Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
683 E Dublettsamling i 16 insticksböcker **/* 1886-1979. Mycket pappers och<br />
vattenmärkesvarianter på tidig bandmärkesperiod. Även högvalörer och BC/CB par.<br />
Blandad kvalitet, Högt katalogvärde.<br />
5000<br />
684<br />
685<br />
686<br />
D<br />
D<br />
D<br />
Samling **/* 1920-1960 på visirblad med en hel del dubletter. Facit enl. inl. 38.000 kr.<br />
Visiralbum med **/* Sverige 1888-1953. Sverige Några bättre stående lejon samt högre öresvalörer<br />
Kongr/förening. Katalog 25.000 enl. inl. Enbart räknat på bra kvalitet.<br />
Två Leuchtturm album med fickor och Förfilateli<br />
kassetter 1855-1989. ** märken nästan komplett<br />
3000<br />
2500<br />
1<br />
687<br />
2<br />
688<br />
689<br />
F 3<br />
690<br />
F 4<br />
691<br />
D<br />
D<br />
D<br />
D<br />
C<br />
Odaterat<br />
från 1942,<br />
officiellt<br />
sporadiskt<br />
brev utan<br />
besatt<br />
poststämplar<br />
från 1911-41.<br />
med<br />
Flera<br />
innehåll<br />
BC/CB<br />
signerat<br />
och andra<br />
Palmkrantz,<br />
bra märken<br />
Körning<br />
i mycket<br />
L-län,<br />
adresserat<br />
god kvalitet.<br />
"a Son<br />
Hög<br />
Logis"<br />
nominal<br />
i bostaden.<br />
de sista<br />
Intressant.<br />
åren.<br />
2400<br />
200<br />
Visiralbum Sverige ** 1886-1970 talet. Facit drygt 40.000 kr.<br />
Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 2400<br />
700<br />
Visiralbum med dublettsamling **/* Sverige 1938-1963. Katalog 25.000 enl. inl. Allt utom Mmärken<br />
räknade.<br />
2000<br />
Samling **/* Ringtyp-1960 talet på visirblad Kurirpost i två pärmar. Bättre bandmärken,<br />
Kongress/förening samt högvalörer och par, men inga bättre BC/CB. Högt katalogvärde. 2000<br />
Visirpärm med */** Sverige från Vapentyp till 1950 talet i blandad kvalitet. Flera bättre *<br />
av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />
Vapentyp, Ringtyp, Landstorm, Tjänste. Även några stämplade Prakt/Lyx märken. Högt<br />
600<br />
Vackert<br />
katalogvärde.<br />
adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 2000<br />
tyska Tre (översättning Visirblad */** medföljer). Vapentyp-Bandmärken På baksidan i finns blandad notering kvalitet. "Praesenterat Flera bättre i märken Krigzrätten och vm den 6<br />
Julij 1636".<br />
varianter. Högt katalogvärde.<br />
2000 2000<br />
F 5 692 D Vackert Visiralbum adresserat med brevomslag ** dubletter till Sverige Clas 1943-1961. Christersson Många Horn parkombinationer av Åminne. Skrivet och 5-strip. på Svenska, Högt<br />
renskrivning katalogvärde. medföljer. Arkivanteckning 1636. 15002000<br />
F 6 693<br />
694<br />
F 7<br />
695<br />
F 8<br />
696<br />
F 9<br />
697<br />
F 10<br />
698<br />
F 11<br />
697<br />
699<br />
D<br />
E<br />
D<br />
E<br />
D<br />
D<br />
D<br />
F<br />
Vackert 2 Visiralbum adresserat **/* brevomslag Sverige från till Ringtyp-1990 Jacob de la talet. Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 1500<br />
följer. 4 Arkivanteckning safe dual album **/* 1638. Sverige 1938-1992 + tjock insticksalbum **/* från Medaljong och<br />
2000<br />
Vackert framåt. adresserat En del BC/CB, brevomslag 2 kr Föreningen utan innehåll *. Nominal till Jacob räknat de la efter Gardie 1960 från ca 3.000 Generalguvernören<br />
kr med +<br />
över värde Ingermanland för äldre delen. och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500<br />
57). Skrivet Visiralbum på Svenska, med Sverige renskrivning **/* Ringtyp-1960 medföljer. talet. Arkivanteckning Facit ca 10.000 1642. kr 12002000<br />
Vackert<br />
Låda<br />
adresserat<br />
med 2 album<br />
brevomslag<br />
bra stämplade<br />
till Erik<br />
grundsamlingar.<br />
Rünings, Admiral,<br />
Lleuchtturm<br />
General<br />
album<br />
Gouvereur<br />
med **<br />
im<br />
Sverige<br />
Lieflandt<br />
+<br />
mfl<br />
titlar.<br />
stor<br />
Utan<br />
mängd<br />
innehåll<br />
visirblad<br />
med daterad<br />
**, Några<br />
på<br />
äldre<br />
fliken<br />
**/*<br />
31<br />
märken,<br />
dec 1644,<br />
men<br />
delvis<br />
huvuddelen<br />
översättning<br />
av värdet<br />
medföljer.<br />
ligger i<br />
2000<br />
Vackert Nominal adresserat drygt 3.000 brevomslag kr. utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1200<br />
Album med **/* Sverige 1911-1968, välfylld med dubletter. Flera BC/CB och många BB,<br />
2000<br />
Vackert<br />
även<br />
adresserat<br />
några häften<br />
brevomslag<br />
och arkdelar.<br />
till Amiralitetsrådet,<br />
Högt katalogvärde.<br />
utan innehåll med notering på fliken 1200<br />
"Praesent<br />
Sverige<br />
den<br />
*/**<br />
30<br />
från<br />
Maij<br />
30<br />
1649".<br />
öre vapentyp-1940 talet. Några bättre märken, vm, högvalörer<br />
2000<br />
Vackert Kongr/Förening, adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />
Album med **/* Sverige parkombinationer 1911-1968, etc. välfylld med dubletter. Flera BC/CB och många BB, 1200<br />
håll med Svenska notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />
även några förseglade häften och årssatser arkdelar. 1967-1975. Högt katalogvärde. Högt katalogvärde. 1200 900<br />
2000<br />
700 698<br />
701 699<br />
12<br />
700<br />
F 702 13<br />
701<br />
14<br />
703 702<br />
F 15<br />
704<br />
D DF D<br />
A<br />
D<br />
DA D<br />
Postverkets Sverige */** presentbok från 30 öre vapentyp-1940 "Timbres-Poste talet. Suedois" Några 1920-1958 bättre märken, med huvudsakligen<br />
vm, högvalörer<br />
bandmärken. Kongr/Förening, Alla parkombinationer ostämplade med etc. fastsättare. Kronopost Facit för * 11.500 kr.<br />
1200 900<br />
Sverigesamling Svenska förseglade i två estettalbum årssatser 1967-1975. 1961-1985 Högt + några katalogvärde. lösa frimärken i plastficka. Nominal 900<br />
Lot med 1.700 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />
Postverkets kr. presentbok "Timbres-Poste Suedois" 1920-1958 med huvudsakligen<br />
700 300<br />
Vackert Liten bandmärken.<br />
handskrivet rolig lot med Alla<br />
brev */** ostämplade<br />
med märken. innehåll<br />
med L20 * fastsättare.<br />
och 1 kr stor med vit förskjutna Facit<br />
fjäder<br />
för<br />
i lacksigill<br />
* tryckhalvor, 11.500 kr.<br />
till F.159 Tollered. bz *, "Afgår F.138 från *, 900<br />
Lerum F.52 Sverigesamling den Oscar 15 Okt. 5 öre 1851 i otandat två estettalbum och fyrblock, fortskaffas 1961-1985 ett av * resten kronobrefbärare. + ** några samt lösa inklippt frimärken Meanderslinga. Oscar i 10 plastficka. öre Västergötland. (2 hela Nominal 1500<br />
Brevomslag märken) 1.700 kr. utan med innehåll, anteckning med Pappersprov-Danskt fjäderrest i sigillet. ppr. Från Skara till Huseby med not.<br />
500 700<br />
"Requisition" Safe Liten Dual rolig sänt album lot med till (rött) Secundmajorens */** med märken. fickor L20 Sverige Comp. * 1 kr med 1855-1955 förskjutna genomgående tryckhalvor, men F.159 sporadiskt bz *, F.138 besatt *,<br />
300<br />
Brevomslag med F.52 **/* Oscar 1867 märken. 5 med öre otandat fjäderrest fyrblock, och slinga ett * resten samt ** "Fort" samt ställd inklippt till Oscar Sandtorp 10 öre klostret (2 hela "Fortskaffas 400<br />
af kronobrefbärare 2 märken) album med ** anteckning skyndsammast Sverige 1950-1969. Pappersprov-Danskt och af Högt dem katalogvärde. i natt". ppr.<br />
400 500 300<br />
705 16 703 D Fribrevomslag Välfyllt Safe Dual Insticksalbum 1710 album med (rött) 64 tre med sidor handritade fickor ** Sverige öppna 1920-1960 1855-1955 kronor, talet. ställd genomgående till Gripsholm. men sporadiskt besatt<br />
400 300<br />
F 17 Brev med **/* 1 brun/vit märken. fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400<br />
706 D Facit förtrycksalbum med egenmonterade fickor 1951-1982. Högt katalogvärde ** Nominal<br />
704 D till Stratomta, 2 album med vidarebefordrat ** Sverige 1950-1969. och emottaget Högt katalogvärde.<br />
ca 950 kr.<br />
av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 400<br />
700<br />
F 707 18 705 D Brev Visiralbum Välfyllt med 1 Insticksalbum brun/vit med **/* fjäder Sverige 64 i stort sidor från vaxsigill ** Landstorm Sverige "Östgöta" 1920-1960 till 1970 samt talet talet. kronoslinga inkl. ett 40-tal märkt häften "Öppen med Ordres" 400<br />
706 D markeringar. Facit förtrycksalbum Nominal med 550 egenmonterade med plusvärde för fickor bättre 1951-1982. märken. Högt katalogvärde ** Nominal 350<br />
708 D april Insticksalbum 1809.<br />
ca 950 kr. med **/* helt osorterat fråm medaljong-modernt. Lite bättre inemellan och 400 700<br />
F 19 707 D Återanvänt nominal Visiralbum brev drygt med med 350 **/* 1 kr. GUL Sverige fjäder från märkt Landstorm "Order" till sänt 1970 i talet stafett inkl. till ett olika 40-tal adresser häften med<br />
tre olika 200<br />
709 E kronoslingor Samling markeringar. mellan Sverige Nominal Boxholm o/ 1855-1960 550 och med Amarbyn i plusvärde 6 Lindner daterad album. för bättre 24 Överkomplett märken. aug. troligen med cirka nyanser 1810. och varianter 3501000<br />
F 20 708 D Brev från Insticksalbum med 3 två Skilling vita (veck), fjädrar med **/* 2 samt x helt 6 Sk, osorterat annorlunda 4 x 8 Sk, fråm kronoslinga. 2 x medaljong-modernt. 24 Sk vidare Från över Spånga den Lite klassiska klockare-Gård bättre inemellan delen med "Angår och<br />
hastig flera nominal kronoskjuts intyg. drygt Många 350 för Kongl. vackra kr. Westmanlands stämplar. Stämplade Rekommenderas. Reg:te". Samlingar Facit 500.000 kr ++.<br />
50000 2001500<br />
F 710 21 709 DE Brev Trevlig Samling med 1 samling Brun/svart Sverige o/ o/ 1855-1959 fjäder 1855-1960 på Emb. i Safe i 6 Lindner Br. dual Till album. album. Berg Välfylld sänt Överkomplett från med Wettlanda mycket med nyanser Prakt/Lyx den 20 och april stämplar. varianter 1815. 8<br />
Innehåll Skill från "Wäg-Route" Prakt/Lyx 3 Skilling (veck), med angående intyg 2 x HOW 6 Sk, Militärtransport litet 4 x 8 riss. Sk, Falsk 2 x 24 av 80 Sk tyger öre vidare Värnamo. från över Fredricstad den Saknar klassiska högv. till <strong>Göteborg</strong>. delen Kongr/För med<br />
1500<br />
22 Brev samt flera med intyg. dyrare 1 vit fjäder Många BC/CB daterad vackra annars stämplar. 9 finns sept det 1826 Rekommenderas. mesta. sänt Rekommenderar till Major Facit vid Westgötha 500.000 en noggrann kr Dahls ++. genomgång.<br />
Regemente i 50000 8000<br />
711 710 D Gobyn Samling Trevlig med innehåll samling i 3 album o/ gällande från 1855-1959 Vapentyp-2000 utseende i Safe av dual talet. Fullmäktig album. Kongr/Förening Välfylld för soldaterna med komplett, mycket Esping Prakt/Lyx kronvalörerna och Örn stämplar. vid med Sun8<br />
dahls bra Skill Häradsrätt tandning, Prakt/Lyx i några Brottmål. med intyg BC/CB HOW bla Sthlm litet riss. Slott Falsk II BC 80 samt öre Värnamo. en hel del Saknar bra stämplar högv. inemellan Kongr/För<br />
700<br />
tex.<br />
F 23 Brev samt 20<br />
med 1 dyrare öre Liggande<br />
gråbrun BC/CB fjäder annars lejon nära<br />
daterad finns prakt<br />
15 det jan mesta. Höör 22-7-1872.<br />
1845 Rekommenderar Värt en<br />
i Sommerstad. "Ordres" en genomgång. noggrann sänt genomgång. 4500 8000<br />
till kronofjär-<br />
712 711 GD Sverige<br />
dingsman Samling stämplat<br />
i Hult, i 3 album 1961-2010<br />
Wisnums från Socken, Vapentyp-2000 i 10 vackra<br />
med notering talet. röda Kongr/Förening Lindner Falzos album<br />
"angående Brottmålsstemningar". komplett, med kronvalörerna fickor i kassetter. med<br />
Senare 700<br />
bra tandning, delen 1980-2010 några BC/CB är de bla flesta Sthlm LYX Slott stämplade, II BC samt bättre en hel stämplar del bra stämplar förekommer inemellan även 4000<br />
713 24 E Lot med 1980-2010, 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />
tex. 20 öre Liggande Samling i lejon 6 tjocka nära visirpärmar prakt Höör med 22-7-1872. välstämplade Värt en häften genomgång. Prakt/LYX, oftast 3-5 4500<br />
25<br />
712 G<br />
Lot med ibland Sverige<br />
15 fler brev<br />
stämplat av med varje 1961-2010<br />
3-4-5 häfte. slingor<br />
i 10<br />
1810-1853,<br />
vackra röda<br />
de<br />
Lindner<br />
flesta<br />
Falzos<br />
med militära<br />
album med<br />
adresser<br />
fickor<br />
/<br />
i<br />
Soldatpost.<br />
kassetter. 35001500<br />
714 26 E Lot med Stämplad Senare tre brevomslag, delen dublettsamling 1980-2010 varav med är två de parkombinationer flesta är ställda LYX till stämplade, Nääs och 1725, häftesblock bättre 1733 stämplar och 1938-2006 märkta förekommer i "Fort 15 album. af även Solda- 4000<br />
713 E ter", Exempelvis 1980-2010, det tredje till 10 Samling Vimmerby BB-par i 6 Facit tjocka 1854 344 visirpärmar alla stpl med 1943-44. militära med Många välstämplade adresser BC/CB / Soldatpost. häften och flera Prakt/LYX, välstämplade oftast ex. 3-5 800<br />
F 27 Brev Prakt/LYX ibland (Lägreståndsvikning) fler från av varje 1970- häfte. och med framåt. innehåll Högt 12 katalogvärde april 1845, märkt och + värde "Kompani för stämplar. Ordes" med två vita 3500<br />
715 714 E korta Stämplad splittrade dublettsamling fjädrar. 1939-1997 med parkombinationer i 10 insticksalbum. och häftesblock Mycket snygga 1938-2006 stämplar i 15 genom album.<br />
600<br />
28 Brev hela Exempelvis med samlingen, innehåll 10 17-11-1837 BB-par huvuddelen Facit med Prakt/LYX 344 en stpl vit 1943-44. fjäder från 19 samt 70-talet Många mycket BC/CB och framåt. liten och kronoslinga flera Rekommenderas.<br />
välstämplade ställd till ex. Kålle- 3000<br />
716 D reds Viking kompani Prakt/LYX album i från Rangstorp Sverige 1970- o/ och från 1855-1959, framåt. Råda. Innehåll Högt med katalogvärde lätta ang. fastsättare. Lärokurs och + för I värde stort korpralskolorna. sett för komplett stämplar. (inga 3500 700<br />
F 29 715 E Brev parkomb.) Stämplad (Lägreståndsvikning) dublettsamling med 2x 4 skill., med 1939-1997 8 skill. innehåll intyg:äkta i 7 10 sept insticksalbum. gott 1838. ex., En 3x vacker lokalmärke Mycket GUL snygga brun, fjäder stämplar Ringtyp, samt kronoslinga genom 1924<br />
från Tössbo komplett. hela samlingen, Compagni Många huvuddelen vackra till Soldaten stämplar Prakt/LYX 669 speciellt Kron. från i början. 19 70-talet Högt och katalogvärde. framåt. Rekommenderas.<br />
3000<br />
1500<br />
717 716 D Sverige Viking album stämplad/* Sverige samling o/ 1855-1959, 1855-1964 med i Fyrtorn lätta fastsättare. album. Börjar I stort med sett 6 komplett Sk (intyg (inga Sjöman<br />
tunn parkomb.) fläck) 8 med Sk omtandad, 2x 4 skill., 8 L.Lejon skill. intyg:äkta 3 ö typ 1,Ringtyp gott ex., 3x komplett, lokalmärke Kongr brun, & Förening Ringtyp, komplett, 1924<br />
12 komplett. st BC/CB. Många Blandad vackra kvalitet. stämplar speciellt i början. Högt katalogvärde.<br />
2500 3000<br />
718 717 D Stämplad Sverige stämplad/* samling Sverige samling Skilling 1855-1964 till 1954, i Fyrtorn Bra Ringtyp album. med Börjar flera med välstämplade 6 Sk (intyg Sjöman märken<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> fram tunn till <strong>AB</strong>, fläck) Lejon. Box 8 Sk 1515, Värt omtandad, en 411 genomgång. 41 GÖTEBORG—Telefon: L.Lejon 3 ö typ 1,Ringtyp 0708-106803—E-post: komplett, Kongr & Förening stenquist-thematics@telia.com<br />
komplett, 2500