26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

Förfilateli<br />

885 C Lot med 88 stämplar Ringtyp-Modernt. 250<br />

886 A 52 Dänningelanda 22-4-1905 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100<br />

887 A 228 Alvesta 3-7-1928 Prakt stämpel.<br />

1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 100<br />

885<br />

888<br />

C<br />

A 45 Lot<br />

adresserat Prestnäs<br />

med 88<br />

"a 31-7-1886<br />

stämplar<br />

Son Logis" Prakt/Lyx<br />

Ringtyp-Modernt.<br />

i bostaden. stämpel. Intressant. Postal 100 kr. 250<br />

100 200<br />

886 2 A 52<br />

889 D Förfilateli Dänningelanda<br />

Samling 1700-talet, Kalmar<br />

22-4-1905<br />

Län två inkl. karterade Öland<br />

Prakt<br />

med brevomslag stämpel.<br />

cirka<br />

Postal<br />

2100 från stämplar<br />

150 Ystad kr. samt (ca 600 två Ringtyp/Oscar) okarterade från i Lund. 100 700<br />

887 A 228 Alvesta visiralbum. 3-7-1928 Blandad Prakt kvalitet stämpel. från läsbara till LYX.<br />

1500 100<br />

888 890 AD 45 Prestnäs Album med 31-7-1886 ca 650 stämplar Prakt/Lyx Kalmar stämpel. Kalmar Län Postal från A-Ö, Län 100 mellan kr. 1-10 ex av varje från Ringtyp till<br />

Kurirpost<br />

100<br />

1940 talet, även något modernare, + några försändelser. Lite bättre stämplar inemellan. 1200<br />

889<br />

F 891 D<br />

3 C<br />

Samling<br />

Brev 64 med Ringtypsmärken Kalmar Län<br />

komplett och långt med inkl. utvalda Öland med<br />

innehåll stämplar, cirka 2100<br />

daterat H-län stämplar<br />

Rise på 45 st, FRÖSÖN I-län (ca 9 600 st, 14-5-1719, K-län Ringtyp/Oscar) 10 st, gällande i mycket i<br />

transport bra<br />

visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX.<br />

1500<br />

av fältkassan märkeskvalitet. från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 700<br />

600<br />

F 892 890<br />

4 CD Album<br />

Vackert<br />

Lot<br />

adresserat<br />

med med 202 ca stämplar 650 stämplar<br />

brev med<br />

Vapen-Modernt. Kalmar Län från A-Ö, mellan 1-10 ex av varje från Ringtyp till<br />

1940 talet, även något modernare, innehåll daterat + några juli försändelser. 1636 till Jacob Lite bättre de la stämplar Gardie, inemellan. skrivet på 1200 550<br />

893 891 C tyska 64 125 (översättning Ringtypsmärken Oscarsmärken medföljer). med utvalda På baksidan vackra stämplar, stämplar finns H-län notering 45 i mycket st, I-län "Praesenterat bra 9 märkeskvalitet. st, K-län 10 i Krigzrätten st, i mycket den bra 6 550<br />

894 A Julij 1636". märkeskvalitet.<br />

Inrikes brev med fyrkantsstämpel typ 3 på litet kuvert (107x63 mm) med något svag 7002000<br />

F 892 5 C Vackert Lot stämpel adresserat med Wimmerby 202 stämplar brevomslag 22-2-1854. Vapen-Modernt. till Clas Postal Christersson 600 kr. Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 550 300<br />

895 893 885 A C 279 renskrivning<br />

125 Lot Ålem med Oscarsmärken 18-11-1941 medföljer. 88 stämplar Prakt med<br />

Arkivanteckning Ringtyp-Modernt. stämpel. utvalda vackra<br />

1636.<br />

stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 2000<br />

550 250 100<br />

894 886 896 A 52 9<br />

följer.<br />

Inrikes Dänningelanda Staby 9-11-1863<br />

Arkivanteckning<br />

brev med 22-4-1905 fyrkantsstämpel Prakt stämpel. Prakt Postal stämpel.<br />

1638.<br />

typ 3 på 100 Postal litet kr. kuvert 150 kr. (107x63 mm) med något svag 100<br />

2000<br />

F 887 897<br />

7 A 228 32 stämpel<br />

Vackert Alvesta Kastlösa<br />

adresserat 3-7-1928 Wimmerby 9-5-1891<br />

brevomslag Prakt 22-2-1854. stämpel. stämpel, Postal 1 kt. 600 Postal kr. 100 kr. 300<br />

utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 100<br />

895 A 279 Ålem 18-11-1941 Prakt stämpel.<br />

888 885 898 AC A 45<br />

84<br />

över Prestnäs Lot Öjkroken Ingermanland med 88 31-7-1886 8-9-1919. stämplar och Postal Keksholms Prakt/Lyx Ringtyp-Modernt. 200 stämpel. kr. län, friherre Postal Erik 100 Carlsson kr. Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100<br />

100 250 100<br />

896 A 9 57). Staby Skrivet 9-11-1863 på Svenska, Prakt renskrivning stämpel. Postal medföljer. 100 kr.<br />

889 886 899 D A 52 55<br />

Samling Dänningelanda Sylfaste 20-12-1911, Kalmar 22-4-1905 Län inkl. rätvänd Öland Prakt nära med stämpel. Prakt. cirka Postal 2100<br />

Arkivanteckning 2.500 stämplar 150 kr. kr. (ca 600<br />

1642.<br />

Ringtyp/Oscar) i<br />

1700 100<br />

100 2000<br />

F 897 8 A 32 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

887 900 A 228 61 Kastlösa visiralbum. Alvesta Norrla(nda) 3-7-1928<br />

9-5-1891 Blandad 30-1-1900 Prakt<br />

Prakt kvalitet rätvänd. stämpel.<br />

stämpel, från Postal läsbara 1 kt. 2.500 Postal till LYX. kr. 100 kr. 1500 100<br />

898 A 84 titlar. Öjkroken Utan innehåll 8-9-1919. med Postal daterad 200 på kr. fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 100 900<br />

890 D Album med ca 650 stämplar Kalmar Län från A-Ö, mellan 1-10 ex av varje från Ringtyp till 2000<br />

F 888 901<br />

9 AD 45 100<br />

899 A 55 Vackert<br />

Sylfaste 1940<br />

Prestnäs Samling Gotlands<br />

adresserat talet,<br />

31-7-1886 Län<br />

20-12-1911, även brevomslag något<br />

Prakt/Lyx med ca<br />

rätvänd modernare, utan stämpel. 470 stämplar<br />

nära<br />

innehåll<br />

Prakt. + några<br />

Postal (ca<br />

Postal<br />

till försändelser. Krigskollegiet 100 140 kr. Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

2.500 kr. Lite i Stockholm bättre stämplar från inemellan. Casper Ko- 1200 100<br />

kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />

1700 400<br />

902<br />

889 891 2000<br />

F 900 A<br />

DC 10 A 61 9 64 Samling<br />

Vackert<br />

Norrla(nda) Fyrkantsstämpel Ringtypsmärken Kalmar Län<br />

adresserat<br />

30-1-1900 Burgsvik med inkl. utvalda Öland<br />

brevomslag<br />

rätvänd. 24-3-1863<br />

med stämplar, cirka<br />

till Amiralitetsrådet,<br />

Postal på 2.500 litet<br />

2100 H-län klipp.<br />

stämplar 45<br />

kr. Postal st, I-län 500<br />

(ca 9 600<br />

kr. st, K-län Ringtyp/Oscar) 10 st, i mycket i bra<br />

märkeskvalitet.<br />

visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX. utan innehåll med notering på fliken 1500 900 300 700<br />

892 901 903 890 CD CD "Praesent Samling Lot Album Lot med den med Gotlands 202 80 30 stämplar ca stämplar Maij 650 Län 1649". stämplar Ringtyp-1970 Vapen-Modernt. med ca Kalmar 470 talet. stämplar Län från (ca A-Ö, 140 mellan Ringtyp/Oscar) 1-10 ex av i varje visiralbum. från Ringtyp Blandad till 550 200 2000<br />

F 11 Vackert kvalitet adresserat från läsbara brevomslag till LYX stämplar. till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 400<br />

893 904 C 125<br />

1940 44 Oscarsmärken talet, även något med med<br />

modernare, utvalda utvalda vackra vackra<br />

+ några stämplar stämplar<br />

försändelser. i mycket i mycket bra Lite<br />

bra märkeskvalitet. bättre<br />

märkeskvalitet.<br />

stämplar inemellan. 1200<br />

902 A 9 håll med Fyrkantsstämpel notering på Burgsvik fliken "Praesent 24-3-1863 den på 7 litet Aug. klipp. 1652". Postal 500 kr.<br />

550 200<br />

891 C 64 Ringtypsmärken med utvalda stämplar, H-län 45 st, I-län 9 st, K-län 10 st, i mycket bra 300 2000<br />

894 905 A 9<br />

Inrikes 6 st 12 brev öre Vapentyp med fyrkantsstämpel stämplade Wisby typ 3 på (4), litet Fårösund, kuvert (107x63 Hemse, mm) varav med 3 på något klipp.<br />

903 C Lot<br />

märkeskvalitet.<br />

svag 200 700<br />

med 80 stämplar Ringtyp-1970 talet.<br />

892 906 CA TJ18 stämpel Lot Fyrkantstämpel med Wimmerby 202 stämplar Slite 22-2-1854. 30.11.1889 Vapen-Modernt. Postal LYX-stpl, 600 kr. en vikt hörntand. 200 300<br />

550 100<br />

895 904 AC 279 44 Ålem Oscarsmärken 18-11-1941 Prakt med utvalda stämpel. vackra Kronopost<br />

stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

893 907 CA 184 125 Martebo Oscarsmärken 10-4-1937 med Prakt utvalda stämpel. vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 200 100<br />

550 100<br />

905 896 899<br />

12<br />

A 9 900<br />

Lot med<br />

6 Staby st 12<br />

7 brev<br />

9-11-1863 öre 906 Vapentyp<br />

med innehåll<br />

Prakt stämplade stämpel.<br />

alla med<br />

Postal Wisby 909<br />

tydligt<br />

(4), 100<br />

markerade<br />

Fårösund, kr. 919Hemse, kronoslingor.<br />

varav 926 3 på klipp. 928<br />

894 908 A 9 Inrikes Wisby 31-12-1870 brev med fyrkantsstämpel Prakt stämpel. typ 3 på litet kuvert (107x63 mm) med något svag 200 100<br />

100 300<br />

F 906 897 13 A TJ18 32<br />

909 A 156 Vackert Fyrkantstämpel Kastlösa stämpel Hafdhem handskrivet Wimmerby 9-5-1891<br />

18-6-1925<br />

Slite brev Prakt 22-2-1854. Lyx<br />

30.11.1889 med stämpel.<br />

stämpel, innehåll Postal LYX-stpl, 1 kt. och 600 Postal stor kr. en vit 100 vikt fjäder hörntand. kr. i lacksigill till Tollered. "Afgår från 100 300<br />

907 898 A 184 84 Lerum Martebo Öjkroken den 15 10-4-1937 8-9-1919. Okt. 1851 Prakt Postal och stämpel. fortskaffas 200 kr. Gotlands av kronobrefbärare. Län<br />

100<br />

895 A 279 Ålem 18-11-1941 Prakt stämpel. Meanderslinga. Västergötland.<br />

1001500<br />

910 A 184 När 16-6-1939 Prakt stämpel.<br />

100<br />

14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

908 899 A 955 Wisby Sylfaste 31-12-1870 20-12-1911, Prakt rätvänd stämpel. nära Prakt. Postal 2.500 kr.<br />

100<br />

896 A 9 Staby 9-11-1863 Prakt stämpel. Postal 100 kr.<br />

911 A 100 "Requisition" Barlingbo sänt 6-8-1918 till Secundmajorens Prakt stämpel.<br />

1700<br />

Comp. 100<br />

300<br />

F 909 900<br />

15 A 156 61<br />

Brevomslag Hafdhem Norrla(nda)<br />

1867 18-6-1925 30-1-1900<br />

med fjäderrest Lyx rätvänd. stämpel. Postal 2.500 kr.<br />

100<br />

897 A 32 Kastlösa 9-5-1891 Prakt stämpel, 1 kt. Postal 100 kr.<br />

och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 100 900 100<br />

912 A 87 Fårösund, odaterad lila enradsstämpel vackert stämplad över två märken.<br />

910 901 898 AD A 184<br />

84<br />

af kronobrefbärare När Samling Öjkroken 16-6-1939 Gotlands 8-9-1919. Prakt skyndsammast Län Postal stämpel. med 200 ca 470 kr. och stämplar af dem i (ca natt". 140 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

100<br />

100<br />

913 A 248 300<br />

911 16 A 100 Fribrevomslag<br />

kvalitet Gotlandstofta från<br />

Barlingbo 6-8-1918 1710<br />

läsbara 13-7-1936<br />

med<br />

till<br />

Prakt tre<br />

LYX Prakt<br />

handritade<br />

stämplar. stämpel.<br />

899 A 55 Sylfaste 20-12-1911, rätvänd stämpel. nära Prakt. öppna Postal kronor, 2.500 ställd kr. 100 400<br />

till Gripsholm. 1700 100 300<br />

902 914 A 9157 Fyrkantsstämpel Etelhem 18-10-1926 Burgsvik Lyx stämpel. 24-3-1863 på litet klipp. Postal 500 kr.<br />

912 900 A 87<br />

61<br />

Fårösund, Norrla(nda) odaterad 30-1-1900 lila rätvänd. enradsstämpel Postal 2.500 vackert kr. 300 100<br />

stämplad över två märken.<br />

till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 100 900<br />

903 915 CD Lot Samling med Blekinge 80 stämplar Län Ringtyp-1970 med ca 880 stämplar talet. (ca 280 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

700<br />

F 913 901<br />

18 AD 248<br />

Brev Gotlandstofta Samling 200<br />

904 C 44 kvalitet med Oscarsmärken 1 från<br />

Gotlands<br />

brun/vit läsbara 13-7-1936 Län<br />

fjäder med till<br />

med<br />

LYX utvalda i stort Prakt stämplar.<br />

ca 470<br />

vaxsigill stämpel. stämplar (ca 140 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

vackra stämplar "Östgöta" i mycket samt kronoslinga bra märkeskvalitet. märkt "Öppen Ordres" 100 600<br />

200 400<br />

916 914 CA 157 till Stratomta. Etelhem Lot med 150 18-10-1926 Döfvestad, stämplar Lyx vidarebefordrat från stämpel. Ringtyp-modernt. och emottaget I-K Län bla. av Ljugarn, fyra olika Hoby, personer. Jemjö Daterat och Kylinge.<br />

902 18<br />

905 A 9 6 Fyrkantsstämpel st 12 öre Vapentyp Burgsvik stämplade 24-3-1863 Wisby på (4), litet Fårösund, klipp. Postal Hemse, 500 kr. varav 3 på klipp. 100 250<br />

april 1809. 200 300<br />

917 915 CD Samling Lot med Blekinge 71 stämplar Län Ringtyp-Modernt. med ca 880 stämplar (ca 280 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

700<br />

F<br />

906 903<br />

19<br />

AC TJ18<br />

Återanvänt<br />

Fyrkantstämpel Lot med 80 stämplar<br />

kvalitet brev från läsbara med<br />

Slite<br />

1 GUL<br />

30.11.1889 Ringtyp-1970<br />

till LYX fjäder stämplar. märkt<br />

LYX-stpl, talet.<br />

"Order"<br />

en vikt<br />

sänt<br />

hörntand.<br />

200<br />

i stafett till olika adresser med tre olika 100 200<br />

918 C 45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 600<br />

916 907 904 CA C 184 kronoslingor Lot Martebo 44 Oscarsmärken med mellan 150 10-4-1937 stämplar Boxholm med Prakt från utvalda stämpel. och Ringtyp-modernt. Amarbyn vackra stämplar daterad I-K i Län 24 mycket aug. bla. bra Ljugarn, troligen märkeskvalitet. 200<br />

Hoby, cirka 1810. Jemjö och Kylinge. 100 200 2501000<br />

919 A 46 Holje 7-3-1891 Lyx stämpel. Postal 100 kr.<br />

917 908 905 C A 9<br />

Lot Wisby 6 st med 12 31-12-1870 öre 71 Vapentyp stämplar Prakt Ringtyp-Modernt. stämplade stämpel. Wisby (4), Fårösund, Hemse, varav 3 på klipp. 150<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 200 100 200<br />

920 A 91 50 öre medaljong med Prakt/Lyx stämpel Rosenholm 1-5-1912. Postal 100 kr. 1500<br />

F 918 909 906<br />

21 C A 156 TJ18<br />

Brev 45 Hafdhem Fyrkantstämpel<br />

med Oscarsmärken 18-6-1925 Slite<br />

1 Brun/svart med Lyx 30.11.1889<br />

fjäder utvalda stämpel.<br />

på Emb. vackra LYX-stpl,<br />

Br. stämplar en vikt<br />

Till Berg i sänt mycket hörntand. 100<br />

från bra Wettlanda märkeskvalitet. den 20 april 1815. 200 100<br />

921 D Samling Kristianstads Län med ca 1400 stämplar (ca 480 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

919 910 907 A 46 184<br />

Innehåll Holje När Martebo<br />

Blandad "Wäg-Route" 16-6-1939 7-3-1891 10-4-1937<br />

kvalitet Prakt Lyx från angående stämpel. Prakt stämpel. läsbara<br />

stämpel. Postal till Militärtransport LYX 100 stämplar. kr. av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 150 100 8001500<br />

922 920 911 908 22 A A 91 100 9 Brev 50 Barlingbo Wisby Mycket med öre 1 31-12-1870 medaljong ovanlig vit 6-8-1918 fjäder Lila daterad med Prakt försöksstämpel Prakt Prakt/Lyx stämpel. 9 sept stämpel 1826 Båstad sänt Rosenholm 2, till 8 9 Major Aug. 1-5-1912. vid 1937. Westgötha Förmodligen Postal Dahls 100 felinställt, kr. Regemente skall i<br />

100<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

921 912 909 D A 87 156<br />

dahls<br />

Samling Fårösund, Hafdhem vara 1947<br />

Häradsrätt<br />

Kristianstads 18-6-1925 då<br />

odaterad<br />

stämpeln<br />

lila Lyx är<br />

i Brottmål.<br />

Län enradsstämpel stämpel. tidigare känd<br />

med ca 1400 vackert<br />

runt 1950,<br />

stämplar stämplad<br />

använd<br />

(ca 480 över<br />

på PS<br />

Ringtyp/Oscar) två<br />

kuvert<br />

märken.<br />

(dec 44) till 500<br />

i visiralbum. 100<br />

923 C Lot med 146 stämplar Ringtyp-Modernt.<br />

Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />

800 700<br />

913 910 A 248 184 Gotlandstofta När 16-6-1939 13-7-1936 Prakt stämpel.<br />

400<br />

Prakt stämpel.<br />

F<br />

922<br />

23<br />

A<br />

Brev<br />

Mycket<br />

med 1<br />

ovanlig<br />

gråbrun<br />

Lila<br />

fjäder<br />

försöksstämpel<br />

daterad 15<br />

Båstad<br />

jan 1845<br />

2,<br />

i<br />

8<br />

Sommerstad.<br />

9 Aug. 1937. Förmodligen<br />

"Ordres" sänt<br />

felinställt,<br />

till kronofjär- 100<br />

924 C 85 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. skall<br />

914 911 A 157 100<br />

dingsman Etelhem Barlingbo<br />

vara 1947<br />

i Hult, 18-10-1926 6-8-1918<br />

då<br />

Wisnums Prakt Lyx<br />

stämpeln<br />

Socken, stämpel.<br />

400<br />

är tidigare<br />

med<br />

känd<br />

notering<br />

runt 1950,<br />

"angående<br />

använd<br />

Brottmålsstemningar".<br />

på PS kuvert (dec 44) till 100<br />

925 A 9c3 12 öre vapentyp på inrikes brev Prakt/Lyxstämplat Åhus 5-12-1869. 500 700<br />

923 915 912 24 CD A 87 Lot med Lot Samling Fårösund, med 9 brev Blekinge 146 odaterad med stämplar 3 Län kronoslingor lila Ringtyp-Modernt. med enradsstämpel ca 880 1735-1806 stämplar vackert (ca de stämplad flesta 280 Ringtyp/Oscar) med över militära två märken.<br />

300<br />

adresser i visiralbum. / Soldatpost. Blandad<br />

400 1001200<br />

926 A 55<br />

25 Lot med kvalitet<br />

Barnakälla<br />

15 från<br />

18-1-1902,<br />

brev läsbara med 3-4-5 till<br />

rätvänd<br />

LYX slingor stämplar.<br />

på klipp. Postal 500 kr.<br />

1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 600<br />

924 913 CA 248<br />

85 Gotlandstofta Oscarsmärken 13-7-1936 med utvalda Prakt stämpel.<br />

250<br />

vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1500<br />

916 400 100<br />

927 26 CA Lot med Lot Vykort med tre från brevomslag, 150 Danmark stämplar 21-8-1947 varav från Ringtyp-modernt. två är adresserat Blekinge ställda till till I-K Nääs Ljungbyhed Län<br />

1725, bla. Ljugarn, 1733 med postal och Hoby, märkta lila Jemjö omdirigerings<br />

"Fort och af Kylinge. Solda- 250<br />

925 914 A 9c3 157<br />

ter", 12 Etelhem<br />

det öre tredje vapentyp 18-10-1926<br />

till Vimmerby på inrikes Lyx stämpel.<br />

1854 brev alla Prakt/Lyxstämplat med militära adresser Åhus 5-12-1869.<br />

917 C Lot<br />

stämpel<br />

med<br />

"Riseberga".<br />

71 stämplar Ringtyp-Modernt. / Soldatpost. 300 100 150<br />

200 800<br />

F 928 926 915 27 A D 55 54<br />

Brev Barnakälla Samling Hultaberg<br />

(Lägreståndsvikning)<br />

Blekinge 7-5-1911. 18-1-1902, Län Postal med rätvänd med<br />

ca 800<br />

innehåll<br />

880 på kr. klipp. stämplar 2 ktt.<br />

12 Postal april<br />

(ca<br />

1845, 500 280 kr. Ringtyp/Oscar)<br />

918 C 45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket<br />

märkt<br />

bra<br />

"Kompani<br />

i visiralbum.<br />

märkeskvalitet.<br />

Ordes" med<br />

Blandad<br />

två vita 250 150<br />

927 A korta<br />

kvalitet<br />

Vykort splittrade<br />

från<br />

från Danmark fjädrar.<br />

läsbara till LYX stämplar.<br />

200 600<br />

929 A 179 Malen 25-7-1922 Prakt 21-8-1947 stämpel. adresserat till Ljungbyhed med postal lila omdirigerings<br />

600<br />

916 919 C<br />

28<br />

A 46<br />

Brev<br />

Holje Lot med<br />

stämpel med<br />

7-3-1891 150 stämplar<br />

innehåll "Riseberga". 17-11-1837<br />

Lyx stämpel. från Ringtyp-modernt.<br />

med<br />

Postal<br />

en<br />

100<br />

vit fjäder<br />

kr. I-K Län bla. Ljugarn, Hoby, Jemjö och Kylinge.<br />

100<br />

samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 150<br />

250<br />

930 A 9 Båstad 13-12-1863 Fyrkantstämpel på klipp. Postal 400 kr.<br />

928 917 920 AC A 54 91 reds Hultaberg 50 Lot kompani öre med medaljong 71 i 7-5-1911. Rangstorp stämplar med Postal Ringtyp-Modernt.<br />

100<br />

från Prakt/Lyx Råda. 800 kr. stämpel Innehåll 2 ktt. Rosenholm ang. Lärokurs 1-5-1912. för korpralskolorna. Postal 100 kr.<br />

150 100 200 700<br />

931 A 45 Gärds-Lyngby 7-1-1887 Prakt stämpel, 1 kt. R4.<br />

929 921 918 AD C 179 Malen Samling 45 Oscarsmärken 25-7-1922 Kristianstads Prakt med Län utvalda stämpel. med vackra ca 1400 stämplar i mycket (ca 480 bra Ringtyp/Oscar) märkeskvalitet.<br />

100<br />

i visiralbum.<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 100 200<br />

932 D<br />

Blandad<br />

Samling Malmöhus<br />

kvalitet från<br />

Län<br />

läsbara<br />

med<br />

till<br />

ca<br />

LYX<br />

2500<br />

stämplar.<br />

stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i två visiralbum. 8001500<br />

930 919 A 946 Båstad Holje 7-3-1891 13-12-1863 Lyx stämpel. Fyrkantstämpel Postal 100 på klipp. kr. Postal 400 kr.<br />

922 A Mycket<br />

Blandad<br />

ovanlig<br />

kvalitet<br />

Lila<br />

från<br />

försöksstämpel<br />

läsbara till LYX<br />

Båstad<br />

stämplar.<br />

1200<br />

2, 8 9 Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall 100 150<br />

931 920 933 A 45 91 Tj6<br />

Gärds-Lyngby vara<br />

50 Dufeke öre<br />

1947<br />

medaljong 30-1-1878<br />

då stämpeln 7-1-1887 med rätvänd Prakt/Lyx<br />

är Prakt tidigare<br />

stämpel. stämpel, stämpel<br />

känd<br />

Postal 1 runt kt. Rosenholm 2.500<br />

1950, R4. kr.<br />

använd<br />

1-5-1912.<br />

på PS<br />

Postal<br />

kuvert<br />

100<br />

(dec<br />

kr.<br />

44) till 1000 100 500<br />

923 932 921 934 C D DC Samling Lot Samling 87 Ringtypsmärken med Malmöhus Kristianstads 146 stämplar Län med Län Ringtyp-Modernt. med utvalda med ca ca 2500 stämplar. 1400 stämplar stämplar M-län (ca 54 (ca 1050 st, 480 L-län Ringtyp/Oscar) 20 st, N-län i 13 två i visiralbum. st, visiralbum. i mycket 400<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 924 C i <strong>Göteborg</strong> Blandad 85<br />

Blandad bra<br />

Oscarsmärken<br />

märkeskvalitet.<br />

<strong>AB</strong>, kvalitet<br />

Box 1515, från<br />

med 411 läsbara<br />

utvalda 41 GÖTEBORG—Telefon: till<br />

vackra LYX stämplar.<br />

stämplar i mycket 0708-106803—E-post: bra märkeskvalitet. stenquist-thematics@telia.com<br />

1200 800 900<br />

922 935<br />

400<br />

933 AC A Tj6 Dufeke Mycket Lot med ovanlig 30-1-1878 301 stämplar Lila rätvänd försöksstämpel Vapen-Modernt. stämpel. Båstad Postal 2.500 2, 8 9 kr. Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall 850