26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

683 E Dublettsamling i 16 insticksböcker **/* 1886-1979. Mycket pappers och<br />

vattenmärkesvarianter på tidig bandmärkesperiod. Även högvalörer och BC/CB par.<br />

Blandad kvalitet, Högt katalogvärde.<br />

5000<br />

684<br />

685<br />

686<br />

D<br />

D<br />

D<br />

Samling **/* 1920-1960 på visirblad med en hel del dubletter. Facit enl. inl. 38.000 kr.<br />

Visiralbum med **/* Sverige 1888-1953. Sverige Några bättre stående lejon samt högre öresvalörer<br />

Kongr/förening. Katalog 25.000 enl. inl. Enbart räknat på bra kvalitet.<br />

Två Leuchtturm album med fickor och Förfilateli<br />

kassetter 1855-1989. ** märken nästan komplett<br />

3000<br />

2500<br />

1<br />

687<br />

2<br />

688<br />

689<br />

F 3<br />

690<br />

F 4<br />

691<br />

D<br />

D<br />

D<br />

D<br />

C<br />

Odaterat<br />

från 1942,<br />

officiellt<br />

sporadiskt<br />

brev utan<br />

besatt<br />

poststämplar<br />

från 1911-41.<br />

med<br />

Flera<br />

innehåll<br />

BC/CB<br />

signerat<br />

och andra<br />

Palmkrantz,<br />

bra märken<br />

Körning<br />

i mycket<br />

L-län,<br />

adresserat<br />

god kvalitet.<br />

"a Son<br />

Hög<br />

Logis"<br />

nominal<br />

i bostaden.<br />

de sista<br />

Intressant.<br />

åren.<br />

2400<br />

200<br />

Visiralbum Sverige ** 1886-1970 talet. Facit drygt 40.000 kr.<br />

Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 2400<br />

700<br />

Visiralbum med dublettsamling **/* Sverige 1938-1963. Katalog 25.000 enl. inl. Allt utom Mmärken<br />

räknade.<br />

2000<br />

Samling **/* Ringtyp-1960 talet på visirblad Kurirpost i två pärmar. Bättre bandmärken,<br />

Kongress/förening samt högvalörer och par, men inga bättre BC/CB. Högt katalogvärde. 2000<br />

Visirpärm med */** Sverige från Vapentyp till 1950 talet i blandad kvalitet. Flera bättre *<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />

Vapentyp, Ringtyp, Landstorm, Tjänste. Även några stämplade Prakt/Lyx märken. Högt<br />

600<br />

Vackert<br />

katalogvärde.<br />

adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 2000<br />

tyska Tre (översättning Visirblad */** medföljer). Vapentyp-Bandmärken På baksidan i finns blandad notering kvalitet. "Praesenterat Flera bättre i märken Krigzrätten och vm den 6<br />

Julij 1636".<br />

varianter. Högt katalogvärde.<br />

2000 2000<br />

F 5 692 D Vackert Visiralbum adresserat med brevomslag ** dubletter till Sverige Clas 1943-1961. Christersson Många Horn parkombinationer av Åminne. Skrivet och 5-strip. på Svenska, Högt<br />

renskrivning katalogvärde. medföljer. Arkivanteckning 1636. 15002000<br />

F 6 693<br />

694<br />

F 7<br />

695<br />

F 8<br />

696<br />

F 9<br />

697<br />

F 10<br />

698<br />

F 11<br />

697<br />

699<br />

D<br />

E<br />

D<br />

E<br />

D<br />

D<br />

D<br />

F<br />

Vackert 2 Visiralbum adresserat **/* brevomslag Sverige från till Ringtyp-1990 Jacob de la talet. Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 1500<br />

följer. 4 Arkivanteckning safe dual album **/* 1638. Sverige 1938-1992 + tjock insticksalbum **/* från Medaljong och<br />

2000<br />

Vackert framåt. adresserat En del BC/CB, brevomslag 2 kr Föreningen utan innehåll *. Nominal till Jacob räknat de la efter Gardie 1960 från ca 3.000 Generalguvernören<br />

kr med +<br />

över värde Ingermanland för äldre delen. och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500<br />

57). Skrivet Visiralbum på Svenska, med Sverige renskrivning **/* Ringtyp-1960 medföljer. talet. Arkivanteckning Facit ca 10.000 1642. kr 12002000<br />

Vackert<br />

Låda<br />

adresserat<br />

med 2 album<br />

brevomslag<br />

bra stämplade<br />

till Erik<br />

grundsamlingar.<br />

Rünings, Admiral,<br />

Lleuchtturm<br />

General<br />

album<br />

Gouvereur<br />

med **<br />

im<br />

Sverige<br />

Lieflandt<br />

+<br />

mfl<br />

titlar.<br />

stor<br />

Utan<br />

mängd<br />

innehåll<br />

visirblad<br />

med daterad<br />

**, Några<br />

på<br />

äldre<br />

fliken<br />

**/*<br />

31<br />

märken,<br />

dec 1644,<br />

men<br />

delvis<br />

huvuddelen<br />

översättning<br />

av värdet<br />

medföljer.<br />

ligger i<br />

2000<br />

Vackert Nominal adresserat drygt 3.000 brevomslag kr. utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1200<br />

Album med **/* Sverige 1911-1968, välfylld med dubletter. Flera BC/CB och många BB,<br />

2000<br />

Vackert<br />

även<br />

adresserat<br />

några häften<br />

brevomslag<br />

och arkdelar.<br />

till Amiralitetsrådet,<br />

Högt katalogvärde.<br />

utan innehåll med notering på fliken 1200<br />

"Praesent<br />

Sverige<br />

den<br />

*/**<br />

30<br />

från<br />

Maij<br />

30<br />

1649".<br />

öre vapentyp-1940 talet. Några bättre märken, vm, högvalörer<br />

2000<br />

Vackert Kongr/Förening, adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

Album med **/* Sverige parkombinationer 1911-1968, etc. välfylld med dubletter. Flera BC/CB och många BB, 1200<br />

håll med Svenska notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

även några förseglade häften och årssatser arkdelar. 1967-1975. Högt katalogvärde. Högt katalogvärde. 1200 900<br />

2000<br />

700 698<br />

701 699<br />

12<br />

700<br />

F 702 13<br />

701<br />

14<br />

703 702<br />

F 15<br />

704<br />

D DF D<br />

A<br />

D<br />

DA D<br />

Postverkets Sverige */** presentbok från 30 öre vapentyp-1940 "Timbres-Poste talet. Suedois" Några 1920-1958 bättre märken, med huvudsakligen<br />

vm, högvalörer<br />

bandmärken. Kongr/Förening, Alla parkombinationer ostämplade med etc. fastsättare. Kronopost Facit för * 11.500 kr.<br />

1200 900<br />

Sverigesamling Svenska förseglade i två estettalbum årssatser 1967-1975. 1961-1985 Högt + några katalogvärde. lösa frimärken i plastficka. Nominal 900<br />

Lot med 1.700 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

Postverkets kr. presentbok "Timbres-Poste Suedois" 1920-1958 med huvudsakligen<br />

700 300<br />

Vackert Liten bandmärken.<br />

handskrivet rolig lot med Alla<br />

brev */** ostämplade<br />

med märken. innehåll<br />

med L20 * fastsättare.<br />

och 1 kr stor med vit förskjutna Facit<br />

fjäder<br />

för<br />

i lacksigill<br />

* tryckhalvor, 11.500 kr.<br />

till F.159 Tollered. bz *, "Afgår F.138 från *, 900<br />

Lerum F.52 Sverigesamling den Oscar 15 Okt. 5 öre 1851 i otandat två estettalbum och fyrblock, fortskaffas 1961-1985 ett av * resten kronobrefbärare. + ** några samt lösa inklippt frimärken Meanderslinga. Oscar i 10 plastficka. öre Västergötland. (2 hela Nominal 1500<br />

Brevomslag märken) 1.700 kr. utan med innehåll, anteckning med Pappersprov-Danskt fjäderrest i sigillet. ppr. Från Skara till Huseby med not.<br />

500 700<br />

"Requisition" Safe Liten Dual rolig sänt album lot med till (rött) Secundmajorens */** med märken. fickor L20 Sverige Comp. * 1 kr med 1855-1955 förskjutna genomgående tryckhalvor, men F.159 sporadiskt bz *, F.138 besatt *,<br />

300<br />

Brevomslag med F.52 **/* Oscar 1867 märken. 5 med öre otandat fjäderrest fyrblock, och slinga ett * resten samt ** "Fort" samt ställd inklippt till Oscar Sandtorp 10 öre klostret (2 hela "Fortskaffas 400<br />

af kronobrefbärare 2 märken) album med ** anteckning skyndsammast Sverige 1950-1969. Pappersprov-Danskt och af Högt dem katalogvärde. i natt". ppr.<br />

400 500 300<br />

705 16 703 D Fribrevomslag Välfyllt Safe Dual Insticksalbum 1710 album med (rött) 64 tre med sidor handritade fickor ** Sverige öppna 1920-1960 1855-1955 kronor, talet. ställd genomgående till Gripsholm. men sporadiskt besatt<br />

400 300<br />

F 17 Brev med **/* 1 brun/vit märken. fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400<br />

706 D Facit förtrycksalbum med egenmonterade fickor 1951-1982. Högt katalogvärde ** Nominal<br />

704 D till Stratomta, 2 album med vidarebefordrat ** Sverige 1950-1969. och emottaget Högt katalogvärde.<br />

ca 950 kr.<br />

av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 400<br />

700<br />

F 707 18 705 D Brev Visiralbum Välfyllt med 1 Insticksalbum brun/vit med **/* fjäder Sverige 64 i stort sidor från vaxsigill ** Landstorm Sverige "Östgöta" 1920-1960 till 1970 samt talet talet. kronoslinga inkl. ett 40-tal märkt häften "Öppen med Ordres" 400<br />

706 D markeringar. Facit förtrycksalbum Nominal med 550 egenmonterade med plusvärde för fickor bättre 1951-1982. märken. Högt katalogvärde ** Nominal 350<br />

708 D april Insticksalbum 1809.<br />

ca 950 kr. med **/* helt osorterat fråm medaljong-modernt. Lite bättre inemellan och 400 700<br />

F 19 707 D Återanvänt nominal Visiralbum brev drygt med med 350 **/* 1 kr. GUL Sverige fjäder från märkt Landstorm "Order" till sänt 1970 i talet stafett inkl. till ett olika 40-tal adresser häften med<br />

tre olika 200<br />

709 E kronoslingor Samling markeringar. mellan Sverige Nominal Boxholm o/ 1855-1960 550 och med Amarbyn i plusvärde 6 Lindner daterad album. för bättre 24 Överkomplett märken. aug. troligen med cirka nyanser 1810. och varianter 3501000<br />

F 20 708 D Brev från Insticksalbum med 3 två Skilling vita (veck), fjädrar med **/* 2 samt x helt 6 Sk, osorterat annorlunda 4 x 8 Sk, fråm kronoslinga. 2 x medaljong-modernt. 24 Sk vidare Från över Spånga den Lite klassiska klockare-Gård bättre inemellan delen med "Angår och<br />

hastig flera nominal kronoskjuts intyg. drygt Många 350 för Kongl. vackra kr. Westmanlands stämplar. Stämplade Rekommenderas. Reg:te". Samlingar Facit 500.000 kr ++.<br />

50000 2001500<br />

F 710 21 709 DE Brev Trevlig Samling med 1 samling Brun/svart Sverige o/ o/ 1855-1959 fjäder 1855-1960 på Emb. i Safe i 6 Lindner Br. dual Till album. album. Berg Välfylld sänt Överkomplett från med Wettlanda mycket med nyanser Prakt/Lyx den 20 och april stämplar. varianter 1815. 8<br />

Innehåll Skill från "Wäg-Route" Prakt/Lyx 3 Skilling (veck), med angående intyg 2 x HOW 6 Sk, Militärtransport litet 4 x 8 riss. Sk, Falsk 2 x 24 av 80 Sk tyger öre vidare Värnamo. från över Fredricstad den Saknar klassiska högv. till <strong>Göteborg</strong>. delen Kongr/För med<br />

1500<br />

22 Brev samt flera med intyg. dyrare 1 vit fjäder Många BC/CB daterad vackra annars stämplar. 9 finns sept det 1826 Rekommenderas. mesta. sänt Rekommenderar till Major Facit vid Westgötha 500.000 en noggrann kr Dahls ++. genomgång.<br />

Regemente i 50000 8000<br />

711 710 D Gobyn Samling Trevlig med innehåll samling i 3 album o/ gällande från 1855-1959 Vapentyp-2000 utseende i Safe av dual talet. Fullmäktig album. Kongr/Förening Välfylld för soldaterna med komplett, mycket Esping Prakt/Lyx kronvalörerna och Örn stämplar. vid med Sun8<br />

dahls bra Skill Häradsrätt tandning, Prakt/Lyx i några Brottmål. med intyg BC/CB HOW bla Sthlm litet riss. Slott Falsk II BC 80 samt öre Värnamo. en hel del Saknar bra stämplar högv. inemellan Kongr/För<br />

700<br />

tex.<br />

F 23 Brev samt 20<br />

med 1 dyrare öre Liggande<br />

gråbrun BC/CB fjäder annars lejon nära<br />

daterad finns prakt<br />

15 det jan mesta. Höör 22-7-1872.<br />

1845 Rekommenderar Värt en<br />

i Sommerstad. "Ordres" en genomgång. noggrann sänt genomgång. 4500 8000<br />

till kronofjär-<br />

712 711 GD Sverige<br />

dingsman Samling stämplat<br />

i Hult, i 3 album 1961-2010<br />

Wisnums från Socken, Vapentyp-2000 i 10 vackra<br />

med notering talet. röda Kongr/Förening Lindner Falzos album<br />

"angående Brottmålsstemningar". komplett, med kronvalörerna fickor i kassetter. med<br />

Senare 700<br />

bra tandning, delen 1980-2010 några BC/CB är de bla flesta Sthlm LYX Slott stämplade, II BC samt bättre en hel stämplar del bra stämplar förekommer inemellan även 4000<br />

713 24 E Lot med 1980-2010, 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />

tex. 20 öre Liggande Samling i lejon 6 tjocka nära visirpärmar prakt Höör med 22-7-1872. välstämplade Värt en häften genomgång. Prakt/LYX, oftast 3-5 4500<br />

25<br />

712 G<br />

Lot med ibland Sverige<br />

15 fler brev<br />

stämplat av med varje 1961-2010<br />

3-4-5 häfte. slingor<br />

i 10<br />

1810-1853,<br />

vackra röda<br />

de<br />

Lindner<br />

flesta<br />

Falzos<br />

med militära<br />

album med<br />

adresser<br />

fickor<br />

/<br />

i<br />

Soldatpost.<br />

kassetter. 35001500<br />

714 26 E Lot med Stämplad Senare tre brevomslag, delen dublettsamling 1980-2010 varav med är två de parkombinationer flesta är ställda LYX till stämplade, Nääs och 1725, häftesblock bättre 1733 stämplar och 1938-2006 märkta förekommer i "Fort 15 album. af även Solda- 4000<br />

713 E ter", Exempelvis 1980-2010, det tredje till 10 Samling Vimmerby BB-par i 6 Facit tjocka 1854 344 visirpärmar alla stpl med 1943-44. militära med Många välstämplade adresser BC/CB / Soldatpost. häften och flera Prakt/LYX, välstämplade oftast ex. 3-5 800<br />

F 27 Brev Prakt/LYX ibland (Lägreståndsvikning) fler från av varje 1970- häfte. och med framåt. innehåll Högt 12 katalogvärde april 1845, märkt och + värde "Kompani för stämplar. Ordes" med två vita 3500<br />

715 714 E korta Stämplad splittrade dublettsamling fjädrar. 1939-1997 med parkombinationer i 10 insticksalbum. och häftesblock Mycket snygga 1938-2006 stämplar i 15 genom album.<br />

600<br />

28 Brev hela Exempelvis med samlingen, innehåll 10 17-11-1837 BB-par huvuddelen Facit med Prakt/LYX 344 en stpl vit 1943-44. fjäder från 19 samt 70-talet Många mycket BC/CB och framåt. liten och kronoslinga flera Rekommenderas.<br />

välstämplade ställd till ex. Kålle- 3000<br />

716 D reds Viking kompani Prakt/LYX album i från Rangstorp Sverige 1970- o/ och från 1855-1959, framåt. Råda. Innehåll Högt med katalogvärde lätta ang. fastsättare. Lärokurs och + för I värde stort korpralskolorna. sett för komplett stämplar. (inga 3500 700<br />

F 29 715 E Brev parkomb.) Stämplad (Lägreståndsvikning) dublettsamling med 2x 4 skill., med 1939-1997 8 skill. innehåll intyg:äkta i 7 10 sept insticksalbum. gott 1838. ex., En 3x vacker lokalmärke Mycket GUL snygga brun, fjäder stämplar Ringtyp, samt kronoslinga genom 1924<br />

från Tössbo komplett. hela samlingen, Compagni Många huvuddelen vackra till Soldaten stämplar Prakt/LYX 669 speciellt Kron. från i början. 19 70-talet Högt och katalogvärde. framåt. Rekommenderas.<br />

3000<br />

1500<br />

717 716 D Sverige Viking album stämplad/* Sverige samling o/ 1855-1959, 1855-1964 med i Fyrtorn lätta fastsättare. album. Börjar I stort med sett 6 komplett Sk (intyg (inga Sjöman<br />

tunn parkomb.) fläck) 8 med Sk omtandad, 2x 4 skill., 8 L.Lejon skill. intyg:äkta 3 ö typ 1,Ringtyp gott ex., 3x komplett, lokalmärke Kongr brun, & Förening Ringtyp, komplett, 1924<br />

12 komplett. st BC/CB. Många Blandad vackra kvalitet. stämplar speciellt i början. Högt katalogvärde.<br />

2500 3000<br />

718 717 D Stämplad Sverige stämplad/* samling Sverige samling Skilling 1855-1964 till 1954, i Fyrtorn Bra Ringtyp album. med Börjar flera med välstämplade 6 Sk (intyg Sjöman märken<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> fram tunn till <strong>AB</strong>, fläck) Lejon. Box 8 Sk 1515, Värt omtandad, en 411 genomgång. 41 GÖTEBORG—Telefon: L.Lejon 3 ö typ 1,Ringtyp 0708-106803—E-post: komplett, Kongr & Förening stenquist-thematics@telia.com<br />

komplett, 2500