26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

464 466 CD Lot Album med med 2 enkla 10 visirblad bel.stämplar med stämpelmärken, 4 sch 1826 samt en 6 sch del bättre, 1830 samt 1 blad 5 dokument utlandet. Lilla<br />

300<br />

467 C riksvapnet/Öre 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel valörer.<br />

på framsidan av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar- 200<br />

465 C Lot Posten" med 11 12 december Punschstämplar 1852. Bilagor 1904/05, är 5 svåra tobaksstämplar att hitta. och 8 importstämplar. 600<br />

200<br />

468<br />

466<br />

D Pärm<br />

Album<br />

med<br />

med<br />

25<br />

10<br />

olika<br />

visirblad<br />

illustrerade<br />

med stämpelmärken,<br />

FDC med inlagda<br />

en del<br />

postfriska<br />

bättre,<br />

häften<br />

1 blad utlandet.<br />

1983-91 från Sverige<br />

300<br />

(16), Finland (4), Danmark (1), Färöarna (3) samt Norge (1). Tryckt i litet antal, 300-700<br />

467 C 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan Sverige av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmarper<br />

utgåva. Enbart svensk nominal (1 rabatthäfte) 270 kr.<br />

300<br />

Posten" 11 december 1852. Bilagor är svåra att hitta.<br />

200<br />

469 E Låda med Svenska FDC 1935-1969 dublettlager i 2 pärmar, en del trevliga vinjetter + lite<br />

468 D Pärm med 25 olika illustrerade FDC med Förfilateli inlagda postfriska häften 1983-91 från Sverige<br />

1980-talet, även Maxikort.<br />

200<br />

1 Odaterat (16), officiellt Finland (4), brev Danmark utan poststämplar (1), Färöarna med (3) innehåll samt Norge signerat (1). Tryckt Palmkrantz, i litet antal, Körning 300-700<br />

470 B Lot med 110 FDC och ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko L-län,<br />

adresserat per utgåva. "a Son Enbart Logis" svensk i bostaden. nominal Intressant. (1 rabatthäfte) 270 kr.<br />

300<br />

Jakus, Majvor Franzén, Arne Wallhorn, Jan Magnusson, Slania etc.<br />

200 200<br />

471 2 C Förfilateli Lot med 1700-talet, 16 bättre två FDC. karterade Facit 7.000 brevomslag kr +++ från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

200<br />

700 700<br />

470<br />

472 479<br />

B<br />

D<br />

Lot<br />

Album<br />

med<br />

with<br />

110<br />

about<br />

FDC<br />

900<br />

och<br />

PERFINS<br />

** häften signerade<br />

from the 480 whole<br />

av gravörer/konstnärer:<br />

world. Interesting lot.<br />

Martin Mörk, Zlatko 400<br />

473 B Jakus, Lot med Majvor ca 300 Franzén, Svenska Arne skyddsperforeringar Wallhorn, Jan Magnusson, på brev, klipp Slania och etc. lösa märken. 200 300<br />

Kurirpost<br />

471 474 CD Ca Lot 230 med st 16 Svenska bättre FDC. och utländska Facit 7.000 skyddsperforeingar kr +++ i visirpärm, del av prismärkt<br />

300 700<br />

F 472 475 3 DA Brev Album handlarlager.<br />

Life med and komplett with Work about 31.8.1925 och 900 långt PERFINS Helsak innehåll from med daterat tillhörande the whole Rise world. på minnespoststämpel FRÖSÖN Interesting 14-5-1719, lot. sänt express gällande lokalt transport<br />

400<br />

473 B Stockholm Lot med ca med 300 två Svenska andra skyddsperforeringar stämplar "Int.Cooperative på brev, Congr" klipp och den lösa mycket märken. svåra "II 300<br />

F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

474 D<br />

tyska<br />

Ca<br />

Radiol:Congr"<br />

(översättning<br />

230 st Svenska<br />

Radiologi<br />

medföljer).<br />

och utländska<br />

kongressen.<br />

500<br />

På baksidan<br />

skyddsperforeingar<br />

finns notering<br />

i visirpärm,<br />

"Praesenterat<br />

del av<br />

i<br />

prismärkt<br />

Krigzrätten den 6<br />

300<br />

476 E<br />

Julij 1636".<br />

handlarlager.<br />

Låda med ca 1700 Svenska minnes & specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450<br />

475 A Life and Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande minnespoststämpel sänt express lokalt<br />

477 C 2000<br />

Stockholm<br />

Komplett 1983-85. Vykortssats<br />

med två andra<br />

med<br />

stämplar<br />

specialstämplar<br />

"Int.Cooperative<br />

35 olika, Världsmästerskapet<br />

Congr" och den mycket<br />

i Fotboll<br />

svåra<br />

1958.<br />

"II<br />

Radiol:Congr"<br />

Eftersökt !<br />

Radiologi kongressen.<br />

500<br />

450<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />

476<br />

478<br />

E<br />

A<br />

Låda<br />

Karlstens<br />

med<br />

Fästning<br />

ca 1700<br />

20.7.1904<br />

Svenska minnes<br />

på litet<br />

&<br />

oadresserat<br />

specialstämplar<br />

brev.<br />

1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450<br />

150 2000<br />

477<br />

479<br />

C<br />

A<br />

Komplett<br />

Basarstämpeln 1983-85. Vykortssats<br />

"Skyttebasaren<br />

med specialstämplar<br />

13.11.1903<br />

35<br />

Gefle"<br />

olika,<br />

på<br />

Världsmästerskapet<br />

F52 ank.stpl. Bollnäs<br />

i Fotboll<br />

14.11.1903<br />

1958.<br />

på<br />

följer. Arkivanteckning 1638.<br />

Eftersökt<br />

vykort från<br />

!<br />

basaren visande damer beväpnade med revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. 450<br />

700 2000<br />

F 480<br />

478 7 A Vackert Unikt<br />

Karlstens adresserat specialvykort<br />

Fästning brevomslag 20.7.1904<br />

med minnespoststämpel utan på litet innehåll oadresserat till för Jacob invigningen<br />

brev. de la Gardie av nya posthuset från Generalguvernören<br />

27.10.1903.<br />

150<br />

över Skickat Ingermanland och sign. och i original Keksholms av byggnadskommitten län, friherre Erik Carlsson samt arkitekten Gyllenstierna själv: Ferdinand af Ulaborg Boberg. (1602- 2000<br />

479 A Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" på F52 ank.stpl. Bollnäs 14.11.1903 på<br />

481 A 57). Lot Skrivet med på 3 bättre Svenska, stämplar: renskrivning Ljungbyhed medföljer. gymnastiklägret Arkivanteckning 26-6-1925 1642. på vykort från lägret,<br />

vykort från basaren visande damer beväpnade med revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. 700 2000<br />

F 8 Vackert Falköping adresserat uttställn brevomslag . 22-7-1910 till på Erik klipp Rünings, samt Eslöf Admiral, utställn General . 12-7-1908 Gouvereur på helsak im bKe Lieflandt 12. mfl<br />

300<br />

480 A Unikt specialvykort med minnespoststämpel för invigningen av nya posthuset 27.10.1903.<br />

482 A titlar. Vykort Utan (<strong>Göteborg</strong>. innehåll med Lisebergs daterad Wärdshus) på fliken 31 frankerad dec 1644, med delvis 3 öre översättning röd <strong>Göteborg</strong>s medföljer. Enskilda<br />

Skickat och sign. i original av byggnadskommitten samt arkitekten själv: Ferdinand Boberg. 2000 2000<br />

F 9 Vackert<br />

Lokalpost,<br />

adresserat<br />

stämpel<br />

brevomslag<br />

utan datum<br />

utan<br />

med<br />

innehåll<br />

telefonnummer.<br />

200<br />

481 A Lot med 3 bättre stämplar: Ljungbyhed till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

Lokalpost gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort från lägret,<br />

483 A skull<br />

Lokalförsändelser<br />

(enligt vaxsigill på<br />

Stockholm<br />

baksidan)<br />

**<br />

tysk<br />

häften<br />

adress<br />

2,3 och<br />

med<br />

4 kompletta<br />

översättning.<br />

mer vardera<br />

Arkivanteckning<br />

50 märken.<br />

Falköping uttställn 22-7-1910 på klipp samt Eslöf utställn 12-7-1908 på helsak 1648. 300<br />

150<br />

.<br />

. bKe 12.<br />

2000<br />

F 482<br />

484<br />

10 A<br />

Vackert Vykort<br />

Lot<br />

adresserat<br />

med<br />

(<strong>Göteborg</strong>.<br />

4 lite bättre<br />

brevomslag Lisebergs<br />

FDC, Jönköping<br />

till Wärdshus) Amiralitetsrådet,<br />

10-12<br />

frankerad<br />

och 10<br />

utan med<br />

B-D,<br />

innehåll 3<br />

Karlskrona<br />

öre röd med <strong>Göteborg</strong>s<br />

1-5,<br />

notering<br />

Uppsala<br />

Enskilda på<br />

nr<br />

fliken<br />

4 i 500<br />

485 A "Praesent Lokalpost,<br />

fyrblock. 4 öre brefkort den 30 stämpel Maij Stockholms 1649". utan datum Stadspost med telefonnummer.<br />

stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X.<br />

200 2000<br />

F 483 11 A Vackert<br />

Musikföreningen Lokalförsändelser adresserat brevomslag<br />

kallar Stockholm till repetition<br />

till ** Gabriel häften för 2,3 Damkören<br />

Bengtsson och 4 kompletta på<br />

Oxenstierna<br />

hotel Fenix. mer vardera i Stockholm, 50 märken.<br />

300<br />

utan inne- 150<br />

486<br />

484<br />

A 2x1C<br />

A håll med Lot<br />

Huskvarna<br />

med notering 4 lite<br />

lokalpost,<br />

på bättre fliken FDC,<br />

2 x<br />

"Praesent<br />

4<br />

Jönköping<br />

öre (1C)<br />

den<br />

Jönköping<br />

10-12 7 Aug. och 1652".<br />

på<br />

10<br />

brevkuvert<br />

B-D, Karlskrona<br />

stämplat<br />

1-5,<br />

"Huskvarna"<br />

Uppsala nr<br />

med<br />

4 i 500 2000<br />

fyrblock.<br />

ram. På baksidan stämpel "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. 800<br />

485 A 4 öre brefkort Stockholms Stadspost stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X.<br />

487 A 2, 5B Helsingborgs Lokalpost. 4 öre mörkblå löpande merkurius samt 4 öre lila som singlar på<br />

Musikföreningen kallar till repetition för Damkören på hotel Fenix.<br />

300<br />

486 A 2x1C<br />

två brev.<br />

500<br />

Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping Kronopost på brevkuvert stämplat "Huskvarna" med<br />

488 C Lot med stämplar Nyköpings Närbrev avbildande ett Lodjur: 3 helbrev och 4 klipp.<br />

12 Lot med ram. 7 På brev baksidan med innehåll stämpel alla "Obestellbart med tydligt nedlegges markerade i RÖDA kronoslingor. Lådor". Ovanlig försändelse. 800<br />

100<br />

300<br />

F 487<br />

489<br />

13 A<br />

D 2, 5B<br />

Vackert<br />

Helsingborgs<br />

Välfyllt visiralbum<br />

handskrivet<br />

Lokalpost.<br />

med prismärkt<br />

brev med<br />

4 öre<br />

innehåll<br />

mörkblå<br />

handlarlager<br />

och<br />

löpande<br />

från<br />

stor vit<br />

merkurius<br />

1880 till<br />

fjäder i lacksigill<br />

samt<br />

modernt,<br />

4 öre<br />

mest<br />

till Tollered.<br />

lila som<br />

äldre<br />

singlar<br />

med en<br />

"Afgår<br />

på<br />

från<br />

Lerum två<br />

hel<br />

den brev.<br />

del bättre block och kombinationer.<br />

1200<br />

500<br />

15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500<br />

488<br />

490<br />

C<br />

A 7B+C+D <strong>Göteborg</strong>s<br />

Lot med stämplar<br />

Lokalpost<br />

Nyköpings<br />

40 öre grön<br />

Närbrev<br />

LYX<br />

avbildande<br />

stämplat fyrblock<br />

ett Lodjur:<br />

9-JUL-1945.<br />

3 helbrev och 4 klipp.<br />

500<br />

100<br />

14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

489<br />

491<br />

D<br />

A 2x1C+2D<br />

"Requisition"<br />

Välfyllt<br />

Stockholmspost<br />

visiralbum<br />

4<br />

sänt till Secundmajorens<br />

med<br />

öre Nordiska<br />

prismärkt<br />

museet,<br />

handlarlager<br />

1 ex med<br />

Comp.<br />

från<br />

RÖD<br />

1880<br />

stpl<br />

till modernt,<br />

på klipp,<br />

mest<br />

1 ex<br />

äldre<br />

med lila<br />

med<br />

stpl<br />

en<br />

+ 1<br />

300<br />

hel<br />

ex Stockholms<br />

del bättre block<br />

lokala<br />

och<br />

brev<br />

kombinationer.<br />

Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit.<br />

1200<br />

500<br />

F 492 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />

490<br />

B<br />

Genuin lot med<br />

Lokalpost<br />

drygt<br />

40<br />

110<br />

öre<br />

st brev<br />

grön<br />

Hälsingborgs<br />

LYX stämplat<br />

Lokalpost<br />

fyrblock 9-JUL-1945.<br />

1939-1947 med flera olika<br />

500<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300<br />

491 A 2x1C+2D<br />

valörer av Kärnan.<br />

1000<br />

Stockholmspost 4 öre Nordiska museet, 1 ex med RÖD stpl på klipp, 1 ex med lila stpl + 1<br />

493 16 C Fribrevomslag 2 adresserade 1710 brev med Hälsingborgs tre handritade Lokalpost. öppna kronor, Facit 3B. ställd Vardera till Gripsholm. brev med violett rakstämpel<br />

ex Stockholms lokala brev Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit.<br />

500 300<br />

F<br />

492<br />

17<br />

B<br />

Brev "Lokala<br />

Genuin med 1 brun/vit Expr.Posten".<br />

lot med drygt fjäder 110 i stort st brev vaxsigill Hälsingborgs "Östgöta" Lokalpost samt kronoslinga 1939-1947 märkt med flera "Öppen olika Ordres" 700<br />

494 A Fk1IA till Stratomta, 12 öre Frankokuvert<br />

valörer av vidarebefordrat med uppgraverad<br />

Kärnan. och emottaget värdestämpel. av fyra olika Vackert personer. stämplad Daterat Wredstorp 14-15 april 23-6- 1809. 1000 700<br />

F 493 18 C Brev 1872.<br />

2 med adresserade 1 Sällsynt brun/vit objekt<br />

brev fjäder ! Facit<br />

Hälsingborgs i stort 6.000 vaxsigill kr.<br />

Lokalpost. "Östgöta" Facit samt 3B. Vardera kronoslinga brev med märkt violett "Öppen rakstämpel Ordres" 2000<br />

495 A bKe4<br />

till Stratomta. Vackert 10<br />

"Lokala Expr.Posten".<br />

Döfvestad, öre Brefkort vidarebefordrat till MONACO från och Wenersborg emottaget av 10.8.1886. fyra olika Ankomststämplad. personer. Daterat 18 500<br />

700<br />

494<br />

496<br />

A Fk1IA<br />

bKe4 april 12<br />

10 1809. öre<br />

öre<br />

Frankokuvert<br />

Brefkort med feltryck<br />

med uppgraverad<br />

i "E" i "Suède"<br />

värdestämpel.<br />

sänt till Libau,<br />

Vackert<br />

Lettland<br />

stämplad<br />

från Stockholm<br />

Wredstorp 23-6-<br />

700<br />

F 19 Återanvänt 1872.<br />

7.5.1884.<br />

Sällsynt brev Ankomststämplad.<br />

med objekt 1 GUL ! Facit fjäder 6.000 märkt kr. "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000<br />

400<br />

497<br />

495<br />

A bKe4<br />

52<br />

kronoslingor Vackert<br />

5 öre Brefkort<br />

10 mellan öre<br />

med<br />

Brefkort Boxholm 5 öre<br />

till<br />

Oscar och MONACO Amarbyn tilläggsfrankering<br />

från daterad Wenersborg 24 från aug. Halmstad<br />

10.8.1886. troligen 10.8.1891<br />

Ankomststämplad. cirka 1810. till Tyskland,<br />

5001000<br />

F 496 20 A bKe4<br />

transit Helsingborg, med tilltryck "Hotel Mårtenson Emil Olsson Halmstad" med bild av<br />

Brev 10 med öre två Brefkort vita fjädrar med feltryck samt annorlunda i "E" i "Suède" kronoslinga. sänt till Libau, Från Lettland Spånga från klockare-Gård Stockholm "Angår<br />

hastig<br />

samma.<br />

7.5.1884. kronoskjuts<br />

Lite "smutsigt"<br />

Ankomststämplad.<br />

för Kongl.<br />

intryck,<br />

Westmanlands<br />

men mycket<br />

Reg:te".<br />

ovanlig.<br />

500<br />

4001500<br />

498 A 2 olika Brefkort med olika typer av samma 490 tilltryck "Hotell Kramer Malmö". 5 öre inrikes<br />

F 497 21 A 52 Brev 5 med öre Brefkort 1 Brun/svart med 5 fjäder öre Oscar på Emb. tilläggsfrankering Br. Till Berg sänt från från Halmstad Wettlanda 10.8.1891 den 20 till Tyskland, april 1815.<br />

stämplat PKXP No 81, 27.2.1889 med horisontellt veck samt 10 öre oanvänt.<br />

250<br />

Innehåll transit "Wäg-Route" Helsingborg, angående med tilltryck Militärtransport "Hotel Mårtenson av tyger Emil från Olsson Fredricstad Halmstad" till med <strong>Göteborg</strong>. bild av<br />

499 A 10 öre Brefkort med ovanlig sidvänd typ av tilltryck "Hotel Kramer Malmö" stämplad "Fra 1500<br />

22 Brev samma. med 1 vit Lite fjäder "smutsigt" daterad intryck, 9 sept men 1826 mycket sänt ovanlig. till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 500<br />

498 486<br />

Sverige M."och ankomststpl Bremen 22.4.1888. Bortskrapad gatuadress.<br />

200<br />

A Gobyn 2 olika med Brefkort innehåll med gällande olika typer utseende av samma av Fullmäktig tilltryck "Hotell för soldaterna Kramer Malmö". Esping och 5 öre Örn inrikes<br />

500 A Tjbk 3 5 öre helsak Halmstad 3.2.1895 sänt till Stockholm. På baksidan den mycket sällsynta vid Sundahls<br />

stämplat Häradsrätt PKXP i Brottmål. No 81, 27.2.1889 med horisontellt veck samt 10 öre oanvänt.<br />

250<br />

stämpeln "Obeställbart" i LYX kvalitet. Ex. Hasselrot.<br />

800 700<br />

499 A 10 öre Brefkort med ovanlig sidvänd typ av tilltryck "Hotel Kramer Malmö" stämplad "Fra<br />

F 501 23 A bKe9 Brev 1897 med jubileumsbrefkort 1 gråbrun fjäder med daterad specialtryck 15 jan 1845 på baksidan i Sommerstad. visande "Ordres" hästdragen sänt spårvagn till kronofjär-<br />

200<br />

dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

500 A Tjbk 3<br />

framför posthuset samt Nyårshälsning (på franska) från Postchefen och anställda. Vacker<br />

5 öre helsak Halmstad 3.2.1895 sänt till Stockholm. På baksidan den mycket sällsynta<br />

24 Lot med och ovanlig. 9 brev med Ex. Hasselrot. 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 2000<br />

8001200<br />

502<br />

501 25 A bKe10+56<br />

A bKe9 Lot med 5 öre<br />

1897 15 inrikes<br />

jubileumsbrefkort brev helsak med 3-4-5 Stockholm<br />

med slingor 28.1.1903<br />

specialtryck 1810-1853, tilläggsfrankerad<br />

på baksidan de flesta visande med med militära 20 öre<br />

hästdragen adresser för REK<br />

spårvagn / avgiften Soldatpost. till 1500<br />

26 Lot med <strong>Göteborg</strong>.<br />

350<br />

framför tre posthuset brevomslag, samt varav Nyårshälsning två är ställda (på till franska) Nääs 1725, från Postchefen 1733 och och märkta anställda. "Fort af Vacker Solda-<br />

503 A ter", 10<br />

och det öre<br />

ovanlig. tredje Lokalt till Profil<br />

Ex. Vimmerby vänster<br />

Hasselrot. 1854 Kortbrev alla med stämplat 493<br />

militära ILIS adresser 23.5.36 med / Soldatpost. mycket ovanligt tilltryck<br />

2000 800<br />

F 502 27 A bKe10+56<br />

"Internationella Luftfarts-utställningen i Stockholm 15 Maj-1 juni 1936".<br />

1200<br />

Brev 5 (Lägreståndsvikning) öre inrikes helsak Stockholm med innehåll 28.1.1903 12 april tilläggsfrankerad 1845, märkt med "Kompani 20 öre Ordes" för REK med avgiften två vita till<br />

504 A 15 öre kortbrev profil höger sänt till Svenska Ambassaden i Washington DC 1.7.1951,<br />

korta <strong>Göteborg</strong>. splittrade fjädrar. 350 600<br />

lösenbelagd vid ankomst och adressen dold av okänd anledning. Riss på vänster sida. 150<br />

503 28 A Brev 10 med öre innehåll Lokalt Profil 17-11-1837 vänster Kortbrev med en vit stämplat fjäder ILIS samt 23.5.36 mycket med liten mycket kronoslinga ovanligt ställd tilltryck till Kållereds<br />

"Internationella kompani i Rangstorp Luftfarts-utställningen från Råda. Innehåll i Stockholm ang. Lärokurs 15 Maj-1 för juni korpralskolorna. 1936".<br />

1200 700<br />

F 504 29 A Brev 15 (Lägreståndsvikning) öre kortbrev profil höger med sänt innehåll till Svenska 7 sept 1838. Ambassaden En vacker i Washington GUL fjäder DC samt 1.7.1951, kronoslinga<br />

från Tössbo lösenbelagd Compagni vid ankomst till Soldaten och adressen 669 Kron. dold av okänd anledning. Riss på vänster sida. 150<br />

1500<br />