26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

779 F Låda med i huvudsak Svenska mynt. Många giltliga jubileumsmynt med nominalvärde av<br />

SEK 5.950 + en låda med ej räknade mynt och ca 50 sedlar från Hela Världen. Här borde<br />

finnas lite extra silvervärde !<br />

4800<br />

780<br />

781<br />

1<br />

782<br />

783<br />

2<br />

D<br />

F<br />

A<br />

D<br />

72<br />

2 album med 23 myntbrev utgivna av Samlarhuset. De Svenska mynten har ett nominellt<br />

värde av 655 kr, mynt från flera andra länder Sverige finns. Vackra brev och medföljande historisk<br />

Ortstämplar i Länsordning<br />

information. Silvervärde ?<br />

Lot med 37 st olika FDC med infällda Stockholms sedlar Förfilateli från Stad olika länder, inga högre valörer men<br />

många med vackra motiv.<br />

Stockholm Stadion 4-7-1912 Prakt på omvänt märke med 1 kt. Svår stämpel från<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />

Olympiska Spelen.<br />

Förfilateli<br />

Samling<br />

1700-talet,<br />

Stockholm<br />

två<br />

med<br />

karterade<br />

ca 2250<br />

brevomslag<br />

stämplar (ca<br />

från<br />

1100<br />

Ystad<br />

Ringtyp/Oscar)<br />

samt två okarterade<br />

i två visiralbum.<br />

från Lund.<br />

Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />

600<br />

300<br />

1900 200<br />

700<br />

800<br />

784 D Samling Stockholmsstämplar i förtryckt album, ca 360 st på Oscarsperioden, läsbara-<br />

Prakt. Även några vykort. Kurirpost<br />

500<br />

F 785 3<br />

786<br />

F 4<br />

777<br />

787<br />

778<br />

F 788 5<br />

779 789<br />

F 6<br />

790<br />

F 7<br />

791 780<br />

792<br />

F 781 8<br />

793<br />

A<br />

C<br />

E<br />

A<br />

D<br />

C<br />

FD A<br />

AD A<br />

F<br />

A<br />

79<br />

36<br />

39<br />

29<br />

Brev Stockholm med komplett 30, 12-4-1918 och långt rätvänd innehåll nära daterat Prakt Rise stämpel. på FRÖSÖN Postal 800 14-5-1719, kr. gällande transport 500<br />

av fältkassan<br />

82 Ringtypsmärken<br />

från Frösön<br />

med<br />

till<br />

utvalda<br />

Gävle. Förtydligande<br />

vackra stämplar<br />

av<br />

A-län<br />

text medföljer.<br />

58 st, B-län 17 st, C-län 7 st, i<br />

600<br />

Vackert mycket 6 Visirpärmar<br />

adresserat bra märkeskvalitet.<br />

med<br />

brev<br />

enkelt<br />

med<br />

dublettmaterial<br />

innehåll daterat<br />

Finland<br />

juli 1636<br />

på ca<br />

till<br />

300<br />

Jacob<br />

fräscha<br />

de la<br />

visirblad.<br />

Gardie, skrivet på 400<br />

tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 300<br />

Stockholm Nordiska Spelen Lbr 10-2-1913 (violett färg) på fräscht oadresserad kuvert med<br />

Julij 1636". Specialalbum utgivet av Franklin Mint 1979 med 27 st 24 karat guldpläterade sterling silver<br />

vinjett från Spelen. Mycket ovanligt.<br />

3002000<br />

(925/1000 Silver) avbildningar av "Världens första frimärken". Albumet har plats för totalt<br />

Vackert Lot adresserat med 105 stämplar brevomslag Vapen-Modernt, till Clas Christersson mest Prakt/LYX, Horn varav av Åminne. 87 st Stockholm. Skrivet på Svenska,<br />

73 "frimärken". Silvervärde 266 gram.<br />

250 700<br />

renskrivning<br />

Lot<br />

medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />

Låda med med drygt i huvudsak 1.000 st Svenska Stockholms mynt. stämplar Många Ringtyp-modernt. giltliga jubileumsmynt Många med olika nominalvärde stämpeltyper av i 2000<br />

Vackert blandad SEK<br />

adresserat<br />

5.950 kvalitet, + en<br />

brevomslag<br />

låda mycket med klipp. ej<br />

till<br />

räknade Inemellan Jacob<br />

mynt<br />

de en la<br />

och del Gardie.<br />

ca vackert. 50 sedlar<br />

Skrivet<br />

från<br />

på<br />

Hela<br />

Svenska,<br />

Världen.<br />

renskrivning<br />

Här borde<br />

med- 250<br />

följer. Stockholm finnas<br />

Arkivanteckning<br />

lite extra N 3.4.1884. silvervärde<br />

1638. Få ex ! kända. Diagonalt veck på märket. 4800 200<br />

2000<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

10 2 album öre boktryck med 23 med myntbrev tydlig utgivna läsbar stämpel av Samlarhuset. Stockholm De C4, Svenska 7.4.1886. mynten har ett nominellt<br />

över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100<br />

värde av 655 kr, mynt från flera andra länder finns. Vackra brev och medföljande historisk<br />

57). 65<br />

information. Skrivet öre Tre på kronor Svenska, Silvervärde<br />

singel renskrivning ?<br />

på litet inrikes medföljer. ASS brev Arkivanteckning Aspudden 2, 3.4.1950, 1642. med starkt ROSA 600 2000<br />

Vackert etikett. adresserat Ovanligt.<br />

100<br />

Lot med 37 st olika brevomslag FDC med till infällda Erik Rünings, sedlar från Admiral, olika länder, General inga Gouvereur högre valörer im Lieflandt men mfl<br />

titlar. Stockholm<br />

många Utan innehåll med<br />

C.<br />

vackra<br />

21-4-1882 med motiv. daterad Prakt på stämpel, fliken 31 1 kt. dec 1644, delvis översättning medföljer. 100 300 2000<br />

F 782 794 9<br />

795<br />

F 783 10<br />

796<br />

F 784 797 11<br />

798<br />

785<br />

799<br />

786<br />

800<br />

787 12<br />

F 801 13<br />

788<br />

802 789 14<br />

F 803 790 15<br />

A A<br />

D<br />

A<br />

DA A<br />

C<br />

A<br />

D<br />

C<br />

CD AA 258 72 Vackert Stockholm adresserat 1, Stadion 31-5-1936 brevomslag 4-7-1912 ILIS utan Prakt Minnespoststämpel innehåll på omvänt till Krigskollegiet märke Prakt. med 1 kt. i Stockholm Svår stämpel från från Casper Ko- 100<br />

35 skull Stockholm Olympiska (enligt vaxsigill Spelen. C4, 5-4-1886 på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 19002000<br />

Vackert Samling adresserat Stockholm brevomslag med ca 2250 till Amiralitetsrådet, stämplar (ca 1100 utan Ringtyp/Oscar) innehåll med i notering två visiralbum.<br />

100<br />

på fliken<br />

82 Islinge-He(rserud)<br />

"Praesent Blandad den kvalitet 30 Maij från 9-8-1912<br />

1649". läsbara sidvänd. till LYX stämplar. Postal 5.000 kr. 2500 800<br />

2000<br />

61<br />

Vackert Stafsnäs Samling adresserat Stockholmsstämplar 18-7-1913 brevomslag rätvänd till på i förtryckt Gabriel klipp, mycket album, Bengtsson vacker. ca 360 Oxenstierna Postal st på Oscarsperioden, 3.500 kr. i Stockholm, läsbara- utan inne- 1600<br />

86 håll med Hörnings(ho)lm<br />

Prakt. notering Även några på 14-9-1914 fliken vykort. "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

500<br />

sidvänd på klipp med del av andra stämpel. Postal 3.500 kr. 2000<br />

79 Stockholm 30, 12-4-1918 rätvänd nära Prakt stämpel. Postal 800 kr. 1200<br />

500<br />

192 Oscarsmärken (varav 41 Stockholm) med utvalda vackra stämplar i mycket bra<br />

märkeskvalitet.<br />

82 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar A-län 58 st, B-län 17 st, C-län 7 st, i 800<br />

Kronopost<br />

Tj47x2 10<br />

mycket<br />

öre lilla<br />

bra<br />

tjänste<br />

märkeskvalitet.<br />

400<br />

i par med två stämplar Hufvudskär 11-1-1913. Varav den ena snedvänd<br />

Lot med på<br />

Stockholm<br />

ett 7 lyxcentrerat brev Nordiska med innehåll märke.<br />

Spelen alla Postal<br />

Lbr med 10-2-1913<br />

1.200 tydligt kr markerade (violett färg) kronoslingor. på fräscht oadresserad kuvert med 800 300<br />

Vackert Samling<br />

vinjett<br />

handskrivet<br />

från<br />

Stockholms<br />

Spelen.<br />

brev<br />

Mycket<br />

Län med med<br />

ovanligt.<br />

300<br />

innehåll ca 1230 och stämplar stor vit fjäder (ca 330 i lacksigill Ringtyp/Oscar) till Tollered. i visiralbum. "Afgår från<br />

782 Lerum Blandad<br />

Lot 785 den<br />

med<br />

15<br />

105<br />

kvalitet Okt.<br />

stämplar 796 1851 från läsbara och<br />

Vapen-Modernt,<br />

fortskaffas 797 till LYX stämplar. av<br />

mest<br />

kronobrefbärare.<br />

Prakt/LYX, 798 varav<br />

Meanderslinga.<br />

87 st Stockholm. 800Västergötland. 803 250 7001500<br />

Brevomslag Lot med utan 28 drygt äldre innehåll, 1.000 Prakt/Lyxstämplar st med Stockholms fjäderrest stämplar bla: i sigillet. Nämdö-1883, Ringtyp-modernt. Från Skara Ösmo-Nynäs-1895, till Många Huseby olika med Landsort-1888,<br />

stämpeltyper not. i<br />

"Requisition" Valsjö-1902, blandad kvalitet, sänt Kullsta-1903 till mycket Secundmajorens klipp. inkl. Inemellan två på Comp. vykort. en del vackert.<br />

600 250 300<br />

58 36<br />

Brevomslag Herräng Stockholm 1867 4-10-1911, N 3.4.1884. med fjäderrest Prakt/Lyx Få ex kända. och stämpel. slinga Diagonalt Postal samt 800 "Fort" veck kr. på ställd märket. till Sandtorp klostret "Fortskaffas 500 200<br />

804 791<br />

805 792 16<br />

F 17<br />

806 793<br />

F 18<br />

807 794<br />

808 795<br />

A<br />

A<br />

CA A<br />

A<br />

56 39 af kronobrefbärare Lidingö-Brevik 10 öre boktryck 20-2-1911. skyndsammast med tydlig Postal läsbar och 800 stämpel af kr. dem Stockholm i natt". C4, 7.4.1886. 400 100 300<br />

21 Fribrevomslag<br />

Björkö 65 öre 28-12-1875 Tre 1710 kronor med singel Vacker<br />

tre på handritade<br />

Prakt/Lyx litet inrikes stämpel,<br />

öppna ASS brev kronor,<br />

men Aspudden tyvärr<br />

ställd<br />

är<br />

till<br />

hela 2, Gripsholm. 3.4.1950, högra sidan med skadad starkt ROSA 300<br />

Brev (inklippt). etikett. med 1 Ovanligt. brun/vit Postal 2.500 fjäder kr. i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 250 100<br />

29 till Stratomta, Lot Stockholm med 80 vidarebefordrat C. stämplar 21-4-1882 Ringtyp-Modernt. Prakt och stämpel, emottaget 1 kt. av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809.<br />

200<br />

700<br />

804<br />

52,55x2<br />

Brev med 805 1 brun/vit 813 fjäder i stort 834 vaxsigill "Östgöta" 848samt kronoslinga 858<br />

märkt 880"Öppen Ordres" 882 100<br />

258 Oscars-märken Stockholm 1, 31-5-1936 på klipp med ILIS Minnespoststämpel handmakulering "Fr. Prakt. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt.<br />

till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 200 100<br />

54 35 april Privat Stockholm 1809. inrikes C4, brevkort 5-4-1886 Ornö 19-7-1904. Stockholms Postal 400 Län kr. 200 100 700<br />

F 809 796 19<br />

810 797<br />

F 20<br />

811 798<br />

F 812 799 21<br />

813<br />

800 22<br />

814<br />

801 815<br />

F 816 23<br />

802<br />

817<br />

803 24<br />

818 25<br />

804<br />

819 26<br />

805<br />

820<br />

F 27<br />

806 821<br />

822 807 28<br />

823 808<br />

F 29<br />

824 809<br />

825 810<br />

A<br />

A<br />

A<br />

AC A<br />

A<br />

DA A<br />

C<br />

D<br />

A<br />

A<br />

C<br />

A<br />

C<br />

CA A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

163 82 Återanvänt Långhundra Islinge-He(rserud) brev med 23-5-1938 1 9-8-1912 GUL Prakt fjäder sidvänd. stämpel. märkt Postal "Order" 5.000 sänt kr. i stafett till olika adresser med tre olika 2500 100<br />

176 61 kronoslingor Rönninge Stafsnäs mellan 18-7-1913 13-6-1929 Boxholm rätvänd Prakt och stämpel. på Amarbyn klipp, mycket daterad vacker. 24 aug. Postal troligen 3.500 cirka kr. 1810. 1000<br />

1600 100<br />

Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />

416B 86<br />

hastig<br />

Saltsjöbaden Hörnings(ho)lm<br />

kronoskjuts<br />

1, 14-9-1914<br />

för<br />

25-3-1958 sidvänd<br />

Kongl. Westmanlands<br />

Lyx stämpel på klipp på<br />

Reg:te".<br />

välcentrerat med del av märke. andra stämpel. Postal 3.500 kr. 1200 1001500<br />

276 Brev Barnens 192 med Oscarsmärken 1 Brun/svart Ö 3-7-1943 fjäder (varav Prakt på 41 stämpel. Emb. Stockholm) Br. Till med Berg utvalda sänt från vackra Wettlanda stämplar den i mycket 20 april bra 1815. 100<br />

277 Innehåll Asbysand<br />

märkeskvalitet.<br />

"Wäg-Route" 2-7-1943 angående Lyx stämpel. Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 800<br />

1001500<br />

Tj47x2<br />

67<br />

Brev 10 med öre 1 lilla vit tjänste fjäder daterad i par med 9 två sept stämplar 1826 sänt Hufvudskär till Major 11-1-1913. vid Westgötha Varav Dahls den ena Regemente snedvänd i<br />

Saltsjöbaden 17-8-1911 Prakt/Lyx (stor)stämpel på litet märke.<br />

Gobyn på med ett lyxcentrerat innehåll gällande märke. utseende Postal 1.200 av kr Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100 800<br />

57 dahls Stäket Samling Häradsrätt 6-8-1908 Stockholms i Brottmål. Nästan Län Prakt med stämpel, ca 1230 stämplar 2 ktt. Postal (ca 125 330 kr. Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100 700<br />

55 Brev Skärsätra<br />

Blandad kvalitet<br />

med 1 gråbrun 17-11-191X.<br />

från läsbara<br />

fjäder Postal<br />

till<br />

daterad 250<br />

LYX<br />

15 kr.<br />

stämplar.<br />

700<br />

jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

Lot med 28 äldre Prakt/Lyxstämplar bla: Nämdö-1883, Ösmo-Nynäs-1895, Landsort-1888, 100<br />

dingsman Samling i Hult, Uppsala Wisnums Län med Socken, ca 950 med stämplar notering (ca "angående 450 Ringtyp/Oscar) Brottmålsstemningar".<br />

Valsjö-1902, Kullsta-1903 inkl. två på vykort.<br />

i visiralbum. Blandad 600 700<br />

58 Lot med kvalitet Herräng 9 brev från 4-10-1911, med läsbara 3 kronoslingor till Prakt/Lyx LYX stämplar. stämpel. 1735-1806 Postal de 800 flesta kr. med militära adresser / Soldatpost. 600<br />

500<br />

1200<br />

61,64 Lot med Vårfru 15 23-1-1908, brev med 3-4-5 2 rätvända slingor stämplar 1810-1853, på gratulationskort. de flesta med Postal militära 800 adresser kr. / Soldatpost.<br />

56 Lidingö-Brevik 20-2-1911. Postal 800 kr. 4001500<br />

Lot med Lot med tre brevomslag, 89 stämplar Vapen-Modernt. varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

400<br />

21 250<br />

ter", Björkö det tredje 28-12-1875 till Vimmerby Vacker 1854 Prakt/Lyx alla med stämpel, militära men adresser tyvärr är / hela Soldatpost. högra sidan skadad<br />

55 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

800<br />

Brev<br />

(inklippt).<br />

(Lägreståndsvikning)<br />

Postal 2.500 kr.<br />

med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 250<br />

2 korta Upsala Lot<br />

splittrade<br />

med 8-9-1856 80<br />

fjädrar.<br />

stämplar Fyrkantstämpel. Ringtyp-Modernt.<br />

100 200 600<br />

54 52,55x2Brev Olands Oscars-märken med innehåll Stafby 17-11-1837 20-12-1898 på klipp med Prakt med handmakulering stämpel. en vit fjäder Postal "Fr. samt 100 Ösmo mycket kr. 1-5-1910". liten kronoslinga Ovanligt. ställd till Kålle- 100 200<br />

22 54 reds Tierp Privat kompani 26-7-1875 inrikes i Rangstorp brevkort Prakt Ornö från stämpel, Råda. 19-7-1904. del Innehåll av andrastämpel. Postal ang. 400 Lärokurs kr. för korpralskolorna. 700<br />

100 200<br />

31 163 Wessland Långhundra 26-11-1884 23-5-1938 Prakt stämpel.<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 100<br />

1500<br />

7176 Upsala Rönninge 25-3-1873 13-6-1929 Prakt Prakt stämpel. stämpel.<br />

100<br />

826 811 A 52 416B Vykort Saltsjöbaden med 5 1, öre 25-3-1958 Oscar stämplat Lyx stämpel Biby 13-5-1911. på välcentrerat Postal märke. 3.000 kr. 1500 100<br />

827 812 DA 276 Tjock Barnens visirpärm Ö 3-7-1943 med stpl Prakt D-län stämpel. samt insticksalbum och visirblad/kort med blandat<br />

100<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 813 A 277 i <strong>Göteborg</strong> välstämplat Asbysand <strong>AB</strong>, Box 2-7-1943 material. 1515, 411 Lyx Intressant 41 stämpel. GÖTEBORG—Telefon: post.<br />

0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com 1000<br />

100