />

700<br />

996 C 62 Ringtypsmärken med utvalda vackra stpl. P-län 33 st, R-län 29 st. Bra märkeskvalitet. 600<br />

Kurirpost<br />

997 A<br />

F<br />

998<br />

3<br />

A<br />

F 999 4 C<br />

1000 C<br />

F<br />

1001<br />

5<br />

A<br />

F<br />

1002<br />

6<br />

A<br />

21 Örby 21-8-1877 Prakt stämpel. Postal 1.000 kr. 600<br />

Brev<br />

Brev<br />

med<br />

sänt<br />

komplett<br />

ofrankerat<br />

och långt<br />

från Od<br />

innehåll<br />

18.2.1890<br />

daterat<br />

till Princeton<br />

Rise på FRÖSÖN<br />

ILL, USA.<br />

14-5-1719,<br />

Lösenbelagt<br />

gällande<br />

och frankerat<br />

transport<br />

av fältkassan<br />

med 10 cent.<br />

från<br />

Riss<br />

Frösön<br />

i kuvertkanten.<br />

till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 400 600<br />

Vackert Lot adresserat med 140 stämplar brev med Ringtyp-Modernt. innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

400<br />

Julij 1636".<br />

Lot med ca 310 stämplar Ringtyp-modernt från P och R-Län bla. Otterstad, Wreten, Liared,<br />

Målsryd och Öfverlida.<br />

4002000<br />

Vackert<br />

Fribrefsomslag<br />

adresserat brevomslag<br />

utan innehåll<br />

till<br />

stämplat<br />

Clas Christersson<br />

Grunnebo 21-6-1870.<br />

Horn av<br />

Svår<br />

Åminne.<br />

stämpel.<br />

Skrivet på Svenska,<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />

350<br />

2000<br />

Vackert<br />

Fribrefsomslag<br />

adresserat brevomslag<br />

utan innehåll<br />

till<br />

stämplat<br />

Jacob<br />

Fristad<br />

de la Gardie.<br />

29-12-1869.<br />

Skrivet<br />

Svår<br />

på<br />

stämpel.<br />

Svenska, renskrivning med- 350<br />

1003 A<br />

F 7<br />

1004 A<br />

574-76BB följer. VM Arkivanteckning på skridsko x 3 1638. BB-par Prakt/Lyx stämplade Sollebrunn POB 2, 18-1-1968 samt 40 öre<br />

Vackert 18-9-1968 adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

60 över 1 Ingermanland kr Oscar med och Lyx Keksholms stämpel Alingsås län, friherre 29-8-1908. Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />

2000<br />

300<br />

250<br />

1005 A<br />

F<br />

1006<br />

8<br />

A<br />

F 9<br />

1007 A<br />

F 994 10 B<br />

1008 A<br />

F 995 1009 11 CA 9<br />

981-2<br />

57). 12 Skrivet öre Vapentyp på Svenska, med renskrivning Praktstämpel medföljer. Borås 28-4-1867. Arkivanteckning 1642.<br />

250 2000<br />

Vackert<br />

5 cent<br />

adresserat<br />

brev från<br />

brevomslag<br />

Minneapolis<br />

till<br />

USA<br />

Erik<br />

22-9-1884<br />

Rünings,<br />

adresserat<br />

Admiral,<br />

till<br />

General<br />

Dalskog<br />

Gouvereur<br />

(17-10-1884<br />

im Lieflandt<br />

stämpel<br />

mfl<br />

titlar.<br />

på<br />

Utan<br />

framsidan)<br />

innehåll<br />

vidare<br />

med daterad<br />

till Wenersborg<br />

på fliken<br />

och<br />

31<br />

slutligen<br />

dec 1644,<br />

Lund<br />

delvis<br />

(18-10-1884<br />

översättning<br />

ankomst<br />

medföljer.<br />

stpl på<br />

2000<br />

Vackert baksidan). adresserat Vackert. brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 200<br />

skull Lot (enligt med vaxsigill 5 BB-par på 1976-77 baksidan) alla LYX tysk stämplade adress med med översättning. Kinna 4 Gummistämpel. Arkivanteckning 1648. 2000<br />

Vackert Lot adresserat med 90 försändelser, brevomslag alla till stämplade Amiralitetsrådet, i Västergötland utan innehåll med bra med spridning notering från på Förfilateli<br />

100<br />

fliken<br />

Lot<br />

"Praesent till 1970 med<br />

den talet, 9 frimärken<br />

30 Maij mest 1649". äldre 1976-77 material. alla LYX Postal stämplade ca 3.200 med kr. Kinna 4 Gummistämpel. 100 800<br />

2000<br />

Vackert Arbetarskydd 163 adresserat Oscarsmärken 1976 brevomslag med vars utvalda till en Gabriel vackra LYX stpl stämplar Bengtsson LILA gummistämpel i mycket Oxenstierna bra märkeskvalitet. Kinna i 4, Stockholm, 9.10.1976. utan Ovanligt. inne- 700 100<br />

1010 996 AC 34 håll med 24 62 öre Ringtypsmärken notering Ringtyp på tandn.13 fliken med "Praesent med utvalda Prakt vackra den stämpel 7 stpl. Aug. Klef P-län 1652". 2.1.1885. 33 st, R-län 29 st. Bra märkeskvalitet. 100 600 2000<br />

997 1011 A 1012 998 A<br />

1013 12 A<br />

999 C<br />

F 1014 13 A<br />

1000 C<br />

1015 A<br />

14<br />

1001 1016 A F 1017 1002 15 A<br />

TJ14 21<br />

33<br />

175<br />

175<br />

301<br />

211<br />

325<br />

Prakt Örby 21-8-1877 stämpel Östra Prakt Tranemo stämpel. 30.12.1908, Postal 1.000 del kr. av andra stämpel, 1kt. Postal 150 kr. 100 600<br />

20 Brev öre sänt Ringtyp ofrankerat tandn.13 från med Od 18.2.1890 LYX stämpel Kronopost<br />

till Princeton Torestorp ILL, 26.1.1884. USA. Lösenbelagt Postal 100 och kr. frankerat 100<br />

Lot med Borås<br />

med 10<br />

7 brev Lbr<br />

cent.<br />

8-5-1923<br />

Riss i kuvertkanten.<br />

400<br />

med innehåll Maskinstämpel alla med tydligt i Prakt/Lyx markerade på välcentrerat kronoslingor. märke.<br />

Lot med 140 stämplar Ringtyp-Modernt. 100 300<br />

400<br />

Vackert Stenkullen handskrivet 2-9-1924 brev Prakt med stämpel. innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

Lerum<br />

Lot<br />

den<br />

med<br />

15<br />

ca<br />

Okt.<br />

310<br />

1851<br />

stämplar<br />

och<br />

Ringtyp-modernt<br />

fortskaffas av kronobrefbärare.<br />

från P och R-Län<br />

Meanderslinga.<br />

bla. Otterstad,<br />

Västergötland.<br />

Wreten, Liared, 100<br />

Fritsla 1500<br />

Målsryd 10-3-1941 och Öfverlida. Prakt stämpel. 100 400<br />

Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

"Requisition"<br />

Sjötofta Fribrefsomslag 26-12-1924 utan<br />

sänt till Secundmajorens<br />

Prakt innehåll stämpel. stämplat Grunnebo 21-6-1870. Svår stämpel.<br />

Comp. 100 350 300<br />

Brevomslag Fritsla Fribrefsomslag 8-9-1941 1867 med utan Prakt fjäderrest innehåll stämpel. stämplat och slinga Fristad samt 29-12-1869. "Fort" ställd Svår till Sandtorp stämpel. klostret "Fortskaffas 100 350<br />

1018 1003 A 272 574-76BB af kronobrefbärare Nödinge VM på skridsko Linje 1 skyndsammast x Lantbrevbäraren 3 BB-par Prakt/Lyx och 14-6-1955, af stämplade dem i Lila natt". Sollebrunn stämpel över POB två 2, märken 18-1-1968 på klipp. samt Lyx 40 öre 300<br />

16 Fribrevomslag placerad 18-9-1968stämpel.<br />

1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 100 300 300<br />

F 1019 1004 17 A 47 60 Brev Råggärd 1 med kr Oscar 1 brun/vit 6-9-1891 med Lyx fjäder Prakt stämpel i stämpel. stort Alingsås vaxsigill Postal 29-8-1908. "Östgöta" 125 kr. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 250<br />

1020 1005 A 32 9 till Stratomta, Wårgårda 12 öre Vapentyp vidarebefordrat 2-8-1881 med Prakt Praktstämpel stämpel. och emottaget Borås 28-4-1867. av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700<br />

100 250<br />

1021 1006 A 711 Ambjörnarp 5 cent brev från LBB Minneapolis 1, 22-5-1971 USA på vykort. 22-9-1884 Tvättbar. adresserat Postal till 200 Dalskog kr. (17-10-1884 stämpel<br />

till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 100<br />

1022 D april Samling<br />

på framsidan)<br />

1809. Skaraborgs<br />

vidare<br />

Län<br />

till Wenersborg<br />

med ca 1450<br />

och<br />

stämplar<br />

slutligen<br />

(ca<br />

Lund<br />

600<br />

(18-10-1884<br />

Ringtyp/Oscar)<br />

ankomst<br />

i visiralbum.<br />

stpl på<br />

700<br />

F 19 Återanvänt Blandad<br />

baksidan).<br />

brev kvalitet<br />

Vackert.<br />

200<br />

med från 1 GUL läsbara fjäder till märkt LYX stämplar. "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

1100<br />

1007 A<br />

1023 A 54<br />

Lot med 5 BB-par 1976-77 alla LYX stämplade med Kinna 4 Gummistämpel.<br />

kronoslingor Gärdagården mellan 11-2-1901 Boxholm rätvänd och Amarbyn med obetydligt daterad kort 24 aug. tand. troligen Postal 1.500 cirka kr. 100<br />

1810. 8001000<br />

1008 A Lot med 9 frimärken 1976-77 alla LYX stämplade med Kinna 4 Gummistämpel.<br />

F 1024 20 C Brev 126 med Oscarsmärken två vita fjädrar med samt utvalda annorlunda vackra stämplar kronoslinga. i mycket Från bra Spånga märkeskvalitet. klockare-Gård "Angår 100<br />

550<br />

1009 A 981-2 hastig Arbetarskydd<br />

1025 A F. kronoskjuts 1976<br />

52,54-58,61-64, för Kongl. med vars<br />

10 olika Westmanlands en LYX stpl LILA<br />

frimärken var och Reg:te". gummistämpel Kinna 4, 9.10.1976. Ovanligt.<br />

en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort 1001500<br />

F 1010 21 A 34 Brev (stort 24 med öre veck) 1 Ringtyp Brun/svart avbildande tandn.13 fjäder entre med på till Emb. Prakt postkontor/skylt/brevlåda. stämpel Br. Till Berg Klef 2.1.1885. sänt från Läckö Wettlanda postkontor den 20 ? april Ngr märken 1815. 100<br />

Innehåll är "tvättbara". "Wäg-Route" Svår angående stämpel. Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>.<br />

1011 A TJ14 Prakt stämpel Östra Tranemo 30.12.1908, del av andra stämpel, 1kt. Postal 150 kr. 5001500<br />

100<br />

1026 22 A 84 Brev Tubbetorp med 1 vit 15-10-1X. fjäder daterad Postal 9 2.000 sept 1826 kr. sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

1012 A 33 400<br />

Gobyn 20 med öre Ringtyp innehåll tandn.13 gällande med utseende LYX stämpel av Fullmäktig Torestorp för 26.1.1884. soldaterna Postal Esping 100 och kr. Örn vid Sun-<br />

1027 960 A 82 Lot med 988 15 x 10 öre 997 medaljong med 1004 vackra stämplar 1009 från Västergörland 1023 bla. Kungsryd, 1026<br />

100<br />

1013 A 175 dahls Häradsrätt i Brottmål.<br />

Frambo,<br />

Borås Lbr<br />

Örlen,<br />

8-5-1923<br />

Björke<br />

Maskinstämpel<br />

och Åfärd<br />

i Prakt/Lyx på välcentrerat märke. 100 350 700<br />

F 1028 1014 23 CA 175 Brev Lot Stenkullen med med 1 gråbrun 106 2-9-1924 stämplar fjäder Prakt Vapen-Modernt. daterad stämpel. 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

300 100<br />

dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

1029 1015 A 301 Lot Fritsla med 10-3-1941 13 märken Prakt Oscar-Medaljong stämpel. med vackra stämplar från Västergötland bla.<br />

24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

100<br />

Kungsryd, Örlen, Dimboby, Öttum och Kyrkebo.<br />

3001200<br />

1016<br />

1030 25<br />

A 211 Sjötofta 26-12-1924 Prakt stämpel.<br />

A 86 Lot med Lot med 15 brev 12 x med 25 öre 3-4-5 medaljong slingor med 1810-1853, vackra stämplar de flesta från med Västergötland militära adresser bla. Kungsryd, / Soldatpost. 1001500<br />

1017 26 993A<br />

325 Lot med Örlen Fritsla tre och 8-9-1941 brevomslag, Dimboby. Prakt varav stämpel. två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 100 300<br />

1031 1018 A<br />

F 27<br />

55 272 ter", Kungsryd Nödinge det tredje Linje 16-2-1914 till 1 Vimmerby Lantbrevbäraren Prakt/Lyx 1854 stämpel alla 14-6-1955, med på militära 15 Lila öre stämpel Oscar, adresser endast över / Soldatpost. två noterad märken på på medaljong klipp. Lyx<br />

Brev enligt placerad (Lägreståndsvikning) Postal stämpel. 400 kr. med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 300 100<br />

800<br />

1032 1019 A 64 47 korta Leckö Råggärd splittrade 12-8-1901 6-9-1891 fjädrar. Prakt stämpel. Postal 500 125 kr. kr. 200 100 600<br />

1033 1020 28 A 33 32 Brev Hjo Wårgårda med 14-12-1878 innehåll 2-8-1881 17-11-1837 Prakt Prakt stämpel, stämpel. med 1 en kt. vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />

100<br />

reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

1034 1021 A 275 711 Grästorp Ambjörnarp Lbr LBB 10-4-1945 1, 22-5-1971 Lyx stämpel, på Skaraborgs vykort. 2 nktt. Tvättbar. Län Postal 200 kr.<br />

F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 100<br />

1035 1022 AD 55 från Tössbo Lerdala Samling Compagni 31-3-1911 Skaraborgs till Postal Län Soldaten med 125 ca kr. 669 1450 Kron. stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 1001500<br />

1036 A 58 Kinnarp Blandad 5-2-1913. kvalitet från Postal läsbara 125 till kr. LYX stämplar.<br />

1100<br />

1023 A 54 Gärdagården 11-2-1901 rätvänd med obetydligt kort tand. Postal 1.500 kr.<br />

100<br />

1037 A 52 Särestad 13-5-1910 Prakt stämpel. 2 ktt. Postal 250 kr.<br />

800<br />

1024 C 126 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

100<br />

1038 A 79 Torfed 11-4-1912. Postal 150 kr.<br />

550<br />

100<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1025 A i <strong>Göteborg</strong> F. 52,54-58,61-64, <strong>AB</strong>, Box 1515, 10 411 olika 41 frimärken GÖTEBORG—Telefon: var och en med 0708-106803—E-post: stämpel Läckö 18-8-1901 stenquist-thematics@telia.com<br />

på vykort<br />

1039 A 45 Vestra (stort veck) Lysvik avbildande 19-7-1887 entre på Oscar till postkontor/skylt/brevlåda. boktryck. Postal 2.500 kr. Läckö postkontor ? Ngr märken 1800