26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

358 C 40 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika enbart på postemblem. 200 800<br />

367 359 AC 186 30 Lot öre med par 14 med st ** kraftigt 5-strip genomgående Postemblem: 156a, dragspel. 157, Riss 158, i 160, högra 162a, märket. 164, 166b, 168a, 168c, 100<br />

368 A 186 30 169a, öre 169cx, brun singel 170a, på 173b, lokalt 174c. rekommenderat Några enstaka brevkort exemplar Tranås * Facit 14-11-1935. 35.000 kr.<br />

4500 200<br />

369 360 A 186b 175Acx<br />

30 15 öre orangeaktigt violett med vm brun cx, i 1 postfriskt nkt tandrad. Prakt/Lyx Facit 8.500 kvalitet. kr. Facit 800 kr +. 200 800<br />

370 361 AC 193 176-195<br />

85 Nästan öre blågrön komplett med set Praktstämpel med ** 5-strip <strong>Göteborg</strong> 15-145 öre<br />

Sverige 1 PAK.A, (F.175 + 24-4-1928. 189, 40 öre typ 1 saknas). Bla 150<br />

Kongressen & Förening<br />

371 C<br />

F179Ab,<br />

98 märken<br />

F190b.<br />

med utvalda<br />

Något enstaka<br />

vackra stämplar,<br />

exemplar<br />

alla<br />

* Facit<br />

olika<br />

50.000<br />

orter.<br />

kr.<br />

7000<br />

Mycket bra märkeskvalitet. 1700<br />

362 A 177Cc 15 öre röd Profil vänster på vitt papper Förfilateli<br />

** och välcentrerat. Facit 1.000 kr. 150<br />

372 A 196-210 Kongressen komplett stämplad serie. Facit 9.000 kr. 1500<br />

363 A 177Cx3+143 50 öre Tilläggsfrankerat 15 öre kortbref sänt Express från Teckomatorp 5.8.1929 till<br />

373 1 A 199 Odaterat 20 öre officiellt med LYX brev stämpel utan poststämplar Tollarp 24.10.1929 med innehåll samt vackert signerat "dragspel" Palmkrantz, horisontellt Körning över L-län, hela<br />

Danmark. Ankomststämplat.<br />

200<br />

adresserat märket. "a Ovanligt. Son Logis" i bostaden. Intressant. 600<br />

364 A 181,187 10 öre Brevkort med 35+20 öre tillägg för Express till Tjeckoslovakien avstämplat Frövi<br />

200<br />

374 2 A 201a<br />

Förfilateli Kongressen 1700-talet, 30 öre två Prakt karterade stämplad brevomslag Klinten 17.8.1924. från Ystad samt två okarterade från Lund. 100<br />

3.8.1932. 3-färgs frankering av samma utgåva. Vackert.<br />

300 700<br />

375 A 202<br />

365 A 181a Åhus<br />

Lot med<br />

26.7.1924<br />

10 x 20<br />

Prakt<br />

öre orange<br />

stpl.<br />

**. Facit 4.500 kr.<br />

150<br />

300<br />

376 A 205<br />

366 A 184 50<br />

25<br />

öre<br />

öre<br />

Kongressen<br />

orange, vitt papper<br />

med Lyx<br />

i postfrisk<br />

stämpel<br />

Lyx<br />

Katrineholm<br />

kvalitet. Facit<br />

9-8-1924.<br />

800 kr +.<br />

300<br />

377 A 208-10 Högvalörerna Kongressen **, 5 kr med Kurirpost<br />

mycket bra centrering, 1 kr med en ngt ojämn<br />

200<br />

367 A 186<br />

F 3 Brev tandrad. 30 öre par<br />

med komplett Facit med 7.900 kraftigt<br />

och långt kr. genomgående dragspel. Riss i högra märket. 1200 100<br />

innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />

378 368 A 211-25 186<br />

av fältkassan Komplett 30 öre brun * från serie singel<br />

Frösön Föreningen på lokalt rekommenderat<br />

till Gävle. i god Förtydligande kvalitet. Facit brevkort<br />

av 6.500 Tranås<br />

text kr. 14-11-1935.<br />

medföljer. 600 200<br />

600<br />

F 379 369<br />

4 A 212cx 186b<br />

Vackert<br />

10 30 öre<br />

adresserat<br />

** orangeaktigt Fyrblock<br />

brev<br />

Föreningen brun i postfriskt<br />

med innehåll<br />

med<br />

daterat<br />

vm. Prakt/Lyx Cx.<br />

juli<br />

Facit kvalitet.<br />

1636<br />

1.200 Facit<br />

till<br />

kr. 800 kr +.<br />

Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

200<br />

380 370 A 214 193<br />

tyska Föreningen 85 öre blågrön<br />

(översättning 20 öre med<br />

medföljer). LYX Praktstämpel stämplad På baksidan Stockholm <strong>Göteborg</strong> 1<br />

finns 16, PAK.A,<br />

notering 14.9.1924. 24-4-1928.<br />

"Praesenterat i Krigzrätten den 6 100 150<br />

381 371 AC 216b Julij 1636". Föreningen 98 märken med 30 öre utvalda grönaktigt vackra blå stämplar, vackert stämplad alla olika orter. UPU 16.8.1924. Mycket bra märkeskvalitet. 1700 100<br />

2000<br />

F 382 372<br />

5 A 220 196-210<br />

Vackert 50 Kongressen öre adresserat med postal komplett<br />

brevomslag stämpel stämplad "Paketpostavdel- serie. Facit 9.000<br />

till Clas Christersson (Br)yggaregatan kr.<br />

Horn av Åminne. inom ram. Skrivet Förmodligen på Svenska, en 1500<br />

373 A 199<br />

renskrivning "avhämtas" 20 öre med<br />

medföljer. stämpel LYX stämpel<br />

Arkivanteckning från paketavi. Tollarp 24.10.1929 Några 1636. ktt. samt vackert "dragspel" horisontellt över hela 100<br />

2000<br />

F<br />

383<br />

6<br />

A 223x4 1 märket. Kr. Föreningen Ovanligt. i vackert stämplat fyrblock med arkmarginal Stockholm 2, 5-12-1928. 600<br />

Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />

374 A 201a Facit Kongressen 3.200 kr 30 ++. öre Prakt stämplad Klinten 17.8.1924. 100 800<br />

följer. Arkivanteckning 1638. 2000<br />

384 375 CA 202 Stämplad Åhus 26.7.1924 Lot med Prakt Föreningen stpl. 10 öre cx + cxz, 30 öre grönakt.blå x 4, högvalörer 1-5 kr 150<br />

F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

376 A 205 samt 50 öre blandade Kongressen valörer. med Kongressen Lyx stämpel 5 Katrineholm x 10 öre cx + 9-8-1924. dubletter upptill 50 öre. Totalt 40 300<br />

377 A 208-10 märken<br />

57).<br />

Högvalörerna med högt<br />

Skrivet på Svenska,<br />

Kongressen katalogvärde.<br />

renskrivning<br />

**, 5 kr med<br />

medföljer.<br />

mycket<br />

Arkivanteckning<br />

bra centrering, 1<br />

1642.<br />

kr med en ngt ojämn 900<br />

385 C Stämplad 2000<br />

tandrad. Facit dublettlot 7.900 Kongress/Förening kr.<br />

160 märken, även några *. Bl.a. 60ö (8) 80ö (6) 1kr 1200<br />

378 A 211-25 (5) Komplett 2 kr (6) * serie 5 kr (4). Föreningen Blandad kvalitet i god kvalitet. med högt Facit katalogvärde.<br />

6.500 kr. 3000 600<br />

titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />

379 386 A 226-30 212cx Komplett 10 öre ** Fyrblock serie Gustav Föreningen V 70 år med vm. svag Cx. lila Facit stämpel 1.200 "Especimen" kr. makulerad av Portugals 200<br />

F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

380 A 214 Postverk Föreningen vid 20 mottagandet öre LYX stämplad från UPU Stockholm i Bern, senare 16, 14.9.1924. vidaresänt till en Portugisisk koloni, 100<br />

skull monterat (enligt vaxsigill på del av på albumblad. baksidan) Ovanligt. tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 500 2000<br />

381 A 216b Föreningen 30 öre grönaktigt blå vackert stämplad UPU 16.8.1924. 100<br />

F 387 10 A 233 Vackert Stockholms adresserat Slott brevomslag I tonat papper till Amiralitetsrådet, **, 1 kt. Facit 2.500 utan kr. innehåll med notering på fliken 200<br />

382 A 220<br />

"Praesent<br />

50 öre<br />

den<br />

med<br />

30<br />

postal<br />

Maij 1649".<br />

stämpel "Paketpostavdel- (Br)yggaregatan inom ram. Förmodligen en<br />

388 A 233 Stockholms Slott I tonat papper ** välcentrerat fyrblock. Facit 10.000 kr. 2000 2000<br />

"avhämtas" stämpel från paketavi. Några ktt.<br />

100<br />

F 389 11 A 233a Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

383 A 223x4 5<br />

1<br />

kr<br />

Kr.<br />

Stockholms<br />

Föreningen<br />

Slott<br />

i vackert<br />

I i **<br />

stämplat<br />

8-block, några<br />

fyrblock<br />

märken<br />

med arkmarginal<br />

med oregelbunden<br />

Stockholm<br />

tandn.<br />

2, 5-12-1928.<br />

Facit 20000 kr 1800<br />

390 A 233a håll med 20.000 Slottet notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

Facit 3.200 I kr. ** på kr tonat ++. papper, bra med ojämn tandning. Facit 2.500 kr. 300 800 2000<br />

384 391 CA 233ax4 Stockholms Stämplad Lot Slott med I i Föreningen vackert stämplat 10 öre fyrblock cx + cxz, Malmö 30 öre 30-5-1932 grönakt.blå (nktt). x 4, högvalörer 1-5 kr 100<br />

392 A 233b Stockholms samt blandade Slott valörer. I vitt papper Kongressen ** fyrblock, 5 de två understa med pappersveck. Facit (för 2<br />

Kronopost<br />

x 10 öre cx + dubletter upptill 50 öre. Totalt 40<br />

373 märken) märken 376 med 7.200 högt kr. katalogvärde. 380<br />

1100 900<br />

385 393 12 CA 234,236-7 Lot med 90 Stämplad öre 7 brev Lützen dublettlot med med innehåll LYX Kongress/Förening stämpel alla med Stockholm tydligt 160 markerade PFFS märken, 9.11.1932. även kronoslingor. några Samt *. Bl.a. 10 och 25 öre med dito 300<br />

F 13 Vackert läsbara handskrivet stämplar. brev med innehåll Bandmärken<br />

386 60ö (8) 80ö (6) 1kr 398<br />

(5) 2 kr (6) 5 kr (4). Blandad kvalitet och med stor högt vit katalogvärde.<br />

fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 3000 100<br />

394 386 A 235v 226-30 Lerum 15 Komplett den öre 15 Lützen serie Okt. med Gustav 1851 variant och V 70 fortskaffas "flamma" år med svag Praktstämplad av kronobrefbärare. lila stämpel Los "Especimen" 25.11.1932. Meanderslinga. makulerad Västergötland. av Portugals 1001500<br />

395 14<br />

396<br />

F 397 387 15<br />

398 388<br />

389 16<br />

F 399 390 17<br />

391<br />

F 400 392 18<br />

401<br />

393<br />

F 402 19<br />

403 394<br />

F 404 395 20<br />

405 396<br />

F 397 21<br />

406 398<br />

22<br />

399 407<br />

408 400<br />

F 23<br />

409 401<br />

410<br />

24<br />

402<br />

411 25<br />

403<br />

26<br />

404<br />

412 405<br />

F 413 27<br />

406<br />

28<br />

407<br />

F 29<br />

408<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

EA A<br />

CA AC CA CA A<br />

A<br />

A<br />

AE C<br />

C<br />

C<br />

C<br />

238 Brevomslag Postsparbanken Postverk utan vid mottagandet innehåll, typ 1 i med ** välcentrerat från fjäderrest UPU i Bern, fyrblock. i sigillet. senare Facit Från vidaresänt 1.400 Skara kr. till Huseby en Portugisisk med not. koloni, 200<br />

238 "Requisition" Postsparbanken monterat sänt på del till av typ Secundmajorens albumblad. 1 i ** välcentrerat Ovanligt. Comp. fyrblock. Facit 1.400 kr. 200 500 300<br />

238x4 233 Brevomslag Postsparbanken Stockholms 1867 Slott med typ I tonat fjäderrest 1 i fyrblock papper och (nktt) **, slinga 1 kt. <strong>Göteborg</strong> Facit samt 2.500 "Fort" 1, 12-2-1934. kr. ställd till Facit Sandtorp 1.800 klostret kr. "Fortskaffas 150 200<br />

239A 233 af kronobrefbärare 5 Stockholms öre Postsparbanken Slott skyndsammast I tonat med papper lila stämpel och ** välcentrerat af dem "SPECIMEN" i natt". fyrblock. från Facit UPU 10.000 i Bern, kr. makulerad av 2000 300<br />

233a Fribrevomslag Portugals 5 kr Stockholms Postverk 1710 med Slott senare tre I i ** handritade 8-block, vidaresänt några öppna till en märken Portugisisk kronor, med ställd oregelbunden kol, till monterad Gripsholm. tandn. på del Facit av bl 20000 ad. Ovanl.<br />

kr 1800 500 300<br />

262BC+259CLuftpostbrev 233a Brev 20.000 Slottet med 1 I kr. brun/vit ** på från tonat fjäder Stockholm papper, i stort bra 11.5.1938 vaxsigill med ojämn till "Östgöta" Österrike tandning. samt frankerat Facit kronoslinga 2.500 med kr. 15 märkt öre BC-par "Öppen Nya Ordres" 300<br />

233ax4 till Stratomta, Sverige Stockholms Minnet vidarebefordrat Slott samt I i vackert 10 öre och stämplat Swedenborg. emottaget fyrblock Öppningsskador av Malmö fyra olika 30-5-1932 personer. i botten. (nktt). Daterat 14-15 april 1809. 100 200 700<br />

320 233b Brev 10 Stockholms med öre 1 Berzelius, brun/vit Slott fjäder I två vitt ** papper BC/CB i stort ** vaxsigill par. fyrblock, Facit "Östgöta" 3.400 de två kr. understa samt kronoslinga med pappersveck. märkt "Öppen Facit (för Ordres" 2 650<br />

320BC till Stratomta. Lot märken) med 5 7.200 Döfvestad, BC par kr. Berzelius vidarebefordrat ** ur häfte, och två fyrblock, emottaget varav av fyra ett med olika cyls personer. "1" och Daterat andra 18 1100<br />

234,236-7 april marginaltecken, 90 1809. öre Lützen med det LYX lösa stämpel paret med Stockholm flera korta PFFS tänder. 9.11.1932. Facit för Samt felfritt 10 6.800 och 25 kr. öre med dito 700<br />

700<br />

320BC<br />

Återanvänt Berzelius läsbara brev stämplar. ** 2 med sammanhängande 1 GUL fjäder märkt BC-par "Order" ur häfte. sänt Facit i stafett 3.400 till kr. olika adresser med tre olika 500 100<br />

320BC/CB 235v<br />

kronoslingor 2 15 x öre 10 öre Lützen mellan Berzelius med Boxholm variant BC/CB-par och "flamma" Amarbyn i postfrisk Praktstämplad daterad kvalitet. 24 Facit Los aug. 25.11.1932. 3.400 troligen kr. cirka 1810. 500 100<br />

1000<br />

321CB 238<br />

Brev 3 Postsparbanken med postfriska två vita CB-par fjädrar typ ur 1 samt i häfte ** välcentrerat annorlunda med kontrollnummer. fyrblock. kronoslinga. Facit Facit 1.400 Från 5.100 Spånga kr. kr. klockare-Gård "Angår 900 200<br />

238 hastig 11 Postsparbanken kronoskjuts band Kungliga för typ Generalpoststyrelsens Kongl. 1 i ** Westmanlands välcentrerat fyrblock. Cirkulär Reg:te". Facit komplett 1.400 1920-30. kr. Ett måste för<br />

2001500<br />

238x4 Brev posthistoriasamlaren Postsparbanken med 1 Brun/svart typ fjäder 1 under i fyrblock på Bandmärkesperioden.<br />

Emb. (nktt) Br. <strong>Göteborg</strong> Till Berg 1, sänt 12-2-1934. från Wettlanda Facit 1.800 den kr. 20 april 1815. 150 500<br />

239A Innehåll Lot 5 öre med "Wäg-Route" Postsparbanken Postfriska angående BC/CB med par, lila Militärtransport stämpel Swedenborg "SPECIMEN" x av 7, Gustav tyger från från V UPU 80 Fredricstad år i x Bern, 7, Nya makulerad till Sverige <strong>Göteborg</strong>. Minnet av x<br />

1500<br />

Brev 4, Portugals med Ling 1 x vit 5 Postverk samt fjäder 10 daterad senare öre Gustav 9 vidaresänt sept V profil 1826 till höger sänt en Portugisisk till typ Major II. Facit vid kol, 11.200 Westgötha monterad kr. på 1100<br />

Dahls del Regemente av bl ad. Ovanl.<br />

i 500<br />

262BC+259CLuftpostbrev Gobyn<br />

72<br />

med<br />

märken<br />

innehåll<br />

med från utvalda<br />

gällande Stockholm vackra<br />

utseende 11.5.1938 stämplar<br />

av Fullmäktig till på Österrike Lützen/Riksdagen/Postverket.<br />

för frankerat soldaterna med Esping 15 öre och BC-par Mycket<br />

Örn Nya bra<br />

vid Sundahls<br />

märkeskvalitet.<br />

Sverige 1200<br />

Häradsrätt Minnet i Brottmål. samt 10 öre Swedenborg. Öppningsskador i botten.<br />

200<br />

Lot med 32 st ** BC/CB par. Bla Bellman x 8, Gustav V PH typ 1 x 3. Facit 15.000 kr. 2000<br />

700<br />

320 10 öre Berzelius, två ** BC/CB par. Facit 3.400 kr. 650<br />

Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

320BC Lot med 16 st ** BC/CB par. Bla Gustav PH stora siffror x 2, små siffror x 1, Berzelius,<br />

dingsman<br />

Lot med<br />

i Hult,<br />

5 BC<br />

Wisnums<br />

par Berzelius<br />

Socken,<br />

** ur<br />

med<br />

häfte,<br />

notering<br />

två fyrblock,<br />

"angående<br />

varav<br />

Brottmålsstemningar".<br />

ett med cyls "1" och andra<br />

Bellman x 1. Facit 11.000 kr.<br />

1400 700<br />

marginaltecken, det lösa paret med flera korta tänder. Facit för felfritt 6.800 kr.<br />

700<br />

Lot med<br />

Lot med<br />

9 brev<br />

** par<br />

med<br />

i bra<br />

3 kronoslingor<br />

tandn + marginal:<br />

1735-1806<br />

262CB,<br />

de<br />

269CB,<br />

flesta med<br />

320BC,<br />

militära<br />

321CB.<br />

adresser / Soldatpost.<br />

320BC Berzelius ** 2 sammanhängande BC-par ur häfte. Facit 3.400 kr. 500<br />

1200<br />

Lot med Lot med 15 brev ** F.262BC med 3-4-5 Nya slingor Sverige 1810-1853, Minnet 15 öre de x flesta 9, F.318CB med militära Ling x 9, adresser F321CB / Linné Soldatpost.<br />

320BC/CB 2 x 10 öre Berzelius BC/CB-par i postfrisk kvalitet. Facit 3.400 kr. x 8. 5001500<br />

321CB<br />

Lot med Breda tre marginaler brevomslag, och varav bra tandning. två är ställda Facit 20.000 till Nääs kr. 1725, Lågt utrop. 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

3 postfriska CB-par ur häfte med kontrollnummer. Facit 5.100 kr. 1600 900<br />

ter", Lot det med tredje 20 till olika Vimmerby ** Ewerts 1854 provmärken, alla med olika militära färger, adresser perforeringar / Soldatpost. samt ett otandat. 300 800<br />

11 band Kungliga Generalpoststyrelsens Cirkulär komplett 1920-30. Ett måste för<br />

Brev Lot (Lägreståndsvikning) med 17 st **/o BC/CB med par, innehåll mest Bellmann 12 april 1845, och Gustav märkt V "Kompani 80 år. Facit Ordes" ca 9.000 med kr. två vita<br />

posthistoriasamlaren under Bandmärkesperioden.<br />

500 900<br />

korta splittrade fjädrar.<br />

Lot med Postfriska BC/CB par, Swedenborg x 7, Gustav V 80 år x 7, Nya Sverige Minnet x 600<br />

Brev 4, med Ling innehåll x 5 samt 17-11-1837 10 öre Gustav med V en profil vit höger fjäder typ samt II. Facit mycket 11.200 liten kr. kronoslinga ställd till Kålle- 1100<br />

reds 72 kompani märken i Rangstorp med utvalda från vackra Råda. stämplar Innehåll på ang. Lützen/Riksdagen/Postverket. Lärokurs för korpralskolorna. Mycket bra<br />

700<br />

Brev märkeskvalitet.<br />

(Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1200<br />

från Tössbo Lot med Compagni 32 st ** BC/CB till Soldaten par. Bla 669 Bellman Kron. x 8, Gustav V PH typ 1 x 3. Facit 15.000 kr. 20001500<br />

409 C Lot med 16 st ** BC/CB par. Bla Gustav PH stora siffror x 2, små siffror x 1, Berzelius,<br />

1400<br />

410 A Lot med ** par i bra tandn + marginal: 262CB, 269CB, 320BC, 321CB. 500<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 411 A i <strong>Göteborg</strong> Lot med <strong>AB</strong>, ** Box F.262BC 1515, 411 Nya 41 Sverige GÖTEBORG—Telefon: Minnet 15 öre x 9, 0708-106803—E-post: F.318CB Ling x 9, F321CB stenquist-thematics@telia.com<br />

Linné x 8.<br />

Breda marginaler och bra tandning. Facit 20.000 kr. Lågt utrop.<br />

1600