26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

tunn fläck) 8 Sk omtandad, L.Lejon 3 ö typ 1,Ringtyp komplett, Kongr & Förening komplett,<br />

12 st BC/CB. Blandad kvalitet.<br />

2500<br />

718<br />

719<br />

720<br />

1<br />

721<br />

D<br />

E<br />

E<br />

E<br />

Stämplad samling Sverige Skilling till 1954, Bra Ringtyp med flera välstämplade märken<br />

fram till Lejon. Värt en genomgång.<br />

Sverigesamling o/**/* i tre Estettalbum 1855-1979 Sverige + Samling i Lleuchtturm album 1855-<br />

1975. Välfyllda album. Högt katalogvärde.<br />

Spännande låda med dubletter Sverige Förfilateli<br />

i album, visirblad, påsar och askar. Mycket<br />

Odaterat material officiellt med vackra brev utan stämplar. poststämplar Värt en med noggrann innehåll genomgång. signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat Stämplad "a Son dublettsamling Logis" i bostaden. i 23 insticksböcker Intressant. 1947-2009, varav 8 album med 1990-2009.<br />

2500<br />

2500<br />

2500<br />

2000 200<br />

722 2<br />

723<br />

F 3<br />

724<br />

F 4<br />

725<br />

F 5<br />

726<br />

F 6<br />

D<br />

E<br />

D<br />

E<br />

E<br />

Förfilateli Tjockt 1700-talet, visiralbum med två karterade dublettsamling brevomslag 1938-1946 från (Facit Ystad 266-371) samt två mängder okarterade av par från inkl. Lund. 700<br />

BC/CB. Facit enl.inlämnaren (bara par räknade) över 50.000 kr, då tillkommer flera<br />

högvalörer bla 70 st 1,75 Tre kr, 30 st 1,20 Birgitta etc.<br />

2000<br />

12 kartotekslådor med stämplat dublettlager Kurirpost från 12 öre Vapentyp-2003. Mycket<br />

Brev<br />

välorganiserat<br />

med komplett<br />

med<br />

och<br />

en<br />

långt<br />

hel<br />

innehåll<br />

del snygga<br />

daterat<br />

stämplar<br />

Rise<br />

inemellan.<br />

1800<br />

på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />

av fältkassan<br />

Samling LYX<br />

från<br />

stämplat<br />

Frösön till<br />

Sverige<br />

Gävle.<br />

2000-2010.<br />

Förtydligande<br />

Uppstämplat<br />

av text medföljer.<br />

i huvudsak från Ronneby,<br />

600<br />

Kallinge, Asarum, Liatorp, Svängsta, Kyrkhult. En trevlig samling med märken som är<br />

mycket svåra att hitta idag. (650 st).<br />

1500<br />

Dublettsamling Sverige stämplat från 4 Skilling-1999 i 6 välfyllda album. Genuin samling<br />

Julij 1636".<br />

med bättre märken (Vapen/Ringtyp), vm-varianter samt snygga stämplar inemellan. Inga 2000<br />

Vackert Kongr/Fören adresserat eller brevomslag BC/CB. Värt till en Clas genomgång. Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500<br />

renskrivning Intressant medföljer. låda med Arkivanteckning 1000-tals vackra 1636. stämplar Ringtyp-1940 talet på visirblad, även två<br />

2000<br />

Vackert insticksböcker adresserat med brevomslag Tjänste/Bandmärken till Jacob de + la ngr Gardie. försändelser. Skrivet på Svenska, renskrivning med1500<br />

727 G följer. Flyttlåda Arkivanteckning med stort kartotek 1638. i 11 pergamynlådor + 2 album med samlingar, och lösa<br />

2000<br />

F 7 Vackert albumblad adresserat från brevomslag Vapentyp till utan 1950 innehåll talet. Även till 6 Jacob visirblad de med la Gardie fyrblock från från Generalguvernören<br />

Ringtyp till 1940<br />

över talet. Ingermanland Massor av och märken. Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500<br />

728<br />

F 8<br />

729<br />

F 9<br />

730<br />

F 10<br />

731<br />

F 11<br />

732<br />

D<br />

E<br />

E<br />

D<br />

D<br />

57). Välfyllt Skrivet visiralbum på Svenska, o/ Sverige renskrivning Vapentyp-1940 medföljer. talet. Arkivanteckning Mycket vackra 1642. stämplar på Ringtyp,<br />

2000<br />

Vackert tryckvarianter adresserat och brevomslag vattenmärken. till Erik Även Rünings, ngt modernt Admiral, och **/*. General Gouvereur im Lieflandt mfl 1500<br />

titlar. Dublettsamling Utan innehåll 1940-1990 med daterad talet på i 8 fliken tjocka 31 insticksböcker, dec 1644, delvis glest översättning besatt men många medföljer. med<br />

2000<br />

Vackert vackra adresserat stämplar. brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

1500<br />

skull Dublettsamling (enligt vaxsigill i 5 på tjocka baksidan) insticksböcker tysk adress + 135 med visirblad översättning. från Vapentyp-modernt Arkivanteckning i blandad 1648. 2000<br />

Vackert<br />

kvalitet<br />

adresserat<br />

med mycket<br />

brevomslag<br />

bandmärken<br />

till Amiralitetsrådet,<br />

och bra Kongress/förening.<br />

1500<br />

utan innehåll med notering på fliken<br />

"Praesent<br />

Väbevarat<br />

den 30<br />

Permanent-album<br />

Maij 1649".<br />

med stämplat Sverige från Skilling-1924. Välbesatt med 4<br />

2000<br />

skillingar, Vapentyp och Ringtyp. En del vackra stämplar, bla Prakt 20 öre liggande lejon<br />

Molkom 17-2-1873. Även Tjänste + helsaker.<br />

1500<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

Sverigesamling 1855-1989 o/** på egentillverkade blad i två pärmar, från 1970 talet och<br />

2000<br />

framåt finns en hel del ** inemellan. 4 Skilling, Lejontyp 17 öre GRÅ, flera Kongr. Bla 5 kr,<br />

enstaka BC/CB. Nominal ca 400 kr + 34 st rabattmärken.<br />

1500<br />

Kronopost<br />

733<br />

12<br />

F<br />

734<br />

13<br />

735 14<br />

F 15<br />

736<br />

16<br />

F 737 17<br />

E<br />

D<br />

E<br />

E<br />

C<br />

Låda med 12 album, mest stämplat Sverige från bra samling till dublettlager inklusive 2<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

album med ** Nominal.<br />

1200 300<br />

Vackert<br />

2 album<br />

handskrivet<br />

o/ parkombinationer<br />

brev med innehåll<br />

1939-1970<br />

och stor<br />

talet.<br />

vit<br />

God<br />

fjäder<br />

kvalitet<br />

i lacksigill<br />

och inemellan<br />

till Tollered.<br />

en del<br />

"Afgår<br />

vackra<br />

från<br />

Lerum<br />

stämplar.<br />

den 15<br />

Totalt<br />

Okt. 1851<br />

ca 2.000<br />

och<br />

st.<br />

fortskaffas<br />

Högt katalogvärde.<br />

av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 12001500<br />

Brevomslag Låda med utan huvudsamling innehåll, med i 2 fjäderrest K<strong>AB</strong>E album i sigillet. o/ 1855-1992 Från Skara + 6 album till Huseby o/ dublettlager med not. från<br />

"Requisition" Vapentyp-1999. sänt till Välfyllda Secundmajorens album med Comp. en del märken även på den klassiska delen, dyrare<br />

300<br />

Brevomslag märken 1867 inemellan med tyvärr fjäderrest många och klippta slinga BC/CB. samt "Fort" Allt i mycket ställd till blandad Sandtorp kvalitet. klostret "Fortskaffas 1200<br />

af kronobrefbärare Välfylld låda Sverige skyndsammast o/**/* med och 11 insticksböcker af dem i natt". samt lösa visirblad/kort med trevligt<br />

300<br />

Fribrevomslag material och 1710 många med bättre tre handritade märken. Fyndchanser.<br />

öppna kronor, ställd till Gripsholm. 1000 300<br />

Brev Lot med med 1 brun/vit olika vm fjäder på 3 visirblad i stort vaxsigill bla. 143A "Östgöta" cz, 3 x 144c samt bz. kronoslinga Högt katalogvärde. märkt "Öppen Ordres" 1000<br />

738<br />

F 18<br />

739<br />

740<br />

F 19<br />

741<br />

F 20<br />

742<br />

F 21<br />

743<br />

744 22<br />

745<br />

F 23<br />

746<br />

24<br />

25<br />

D<br />

D<br />

C<br />

D<br />

D<br />

B<br />

E<br />

E<br />

E<br />

till Stratomta, Estettalbum vidarebefordrat med Sverige stämplat och emottaget 1855-1957. av fyra Grundsamling olika personer. på vackra Daterat blad. 14-15 april 1809.<br />

1000<br />

700<br />

Två Visiralbum med Sverige stämplat från Vapen-1970 talet. En del vackra stämplar,<br />

spegeltryck, tryckvarianter, många BC + CB. Även lite brev och vykort.<br />

800<br />

april 1809.<br />

Egenmonterad samling stpl Sverige 1855-1920 talet på 16 blad med en del bättre<br />

700<br />

Återanvänt klassiska brev märken med 1 till GUL högre fjäder valörer märkt Kongressen. "Order" sänt Några i stafett vackra till stpl. olika Blandad adresser kvalitet. med tre olika 500<br />

kronoslingor 2 insticksalbum mellan med Boxholm mycket och rundstpl Amarbyn parkomb.BC/CB/BB/SX daterad 24 aug. troligen till 2000-talet. cirka 1810. 1000<br />

500<br />

Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />

Facit förtrycksalbum med o/ 1855-1982. Glest besatt fram till 1970-talet då finns många<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />

vackra stämplar i Prakt/LYX kvalitet på olika orter.<br />

500<br />

Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

Låda med 120 st välstämplade Svenska häften 1970-90 talet. Facit 11.900 kr.<br />

Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 500<br />

1500<br />

Brev Låda med med 1 vit dubletter fjäder daterad i 16 album 9 sept från 1826 Vapentyp-1980 sänt till Major med vid tyngdpunkt Westgötha Vapen-1940 Dahls Regemente talet, i<br />

Gobyn även med några innehåll blad gällande med Lösen utseende + Facit special av Fullmäktig 2008. Mycket för soldaterna att gå igenom, Esping en och del Örn vackra vid Sun- stpl.<br />

500<br />

dahls Dublettsamling Häradsrätt i Brottmål. med stämplade bandmärken i 5 visiralbum. Från Lilla riksvapnet till 1939.<br />

700<br />

Mycket Medaljong, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Stor mängd men även<br />

Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

vackra stämplar.<br />

400<br />

dingsman<br />

Låda med<br />

i Hult,<br />

stpl.<br />

Wisnums<br />

dublettsamling<br />

Socken,<br />

Sverige<br />

med notering<br />

i perg.kuvert<br />

"angående<br />

och album,<br />

Brottmålsstemningar".<br />

finns parkombinationer och 700<br />

Lot med välstämplade 9 brev med frimärken 3 kronoslingor + lite brev 1735-1806 och helsaker, de flesta även Norsk med militära handbok adresser del 1, 1855-1955, / Soldatpost. 1200<br />

Lot med 15 nytrycken. brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3001500<br />

747 26<br />

748<br />

F 27<br />

749<br />

28<br />

750<br />

F 29<br />

751<br />

C<br />

C<br />

A<br />

E<br />

C<br />

Lot med Liten tre lot brevomslag, klassiska stämplade varav två märken är ställda 4 Skilling-Oscar till Nääs 1725, med 1733 en del och vackra märkta stämplar. "Fort af Solda- 300<br />

ter", Lot det med tredje 42 till parkombination Vimmerby 1854 1936-1956 alla med inkl militära 9 st BC/CB. adresser Facit / Soldatpost. drygt 4.000 kr. 800<br />

300<br />

Liten lot (32 st) med varianter Ringtyp-1930 talet, Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning<br />

korta splittrade fjädrar. 600<br />

och andra tryckfel. Bla "Flamman" på Lützen<br />

200<br />

Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />

Låda med i huvudsak Sverige, ca 400 Fdc/minnespost, Plomberad postens kilovara 1968,<br />

2 visirblad med vackra stämplar samt kuvert med frimärken. Rolig kuriosa: 3 brev<br />

700<br />

Brev<br />

stämplade<br />

(Lägreståndsvikning)<br />

1974 med bla<br />

med<br />

2 och<br />

innehåll<br />

5 kr Kongressen<br />

7 sept 1838.<br />

1924.<br />

En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 200<br />

från Tössbo Två Stockholmstidningar, Compagni till Soldaten Svenska 669 Biet Kron. 1842 samt Sveriges Stadstidning 1838 båda med 1500<br />

en Tidningsbevillningsstämpel.<br />

200<br />

752 E Låda med blandad kuriosa: Julmärken, tändsticksetiketter, Öl/Vin/Sprit etiketter, Svenska<br />

Aktiebrev, Välgörenhetsmärken, Sigill samt mycket annat att rota igenom.<br />

400<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong><br />

753 F<br />

i <strong>Göteborg</strong><br />

Lot med<br />

<strong>AB</strong>,<br />

julmärken,<br />

Box 1515,<br />

bokmärken,<br />

411 41 GÖTEBORG—Telefon:<br />

klistermärken etc. allt<br />

0708-106803—E-post:<br />

som inte är frimärken.<br />

stenquist-thematics@telia.com 200