26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

916<br />

899<br />

917<br />

900<br />

918<br />

901<br />

919<br />

920 902<br />

921 903<br />

1 904<br />

922<br />

905<br />

2<br />

923 906<br />

C<br />

A<br />

C<br />

A<br />

C<br />

D<br />

A<br />

A<br />

DC C<br />

A<br />

CA 55<br />

61<br />

46<br />

91 9<br />

9<br />

TJ18<br />

Lot med 150 stämplar från Ringtyp-modernt. I-K Län bla. Ljugarn, Hoby, Jemjö och Kylinge.<br />

Sylfaste 20-12-1911, rätvänd nära Prakt. Postal 2.500 kr.<br />

Lot med 71 stämplar Ringtyp-Modernt.<br />

Norrla(nda) 30-1-1900 rätvänd. Postal 2.500 kr.<br />

45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Samling Gotlands Län med ca 470 stämplar (ca 140 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

Holje kvalitet 7-3-1891 från läsbara Lyx stämpel. till LYX stämplar. Postal 100 kr.<br />

Kristianstad Sverige Län<br />

50 Fyrkantsstämpel öre medaljong Burgsvik med Prakt/Lyx 24-3-1863 stämpel på litet Rosenholm klipp. Postal 1-5-1912. 500 kr. Postal 100 kr.<br />

Samling Lot med Kristianstads 80 stämplar Ringtyp-1970 Län med ca 1400 talet. Förfilateli<br />

stämplar (ca 480 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

Odaterat Blandad 44 Oscarsmärken officiellt kvalitet brev från med utan läsbara utvalda poststämplar till vackra LYX stämplar. med stämplar innehåll i mycket signerat bra märkeskvalitet. Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat Mycket "a ovanlig Son Logis" Lila försöksstämpel i bostaden. Intressant. Båstad 2, 8 9 Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall<br />

6 st 12 öre Vapentyp stämplade Wisby (4), Fårösund, Hemse, varav 3 på klipp.<br />

Förfilateli vara 1947 1700-talet, då stämpeln två karterade är tidigare brevomslag känd runt 1950, från Ystad använd samt på PS två kuvert okarterade (dec 44) från till Lund.<br />

Lot Fyrkantstämpel med 146 stämplar Slite 30.11.1889 Ringtyp-Modernt. LYX-stpl, en vikt hörntand.<br />

250<br />

1700<br />

200<br />

900<br />

200<br />

150 400<br />

100 300<br />

200<br />

800<br />

200<br />

200<br />

500 200<br />

700<br />

400 100<br />

924 907<br />

925 908<br />

F 3<br />

926 909<br />

F 927 910<br />

4<br />

911<br />

928<br />

912<br />

F 929 5 913<br />

930<br />

914<br />

F<br />

931<br />

6<br />

915<br />

F<br />

932<br />

7<br />

916<br />

933<br />

917<br />

F 934 8 918<br />

F 935 919<br />

9<br />

936 920<br />

F 10 921<br />

937<br />

CA A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

D<br />

D<br />

C<br />

A<br />

C<br />

C<br />

CA BA D<br />

C<br />

184 85 Martebo Oscarsmärken 10-4-1937 med Prakt utvalda stämpel. vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 400 100<br />

9c3 9 12 Wisby öre vapentyp 31-12-1870 på Prakt inrikes stämpel. brev Prakt/Lyxstämplat Kurirpost Åhus 5-12-1869. 300 100<br />

55 156 Brev<br />

Barnakälla Hafdhem med komplett 18-6-1925 18-1-1902,<br />

och långt Lyx rätvänd stämpel. innehåll<br />

på klipp.<br />

daterat<br />

Postal<br />

Rise<br />

500<br />

på<br />

kr.<br />

FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 250 100<br />

184<br />

600<br />

Vackert Vykort När 16-6-1939<br />

adresserat från Danmark Prakt<br />

brev med 21-8-1947 stämpel.<br />

innehåll adresserat daterat juli till Ljungbyhed 1636 till Jacob med de postal la Gardie, lila omdirigerings skrivet på 100<br />

100 tyska stämpel Barlingbo (översättning "Riseberga". 6-8-1918 medföljer). Prakt stämpel. 150<br />

På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 100<br />

54<br />

Julij 1636". Hultaberg 7-5-1911. Postal 800 kr. 2 ktt.<br />

87 Fårösund, odaterad lila enradsstämpel vackert stämplad över två märken. 150<br />

1002000<br />

179<br />

Vackert Malen adresserat 25-7-1922 brevomslag Prakt stämpel.<br />

248 Gotlandstofta 13-7-1936 Prakt till stämpel. Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100<br />

100<br />

9 renskrivning Båstad 13-12-1863 medföljer. Fyrkantstämpel Arkivanteckning på 1636. klipp. Postal 400 kr. 2000<br />

157 Etelhem 18-10-1926 Lyx stämpel. 100<br />

Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 100<br />

45 Gärds-Lyngby 7-1-1887 Prakt stämpel, 1 kt. R4.<br />

följer. Samling Arkivanteckning Blekinge Län 1638. med ca 880 stämplar (ca 280 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 100<br />

2000<br />

Samling<br />

Vackert kvalitet adresserat från Malmöhus läsbara Län<br />

brevomslag till LYX med<br />

utan stämplar. ca 2500 stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i två visiralbum.<br />

innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 600<br />

över<br />

Blandad Lot Ingermanland med kvalitet 150 stämplar och<br />

från<br />

Keksholms<br />

läsbara från Ringtyp-modernt. till<br />

län,<br />

LYX<br />

friherre<br />

stämplar.<br />

Erik I-K Län Carlsson bla. Ljugarn, Gyllenstierna Hoby, Jemjö af Ulaborg och Kylinge. 1200<br />

(1602- 250<br />

Tj6 Dufeke 30-1-1878 rätvänd stämpel. Postal 2.500 kr.<br />

57). Skrivet Lot med på 71 Svenska, stämplar Ringtyp-Modernt. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 1000<br />

2002000<br />

Vackert 87 Ringtypsmärken adresserat brevomslag med utvalda till Erik stämplar. Rünings, M-län Admiral, 54 st, L-län General 20 st, Gouvereur N-län 13 st, im i Lieflandt mycket<br />

45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. mfl<br />

titlar. bra Utan märkeskvalitet.<br />

innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 900 200<br />

2000<br />

46 922 Vackert Lot Holje<br />

adresserat med 7-3-1891 301 stämplar Lyx stämpel.<br />

brevomslag Vapen-Modernt. Postal 100 kr.<br />

utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 850 150<br />

91 skull Lot 50 (enligt öre med medaljong vaxsigill 85 försändelser, på med baksidan) Prakt/Lyx alla stämplade tysk stämpel adress i Skåne Rosenholm med med översättning. bra 1-5-1912. spridning Arkivanteckning Postal från 100 Vapentyp kr. 1648. till 1980 1002000<br />

Vackert talet, Samling adresserat mest Kristianstads äldre. brevomslag Postal Län ca med 3.000 till Amiralitetsrådet, ca kr. 1400 stämplar utan (ca 480 innehåll Ringtyp/Oscar) med notering i visiralbum. på fliken 800<br />

"Praesent 160 Blandad Oscarsmärken den kvalitet 30 Maij från 1649". med läsbara utvalda till LYX vackra stämplar. stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 700 8002000<br />

F 938 11 922<br />

939<br />

923<br />

924<br />

925<br />

12<br />

F 13<br />

926<br />

A<br />

A<br />

C<br />

C<br />

A<br />

A<br />

32<br />

L15<br />

9c3<br />

55<br />

Vackert Glostorp Mycket adresserat ovanlig 19-2-1878, brevomslag Lila försöksstämpel rätvänd till stämpel Gabriel Båstad med Bengtsson handskrivet 2, 8 9 Aug. Oxenstierna datum 1937. Förmodligen "19". Postal i Stockholm, 2.000 felinställt, kr. utan skall innehåll<br />

med vara notering 1947 då på stämpeln fliken "Praesent är tidigare den känd 7 runt Aug. 1950, 1652". använd på PS kuvert (dec 44) till<br />

Eslöf. Dubbelringad stämpel utan datum. Använd på 1880-talet för postbehandling av<br />

Lot med 146 stämplar Ringtyp-Modernt.<br />

tullpliktiga försändelser, endast stämplad på lösenmärken.<br />

85 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Kronopost<br />

12 öre vapentyp på inrikes brev Prakt/Lyxstämplat Åhus 5-12-1869.<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

Vackert<br />

Barnakälla<br />

handskrivet<br />

18-1-1902,<br />

brev med<br />

rätvänd<br />

innehåll<br />

på klipp.<br />

och stor<br />

Postal<br />

vit<br />

500<br />

fjäder<br />

kr.<br />

i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

600<br />

5002000<br />

500 400<br />

400<br />

300<br />

300<br />

250<br />

927 A<br />

14<br />

928 A<br />

F 15 929 933 A<br />

930 A<br />

16<br />

931 A<br />

F 17<br />

932 D<br />

F 18<br />

933 A<br />

54<br />

179<br />

9<br />

45<br />

Tj6<br />

Lerum Vykort den 15 från Okt. Danmark 1851 och 21-8-1947 fortskaffas adresserat av kronobrefbärare. till Ljungbyhed Meanderslinga. med postal lila omdirigerings<br />

Västergötland. 1500<br />

Brevomslag stämpel utan "Riseberga". innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

150<br />

"Requisition" Hultaberg sänt 7-5-1911. till Secundmajorens Postal 800 kr. Comp. 2 ktt. 150 300<br />

Brevomslag Malen 938 25-7-1922 1867 med Prakt fjäderrest 939 stämpel. och slinga 940samt "Fort" 946 ställd till Sandtorp 951klostret "Fortskaffas 953<br />

100<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt".<br />

Båstad 13-12-1863 Fyrkantstämpel på klipp. Postal 400 kr. 300<br />

100<br />

Fribrevomslag 1710 med tre handritade Malmöhus öppna kronor, Länställd<br />

till Gripsholm. 300<br />

Gärds-Lyngby 7-1-1887 Prakt stämpel, 1 kt. R4.<br />

Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100<br />

till Stratomta, Samling Malmöhus vidarebefordrat Län med och ca emottaget 2500 stämplar av fyra (ca olika 1050 personer. Ringtyp/Oscar) Daterat i två 14-15 visiralbum. april 1809. 700<br />

Brev Blandad med 1 brun/vit kvalitet fjäder från läsbara i stort till vaxsigill LYX stämplar. "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1200<br />

till Stratomta. Dufeke 30-1-1878 Döfvestad, rätvänd vidarebefordrat stämpel. Postal och emottaget 2.500 kr. av fyra olika personer. Daterat 18 1000<br />

934<br />

F 19<br />

C april 87 1809. Ringtypsmärken med utvalda stämplar. M-län 54 st, L-län 20 st, N-län 13 st, i mycket<br />

Återanvänt bra märkeskvalitet.<br />

brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 900<br />

700<br />

935 C kronoslingor Lot med mellan 301 stämplar Boxholm Vapen-Modernt. och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 8501000<br />

F 20 936 B Brev Lot med med två 85 vita försändelser, fjädrar samt alla annorlunda stämplade kronoslinga. i Skåne med Från bra spridning Spånga klockare-Gård från Vapentyp till "Angår 1980<br />

hastig talet, kronoskjuts mest äldre. för Postal Kongl. ca Westmanlands 3.000 kr. Reg:te". 8001500<br />

F 21 937<br />

938<br />

22<br />

939<br />

F 23 940<br />

C<br />

A<br />

A<br />

A<br />

32<br />

L15<br />

56<br />

Brev 160 med Oscarsmärken 1 Brun/svart fjäder med utvalda på Emb. vackra Br. Till stämplar Berg sänt i mycket från bra Wettlanda märkeskvalitet. den 20 april 1815.<br />

Glostorp 19-2-1878, rätvänd stämpel med handskrivet datum "19". Postal 2.000 kr.<br />

Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

Gobyn Eslöf. med Dubbelringad innehåll gällande stämpel utseende utan datum. av Fullmäktig Använd på för 1880-talet soldaterna för Esping postbehandling och Örn vid av Sundahls<br />

tullpliktiga Häradsrätt försändelser, i Brottmål. endast stämplad på lösenmärken.<br />

Brev Silfåkra med 1 gråbrun 13-9-1911 fjäder Prakt daterad stämpel. 15 Postal jan 1845 600 i kr. Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

700<br />

1500<br />

600<br />

500<br />

700<br />

400<br />

941<br />

24 942<br />

25<br />

943<br />

26<br />

944<br />

F 27<br />

945<br />

28<br />

946<br />

F 29 947<br />

C<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

54<br />

3x29<br />

54<br />

197<br />

70<br />

659<br />

dingsman Lot med i Hult, ca 300 Wisnums stämplar Socken, från Ringtyp-modernt med notering "angående bla. Askeröd, Brottmålsstemningar". Hasslebro och Satserup. 300 700<br />

Lot med Höjsmölla 9 brev 27-2-1911, med 3 kronoslingor rätvänd. Postal 1735-1806 400 kr. de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />

300<br />

Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Litet inrikes brev med 3 x 4 öre ringtyp 13 från Börringe 5.1.1882. Ankomst. Samt transit<br />

1500<br />

Lot med<br />

PKXP<br />

tre<br />

på<br />

brevomslag,<br />

baksidan.<br />

varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 250<br />

ter",<br />

Slimminge<br />

det tredje till<br />

8-8-1892.<br />

Vimmerby<br />

Postal<br />

1854<br />

300<br />

alla<br />

kr.<br />

med militära adresser / Soldatpost. 800<br />

200<br />

korta<br />

10<br />

splittrade<br />

öre Kongressen<br />

fjädrar.<br />

på inrikes vykort från Lund 4-9-1924 med lila två-radig sidostämpel<br />

600<br />

"Nordiska Prästmötet i Lund 2-4 sept.1924".<br />

150<br />

Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />

Jordholmen 31-12-1910, svaga månadssiffror, 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr.<br />

reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 150<br />

700<br />

Brev Alstad (Lägreståndsvikning) LBB 2, 30-4-1970 med Lyx innehåll stämpel. 7 Postal sept 1838. 200 kr. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 150<br />

948 A 52, 54 från Tössbo Violett dubbelringad Compagni till gummistämpel Soldaten 669 "Postkontorets Kron. kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893.<br />

Vackert avtryck över två märken på klipp.<br />

1500<br />

100<br />

949 A L15 Klågerup 28.3.1884 Praktstämpel på 12 öre lösen tandning 13. 100<br />

950 A L18 Löfvestad 1.4.1886 Praktstämpel på 30 öre lösen tandning 13. 100<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 951 A 82 i <strong>Göteborg</strong> Åkeshög <strong>AB</strong>, Box 1.9.19XX. 1515, 411 Postal 41 500 GÖTEBORG—Telefon: kr. 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com 100