26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

806<br />

809 794<br />

807<br />

810 795<br />

808<br />

811 796<br />

809<br />

812 797<br />

810<br />

813 798<br />

811<br />

814 799<br />

812<br />

1<br />

800 815<br />

813<br />

816<br />

2<br />

801<br />

814<br />

817<br />

815<br />

818<br />

802 816<br />

F 3<br />

803 819 817<br />

F 820 4<br />

818 804<br />

821<br />

819 805<br />

822<br />

F 806 820 5<br />

823<br />

821 807<br />

F 824 6<br />

822 808<br />

825<br />

F 823 809 7<br />

826<br />

824 810<br />

827<br />

825<br />

F 811 8<br />

826 812<br />

F 827 813 9<br />

814<br />

F 10<br />

815<br />

C<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

AC A<br />

A A<br />

A<br />

D<br />

A<br />

D<br />

A<br />

A<br />

CA AC D<br />

C<br />

A<br />

A<br />

CA A<br />

C A A A A<br />

D<br />

A<br />

A<br />

DA A<br />

A<br />

200<br />

163<br />

258 Lot<br />

Långhundra Stockholm<br />

med 80<br />

1,<br />

stämplar<br />

23-5-1938 31-5-1936<br />

Ringtyp-Modernt.<br />

Prakt ILIS Minnespoststämpel stämpel. Prakt. 200<br />

100<br />

52,55x2<br />

176<br />

35 Oscars-märken<br />

Rönninge Stockholm 13-6-1929 C4, 5-4-1886<br />

på klipp med handmakulering "Fr. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 200<br />

Prakt stämpel. 100<br />

54<br />

416B<br />

82 Privat<br />

Saltsjöbaden Islinge-He(rserud)<br />

inrikes brevkort<br />

1, 25-3-1958 9-8-1912<br />

Ornö 19-7-1904.<br />

Lyx sidvänd. stämpel Postal<br />

Postal<br />

på välcentrerat 5.000<br />

400<br />

kr.<br />

kr.<br />

märke. 2500<br />

200<br />

163 100<br />

276<br />

61 Långhundra<br />

Barnens Stafsnäs Ö 18-7-1913<br />

23-5-1938<br />

3-7-1943 rätvänd<br />

Prakt<br />

Prakt stämpel. på<br />

stämpel.<br />

klipp, mycket Sverige vacker. Postal 3.500 kr. 1600<br />

100<br />

176 100<br />

277<br />

86 Rönninge<br />

Asbysand Hörnings(ho)lm<br />

13-6-1929<br />

2-7-1943 14-9-1914<br />

Prakt<br />

Lyx stämpel. sidvänd<br />

stämpel.<br />

på klipp med del av andra stämpel. Postal 3.500 kr.<br />

Förfilateli<br />

1200<br />

100<br />

416B Saltsjöbaden 100<br />

67 Odaterat Saltsjöbaden 192 Oscarsmärken<br />

1, 25-3-1958<br />

officiellt 17-8-1911 (varav<br />

brev utan poststämplar Prakt/Lyx 41<br />

Lyx<br />

Stockholm)<br />

stämpel på<br />

(stor)stämpel med<br />

välcentrerat<br />

utvalda<br />

med innehåll på litet vackra<br />

märke.<br />

signerat märke. stämplar i mycket bra 100<br />

276 Barnens Palmkrantz, Körning L-län,<br />

märkeskvalitet. Ö 3-7-1943 Prakt stämpel. 100<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />

100 800<br />

57 Stäket 6-8-1908 Nästan Prakt stämpel, 2 ktt. Postal 125 kr. 200<br />

277 Tj47x2 Asbysand 10 öre lilla 2-7-1943 tjänste i par Lyx med stämpel. två stämplar Hufvudskär 11-1-1913. Varav den ena snedvänd 100<br />

Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 100<br />

55 Skärsätra på ett lyxcentrerat 17-11-191X. märke. Postal Postal 250 1.200 kr. kr<br />

700<br />

100<br />

800<br />

67 Saltsjöbaden<br />

Samling<br />

Samling<br />

Uppsala<br />

Stockholms<br />

17-8-1911<br />

Län<br />

Län<br />

Prakt/Lyx<br />

med<br />

med<br />

ca 950<br />

ca 1230<br />

(stor)stämpel<br />

stämplar<br />

stämplar<br />

(ca 450<br />

(ca<br />

på litet<br />

Ringtyp/Oscar)<br />

330<br />

märke.<br />

Ringtyp/Oscar)<br />

i visiralbum.<br />

i visiralbum. 100<br />

Blandad<br />

57<br />

kvalitet<br />

Stäket Blandad 6-8-1908<br />

från<br />

kvalitet<br />

läsbara<br />

från Nästan<br />

till<br />

läsbara<br />

LYX<br />

Prakt<br />

stämplar.<br />

till stämpel, LYX stämplar. 2 ktt. Postal 125 kr.<br />

Kurirpost<br />

100 600<br />

700<br />

61,64 55 Vårfru Skärsätra Lot med<br />

23-1-1908,<br />

28 17-11-191X. äldre Prakt/Lyxstämplar<br />

2 rätvända Postal stämplar 250 Uppsala kr. bla:<br />

på<br />

Nämdö-1883,<br />

gratulationskort. Län Ösmo-Nynäs-1895,<br />

Postal 800 kr.<br />

Landsort-1888,<br />

Brev Valsjö-1902, med komplett Kullsta-1903 och långt innehåll inkl. två på daterat vykort. Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />

400 100 600<br />

58 av fältkassan Lot Samling Herräng med Uppsala 4-10-1911, 89 från stämplar Frösön Län Prakt/Lyx Vapen-Modernt. till med Gävle. ca 950 stämpel. Förtydligande stämplar Postal (ca 800 av 450 text kr. Ringtyp/Oscar) medföljer. i visiralbum. Blandad 250 600<br />

Vackert 55<br />

kvalitet<br />

Oscarsmärken<br />

från läsbara<br />

adresserat brev med<br />

till LYX<br />

med utvalda<br />

stämplar.<br />

500 600<br />

innehåll vackra daterat stämplar juli 1636 i mycket till Jacob bra märkeskvalitet. de la Gardie, skrivet på<br />

61,64<br />

56<br />

Vårfru Lidingö-Brevik 23-1-1908, 20-2-1911. 2 rätvända Postal stämplar 800 kr. på gratulationskort. Postal 800 kr. 250<br />

tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 400<br />

221 Upsala 8-9-1856 Fyrkantstämpel.<br />

Julij 1636". Lot Björkö med 28-12-1875 89 stämplar Vacker Vapen-Modernt. Prakt/Lyx stämpel, men tyvärr är hela högra sidan skadad 100<br />

54<br />

2000<br />

Olands (inklippt). Stafby Postal 20-12-1898 2.500 kr.<br />

250<br />

Prakt stämpel. Postal 100 kr. 250<br />

Vackert 55 adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100<br />

22<br />

Lot Oscarsmärken med 80 stämplar med Ringtyp-Modernt. utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 250<br />

renskrivning Tierp 26-7-1875 medföljer. Prakt Arkivanteckning stämpel, del av 1636. andrastämpel. 200<br />

2 100 2000<br />

52,55x2 Upsala<br />

31<br />

Oscars-märken 8-9-1856 på Fyrkantstämpel. klipp med handmakulering "Fr. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 100<br />

Vackert Wessland adresserat 26-11-1884 brevomslag Prakt till stämpel. Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 200<br />

54 100<br />

54 Olands<br />

7 följer. Privat Arkivanteckning inrikes Stafby brevkort 20-12-1898<br />

1638. Ornö Prakt 19-7-1904. stämpel. Postal Postal 400 100 kr. kr. 100<br />

Upsala 25-3-1873 Prakt stämpel. 200 2000<br />

22 100<br />

163 Vackert Tierp adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

52<br />

Långhundra 26-7-1875 23-5-1938 Prakt stämpel, Prakt stämpel. del av andrastämpel. 100<br />

över<br />

Vykort<br />

Ingermanland<br />

med 5 öre<br />

och<br />

Oscar<br />

Keksholms<br />

stämplat<br />

län,<br />

Biby<br />

friherre<br />

13-5-1911.<br />

Erik Carlsson<br />

Postal 3.000<br />

Gyllenstierna<br />

kr. 100<br />

31 af Ulaborg (1602- 1500<br />

176 Wessland Rönninge 13-6-1929 26-11-1884 Prakt Prakt stämpel. stämpel. 100<br />

57). Tjock Skrivet visirpärm på Svenska, med stpl renskrivning D-län samt medföljer. insticksalbum Arkivanteckning och visirblad/kort 1642. med blandat<br />

100<br />

7 2000<br />

416B<br />

Vackert välstämplat<br />

Upsala Saltsjöbaden 25-3-1873<br />

adresserat material. 1, brevomslag 25-3-1958 Prakt<br />

Intressant<br />

stämpel. Lyx till stämpel Erik post. Rünings, på välcentrerat Admiral, märke. General Gouvereur im Lieflandt mfl 1000 100<br />

52<br />

276 titlar. Vykort Barnens Utan med innehåll Ö 3-7-1943 5 öre med Oscar Prakt daterad stämplat stämpel. på fliken Biby 13-5-1911. 31 dec 1644, Postal delvis 3.000 översättning kr. medföljer. 1500 100 2000<br />

277 Vackert Tjock Asbysand adresserat visirpärm 2-7-1943 brevomslag med Lyx stpl stämpel. D-län utan samt innehåll insticksalbum till Krigskollegiet och visirblad/kort i Stockholm med från blandat Casper Koskull<br />

välstämplat (enligt vaxsigill material. på baksidan) Intressant tysk post. adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 1000 100<br />

2000<br />

67 Saltsjöbaden 17-8-1911 Prakt/Lyx (stor)stämpel på litet märke.<br />

Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 100<br />

57 "Praesent Stäket den 6-8-1908 30 Maij Nästan 1649". Prakt stämpel, 2 ktt. Postal 125 kr. 100 2000<br />

F 816 11<br />

817<br />

818<br />

819<br />

12<br />

F 820 13<br />

A<br />

D<br />

A<br />

C<br />

C<br />

55<br />

61,64<br />

Vackert Skärsätra adresserat 17-11-191X. brevomslag Postal till 250 Gabriel kr. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll<br />

med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

Samling Uppsala Län med ca 950 stämplar (ca 450 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />

kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />

Vårfru 826 23-1-1908, 2 rätvända stämplar på gratulationskort. Postal 800 kr. Kronopost<br />

Lot med 89 stämplar Vapen-Modernt.<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

Vackert 55 Oscarsmärken handskrivet brev med med utvalda innehåll vackra och stämplar stor vit i fjäder mycket i lacksigill bra märkeskvalitet. till Tollered. "Afgår från<br />

100<br />

2000<br />

600<br />

400<br />

250<br />

300<br />

250<br />

821<br />

822 14<br />

823<br />

F 15<br />

824<br />

825 16<br />

F 826 17<br />

F<br />

827<br />

18<br />

828<br />

F 19<br />

829<br />

F 830 20<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

D<br />

D<br />

C<br />

C<br />

2<br />

54<br />

22<br />

31<br />

7<br />

52<br />

Lerum Upsala den 15 8-9-1856 Okt. 1851 Fyrkantstämpel. och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1001500<br />

Brevomslag Olands Stafby utan innehåll, 20-12-1898 med Prakt fjäderrest stämpel. i sigillet. Postal 100 Från kr. Skara till Huseby med not.<br />

100<br />

"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300<br />

Tierp 26-7-1875 Prakt stämpel, del av andrastämpel.<br />

Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 100<br />

af kronobrefbärare Wessland 26-11-1884 skyndsammast Prakt stämpel. och af dem i natt". 100 300<br />

Fribrevomslag Upsala 25-3-1873 1710 med Prakt tre stämpel. handritade Södermanlands öppna kronor, Län ställd till Gripsholm.<br />

100 300<br />

Brev Vykort med 1 med brun/vit 5 öre fjäder Oscar i stämplat stort vaxsigill Biby 13-5-1911. "Östgöta" samt Postal kronoslinga 3.000 kr. märkt "Öppen Ordres"<br />

1500<br />

Tjock visirpärm med stpl D-län samt insticksalbum och visirblad/kort med blandat<br />

välstämplat material. Intressant post.<br />

1000<br />

april Samling 1809. Södermanlands Län med ca 1000 stämplar (ca 500 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

700<br />

Återanvänt<br />

Blandad<br />

brev<br />

kvalitet<br />

med<br />

från<br />

1 GUL<br />

läsbara<br />

fjäder<br />

till<br />

märkt<br />

LYX stämplar.<br />

700<br />

"Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

kronoslingor<br />

50 Ringtypsmärken<br />

mellan Boxholm<br />

med utvalda<br />

och Amarbyn<br />

vackra stämplar<br />

daterad 24<br />

i mycket<br />

aug. troligen<br />

bra märkeskvalitet.<br />

cirka 1810. 7001000<br />

Brev Lot med med två 94 vita stämplar fjädrar Vapen-Modernt. samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300<br />

831<br />

F 21<br />

832<br />

833 22<br />

C<br />

A<br />

A<br />

23<br />

187<br />

hastig 69 kronoskjuts Oscarsmärken för med Kongl. utvalda Westmanlands vackra stämplar Reg:te". i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

Qvicksund 17-7-1878 Prakt stämpel. Postal 400 kr.<br />

Brev Lästringe med 1 vit 4-4-1933 fjäder daterad Prakt stämpel. 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

3001500<br />

300<br />

1500<br />

100<br />

834<br />

835<br />

F 23<br />

836<br />

837 24<br />

838 25<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

416B<br />

187<br />

9<br />

9<br />

9<br />

Gobyn Åkers med Styckebruk innehåll gällande 1-11-1957 utseende Lyx stämpel. av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />

Tandö<br />

Häradsrätt<br />

10-11-1936<br />

i Brottmål.<br />

Prakt stämpel.<br />

Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

Tumba 20-9-1870 Prakt stämpel, del av andrastämpel, 1 kt. Postal 500 kr.<br />

Lot med Wingåker 9 brev 23-8-1866 med 3 kronoslingor Prakt stämpel 1735-1806 typ 1, Postal de flesta 125 kr. med militära adresser / Soldatpost.<br />

Lot med Flen 15 24-5-1870 brev med Prakt 3-4-5 stämpel. slingor Postal 1810-1853, 150 kr. de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

100<br />

100 700<br />

100<br />

700<br />

1001200<br />

1001500<br />

839 26<br />

840<br />

F 27<br />

841<br />

A<br />

A<br />

A<br />

30<br />

43<br />

143c<br />

Lot med Torshälla tre brevomslag, 8-5-1880 Prakt varav stämpel. två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />

det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost.<br />

Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel.<br />

korta Vagnhärad splittrade 22-11-1928 fjädrar. Prakt stämpel på välcentrerat märke med bra tandning.<br />

100<br />

100<br />

100<br />

800<br />

600<br />

842 28<br />

F 843 29<br />

844<br />

845<br />

D<br />

C<br />

A<br />

C<br />

Brev Samling med innehåll Östergötlands 17-11-1837 Län med ca en 2100 vit fjäder stämplar samt (ca mycket 1050 Ringtyp/Oscar) liten kronoslinga i visiralbum. ställd till Kållereds<br />

Blandad kompani kvalitet i Rangstorp från läsbara från Råda. till LYX Innehåll stämplar. ang. Lärokurs för korpralskolorna. 1500 700<br />

Flera Brev 69 av (Lägreståndsvikning) Ringtypsmärken singelobjekten med med utvalda som innehåll vackra ej är 7 sept stämplar avbildade 1838. i mycket i katalogen En vacker bra GUL märkeskvalitet finns på:<br />

fjäder samt kronoslinga 800<br />

Many från Tössbo Brev single sänt Compagni ofrankerat items not till från Soldaten illustrated Mjölby 669 15.7.1884 Kron. in this till Rock catalogue Island, ILL. are USA. available Transitstämplat at:<br />

1500<br />

PKXP No 2 A UTR. www.swedishstampauctions.com<br />

N. Lösenbelagt och frankerat med 1+3+2+2+2 = 10 cent på baksidan. 500<br />

113 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500<br />

846 C Lot med 165 stämplar Vapen-Modernt. 450<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 847 C i <strong>Göteborg</strong> Lot med <strong>AB</strong>, 170 Box stämplar 1515, 411 från 41 Ringtyp-modernt GÖTEBORG—Telefon: bla. Norrköpings 0708-106803—E-post: bikupestämpel, stenquist-thematics@telia.com<br />

Asbysand,