26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200<br />

2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />

456 458<br />

Kurirpost<br />

F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

Julij 1636". 2000<br />

F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Stämpelmärken<br />

Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />

F 461 6 F Vackert Låda adresserat med Svenska brevomslag dokument, till 10 Jacob med de dubbla la Gardie. beläggningstspl Skrivet på och Svenska, 2 med enkla renskrivning stpl. medföljer.<br />

Valörer Arkivanteckning från 24 Sch 1638. (1795) stämpel till dokument med många stpl papper av olika valörer. 2000<br />

F 7 Vackert Även adresserat lite klipp med brevomslag överlåtelse/beläggningsstpl.<br />

utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400<br />

462 C över 1 Ingermanland kr stämplad "Statens och Keksholms biografbyrå län, 15 friherre apr 1943" Erik på Carlsson granskningskort Gyllenstierna för film af från Ulaborg MGM, (1602-<br />

461 F Låda<br />

57). Gäckande med Svenska<br />

Skrivet på Skuggan dokument,<br />

Svenska, på renskrivning nya äventyr. 10 med<br />

medföljer. Ovanligt. dubbla beläggningstspl och 2 med enkla stpl.<br />

Arkivanteckning 1642. 200<br />

2000<br />

F<br />

463<br />

8<br />

C Valörer 1 kr stämplad från 24 "Statens Sch (1795) biografbyrå stämpel 5 till aug dokument 1958" på med granskningskort många stpl papper för film av från olika Europa valörer.<br />

Vackert Även adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

titlar.<br />

Film,<br />

Utan<br />

Damen lite klipp<br />

innehåll<br />

i telefonen. med överlåtelse/beläggningsstpl.<br />

med daterad<br />

Ovanligt.<br />

400 200<br />

462 på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />

464 C 1 Lot kr med stämplad 2 enkla "Statens bel.stämplar biografbyrå 4 sch 15 1826 apr samt 1943" 6 på sch granskningskort 1830 samt 5 dokument för film från Lilla MGM,<br />

F 461 9 F Vackert Gäckande Låda adresserat med Svenska Skuggan brevomslag dokument, på nya äventyr. utan 10 innehåll med Ovanligt. dubbla till Krigskollegiet beläggningstspl i Stockholm och 2 med från enkla Casper stpl. Ko-<br />

riksvapnet/Öre valörer.<br />

200<br />

463 C skull 1 Valörer (enligt kr stämplad från vaxsigill 24 "Statens Sch på (1795) baksidan) biografbyrå stämpel tysk 5 till adress aug dokument 1958" med på med översättning. granskningskort många stpl Arkivanteckning papper för film av från olika Europa 1648. valörer.<br />

465 C Lot med 12 Punschstämplar 1904/05, 5 tobaksstämplar och 8 importstämplar. 2000<br />

F 10 Vackert Film, Även adresserat Damen lite klipp i telefonen. med brevomslag överlåtelse/beläggningsstpl.<br />

Ovanligt. till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

600 200 400<br />

464 462 466 C CD "Praesent Lot 1 Album kr med stämplad den med 2 30 enkla 10 Maij "Statens visirblad bel.stämplar 1649". biografbyrå med stämpelmärken, 4 sch 15 1826 apr samt 1943" en 6 på sch del granskningskort bättre, 1830 samt 1 blad 5 dokument utlandet. för film från Lilla MGM, 300<br />

461 F Låda med Svenska dokument, 10 med dubbla beläggningstspl och 2 med enkla stpl.<br />

2000<br />

F 467 11 C Vackert riksvapnet/Öre Gäckande adresserat Skuggan valörer. brevomslag på nya äventyr. till Gabriel Ovanligt. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 200<br />

Valörer<br />

2 R:st Tidningsbevillningsstämpel<br />

från 24 Sch (1795) stämpel<br />

på<br />

till<br />

framsidan<br />

dokument<br />

av<br />

med<br />

Tidningsbilaga.<br />

många stpl papper<br />

"Bihang<br />

av<br />

till<br />

olika<br />

Kalmarvalörer.<br />

465 463 C håll med Lot 1<br />

Även<br />

Posten" kr med stämplad notering lite<br />

11 12 klipp<br />

december Punschstämplar på "Statens<br />

med fliken överlåtelse/beläggningsstpl.<br />

1852. biografbyrå "Praesent Bilagor 1904/05, den 5 är aug 5 svåra 7 tobaksstämplar Aug. 1958" att 1652". på hitta. granskningskort och 8 importstämplar. för film från Europa<br />

600 400<br />

200<br />

2000<br />

Film, Damen i telefonen. Ovanligt.<br />

200<br />

462<br />

468<br />

466 C<br />

D 1<br />

Pärm<br />

Album kr stämplad<br />

med 25<br />

med 10 "Statens<br />

olika illustrerade<br />

visirblad biografbyrå<br />

FDC<br />

med stämpelmärken, 15<br />

med<br />

apr<br />

inlagda<br />

1943" en på<br />

postfriska<br />

del granskningskort<br />

häften 1983-91<br />

bättre, 1 blad utlandet. för film<br />

från<br />

från<br />

Sverige<br />

MGM, 300<br />

464 C Lot<br />

467 C 2 Gäckande<br />

(16), med Finland 2 enkla<br />

R:st Tidningsbevillningsstämpel Skuggan<br />

(4), bel.stämplar Danmark<br />

på nya<br />

(1),<br />

äventyr. 4 Färöarna sch 1826<br />

på Ovanligt.<br />

(3) samt samt 6 sch Norge 1830 (1). samt Tryckt 5 dokument i litet antal, Lilla 300-700<br />

framsidan<br />

Kronopost FDC av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar-<br />

200<br />

riksvapnet/Öre valörer.<br />

200<br />

463 C Posten" 1<br />

per<br />

kr<br />

utgåva.<br />

stämplad<br />

Enbart<br />

11 december "Statens<br />

svensk<br />

1852. biografbyrå<br />

nominal<br />

Bilagor 5<br />

(1<br />

är aug<br />

rabatthäfte)<br />

svåra 1958" att på<br />

270<br />

hitta. granskningskort<br />

kr.<br />

300<br />

för film från Europa 200<br />

465 469 CE Lot<br />

468 12 D Lot med Pärm Film,<br />

Låda med<br />

7 Damen<br />

med 12 Svenska Punschstämplar<br />

med brev 25 med i olika telefonen.<br />

FDC<br />

innehåll illustrerade Ovanligt.<br />

1935-1969 1904/05, dublettlager 5 tobaksstämplar i 2 pärmar, och 8 en importstämplar. del trevliga vinjetter + lite<br />

alla med FDC tydligt med inlagda markerade postfriska kronoslingor. häften 1983-91 från Sverige<br />

600 200<br />

300<br />

F 464 466 13 CD Vackert (16), Lot<br />

1980-talet,<br />

Album handskrivet med Finland med 2 enkla<br />

även<br />

10 (4), visirblad brev bel.stämplar<br />

Maxikort.<br />

200<br />

Danmark med med (1), innehåll stämpelmärken, 4 Färöarna sch 1826 och stor (3) samt samt vit en 6 fjäder sch del Norge bättre, 1830 i lacksigill (1). samt 1 Tryckt blad 5 till dokument utlandet. i litet Tollered. antal, Lilla 300-700 "Afgår från 300<br />

470 B<br />

467 C Lerum per 2 riksvapnet/Öre<br />

Lot med 110 FDC<br />

R:st den utgåva. Tidningsbevillningsstämpel 15 Okt. Enbart valörer.<br />

och ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko<br />

1851 svensk och fortskaffas nominal på (1 framsidan av rabatthäfte) kronobrefbärare. av 270 Tidningsbilaga. kr. Meanderslinga. "Bihang till Västergötland. Kalmar- 300 200<br />

1500<br />

469 465<br />

14 EC Brevomslag Låda Posten" Lot<br />

Jakus,<br />

med<br />

Majvor<br />

med utan 11 12 Svenska december Punschstämplar<br />

Franzén, Arne<br />

innehåll, FDC 1852. med 1935-1969 fjäderrest Bilagor 1904/05,<br />

Wallhorn,<br />

är dublettlager 5<br />

Jan<br />

svåra tobaksstämplar<br />

Magnusson,<br />

i sigillet. att hitta. Från i 2 pärmar, och<br />

Slania<br />

8<br />

Skara en importstämplar.<br />

etc.<br />

200<br />

till del Huseby trevliga med vinjetter not. + lite 200<br />

471 C Lot med 16 bättre FDC. Facit 7.000 kr +++ 600 700<br />

468 466 D "Requisition" 1980-talet, Pärm med<br />

sänt<br />

25 även olika<br />

till Maxikort. Secundmajorens<br />

illustrerade FDC<br />

Comp.<br />

med inlagda postfriska häften 1983-91 från Sverige 200<br />

472 D 300<br />

F 470 15 B Brevomslag Lot (16),<br />

Album med Finland<br />

with med about 10 visirblad<br />

1867 110 FDC (4), Danmark<br />

900 PERFINS med stämpelmärken,<br />

med och fjäderrest ** häften (1), Färöarna<br />

from the<br />

och signerade (3)<br />

whole en<br />

slinga samt av samt<br />

world. del bättre,<br />

gravörer/konstnärer: Norge<br />

Interesting 1 blad<br />

(1). Tryckt<br />

lot. utlandet. 300<br />

"Fort" ställd till Sandtorp Martin i litet antal,<br />

klostret Mörk, 300-700 Zlatko 400<br />

467 C 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar- "Fortskaffas<br />

473 B<br />

af kronobrefbärare Jakus, per utgåva. Majvor Enbart Franzén, svensk<br />

skyndsammast Arne nominal Wallhorn, (1 rabatthäfte)<br />

och af dem Jan i Magnusson, 270 kr.<br />

natt". Slania etc.<br />

200 300<br />

Posten"<br />

Lot med<br />

11<br />

ca<br />

december<br />

300 Svenska<br />

1852.<br />

skyddsperforeringar<br />

Bilagor är svåra att<br />

på<br />

hitta.<br />

brev, klipp och lösa märken. 200 300<br />

300<br />

469 468 471 474 E<br />

16 DC D Låda Lot med 16 bättre FDC. Facit 7.000 kr +++ 700<br />

Fribrevomslag Pärm Ca 230 med med st Svenska 1710 25 olika med illustrerade och FDC utländska 1935-1969<br />

tre handritade FDC skyddsperforeingar med dublettlager<br />

öppna inlagda i<br />

kronor, postfriska 2 pärmar, i visirpärm,<br />

ställd till häften en del del<br />

Gripsholm. 1983-91 trevliga av prismärkt vinjetter från Sverige + lite 300<br />

300<br />

472 475 DA Album 1980-talet, with även about Maxikort. 900 PERFINS from the whole world. Interesting lot.<br />

200<br />

F 17 Brev<br />

(16), handlarlager.<br />

Life and<br />

med<br />

Finland Work<br />

1 brun/vit<br />

(4), 31.8.1925<br />

fjäder<br />

Danmark Helsak<br />

i stort<br />

(1),<br />

vaxsigill<br />

Färöarna med tillhörande<br />

"Östgöta"<br />

(3) samt minnespoststämpel Norge<br />

samt kronoslinga<br />

(1). Tryckt i litet sänt<br />

märkt<br />

antal, express<br />

"Öppen<br />

300-700 lokalt<br />

Ordres" 400<br />

470 B Lot<br />

473 B till Stratomta,<br />

per Stockholm med<br />

Lot med utgåva.<br />

110 med<br />

ca vidarebefordrat 300 Enbart<br />

FDC två och<br />

Svenska svensk andra ** häften stämplar<br />

skyddsperforeringar nominal<br />

signerade<br />

och emottaget<br />

(1 "Int.Cooperative rabatthäfte)<br />

av gravörer/konstnärer:<br />

av fyra på brev, 270 Congr"<br />

olika<br />

kr. och den Martin mycket Mörk, svåra Zlatko "II<br />

klipp personer. och lösa Daterat märken.<br />

300<br />

Jakus, Majvor Franzén, Arne 14-15 april 1809. 300 700<br />

F 474 18 D Brev Ca med 230 1 brun/vit st Svenska fjäder och i utländska Skyddsperforeringar<br />

Wallhorn, Jan Magnusson, Slania etc.<br />

200<br />

469 E Låda Radiol:Congr" med Svenska Radiologi FDC kongressen.<br />

1935-1969<br />

stort vaxsigill skyddsperforeingar<br />

dublettlager i 2 pärmar,<br />

"Östgöta" samt i visirpärm,<br />

en del<br />

kronoslinga del<br />

trevliga<br />

märkt av prismärkt<br />

vinjetter + lite 500<br />

471 476 CE "Öppen Ordres" 300<br />

475 A till Stratomta. handlarlager.<br />

1980-talet, Låda Lot med med 16 ca även bättre 1700 Maxikort. FDC. Svenska Facit minnes 7.000 kr & +++ specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 200 450 700<br />

Life and Work Döfvestad, 31.8.1925 vidarebefordrat Helsak med tillhörande och emottaget minnespoststämpel av fyra olika personer. sänt express Daterat lokalt 18<br />

470 472 477 BD C Album Lot Komplett 1983-85. med with 110 Vykortssats about FDC 900 och med PERFINS ** häften specialstämplar signerade from the whole av 35 gravörer/konstnärer: olika, world. Världsmästerskapet Interesting lot. Martin i Mörk, Fotboll Zlatko 1958. 400<br />

april Stockholm 1809. med två andra stämplar "Int.Cooperative Congr" och den mycket svåra "II<br />

700<br />

473 B Jakus, Eftersökt<br />

F 19 Återanvänt Radiol:Congr"<br />

Lot med Majvor ca ! 300 Franzén,<br />

brev med Radiologi<br />

Svenska Arne<br />

1 GUL kongressen.<br />

skyddsperforeringar Wallhorn, Jan Magnusson, på brev, klipp Slania och etc. lösa märken. 200 450<br />

fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 500 300<br />

476 474 471 478<br />

ED CA kronoslingor Låda Ca Lot Karlstens 230 med<br />

med st 16 Fästning Svenska bättre FDC. 20.7.1904<br />

mellan ca 1700 Boxholm Svenska och utländska Facit 7.000 på litet<br />

och minnes skyddsperforeingar kr oadresserat +++ brev.<br />

Amarbyn & specialstämplar i<br />

daterad 24 aug. 1932-1990s, visirpärm, del<br />

troligen cirka huvuddelen av prismärkt<br />

1810. 1983-85. 450 300 700 150<br />

1000<br />

F 477 475 472 479<br />

20 CA DA Brev Komplett handlarlager.<br />

Life Album Basarstämpeln<br />

1983-85. and with Work about<br />

med två Vykortssats 31.8.1925 "Skyttebasaren 900 PERFINS<br />

vita fjädrar med Helsak 13.11.1903 from<br />

samt specialstämplar med tillhörande the whole Gefle" world.<br />

annorlunda kronoslinga. 35 olika, minnespoststämpel på F52 Interesting ank.stpl. lot. Bollnäs<br />

Världsmästerskapet sänt<br />

Från Spånga klockare-Gård i express 14.11.1903<br />

Fotboll 1958. lokalt på<br />

400<br />

"Angår<br />

hastig Eftersökt Stockholm vykort från<br />

kronoskjuts ! med basaren två andra visande stämplar damer beväpnade "Int.Cooperative med revolvrar. Congr" och Ovanligt den mycket och i svåra LYX kvalitet. "II<br />

700<br />

473 B Lot med ca 300 för Svenska Kongl. skyddsperforeringar Westmanlands Reg:te". på brev, klipp och lösa märken. 450 300<br />

480 A 1500<br />

F 478 21 A Radiol:Congr" Unikt specialvykort<br />

Brev Karlstens med 1 Brun/svart Fästning Radiologi med minnespoststämpel<br />

20.7.1904 kongressen. Minnespoststämplar<br />

för invigningen av nya posthuset 27.10.1903.<br />

474 D Ca<br />

fjäder på Emb. på litet Br. oadresserat Till Berg sänt brev.<br />

500<br />

från Wettlanda den 20 april 1815. 150<br />

479<br />

476<br />

A<br />

E<br />

Innehåll Basarstämpeln<br />

Låda Skickat<br />

230<br />

med och<br />

st Svenska<br />

ca sign. 1700 i original<br />

och utländska<br />

"Wäg-Route" "Skyttebasaren<br />

Svenska av minnes byggnadskommitten<br />

skyddsperforeingar<br />

angående Militärtransport 13.11.1903<br />

& specialstämplar samt<br />

i visirpärm,<br />

Gefle" av tyger på F52<br />

1932-1990s, arkitekten<br />

del<br />

själv:<br />

av<br />

från ank.stpl. Fredricstad Bollnäs<br />

huvuddelen Ferdinand<br />

prismärkt<br />

till 14.11.1903<br />

1983-85. Boberg. 2000 300<br />

475 <strong>Göteborg</strong>. på<br />

450<br />

477<br />

481 A<br />

C<br />

A<br />

handlarlager.<br />

Life<br />

1500<br />

22 Brev vykort Komplett<br />

Lot 1983-85. med and Work 3<br />

med 1 från Vykortssats<br />

bättre 31.8.1925 stämplar: Helsak<br />

vit basaren fjäder daterad visande med specialstämplar<br />

Ljungbyhed med tillhörande gymnastiklägret minnespoststämpel<br />

9 damer sept 1826 beväpnade 35 olika,<br />

sänt till med Världsmästerskapet<br />

26-6-1925 på sänt vykort express<br />

Major revolvrar. vid Westgötha Ovanligt Dahls och i Fotboll<br />

från lägret, lokalt<br />

Stockholm i LYX 1958.<br />

Regemente kvalitet. 700<br />

i<br />

480 A Gobyn<br />

Unikt Eftersökt<br />

Falköping<br />

med<br />

specialvykort !<br />

uttställn med två . 22-7-1910 andra stämplar på klipp "Int.Cooperative samt Eslöf utställn Congr" . 12-7-1908 och den mycket på helsak svåra bKe "II 12.<br />

innehåll gällande<br />

med minnespoststämpel<br />

utseende av Fullmäktig<br />

för invigningen<br />

för soldaterna<br />

av nya<br />

Esping<br />

posthuset<br />

och<br />

27.10.1903.<br />

450<br />

300<br />

Radiol:Congr" Radiologi kongressen.<br />

500<br />

482<br />

478<br />

A Vykort Örn vid Sundahls<br />

Skickat Karlstens<br />

(<strong>Göteborg</strong>.<br />

Häradsrätt och Fästning<br />

Lisebergs<br />

sign. i Brottmål. i original 20.7.1904<br />

Wärdshus)<br />

av byggnadskommitten på litet oadresserat<br />

frankerad<br />

brev.<br />

med 3 öre röd <strong>Göteborg</strong>s Enskilda<br />

476 E Låda samt arkitekten själv: Ferdinand Boberg. 2000 150<br />

Lokalpost, med ca stämpel 1700 Svenska utan datum minnes med telefonnummer.<br />

& specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450 200<br />

479 481 A Lot Basarstämpeln med 3 bättre "Skyttebasaren stämplar: Ljungbyhed 13.11.1903 gymnastiklägret Gefle" på F52 26-6-1925 ank.stpl. på Bollnäs vykort 14.11.1903 från lägret, på 700<br />

477<br />

F 483 C<br />

23 A Komplett 1983-85.<br />

Brev Lokalförsändelser Vykortssats<br />

Falköping vykort med 1 från gråbrun<br />

uttställn basaren fjäder Stockholm med specialstämplar<br />

. 22-7-1910 visande daterad ** häften<br />

damer på<br />

15<br />

klipp beväpnade jan 2,3<br />

samt<br />

1845 och 35 olika,<br />

Eslöf<br />

i Sommerstad. 4 kompletta Världsmästerskapet mer<br />

med utställn revolvrar. . 12-7-1908<br />

"Ordres" vardera<br />

Ovanligt på<br />

sänt 50 i Fotboll märken. 1958.<br />

och helsak i till LYX kronofjär-<br />

bKe kvalitet. 12. 300 700<br />

150<br />

Eftersökt !<br />

450<br />

482 480<br />

484<br />

A dingsman<br />

Vykort Unikt<br />

Lot med<br />

specialvykort i<br />

Hult, 4 lite Wisnums bättre<br />

Lisebergs med<br />

FDC, Socken, minnespoststämpel<br />

Jönköping<br />

Wärdshus)<br />

med notering 10-12 och<br />

frankerad för "angående invigningen<br />

10 B-D, Karlskrona<br />

med 3 öre<br />

Brottmålsstemningar". av röd nya <strong>Göteborg</strong>s posthuset<br />

1-5, Uppsala<br />

Enskilda 27.10.1903.<br />

nr 4 i 500<br />

478 A Karlstens Fästning 20.7.1904 på litet oadresserat brev. 150 700<br />

485 24 A Lot med Lokalpost, Skickat<br />

fyrblock. 4 öre 9 brefkort brev och stämpel med sign. Stockholms 3 i original kronoslingor Stadspost<br />

utan datum av byggnadskommitten med 1735-1806 stämplad<br />

telefonnummer. de "III" flesta samt och med Stadsposten arkitekten militära själv: adresser 26-2-188X. Ferdinand / Soldatpost. Boberg. 2000<br />

479 A Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" på F52 ank.stpl. Bollnäs 14.11.1903 på 2001200<br />

483 481 25 A Lot med Lot Musikföreningen<br />

vykort Lokalförsändelser med 15 från brev 3 bättre basaren med stämplar: kallar 3-4-5 till<br />

Stockholm visande slingor repetition Ljungbyhed damer ** häften 1810-1853, för Damkören<br />

beväpnade 2,3 gymnastiklägret och de 4 med flesta på hotel<br />

kompletta revolvrar. med 26-6-1925 Fenix.<br />

mer militära Ovanligt vardera på adresser vykort och 50 märken. i från LYX / Soldatpost. lägret,<br />

300<br />

kvalitet. 700 1501500<br />

486 A 2x1C<br />

484 26 A Lot med Lot Falköping Huskvarna<br />

med tre brevomslag, 4 uttställn lokalpost,<br />

lite bättre . 22-7-1910 2 x 4 öre<br />

FDC, varav Jönköping två på (1C)<br />

är klipp Jönköping<br />

ställda 10-12 samt till och Eslöf på<br />

Nääs 10 utställn brevkuvert<br />

B-D, 1725, Karlskrona . 1733 12-7-1908 stämplat<br />

och 1-5, märkta på "Huskvarna"<br />

Uppsala helsak "Fort bKe med<br />

nr af 4 12. Solda- i 500<br />

300<br />

480 A Unikt specialvykort med minnespoststämpel för invigningen av nya posthuset 27.10.1903.<br />

482<br />

485<br />

A ter", fyrblock. 4<br />

Vykort ram. På<br />

Skickat det öre tredje brefkort<br />

(<strong>Göteborg</strong>. baksidan stämpel<br />

och till sign. Stockholms Vimmerby i Lisebergs "Obestellbart<br />

original 1854 Stadspost av Wärdshus) nedlegges<br />

byggnadskommitten alla med stämplad<br />

frankerad militära "III" adresser samt med i RÖDA<br />

och Stadsposten<br />

3 arkitekten öre Lådor".<br />

/ Soldatpost. röd <strong>Göteborg</strong>s Ovanlig försändelse.<br />

själv: 26-2-188X. Ferdinand Enskilda<br />

800<br />

Boberg. 2000<br />

487 A 2, 5B 800<br />

F 27 Brev Musikföreningen<br />

Lokalpost, Helsingborgs<br />

(Lägreståndsvikning) stämpel Lokalpost.<br />

kallar<br />

utan<br />

till med datum 4 öre mörkblå<br />

repetition innehåll med<br />

för<br />

telefonnummer.<br />

löpande merkurius samt 4 öre lila som singlar på<br />

12 Damkören april 1845, på märkt hotel Fenix. "Kompani Ordes" med två vita 300<br />

200<br />

481 A Lot med 3 bättre stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort från lägret,<br />

486<br />

483<br />

A två<br />

2x1C korta Huskvarna Falköping Lokalförsändelser brev.<br />

splittrade uttställn lokalpost, fjädrar. . Stockholm 22-7-1910 2 x 4 öre<br />

** på (1C)<br />

häften klipp Jönköping samt 2,3 och Eslöf på<br />

4 kompletta utställn brevkuvert . 12-7-1908 mer<br />

stämplat<br />

vardera på "Huskvarna"<br />

50 helsak märken.<br />

500<br />

bKe med 12. 300 150<br />

600<br />

482 484<br />

488<br />

28 A C<br />

Brev ram. Lot<br />

Lot<br />

Vykort med med<br />

med<br />

På innehåll (<strong>Göteborg</strong>. baksidan 4<br />

stämplar 475<br />

lite bättre<br />

Nyköpings<br />

17-11-1837 stämpel Lisebergs FDC, Jönköping<br />

Närbrev<br />

"Obestellbart med Wärdshus) en vit 10-12<br />

avbildande<br />

fjäder nedlegges frankerad och samt 10<br />

ett<br />

med B-D,<br />

Lodjur:<br />

i mycket RÖDA 3 Karlskrona<br />

3 helbrev<br />

öre Lådor". liten röd <strong>Göteborg</strong>s kronoslinga Ovanlig 1-5,<br />

och<br />

Uppsala<br />

4 klipp.<br />

försändelse.<br />

Enskilda ställd nr 4 till i Kålle- 800 500<br />

100<br />

487 485<br />

489<br />

A<br />

D<br />

2, 5B reds Helsingborgs fyrblock. 4<br />

Välfyllt<br />

Lokalpost, kompani öre brefkort<br />

visiralbum<br />

i stämpel Rangstorp Lokalpost. Stockholms<br />

med prismärkt<br />

utan från datum 4 Stadspost<br />

handlarlager<br />

öre Råda. mörkblå med Innehåll telefonnummer.<br />

stämplad<br />

från<br />

löpande ang. "III"<br />

1880<br />

merkurius Lärokurs och Stadsposten<br />

till modernt,<br />

för samt korpralskolorna. 4 öre 26-2-188X.<br />

mest äldre med en<br />

lila som singlar på 200 700<br />

F 483 29 A Brev två Musikföreningen<br />

hel del bättre block<br />

Lokalförsändelser (Lägreståndsvikning) brev. kallar<br />

och<br />

Stockholm till<br />

kombinationer.<br />

1200<br />

med repetition innehåll ** häften för 7 2,3 Damkören sept och 1838. 4 kompletta på En hotel vacker Fenix. mer GUL vardera fjäder 50 samt märken. kronoslinga 500 300 150<br />

486<br />

490<br />

488 484 A 7B+C+D<br />

CA 2x1C<br />

från Tössbo Huskvarna<br />

<strong>Göteborg</strong>s Lokalpost<br />

Lot med Compagni 4 stämplar lite lokalpost,<br />

40<br />

bättre Nyköpings till FDC, 2 Soldaten x<br />

öre<br />

4 Jönköping öre<br />

grön<br />

Närbrev (1C)<br />

LYX<br />

669 Jönköping<br />

stämplat<br />

Kron. 10-12 avbildande och på<br />

fyrblock<br />

10 ett brevkuvert<br />

9-JUL-1945.<br />

B-D, Lodjur: Karlskrona 3 stämplat helbrev 1-5, och "Huskvarna" Uppsala 4 klipp. nr med<br />

500<br />

4 i 500 100<br />

491 A 2x1C+2D 1500<br />

489 D Välfyllt ram. Stockholmspost<br />

fyrblock. På visiralbum baksidan 4<br />

med stämpel öre Nordiska<br />

prismärkt "Obestellbart museet,<br />

handlarlager nedlegges 1 ex med RÖD<br />

från 1880 i RÖDA stpl<br />

till modernt, Lådor". på klipp, Ovanlig 1 ex med<br />

mest äldre försändelse. lila stpl + 1<br />

med en<br />

800<br />

485 A 4 öre brefkort Stockholms Stadspost stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X.<br />

487 A 2, 5B<br />

hel Helsingborgs ex Stockholms<br />

Musikföreningen del bättre block Lokalpost. lokala brev<br />

kallar och till kombinationer.<br />

4 repetition öre Stadshuset mörkblå 7<br />

för Damkören löpande öre röd merkurius 23-11-1945,<br />

på hotel samt R4<br />

Fenix. 4 i öre Facit. lila som singlar på<br />

500<br />

1200 300<br />

492 B<br />

490 A 7B+C+D <strong>Göteborg</strong>s två Genuin brev. lot med drygt 110 st brev Hälsingborgs Lokalpost 1939-1947 med flera olika<br />

Lokalpost 40 öre grön LYX stämplat fyrblock 9-JUL-1945. 500<br />

500<br />

486 A 2x1C Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping på brevkuvert stämplat "Huskvarna" med<br />

491<br />

488<br />

A<br />

C valörer<br />

2x1C+2D Stockholmspost ram. Lot med av<br />

På baksidan stämplar Kärnan.<br />

4<br />

Nyköpings stämpel öre Nordiska "Obestellbart Närbrev<br />

museet,<br />

avbildande nedlegges 1 ex med<br />

ett<br />

RÖD i RÖDA Lodjur:<br />

stpl Lådor". 3<br />

på<br />

helbrev<br />

klipp, Ovanlig 1<br />

och<br />

ex med<br />

4 försändelse.<br />

klipp.<br />

1000<br />

lila stpl + 1 800 100<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 487 489<br />

493<br />

AD C<br />

2, 5B i <strong>Göteborg</strong> ex Välfyllt<br />

2 adresserade<br />

Helsingborgs Stockholms <strong>AB</strong>, visiralbum Box Lokalpost. 1515,<br />

brev<br />

lokala med 411<br />

Hälsingborgs<br />

brev prismärkt 41 4 öre Stadshuset GÖTEBORG—Telefon: mörkblå handlarlager<br />

Lokalpost. Facit<br />

7 löpande öre röd från<br />

3B.<br />

merkurius 23-11-1945, 1880 0708-106803—E-post:<br />

Vardera<br />

till samt modernt,<br />

brev med<br />

R4 4 i öre Facit. mest<br />

violett<br />

lila som stenquist-thematics@telia.com<br />

äldre<br />

rakstämpel<br />

singlar med en<br />

"Lokala Expr.Posten".<br />

på 500 700