Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
Sverige<br />
Förfilateli<br />
1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200<br />
2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />
456 458<br />
Kurirpost<br />
F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />
Julij 1636". 2000<br />
F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Stämpelmärken<br />
Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />
renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />
F 461 6 F Vackert Låda adresserat med Svenska brevomslag dokument, till 10 Jacob med de dubbla la Gardie. beläggningstspl Skrivet på och Svenska, 2 med enkla renskrivning stpl. medföljer.<br />
Valörer Arkivanteckning från 24 Sch 1638. (1795) stämpel till dokument med många stpl papper av olika valörer. 2000<br />
F 7 Vackert Även adresserat lite klipp med brevomslag överlåtelse/beläggningsstpl.<br />
utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400<br />
462 C över 1 Ingermanland kr stämplad "Statens och Keksholms biografbyrå län, 15 friherre apr 1943" Erik på Carlsson granskningskort Gyllenstierna för film af från Ulaborg MGM, (1602-<br />
461 F Låda<br />
57). Gäckande med Svenska<br />
Skrivet på Skuggan dokument,<br />
Svenska, på renskrivning nya äventyr. 10 med<br />
medföljer. Ovanligt. dubbla beläggningstspl och 2 med enkla stpl.<br />
Arkivanteckning 1642. 200<br />
2000<br />
F<br />
463<br />
8<br />
C Valörer 1 kr stämplad från 24 "Statens Sch (1795) biografbyrå stämpel 5 till aug dokument 1958" på med granskningskort många stpl papper för film av från olika Europa valörer.<br />
Vackert Även adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />
titlar.<br />
Film,<br />
Utan<br />
Damen lite klipp<br />
innehåll<br />
i telefonen. med överlåtelse/beläggningsstpl.<br />
med daterad<br />
Ovanligt.<br />
400 200<br />
462 på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />
464 C 1 Lot kr med stämplad 2 enkla "Statens bel.stämplar biografbyrå 4 sch 15 1826 apr samt 1943" 6 på sch granskningskort 1830 samt 5 dokument för film från Lilla MGM,<br />
F 461 9 F Vackert Gäckande Låda adresserat med Svenska Skuggan brevomslag dokument, på nya äventyr. utan 10 innehåll med Ovanligt. dubbla till Krigskollegiet beläggningstspl i Stockholm och 2 med från enkla Casper stpl. Ko-<br />
riksvapnet/Öre valörer.<br />
200<br />
463 C skull 1 Valörer (enligt kr stämplad från vaxsigill 24 "Statens Sch på (1795) baksidan) biografbyrå stämpel tysk 5 till adress aug dokument 1958" med på med översättning. granskningskort många stpl Arkivanteckning papper för film av från olika Europa 1648. valörer.<br />
465 C Lot med 12 Punschstämplar 1904/05, 5 tobaksstämplar och 8 importstämplar. 2000<br />
F 10 Vackert Film, Även adresserat Damen lite klipp i telefonen. med brevomslag överlåtelse/beläggningsstpl.<br />
Ovanligt. till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />
600 200 400<br />
464 462 466 C CD "Praesent Lot 1 Album kr med stämplad den med 2 30 enkla 10 Maij "Statens visirblad bel.stämplar 1649". biografbyrå med stämpelmärken, 4 sch 15 1826 apr samt 1943" en 6 på sch del granskningskort bättre, 1830 samt 1 blad 5 dokument utlandet. för film från Lilla MGM, 300<br />
461 F Låda med Svenska dokument, 10 med dubbla beläggningstspl och 2 med enkla stpl.<br />
2000<br />
F 467 11 C Vackert riksvapnet/Öre Gäckande adresserat Skuggan valörer. brevomslag på nya äventyr. till Gabriel Ovanligt. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 200<br />
Valörer<br />
2 R:st Tidningsbevillningsstämpel<br />
från 24 Sch (1795) stämpel<br />
på<br />
till<br />
framsidan<br />
dokument<br />
av<br />
med<br />
Tidningsbilaga.<br />
många stpl papper<br />
"Bihang<br />
av<br />
till<br />
olika<br />
Kalmarvalörer.<br />
465 463 C håll med Lot 1<br />
Även<br />
Posten" kr med stämplad notering lite<br />
11 12 klipp<br />
december Punschstämplar på "Statens<br />
med fliken överlåtelse/beläggningsstpl.<br />
1852. biografbyrå "Praesent Bilagor 1904/05, den 5 är aug 5 svåra 7 tobaksstämplar Aug. 1958" att 1652". på hitta. granskningskort och 8 importstämplar. för film från Europa<br />
600 400<br />
200<br />
2000<br />
Film, Damen i telefonen. Ovanligt.<br />
200<br />
462<br />
468<br />
466 C<br />
D 1<br />
Pärm<br />
Album kr stämplad<br />
med 25<br />
med 10 "Statens<br />
olika illustrerade<br />
visirblad biografbyrå<br />
FDC<br />
med stämpelmärken, 15<br />
med<br />
apr<br />
inlagda<br />
1943" en på<br />
postfriska<br />
del granskningskort<br />
häften 1983-91<br />
bättre, 1 blad utlandet. för film<br />
från<br />
från<br />
Sverige<br />
MGM, 300<br />
464 C Lot<br />
467 C 2 Gäckande<br />
(16), med Finland 2 enkla<br />
R:st Tidningsbevillningsstämpel Skuggan<br />
(4), bel.stämplar Danmark<br />
på nya<br />
(1),<br />
äventyr. 4 Färöarna sch 1826<br />
på Ovanligt.<br />
(3) samt samt 6 sch Norge 1830 (1). samt Tryckt 5 dokument i litet antal, Lilla 300-700<br />
framsidan<br />
Kronopost FDC av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar-<br />
200<br />
riksvapnet/Öre valörer.<br />
200<br />
463 C Posten" 1<br />
per<br />
kr<br />
utgåva.<br />
stämplad<br />
Enbart<br />
11 december "Statens<br />
svensk<br />
1852. biografbyrå<br />
nominal<br />
Bilagor 5<br />
(1<br />
är aug<br />
rabatthäfte)<br />
svåra 1958" att på<br />
270<br />
hitta. granskningskort<br />
kr.<br />
300<br />
för film från Europa 200<br />
465 469 CE Lot<br />
468 12 D Lot med Pärm Film,<br />
Låda med<br />
7 Damen<br />
med 12 Svenska Punschstämplar<br />
med brev 25 med i olika telefonen.<br />
FDC<br />
innehåll illustrerade Ovanligt.<br />
1935-1969 1904/05, dublettlager 5 tobaksstämplar i 2 pärmar, och 8 en importstämplar. del trevliga vinjetter + lite<br />
alla med FDC tydligt med inlagda markerade postfriska kronoslingor. häften 1983-91 från Sverige<br />
600 200<br />
300<br />
F 464 466 13 CD Vackert (16), Lot<br />
1980-talet,<br />
Album handskrivet med Finland med 2 enkla<br />
även<br />
10 (4), visirblad brev bel.stämplar<br />
Maxikort.<br />
200<br />
Danmark med med (1), innehåll stämpelmärken, 4 Färöarna sch 1826 och stor (3) samt samt vit en 6 fjäder sch del Norge bättre, 1830 i lacksigill (1). samt 1 Tryckt blad 5 till dokument utlandet. i litet Tollered. antal, Lilla 300-700 "Afgår från 300<br />
470 B<br />
467 C Lerum per 2 riksvapnet/Öre<br />
Lot med 110 FDC<br />
R:st den utgåva. Tidningsbevillningsstämpel 15 Okt. Enbart valörer.<br />
och ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko<br />
1851 svensk och fortskaffas nominal på (1 framsidan av rabatthäfte) kronobrefbärare. av 270 Tidningsbilaga. kr. Meanderslinga. "Bihang till Västergötland. Kalmar- 300 200<br />
1500<br />
469 465<br />
14 EC Brevomslag Låda Posten" Lot<br />
Jakus,<br />
med<br />
Majvor<br />
med utan 11 12 Svenska december Punschstämplar<br />
Franzén, Arne<br />
innehåll, FDC 1852. med 1935-1969 fjäderrest Bilagor 1904/05,<br />
Wallhorn,<br />
är dublettlager 5<br />
Jan<br />
svåra tobaksstämplar<br />
Magnusson,<br />
i sigillet. att hitta. Från i 2 pärmar, och<br />
Slania<br />
8<br />
Skara en importstämplar.<br />
etc.<br />
200<br />
till del Huseby trevliga med vinjetter not. + lite 200<br />
471 C Lot med 16 bättre FDC. Facit 7.000 kr +++ 600 700<br />
468 466 D "Requisition" 1980-talet, Pärm med<br />
sänt<br />
25 även olika<br />
till Maxikort. Secundmajorens<br />
illustrerade FDC<br />
Comp.<br />
med inlagda postfriska häften 1983-91 från Sverige 200<br />
472 D 300<br />
F 470 15 B Brevomslag Lot (16),<br />
Album med Finland<br />
with med about 10 visirblad<br />
1867 110 FDC (4), Danmark<br />
900 PERFINS med stämpelmärken,<br />
med och fjäderrest ** häften (1), Färöarna<br />
from the<br />
och signerade (3)<br />
whole en<br />
slinga samt av samt<br />
world. del bättre,<br />
gravörer/konstnärer: Norge<br />
Interesting 1 blad<br />
(1). Tryckt<br />
lot. utlandet. 300<br />
"Fort" ställd till Sandtorp Martin i litet antal,<br />
klostret Mörk, 300-700 Zlatko 400<br />
467 C 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar- "Fortskaffas<br />
473 B<br />
af kronobrefbärare Jakus, per utgåva. Majvor Enbart Franzén, svensk<br />
skyndsammast Arne nominal Wallhorn, (1 rabatthäfte)<br />
och af dem Jan i Magnusson, 270 kr.<br />
natt". Slania etc.<br />
200 300<br />
Posten"<br />
Lot med<br />
11<br />
ca<br />
december<br />
300 Svenska<br />
1852.<br />
skyddsperforeringar<br />
Bilagor är svåra att<br />
på<br />
hitta.<br />
brev, klipp och lösa märken. 200 300<br />
300<br />
469 468 471 474 E<br />
16 DC D Låda Lot med 16 bättre FDC. Facit 7.000 kr +++ 700<br />
Fribrevomslag Pärm Ca 230 med med st Svenska 1710 25 olika med illustrerade och FDC utländska 1935-1969<br />
tre handritade FDC skyddsperforeingar med dublettlager<br />
öppna inlagda i<br />
kronor, postfriska 2 pärmar, i visirpärm,<br />
ställd till häften en del del<br />
Gripsholm. 1983-91 trevliga av prismärkt vinjetter från Sverige + lite 300<br />
300<br />
472 475 DA Album 1980-talet, with även about Maxikort. 900 PERFINS from the whole world. Interesting lot.<br />
200<br />
F 17 Brev<br />
(16), handlarlager.<br />
Life and<br />
med<br />
Finland Work<br />
1 brun/vit<br />
(4), 31.8.1925<br />
fjäder<br />
Danmark Helsak<br />
i stort<br />
(1),<br />
vaxsigill<br />
Färöarna med tillhörande<br />
"Östgöta"<br />
(3) samt minnespoststämpel Norge<br />
samt kronoslinga<br />
(1). Tryckt i litet sänt<br />
märkt<br />
antal, express<br />
"Öppen<br />
300-700 lokalt<br />
Ordres" 400<br />
470 B Lot<br />
473 B till Stratomta,<br />
per Stockholm med<br />
Lot med utgåva.<br />
110 med<br />
ca vidarebefordrat 300 Enbart<br />
FDC två och<br />
Svenska svensk andra ** häften stämplar<br />
skyddsperforeringar nominal<br />
signerade<br />
och emottaget<br />
(1 "Int.Cooperative rabatthäfte)<br />
av gravörer/konstnärer:<br />
av fyra på brev, 270 Congr"<br />
olika<br />
kr. och den Martin mycket Mörk, svåra Zlatko "II<br />
klipp personer. och lösa Daterat märken.<br />
300<br />
Jakus, Majvor Franzén, Arne 14-15 april 1809. 300 700<br />
F 474 18 D Brev Ca med 230 1 brun/vit st Svenska fjäder och i utländska Skyddsperforeringar<br />
Wallhorn, Jan Magnusson, Slania etc.<br />
200<br />
469 E Låda Radiol:Congr" med Svenska Radiologi FDC kongressen.<br />
1935-1969<br />
stort vaxsigill skyddsperforeingar<br />
dublettlager i 2 pärmar,<br />
"Östgöta" samt i visirpärm,<br />
en del<br />
kronoslinga del<br />
trevliga<br />
märkt av prismärkt<br />
vinjetter + lite 500<br />
471 476 CE "Öppen Ordres" 300<br />
475 A till Stratomta. handlarlager.<br />
1980-talet, Låda Lot med med 16 ca även bättre 1700 Maxikort. FDC. Svenska Facit minnes 7.000 kr & +++ specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 200 450 700<br />
Life and Work Döfvestad, 31.8.1925 vidarebefordrat Helsak med tillhörande och emottaget minnespoststämpel av fyra olika personer. sänt express Daterat lokalt 18<br />
470 472 477 BD C Album Lot Komplett 1983-85. med with 110 Vykortssats about FDC 900 och med PERFINS ** häften specialstämplar signerade from the whole av 35 gravörer/konstnärer: olika, world. Världsmästerskapet Interesting lot. Martin i Mörk, Fotboll Zlatko 1958. 400<br />
april Stockholm 1809. med två andra stämplar "Int.Cooperative Congr" och den mycket svåra "II<br />
700<br />
473 B Jakus, Eftersökt<br />
F 19 Återanvänt Radiol:Congr"<br />
Lot med Majvor ca ! 300 Franzén,<br />
brev med Radiologi<br />
Svenska Arne<br />
1 GUL kongressen.<br />
skyddsperforeringar Wallhorn, Jan Magnusson, på brev, klipp Slania och etc. lösa märken. 200 450<br />
fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 500 300<br />
476 474 471 478<br />
ED CA kronoslingor Låda Ca Lot Karlstens 230 med<br />
med st 16 Fästning Svenska bättre FDC. 20.7.1904<br />
mellan ca 1700 Boxholm Svenska och utländska Facit 7.000 på litet<br />
och minnes skyddsperforeingar kr oadresserat +++ brev.<br />
Amarbyn & specialstämplar i<br />
daterad 24 aug. 1932-1990s, visirpärm, del<br />
troligen cirka huvuddelen av prismärkt<br />
1810. 1983-85. 450 300 700 150<br />
1000<br />
F 477 475 472 479<br />
20 CA DA Brev Komplett handlarlager.<br />
Life Album Basarstämpeln<br />
1983-85. and with Work about<br />
med två Vykortssats 31.8.1925 "Skyttebasaren 900 PERFINS<br />
vita fjädrar med Helsak 13.11.1903 from<br />
samt specialstämplar med tillhörande the whole Gefle" world.<br />
annorlunda kronoslinga. 35 olika, minnespoststämpel på F52 Interesting ank.stpl. lot. Bollnäs<br />
Världsmästerskapet sänt<br />
Från Spånga klockare-Gård i express 14.11.1903<br />
Fotboll 1958. lokalt på<br />
400<br />
"Angår<br />
hastig Eftersökt Stockholm vykort från<br />
kronoskjuts ! med basaren två andra visande stämplar damer beväpnade "Int.Cooperative med revolvrar. Congr" och Ovanligt den mycket och i svåra LYX kvalitet. "II<br />
700<br />
473 B Lot med ca 300 för Svenska Kongl. skyddsperforeringar Westmanlands Reg:te". på brev, klipp och lösa märken. 450 300<br />
480 A 1500<br />
F 478 21 A Radiol:Congr" Unikt specialvykort<br />
Brev Karlstens med 1 Brun/svart Fästning Radiologi med minnespoststämpel<br />
20.7.1904 kongressen. Minnespoststämplar<br />
för invigningen av nya posthuset 27.10.1903.<br />
474 D Ca<br />
fjäder på Emb. på litet Br. oadresserat Till Berg sänt brev.<br />
500<br />
från Wettlanda den 20 april 1815. 150<br />
479<br />
476<br />
A<br />
E<br />
Innehåll Basarstämpeln<br />
Låda Skickat<br />
230<br />
med och<br />
st Svenska<br />
ca sign. 1700 i original<br />
och utländska<br />
"Wäg-Route" "Skyttebasaren<br />
Svenska av minnes byggnadskommitten<br />
skyddsperforeingar<br />
angående Militärtransport 13.11.1903<br />
& specialstämplar samt<br />
i visirpärm,<br />
Gefle" av tyger på F52<br />
1932-1990s, arkitekten<br />
del<br />
själv:<br />
av<br />
från ank.stpl. Fredricstad Bollnäs<br />
huvuddelen Ferdinand<br />
prismärkt<br />
till 14.11.1903<br />
1983-85. Boberg. 2000 300<br />
475 <strong>Göteborg</strong>. på<br />
450<br />
477<br />
481 A<br />
C<br />
A<br />
handlarlager.<br />
Life<br />
1500<br />
22 Brev vykort Komplett<br />
Lot 1983-85. med and Work 3<br />
med 1 från Vykortssats<br />
bättre 31.8.1925 stämplar: Helsak<br />
vit basaren fjäder daterad visande med specialstämplar<br />
Ljungbyhed med tillhörande gymnastiklägret minnespoststämpel<br />
9 damer sept 1826 beväpnade 35 olika,<br />
sänt till med Världsmästerskapet<br />
26-6-1925 på sänt vykort express<br />
Major revolvrar. vid Westgötha Ovanligt Dahls och i Fotboll<br />
från lägret, lokalt<br />
Stockholm i LYX 1958.<br />
Regemente kvalitet. 700<br />
i<br />
480 A Gobyn<br />
Unikt Eftersökt<br />
Falköping<br />
med<br />
specialvykort !<br />
uttställn med två . 22-7-1910 andra stämplar på klipp "Int.Cooperative samt Eslöf utställn Congr" . 12-7-1908 och den mycket på helsak svåra bKe "II 12.<br />
innehåll gällande<br />
med minnespoststämpel<br />
utseende av Fullmäktig<br />
för invigningen<br />
för soldaterna<br />
av nya<br />
Esping<br />
posthuset<br />
och<br />
27.10.1903.<br />
450<br />
300<br />
Radiol:Congr" Radiologi kongressen.<br />
500<br />
482<br />
478<br />
A Vykort Örn vid Sundahls<br />
Skickat Karlstens<br />
(<strong>Göteborg</strong>.<br />
Häradsrätt och Fästning<br />
Lisebergs<br />
sign. i Brottmål. i original 20.7.1904<br />
Wärdshus)<br />
av byggnadskommitten på litet oadresserat<br />
frankerad<br />
brev.<br />
med 3 öre röd <strong>Göteborg</strong>s Enskilda<br />
476 E Låda samt arkitekten själv: Ferdinand Boberg. 2000 150<br />
Lokalpost, med ca stämpel 1700 Svenska utan datum minnes med telefonnummer.<br />
& specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450 200<br />
479 481 A Lot Basarstämpeln med 3 bättre "Skyttebasaren stämplar: Ljungbyhed 13.11.1903 gymnastiklägret Gefle" på F52 26-6-1925 ank.stpl. på Bollnäs vykort 14.11.1903 från lägret, på 700<br />
477<br />
F 483 C<br />
23 A Komplett 1983-85.<br />
Brev Lokalförsändelser Vykortssats<br />
Falköping vykort med 1 från gråbrun<br />
uttställn basaren fjäder Stockholm med specialstämplar<br />
. 22-7-1910 visande daterad ** häften<br />
damer på<br />
15<br />
klipp beväpnade jan 2,3<br />
samt<br />
1845 och 35 olika,<br />
Eslöf<br />
i Sommerstad. 4 kompletta Världsmästerskapet mer<br />
med utställn revolvrar. . 12-7-1908<br />
"Ordres" vardera<br />
Ovanligt på<br />
sänt 50 i Fotboll märken. 1958.<br />
och helsak i till LYX kronofjär-<br />
bKe kvalitet. 12. 300 700<br />
150<br />
Eftersökt !<br />
450<br />
482 480<br />
484<br />
A dingsman<br />
Vykort Unikt<br />
Lot med<br />
specialvykort i<br />
Hult, 4 lite Wisnums bättre<br />
Lisebergs med<br />
FDC, Socken, minnespoststämpel<br />
Jönköping<br />
Wärdshus)<br />
med notering 10-12 och<br />
frankerad för "angående invigningen<br />
10 B-D, Karlskrona<br />
med 3 öre<br />
Brottmålsstemningar". av röd nya <strong>Göteborg</strong>s posthuset<br />
1-5, Uppsala<br />
Enskilda 27.10.1903.<br />
nr 4 i 500<br />
478 A Karlstens Fästning 20.7.1904 på litet oadresserat brev. 150 700<br />
485 24 A Lot med Lokalpost, Skickat<br />
fyrblock. 4 öre 9 brefkort brev och stämpel med sign. Stockholms 3 i original kronoslingor Stadspost<br />
utan datum av byggnadskommitten med 1735-1806 stämplad<br />
telefonnummer. de "III" flesta samt och med Stadsposten arkitekten militära själv: adresser 26-2-188X. Ferdinand / Soldatpost. Boberg. 2000<br />
479 A Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" på F52 ank.stpl. Bollnäs 14.11.1903 på 2001200<br />
483 481 25 A Lot med Lot Musikföreningen<br />
vykort Lokalförsändelser med 15 från brev 3 bättre basaren med stämplar: kallar 3-4-5 till<br />
Stockholm visande slingor repetition Ljungbyhed damer ** häften 1810-1853, för Damkören<br />
beväpnade 2,3 gymnastiklägret och de 4 med flesta på hotel<br />
kompletta revolvrar. med 26-6-1925 Fenix.<br />
mer militära Ovanligt vardera på adresser vykort och 50 märken. i från LYX / Soldatpost. lägret,<br />
300<br />
kvalitet. 700 1501500<br />
486 A 2x1C<br />
484 26 A Lot med Lot Falköping Huskvarna<br />
med tre brevomslag, 4 uttställn lokalpost,<br />
lite bättre . 22-7-1910 2 x 4 öre<br />
FDC, varav Jönköping två på (1C)<br />
är klipp Jönköping<br />
ställda 10-12 samt till och Eslöf på<br />
Nääs 10 utställn brevkuvert<br />
B-D, 1725, Karlskrona . 1733 12-7-1908 stämplat<br />
och 1-5, märkta på "Huskvarna"<br />
Uppsala helsak "Fort bKe med<br />
nr af 4 12. Solda- i 500<br />
300<br />
480 A Unikt specialvykort med minnespoststämpel för invigningen av nya posthuset 27.10.1903.<br />
482<br />
485<br />
A ter", fyrblock. 4<br />
Vykort ram. På<br />
Skickat det öre tredje brefkort<br />
(<strong>Göteborg</strong>. baksidan stämpel<br />
och till sign. Stockholms Vimmerby i Lisebergs "Obestellbart<br />
original 1854 Stadspost av Wärdshus) nedlegges<br />
byggnadskommitten alla med stämplad<br />
frankerad militära "III" adresser samt med i RÖDA<br />
och Stadsposten<br />
3 arkitekten öre Lådor".<br />
/ Soldatpost. röd <strong>Göteborg</strong>s Ovanlig försändelse.<br />
själv: 26-2-188X. Ferdinand Enskilda<br />
800<br />
Boberg. 2000<br />
487 A 2, 5B 800<br />
F 27 Brev Musikföreningen<br />
Lokalpost, Helsingborgs<br />
(Lägreståndsvikning) stämpel Lokalpost.<br />
kallar<br />
utan<br />
till med datum 4 öre mörkblå<br />
repetition innehåll med<br />
för<br />
telefonnummer.<br />
löpande merkurius samt 4 öre lila som singlar på<br />
12 Damkören april 1845, på märkt hotel Fenix. "Kompani Ordes" med två vita 300<br />
200<br />
481 A Lot med 3 bättre stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort från lägret,<br />
486<br />
483<br />
A två<br />
2x1C korta Huskvarna Falköping Lokalförsändelser brev.<br />
splittrade uttställn lokalpost, fjädrar. . Stockholm 22-7-1910 2 x 4 öre<br />
** på (1C)<br />
häften klipp Jönköping samt 2,3 och Eslöf på<br />
4 kompletta utställn brevkuvert . 12-7-1908 mer<br />
stämplat<br />
vardera på "Huskvarna"<br />
50 helsak märken.<br />
500<br />
bKe med 12. 300 150<br />
600<br />
482 484<br />
488<br />
28 A C<br />
Brev ram. Lot<br />
Lot<br />
Vykort med med<br />
med<br />
På innehåll (<strong>Göteborg</strong>. baksidan 4<br />
stämplar 475<br />
lite bättre<br />
Nyköpings<br />
17-11-1837 stämpel Lisebergs FDC, Jönköping<br />
Närbrev<br />
"Obestellbart med Wärdshus) en vit 10-12<br />
avbildande<br />
fjäder nedlegges frankerad och samt 10<br />
ett<br />
med B-D,<br />
Lodjur:<br />
i mycket RÖDA 3 Karlskrona<br />
3 helbrev<br />
öre Lådor". liten röd <strong>Göteborg</strong>s kronoslinga Ovanlig 1-5,<br />
och<br />
Uppsala<br />
4 klipp.<br />
försändelse.<br />
Enskilda ställd nr 4 till i Kålle- 800 500<br />
100<br />
487 485<br />
489<br />
A<br />
D<br />
2, 5B reds Helsingborgs fyrblock. 4<br />
Välfyllt<br />
Lokalpost, kompani öre brefkort<br />
visiralbum<br />
i stämpel Rangstorp Lokalpost. Stockholms<br />
med prismärkt<br />
utan från datum 4 Stadspost<br />
handlarlager<br />
öre Råda. mörkblå med Innehåll telefonnummer.<br />
stämplad<br />
från<br />
löpande ang. "III"<br />
1880<br />
merkurius Lärokurs och Stadsposten<br />
till modernt,<br />
för samt korpralskolorna. 4 öre 26-2-188X.<br />
mest äldre med en<br />
lila som singlar på 200 700<br />
F 483 29 A Brev två Musikföreningen<br />
hel del bättre block<br />
Lokalförsändelser (Lägreståndsvikning) brev. kallar<br />
och<br />
Stockholm till<br />
kombinationer.<br />
1200<br />
med repetition innehåll ** häften för 7 2,3 Damkören sept och 1838. 4 kompletta på En hotel vacker Fenix. mer GUL vardera fjäder 50 samt märken. kronoslinga 500 300 150<br />
486<br />
490<br />
488 484 A 7B+C+D<br />
CA 2x1C<br />
från Tössbo Huskvarna<br />
<strong>Göteborg</strong>s Lokalpost<br />
Lot med Compagni 4 stämplar lite lokalpost,<br />
40<br />
bättre Nyköpings till FDC, 2 Soldaten x<br />
öre<br />
4 Jönköping öre<br />
grön<br />
Närbrev (1C)<br />
LYX<br />
669 Jönköping<br />
stämplat<br />
Kron. 10-12 avbildande och på<br />
fyrblock<br />
10 ett brevkuvert<br />
9-JUL-1945.<br />
B-D, Lodjur: Karlskrona 3 stämplat helbrev 1-5, och "Huskvarna" Uppsala 4 klipp. nr med<br />
500<br />
4 i 500 100<br />
491 A 2x1C+2D 1500<br />
489 D Välfyllt ram. Stockholmspost<br />
fyrblock. På visiralbum baksidan 4<br />
med stämpel öre Nordiska<br />
prismärkt "Obestellbart museet,<br />
handlarlager nedlegges 1 ex med RÖD<br />
från 1880 i RÖDA stpl<br />
till modernt, Lådor". på klipp, Ovanlig 1 ex med<br />
mest äldre försändelse. lila stpl + 1<br />
med en<br />
800<br />
485 A 4 öre brefkort Stockholms Stadspost stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X.<br />
487 A 2, 5B<br />
hel Helsingborgs ex Stockholms<br />
Musikföreningen del bättre block Lokalpost. lokala brev<br />
kallar och till kombinationer.<br />
4 repetition öre Stadshuset mörkblå 7<br />
för Damkören löpande öre röd merkurius 23-11-1945,<br />
på hotel samt R4<br />
Fenix. 4 i öre Facit. lila som singlar på<br />
500<br />
1200 300<br />
492 B<br />
490 A 7B+C+D <strong>Göteborg</strong>s två Genuin brev. lot med drygt 110 st brev Hälsingborgs Lokalpost 1939-1947 med flera olika<br />
Lokalpost 40 öre grön LYX stämplat fyrblock 9-JUL-1945. 500<br />
500<br />
486 A 2x1C Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping på brevkuvert stämplat "Huskvarna" med<br />
491<br />
488<br />
A<br />
C valörer<br />
2x1C+2D Stockholmspost ram. Lot med av<br />
På baksidan stämplar Kärnan.<br />
4<br />
Nyköpings stämpel öre Nordiska "Obestellbart Närbrev<br />
museet,<br />
avbildande nedlegges 1 ex med<br />
ett<br />
RÖD i RÖDA Lodjur:<br />
stpl Lådor". 3<br />
på<br />
helbrev<br />
klipp, Ovanlig 1<br />
och<br />
ex med<br />
4 försändelse.<br />
klipp.<br />
1000<br />
lila stpl + 1 800 100<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> 487 489<br />
493<br />
AD C<br />
2, 5B i <strong>Göteborg</strong> ex Välfyllt<br />
2 adresserade<br />
Helsingborgs Stockholms <strong>AB</strong>, visiralbum Box Lokalpost. 1515,<br />
brev<br />
lokala med 411<br />
Hälsingborgs<br />
brev prismärkt 41 4 öre Stadshuset GÖTEBORG—Telefon: mörkblå handlarlager<br />
Lokalpost. Facit<br />
7 löpande öre röd från<br />
3B.<br />
merkurius 23-11-1945, 1880 0708-106803—E-post:<br />
Vardera<br />
till samt modernt,<br />
brev med<br />
R4 4 i öre Facit. mest<br />
violett<br />
lila som stenquist-thematics@telia.com<br />
äldre<br />
rakstämpel<br />
singlar med en<br />
"Lokala Expr.Posten".<br />
på 500 700