26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

748<br />

749<br />

747<br />

750 748<br />

749<br />

751<br />

750<br />

1<br />

752<br />

751 2<br />

753<br />

752 754<br />

F 753 755<br />

3<br />

756 754<br />

F 4<br />

755 757<br />

F 756 758 5<br />

F 757 759 6<br />

758 760<br />

F 7<br />

759 761<br />

F 762 760 8<br />

F<br />

761 763 9<br />

762<br />

F 10<br />

764<br />

763<br />

F 765 11<br />

764 766<br />

767 765<br />

12<br />

766 768<br />

F 769 13<br />

767<br />

770<br />

14<br />

768<br />

771<br />

F 769 15<br />

770 772<br />

773 16<br />

F 771<br />

774 17<br />

772<br />

F 18<br />

773<br />

775<br />

774<br />

776<br />

F 19<br />

775<br />

F 20<br />

776<br />

C<br />

A<br />

C<br />

EC A<br />

C<br />

E<br />

E<br />

CF EC F<br />

AC FE A<br />

EA AC AE AC E<br />

A<br />

F<br />

E<br />

C<br />

F C<br />

DC C<br />

D<br />

D<br />

C<br />

D D<br />

D<br />

D<br />

D<br />

D<br />

F<br />

D<br />

F<br />

D<br />

H2<br />

H2<br />

välstämplade Lot med 42 parkombination frimärken + lite 1936-1956 brev och helsaker, inkl 9 st BC/CB. även Norsk Facit handbok drygt 4.000 del kr. 1, 1855-1955, 300<br />

med Liten nytrycken. lot (32 st) med varianter Ringtyp-1930 talet, Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning 300<br />

Liten och andra lot klassiska tryckfel. stämplade Bla "Flamman" märken på 4 Lützen Skilling-Oscar med en del vackra stämplar. 300 200<br />

Lot Låda med med 42 i huvudsak parkombination Sverige, 1936-1956 ca 400 Fdc/minnespost, inkl 9 st BC/CB. Plomberad Facit drygt 4.000 postens kr. kilovara 1968,<br />

2 visirblad med vackra stämplar<br />

300<br />

Liten lot (32 st) med varianter Bältesspännarmaterial<br />

samt kuvert Sverige med frimärken. Rolig kuriosa: 3 brev<br />

stämplade 1974 med bla 2 och Ringtyp-1930 5 kr Kongressen talet, 1924. Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning 200<br />

och Två andra Stockholmstidningar, tryckfel. Bla "Flamman" Svenska på Biet Lützen Förfilateli<br />

1842 samt Sveriges Stadstidning 1838 båda med<br />

200<br />

Låda en Tidningsbevillningsstämpel.<br />

med i huvudsak Sverige, ca 400 Fdc/minnespost, Plomberad postens kilovara 1968, 200<br />

Odaterat 2 officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

Låda visirblad med blandad med vackra kuriosa: stämplar Julmärken, samt kuvert tändsticksetiketter, med frimärken. Öl/Vin/Sprit Rolig kuriosa: etiketter, 3 brev Svenska<br />

adresserat stämplade "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200<br />

Aktiebrev, Välgörenhetsmärken, 1974 med bla 2 och 5 Sigill kr Kongressen samt mycket 1924. annat att rota igenom.<br />

200 400<br />

Förfilateli Två 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

Lot med Stockholmstidningar, julmärken, bokmärken, Svenska klistermärken Biet 1842 samt etc. allt Sveriges som inte Stadstidning är frimärken. 1838 båda med 700<br />

en Tidningsbevillningsstämpel.<br />

200<br />

Låda Komplett med häfte blandad (1950-talet) kuriosa: med Julmärken, 500 ** brevmärken tändsticksetiketter, med fransk Öl/Vin/Sprit Lilja och etiketter, texten "För Svenska<br />

Aktiebrev, svensk ungdom, Välgörenhetsmärken, Svenska Scoutunionen" Sigill samt Kurirpost försäljningspris mycket annat 50 att kr. rota litet igenom. riss i omslaget.<br />

400 300<br />

Brev Lot<br />

med med<br />

komplett julmärken, 30 blanketter,<br />

och bokmärken, broschyrer<br />

långt innehåll klistermärken och affischer<br />

daterat Rise etc. från<br />

på allt Andra<br />

FRÖSÖN som inte Världskriget,<br />

14-5-1719, är frimärken. alla relaterade till<br />

gällande transport<br />

hemvärnets funktion. Bla "Att iakttaga vid flyglarm", "Brandbomb" etc. Ovanligt material.<br />

200 400<br />

av fältkassan Komplett från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />

Komplett häfte serie med (1950-talet) 8 etiketter med i fyrblock 500 ** brevmärken på vykort från med Luftpostutställningen fransk Lilja och texten i Stockholm "För<br />

600<br />

Vackert svensk 1961 adresserat + samma ungdom, brev uppsättning Svenska med innehåll Scoutunionen" ** block. daterat försäljningspris juli 1636 till Jacob 50 kr. de litet la riss Gardie, i omslaget. skrivet på 300 200<br />

tyska Lot Parti (översättning med med 30 ca blanketter, 280 medföljer). Kungörelser broschyrer På 1752-1835, baksidan och affischer finns varav notering från ca 110 Andra st "Praesenterat från Världskriget, 1700-talet. i alla Krigzrätten Blandad relaterade kvalitet den till 6<br />

Julij 1636". hemvärnets med anteckningar, funktion. ej Bla slingor. "Att iakttaga vid flyglarm", "Brandbomb" etc. Ovanligt material. 400 9002000<br />

Vackert Komplett Lot adresserat med **/o serie Brevmärken med brevomslag 8 etiketter 1912 till i Clas "Sveriges fyrblock Christersson på Första vykort Flygpost" från Horn Luftpostutställningen av två Åminne. stämplade Skrivet och i Stockholm ett på ** Svenska,<br />

renskrivning 1961 hörnexemplar + samma medföljer. med uppsättning arkmarginal Arkivanteckning ** block. samt 1636. övertryck Silverjubileet 1937 på brev.<br />

200 400 2000<br />

Vackert Parti 2 st adresserat ** med häften ca 280 Valkyrian, brevomslag Kungörelser Typ till 2b, 1752-1835, Jacob med rättvänd de la varav Gardie. respektive ca 110 Skrivet st omvänd från på 1700-talet. Svenska, infattning. Blandad renskrivning kvalitet medföljer.<br />

med Arkivanteckning anteckningar, ej 1638. slingor.<br />

300 900<br />

2000<br />

Lot Komplett med **/o ** sats Brevmärken helgmärken 1912 1904-2003, "Sveriges inklusive Första Flygpost" Stora Svanen två stämplade och paketmärkena. och ett ** Även<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

hörnexemplar 44 st helkartor med 1962-2000, arkmarginal några samt dubletter övertryck samt Silverjubileet skalavtryck på 1937 10 på blad. brev.<br />

400 300<br />

2 Låda st ** med häften tre Valkyrian, album i huvudsak Typ 2b, med svenskt rättvänd Revenue respektive mtrl omvänd samt helgmärken, infattning. även lådor<br />

57). med Skrivet pergamynkuvert på Svenska, renskrivning Norden stämplat. medföljer. Arkivanteckning 1642. 300 200 2000<br />

Vackert Komplett Lot adresserat med 94 ** sats st olika brevomslag helgmärken **/*/o Svenska till 1904-2003, Erik Järnvägsfraktmärken Rünings, inklusive Admiral, Stora + Svanen General två Godsbiljetter och Gouvereur paketmärkena. från im Lieflandt Även mfl<br />

titlar. 44 Christianstad-Hessleholms Utan st helkartor innehåll 1962-2000, med daterad några Jernväg. på fliken dubletter 31 dec samt 1644, skalavtryck delvis på översättning 10 blad. medföljer.<br />

300 500 2000<br />

Vackert<br />

Låda adresserat<br />

med tre 16 böcker, album<br />

brevomslag<br />

i huvudsak flera eftertraktade utan<br />

med<br />

innehåll<br />

svenskt såsom till<br />

Revenue<br />

Krigskollegiet Lünings mtrl Luftpost, samt<br />

i Stockholm<br />

helgmärken, Grapes från Postkontor Casper<br />

även lådor & Koskull<br />

med Postmästare, (enligt<br />

pergamynkuvert<br />

vaxsigill Handb. på baksidan)<br />

Norden Sv frankotecken stämplat.<br />

tysk adress 1855-1946, med översättning. Medd.Postmuseum Arkivanteckning 17 Brevkort 1648. &<br />

200<br />

2000<br />

Lot<br />

Vackert Frankokuvert, med 94 st olika<br />

adresserat Frimärksförfalskningar, **/*/o Svenska Järnvägsfraktmärken<br />

brevomslag till Amiralitetsrådet, Litteratur<br />

Några av Tullbergs +<br />

utan innehåll verk två Godsbiljetter etc. från<br />

med notering på fliken 300<br />

Christianstad-Hessleholms<br />

"Praesent "Håndbok den 30 over Maij Norges 1649". Frimerker" Jernväg. 1963 i två band med nytrycken. Bra skick.<br />

500<br />

Låda med 16 böcker, flera eftertraktade såsom Lünings Luftpost, Grapes Postkontor &<br />

200 2000<br />

Vackert<br />

Postmästare, Västra adresserat Postdistriktet Handb.<br />

brevomslag 1917-46, Sv frankotecken<br />

till numrerad Gabriel<br />

1855-1946,<br />

Bengtsson upplaga 70/200. Medd.Postmuseum<br />

Oxenstierna Veck på omslaget i Stockholm,<br />

17 Brevkort och de utan<br />

& första innehåll<br />

med<br />

Frankokuvert, sidorna. notering på<br />

Frimärksförfalskningar,<br />

fliken "Praesent den<br />

Några<br />

7 Aug.<br />

av<br />

1652".<br />

Tullbergs verk etc.<br />

300 100 2000<br />

"Håndbok Lot med 4 over mindre Norges häften: Frimerker" Facit 1978-79 1963 i Särtryck två band Norge med nytrycken. posthistoria, Bra FIB skick. frimärksalbum i<br />

mkt bra skick, Norske frimerker og varianter 1944, Islands Frimerker 1946.<br />

200 100<br />

Västra Handbok Postdistriktet över Norges 1917-46, Frimerker numrerad 1855-1955 Kronopost<br />

upplaga i två kompletta 70/200. Veck band på med omslaget nytrycken. och de första<br />

sidorna.<br />

300 100<br />

Lot med<br />

Lot Finlands med<br />

7 brev<br />

4 Ovalmärken mindre<br />

med innehåll<br />

häften: av L.Linder alla<br />

Facit<br />

med<br />

1978-79 1956, tydligt liten Särtryck<br />

markerade ryggskada Norge<br />

kronoslingor.<br />

posthistoria, annars i mycket FIB bra frimärksalbum skick. i 100 300<br />

Vackert mkt Postvägar-Postkontor handskrivet bra skick, Norske brev med frimerker och postgårdar innehåll og varianter och i 1750 stor 1944, talets vit fjäder Islands Sverige. i lacksigill Frimerker Eliz Lundin till 1946. Tollered. 1998. Nyskick. "Afgår från<br />

100<br />

100<br />

Lerum Handbok den 15 över Okt. Norges 1851 och Frimerker fortskaffas 1855-1955 av kronobrefbärare. i två kompletta Meanderslinga. band med nytrycken. Västergötland.<br />

300<br />

1500<br />

Vacker och välbevarat Schaubek album från 1921, Viktoria utgåvan. Små ryggskador och<br />

Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

Finlands inlaga i perfekt Ovalmärken skick. Ett av L.Linder vackert album 1956, (inga liten ryggskada frimärken). annars i mycket bra skick.<br />

"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 100 150<br />

300<br />

Brevomslag Postvägar-Postkontor Ernst Grape: Expeditionsföreskrifter<br />

1867 med fjäderrest och postgårdar vid<br />

och slinga i 1750 Postverket<br />

samt talets "Fort" Sverige. 1952, 243<br />

ställd Eliz sidor.<br />

till Sandtorp Lundin 1998. klostret Nyskick. "Fortskaffas 100<br />

af kronobrefbärare Vacker Inbunden och årgång välbevarat skyndsammast "Briefmarken Schaubek Journal" och album af dem 1888, från i 1921, natt". Leipzig. Viktoria Delvis utgåvan. med färgtryck. Små ryggskador och 100 300<br />

Fribrevomslag inlaga Lennart i perfekt Ivarsson: 1710 skick. med Brevportot Ett tre vackert handritade i Sverige album öppna 1831-1855, (inga kronor, frimärken). 2005, ställd 342 till sidor. Gripsholm. Skick som ny. 100<br />

150 300<br />

Brev Ernst<br />

"Förteckning med 1 Grape: brun/vit öfver<br />

Expeditionsföreskrifter fjäder Franska i stort Tidningar vaxsigill vid<br />

och "Östgöta" Postverket<br />

Tidskrifter samt 1952,<br />

å hvilka kronoslinga 243<br />

kan<br />

sidor.<br />

tagas märkt abonnement "Öppen Ordres" vid 100<br />

till Stratomta, Inbunden Svenska Postanstalter". årgång vidarebefordrat "Briefmarken Tryckt och 1890, emottaget Journal" 101 1888, sidor. av fyra Leipzig. Omslagsskador olika Delvis personer. med av färgtryck. Daterat fukt och 14-15 användning, april 1809.<br />

100 700<br />

Lennart men en ovanlig Ivarsson: bok. Brevportot i Sverige 1831-1855, 2005, 342 sidor. Skick som ny.<br />

200<br />

till Stratomta. 4 frimärkskataloger Döfvestad, i nyskick: vidarebefordrat Michel West och A-L, emottaget M-Z, Ost av samt fyra Tyskland. olika personer. Alla 1995/96. Daterat 18 100<br />

april "Förteckning 1809. öfver Franska Tidningar och Tidskrifter å hvilka kan tagas abonnement vid<br />

150<br />

700<br />

Återanvänt<br />

Svenska The history<br />

brev<br />

Postanstalter". of airmail in Scandinavia-Lüning.<br />

med 1 GUL<br />

Tryckt<br />

fjäder<br />

1890,<br />

märkt<br />

101<br />

"Order"<br />

sidor. 351<br />

sänt<br />

Omslagsskador sidor. I nyskick<br />

i stafett till olika<br />

av ! fukt<br />

adresser<br />

och användning, 150<br />

med tre olika<br />

kronoslingor men en ovanlig mellan bok.<br />

200<br />

Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000<br />

4 frimärkskataloger i nyskick: Michel West A-L, M-Z, Ost samt Tyskland. Alla 1995/96.<br />

Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 150<br />

hastig The kronoskjuts history of airmail för Kongl. in Scandinavia-Lüning. Westmanlands Reg:te". 351 sidor. I nyskick ! 1501500<br />

22<br />

Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 Tillbehör sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

1500<br />

777 E dahls 6 Häradsrätt Visirpärmar i med Brottmål. enkelt dublettmaterial Finland på ca 300 fräscha visirblad. 300 700<br />

F 778 23 D Brev Specialalbum med 1 gråbrun utgivet fjäder av daterad Franklin 15 Mint jan 1979 1845 med i Sommerstad. 27 st 24 karat "Ordres" guldpläterade sänt till sterling kronofjär- silver<br />

24<br />

779 777<br />

25<br />

778 26<br />

780<br />

F 27<br />

779<br />

781 28<br />

780<br />

F 782 29<br />

FE D<br />

D<br />

F<br />

F<br />

D<br />

A 72<br />

dingsman (925/1000 i Hult, Silver) Wisnums avbildningar Socken, av med "Världens notering första "angående frimärken". Brottmålsstemningar". Albumet har plats för totalt<br />

700<br />

Lot med 73 "frimärken". 9 brev med Silvervärde 3 kronoslingor 266 gram. 1735-1806 Mynt & de Sedlar flesta med militära adresser / Soldatpost. 700<br />

1200<br />

Lot med Låda 6 Visirpärmar<br />

15 med brev i huvudsak med enkelt<br />

med 3-4-5 Svenska dublettmaterial<br />

slingor mynt. 1810-1853, Många Finland giltliga på<br />

de flesta jubileumsmynt ca 300 fräscha<br />

med militära med visirblad.<br />

adresser nominalvärde / Soldatpost. av 300<br />

1500<br />

SEK<br />

Lot med<br />

Specialalbum 5.950 + en<br />

tre brevomslag,<br />

utgivet låda med<br />

varav<br />

av Franklin ej räknade<br />

två är<br />

Mint mynt<br />

ställda<br />

1979 och<br />

till<br />

med ca<br />

Nääs<br />

27 50<br />

1725,<br />

st sedlar 24 karat från<br />

1733<br />

guldpläterade Hela Världen.<br />

och märkta "Fort<br />

sterling Här borde<br />

af Solda-<br />

silver<br />

ter",<br />

finnas (925/1000 det tredje<br />

lite extra Silver) till Vimmerby<br />

silvervärde avbildningar 1854<br />

! av alla "Världens med militära första adresser frimärken". / Soldatpost. Albumet har plats för totalt 4800<br />

800<br />

2 73 album "frimärken". med 23 Silvervärde myntbrev utgivna 266 gram. av Samlarhuset. De Svenska mynten har ett nominellt 700<br />

värde Låda med av 655 i huvudsak kr, mynt Svenska från flera mynt. andra Många länder giltliga finns. Vackra jubileumsmynt brev och med medföljande nominalvärde historisk av<br />

korta splittrade fjädrar.<br />

information. SEK 5.950 + Silvervärde en låda med ? ej räknade mynt och ca 50 sedlar från Hela Världen. Här borde 600 600<br />

Brev Lot med med innehåll 37 st olika 17-11-1837 FDC med med infällda en vit sedlar fjäder från samt olika mycket länder, liten inga kronoslinga högre valörer ställd men till Kålle-<br />

finnas lite extra silvervärde !<br />

4800<br />

reds många 2<br />

kompani<br />

album med<br />

i Rangstorp vackra 23 myntbrev motiv. från<br />

utgivna<br />

Råda. Innehåll<br />

av Samlarhuset.<br />

ang. Lärokurs<br />

De Svenska<br />

för korpralskolorna.<br />

mynten har ett nominellt 300 700<br />

Brev Stockholm värde (Lägreståndsvikning) av 655 Stadion kr, mynt 4-7-1912 från med flera innehåll Prakt andra på 7 omvänt länder sept 1838. finns. märke En Vackra med vacker 1 brev kt. GUL Svår och fjäder medföljande stämpel samt från kronoslinga historisk<br />

från Tössbo Olympiska information. Compagni Spelen. Silvervärde till Soldaten ? 669 Kron. 1900 6001500<br />

781 783 FD Samling Lot med Stockholm 37 st olika FDC med med ca 2250 infällda stämplar sedlar (ca från 1100 olika Ringtyp/Oscar) länder, inga högre i två visiralbum. valörer men<br />

Blandad många med kvalitet vackra från motiv. läsbara till LYX stämplar.<br />

800 300<br />

784 782 DA 72 Samling Stockholm Stockholmsstämplar Stadion 4-7-1912 Prakt i förtryckt på omvänt album, märke ca 360 med st på 1 Oscarsperioden, kt. Svår stämpel från läsbara-<br />

Prakt. Olympiska Även Spelen. några vykort.<br />

1900 500<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

785 783 AD 79 Stockholm Samling Stockholm 30, 12-4-1918 med ca rätvänd 2250 stämplar nära Prakt (ca stämpel. 1100 Ringtyp/Oscar) Postal 800 kr. i två visiralbum.<br />

500