26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200<br />

2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />

Kurirpost<br />

F 4<br />

709<br />

Julij 1636". 2000<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />

F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer.<br />

Arkivanteckning 1638. 2000<br />

F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000<br />

697<br />

F 9<br />

D titlar. Album Utan med innehåll **/* med Sverige daterad 1911-1968, på fliken välfylld 31 dec med 1644, dubletter. delvis Flera översättning BC/CB och medföljer. många BB,<br />

Vackert även adresserat några häften brevomslag och arkdelar. utan Högt innehåll katalogvärde. till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

2000<br />

1200<br />

698<br />

F 10<br />

699<br />

D<br />

F<br />

skull Sverige (enligt */** vaxsigill från 30 på öre baksidan) vapentyp-1940 tysk adress talet. med Några översättning. bättre märken, Arkivanteckning vm, högvalörer 1648.<br />

Vackert Kongr/Förening, adresserat brevomslag parkombinationer till Amiralitetsrådet, etc.<br />

utan innehåll med notering på fliken<br />

"Praesent Svenska den förseglade 30 Maij 1649". årssatser 1967-1975. Högt katalogvärde.<br />

2000<br />

1200<br />

900 2000<br />

F 700 11 D Vackert Postverkets adresserat presentbok brevomslag "Timbres-Poste till Gabriel Bengtsson Suedois" 1920-1958 Oxenstierna med huvudsakligen<br />

i Stockholm, utan innehåll<br />

med bandmärken. notering Alla på fliken ostämplade "Praesent med den fastsättare. 7 Aug. 1652". Facit för * 11.500 kr.<br />

900 2000<br />

701<br />

702<br />

D<br />

A<br />

Sverigesamling i två estettalbum 1961-1985 + några lösa frimärken i plastficka. Nominal<br />

1.700 kr.<br />

Liten rolig lot med */** märken. L20 * 1 Kronopost<br />

kr med förskjutna tryckhalvor, F.159 bz *, F.138 *,<br />

700<br />

12<br />

F 13<br />

703<br />

14<br />

704<br />

F 705 15<br />

710<br />

D<br />

D<br />

D<br />

Lot med F.52 7 Oscar brev med 5 öre innehåll otandat alla fyrblock, med ett tydligt * resten markerade ** samt inklippt kronoslingor. Oscar 10 öre (2 hela<br />

300<br />

Vackert märken) handskrivet med anteckning brev med Pappersprov-Danskt innehåll och stor vit ppr.<br />

500<br />

fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

Lerum<br />

Safe<br />

den<br />

Dual<br />

15 Okt.<br />

album<br />

1851<br />

(rött)<br />

och<br />

med<br />

fortskaffas<br />

fickor Sverige<br />

av kronobrefbärare.<br />

1855-1955 genomgående<br />

Meanderslinga.<br />

men sporadiskt<br />

Västergötland.<br />

besatt<br />

1500<br />

med **/* märken.<br />

400<br />

Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

2 album med ** Sverige 1950-1969. Högt katalogvärde.<br />

"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 400<br />

300<br />

Brevomslag Välfyllt Insticksalbum 1867 med fjäderrest 64 sidor och ** Sverige slinga 1920-1960 samt "Fort" talet. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 400<br />

706 D<br />

16<br />

F 707 17 D<br />

F 708 18 D<br />

716<br />

709 E<br />

F 19<br />

710 D<br />

F 20<br />

F 711 21 D<br />

22<br />

712 G<br />

F 713 23 E<br />

714 24 E<br />

25<br />

26<br />

715 E<br />

F<br />

716<br />

27<br />

D<br />

28<br />

717 D<br />

718<br />

af kronobrefbärare Facit förtrycksalbum skyndsammast med egenmonterade och af dem fickor i natt". 1951-1982. Högt katalogvärde ** Nominal 300<br />

Fribrevomslag ca 950 kr. 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 400 300<br />

Brev Visiralbum med 1 brun/vit med **/* fjäder Sverige i stort från vaxsigill Landstorm "Östgöta" till 1970 samt talet kronoslinga inkl. ett 40-tal märkt häften "Öppen med Ordres"<br />

till Stratomta, markeringar. vidarebefordrat Nominal 550 med och emottaget plusvärde för av bättre fyra olika märken. personer. Daterat 14-15 april 1809. 350<br />

700<br />

Brev Insticksalbum med 1 brun/vit med fjäder **/* helt i stort osorterat vaxsigill fråm "Östgöta" medaljong-modernt. samt kronoslinga Lite bättre märkt inemellan "Öppen och Ordres"<br />

till Stratomta. nominal drygt Döfvestad, 350 kr. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18<br />

200<br />

april Samling 1809. Sverige o/ 1855-1960 i 6 Lindner album. Överkomplett med nyanser och varianter<br />

700<br />

från 3 Skilling (veck), 2 x 6 Sk, 4 x 8 Sk, 2 x 24 Sk vidare över den klassiska delen med<br />

flera intyg. Många vackra stämplar. Rekommenderas. Facit 500.000 kr ++.<br />

50000<br />

Trevlig samling o/ 1855-1959 i Safe dual album. Välfylld med mycket Prakt/Lyx stämplar. 8<br />

Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />

Skill Prakt/Lyx med intyg HOW litet riss. Falsk 80 öre Värnamo. Saknar högv. Kongr/För<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />

samt dyrare BC/CB annars finns det mesta. Rekommenderar en noggrann genomgång. 80001500<br />

Brev Samling med 1 Brun/svart i 3 album från fjäder Vapentyp-2000 på Emb. Br. talet. Till Berg Kongr/Förening sänt från Wettlanda komplett, den kronvalörerna 20 april 1815. med<br />

Innehåll bra tandning, "Wäg-Route" några angående BC/CB bla Militärtransport Sthlm Slott II BC av samt tyger en från hel Fredricstad del bra stämplar till <strong>Göteborg</strong>. inemellan<br />

1500<br />

Brev tex. med 20 1 öre vit fjäder Liggande daterad lejon nära 9 sept prakt 1826 Höör sänt 22-7-1872. till Major Värt vid Westgötha en genomgång. Dahls Regemente i 4500<br />

Gobyn Sverige med innehåll stämplat gällande 1961-2010 utseende i 10 vackra av Fullmäktig röda Lindner för Falzos soldaterna album Esping med fickor och Örn i kassetter. vid Sundahls<br />

Senare Häradsrätt delen i 1980-2010 Brottmål. är de flesta LYX stämplade, bättre stämplar förekommer även 4000 700<br />

Brev 1980-2010, med 1 gråbrun Samling fjäder i 6 daterad tjocka visirpärmar 15 jan 1845 med i Sommerstad. välstämplade häften "Ordres" Prakt/LYX, sänt till kronofjär- oftast 3-5<br />

dingsman ibland i fler Hult, av Wisnums varje häfte. Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 3500 700<br />

Lot med Stämplad 9 brev dublettsamling med 3 kronoslingor med parkombinationer 1735-1806 de flesta och häftesblock med militära 1938-2006 adresser i 15 / Soldatpost. album.<br />

1200<br />

Lot med Exempelvis 15 brev 10 med BB-par 3-4-5 Facit slingor 344 1810-1853, stpl 1943-44. de Många flesta BC/CB med militära och flera adresser välstämplade / Soldatpost. ex.<br />

1500<br />

Prakt/LYX från 1970- och framåt. Högt katalogvärde och + värde för stämplar.<br />

3500<br />

Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

Stämplad dublettsamling 1939-1997 i 10 insticksalbum. Mycket snygga stämplar genom<br />

hela samlingen, huvuddelen Prakt/LYX från 19 70-talet och framåt. Rekommenderas.<br />

3000 800<br />

Brev<br />

Viking<br />

(Lägreståndsvikning)<br />

album Sverige o/<br />

med<br />

1855-1959,<br />

innehåll<br />

med<br />

12 april<br />

lätta<br />

1845,<br />

fastsättare.<br />

märkt<br />

I stort<br />

"Kompani<br />

sett komplett<br />

Ordes"<br />

(inga<br />

med två vita<br />

korta<br />

parkomb.)<br />

splittrade<br />

med<br />

fjädrar.<br />

2x 4 skill., 8 skill. intyg:äkta gott ex., 3x lokalmärke brun, Ringtyp, 1924<br />

600<br />

Brev komplett. med innehåll Många 17-11-1837 vackra stämplar med en speciellt vit fjäder i början. samt Högt mycket katalogvärde. liten kronoslinga ställd till Kålle- 3000<br />

reds Sverige kompani stämplad/* i Rangstorp samling från Råda. 1855-1964 Innehåll i Fyrtorn ang. album. Lärokurs Börjar för korpralskolorna. med 6 Sk (intyg Sjöman<br />

700<br />

F 29 Brev tunn (Lägreståndsvikning) fläck) 8 Sk omtandad, med L.Lejon innehåll 3 7 ö sept typ 1,Ringtyp 1838. En komplett, vacker GUL Kongr fjäder & Förening samt kronoslinga komplett,<br />

från Tössbo 12 st BC/CB. Compagni Blandad till Soldaten kvalitet. 669 Kron. 25001500<br />

718 D Stämplad samling Sverige Skilling till 1954, Bra Ringtyp med flera välstämplade märken<br />

fram till Lejon. Värt en genomgång.<br />

2500<br />

719 E Sverigesamling o/**/* i tre Estettalbum 1855-1979 + Samling i Lleuchtturm album 1855-<br />

1975. Välfyllda album. Högt katalogvärde.<br />

2500<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong><br />

720 E<br />

i <strong>Göteborg</strong><br />

Spännande<br />

<strong>AB</strong>, Box<br />

låda<br />

1515,<br />

med<br />

411<br />

dubletter<br />

41 GÖTEBORG—Telefon:<br />

Sverige i album, visirblad,<br />

0708-106803—E-post:<br />

påsar och askar.<br />

stenquist-thematics@telia.com<br />

Mycket