Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
806<br />
809 794<br />
807<br />
810 795<br />
808<br />
811 796<br />
809<br />
812 797<br />
810<br />
813 798<br />
811<br />
814 799<br />
812<br />
1<br />
800 815<br />
813<br />
816<br />
2<br />
801<br />
814<br />
817<br />
815<br />
818<br />
802 816<br />
F 3<br />
803 819 817<br />
F 820 4<br />
818 804<br />
821<br />
819 805<br />
822<br />
F 806 820 5<br />
823<br />
821 807<br />
F 824 6<br />
822 808<br />
825<br />
F 823 809 7<br />
826<br />
824 810<br />
827<br />
825<br />
F 811 8<br />
826 812<br />
F 827 813 9<br />
814<br />
F 10<br />
815<br />
C<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
AC A<br />
A A<br />
A<br />
D<br />
A<br />
D<br />
A<br />
A<br />
CA AC D<br />
C<br />
A<br />
A<br />
CA A<br />
C A A A A<br />
D<br />
A<br />
A<br />
DA A<br />
A<br />
200<br />
163<br />
258 Lot<br />
Långhundra Stockholm<br />
med 80<br />
1,<br />
stämplar<br />
23-5-1938 31-5-1936<br />
Ringtyp-Modernt.<br />
Prakt ILIS Minnespoststämpel stämpel. Prakt. 200<br />
100<br />
52,55x2<br />
176<br />
35 Oscars-märken<br />
Rönninge Stockholm 13-6-1929 C4, 5-4-1886<br />
på klipp med handmakulering "Fr. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 200<br />
Prakt stämpel. 100<br />
54<br />
416B<br />
82 Privat<br />
Saltsjöbaden Islinge-He(rserud)<br />
inrikes brevkort<br />
1, 25-3-1958 9-8-1912<br />
Ornö 19-7-1904.<br />
Lyx sidvänd. stämpel Postal<br />
Postal<br />
på välcentrerat 5.000<br />
400<br />
kr.<br />
kr.<br />
märke. 2500<br />
200<br />
163 100<br />
276<br />
61 Långhundra<br />
Barnens Stafsnäs Ö 18-7-1913<br />
23-5-1938<br />
3-7-1943 rätvänd<br />
Prakt<br />
Prakt stämpel. på<br />
stämpel.<br />
klipp, mycket Sverige vacker. Postal 3.500 kr. 1600<br />
100<br />
176 100<br />
277<br />
86 Rönninge<br />
Asbysand Hörnings(ho)lm<br />
13-6-1929<br />
2-7-1943 14-9-1914<br />
Prakt<br />
Lyx stämpel. sidvänd<br />
stämpel.<br />
på klipp med del av andra stämpel. Postal 3.500 kr.<br />
Förfilateli<br />
1200<br />
100<br />
416B Saltsjöbaden 100<br />
67 Odaterat Saltsjöbaden 192 Oscarsmärken<br />
1, 25-3-1958<br />
officiellt 17-8-1911 (varav<br />
brev utan poststämplar Prakt/Lyx 41<br />
Lyx<br />
Stockholm)<br />
stämpel på<br />
(stor)stämpel med<br />
välcentrerat<br />
utvalda<br />
med innehåll på litet vackra<br />
märke.<br />
signerat märke. stämplar i mycket bra 100<br />
276 Barnens Palmkrantz, Körning L-län,<br />
märkeskvalitet. Ö 3-7-1943 Prakt stämpel. 100<br />
adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />
100 800<br />
57 Stäket 6-8-1908 Nästan Prakt stämpel, 2 ktt. Postal 125 kr. 200<br />
277 Tj47x2 Asbysand 10 öre lilla 2-7-1943 tjänste i par Lyx med stämpel. två stämplar Hufvudskär 11-1-1913. Varav den ena snedvänd 100<br />
Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 100<br />
55 Skärsätra på ett lyxcentrerat 17-11-191X. märke. Postal Postal 250 1.200 kr. kr<br />
700<br />
100<br />
800<br />
67 Saltsjöbaden<br />
Samling<br />
Samling<br />
Uppsala<br />
Stockholms<br />
17-8-1911<br />
Län<br />
Län<br />
Prakt/Lyx<br />
med<br />
med<br />
ca 950<br />
ca 1230<br />
(stor)stämpel<br />
stämplar<br />
stämplar<br />
(ca 450<br />
(ca<br />
på litet<br />
Ringtyp/Oscar)<br />
330<br />
märke.<br />
Ringtyp/Oscar)<br />
i visiralbum.<br />
i visiralbum. 100<br />
Blandad<br />
57<br />
kvalitet<br />
Stäket Blandad 6-8-1908<br />
från<br />
kvalitet<br />
läsbara<br />
från Nästan<br />
till<br />
läsbara<br />
LYX<br />
Prakt<br />
stämplar.<br />
till stämpel, LYX stämplar. 2 ktt. Postal 125 kr.<br />
Kurirpost<br />
100 600<br />
700<br />
61,64 55 Vårfru Skärsätra Lot med<br />
23-1-1908,<br />
28 17-11-191X. äldre Prakt/Lyxstämplar<br />
2 rätvända Postal stämplar 250 Uppsala kr. bla:<br />
på<br />
Nämdö-1883,<br />
gratulationskort. Län Ösmo-Nynäs-1895,<br />
Postal 800 kr.<br />
Landsort-1888,<br />
Brev Valsjö-1902, med komplett Kullsta-1903 och långt innehåll inkl. två på daterat vykort. Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />
400 100 600<br />
58 av fältkassan Lot Samling Herräng med Uppsala 4-10-1911, 89 från stämplar Frösön Län Prakt/Lyx Vapen-Modernt. till med Gävle. ca 950 stämpel. Förtydligande stämplar Postal (ca 800 av 450 text kr. Ringtyp/Oscar) medföljer. i visiralbum. Blandad 250 600<br />
Vackert 55<br />
kvalitet<br />
Oscarsmärken<br />
från läsbara<br />
adresserat brev med<br />
till LYX<br />
med utvalda<br />
stämplar.<br />
500 600<br />
innehåll vackra daterat stämplar juli 1636 i mycket till Jacob bra märkeskvalitet. de la Gardie, skrivet på<br />
61,64<br />
56<br />
Vårfru Lidingö-Brevik 23-1-1908, 20-2-1911. 2 rätvända Postal stämplar 800 kr. på gratulationskort. Postal 800 kr. 250<br />
tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 400<br />
221 Upsala 8-9-1856 Fyrkantstämpel.<br />
Julij 1636". Lot Björkö med 28-12-1875 89 stämplar Vacker Vapen-Modernt. Prakt/Lyx stämpel, men tyvärr är hela högra sidan skadad 100<br />
54<br />
2000<br />
Olands (inklippt). Stafby Postal 20-12-1898 2.500 kr.<br />
250<br />
Prakt stämpel. Postal 100 kr. 250<br />
Vackert 55 adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100<br />
22<br />
Lot Oscarsmärken med 80 stämplar med Ringtyp-Modernt. utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 250<br />
renskrivning Tierp 26-7-1875 medföljer. Prakt Arkivanteckning stämpel, del av 1636. andrastämpel. 200<br />
2 100 2000<br />
52,55x2 Upsala<br />
31<br />
Oscars-märken 8-9-1856 på Fyrkantstämpel. klipp med handmakulering "Fr. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 100<br />
Vackert Wessland adresserat 26-11-1884 brevomslag Prakt till stämpel. Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 200<br />
54 100<br />
54 Olands<br />
7 följer. Privat Arkivanteckning inrikes Stafby brevkort 20-12-1898<br />
1638. Ornö Prakt 19-7-1904. stämpel. Postal Postal 400 100 kr. kr. 100<br />
Upsala 25-3-1873 Prakt stämpel. 200 2000<br />
22 100<br />
163 Vackert Tierp adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />
52<br />
Långhundra 26-7-1875 23-5-1938 Prakt stämpel, Prakt stämpel. del av andrastämpel. 100<br />
över<br />
Vykort<br />
Ingermanland<br />
med 5 öre<br />
och<br />
Oscar<br />
Keksholms<br />
stämplat<br />
län,<br />
Biby<br />
friherre<br />
13-5-1911.<br />
Erik Carlsson<br />
Postal 3.000<br />
Gyllenstierna<br />
kr. 100<br />
31 af Ulaborg (1602- 1500<br />
176 Wessland Rönninge 13-6-1929 26-11-1884 Prakt Prakt stämpel. stämpel. 100<br />
57). Tjock Skrivet visirpärm på Svenska, med stpl renskrivning D-län samt medföljer. insticksalbum Arkivanteckning och visirblad/kort 1642. med blandat<br />
100<br />
7 2000<br />
416B<br />
Vackert välstämplat<br />
Upsala Saltsjöbaden 25-3-1873<br />
adresserat material. 1, brevomslag 25-3-1958 Prakt<br />
Intressant<br />
stämpel. Lyx till stämpel Erik post. Rünings, på välcentrerat Admiral, märke. General Gouvereur im Lieflandt mfl 1000 100<br />
52<br />
276 titlar. Vykort Barnens Utan med innehåll Ö 3-7-1943 5 öre med Oscar Prakt daterad stämplat stämpel. på fliken Biby 13-5-1911. 31 dec 1644, Postal delvis 3.000 översättning kr. medföljer. 1500 100 2000<br />
277 Vackert Tjock Asbysand adresserat visirpärm 2-7-1943 brevomslag med Lyx stpl stämpel. D-län utan samt innehåll insticksalbum till Krigskollegiet och visirblad/kort i Stockholm med från blandat Casper Koskull<br />
välstämplat (enligt vaxsigill material. på baksidan) Intressant tysk post. adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 1000 100<br />
2000<br />
67 Saltsjöbaden 17-8-1911 Prakt/Lyx (stor)stämpel på litet märke.<br />
Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 100<br />
57 "Praesent Stäket den 6-8-1908 30 Maij Nästan 1649". Prakt stämpel, 2 ktt. Postal 125 kr. 100 2000<br />
F 816 11<br />
817<br />
818<br />
819<br />
12<br />
F 820 13<br />
A<br />
D<br />
A<br />
C<br />
C<br />
55<br />
61,64<br />
Vackert Skärsätra adresserat 17-11-191X. brevomslag Postal till 250 Gabriel kr. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll<br />
med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />
Samling Uppsala Län med ca 950 stämplar (ca 450 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad<br />
kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />
Vårfru 826 23-1-1908, 2 rätvända stämplar på gratulationskort. Postal 800 kr. Kronopost<br />
Lot med 89 stämplar Vapen-Modernt.<br />
Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />
Vackert 55 Oscarsmärken handskrivet brev med med utvalda innehåll vackra och stämplar stor vit i fjäder mycket i lacksigill bra märkeskvalitet. till Tollered. "Afgår från<br />
100<br />
2000<br />
600<br />
400<br />
250<br />
300<br />
250<br />
821<br />
822 14<br />
823<br />
F 15<br />
824<br />
825 16<br />
F 826 17<br />
F<br />
827<br />
18<br />
828<br />
F 19<br />
829<br />
F 830 20<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
D<br />
D<br />
C<br />
C<br />
2<br />
54<br />
22<br />
31<br />
7<br />
52<br />
Lerum Upsala den 15 8-9-1856 Okt. 1851 Fyrkantstämpel. och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1001500<br />
Brevomslag Olands Stafby utan innehåll, 20-12-1898 med Prakt fjäderrest stämpel. i sigillet. Postal 100 Från kr. Skara till Huseby med not.<br />
100<br />
"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300<br />
Tierp 26-7-1875 Prakt stämpel, del av andrastämpel.<br />
Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 100<br />
af kronobrefbärare Wessland 26-11-1884 skyndsammast Prakt stämpel. och af dem i natt". 100 300<br />
Fribrevomslag Upsala 25-3-1873 1710 med Prakt tre stämpel. handritade Södermanlands öppna kronor, Län ställd till Gripsholm.<br />
100 300<br />
Brev Vykort med 1 med brun/vit 5 öre fjäder Oscar i stämplat stort vaxsigill Biby 13-5-1911. "Östgöta" samt Postal kronoslinga 3.000 kr. märkt "Öppen Ordres"<br />
1500<br />
Tjock visirpärm med stpl D-län samt insticksalbum och visirblad/kort med blandat<br />
välstämplat material. Intressant post.<br />
1000<br />
april Samling 1809. Södermanlands Län med ca 1000 stämplar (ca 500 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />
700<br />
Återanvänt<br />
Blandad<br />
brev<br />
kvalitet<br />
med<br />
från<br />
1 GUL<br />
läsbara<br />
fjäder<br />
till<br />
märkt<br />
LYX stämplar.<br />
700<br />
"Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />
kronoslingor<br />
50 Ringtypsmärken<br />
mellan Boxholm<br />
med utvalda<br />
och Amarbyn<br />
vackra stämplar<br />
daterad 24<br />
i mycket<br />
aug. troligen<br />
bra märkeskvalitet.<br />
cirka 1810. 7001000<br />
Brev Lot med med två 94 vita stämplar fjädrar Vapen-Modernt. samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300<br />
831<br />
F 21<br />
832<br />
833 22<br />
C<br />
A<br />
A<br />
23<br />
187<br />
hastig 69 kronoskjuts Oscarsmärken för med Kongl. utvalda Westmanlands vackra stämplar Reg:te". i mycket bra märkeskvalitet.<br />
Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />
Qvicksund 17-7-1878 Prakt stämpel. Postal 400 kr.<br />
Brev Lästringe med 1 vit 4-4-1933 fjäder daterad Prakt stämpel. 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />
3001500<br />
300<br />
1500<br />
100<br />
834<br />
835<br />
F 23<br />
836<br />
837 24<br />
838 25<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
416B<br />
187<br />
9<br />
9<br />
9<br />
Gobyn Åkers med Styckebruk innehåll gällande 1-11-1957 utseende Lyx stämpel. av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />
Tandö<br />
Häradsrätt<br />
10-11-1936<br />
i Brottmål.<br />
Prakt stämpel.<br />
Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />
Tumba 20-9-1870 Prakt stämpel, del av andrastämpel, 1 kt. Postal 500 kr.<br />
Lot med Wingåker 9 brev 23-8-1866 med 3 kronoslingor Prakt stämpel 1735-1806 typ 1, Postal de flesta 125 kr. med militära adresser / Soldatpost.<br />
Lot med Flen 15 24-5-1870 brev med Prakt 3-4-5 stämpel. slingor Postal 1810-1853, 150 kr. de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />
100<br />
100 700<br />
100<br />
700<br />
1001200<br />
1001500<br />
839 26<br />
840<br />
F 27<br />
841<br />
A<br />
A<br />
A<br />
30<br />
43<br />
143c<br />
Lot med Torshälla tre brevomslag, 8-5-1880 Prakt varav stämpel. två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />
det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost.<br />
Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel.<br />
korta Vagnhärad splittrade 22-11-1928 fjädrar. Prakt stämpel på välcentrerat märke med bra tandning.<br />
100<br />
100<br />
100<br />
800<br />
600<br />
842 28<br />
F 843 29<br />
844<br />
845<br />
D<br />
C<br />
A<br />
C<br />
Brev Samling med innehåll Östergötlands 17-11-1837 Län med ca en 2100 vit fjäder stämplar samt (ca mycket 1050 Ringtyp/Oscar) liten kronoslinga i visiralbum. ställd till Kållereds<br />
Blandad kompani kvalitet i Rangstorp från läsbara från Råda. till LYX Innehåll stämplar. ang. Lärokurs för korpralskolorna. 1500 700<br />
Flera Brev 69 av (Lägreståndsvikning) Ringtypsmärken singelobjekten med med utvalda som innehåll vackra ej är 7 sept stämplar avbildade 1838. i mycket i katalogen En vacker bra GUL märkeskvalitet finns på:<br />
fjäder samt kronoslinga 800<br />
Many från Tössbo Brev single sänt Compagni ofrankerat items not till från Soldaten illustrated Mjölby 669 15.7.1884 Kron. in this till Rock catalogue Island, ILL. are USA. available Transitstämplat at:<br />
1500<br />
PKXP No 2 A UTR. www.swedishstampauctions.com<br />
N. Lösenbelagt och frankerat med 1+3+2+2+2 = 10 cent på baksidan. 500<br />
113 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500<br />
846 C Lot med 165 stämplar Vapen-Modernt. 450<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> 847 C i <strong>Göteborg</strong> Lot med <strong>AB</strong>, 170 Box stämplar 1515, 411 från 41 Ringtyp-modernt GÖTEBORG—Telefon: bla. Norrköpings 0708-106803—E-post: bikupestämpel, stenquist-thematics@telia.com<br />
Asbysand,