Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
tunn fläck) 8 Sk omtandad, L.Lejon 3 ö typ 1,Ringtyp komplett, Kongr & Förening komplett,<br />
12 st BC/CB. Blandad kvalitet.<br />
2500<br />
718<br />
719<br />
720<br />
1<br />
721<br />
D<br />
E<br />
E<br />
E<br />
Stämplad samling Sverige Skilling till 1954, Bra Ringtyp med flera välstämplade märken<br />
fram till Lejon. Värt en genomgång.<br />
Sverigesamling o/**/* i tre Estettalbum 1855-1979 Sverige + Samling i Lleuchtturm album 1855-<br />
1975. Välfyllda album. Högt katalogvärde.<br />
Spännande låda med dubletter Sverige Förfilateli<br />
i album, visirblad, påsar och askar. Mycket<br />
Odaterat material officiellt med vackra brev utan stämplar. poststämplar Värt en med noggrann innehåll genomgång. signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
adresserat Stämplad "a Son dublettsamling Logis" i bostaden. i 23 insticksböcker Intressant. 1947-2009, varav 8 album med 1990-2009.<br />
2500<br />
2500<br />
2500<br />
2000 200<br />
722 2<br />
723<br />
F 3<br />
724<br />
F 4<br />
725<br />
F 5<br />
726<br />
F 6<br />
D<br />
E<br />
D<br />
E<br />
E<br />
Förfilateli Tjockt 1700-talet, visiralbum med två karterade dublettsamling brevomslag 1938-1946 från (Facit Ystad 266-371) samt två mängder okarterade av par från inkl. Lund. 700<br />
BC/CB. Facit enl.inlämnaren (bara par räknade) över 50.000 kr, då tillkommer flera<br />
högvalörer bla 70 st 1,75 Tre kr, 30 st 1,20 Birgitta etc.<br />
2000<br />
12 kartotekslådor med stämplat dublettlager Kurirpost från 12 öre Vapentyp-2003. Mycket<br />
Brev<br />
välorganiserat<br />
med komplett<br />
med<br />
och<br />
en<br />
långt<br />
hel<br />
innehåll<br />
del snygga<br />
daterat<br />
stämplar<br />
Rise<br />
inemellan.<br />
1800<br />
på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />
av fältkassan<br />
Samling LYX<br />
från<br />
stämplat<br />
Frösön till<br />
Sverige<br />
Gävle.<br />
2000-2010.<br />
Förtydligande<br />
Uppstämplat<br />
av text medföljer.<br />
i huvudsak från Ronneby,<br />
600<br />
Kallinge, Asarum, Liatorp, Svängsta, Kyrkhult. En trevlig samling med märken som är<br />
mycket svåra att hitta idag. (650 st).<br />
1500<br />
Dublettsamling Sverige stämplat från 4 Skilling-1999 i 6 välfyllda album. Genuin samling<br />
Julij 1636".<br />
med bättre märken (Vapen/Ringtyp), vm-varianter samt snygga stämplar inemellan. Inga 2000<br />
Vackert Kongr/Fören adresserat eller brevomslag BC/CB. Värt till en Clas genomgång. Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500<br />
renskrivning Intressant medföljer. låda med Arkivanteckning 1000-tals vackra 1636. stämplar Ringtyp-1940 talet på visirblad, även två<br />
2000<br />
Vackert insticksböcker adresserat med brevomslag Tjänste/Bandmärken till Jacob de + la ngr Gardie. försändelser. Skrivet på Svenska, renskrivning med1500<br />
727 G följer. Flyttlåda Arkivanteckning med stort kartotek 1638. i 11 pergamynlådor + 2 album med samlingar, och lösa<br />
2000<br />
F 7 Vackert albumblad adresserat från brevomslag Vapentyp till utan 1950 innehåll talet. Även till 6 Jacob visirblad de med la Gardie fyrblock från från Generalguvernören<br />
Ringtyp till 1940<br />
över talet. Ingermanland Massor av och märken. Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500<br />
728<br />
F 8<br />
729<br />
F 9<br />
730<br />
F 10<br />
731<br />
F 11<br />
732<br />
D<br />
E<br />
E<br />
D<br />
D<br />
57). Välfyllt Skrivet visiralbum på Svenska, o/ Sverige renskrivning Vapentyp-1940 medföljer. talet. Arkivanteckning Mycket vackra 1642. stämplar på Ringtyp,<br />
2000<br />
Vackert tryckvarianter adresserat och brevomslag vattenmärken. till Erik Även Rünings, ngt modernt Admiral, och **/*. General Gouvereur im Lieflandt mfl 1500<br />
titlar. Dublettsamling Utan innehåll 1940-1990 med daterad talet på i 8 fliken tjocka 31 insticksböcker, dec 1644, delvis glest översättning besatt men många medföljer. med<br />
2000<br />
Vackert vackra adresserat stämplar. brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />
1500<br />
skull Dublettsamling (enligt vaxsigill i 5 på tjocka baksidan) insticksböcker tysk adress + 135 med visirblad översättning. från Vapentyp-modernt Arkivanteckning i blandad 1648. 2000<br />
Vackert<br />
kvalitet<br />
adresserat<br />
med mycket<br />
brevomslag<br />
bandmärken<br />
till Amiralitetsrådet,<br />
och bra Kongress/förening.<br />
1500<br />
utan innehåll med notering på fliken<br />
"Praesent<br />
Väbevarat<br />
den 30<br />
Permanent-album<br />
Maij 1649".<br />
med stämplat Sverige från Skilling-1924. Välbesatt med 4<br />
2000<br />
skillingar, Vapentyp och Ringtyp. En del vackra stämplar, bla Prakt 20 öre liggande lejon<br />
Molkom 17-2-1873. Även Tjänste + helsaker.<br />
1500<br />
håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />
Sverigesamling 1855-1989 o/** på egentillverkade blad i två pärmar, från 1970 talet och<br />
2000<br />
framåt finns en hel del ** inemellan. 4 Skilling, Lejontyp 17 öre GRÅ, flera Kongr. Bla 5 kr,<br />
enstaka BC/CB. Nominal ca 400 kr + 34 st rabattmärken.<br />
1500<br />
Kronopost<br />
733<br />
12<br />
F<br />
734<br />
13<br />
735 14<br />
F 15<br />
736<br />
16<br />
F 737 17<br />
E<br />
D<br />
E<br />
E<br />
C<br />
Låda med 12 album, mest stämplat Sverige från bra samling till dublettlager inklusive 2<br />
Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />
album med ** Nominal.<br />
1200 300<br />
Vackert<br />
2 album<br />
handskrivet<br />
o/ parkombinationer<br />
brev med innehåll<br />
1939-1970<br />
och stor<br />
talet.<br />
vit<br />
God<br />
fjäder<br />
kvalitet<br />
i lacksigill<br />
och inemellan<br />
till Tollered.<br />
en del<br />
"Afgår<br />
vackra<br />
från<br />
Lerum<br />
stämplar.<br />
den 15<br />
Totalt<br />
Okt. 1851<br />
ca 2.000<br />
och<br />
st.<br />
fortskaffas<br />
Högt katalogvärde.<br />
av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 12001500<br />
Brevomslag Låda med utan huvudsamling innehåll, med i 2 fjäderrest K<strong>AB</strong>E album i sigillet. o/ 1855-1992 Från Skara + 6 album till Huseby o/ dublettlager med not. från<br />
"Requisition" Vapentyp-1999. sänt till Välfyllda Secundmajorens album med Comp. en del märken även på den klassiska delen, dyrare<br />
300<br />
Brevomslag märken 1867 inemellan med tyvärr fjäderrest många och klippta slinga BC/CB. samt "Fort" Allt i mycket ställd till blandad Sandtorp kvalitet. klostret "Fortskaffas 1200<br />
af kronobrefbärare Välfylld låda Sverige skyndsammast o/**/* med och 11 insticksböcker af dem i natt". samt lösa visirblad/kort med trevligt<br />
300<br />
Fribrevomslag material och 1710 många med bättre tre handritade märken. Fyndchanser.<br />
öppna kronor, ställd till Gripsholm. 1000 300<br />
Brev Lot med med 1 brun/vit olika vm fjäder på 3 visirblad i stort vaxsigill bla. 143A "Östgöta" cz, 3 x 144c samt bz. kronoslinga Högt katalogvärde. märkt "Öppen Ordres" 1000<br />
738<br />
F 18<br />
739<br />
740<br />
F 19<br />
741<br />
F 20<br />
742<br />
F 21<br />
743<br />
744 22<br />
745<br />
F 23<br />
746<br />
24<br />
25<br />
D<br />
D<br />
C<br />
D<br />
D<br />
B<br />
E<br />
E<br />
E<br />
till Stratomta, Estettalbum vidarebefordrat med Sverige stämplat och emottaget 1855-1957. av fyra Grundsamling olika personer. på vackra Daterat blad. 14-15 april 1809.<br />
1000<br />
700<br />
Två Visiralbum med Sverige stämplat från Vapen-1970 talet. En del vackra stämplar,<br />
spegeltryck, tryckvarianter, många BC + CB. Även lite brev och vykort.<br />
800<br />
april 1809.<br />
Egenmonterad samling stpl Sverige 1855-1920 talet på 16 blad med en del bättre<br />
700<br />
Återanvänt klassiska brev märken med 1 till GUL högre fjäder valörer märkt Kongressen. "Order" sänt Några i stafett vackra till stpl. olika Blandad adresser kvalitet. med tre olika 500<br />
kronoslingor 2 insticksalbum mellan med Boxholm mycket och rundstpl Amarbyn parkomb.BC/CB/BB/SX daterad 24 aug. troligen till 2000-talet. cirka 1810. 1000<br />
500<br />
Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />
Facit förtrycksalbum med o/ 1855-1982. Glest besatt fram till 1970-talet då finns många<br />
hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />
vackra stämplar i Prakt/LYX kvalitet på olika orter.<br />
500<br />
Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />
Låda med 120 st välstämplade Svenska häften 1970-90 talet. Facit 11.900 kr.<br />
Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 500<br />
1500<br />
Brev Låda med med 1 vit dubletter fjäder daterad i 16 album 9 sept från 1826 Vapentyp-1980 sänt till Major med vid tyngdpunkt Westgötha Vapen-1940 Dahls Regemente talet, i<br />
Gobyn även med några innehåll blad gällande med Lösen utseende + Facit special av Fullmäktig 2008. Mycket för soldaterna att gå igenom, Esping en och del Örn vackra vid Sun- stpl.<br />
500<br />
dahls Dublettsamling Häradsrätt i Brottmål. med stämplade bandmärken i 5 visiralbum. Från Lilla riksvapnet till 1939.<br />
700<br />
Mycket Medaljong, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Stor mängd men även<br />
Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />
vackra stämplar.<br />
400<br />
dingsman<br />
Låda med<br />
i Hult,<br />
stpl.<br />
Wisnums<br />
dublettsamling<br />
Socken,<br />
Sverige<br />
med notering<br />
i perg.kuvert<br />
"angående<br />
och album,<br />
Brottmålsstemningar".<br />
finns parkombinationer och 700<br />
Lot med välstämplade 9 brev med frimärken 3 kronoslingor + lite brev 1735-1806 och helsaker, de flesta även Norsk med militära handbok adresser del 1, 1855-1955, / Soldatpost. 1200<br />
Lot med 15 nytrycken. brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3001500<br />
747 26<br />
748<br />
F 27<br />
749<br />
28<br />
750<br />
F 29<br />
751<br />
C<br />
C<br />
A<br />
E<br />
C<br />
Lot med Liten tre lot brevomslag, klassiska stämplade varav två märken är ställda 4 Skilling-Oscar till Nääs 1725, med 1733 en del och vackra märkta stämplar. "Fort af Solda- 300<br />
ter", Lot det med tredje 42 till parkombination Vimmerby 1854 1936-1956 alla med inkl militära 9 st BC/CB. adresser Facit / Soldatpost. drygt 4.000 kr. 800<br />
300<br />
Liten lot (32 st) med varianter Ringtyp-1930 talet, Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning<br />
korta splittrade fjädrar. 600<br />
och andra tryckfel. Bla "Flamman" på Lützen<br />
200<br />
Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />
Låda med i huvudsak Sverige, ca 400 Fdc/minnespost, Plomberad postens kilovara 1968,<br />
2 visirblad med vackra stämplar samt kuvert med frimärken. Rolig kuriosa: 3 brev<br />
700<br />
Brev<br />
stämplade<br />
(Lägreståndsvikning)<br />
1974 med bla<br />
med<br />
2 och<br />
innehåll<br />
5 kr Kongressen<br />
7 sept 1838.<br />
1924.<br />
En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 200<br />
från Tössbo Två Stockholmstidningar, Compagni till Soldaten Svenska 669 Biet Kron. 1842 samt Sveriges Stadstidning 1838 båda med 1500<br />
en Tidningsbevillningsstämpel.<br />
200<br />
752 E Låda med blandad kuriosa: Julmärken, tändsticksetiketter, Öl/Vin/Sprit etiketter, Svenska<br />
Aktiebrev, Välgörenhetsmärken, Sigill samt mycket annat att rota igenom.<br />
400<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong><br />
753 F<br />
i <strong>Göteborg</strong><br />
Lot med<br />
<strong>AB</strong>,<br />
julmärken,<br />
Box 1515,<br />
bokmärken,<br />
411 41 GÖTEBORG—Telefon:<br />
klistermärken etc. allt<br />
0708-106803—E-post:<br />
som inte är frimärken.<br />
stenquist-thematics@telia.com 200