Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
344 336<br />
337 340<br />
345 338<br />
341<br />
346 339<br />
340<br />
347<br />
342<br />
348 341<br />
1 343<br />
349<br />
342<br />
350 2<br />
344<br />
343 351<br />
352 345<br />
353 346<br />
F 344<br />
354 3<br />
355 347<br />
F 345 4<br />
356 348<br />
346<br />
357 349<br />
347<br />
F 5<br />
348<br />
350<br />
F 6 351<br />
349<br />
352<br />
F 7<br />
350 353<br />
351 354<br />
352 355<br />
F 8<br />
353 356<br />
354<br />
F 9 357<br />
355<br />
F<br />
356<br />
10<br />
357<br />
F 11<br />
A<br />
Lot mest stående lejon med några bättre vm, bla 142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a +<br />
AC H18 I+II b 2 Lot<br />
samt ** med häften, 14<br />
324 CB, 10 st ** öre 5-strip<br />
blandad lila Stående Stående<br />
kvalitet. lejon. Lejon: Både 140A, typ 140Ab, I och II. 142Acx, Facit 6.000 142Ecxz, kr. 143Acxz, 143cc, 900 300<br />
A 149C<br />
143A, 144Acx, 145Ea, 145A, 145Ecx, 146Ab, 146Eb, 148A. Några enstaka exemplar * 1600<br />
A H20 10 5 öre öre grön Gustav Stående V en lejon face i ** ** häfte. 6-block. Facit Facit 1.700 1.560 kr. kr. 200 250<br />
A 6 olika valörer överstämplade med lila stämpel"Colonias" från UPU i Bern, makulerade av<br />
A 150 15 21 öre märken x 3, med alla felskurna utvalda vackra två med stämplar, vackra stämplar mest Lejon Karlskrona F.140-523.10.1922, Toppeladugård 300<br />
Portugals postverk senare vidaresänd till Portugisisk koloni. Möjligen den enda<br />
C 27.7.1921. Lot 100<br />
kvarvarande<br />
med 14 st<br />
kompletta<br />
** 5-strip Stående<br />
serien av<br />
Lejon: Gustav Stående<br />
140A, Sverige Lejon<br />
140Ab, II Adolf utgåvan.<br />
142Acx,<br />
Monterad<br />
142Ecxz,<br />
på del<br />
143Acxz,<br />
av albumblad.<br />
143cc, 1800<br />
A 151c+d<br />
C<br />
2 143A,<br />
5<br />
st<br />
olika<br />
20 144Acx,<br />
lösenbelagda<br />
öre Gustav 145Ea, V en<br />
försändelser<br />
145A, face ** 145Ecx, i två<br />
(från<br />
olika 146Ab,<br />
utställningssamling)<br />
papperssorter. 146Eb, 148A. Facit<br />
till<br />
Några 2.000<br />
Frankrike<br />
enstaka kr.<br />
(3)<br />
exemplar<br />
Italien (1)<br />
* 1600<br />
och<br />
300<br />
A 152 20 6<br />
USA<br />
olika öre (1) med valörer<br />
1921-1937. lila överstämplade stämpel "COLONIAS" med lila från Förfilateli<br />
stämpel"Colonias" UPU i Bern, makulerad från UPU av i Bern, Portugals makulerade Postverk av 600<br />
C senare Portugals<br />
Odaterat 10 olika vidaresänt<br />
officiellt försändelser<br />
postverk till senare en<br />
brev utan från Portugisisk<br />
poststämplar utställningssamling.<br />
vidaresänd koloni. till Portugisisk Monterad<br />
med innehåll Bla intyg,<br />
koloni. på<br />
signerat studsbrev, del Möjligen av albumblad.<br />
Palmkrantz, inbetalningskort,<br />
den enda Ovanligt objekt. 800<br />
A 152cxz 20 kvarvarande Körning L-län,<br />
adresserat skyddsperforering, öre Gustav kompletta II Adolf<br />
"a Son Logis" felperforerat * serien med mycket av<br />
i bostaden. märke,<br />
Stående sällsynta<br />
Intressant. sorgbrev,<br />
Lejon vattenmärkesvarianten utgåvan.<br />
skeppspost,<br />
Monterad<br />
svarskort<br />
på vm del<br />
från linjer av<br />
Finland,<br />
albumblad. + KPV. 1800<br />
C Intyg 5 200<br />
brevframsida<br />
olika HOW lösenbelagda Mycket till Grekland. gott försändelser exemplar 3,3,3. (från utställningssamling) Stjärn-märkt i Facit. till Frankrike (3) Italien (1) och 3000 600<br />
A 152AbzFörfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />
A 2 USA<br />
Lot postfriska mest<br />
(1) 1921-1937. fem-strip med vm KPV. Facit 8.000 kr. 800 600<br />
stående lejon med några bättre vm, bla 142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a +<br />
CA 152Ca Gustav 10<br />
b samt<br />
olika<br />
324 II försändelser Adolf CB, 4-sidigt blandad<br />
från ** kvalitet. 18-block utställningssamling. (två märken Bla *) med intyg, arkmarginal. studsbrev, inbetalningskort,<br />
Facit 2.500 kr. 400 300<br />
A 154 149C 110 skyddsperforering,<br />
10 öre Gustav ** 5-strip. V en Facit felperforerat<br />
face 7.500 i ** 6-block. kr. märke,<br />
Facit<br />
sorgbrev,<br />
1.560 kr.<br />
skeppspost, svarskort från Finland, 1100 200<br />
Kurirpost<br />
A 155x5 150 Gustav<br />
brevframsida<br />
Vasa 140<br />
till Grekland.<br />
600<br />
15 öre x 3, alla felskurna öre ** 5-strip. två med Facit vackra 3.750 stämplar kr. Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård 500<br />
A Brev Lot med mest komplett stående och lejon långt med innehåll några daterat bättre vm, Rise bla på 142Ea. FRÖSÖN Även 14-5-1719, lite annat: Slottet gällande F.233 transport a +<br />
A 155 140 27.7.1921. öre ** vm bz. Facit 1.400 kr. 200 100<br />
av fältkassan b samt 324 från CB, Frösön blandad till kvalitet. Gävle. Förtydligande av text medföljer. 300<br />
A 160 151c+d 45 2 st öre 20 postemblem öre Gustav V typ en 1 face ** med ** i bra två olika tandning. papperssorter. Facit 1.700 Facit kr. 2.000 kr. 300 600<br />
A 149C<br />
Vackert 10 öre adresserat Gustav V brev en face med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />
A 162cxz 152 60 20 öre Postemblem med lila stämpel typ 349i<br />
** 6-block. Facit 1.560 kr.<br />
1 "COLONIAS" med vattenmärke från UPU våglinjer i Bern, + KPV, makulerad 356<br />
200<br />
en mycket av Portugals svår variant Postverk<br />
A 150 tyska 15 (översättning öre x 3, alla felskurna medföljer). två På med baksidan vackra stämplar finns notering Karlskrona "Praesenterat 3.10.1922, i Krigzrätten Toppeladugård<br />
trots 5<br />
ktt. senare Facit vidaresänt 18.000 kr. till en Portugisisk koloni. Monterad på del av albumblad. Ovanligt objekt. den 6 1000 800<br />
Julij 1636". 27.7.1921.<br />
100<br />
CA 174x7,167,14311,10 152cxz 20 öre kr Gustav paketadresskort II Adolf * med till Turkiet mycket med sällsynta 7 färgstarka vattenmärkesvarianten 145 öre postemblem vm linjer från + <strong>Göteborg</strong> KPV.<br />
2000<br />
A 151c+d 2 st 20 öre Gustav V en face ** i två olika papperssorter. Facit 2.000 kr.<br />
2-<br />
Vackert 5-1936. Intyg adresserat HOW Ankomststämplad Mycket brevomslag gott exemplar och till avgiftsbelagd Clas 3,3,3. Christersson Stjärn-märkt med 5+30 Horn i Facit. kurus av Åminne. turkiska frimärken Skrivet på Istanbul Svenska, 3000<br />
300<br />
A 152<br />
A 152Abzrenskrivning 20<br />
23-5-1936. 2 postfriska<br />
öre med<br />
medföljer.<br />
lila<br />
Adresskortet fem-strip<br />
stämpel<br />
Arkivanteckning med<br />
"COLONIAS"<br />
lite vm inklippt KPV. på Facit 1636.<br />
från<br />
vänster 8.000<br />
UPU i<br />
sida. kr.<br />
Bern, makulerad av Portugals Postverk<br />
Facit 5.600 kr.<br />
750 8002000<br />
senare vidaresänt till en Portugisisk<br />
Vackert adresserat brevomslag till Jacob Gustav koloni. Monterad<br />
de la Gardie. Vasa på del av albumblad. Ovanligt objekt. 800<br />
A 152Ca Gustav II Adolf 4-sidigt ** 18-block (två märken *) med Skrivet arkmarginal. på Svenska, Facit 2.500 renskrivning kr. med- 400<br />
A 152cxz 20 öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV.<br />
A 154 följer. Arkivanteckning 1638. 2000<br />
Intyg<br />
110 öre<br />
HOW<br />
** 5-strip.<br />
Mycket<br />
Facit<br />
gott exemplar<br />
7.500 kr.<br />
3,3,3. Stjärn-märkt i Facit.<br />
3000 1100<br />
A 155x5 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />
A 152Abz 2 Gustav postfriska Vasa fem-strip 140 öre med ** 5-strip. vm KPV. Facit Facit 3.750 8.000 kr. kr. 800 500<br />
A 155 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />
A 152Ca Gustav 140 öre II ** Adolf vm bz. 4-sidigt Facit ** 1.400 18-block kr. (två märken *) med arkmarginal. Facit 2.500 kr. 400 200<br />
A 160 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000<br />
A 154 110 45 öre öre postemblem ** 5-strip. Facit typ 7.500 1 ** med kr. bra tandning. Facit 1.700 kr. 1100 300<br />
A 162cxz Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />
A 155x5 Gustav 60 öre Postemblem Vasa 140 öre typ ** 1 5-strip. med vattenmärke Facit 3.750 kr. våglinjer + KPV, en mycket svår variant trots 5 500<br />
titlar. ktt. Utan Facit innehåll 18.000 med kr. daterad på fliken Postemblem<br />
31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 10002000<br />
A 155 140 öre ** vm bz. Facit 1.400 kr. 200<br />
C 174x7,167,14311,10 Vackert adresserat kr paketadresskort brevomslag till utan Turkiet innehåll med 7 till färgstarka Krigskollegiet 145 öre i Stockholm postemblem från från Casper <strong>Göteborg</strong> Ko2-<br />
A 160<br />
skull<br />
45<br />
(enligt<br />
öre postemblem<br />
vaxsigill på<br />
typ<br />
baksidan)<br />
1 ** med<br />
tysk<br />
bra tandning.<br />
adress med<br />
Facit<br />
översättning.<br />
1.700 kr.<br />
Arkivanteckning 1648.<br />
300<br />
5-1936. Ankomststämplad och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul 2000<br />
A 162cxz<br />
Vackert<br />
60<br />
23-5-1936.<br />
öre<br />
adresserat<br />
Postemblem<br />
Adresskortet brevomslag<br />
typ 1<br />
lite<br />
med<br />
till inklippt<br />
vattenmärke<br />
Amiralitetsrådet, på vänster<br />
våglinjer<br />
sida. utan Facit<br />
+<br />
innehåll<br />
KPV,<br />
5.600<br />
en<br />
med<br />
mycket<br />
kr. notering<br />
svår variant<br />
på fliken<br />
trots 5 750<br />
"Praesent<br />
ktt. Facit<br />
den<br />
18.000<br />
30 Maij<br />
kr.<br />
1000<br />
1649". 2000<br />
C 174x7,167,14311,10 kr paketadresskort till Turkiet med 7 färgstarka 145 öre postemblem från <strong>Göteborg</strong> 2-<br />
5-1936. Ankomststämplad och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul<br />
håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />
23-5-1936. Adresskortet lite inklippt på vänster sida. Facit 5.600 kr.<br />
750 2000<br />
358<br />
359<br />
12<br />
360<br />
F 13<br />
361<br />
362<br />
14<br />
363<br />
F 15<br />
364<br />
16<br />
F 365 17<br />
C 40 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika enbart på postemblem. 800<br />
C Lot med 14 st ** 5-strip Postemblem: 156a, Kronopost 157, 158, 160, 162a, 164, 166b, 168a, 168c,<br />
169a, 169cx, 170a, 173b, 174c. Några enstaka exemplar * Facit 35.000 kr.<br />
4500<br />
Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300<br />
A 175Acx 15 öre violett med vm cx, 1 nkt tandrad. Facit 8.500 kr. 800<br />
Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />
C 176-195 Nästan komplett set med ** 5-strip 15-145 öre (F.175 + 189, 40 öre typ 1 saknas). Bla<br />
Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland.<br />
F179Ab, F190b. Något enstaka exemplar * Facit 50.000 kr.<br />
70001500<br />
A 177Cc Brevomslag<br />
15 öre röd<br />
utan<br />
Profil<br />
innehåll,<br />
vänster<br />
med<br />
på vitt<br />
fjäderrest<br />
papper<br />
i<br />
**<br />
sigillet.<br />
och välcentrerat.<br />
Från Skara<br />
Facit<br />
till<br />
1.000<br />
Huseby<br />
kr.<br />
med not.<br />
150<br />
"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp.<br />
A 177Cx3+143 50 öre Tilläggsfrankerat 15 öre kortbref sänt Express från Teckomatorp 5.8.1929 till<br />
300<br />
Brevomslag<br />
Danmark.<br />
1867<br />
Ankomststämplat.<br />
med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 200<br />
A 181,187af kronobrefbärare<br />
10 öre Brevkort<br />
skyndsammast<br />
med 35+20 öre<br />
och<br />
tillägg<br />
af<br />
för<br />
dem<br />
Express<br />
i natt".<br />
till Tjeckoslovakien avstämplat Frövi<br />
300<br />
Fribrevomslag 3.8.1932. 3-färgs 1710 med frankering tre handritade av samma öppna utgåva. kronor, Vackert. ställd till Gripsholm. 300 300<br />
A 181a Brev Lot med med 1 brun/vit 10 x 20 357 öre fjäder orange i stort **. vaxsigill Facit 4.500 "Östgöta" kr. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300<br />
366<br />
F 18<br />
367<br />
368<br />
369<br />
F 19<br />
370<br />
371<br />
F 20<br />
372<br />
F 373 21<br />
358<br />
374<br />
359 22<br />
375<br />
376 360<br />
F<br />
377 361 23<br />
378 362 24<br />
379 363 25<br />
380<br />
26<br />
364 381<br />
382<br />
F 27<br />
365<br />
383 366<br />
28<br />
367<br />
384<br />
F 368 29<br />
369<br />
385 370<br />
371<br />
A 184 till Stratomta, 25 öre orange, vidarebefordrat vitt papper i och postfrisk emottaget Lyx kvalitet. av fyra Facit olika 800 personer. kr +. Daterat 14-15 april 1809.<br />
200 700<br />
A 186 30 öre par med kraftigt genomgående dragspel. Riss i högra märket. 100<br />
A 186 30 öre brun singel på lokalt rekommenderat brevkort Tranås 14-11-1935. 200<br />
april 1809. 700<br />
A 186b 30 öre orangeaktigt brun i postfriskt Prakt/Lyx kvalitet. Facit 800 kr +. 200<br />
A 193 85 öre blågrön med Praktstämpel <strong>Göteborg</strong> 1 PAK.A, 24-4-1928. 150<br />
C 98 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika orter. Mycket bra märkeskvalitet. 1700<br />
Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />
A 196-210<br />
hastig Kongressen kronoskjuts komplett för Kongl. stämplad Westmanlands serie. Facit Reg:te". 9.000 kr. 1500<br />
1500<br />
A 199<br />
Brev 20 med öre 1 med Brun/svart LYX stämpel fjäder Tollarp Gustav på Emb. 24.10.1929 V profil Br. Till Berg samt vänster<br />
sänt vackert från "dragspel" Wettlanda horisontellt den 20 april över 1815. hela<br />
Innehåll märket. "Wäg-Route" Ovanligt.<br />
600<br />
C 40 märken med utvalda angående vackra Militärtransport stämplar, alla olika av tyger enbart från på Fredricstad postemblem. till <strong>Göteborg</strong>. 8001500<br />
A 201a Kongressen 30 öre Prakt stämplad Klinten 17.8.1924. 100<br />
C Brev Lot med med 1 vit 14 fjäder st ** 5-strip daterad Postemblem: 9 sept 1826 156a, sänt 157, till Major 158, 160, vid Westgötha 162a, 164, 166b, Dahls 168a, Regemente 168c, i<br />
A 202<br />
Gobyn<br />
Åhus<br />
169a, med<br />
26.7.1924<br />
169cx, innehåll 170a,<br />
Prakt<br />
gällande 173b,<br />
stpl.<br />
utseende 174c. Några av enstaka Fullmäktig exemplar för soldaterna * Facit 35.000 Esping kr. och Örn vid Sun- 4500 150<br />
A 205<br />
A 175Acx dahls 50 15 Häradsrätt öre Kongressen violett i med Brottmål. vm med cx, Lyx 1 nkt stämpel tandrad. Katrineholm Facit 8.500 9-8-1924. kr. 300 800 700<br />
A 208-10<br />
C 176-195 Högvalörerna<br />
Brev Nästan med 1 komplett Kongressen<br />
gråbrun fjäder set med daterad ** **, 5-strip 5 kr med<br />
15 15-145 mycket<br />
jan 1845 öre i (F.175 bra centrering,<br />
Sommerstad. + 189, 40 1<br />
"Ordres" öre kr med typ sänt 1 en saknas). ngt ojämn<br />
till kronofjär- Bla<br />
tandrad.<br />
dingsman F179Ab, Facit<br />
i Hult, F190b. 7.900<br />
Wisnums Något kr.<br />
Socken, enstaka med exemplar notering * Facit "angående 50.000 kr.<br />
1200<br />
Brottmålsstemningar". 7000 700<br />
A 211-25<br />
A 177Cc Komplett<br />
Lot med 15 öre 9 brev röd * Profil serie Föreningen<br />
med vänster 3 kronoslingor på vitt i god papper kvalitet.<br />
1735-1806 ** och Facit<br />
de välcentrerat. 6.500 kr. 600<br />
flesta med Facit militära 1.000 adresser kr. / Soldatpost. 150<br />
1200<br />
A 212cx<br />
A 177Cx3+143 10 öre ** Fyrblock Föreningen med vm. Cx. Facit 1.200 kr. 200<br />
Lot med 50 öre 15 Tilläggsfrankerat brev med 3-4-5 15 slingor öre kortbref 1810-1853, sänt Express de flesta från med Teckomatorp militära adresser 5.8.1929 / Soldatpost. till<br />
A 214 Föreningen 20 öre LYX stämplad Stockholm 16, 14.9.1924. 1001500<br />
Lot med<br />
Danmark.<br />
tre brevomslag,<br />
Ankomststämplat.<br />
200<br />
varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />
A 216b 181,187 Föreningen 10 öre Brevkort 30 öre med grönaktigt 35+20 öre blå tillägg vackert för stämplad Express till UPU Tjeckoslovakien 16.8.1924. avstämplat Frövi 100<br />
ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />
A 220 50 3.8.1932. öre med 3-färgs postal frankering stämpel "Paketpostavdel- av samma utgåva. (Br)yggaregatan Vackert. inom ram. Förmodligen en 300<br />
A 181a "avhämtas" Lot med 10 x stämpel 20 öre från orange paketavi. **. Facit Några 4.500 ktt. kr. 300 100<br />
korta splittrade fjädrar.<br />
A 223x4 1 Kr. Föreningen i vackert stämplat fyrblock med arkmarginal Stockholm 2, 5-12-1928.<br />
600<br />
A 184 25 öre orange, vitt papper i postfrisk Lyx kvalitet. Facit 800 kr +.<br />
Brev Facit med 3.200 innehåll kr ++. 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 200<br />
800<br />
A 186<br />
C reds 30<br />
Stämplad kompani öre par i med<br />
Lot Rangstorp kraftigt<br />
med Föreningen från genomgående Råda. 10 Innehåll dragspel.<br />
öre cx + cxz, ang. Riss<br />
30 Lärokurs i högra<br />
öre grönakt.blå för märket. korpralskolorna. 100<br />
x 4, högvalörer 1-5 kr<br />
700<br />
A 186 Brev samt<br />
30 (Lägreståndsvikning) öre<br />
blandade<br />
brun singel<br />
valörer.<br />
på lokalt med Kongressen<br />
rekommenderat innehåll 5 7 x sept 10 öre<br />
brevkort 1838. cx + En dubletter<br />
Tranås vacker 14-11-1935.<br />
upptill GUL fjäder 50 öre. samt Totalt kronoslinga 40<br />
200<br />
A 186b från Tössbo märken 30 öre orangeaktigt Compagni med högt katalogvärde.<br />
till brun Soldaten i postfriskt 669 Prakt/Lyx Kron. kvalitet. Facit 800 kr +. 200 9001500<br />
CA 193 Stämplad 85 öre blågrön dublettlot med Kongress/Förening Praktstämpel <strong>Göteborg</strong> 160 1 märken, PAK.A, även 24-4-1928. några *. Bl.a. 60ö (8) 80ö (6) 1kr 150<br />
C (5) 98 märken 2 kr (6) 5 med kr (4). utvalda Blandad vackra kvalitet stämplar, med högt alla olika katalogvärde. orter. Mycket bra märkeskvalitet. 3000 1700<br />
372 386 A 226-30 196-210 Komplett Kongressen serie komplett Gustav stämplad V 70 år med serie. svag Facit lila 9.000 stämpel kr. "Especimen" makulerad av Portugals 1500<br />
Postverk vid mottagandet från UPU i Bern, senare vidaresänt till en Portugisisk koloni,<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong><br />
373 A 199 20 öre med LYX stämpel Tollarp 24.10.1929 samt vackert "dragspel" horisontellt över hela<br />
i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />
monterat märket. Ovanligt. på del av albumblad. Ovanligt.<br />
500 600