Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
837<br />
832<br />
835<br />
838<br />
833<br />
836<br />
839<br />
834<br />
837<br />
840<br />
835<br />
838<br />
841<br />
836<br />
839<br />
842<br />
837<br />
840 1<br />
838<br />
841 843<br />
844 839 2<br />
842<br />
844<br />
840<br />
845<br />
841 843<br />
846 844<br />
846<br />
F 842 3<br />
847<br />
845 843<br />
F 4<br />
848<br />
846 844<br />
849 847<br />
849<br />
F 845 5<br />
850 848<br />
850<br />
846<br />
F 851 849<br />
851<br />
847 6<br />
852<br />
F 850 848 7<br />
853<br />
851<br />
854 849 854<br />
852<br />
F 855<br />
850 8<br />
853<br />
856<br />
851<br />
F 854 9<br />
857<br />
852<br />
855<br />
F 858<br />
853 10<br />
856<br />
859<br />
854<br />
F 857 11<br />
855<br />
858 860<br />
861 856<br />
859<br />
861<br />
862 857 862<br />
863 858 863 860<br />
12<br />
861<br />
F 859 13<br />
864<br />
862<br />
865 863<br />
865 860<br />
14<br />
866 861 866<br />
F 864 15<br />
867 862 867<br />
865 863<br />
868 16<br />
866<br />
F 864 17<br />
869 867<br />
869<br />
F 870 865 870<br />
18<br />
868<br />
871 866 871<br />
869<br />
872 867 872<br />
F 870 19<br />
873<br />
868<br />
871<br />
F 874<br />
869 20<br />
872<br />
875<br />
870<br />
F 873 21<br />
876<br />
871<br />
874<br />
877<br />
872 22<br />
875<br />
878<br />
873<br />
876<br />
879<br />
874<br />
F 877 23<br />
880<br />
875<br />
878<br />
881<br />
876 24<br />
879<br />
882<br />
877 25<br />
880<br />
883 26<br />
878<br />
881<br />
F 884 879<br />
882 27<br />
880<br />
883<br />
881<br />
28<br />
884<br />
F<br />
882<br />
29<br />
A 9<br />
A 23<br />
A 187<br />
A 9<br />
A 187<br />
A 9<br />
A 30<br />
A 416B<br />
A 9<br />
A 43<br />
A 187<br />
A 9<br />
A 143c<br />
A 9<br />
A 30<br />
D<br />
A 9<br />
A 43<br />
A C 9<br />
143c<br />
A<br />
D<br />
A 30<br />
A 43<br />
C<br />
AC 143c<br />
CA C<br />
D<br />
C<br />
C<br />
A 9<br />
CA C<br />
C<br />
A 184<br />
C 9<br />
AC A 138<br />
C<br />
A Tj17<br />
A 184<br />
A 315<br />
9315 A C 138<br />
A 177<br />
A Tj17<br />
A 45<br />
A 184<br />
A 315<br />
A 43<br />
A 138<br />
A 177<br />
A 43,46<br />
A Tj17<br />
A 45<br />
A Tj51<br />
A 315<br />
A 43<br />
D<br />
A 177<br />
A 43,46<br />
A C 45<br />
Tj51<br />
CA D<br />
C 43<br />
CA C 43,46<br />
CA C 2<br />
Tj51 2<br />
CD A 32<br />
C<br />
AC AC 544<br />
2<br />
AC A 52<br />
A C 32<br />
A 143<br />
AC 544 2<br />
A 45<br />
A 52<br />
A A 21<br />
32 21<br />
143<br />
A 544<br />
A A 45<br />
A 47<br />
52 47<br />
A A 21<br />
A 35<br />
143 35<br />
A A 180<br />
A 45<br />
A 47<br />
A 71<br />
A 21<br />
A 35<br />
A 30<br />
A 180<br />
A 54<br />
A 47<br />
A 71<br />
A 55<br />
A 35<br />
A 30<br />
A 45<br />
A 180<br />
A 54<br />
A Tj47<br />
A 71<br />
A 55<br />
A 400<br />
A 30<br />
A 45<br />
A 433B<br />
A 54<br />
A Tj47<br />
A 45<br />
A 55<br />
A 400<br />
D<br />
A 45<br />
A 433B<br />
C CA Tj47<br />
A 45<br />
A 400<br />
D<br />
A 433B<br />
CA 45<br />
Wingåker 23-8-1866 Prakt stämpel typ 1, Postal 125 kr. 100<br />
Qvicksund 17-7-1878 Prakt stämpel. Postal 400 kr. 100<br />
Tandö 10-11-1936 Prakt stämpel. 300<br />
Flen 24-5-1870 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100<br />
Lästringe 4-4-1933 Prakt stämpel. 100<br />
Tumba 20-9-1870 Prakt stämpel, del av andrastämpel, 1 kt. Postal 500 kr. 100<br />
Torshälla 8-5-1880 Prakt stämpel. 100<br />
Åkers Styckebruk 1-11-1957 Lyx stämpel. 100<br />
Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel. 100<br />
Tandö 10-11-1936 Prakt stämpel. Sverige<br />
100<br />
Vagnhärad 22-11-1928 Prakt stämpel Östergötlands<br />
på välcentrerat Län<br />
märke med bra tandning. 100<br />
Torshälla 8-5-1880 Prakt stämpel. Förfilateli<br />
100<br />
Samling Östergötlands Län med ca 2100 stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100<br />
Wingåker 23-8-1866 Prakt stämpel typ 1, Postal 125 kr.<br />
Odaterat Blandad Näfveqvarn Blandad officiellt kvalitet 9-7-1880 brev från utan läsbara Prakt poststämplar stämpel. till LYX stämplar. med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 1500 100<br />
100<br />
adresserat 69 Flen<br />
Vagnhärad<br />
69 Ringtypsmärken 24-5-1870 "a Son Logis" Prakt<br />
22-11-1928 med i stämpel. bostaden. Prakt utvalda Postal<br />
stämpel vackra Intressant. 150<br />
på stämplar kr.<br />
välcentrerat i mycket<br />
märke bra<br />
med märkeskvalitet<br />
bra tandning. 800 100<br />
100<br />
800 200<br />
Förfilateli Brev Torshälla sänt 1700-talet, ofrankerat två från karterade Mjölby brevomslag 15.7.1884 till från Rock Ystad Island, samt ILL. två USA. okarterade Transitstämplat från Lund.<br />
Samling<br />
Brev sänt 8-5-1880<br />
Östergötlands<br />
ofrankerat Prakt från stämpel.<br />
Län<br />
Mjölby<br />
med<br />
15.7.1884<br />
ca 2100 stämplar<br />
till Rock<br />
(ca<br />
Island,<br />
1050<br />
ILL.<br />
Ringtyp/Oscar)<br />
USA. Transitstämplat<br />
i visiralbum. 100 700<br />
PKXP Blandad Näfveqvarn PKXP No<br />
kvalitet 2 A 9-7-1880 UTR.<br />
från N.<br />
läsbara Prakt Lösenbelagt stämpel. till LYX och<br />
stämplar. frankerat med 1+3+2+2+2 = 10 cent på baksidan. 1500 500<br />
100<br />
113 69<br />
113<br />
Ringtypsmärken Oscarsmärken med<br />
med utvalda<br />
utvalda vackra<br />
vackra stämplar<br />
stämplar i<br />
i mycket<br />
mycket bra<br />
bra märkeskvalitet.<br />
Vagnhärad 22-11-1928 Prakt stämpel 500<br />
Kurirpost<br />
på välcentrerat märke med märkeskvalitet bra tandning. 800<br />
500<br />
100<br />
Lot Brev<br />
Lot med<br />
sänt 165<br />
ofrankerat stämplar<br />
från Vapen-Modernt.<br />
450<br />
Brev<br />
Samling<br />
med komplett<br />
Östergötlands<br />
och långt<br />
Län Mjölby<br />
innehåll<br />
med 15.7.1884 ca<br />
daterat<br />
2100 stämplar till Rock<br />
Rise på<br />
(ca Island,<br />
FRÖSÖN<br />
1050 ILL. Ringtyp/Oscar) USA. Transitstämplat<br />
14-5-1719, gällande<br />
i visiralbum. 450<br />
transport<br />
av fältkassan<br />
Lot PKXP Blandad Lot med No 170 kvalitet 2 A<br />
från<br />
stämplar UTR.<br />
Frösön från N. läsbara till<br />
från Lösenbelagt<br />
Gävle.<br />
Ringtyp-modernt till LYX och<br />
Förtydligande stämplar. frankerat bla.<br />
av<br />
Norrköpings med 1+3+2+2+2<br />
text medföljer.<br />
bikupestämpel, = 10 cent på Asbysand, baksidan. 1500 500<br />
600<br />
Hogstad, 113 69 Hogstad, Ringtypsmärken Oscarsmärken Kolmården. med utvalda vackra stämplar i i mycket bra märkeskvalitet. märkeskvalitet 300<br />
500<br />
300<br />
800<br />
Simonstorp 30-8-1871 Läsbar stämpel, Postal 600 kr.<br />
tyska Lot<br />
Simonstorp<br />
(översättning med 165<br />
30-8-1871<br />
stämplar medföljer). Vapen-Modernt.<br />
Läsbar stämpel, Postal 600 kr.<br />
Brev sänt ofrankerat från Mjölby På baksidan 15.7.1884 finns till Rock notering Island, "Praesenterat ILL. USA. Transitstämplat<br />
i Krigzrätten den 6 150 450<br />
150<br />
Julij 1636". Lot PKXP Lot med<br />
med No 3 170<br />
3 2 besvaringsblanketter A stämplar UTR. N. från Lösenbelagt Ringtyp-modernt (Nr: och 75, frankerat 1872)<br />
bla. ankomststämplade<br />
Norrköpings med 1+3+2+2+2 bikupestämpel, med = 10 Norrköpings<br />
cent på Asbysand, baksidan. 500<br />
2000<br />
Vackert<br />
Bikupestämplar Hogstad, 113 Bikupestämplar<br />
adresserat<br />
Oscarsmärken Kolmården. brevomslag<br />
typ med 1a, 1b utvalda och<br />
till<br />
2.<br />
150<br />
Clas<br />
vackra<br />
Christersson<br />
stämplar i mycket<br />
Horn<br />
bra<br />
av Åminne.<br />
märkeskvalitet.<br />
Skrivet på Svenska, 300<br />
150<br />
500<br />
renskrivning<br />
Bankekind Simonstorp<br />
Bankekind<br />
medföljer.<br />
24-9-1938<br />
30-8-1871 Arkivanteckning<br />
Prakt<br />
Läsbar stämpel.<br />
Lot med 165 stämplar Vapen-Modernt. stämpel, 1636. Postal 600 kr. 100 150<br />
100<br />
450 2000<br />
Vackert Åtvidaberg Lot<br />
Åtvidaberg<br />
adresserat med 3 besvaringsblanketter 13-4-1921<br />
brevomslag Prakt<br />
till stämpel,<br />
Jacob (Nr: 75, 1<br />
de kt.<br />
Lot med 170 stämplar från Ringtyp-modernt 1872) la bla. Gardie. ankomststämplade Norrköpings Skrivet bikupestämpel, på Svenska, med Norrköpings renskrivning Asbysand, med- 100<br />
följer. Hästholmen Bikupestämplar Hogstad, Hästholmen Arkivanteckning Kolmården. 17-1-1884 typ 1638. 1a, Prakt/Lyx 1b Prakt/Lyx och 2. stämpel.<br />
100 150 300 2000<br />
Vackert Bankekind adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />
Tjällmo Simonstorp Tjällmo 16-11-1967 24-9-1938 30-8-1871 Prakt Prakt Läsbar stämpel. stämpel. stämpel, Postal 600 kr. 100<br />
över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 150 100<br />
Åtvidaberg<br />
57). Gryt Lot Gryt med<br />
Skrivet 28-6-1933 3 besvaringsblanketter 13-4-1921<br />
på Svenska, Prakt<br />
renskrivning stämpel. Prakt stämpel, (Nr: 75, 1 kt. 1872) ankomststämplade med Norrköpings 100<br />
medföljer. Arkivanteckning 1642. 100<br />
2000<br />
Hästholmen Bikupestämplar 17-1-1884 typ 1a, Prakt/Lyx 1b och 2. stämpel. 150<br />
Vackert Arneberga adresserat 29-10-1890 brevomslag Prakt/Lyx till Erik stämpel. Rünings, R4. Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 100<br />
Bankekind 24-9-1938 Prakt stämpel. 100<br />
titlar. Tjällmo<br />
Kisa Utan 5-8-1889 innehåll 16-11-1967<br />
Prakt med Prakt<br />
stämpel, daterad stämpel. 100<br />
Kisa 5-8-1889 Prakt stämpel, 1 på nkt. fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 100 2000<br />
Åtvidaberg 13-4-1921 Prakt stämpel, 1 kt. 100<br />
Vackert Gryt adresserat 28-6-1933 brevomslag Prakt stämpel. utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 100<br />
Ödeshög 29-10-1888. Två lila stämplar på klipp. 100<br />
skull Hästholmen (enligt vaxsigill 17-1-1884 på baksidan) Prakt/Lyx tysk stämpel. adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 100<br />
Arneberga 29-10-1890 Prakt/Lyx stämpel. R4. 100 2000<br />
Vackert 25 öre<br />
adresserat Lilla tjänste<br />
brevomslag med nära<br />
till Lyx<br />
Amiralitetsrådet, stämpel Långrådna<br />
utan 18-7-1919<br />
innehåll med på välcentrerat<br />
notering på märke. 100<br />
Tjällmo 16-11-1967 Prakt stämpel. fliken 100<br />
"Praesent<br />
Kisa 5-8-1889<br />
Samling den Jönköpings 30 Maij<br />
Prakt<br />
1649".<br />
stämpel, 1 nkt. 100<br />
Samling Jönköpings Län med ca 1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100<br />
Gryt 28-6-1933 Prakt stämpel. 2000<br />
Vackert Blandad Ödeshög Blandad adresserat kvalitet 29-10-1888. brevomslag från läsbara Två lila till stämplar Gabriel LYX stämplar. på Bengtsson klipp. Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1000 100<br />
100<br />
håll med Lot Arneberga<br />
25<br />
Lot<br />
öre med notering Lilla 241 29-10-1890<br />
tjänste stämplar på fliken med Vapen-Modernt. Prakt/Lyx "Praesent nära Lyx Jönköpings stämpel.<br />
stämpel den 7 Aug. R4.<br />
Långrådna 1652". Län18-7-1919<br />
på välcentrerat märke. 700 100<br />
100<br />
700 2000<br />
141 Kisa<br />
Samling<br />
141 Oscarsmärken 5-8-1889 Prakt<br />
Jönköpings med stämpel,<br />
Län utvalda 1 nkt.<br />
med ca vackra<br />
1600 stämplar stämplar<br />
(ca i mycket<br />
580 Ringtyp/Oscar) bra märkeskvalitet.<br />
i visiralbum. 600 100 600<br />
54 Blandad Ödeshög 54 Ringtypsmärken kvalitet 29-10-1888. från med läsbara Två utvalda lila till stämplar LYX stämplar, stämplar. på klipp. Kronopost F-län 29 st, G-län 25 st, i bra märkeskvalitet. 1000<br />
300 100 300<br />
Lot med 241 stämplar Vapen-Modernt.<br />
Lot med 4 25 4 Skilling öre Lilla<br />
7 brev Banco tjänste<br />
med på med<br />
innehåll klipp nära Vetlanda Lyx stämpel<br />
alla med 1856-02-08. Långrådna<br />
tydligt markerade (SFF 2a) 18-7-1919<br />
kronoslingor. Mycket på gott välcentrerat till praktobjekt märke. enligt 700 100<br />
300<br />
Vackert intyg 141 Samling intyg Oscarsmärken<br />
handskrivet Sjöman. Jönköpings med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 300<br />
brev Län med med innehåll ca 1600 och stämplar stor vit (ca fjäder 580 i Ringtyp/Oscar) lacksigill till Tollered. i visiralbum. "Afgår från 600<br />
300<br />
Lerum<br />
Hultsjö 54 Blandad Hultsjö<br />
den Ringtypsmärken 15<br />
28-10-1877. kvalitet Okt. 1851 från med 12 läsbara och<br />
öre<br />
utvalda fortskaffas<br />
inrikes till LYX stämplar, brev. stämplar. av<br />
Postal<br />
kronobrefbärare. F-län 600<br />
29 kr.<br />
st, G-län Meanderslinga. 25 st, i bra märkeskvalitet. 1000<br />
Västergötland. 300<br />
300<br />
1500<br />
Brevomslag 3 Lot<br />
4<br />
3 klipp Skilling<br />
klipp med med 241<br />
utan Banco vardera stämplar<br />
innehåll, på klipp två Vapen-Modernt.<br />
med märken<br />
Vetlanda fjäderrest Hestra<br />
1856-02-08. i POB sigillet. 1, 27-6,<br />
(SFF Från 2a) 21-8, Skara Mycket 31-8-1963. till Huseby gott till Postal<br />
praktobjekt med 3 not. x 1.000<br />
enligt kr.<br />
300 700 300<br />
"Requisition" Askeryds intyg 141 Askeryds Oscarsmärken Sjöman. sänt Kyrkby till 12-1-1909 Secundmajorens med utvalda Prakt vackra på Comp. vykort stämplar (tvättbar). i mycket Postal bra 350 märkeskvalitet. kr. 300<br />
250 600 250 300<br />
Brevomslag Hultsjö 28-10-1877. 1867 med fjäderrest 12 öre inrikes och slinga brev. Postal samt "Fort" 600 kr. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />
5 54 5 öre Ringtypsmärken litet inrikes nyårskort med utvalda Lyckås stämplar, Gård 31-12-1927 F-län 29 st, felaktigt G-län adresserat 25 st, i bra märkeskvalitet. till Tenhult, 300<br />
af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt".<br />
eftersänt 3 4 eftersänt klipp Skilling med till Banco Bogla vardera Bogla på med klipp två postal märken Vetlanda lila Hestra rakstämpel. 1856-02-08. POB 1, 27-6, (SFF 2a) 21-8, Mycket 31-8-1963. gott till Postal praktobjekt 3 x 1.000 enligt kr. 200 300<br />
300<br />
200<br />
Fribrevomslag Nederled 18-10-1890 1710 med tre Prakt handritade stämpel. RR. öppna kronor, ställd till Gripsholm.<br />
Askeryds intyg Nederled Sjöman. 18-10-1890<br />
Kyrkby 12-1-1909<br />
Prakt stämpel.<br />
Prakt på<br />
RR.<br />
vykort (tvättbar). Postal 350 kr.<br />
300<br />
150<br />
Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 250<br />
150 300<br />
Askeryd Hultsjö 6-11-1876, saknad hörntand samt några trubbiga tänder. Postal 600 kr.<br />
till Stratomta, 5<br />
Askeryd 28-10-1877.<br />
öre litet<br />
6-11-1876, 12<br />
inrikes vidarebefordrat nyårskort<br />
saknad öre inrikes<br />
och Lyckås<br />
hörntand brev.<br />
emottaget Gård<br />
samt Postal<br />
31-12-1927<br />
några 600 trubbiga kr.<br />
av fyra olika felaktigt<br />
tänder.<br />
personer. adresserat<br />
Postal<br />
Daterat till<br />
600<br />
Tenhult,<br />
kr.<br />
14-15 april 1809. 150 300 150<br />
700<br />
Brev Inrikes eftersänt 3 Inrikes klipp med<br />
med 1 PS<br />
brun/vit till kort Bogla vardera med<br />
fjäder med avrundat två postal märken<br />
i stort hörn, lila Hestra<br />
vaxsigill rakstämpel. vackert POB<br />
"Östgöta" stämplat 1, 27-6,<br />
samt Adelöf 21-8, 31-8-1963.<br />
kronoslinga 26-11-1884. Postal 3 x 1.000 kr. 200<br />
märkt "Öppen Ordres" 100 300 100<br />
till Stratomta. Nederled 18-10-1890<br />
Jönköping Askeryds Jönköping Kyrkby Döfvestad, Prakt<br />
7-6-1890 12-1-1909 Prakt vidarebefordrat stämpel. RR.<br />
stämpel. Prakt på vykort och emottaget (tvättbar). Postal av fyra 350 olika kr. personer. Daterat 18 150<br />
100 250 100<br />
april Askeryd 1809. 6-11-1876, saknad hörntand samt några trubbiga tänder. Postal 600 kr.<br />
Nässjö 5 Nässjö öre litet 17-6-1885 inrikes nyårskort Prakt stämpel. Lyckås Gård 31-12-1927 felaktigt adresserat till Tenhult, 150 700<br />
100<br />
Inrikes eftersänt PS till kort Bogla med med avrundat postal hörn, lila rakstämpel. vackert stämplat Adelöf 26-11-1884. 200<br />
kronoslingor Jönköping<br />
mellan 19-5-1925<br />
Boxholm Prakt/Lyx<br />
och Amarbyn stämpel. 100<br />
Nederled 18-10-1890 Prakt stämpel. RR. daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 100<br />
1000<br />
Jönköping 7-6-1890 Prakt stämpel. 150<br />
Brev Tenhult med två 1-7-1913 vita fjädrar Prakt samt stämpel. annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 100<br />
Askeryd 6-11-1876, saknad hörntand samt några trubbiga tänder. Postal 600 kr. 100<br />
hastig Nässjö<br />
Wireda kronoskjuts 17-6-1885<br />
11-5-1886 för Prakt Kongl. stämpel. 150<br />
Wireda 11-5-1886 Lyx stämpel, Westmanlands 2 nktt. Reg:te". 1001500<br />
Inrikes PS kort med avrundat hörn, vackert stämplat Adelöf 26-11-1884. 100<br />
Brev Jönköping med 1 Brun/svart 19-5-1925 fjäder Prakt/Lyx på Emb. stämpel. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 100<br />
Smålands Burseryd 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. 100<br />
Innehåll Jönköping "Wäg-Route" 7-6-1890 angående Prakt stämpel. Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 100<br />
Tenhult 1-7-1913 Prakt stämpel. 1001500<br />
Brev Kyrkotorp<br />
med 1 vit 15-11-1901<br />
fjäder daterad sned<br />
9 Prakt<br />
sept 1826 stämpel.<br />
sänt Postal<br />
till Major 125 kr. 100<br />
Nässjö 17-6-1885 Prakt stämpel. vid Westgötha Dahls Regemente i 100<br />
Gobyn<br />
Wireda<br />
Gryteryd med innehåll<br />
11-5-1886<br />
12-7-1887 gällande<br />
Lyx stämpel,<br />
Prakt utseende<br />
2 nktt. 100<br />
Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal av Fullmäktig 125 kr. för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100<br />
Jönköping 19-5-1925 Prakt/Lyx stämpel. 100<br />
dahls Smålands Häradsrätt Burseryd i Brottmål. 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. 100<br />
Hullarydsby 25-2-1918. Postal 100 kr. 100 700<br />
Tenhult 1-7-1913 Prakt stämpel. 100<br />
Brev Kyrkotorp med 1 gråbrun 15-11-1901 fjäder sned daterad Prakt 15 stämpel. jan 1845 Postal i Sommerstad. 125 kr. "Ordres" sänt till kronofjär- 100<br />
Mohärad 20-2-1956 Lyx stämpel på välcentrerat märke. 100<br />
dingsman Wireda i Hult, 11-5-1886 Wisnums Lyx stämpel, Socken, med 2 nktt. notering "angående Brottmålsstemningar". 100<br />
Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal 125 kr. 100 700<br />
Lot med Myresjö<br />
9 brev LBB<br />
med 1, 11-9-1970<br />
3 kronoslingor Rätvänd<br />
1735-1806 stämpel.<br />
de Postal<br />
flesta 150<br />
med kr. 100<br />
Smålands Burseryd 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. militära adresser / Soldatpost. 100 1001200<br />
Hullarydsby 25-2-1918. Postal 100 kr. 100<br />
Lot med Kalfsvik 15 brev 9-10-1886 med 3-4-5 på Oscar slingor boktryck. 1810-1853, Postal de 2.500 flesta kr. med militära adresser / Soldatpost. 100<br />
Kyrkotorp 15-11-1901 sned Prakt stämpel. Postal 125 kr. 1800 18001500<br />
Lot med Mohärad<br />
Samling tre brevomslag, 20-2-1956 Lyx<br />
Kronobergs Län varav stämpel<br />
med två ca är på<br />
1200 ställda välcentrerat<br />
stämplar till Nääs märke. 100<br />
Samling Kronobergs Län med ca 1200 stämplar (ca 1725, 350 Ringtyp/Oscar) 1733 och märkta i visiralbum. "Fort af Solda- 100<br />
Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal 125 kr.<br />
ter", Blandad Myresjö Blandad det tredje LBB kvalitet till 1, Vimmerby 11-9-1970 från läsbara 1854 Rätvänd till alla LYX stämpel. med stämplar. militära Postal adresser 150 kr. / Soldatpost. 100<br />
100 900 800<br />
Brev 102 Hullarydsby<br />
Kalfsvik<br />
102 (Lägreståndsvikning) Oscarsmärken 25-2-1918.<br />
9-10-1886 på med<br />
Oscar med Postal utvalda innehåll 100<br />
boktryck. vackra kr. 12 Postal stämplar april 2.500 1845, i mycket<br />
kr. märkt bra "Kompani märkeskvalitet. Ordes" med två vita<br />
1800 450 100 450<br />
korta Mohärad splittrade 20-2-1956 fjädrar. Lyx stämpel på välcentrerat märke. 600<br />
Samling Kronobergs Län med ca 1200 stämplar (ca 350 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100<br />
Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />
Blandad Myresjö LBB kvalitet 1, 11-9-1970 från läsbara Rätvänd Kronobergs till LYX stämpel. stämplar. Postal Län 150 kr. 900<br />
100<br />
102 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />
700<br />
Kalfsvik 9-10-1886 på Oscar boktryck. Postal 2.500 kr.<br />
Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1800 450<br />
883 D från Tössbo Samling Compagni Kronobergs till Län Soldaten med ca 669 1200 Kron. stämplar (ca 350 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />
Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />
1500<br />
900<br />
884 C 102 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 450<br />