Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
945 947<br />
943<br />
948<br />
946<br />
944<br />
947 949<br />
945<br />
948 950<br />
946 951<br />
949<br />
947 1<br />
952<br />
950<br />
948 953<br />
951 2 954<br />
949 952<br />
955<br />
953 950<br />
956<br />
954 951<br />
F 3 957<br />
955 952<br />
958<br />
F 956 953 4<br />
959<br />
957 954<br />
958 955 960<br />
F 5<br />
959 956 961<br />
F 957 6<br />
960 962<br />
958<br />
F 961 7<br />
959 963<br />
962 964<br />
960<br />
F 8 965<br />
963 961<br />
966<br />
F 964 9<br />
962 967<br />
965<br />
F 10 968<br />
963 966<br />
969<br />
F 967 964 11 970<br />
968 965<br />
971<br />
969 966<br />
970 967<br />
972<br />
971 968 12<br />
973<br />
F 969 13<br />
970 972 974<br />
14<br />
973 971 975<br />
F 15 976<br />
974<br />
972 977<br />
975 16<br />
F 973<br />
976 17 978<br />
974<br />
F<br />
977 979<br />
18<br />
975<br />
978 980<br />
976<br />
F 979 981<br />
19<br />
977<br />
982<br />
F 980<br />
978 20 983<br />
981<br />
979<br />
F 982 21 984<br />
980 983 985<br />
22<br />
981 986<br />
984<br />
982 987<br />
985<br />
F 983 23 988<br />
986<br />
989<br />
984 987 24<br />
990<br />
988 985 25<br />
26 991<br />
989 986<br />
F 990 987 27<br />
992<br />
991 988 993<br />
989 28<br />
992<br />
F<br />
990<br />
993 29<br />
991<br />
A<br />
A<br />
A A<br />
A A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
D<br />
A<br />
A<br />
DA D<br />
A C<br />
A<br />
D<br />
DC CA A<br />
C<br />
CD A<br />
A<br />
CA C<br />
A<br />
C A<br />
A<br />
AC D<br />
A<br />
A<br />
C<br />
DA D<br />
A<br />
A C<br />
D DC E<br />
C<br />
CD C<br />
D<br />
EC CD A<br />
C A<br />
E<br />
A<br />
D<br />
A<br />
A<br />
CA A A<br />
A A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A AD A A<br />
D<br />
A<br />
197 659 10 Alstad öre Kongressen LBB 2, 30-4-1970 på inrikes Lyx stämpel. vykort från Postal Lund 200 4-9-1924 kr. 300<br />
med lila två-radig sidostämpel 150<br />
3x29<br />
"Nordiska<br />
Litet inrikes<br />
Prästmötet<br />
brev med<br />
i<br />
3<br />
Lund<br />
x 4 öre<br />
2-4<br />
ringtyp<br />
sept.1924".<br />
13 från Börringe 5.1.1882. Ankomst. Samt transit<br />
52, 54 Violett dubbelringad gummistämpel "Postkontorets kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893. 150<br />
70 Jordholmen PKXP på baksidan.<br />
250<br />
Vackert avtryck 31-12-1910, över två märken svaga månadssiffror, på klipp. 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr. 150 100<br />
54 Slimminge 8-8-1892. Postal 300 kr.<br />
659 L15 Alstad Klågerup LBB 28.3.1884 2, 30-4-1970 Praktstämpel Lyx stämpel. på 12 Postal öre lösen 200 kr. tandning 13. 200<br />
150 100<br />
197 10 öre Kongressen på inrikes vykort från Sverige Lund 4-9-1924 med lila två-radig sidostämpel<br />
52, L1854 Violett Löfvestad dubbelringad 1.4.1886 Praktstämpel gummistämpel på "Postkontorets 30 öre lösen tandning kassa-expedition 13.<br />
"Nordiska Prästmötet i Lund 2-4 sept.1924".<br />
Malmö" Sep 17.1893. 150 100<br />
70 82 Vackert Jordholmen Åkeshög avtryck 1.9.19XX. 31-12-1910, över Postal två märken svaga 500 kr. månadssiffror, på klipp. Förfilateli 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr.<br />
100<br />
L15<br />
150 100<br />
Klågerup 28.3.1884 Praktstämpel på 12 öre lösen tandning 13.<br />
659 678<br />
Odaterat Alstad Litet 35<br />
officiellt LBB öre 2, lokalbrev<br />
brev 30-4-1970 med<br />
utan poststämplar Lyx LYX stämpel. stämpel Postal Alstad<br />
med innehåll 200 LBB kr. 1, 21.2.1970. 100<br />
L18<br />
signerat Palmkrantz, Körning L-län, 150 100<br />
Löfvestad 1.4.1886 Praktstämpel på 30 öre lösen tandning 13.<br />
52, 56 54 adresserat Violett Skegrie "a dubbelringad 17-5-1911 Son Logis" Lyx gummistämpel i bostaden. stämpel på Intressant. välcentrerat "Postkontorets märke. kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893.<br />
100<br />
100 200<br />
82<br />
Förfilateli Åkeshög 1700-talet, 1.9.19XX. två Postal karterade 500 kr.<br />
167 Vackert Viken 25-3-1935 avtryck över Prakt två stämpel. märken brevomslag på klipp. från Ystad samt två okarterade från Lund. 100<br />
100 700<br />
678 L15 Litet Klågerup 35 öre 28.3.1884 lokalbrev Praktstämpel med LYX stämpel på 12 Alstad öre lösen LBB tandning 1, 21.2.1970. 13.<br />
186 Öved 12-7-1927 Prakt stämpel. 100<br />
100<br />
56 L18 Skegrie Löfvestad 17-5-1911 1.4.1886 Lyx Praktstämpel stämpel på på välcentrerat 30 öre lösen märke. tandning 13.<br />
54 Röddinge 17-12-1892 Prakt stämpel. Postal Kurirpost 150 kr. 100<br />
100<br />
167 82 Viken Åkeshög 25-3-1935 1.9.19XX. Prakt Postal stämpel. 500 kr.<br />
255 Brev Malmö med komplett 1 Oms. 22-Apr.1936 och långt innehåll Lyxplacerad daterat lila Rise gummi på FRÖSÖN stämpel. 14-5-1719, gällande transport 100<br />
100<br />
186 678<br />
av fältkassan Öved Litet 35 12-7-1927 öre från lokalbrev Frösön Prakt med till stämpel. Gävle. LYX stämpel Förtydligande Alstad LBB av text 1, 21.2.1970.<br />
45 W.Wemmenhög 28-8-1888 Prakt stämpel. Postal 150 kr. medföljer. 100<br />
100<br />
600<br />
54 56 Vackert Röddinge Skegrie adresserat 17-5-1911 17-12-1892 brev Lyx med Prakt stämpel innehåll stämpel. på daterat välcentrerat Postal juli 150 1636 märke. kr. till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />
Visiralbum proppfullt med ca 1.500 stämplar Halland, frimärken och klipp i en salig<br />
100<br />
255 167 tyska Malmö Viken (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6<br />
blandning, 25-3-1935 1 Oms. även 22-Apr.1936 något Prakt stämpel. LBB. Lyxplacerad lila gummi stämpel. 1500 100<br />
Julij 1636".<br />
45 186 Tj16B Hallands Län<br />
2000<br />
W.Wemmenhög Öved Skedalahed 12-7-1927 21-6-1909 28-8-1888 Prakt stämpel. rätvänd. Prakt Postal stämpel. 1.500 Postal kr. 150 kr.<br />
Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100 800<br />
54<br />
renskrivning Visiralbum Röddinge Samling Hallands<br />
medföljer. 17-12-1892 proppfullt Län<br />
Arkivanteckning med Prakt med ca ca stämpel. 1.500 950 stämplar<br />
1636. Postal 150 Halland, (ca 290 kr. Ringtyp/Oscar) frimärken och klipp i visiralbum. i en salig Blandad<br />
100 2000<br />
Vackert blandning, kvalitet från<br />
adresserat även läsbara<br />
brevomslag något till LBB. LYX stämplar.<br />
1500 750<br />
255 Malmö 1 Oms. 22-Apr.1936 till Lyxplacerad Jacob de lila la gummi Gardie. stämpel. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />
Tj16B<br />
följer. Skedalahed Lot med 160<br />
Arkivanteckning 21-6-1909 stämplar Oscar-modernt<br />
1638. rätvänd. Postal bla. 1.500 Hyltebr(uk), kr. Rågelund, Tvååker, Skinnarlyngen 100<br />
45 W.Wemmenhög<br />
800<br />
och Åkulla. 28-8-1888 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 2000<br />
100 400<br />
Vackert Samling adresserat Hallands brevomslag Län med ca utan 950 innehåll stämplar till (ca Jacob 290 Ringtyp/Oscar) de la Gardie från i visiralbum. Generalguvernören<br />
Blandad<br />
över kvalitet<br />
Visiralbum 72 Oscarsmärken<br />
Ingermanland från<br />
proppfullt med<br />
läsbara och Keksholms till<br />
med utvalda<br />
LYX<br />
ca<br />
stämplar.<br />
1.500 vackra stämplar stämplar Halland, i mycket frimärken bra märkeskvalitet. och klipp i en salig<br />
län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 750 300<br />
31<br />
57). Lot blandning,<br />
Skrivet 6 öre med Ringtyp på 160 även<br />
Svenska, stämplar med något Prakt renskrivning Oscar-modernt LBB. stämpel Laholm medföljer. bla. 13-7-1887. 1500<br />
Hyltebr(uk), Arkivanteckning Rågelund, 1642. Tvååker, Skinnarlyngen 300<br />
Tj16B 2000<br />
Vackert och<br />
Skedalahed<br />
adresserat Åkulla.<br />
21-6-1909 rätvänd. Postal 1.500 kr.<br />
Lot med 94 stämplar brevomslag Ringtyp-Modernt. till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />
800 400<br />
250<br />
titlar. 72 Samling Utan Oscarsmärken innehåll Hallands med Län med daterad med utvalda ca på 950 vackra fliken stämplar stämplar 31 dec (ca 1644, i 290 mycket Ringtyp/Oscar) delvis bra översättning märkeskvalitet. i visiralbum. medföljer. Blandad<br />
579 Vinberg LBB 1, 21-12-1970 Prakt stämpel. Postal 200 kr. 300 2000<br />
31 Vackert 6 kvalitet öre adresserat Ringtyp från läsbara med brevomslag Prakt till LYX stämpel stämplar.<br />
750 150<br />
utan innehåll Laholm 13-7-1887.<br />
273<br />
till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 300<br />
skull<br />
Lot Oskarström<br />
Lot (enligt<br />
med<br />
med vaxsigill<br />
160 13-1-1941 stämplar<br />
94 stämplar på baksidan)<br />
Oscar-modernt Prakt stämpel.<br />
Ringtyp-Modernt. tysk adress<br />
bla. Hyltebr(uk),<br />
med översättning.<br />
Rågelund,<br />
Arkivanteckning<br />
Tvååker, Skinnarlyngen<br />
1648. 100<br />
2000<br />
180 och 250<br />
Vackert Idala Åkulla.<br />
adresserat 28-2-1925 brevomslag Prakt stämpel. 400<br />
till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 100<br />
579 Vinberg 72 Oscarsmärken LBB 1, 21-12-1970 med utvalda Prakt vackra stämpel. stämplar Postal i mycket 200 kr. bra märkeskvalitet.<br />
43 "Praesent Gällared den 4-4-1891. 30 Maij 1649". Postal 200 kr. 150 300<br />
1002000<br />
273 31<br />
Vackert Oskarström 6 öre adresserat Ringtyp 13-1-1941 med brevomslag Prakt Prakt stämpel till stämpel. Gabriel Laholm Bengtsson 13-7-1887.<br />
176 Okome 7-2-1927. Postal 125 kr. Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 100 300<br />
100<br />
180 håll med Idala Lot med notering 28-2-1925 94 stämplar på Prakt fliken Ringtyp-Modernt. stämpel. "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />
100 2000<br />
Visiralbum stämplar <strong>Göteborg</strong> & Bohuslän i huvudsak på klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, 250<br />
43 579 Gällared Vinberg 100 LBB LBB 4-4-1891. kvadrater, 1, 21-12-1970 Postal även lösa 200 Prakt märken kr. stämpel. och Postal några brev 200 kr. bla 5 öre vapen + 2x20 öre liggande 100 150<br />
176 273 Okome Oskarström lejon på 7-2-1927. trasigt 13-1-1941 brev Postal till Prakt Brandon,England.<br />
125 stämpel. kr. Kronopost<br />
1200<br />
100<br />
Lot med 278 stämplar Vapen-Modernt, varav 88 st <strong>Göteborg</strong>.<br />
180 Lot med Visiralbum Idala 7 28-2-1925 brev stämplar med Prakt innehåll <strong>Göteborg</strong> stämpel. alla med & Bohuslän tydligt markerade i huvudsak på kronoslingor. klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, 750<br />
100 300<br />
Vackert 100 Samling<br />
handskrivet LBB <strong>Göteborg</strong> kvadrater, &<br />
brev även Bohuslän<br />
med lösa innehåll märken med ca<br />
och och 1880<br />
stor några stämplar<br />
vit fjäder brev bla (ca<br />
i lacksigill 5 730 öre Ringtyp/Oscar) vapen till Tollered. + 2x20 öre i visiralbum.<br />
43 Gällared 4-4-1891. Postal 200 kr. "Afgår liggande från<br />
Lerum lejon Blandad<br />
den på 15 trasigt kvalitet<br />
Okt. brev från<br />
1851 till Läsbara<br />
och Brandon,England. till LYX stämplar.<br />
fortskaffas <strong>Göteborg</strong>s av kronobrefbärare. & Bohus Län Meanderslinga. Västergötland. 1200 100 600<br />
176 1500<br />
Brevomslag<br />
Lot Okome 113 med Oscarsmärken 7-2-1927.<br />
utan<br />
278 stämplar Postal med<br />
innehåll,<br />
Vapen-Modernt, 125 utvalda kr. vackra<br />
med fjäderrest i<br />
varav stpl (16<br />
sigillet.<br />
88 st <strong>Göteborg</strong>)<br />
Från<br />
<strong>Göteborg</strong>. i mycket bra märkeskvalitet.<br />
Skara till Huseby med not.<br />
750 100 450<br />
"Requisition" Samling Visiralbum 45 Ringtypsmärken <strong>Göteborg</strong> sänt stämplar till Secundmajorens & <strong>Göteborg</strong> med Bohuslän utvalda & med Bohuslän vackra Comp. ca 1880 stämplar i huvudsak stämplar i mycket (ca på klipp, 730 bra Ringtyp/Oscar) märkeskvalitet. ca 400 st, varav i visiralbum. 300 LBB,<br />
400 300<br />
Brevomslag Blandad 100 LBB<br />
1867 kvalitet kvadrater,<br />
med från även<br />
fjäderrest Läsbara lösa till märken<br />
och LYX slinga stämplar. och några brev bla 5 öre vapen + 2x20 öre liggande<br />
Låda med över 300 brev och kort med <strong>Göteborg</strong>sstämplar. samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 600<br />
af kronobrefbärare 113 lejon Oscarsmärken på trasigt brev<br />
skyndsammast med till Brandon,England.<br />
1200 400<br />
utvalda och vackra af dem stpl i (16 natt". st <strong>Göteborg</strong>) i mycket bra märkeskvalitet.<br />
Lot Samling med 278 Marstrand stämplar på Vapen-Modernt, 75 st brev och vykort varav 1880-1920 88 st <strong>Göteborg</strong>. i litet album med beskrivande text. 450 300<br />
Fribrevomslag 45 Ringtypsmärken 1710 med med tre utvalda handritade vackra öppna stämplar kronor, i mycket ställd bra till Gripsholm. 750<br />
(även lite <strong>Göteborg</strong> och skärgården).<br />
märkeskvalitet. 400 250 300<br />
Brev<br />
Samling<br />
Låda med med 1 brun/vit<br />
<strong>Göteborg</strong><br />
över 300 fjäder<br />
& Bohuslän<br />
brev i stort och kort vaxsigill<br />
med ca 1880<br />
med <strong>Göteborg</strong>sstämplar. "Östgöta"<br />
stämplar<br />
samt<br />
(ca<br />
kronoslinga<br />
730 Ringtyp/Oscar)<br />
märkt "Öppen<br />
i visiralbum.<br />
Lot med 230 stämplar Ringtyp-modernt bla. Grebbestad, Ellös. Ordres"<br />
400<br />
till Stratomta,<br />
Blandad kvalitet<br />
vidarebefordrat<br />
från Läsbara<br />
och<br />
till<br />
emottaget<br />
LYX stämplar.<br />
600 200<br />
av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700<br />
Samling 113 Engelsk Oscarsmärken Marstrand helsak till <strong>Göteborg</strong> på med 75 utvalda st brev ank. vackra och stpl vykort 2-3-1880, stpl (16 1880-1920 st TUR <strong>Göteborg</strong>) stämplad i litet album i mycket följande med bra 2 beskrivande dagar märkeskvalitet. och sedan text.<br />
Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 450<br />
(även stämplad lite <strong>Göteborg</strong> igen 14-2-1897. och skärgården). Brandskadad, hålslagen och försenad i 17 år ! Intressant 250 200<br />
till Stratomta. 45 Ringtypsmärken Döfvestad, med vidarebefordrat utvalda vackra och stämplar emottaget i mycket av fyra bra märkeskvalitet.<br />
529 olika personer. Daterat 18 400<br />
Lot Hjälteby med 230 LBB stämplar 3, 19-17-1964 Ringtyp-modernt på blankett bla. 77 "Kvitto Grebbestad, på erlagt Ellös. belopp". Postal 250 kr.<br />
april Låda 1809. med över 300 brev och kort med <strong>Göteborg</strong>sstämplar.<br />
200<br />
400 700<br />
L16<br />
Återanvänt Engelsk Tossene<br />
brev helsak 7.11.1888<br />
med till 1 <strong>Göteborg</strong> Praktstämpel<br />
GUL fjäder ank. märkt stpl på Praktmärke 2-3-1880, "Order" sänt TUR 20 öre<br />
i stämplad lösen tandning<br />
stafett till följande olika adresser 2 13. dagar med och sedan tre olika 150<br />
kronoslingor stämplad<br />
Samling Marstrand<br />
mellan igen 14-2-1897.<br />
på 75 st<br />
Boxholm och Brandskadad,<br />
brev och vykort<br />
Amarbyn daterad hålslagen<br />
1880-1920<br />
24 och aug. försenad<br />
i litet album<br />
troligen i 17<br />
med<br />
cirka år !<br />
beskrivande<br />
1810. Intressant<br />
text.<br />
42 4 öre Ringtyp Posthorn med Prakt stämpel Majorna 13-6-1888. 200<br />
1000<br />
529<br />
Brev<br />
Hjälteby (även lite<br />
med två<br />
LBB <strong>Göteborg</strong><br />
vita<br />
3,<br />
fjädrar<br />
19-17-1964 och skärgården).<br />
250 150<br />
samt annorlunda<br />
på blankett 77<br />
kronoslinga.<br />
"Kvitto på erlagt<br />
Från Spånga<br />
belopp".<br />
klockare-Gård<br />
Postal 250 kr.<br />
Lot Vykort med från 230 nordisk stämplar Fiskeriutställning Ringtyp-modernt i Marstrand bla. Grebbestad, 1904 med Ellös. tvättbar stämpel Karlstens "Angår 200<br />
L16<br />
200<br />
hastig Tossene Fästning kronoskjuts 7.11.1888 9-7-1904. för Kongl. Praktstämpel Öppningsdagen.<br />
Westmanlands på Praktmärke Reg:te". 20 öre lösen tandning 13. 150 1501500<br />
Engelsk helsak till <strong>Göteborg</strong> ank. stpl 2-3-1880, TUR stämplad följande 2 dagar och sedan<br />
42 271B Brev 4 Prakt/LYX med öre Ringtyp 1 Brun/svart stämpel Posthorn fjäder i RÖD med på färg Prakt Emb. "Postgiro stämpel Br. Till avdeln Majorna Berg <strong>Göteborg</strong> sänt 13-6-1888. från 13.11.1945". Wettlanda den 20 april 1815.<br />
stämplad igen 14-2-1897. Brandskadad, hålslagen och försenad i 17 år ! Intressant 150 200 100<br />
529 21 1500<br />
Vykort Hjälteby 12 öre från Ringtyp LBB nordisk 3, tandn.14 19-17-1964 Fiskeriutställning med på BLÅ blankett stämpel i Marstrand 77 "Kvitto Tveten 1904 på 1.3.1877. erlagt med tvättbar belopp". stämpel Postal 250 Karlstens kr.<br />
Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 200 100<br />
L16 34 Fästning 9-7-1904. Öppningsdagen.<br />
150<br />
271B<br />
Gobyn Tossene Marstrand<br />
med innehåll 7.11.1888 20-2-1879<br />
gällande Praktstämpel Prakt<br />
utseende<br />
stämpel på av<br />
på Praktmärke Fullmäktig<br />
välcentrerat 20 för<br />
märke, öre soldaterna lösen 3 ktt. tandning Esping 13. och Örn vid Sun- 150 100<br />
Prakt/LYX stämpel i RÖD färg "Postgiro avdeln <strong>Göteborg</strong> 13.11.1945".<br />
42 406 dahls 4 Överby Häradsrätt öre Ringtyp 23-2-1957 i Posthorn Brottmål. Prakt/Lyx med Prakt stämpel stämpel på välcentrerat Majorna 13-6-1888. märke. 100<br />
700<br />
21<br />
150 100<br />
12 öre Ringtyp tandn.14 med BLÅ stämpel Tveten 1.3.1877.<br />
277 Brev Vykort Skee med 1 1-8-1941 från gråbrun nordisk Lyx fjäder Fiskeriutställning stämpel. daterad 15 jan i Marstrand 1845 i Sommerstad. 1904 med tvättbar "Ordres" stämpel sänt till Karlstens kronofjär- 100<br />
100<br />
34 dingsman Marstrand Fästning i Hult, 9-7-1904. 20-2-1879 Wisnums Öppningsdagen.<br />
Prakt Socken, stämpel med på notering välcentrerat "angående märke, Brottmålsstemningar". 3 ktt.<br />
272 Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad lila stpl över två märken på klipp. 100 150 700<br />
100<br />
406 271B Lot med Överby Prakt/LYX 9 brev 23-2-1957 stämpel med 3 Prakt/Lyx kronoslingor i RÖD färg stämpel "Postgiro 1735-1806 på avdeln välcentrerat de <strong>Göteborg</strong> flesta märke. med 13.11.1945". militära adresser / Soldatpost.<br />
308 100 1001200<br />
Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr.<br />
277 21 Lot med Skee 12 öre 15 1-8-1941 Ringtyp brev med tandn.14 Lyx 3-4-5 stämpel. med slingor BLÅ 1810-1853, stämpel Tveten de flesta 1.3.1877. med militära adresser / Soldatpost. 100<br />
1500<br />
100<br />
Lot med Lot med tre brevomslag, 7 olika Oscar varav II (1 kr. två nktt) är ställda + 4 tvåfärgad till Nääs siffertyp, 1725, 1733 alla läsbara-Praktstämplade<br />
och märkta "Fort af Solda-<br />
272 34 Bärfendal Marstrand linje 20-2-1879 1 Lantbrevbäraren Prakt stämpel 18-6-1955. på välcentrerat Välplacerad märke, lila 3 ktt. stpl över två märken på klipp.<br />
ter", Jonsered det tredje 11-11-1911.<br />
till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 100<br />
100<br />
800<br />
308 406 181<br />
Brev Kville Överby Slussen<br />
(Lägreståndsvikning) LBB 23-2-1957 3-3-1931 2, 30-4-1970 Prakt Prakt/Lyx med Rätvänd stämpel<br />
innehåll stämpel på stämpel märke<br />
12 på välcentrerat april på med klipp. bra<br />
1845, Postal tandning.<br />
märkt märke. 200 "Kompani kr. Ordes" med två vita 100<br />
277 korta Lot Skee Samling splittrade med 1-8-1941 7 Älvsborgs olika fjädrar. Lyx Oscar stämpel. Län II med (1 kr. ca nktt) 1770 + 4 stämplar tvåfärgad (ca siffertyp, 620 Ringtyp/Oscar) alla läsbara-Praktstämplade<br />
Läsbara till LYX på<br />
100 600<br />
272 Brev Jonsered visirblad.<br />
Bärfendal med innehåll 11-11-1911.<br />
linje 17-11-1837 1 Lantbrevbäraren med en 18-6-1955. vit fjäder Välplacerad samt mycket lila liten stpl kronoslinga över två märken ställd på till klipp. Kålle- 1300<br />
100<br />
181<br />
100<br />
reds Slussen kompani 3-3-1931 i Rangstorp Prakt från stämpel Råda. på Innehåll märke med ang. bra Lärokurs tandning. för korpralskolorna. 100 700<br />
308 Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr.<br />
Brev Samling (Lägreståndsvikning) Älvsborgs Län med innehåll ca 1770 7 stämplar sept 1838. (ca 620 En vacker Ringtyp/Oscar) GUL fjäder Läsbara samt till kronoslinga 100<br />
LYX på<br />
från Tössbo visirblad.<br />
Lot med Compagni 7 olika Oscar till Soldaten II (1 kr. nktt) 669 + Kron. 4 tvåfärgad siffertyp, alla läsbara-Praktstämplade 13001500<br />
Jonsered 11-11-1911.<br />
100<br />
992 A 181 Slussen 3-3-1931 Prakt stämpel på märke med bra tandning. 100<br />
993 D Samling Älvsborgs Län med ca 1770 stämplar (ca 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på<br />
visirblad.<br />
1300<br />