26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

344 336<br />

337 340<br />

345 338<br />

341<br />

346 339<br />

340<br />

347<br />

342<br />

348 341<br />

1 343<br />

349<br />

342<br />

350 2<br />

344<br />

343 351<br />

352 345<br />

353 346<br />

F 344<br />

354 3<br />

355 347<br />

F 345 4<br />

356 348<br />

346<br />

357 349<br />

347<br />

F 5<br />

348<br />

350<br />

F 6 351<br />

349<br />

352<br />

F 7<br />

350 353<br />

351 354<br />

352 355<br />

F 8<br />

353 356<br />

354<br />

F 9 357<br />

355<br />

F<br />

356<br />

10<br />

357<br />

F 11<br />

A<br />

Lot mest stående lejon med några bättre vm, bla 142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a +<br />

AC H18 I+II b 2 Lot<br />

samt ** med häften, 14<br />

324 CB, 10 st ** öre 5-strip<br />

blandad lila Stående Stående<br />

kvalitet. lejon. Lejon: Både 140A, typ 140Ab, I och II. 142Acx, Facit 6.000 142Ecxz, kr. 143Acxz, 143cc, 900 300<br />

A 149C<br />

143A, 144Acx, 145Ea, 145A, 145Ecx, 146Ab, 146Eb, 148A. Några enstaka exemplar * 1600<br />

A H20 10 5 öre öre grön Gustav Stående V en lejon face i ** ** häfte. 6-block. Facit Facit 1.700 1.560 kr. kr. 200 250<br />

A 6 olika valörer överstämplade med lila stämpel"Colonias" från UPU i Bern, makulerade av<br />

A 150 15 21 öre märken x 3, med alla felskurna utvalda vackra två med stämplar, vackra stämplar mest Lejon Karlskrona F.140-523.10.1922, Toppeladugård 300<br />

Portugals postverk senare vidaresänd till Portugisisk koloni. Möjligen den enda<br />

C 27.7.1921. Lot 100<br />

kvarvarande<br />

med 14 st<br />

kompletta<br />

** 5-strip Stående<br />

serien av<br />

Lejon: Gustav Stående<br />

140A, Sverige Lejon<br />

140Ab, II Adolf utgåvan.<br />

142Acx,<br />

Monterad<br />

142Ecxz,<br />

på del<br />

143Acxz,<br />

av albumblad.<br />

143cc, 1800<br />

A 151c+d<br />

C<br />

2 143A,<br />

5<br />

st<br />

olika<br />

20 144Acx,<br />

lösenbelagda<br />

öre Gustav 145Ea, V en<br />

försändelser<br />

145A, face ** 145Ecx, i två<br />

(från<br />

olika 146Ab,<br />

utställningssamling)<br />

papperssorter. 146Eb, 148A. Facit<br />

till<br />

Några 2.000<br />

Frankrike<br />

enstaka kr.<br />

(3)<br />

exemplar<br />

Italien (1)<br />

* 1600<br />

och<br />

300<br />

A 152 20 6<br />

USA<br />

olika öre (1) med valörer<br />

1921-1937. lila överstämplade stämpel "COLONIAS" med lila från Förfilateli<br />

stämpel"Colonias" UPU i Bern, makulerad från UPU av i Bern, Portugals makulerade Postverk av 600<br />

C senare Portugals<br />

Odaterat 10 olika vidaresänt<br />

officiellt försändelser<br />

postverk till senare en<br />

brev utan från Portugisisk<br />

poststämplar utställningssamling.<br />

vidaresänd koloni. till Portugisisk Monterad<br />

med innehåll Bla intyg,<br />

koloni. på<br />

signerat studsbrev, del Möjligen av albumblad.<br />

Palmkrantz, inbetalningskort,<br />

den enda Ovanligt objekt. 800<br />

A 152cxz 20 kvarvarande Körning L-län,<br />

adresserat skyddsperforering, öre Gustav kompletta II Adolf<br />

"a Son Logis" felperforerat * serien med mycket av<br />

i bostaden. märke,<br />

Stående sällsynta<br />

Intressant. sorgbrev,<br />

Lejon vattenmärkesvarianten utgåvan.<br />

skeppspost,<br />

Monterad<br />

svarskort<br />

på vm del<br />

från linjer av<br />

Finland,<br />

albumblad. + KPV. 1800<br />

C Intyg 5 200<br />

brevframsida<br />

olika HOW lösenbelagda Mycket till Grekland. gott försändelser exemplar 3,3,3. (från utställningssamling) Stjärn-märkt i Facit. till Frankrike (3) Italien (1) och 3000 600<br />

A 152AbzFörfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />

A 2 USA<br />

Lot postfriska mest<br />

(1) 1921-1937. fem-strip med vm KPV. Facit 8.000 kr. 800 600<br />

stående lejon med några bättre vm, bla 142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a +<br />

CA 152Ca Gustav 10<br />

b samt<br />

olika<br />

324 II försändelser Adolf CB, 4-sidigt blandad<br />

från ** kvalitet. 18-block utställningssamling. (två märken Bla *) med intyg, arkmarginal. studsbrev, inbetalningskort,<br />

Facit 2.500 kr. 400 300<br />

A 154 149C 110 skyddsperforering,<br />

10 öre Gustav ** 5-strip. V en Facit felperforerat<br />

face 7.500 i ** 6-block. kr. märke,<br />

Facit<br />

sorgbrev,<br />

1.560 kr.<br />

skeppspost, svarskort från Finland, 1100 200<br />

Kurirpost<br />

A 155x5 150 Gustav<br />

brevframsida<br />

Vasa 140<br />

till Grekland.<br />

600<br />

15 öre x 3, alla felskurna öre ** 5-strip. två med Facit vackra 3.750 stämplar kr. Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård 500<br />

A Brev Lot med mest komplett stående och lejon långt med innehåll några daterat bättre vm, Rise bla på 142Ea. FRÖSÖN Även 14-5-1719, lite annat: Slottet gällande F.233 transport a +<br />

A 155 140 27.7.1921. öre ** vm bz. Facit 1.400 kr. 200 100<br />

av fältkassan b samt 324 från CB, Frösön blandad till kvalitet. Gävle. Förtydligande av text medföljer. 300<br />

A 160 151c+d 45 2 st öre 20 postemblem öre Gustav V typ en 1 face ** med ** i bra två olika tandning. papperssorter. Facit 1.700 Facit kr. 2.000 kr. 300 600<br />

A 149C<br />

Vackert 10 öre adresserat Gustav V brev en face med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

A 162cxz 152 60 20 öre Postemblem med lila stämpel typ 349i<br />

** 6-block. Facit 1.560 kr.<br />

1 "COLONIAS" med vattenmärke från UPU våglinjer i Bern, + KPV, makulerad 356<br />

200<br />

en mycket av Portugals svår variant Postverk<br />

A 150 tyska 15 (översättning öre x 3, alla felskurna medföljer). två På med baksidan vackra stämplar finns notering Karlskrona "Praesenterat 3.10.1922, i Krigzrätten Toppeladugård<br />

trots 5<br />

ktt. senare Facit vidaresänt 18.000 kr. till en Portugisisk koloni. Monterad på del av albumblad. Ovanligt objekt. den 6 1000 800<br />

Julij 1636". 27.7.1921.<br />

100<br />

CA 174x7,167,14311,10 152cxz 20 öre kr Gustav paketadresskort II Adolf * med till Turkiet mycket med sällsynta 7 färgstarka vattenmärkesvarianten 145 öre postemblem vm linjer från + <strong>Göteborg</strong> KPV.<br />

2000<br />

A 151c+d 2 st 20 öre Gustav V en face ** i två olika papperssorter. Facit 2.000 kr.<br />

2-<br />

Vackert 5-1936. Intyg adresserat HOW Ankomststämplad Mycket brevomslag gott exemplar och till avgiftsbelagd Clas 3,3,3. Christersson Stjärn-märkt med 5+30 Horn i Facit. kurus av Åminne. turkiska frimärken Skrivet på Istanbul Svenska, 3000<br />

300<br />

A 152<br />

A 152Abzrenskrivning 20<br />

23-5-1936. 2 postfriska<br />

öre med<br />

medföljer.<br />

lila<br />

Adresskortet fem-strip<br />

stämpel<br />

Arkivanteckning med<br />

"COLONIAS"<br />

lite vm inklippt KPV. på Facit 1636.<br />

från<br />

vänster 8.000<br />

UPU i<br />

sida. kr.<br />

Bern, makulerad av Portugals Postverk<br />

Facit 5.600 kr.<br />

750 8002000<br />

senare vidaresänt till en Portugisisk<br />

Vackert adresserat brevomslag till Jacob Gustav koloni. Monterad<br />

de la Gardie. Vasa på del av albumblad. Ovanligt objekt. 800<br />

A 152Ca Gustav II Adolf 4-sidigt ** 18-block (två märken *) med Skrivet arkmarginal. på Svenska, Facit 2.500 renskrivning kr. med- 400<br />

A 152cxz 20 öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV.<br />

A 154 följer. Arkivanteckning 1638. 2000<br />

Intyg<br />

110 öre<br />

HOW<br />

** 5-strip.<br />

Mycket<br />

Facit<br />

gott exemplar<br />

7.500 kr.<br />

3,3,3. Stjärn-märkt i Facit.<br />

3000 1100<br />

A 155x5 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

A 152Abz 2 Gustav postfriska Vasa fem-strip 140 öre med ** 5-strip. vm KPV. Facit Facit 3.750 8.000 kr. kr. 800 500<br />

A 155 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />

A 152Ca Gustav 140 öre II ** Adolf vm bz. 4-sidigt Facit ** 1.400 18-block kr. (två märken *) med arkmarginal. Facit 2.500 kr. 400 200<br />

A 160 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000<br />

A 154 110 45 öre öre postemblem ** 5-strip. Facit typ 7.500 1 ** med kr. bra tandning. Facit 1.700 kr. 1100 300<br />

A 162cxz Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

A 155x5 Gustav 60 öre Postemblem Vasa 140 öre typ ** 1 5-strip. med vattenmärke Facit 3.750 kr. våglinjer + KPV, en mycket svår variant trots 5 500<br />

titlar. ktt. Utan Facit innehåll 18.000 med kr. daterad på fliken Postemblem<br />

31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 10002000<br />

A 155 140 öre ** vm bz. Facit 1.400 kr. 200<br />

C 174x7,167,14311,10 Vackert adresserat kr paketadresskort brevomslag till utan Turkiet innehåll med 7 till färgstarka Krigskollegiet 145 öre i Stockholm postemblem från från Casper <strong>Göteborg</strong> Ko2-<br />

A 160<br />

skull<br />

45<br />

(enligt<br />

öre postemblem<br />

vaxsigill på<br />

typ<br />

baksidan)<br />

1 ** med<br />

tysk<br />

bra tandning.<br />

adress med<br />

Facit<br />

översättning.<br />

1.700 kr.<br />

Arkivanteckning 1648.<br />

300<br />

5-1936. Ankomststämplad och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul 2000<br />

A 162cxz<br />

Vackert<br />

60<br />

23-5-1936.<br />

öre<br />

adresserat<br />

Postemblem<br />

Adresskortet brevomslag<br />

typ 1<br />

lite<br />

med<br />

till inklippt<br />

vattenmärke<br />

Amiralitetsrådet, på vänster<br />

våglinjer<br />

sida. utan Facit<br />

+<br />

innehåll<br />

KPV,<br />

5.600<br />

en<br />

med<br />

mycket<br />

kr. notering<br />

svår variant<br />

på fliken<br />

trots 5 750<br />

"Praesent<br />

ktt. Facit<br />

den<br />

18.000<br />

30 Maij<br />

kr.<br />

1000<br />

1649". 2000<br />

C 174x7,167,14311,10 kr paketadresskort till Turkiet med 7 färgstarka 145 öre postemblem från <strong>Göteborg</strong> 2-<br />

5-1936. Ankomststämplad och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

23-5-1936. Adresskortet lite inklippt på vänster sida. Facit 5.600 kr.<br />

750 2000<br />

358<br />

359<br />

12<br />

360<br />

F 13<br />

361<br />

362<br />

14<br />

363<br />

F 15<br />

364<br />

16<br />

F 365 17<br />

C 40 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika enbart på postemblem. 800<br />

C Lot med 14 st ** 5-strip Postemblem: 156a, Kronopost 157, 158, 160, 162a, 164, 166b, 168a, 168c,<br />

169a, 169cx, 170a, 173b, 174c. Några enstaka exemplar * Facit 35.000 kr.<br />

4500<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300<br />

A 175Acx 15 öre violett med vm cx, 1 nkt tandrad. Facit 8.500 kr. 800<br />

Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

C 176-195 Nästan komplett set med ** 5-strip 15-145 öre (F.175 + 189, 40 öre typ 1 saknas). Bla<br />

Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland.<br />

F179Ab, F190b. Något enstaka exemplar * Facit 50.000 kr.<br />

70001500<br />

A 177Cc Brevomslag<br />

15 öre röd<br />

utan<br />

Profil<br />

innehåll,<br />

vänster<br />

med<br />

på vitt<br />

fjäderrest<br />

papper<br />

i<br />

**<br />

sigillet.<br />

och välcentrerat.<br />

Från Skara<br />

Facit<br />

till<br />

1.000<br />

Huseby<br />

kr.<br />

med not.<br />

150<br />

"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp.<br />

A 177Cx3+143 50 öre Tilläggsfrankerat 15 öre kortbref sänt Express från Teckomatorp 5.8.1929 till<br />

300<br />

Brevomslag<br />

Danmark.<br />

1867<br />

Ankomststämplat.<br />

med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 200<br />

A 181,187af kronobrefbärare<br />

10 öre Brevkort<br />

skyndsammast<br />

med 35+20 öre<br />

och<br />

tillägg<br />

af<br />

för<br />

dem<br />

Express<br />

i natt".<br />

till Tjeckoslovakien avstämplat Frövi<br />

300<br />

Fribrevomslag 3.8.1932. 3-färgs 1710 med frankering tre handritade av samma öppna utgåva. kronor, Vackert. ställd till Gripsholm. 300 300<br />

A 181a Brev Lot med med 1 brun/vit 10 x 20 357 öre fjäder orange i stort **. vaxsigill Facit 4.500 "Östgöta" kr. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300<br />

366<br />

F 18<br />

367<br />

368<br />

369<br />

F 19<br />

370<br />

371<br />

F 20<br />

372<br />

F 373 21<br />

358<br />

374<br />

359 22<br />

375<br />

376 360<br />

F<br />

377 361 23<br />

378 362 24<br />

379 363 25<br />

380<br />

26<br />

364 381<br />

382<br />

F 27<br />

365<br />

383 366<br />

28<br />

367<br />

384<br />

F 368 29<br />

369<br />

385 370<br />

371<br />

A 184 till Stratomta, 25 öre orange, vidarebefordrat vitt papper i och postfrisk emottaget Lyx kvalitet. av fyra Facit olika 800 personer. kr +. Daterat 14-15 april 1809.<br />

200 700<br />

A 186 30 öre par med kraftigt genomgående dragspel. Riss i högra märket. 100<br />

A 186 30 öre brun singel på lokalt rekommenderat brevkort Tranås 14-11-1935. 200<br />

april 1809. 700<br />

A 186b 30 öre orangeaktigt brun i postfriskt Prakt/Lyx kvalitet. Facit 800 kr +. 200<br />

A 193 85 öre blågrön med Praktstämpel <strong>Göteborg</strong> 1 PAK.A, 24-4-1928. 150<br />

C 98 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika orter. Mycket bra märkeskvalitet. 1700<br />

Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />

A 196-210<br />

hastig Kongressen kronoskjuts komplett för Kongl. stämplad Westmanlands serie. Facit Reg:te". 9.000 kr. 1500<br />

1500<br />

A 199<br />

Brev 20 med öre 1 med Brun/svart LYX stämpel fjäder Tollarp Gustav på Emb. 24.10.1929 V profil Br. Till Berg samt vänster<br />

sänt vackert från "dragspel" Wettlanda horisontellt den 20 april över 1815. hela<br />

Innehåll märket. "Wäg-Route" Ovanligt.<br />

600<br />

C 40 märken med utvalda angående vackra Militärtransport stämplar, alla olika av tyger enbart från på Fredricstad postemblem. till <strong>Göteborg</strong>. 8001500<br />

A 201a Kongressen 30 öre Prakt stämplad Klinten 17.8.1924. 100<br />

C Brev Lot med med 1 vit 14 fjäder st ** 5-strip daterad Postemblem: 9 sept 1826 156a, sänt 157, till Major 158, 160, vid Westgötha 162a, 164, 166b, Dahls 168a, Regemente 168c, i<br />

A 202<br />

Gobyn<br />

Åhus<br />

169a, med<br />

26.7.1924<br />

169cx, innehåll 170a,<br />

Prakt<br />

gällande 173b,<br />

stpl.<br />

utseende 174c. Några av enstaka Fullmäktig exemplar för soldaterna * Facit 35.000 Esping kr. och Örn vid Sun- 4500 150<br />

A 205<br />

A 175Acx dahls 50 15 Häradsrätt öre Kongressen violett i med Brottmål. vm med cx, Lyx 1 nkt stämpel tandrad. Katrineholm Facit 8.500 9-8-1924. kr. 300 800 700<br />

A 208-10<br />

C 176-195 Högvalörerna<br />

Brev Nästan med 1 komplett Kongressen<br />

gråbrun fjäder set med daterad ** **, 5-strip 5 kr med<br />

15 15-145 mycket<br />

jan 1845 öre i (F.175 bra centrering,<br />

Sommerstad. + 189, 40 1<br />

"Ordres" öre kr med typ sänt 1 en saknas). ngt ojämn<br />

till kronofjär- Bla<br />

tandrad.<br />

dingsman F179Ab, Facit<br />

i Hult, F190b. 7.900<br />

Wisnums Något kr.<br />

Socken, enstaka med exemplar notering * Facit "angående 50.000 kr.<br />

1200<br />

Brottmålsstemningar". 7000 700<br />

A 211-25<br />

A 177Cc Komplett<br />

Lot med 15 öre 9 brev röd * Profil serie Föreningen<br />

med vänster 3 kronoslingor på vitt i god papper kvalitet.<br />

1735-1806 ** och Facit<br />

de välcentrerat. 6.500 kr. 600<br />

flesta med Facit militära 1.000 adresser kr. / Soldatpost. 150<br />

1200<br />

A 212cx<br />

A 177Cx3+143 10 öre ** Fyrblock Föreningen med vm. Cx. Facit 1.200 kr. 200<br />

Lot med 50 öre 15 Tilläggsfrankerat brev med 3-4-5 15 slingor öre kortbref 1810-1853, sänt Express de flesta från med Teckomatorp militära adresser 5.8.1929 / Soldatpost. till<br />

A 214 Föreningen 20 öre LYX stämplad Stockholm 16, 14.9.1924. 1001500<br />

Lot med<br />

Danmark.<br />

tre brevomslag,<br />

Ankomststämplat.<br />

200<br />

varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

A 216b 181,187 Föreningen 10 öre Brevkort 30 öre med grönaktigt 35+20 öre blå tillägg vackert för stämplad Express till UPU Tjeckoslovakien 16.8.1924. avstämplat Frövi 100<br />

ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />

A 220 50 3.8.1932. öre med 3-färgs postal frankering stämpel "Paketpostavdel- av samma utgåva. (Br)yggaregatan Vackert. inom ram. Förmodligen en 300<br />

A 181a "avhämtas" Lot med 10 x stämpel 20 öre från orange paketavi. **. Facit Några 4.500 ktt. kr. 300 100<br />

korta splittrade fjädrar.<br />

A 223x4 1 Kr. Föreningen i vackert stämplat fyrblock med arkmarginal Stockholm 2, 5-12-1928.<br />

600<br />

A 184 25 öre orange, vitt papper i postfrisk Lyx kvalitet. Facit 800 kr +.<br />

Brev Facit med 3.200 innehåll kr ++. 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 200<br />

800<br />

A 186<br />

C reds 30<br />

Stämplad kompani öre par i med<br />

Lot Rangstorp kraftigt<br />

med Föreningen från genomgående Råda. 10 Innehåll dragspel.<br />

öre cx + cxz, ang. Riss<br />

30 Lärokurs i högra<br />

öre grönakt.blå för märket. korpralskolorna. 100<br />

x 4, högvalörer 1-5 kr<br />

700<br />

A 186 Brev samt<br />

30 (Lägreståndsvikning) öre<br />

blandade<br />

brun singel<br />

valörer.<br />

på lokalt med Kongressen<br />

rekommenderat innehåll 5 7 x sept 10 öre<br />

brevkort 1838. cx + En dubletter<br />

Tranås vacker 14-11-1935.<br />

upptill GUL fjäder 50 öre. samt Totalt kronoslinga 40<br />

200<br />

A 186b från Tössbo märken 30 öre orangeaktigt Compagni med högt katalogvärde.<br />

till brun Soldaten i postfriskt 669 Prakt/Lyx Kron. kvalitet. Facit 800 kr +. 200 9001500<br />

CA 193 Stämplad 85 öre blågrön dublettlot med Kongress/Förening Praktstämpel <strong>Göteborg</strong> 160 1 märken, PAK.A, även 24-4-1928. några *. Bl.a. 60ö (8) 80ö (6) 1kr 150<br />

C (5) 98 märken 2 kr (6) 5 med kr (4). utvalda Blandad vackra kvalitet stämplar, med högt alla olika katalogvärde. orter. Mycket bra märkeskvalitet. 3000 1700<br />

372 386 A 226-30 196-210 Komplett Kongressen serie komplett Gustav stämplad V 70 år med serie. svag Facit lila 9.000 stämpel kr. "Especimen" makulerad av Portugals 1500<br />

Postverk vid mottagandet från UPU i Bern, senare vidaresänt till en Portugisisk koloni,<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong><br />

373 A 199 20 öre med LYX stämpel Tollarp 24.10.1929 samt vackert "dragspel" horisontellt över hela<br />

i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

monterat märket. Ovanligt. på del av albumblad. Ovanligt.<br />

500 600