26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

945 947<br />

943<br />

948<br />

946<br />

944<br />

947 949<br />

945<br />

948 950<br />

946 951<br />

949<br />

947 1<br />

952<br />

950<br />

948 953<br />

951 2 954<br />

949 952<br />

955<br />

953 950<br />

956<br />

954 951<br />

F 3 957<br />

955 952<br />

958<br />

F 956 953 4<br />

959<br />

957 954<br />

958 955 960<br />

F 5<br />

959 956 961<br />

F 957 6<br />

960 962<br />

958<br />

F 961 7<br />

959 963<br />

962 964<br />

960<br />

F 8 965<br />

963 961<br />

966<br />

F 964 9<br />

962 967<br />

965<br />

F 10 968<br />

963 966<br />

969<br />

F 967 964 11 970<br />

968 965<br />

971<br />

969 966<br />

970 967<br />

972<br />

971 968 12<br />

973<br />

F 969 13<br />

970 972 974<br />

14<br />

973 971 975<br />

F 15 976<br />

974<br />

972 977<br />

975 16<br />

F 973<br />

976 17 978<br />

974<br />

F<br />

977 979<br />

18<br />

975<br />

978 980<br />

976<br />

F 979 981<br />

19<br />

977<br />

982<br />

F 980<br />

978 20 983<br />

981<br />

979<br />

F 982 21 984<br />

980 983 985<br />

22<br />

981 986<br />

984<br />

982 987<br />

985<br />

F 983 23 988<br />

986<br />

989<br />

984 987 24<br />

990<br />

988 985 25<br />

26 991<br />

989 986<br />

F 990 987 27<br />

992<br />

991 988 993<br />

989 28<br />

992<br />

F<br />

990<br />

993 29<br />

991<br />

A<br />

A<br />

A A<br />

A A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

D<br />

A<br />

A<br />

DA D<br />

A C<br />

A<br />

D<br />

DC CA A<br />

C<br />

CD A<br />

A<br />

CA C<br />

A<br />

C A<br />

A<br />

AC D<br />

A<br />

A<br />

C<br />

DA D<br />

A<br />

A C<br />

D DC E<br />

C<br />

CD C<br />

D<br />

EC CD A<br />

C A<br />

E<br />

A<br />

D<br />

A<br />

A<br />

CA A A<br />

A A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A AD A A<br />

D<br />

A<br />

197 659 10 Alstad öre Kongressen LBB 2, 30-4-1970 på inrikes Lyx stämpel. vykort från Postal Lund 200 4-9-1924 kr. 300<br />

med lila två-radig sidostämpel 150<br />

3x29<br />

"Nordiska<br />

Litet inrikes<br />

Prästmötet<br />

brev med<br />

i<br />

3<br />

Lund<br />

x 4 öre<br />

2-4<br />

ringtyp<br />

sept.1924".<br />

13 från Börringe 5.1.1882. Ankomst. Samt transit<br />

52, 54 Violett dubbelringad gummistämpel "Postkontorets kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893. 150<br />

70 Jordholmen PKXP på baksidan.<br />

250<br />

Vackert avtryck 31-12-1910, över två märken svaga månadssiffror, på klipp. 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr. 150 100<br />

54 Slimminge 8-8-1892. Postal 300 kr.<br />

659 L15 Alstad Klågerup LBB 28.3.1884 2, 30-4-1970 Praktstämpel Lyx stämpel. på 12 Postal öre lösen 200 kr. tandning 13. 200<br />

150 100<br />

197 10 öre Kongressen på inrikes vykort från Sverige Lund 4-9-1924 med lila två-radig sidostämpel<br />

52, L1854 Violett Löfvestad dubbelringad 1.4.1886 Praktstämpel gummistämpel på "Postkontorets 30 öre lösen tandning kassa-expedition 13.<br />

"Nordiska Prästmötet i Lund 2-4 sept.1924".<br />

Malmö" Sep 17.1893. 150 100<br />

70 82 Vackert Jordholmen Åkeshög avtryck 1.9.19XX. 31-12-1910, över Postal två märken svaga 500 kr. månadssiffror, på klipp. Förfilateli 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr.<br />

100<br />

L15<br />

150 100<br />

Klågerup 28.3.1884 Praktstämpel på 12 öre lösen tandning 13.<br />

659 678<br />

Odaterat Alstad Litet 35<br />

officiellt LBB öre 2, lokalbrev<br />

brev 30-4-1970 med<br />

utan poststämplar Lyx LYX stämpel. stämpel Postal Alstad<br />

med innehåll 200 LBB kr. 1, 21.2.1970. 100<br />

L18<br />

signerat Palmkrantz, Körning L-län, 150 100<br />

Löfvestad 1.4.1886 Praktstämpel på 30 öre lösen tandning 13.<br />

52, 56 54 adresserat Violett Skegrie "a dubbelringad 17-5-1911 Son Logis" Lyx gummistämpel i bostaden. stämpel på Intressant. välcentrerat "Postkontorets märke. kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893.<br />

100<br />

100 200<br />

82<br />

Förfilateli Åkeshög 1700-talet, 1.9.19XX. två Postal karterade 500 kr.<br />

167 Vackert Viken 25-3-1935 avtryck över Prakt två stämpel. märken brevomslag på klipp. från Ystad samt två okarterade från Lund. 100<br />

100 700<br />

678 L15 Litet Klågerup 35 öre 28.3.1884 lokalbrev Praktstämpel med LYX stämpel på 12 Alstad öre lösen LBB tandning 1, 21.2.1970. 13.<br />

186 Öved 12-7-1927 Prakt stämpel. 100<br />

100<br />

56 L18 Skegrie Löfvestad 17-5-1911 1.4.1886 Lyx Praktstämpel stämpel på på välcentrerat 30 öre lösen märke. tandning 13.<br />

54 Röddinge 17-12-1892 Prakt stämpel. Postal Kurirpost 150 kr. 100<br />

100<br />

167 82 Viken Åkeshög 25-3-1935 1.9.19XX. Prakt Postal stämpel. 500 kr.<br />

255 Brev Malmö med komplett 1 Oms. 22-Apr.1936 och långt innehåll Lyxplacerad daterat lila Rise gummi på FRÖSÖN stämpel. 14-5-1719, gällande transport 100<br />

100<br />

186 678<br />

av fältkassan Öved Litet 35 12-7-1927 öre från lokalbrev Frösön Prakt med till stämpel. Gävle. LYX stämpel Förtydligande Alstad LBB av text 1, 21.2.1970.<br />

45 W.Wemmenhög 28-8-1888 Prakt stämpel. Postal 150 kr. medföljer. 100<br />

100<br />

600<br />

54 56 Vackert Röddinge Skegrie adresserat 17-5-1911 17-12-1892 brev Lyx med Prakt stämpel innehåll stämpel. på daterat välcentrerat Postal juli 150 1636 märke. kr. till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

Visiralbum proppfullt med ca 1.500 stämplar Halland, frimärken och klipp i en salig<br />

100<br />

255 167 tyska Malmö Viken (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6<br />

blandning, 25-3-1935 1 Oms. även 22-Apr.1936 något Prakt stämpel. LBB. Lyxplacerad lila gummi stämpel. 1500 100<br />

Julij 1636".<br />

45 186 Tj16B Hallands Län<br />

2000<br />

W.Wemmenhög Öved Skedalahed 12-7-1927 21-6-1909 28-8-1888 Prakt stämpel. rätvänd. Prakt Postal stämpel. 1.500 Postal kr. 150 kr.<br />

Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100 800<br />

54<br />

renskrivning Visiralbum Röddinge Samling Hallands<br />

medföljer. 17-12-1892 proppfullt Län<br />

Arkivanteckning med Prakt med ca ca stämpel. 1.500 950 stämplar<br />

1636. Postal 150 Halland, (ca 290 kr. Ringtyp/Oscar) frimärken och klipp i visiralbum. i en salig Blandad<br />

100 2000<br />

Vackert blandning, kvalitet från<br />

adresserat även läsbara<br />

brevomslag något till LBB. LYX stämplar.<br />

1500 750<br />

255 Malmö 1 Oms. 22-Apr.1936 till Lyxplacerad Jacob de lila la gummi Gardie. stämpel. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />

Tj16B<br />

följer. Skedalahed Lot med 160<br />

Arkivanteckning 21-6-1909 stämplar Oscar-modernt<br />

1638. rätvänd. Postal bla. 1.500 Hyltebr(uk), kr. Rågelund, Tvååker, Skinnarlyngen 100<br />

45 W.Wemmenhög<br />

800<br />

och Åkulla. 28-8-1888 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 2000<br />

100 400<br />

Vackert Samling adresserat Hallands brevomslag Län med ca utan 950 innehåll stämplar till (ca Jacob 290 Ringtyp/Oscar) de la Gardie från i visiralbum. Generalguvernören<br />

Blandad<br />

över kvalitet<br />

Visiralbum 72 Oscarsmärken<br />

Ingermanland från<br />

proppfullt med<br />

läsbara och Keksholms till<br />

med utvalda<br />

LYX<br />

ca<br />

stämplar.<br />

1.500 vackra stämplar stämplar Halland, i mycket frimärken bra märkeskvalitet. och klipp i en salig<br />

län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 750 300<br />

31<br />

57). Lot blandning,<br />

Skrivet 6 öre med Ringtyp på 160 även<br />

Svenska, stämplar med något Prakt renskrivning Oscar-modernt LBB. stämpel Laholm medföljer. bla. 13-7-1887. 1500<br />

Hyltebr(uk), Arkivanteckning Rågelund, 1642. Tvååker, Skinnarlyngen 300<br />

Tj16B 2000<br />

Vackert och<br />

Skedalahed<br />

adresserat Åkulla.<br />

21-6-1909 rätvänd. Postal 1.500 kr.<br />

Lot med 94 stämplar brevomslag Ringtyp-Modernt. till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

800 400<br />

250<br />

titlar. 72 Samling Utan Oscarsmärken innehåll Hallands med Län med daterad med utvalda ca på 950 vackra fliken stämplar stämplar 31 dec (ca 1644, i 290 mycket Ringtyp/Oscar) delvis bra översättning märkeskvalitet. i visiralbum. medföljer. Blandad<br />

579 Vinberg LBB 1, 21-12-1970 Prakt stämpel. Postal 200 kr. 300 2000<br />

31 Vackert 6 kvalitet öre adresserat Ringtyp från läsbara med brevomslag Prakt till LYX stämpel stämplar.<br />

750 150<br />

utan innehåll Laholm 13-7-1887.<br />

273<br />

till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 300<br />

skull<br />

Lot Oskarström<br />

Lot (enligt<br />

med<br />

med vaxsigill<br />

160 13-1-1941 stämplar<br />

94 stämplar på baksidan)<br />

Oscar-modernt Prakt stämpel.<br />

Ringtyp-Modernt. tysk adress<br />

bla. Hyltebr(uk),<br />

med översättning.<br />

Rågelund,<br />

Arkivanteckning<br />

Tvååker, Skinnarlyngen<br />

1648. 100<br />

2000<br />

180 och 250<br />

Vackert Idala Åkulla.<br />

adresserat 28-2-1925 brevomslag Prakt stämpel. 400<br />

till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 100<br />

579 Vinberg 72 Oscarsmärken LBB 1, 21-12-1970 med utvalda Prakt vackra stämpel. stämplar Postal i mycket 200 kr. bra märkeskvalitet.<br />

43 "Praesent Gällared den 4-4-1891. 30 Maij 1649". Postal 200 kr. 150 300<br />

1002000<br />

273 31<br />

Vackert Oskarström 6 öre adresserat Ringtyp 13-1-1941 med brevomslag Prakt Prakt stämpel till stämpel. Gabriel Laholm Bengtsson 13-7-1887.<br />

176 Okome 7-2-1927. Postal 125 kr. Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 100 300<br />

100<br />

180 håll med Idala Lot med notering 28-2-1925 94 stämplar på Prakt fliken Ringtyp-Modernt. stämpel. "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

100 2000<br />

Visiralbum stämplar <strong>Göteborg</strong> & Bohuslän i huvudsak på klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, 250<br />

43 579 Gällared Vinberg 100 LBB LBB 4-4-1891. kvadrater, 1, 21-12-1970 Postal även lösa 200 Prakt märken kr. stämpel. och Postal några brev 200 kr. bla 5 öre vapen + 2x20 öre liggande 100 150<br />

176 273 Okome Oskarström lejon på 7-2-1927. trasigt 13-1-1941 brev Postal till Prakt Brandon,England.<br />

125 stämpel. kr. Kronopost<br />

1200<br />

100<br />

Lot med 278 stämplar Vapen-Modernt, varav 88 st <strong>Göteborg</strong>.<br />

180 Lot med Visiralbum Idala 7 28-2-1925 brev stämplar med Prakt innehåll <strong>Göteborg</strong> stämpel. alla med & Bohuslän tydligt markerade i huvudsak på kronoslingor. klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, 750<br />

100 300<br />

Vackert 100 Samling<br />

handskrivet LBB <strong>Göteborg</strong> kvadrater, &<br />

brev även Bohuslän<br />

med lösa innehåll märken med ca<br />

och och 1880<br />

stor några stämplar<br />

vit fjäder brev bla (ca<br />

i lacksigill 5 730 öre Ringtyp/Oscar) vapen till Tollered. + 2x20 öre i visiralbum.<br />

43 Gällared 4-4-1891. Postal 200 kr. "Afgår liggande från<br />

Lerum lejon Blandad<br />

den på 15 trasigt kvalitet<br />

Okt. brev från<br />

1851 till Läsbara<br />

och Brandon,England. till LYX stämplar.<br />

fortskaffas <strong>Göteborg</strong>s av kronobrefbärare. & Bohus Län Meanderslinga. Västergötland. 1200 100 600<br />

176 1500<br />

Brevomslag<br />

Lot Okome 113 med Oscarsmärken 7-2-1927.<br />

utan<br />

278 stämplar Postal med<br />

innehåll,<br />

Vapen-Modernt, 125 utvalda kr. vackra<br />

med fjäderrest i<br />

varav stpl (16<br />

sigillet.<br />

88 st <strong>Göteborg</strong>)<br />

Från<br />

<strong>Göteborg</strong>. i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Skara till Huseby med not.<br />

750 100 450<br />

"Requisition" Samling Visiralbum 45 Ringtypsmärken <strong>Göteborg</strong> sänt stämplar till Secundmajorens & <strong>Göteborg</strong> med Bohuslän utvalda & med Bohuslän vackra Comp. ca 1880 stämplar i huvudsak stämplar i mycket (ca på klipp, 730 bra Ringtyp/Oscar) märkeskvalitet. ca 400 st, varav i visiralbum. 300 LBB,<br />

400 300<br />

Brevomslag Blandad 100 LBB<br />

1867 kvalitet kvadrater,<br />

med från även<br />

fjäderrest Läsbara lösa till märken<br />

och LYX slinga stämplar. och några brev bla 5 öre vapen + 2x20 öre liggande<br />

Låda med över 300 brev och kort med <strong>Göteborg</strong>sstämplar. samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 600<br />

af kronobrefbärare 113 lejon Oscarsmärken på trasigt brev<br />

skyndsammast med till Brandon,England.<br />

1200 400<br />

utvalda och vackra af dem stpl i (16 natt". st <strong>Göteborg</strong>) i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Lot Samling med 278 Marstrand stämplar på Vapen-Modernt, 75 st brev och vykort varav 1880-1920 88 st <strong>Göteborg</strong>. i litet album med beskrivande text. 450 300<br />

Fribrevomslag 45 Ringtypsmärken 1710 med med tre utvalda handritade vackra öppna stämplar kronor, i mycket ställd bra till Gripsholm. 750<br />

(även lite <strong>Göteborg</strong> och skärgården).<br />

märkeskvalitet. 400 250 300<br />

Brev<br />

Samling<br />

Låda med med 1 brun/vit<br />

<strong>Göteborg</strong><br />

över 300 fjäder<br />

& Bohuslän<br />

brev i stort och kort vaxsigill<br />

med ca 1880<br />

med <strong>Göteborg</strong>sstämplar. "Östgöta"<br />

stämplar<br />

samt<br />

(ca<br />

kronoslinga<br />

730 Ringtyp/Oscar)<br />

märkt "Öppen<br />

i visiralbum.<br />

Lot med 230 stämplar Ringtyp-modernt bla. Grebbestad, Ellös. Ordres"<br />

400<br />

till Stratomta,<br />

Blandad kvalitet<br />

vidarebefordrat<br />

från Läsbara<br />

och<br />

till<br />

emottaget<br />

LYX stämplar.<br />

600 200<br />

av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700<br />

Samling 113 Engelsk Oscarsmärken Marstrand helsak till <strong>Göteborg</strong> på med 75 utvalda st brev ank. vackra och stpl vykort 2-3-1880, stpl (16 1880-1920 st TUR <strong>Göteborg</strong>) stämplad i litet album i mycket följande med bra 2 beskrivande dagar märkeskvalitet. och sedan text.<br />

Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 450<br />

(även stämplad lite <strong>Göteborg</strong> igen 14-2-1897. och skärgården). Brandskadad, hålslagen och försenad i 17 år ! Intressant 250 200<br />

till Stratomta. 45 Ringtypsmärken Döfvestad, med vidarebefordrat utvalda vackra och stämplar emottaget i mycket av fyra bra märkeskvalitet.<br />

529 olika personer. Daterat 18 400<br />

Lot Hjälteby med 230 LBB stämplar 3, 19-17-1964 Ringtyp-modernt på blankett bla. 77 "Kvitto Grebbestad, på erlagt Ellös. belopp". Postal 250 kr.<br />

april Låda 1809. med över 300 brev och kort med <strong>Göteborg</strong>sstämplar.<br />

200<br />

400 700<br />

L16<br />

Återanvänt Engelsk Tossene<br />

brev helsak 7.11.1888<br />

med till 1 <strong>Göteborg</strong> Praktstämpel<br />

GUL fjäder ank. märkt stpl på Praktmärke 2-3-1880, "Order" sänt TUR 20 öre<br />

i stämplad lösen tandning<br />

stafett till följande olika adresser 2 13. dagar med och sedan tre olika 150<br />

kronoslingor stämplad<br />

Samling Marstrand<br />

mellan igen 14-2-1897.<br />

på 75 st<br />

Boxholm och Brandskadad,<br />

brev och vykort<br />

Amarbyn daterad hålslagen<br />

1880-1920<br />

24 och aug. försenad<br />

i litet album<br />

troligen i 17<br />

med<br />

cirka år !<br />

beskrivande<br />

1810. Intressant<br />

text.<br />

42 4 öre Ringtyp Posthorn med Prakt stämpel Majorna 13-6-1888. 200<br />

1000<br />

529<br />

Brev<br />

Hjälteby (även lite<br />

med två<br />

LBB <strong>Göteborg</strong><br />

vita<br />

3,<br />

fjädrar<br />

19-17-1964 och skärgården).<br />

250 150<br />

samt annorlunda<br />

på blankett 77<br />

kronoslinga.<br />

"Kvitto på erlagt<br />

Från Spånga<br />

belopp".<br />

klockare-Gård<br />

Postal 250 kr.<br />

Lot Vykort med från 230 nordisk stämplar Fiskeriutställning Ringtyp-modernt i Marstrand bla. Grebbestad, 1904 med Ellös. tvättbar stämpel Karlstens "Angår 200<br />

L16<br />

200<br />

hastig Tossene Fästning kronoskjuts 7.11.1888 9-7-1904. för Kongl. Praktstämpel Öppningsdagen.<br />

Westmanlands på Praktmärke Reg:te". 20 öre lösen tandning 13. 150 1501500<br />

Engelsk helsak till <strong>Göteborg</strong> ank. stpl 2-3-1880, TUR stämplad följande 2 dagar och sedan<br />

42 271B Brev 4 Prakt/LYX med öre Ringtyp 1 Brun/svart stämpel Posthorn fjäder i RÖD med på färg Prakt Emb. "Postgiro stämpel Br. Till avdeln Majorna Berg <strong>Göteborg</strong> sänt 13-6-1888. från 13.11.1945". Wettlanda den 20 april 1815.<br />

stämplad igen 14-2-1897. Brandskadad, hålslagen och försenad i 17 år ! Intressant 150 200 100<br />

529 21 1500<br />

Vykort Hjälteby 12 öre från Ringtyp LBB nordisk 3, tandn.14 19-17-1964 Fiskeriutställning med på BLÅ blankett stämpel i Marstrand 77 "Kvitto Tveten 1904 på 1.3.1877. erlagt med tvättbar belopp". stämpel Postal 250 Karlstens kr.<br />

Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 200 100<br />

L16 34 Fästning 9-7-1904. Öppningsdagen.<br />

150<br />

271B<br />

Gobyn Tossene Marstrand<br />

med innehåll 7.11.1888 20-2-1879<br />

gällande Praktstämpel Prakt<br />

utseende<br />

stämpel på av<br />

på Praktmärke Fullmäktig<br />

välcentrerat 20 för<br />

märke, öre soldaterna lösen 3 ktt. tandning Esping 13. och Örn vid Sun- 150 100<br />

Prakt/LYX stämpel i RÖD färg "Postgiro avdeln <strong>Göteborg</strong> 13.11.1945".<br />

42 406 dahls 4 Överby Häradsrätt öre Ringtyp 23-2-1957 i Posthorn Brottmål. Prakt/Lyx med Prakt stämpel stämpel på välcentrerat Majorna 13-6-1888. märke. 100<br />

700<br />

21<br />

150 100<br />

12 öre Ringtyp tandn.14 med BLÅ stämpel Tveten 1.3.1877.<br />

277 Brev Vykort Skee med 1 1-8-1941 från gråbrun nordisk Lyx fjäder Fiskeriutställning stämpel. daterad 15 jan i Marstrand 1845 i Sommerstad. 1904 med tvättbar "Ordres" stämpel sänt till Karlstens kronofjär- 100<br />

100<br />

34 dingsman Marstrand Fästning i Hult, 9-7-1904. 20-2-1879 Wisnums Öppningsdagen.<br />

Prakt Socken, stämpel med på notering välcentrerat "angående märke, Brottmålsstemningar". 3 ktt.<br />

272 Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad lila stpl över två märken på klipp. 100 150 700<br />

100<br />

406 271B Lot med Överby Prakt/LYX 9 brev 23-2-1957 stämpel med 3 Prakt/Lyx kronoslingor i RÖD färg stämpel "Postgiro 1735-1806 på avdeln välcentrerat de <strong>Göteborg</strong> flesta märke. med 13.11.1945". militära adresser / Soldatpost.<br />

308 100 1001200<br />

Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr.<br />

277 21 Lot med Skee 12 öre 15 1-8-1941 Ringtyp brev med tandn.14 Lyx 3-4-5 stämpel. med slingor BLÅ 1810-1853, stämpel Tveten de flesta 1.3.1877. med militära adresser / Soldatpost. 100<br />

1500<br />

100<br />

Lot med Lot med tre brevomslag, 7 olika Oscar varav II (1 kr. två nktt) är ställda + 4 tvåfärgad till Nääs siffertyp, 1725, 1733 alla läsbara-Praktstämplade<br />

och märkta "Fort af Solda-<br />

272 34 Bärfendal Marstrand linje 20-2-1879 1 Lantbrevbäraren Prakt stämpel 18-6-1955. på välcentrerat Välplacerad märke, lila 3 ktt. stpl över två märken på klipp.<br />

ter", Jonsered det tredje 11-11-1911.<br />

till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 100<br />

100<br />

800<br />

308 406 181<br />

Brev Kville Överby Slussen<br />

(Lägreståndsvikning) LBB 23-2-1957 3-3-1931 2, 30-4-1970 Prakt Prakt/Lyx med Rätvänd stämpel<br />

innehåll stämpel på stämpel märke<br />

12 på välcentrerat april på med klipp. bra<br />

1845, Postal tandning.<br />

märkt märke. 200 "Kompani kr. Ordes" med två vita 100<br />

277 korta Lot Skee Samling splittrade med 1-8-1941 7 Älvsborgs olika fjädrar. Lyx Oscar stämpel. Län II med (1 kr. ca nktt) 1770 + 4 stämplar tvåfärgad (ca siffertyp, 620 Ringtyp/Oscar) alla läsbara-Praktstämplade<br />

Läsbara till LYX på<br />

100 600<br />

272 Brev Jonsered visirblad.<br />

Bärfendal med innehåll 11-11-1911.<br />

linje 17-11-1837 1 Lantbrevbäraren med en 18-6-1955. vit fjäder Välplacerad samt mycket lila liten stpl kronoslinga över två märken ställd på till klipp. Kålle- 1300<br />

100<br />

181<br />

100<br />

reds Slussen kompani 3-3-1931 i Rangstorp Prakt från stämpel Råda. på Innehåll märke med ang. bra Lärokurs tandning. för korpralskolorna. 100 700<br />

308 Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr.<br />

Brev Samling (Lägreståndsvikning) Älvsborgs Län med innehåll ca 1770 7 stämplar sept 1838. (ca 620 En vacker Ringtyp/Oscar) GUL fjäder Läsbara samt till kronoslinga 100<br />

LYX på<br />

från Tössbo visirblad.<br />

Lot med Compagni 7 olika Oscar till Soldaten II (1 kr. nktt) 669 + Kron. 4 tvåfärgad siffertyp, alla läsbara-Praktstämplade 13001500<br />

Jonsered 11-11-1911.<br />

100<br />

992 A 181 Slussen 3-3-1931 Prakt stämpel på märke med bra tandning. 100<br />

993 D Samling Älvsborgs Län med ca 1770 stämplar (ca 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på<br />

visirblad.<br />

1300<br />