26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sällsynt adressland. 11-25 kända brev 1920-1938.<br />

400<br />

319 A 143A 5 öre stående lejon med vm bz mitt på märket. Välcentrerat och med bra tandning,<br />

stämplat 1928 med del av andra stämpel. Mycket svårt vm.<br />

1200<br />

320<br />

321<br />

313<br />

A 143Cx4<br />

C 144-146<br />

A<br />

Vackert stämplat fyrblock PKP 28A 28.9.1932 på brev till Danmark.<br />

10 öre lila typ I och II, samt 10 öre grön Sverige typ I **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av<br />

utställningsblad, ASEA privat reklamkort bla med från F146Cb Sveriges * typ första II i svartaktigt flygpost Tureberg violet färg. 21.9.1912, Totalt 34 den märken ovanligare och 5<br />

försändelser.<br />

av tre flygningar. Detta kort nämns inte Förfilateli<br />

i Lünings bok. Få kända !<br />

100<br />

3000 600<br />

322 314 1 AC 144A 140, 143 v2<br />

Odaterat<br />

10 5 öre officiellt grön grön, typ typ<br />

brev I och 1 i<br />

utan<br />

* II (mkt **/*/o poststämplar<br />

lätta Nyans fastsättarspår) och med pappers-studie innehåll<br />

tête-bêche<br />

signerat på par delar med<br />

Palmkrantz, av huvudena utställnings-blad, Körning<br />

mot varandra.<br />

L-län, bla<br />

adresserat Facit F143Ae 13.000 "a * Son samt kr Logis" F143Aab ++. i bostaden. **. Totalt Intressant. 28 märken och 3 försändelser.<br />

2500 500<br />

200<br />

315 323 313 CA A144A 141-142 v2 bz 10 5 ASEA öre brunröd grön privat med typ reklamkort vm I och KPV, II **/*/o från typ Sveriges 1 Nyans * ostämplat och första pappers-studie 6-strip flygpost med Tureberg tête-bêche på delar 21.9.1912, av par utställningsblad, med den huvudena ovanligare bla mot<br />

2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

varandra. med av tre ** F141 flygningar. Bra med tandning. variant Detta Facit kort dubbelnos nämns 19.000 samt inte kr. i vm Lünings bz, även bok. F142Ea Få kända med ! lätta fastsättarspår 4000 3000700<br />

324 314 AC144E 140, 143 Stämplat Facit 5 öre 3.500 grön märke kr typ och I med och varianten vm II **/*/o cxz. dubbeltass. Nyans Facit 2.000 och Totalt pappers-studie kr. 23 märken på och delar 4 försändelser.<br />

av utställnings-blad, bla 200 600<br />

325 316 A 145 142 cz 10 5 F143Ae öre öre lejon stående * ostämplat samt lejon F143Aab på med blankett våglinjer **. Totalt 77 och "Kvitto 28 märken KPV. Kurirpost á erlagt Facit och belopp" 1.700 3 försändelser. kr. Gustafsberg 4-10-1927. 350 500<br />

317 315 AC143 141-142<br />

Betalning 5 5 öre öre trycksaksporto brunröd av Tullavgift typ I och Stockholm 19,07 II **/*/o kr för 18-9-1928 Nyans färgtryck och till pappers-studie från Puerto Tyskland. Rico, ej Lätt på ank.stpl. delar kantskada av Det utställningsblad, på finns vänster ingen sida. bla<br />

F 3 Brev Ovanlig sällsynthetsgradering med komplett ** dokumentation.<br />

F141 med och variant långt för denna innehåll dubbelnos destination daterat samt Rise då vm Puerto bz, på även FRÖSÖN Rico F142Ea ansågs 14-5-1719, med tillhöra lätta USA, gällande fastsättarspår transport 300<br />

326 A 145 av fältkassan Otillåtet förmodligen Facit 3.500 användade från en kr Frösön mycket och av varianten till halverad ovanligt Gävle. dubbeltass. destination. 10 Förtydligande öre stående Totalt av lejon 23 text märken på medföljer. inrikes och (lokalt) 4 försändelser. trycksaksjulkort 500 600 600<br />

F 318 4 316 AA143, 142 145 czVackert Hornsborg 3 5 x öre 5 adresserat öre lejon + 10 21-12-1925. ostämplat öre brev Stående med med Korrekt innehåll lejon våglinjer porto på daterat brev och 5 öre. Lidingö KPV. juli Ovanligt 1636 Facit 9-9-1930 till 1.700 ! Jacob till kr. Belgiska de la Gardie, Kongo, ej skrivet ank.stpl. på 1000 350<br />

327 317 AA145Ecxz 143 tyska 10 Sällsynt (översättning 5 öre Stående trycksaksporto adressland. medföljer). Lejon. 11-25 Stockholm Postfriskt kända På baksidan 8-strip 18-9-1928 brev 1920-1938. med finns vm till notering Puerto linjer + Rico, KPV. "Praesenterat ej Facit ank.stpl. 1.600 i Det Krigzrätten kr. finns ingen den 6 150 400<br />

319 328 A 145x6 143A Julij 1636". 60 5 sällsynthetsgradering öre öre stående rek brev lejon av 2:a med viktklassen för vm denna bz mitt destination <strong>Göteborg</strong> på märket. 24-4-1930 då Välcentrerat Puerto till Rico Uruguay. och ansågs med Först tillhöra bra tandning, adresserat USA, till<br />

2000<br />

F 5 Vackert Canada stämplat förmodligen adresserat via 1928 New en med brevomslag York, mycket del därifrån av ovanligt andra till Clas omdirigerat stämpel. destination. Christersson Mycket till Uruguay, svårt Horn vm. ank.stpl. av Åminne. Enbart Skrivet 4-10 brev på kända Svenska, 1200 500<br />

320 318 AA143Cx4 143, 145<br />

renskrivning till Vackert 3 Uruguay x 5 öre stämplat medföljer. + mellan 10 öre fyrblock 1920-1938. Arkivanteckning Stående PKP lejon 28A Horisontellt på 28.9.1932 1636. brev Lidingö veck på samt brev 9-9-1930 skador till Danmark. till på Belgiska bak klaffen. Kongo, ej ank.stpl. 100 400 2000<br />

F 329 321 6 AC 146 144-146Vackert 2 10 Sällsynt 1/2 öre adresserat Pence lila adressland. typ på I och brevomslag brev II, från samt 11-25 England 10 kända<br />

till öre Jacob till grön brev Sverige, de typ 1920-1938.<br />

la I **/*/o Gardie. sänt Nyans obehandlat Skrivet och pappers-studie på via Svenska, privat fartyg. renskrivning på delar av<br />

400<br />

med-<br />

319 A 143A<br />

följer. Adressatens utställningsblad, 5 öre stående<br />

Arkivanteckning agent lejon bla 1638. i med Sverige med F146Cb vm frankerar bz mitt * typ på med II märket. i svartaktigt 10 ö för Välcentrerat svenskt violet färg. inr och porto Totalt med Stockholm 34 bra märken tandning, 22-5- och 1939 5 200 2000<br />

F 330 7 A 146Cb<br />

Vackert 10 försändelser.<br />

stämplat öre adresserat inrikes 1928 vykort med<br />

brevomslag 20-8-1935, del av andra<br />

utan singelfrankerad stämpel. Mycket<br />

innehåll till Jacob med svårt<br />

de F.146Cb vm.<br />

la Gardie svartaktigt från Generalguvernören<br />

violett, stämplat 600 1200<br />

322 320 AA144A 143Cx4 v2<br />

över märke 10 Vackert<br />

Ingermanland öre Facit grön, stämplat 900 typ och 1 kr, i fyrblock * på Keksholms (mkt försändelse lätta PKP fastsättarspår) 28A<br />

län, ej 28.9.1932<br />

friherre noterat. Erik tête-bêche Ovanligt. på brev till<br />

Carlsson par Danmark.<br />

Gyllenstierna med huvudena af Ulaborg mot varandra. (1602- 700 100<br />

331 321 AC147, 144-146 192<br />

57). Assurerat Facit 10 öre<br />

Skrivet 13.000 lila<br />

på brev typ<br />

Svenska, kr (100 ++. I och kr) II,<br />

renskrivning frankerat samt 10 öre med grön<br />

medföljer. 25+50 typ I öre **/*/o<br />

Arkivanteckning från Nyans Kumla och 23-2-1925 pappers-studie<br />

1642. till Tyskland. på delar av 2500<br />

2000<br />

F<br />

323<br />

8<br />

A 144A v2 bz<br />

Vackert<br />

Korrekt 10 utställningsblad, öre grön<br />

adresserat<br />

porto med enligt vm bla<br />

brevomslag<br />

uträkning. KPV, med typ F146Cb 1 * ostämplat * typ II i svartaktigt 6-strip med violet tête-bêche färg. Totalt par med 34 märken huvudena och mot 5 200<br />

till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

332 C 147-148 25 + 30 öre **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av utställningsblad, bla ** fyrblock 30<br />

titlar.<br />

varandra. försändelser.<br />

Utan innehåll<br />

Bra tandning.<br />

med daterad<br />

Facit 19.000<br />

på fliken<br />

kr.<br />

4000 600<br />

31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />

324 322 AA144E 144A v2 öre Stämplat 10 C öre med grön, märke plåtskarvlinje typ med 1 i * vm (mkt och cxz. lätta "1"+"2" Facit fastsättarspår) 2.000 samt kr. 3 x 30 tête-bêche öre C på inkasserings par med huvudena postanvisning. mot varandra. 200<br />

F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

325 A 145 Totalt 10 Facit öre 15 stående 13.000 märken kr lejon ++. och på 5 försändelser.<br />

blankett 77 "Kvitto á erlagt belopp" Gustafsberg 4-10-1927. 600 2500<br />

333 323 AA147-148 144A v2 bzRekommenderat Luftpost vykort 25+30 öre Linköping 27-6-1924 till Finland, ank.stpl.<br />

2000<br />

Betalning 10 öre grön av Tullavgift med vm KPV, 19,07 typ kr för 1 * färgtryck ostämplat från 6-strip Tyskland. med tête-bêche Lätt kantskada par med på vänster huvudena sida. mot<br />

F 10 Vackert Luftpostportot adresserat gällde brevomslag bara i 39 till dagar Amiralitetsrådet, 23 juni-31 juli, utan 1924. innehåll med notering på fliken<br />

Ovanlig varandra. dokumentation.<br />

Bra tandning. Facit 19.000 kr.<br />

600 300 4000<br />

334 A 148 "Praesent Inrikes den reklamation 30 Maij 1649".<br />

326 324 AA145 144E<br />

Otillåtet Stämplat användade märke med med av halverad vm 30 cxz. öre Facit Stående 10 öre 2.000 stående lejon kr. Prakt lejon stämplad på inrikes Riddarhyttan (lokalt) trycksaksjulkort<br />

27-4-1923. 200 2000<br />

F 11 325 A 145 Vackert Ovanlig Hornsborg 10 adresserat öre frankering. stående 21-12-1925. brevomslag lejon på Korrekt blankett till Gabriel porto 77 "Kvitto 5 öre. Bengtsson á Ovanligt erlagt belopp" Oxenstierna ! Gustafsberg i Stockholm, 4-10-1927. utan inne- 1000 400<br />

335 327 A 148 145Ecxzhåll med Brev 10 Betalning öre notering med Stående 30 av öre på Tullavgift Lejon. singel fliken Postfriskt "Praesent från 19,07 <strong>Göteborg</strong> kr 8-strip för den färgtryck 17-10-1923 7 med Aug. vm från 1652". linjer Tyskland. till Mexico. + KPV. Lätt Facit Sällsynt kantskada 1.600 land. kr. på vänster sida. 400 150 2000<br />

336 328 A H15 145x6 10 60 Ovanlig öre grön rek dokumentation.<br />

brev Stående av 2:a lejon viktklassen ** häfte. <strong>Göteborg</strong> Facit 5.000 24-4-1930 kr. till Uruguay. Först adresserat till 750 300<br />

337 326 AAH18 145I+II 2 Canada Otillåtet ** häften, via användade 10 New öre York, lila av Stående därifrån halverad lejon. omdirigerat 10 öre Både stående typ till Uruguay, I och lejon II. Facit på ank.stpl. inrikes 6.000 Enbart (lokalt) kr. 4-10 trycksaksjulkort brev kända 900<br />

Kronopost<br />

338 A H20 5 till Hornsborg<br />

öre Uruguay grön Stående mellan 21-12-1925. 1920-1938. lejon **<br />

Korrekt<br />

häfte. Horisontellt Facit<br />

porto<br />

1.700<br />

5 öre. veck kr.<br />

Ovanligt samt skador ! på bak klaffen.<br />

250 400 1000<br />

329 339 12 327 AA A 146 145Ecxz Lot med 2 10<br />

21 1/2 märken 7 öre Pence brev Stående<br />

med på brev utvalda innehåll Lejon. från Postfriskt<br />

vackra England alla med stämplar, till 8-strip tydligt Sverige, med<br />

mest markerade sänt vm linjer<br />

Lejon obehandlat F.140-52 kronoslingor. + KPV. via Facit privat 1.600 fartyg. kr. 150<br />

300 300<br />

F 322 340 13 328 A 145x6<br />

C Vackert Lot Adressatens 60 handskrivet öre rek brev<br />

med 14 st agent ** brev av<br />

5-strip i 2:a Sverige med viktklassen<br />

Stående innehåll frankerar <strong>Göteborg</strong><br />

Lejon: och med 140A, stor 10 vit 24-4-1930<br />

140Ab, ö fjäder för svenskt 142Acx, i lacksigill till Uruguay. inr 142Ecxz, porto till Stockholm Tollered. Först adresserat<br />

143Acxz, "Afgår 22-5- 143cc, 1939 från till 200<br />

330 A 146Cb Lerum 143A, 10 Canada den öre 144Acx, 15 inrikes via Okt. New vykort 145Ea, 1851 York, 20-8-1935, och därifrån<br />

145A, fortskaffas 145Ecx, singelfrankerad omdirigerat av 146Ab, kronobrefbärare. till Uruguay,<br />

146Eb, med F.146Cb ank.stpl.<br />

148A. Meanderslinga. Några svartaktigt Enbart<br />

enstaka violett, 4-10 Västergötland. brev<br />

exemplar stämplat kända 323<br />

* 16001500<br />

341 14 A Brevomslag 6 märke till Uruguay<br />

olika Facit valörer utan 900 innehåll, mellan<br />

överstämplade kr, på 1920-1938. med försändelse fjäderrest Horisontellt<br />

med lila ej noterat. stämpel"Colonias" i sigillet. veck Ovanligt. Från samt Skara skador<br />

från till på<br />

UPU Huseby bak klaffen.<br />

i Bern, med makulerade not. av<br />

700 400<br />

331 329 AA147, 146192"Requisition" Portugals Assurerat 2 1/2 Pence<br />

sänt postverk brev till<br />

på (100 brev<br />

Secundmajorens senare kr) från frankerat England<br />

vidaresänd med Comp.<br />

till 25+50 Sverige,<br />

till Portugisisk öre sänt från obehandlat<br />

koloni. Kumla Möjligen 23-2-1925 via privat<br />

den till fartyg.<br />

enda Tyskland.<br />

300<br />

F 15 Brevomslag kvarvarande Korrekt Adressatens porto 1867 kompletta enligt agent<br />

med fjäderrest uträkning. i Sverige frankerar med 10 ö för svenskt inr porto Stockholm 22-5-1939<br />

serien och av Stående slinga samt Lejon "Fort" utgåvan. ställd Monterad till Sandtorp på del klostret av albumblad. "Fortskaffas 1800 200 200<br />

332 330<br />

342 CA147-148 146Cb<br />

C af kronobrefbärare 5 25 10<br />

olika + öre 30 lösenbelagda öre inrikes **/*/o vykort<br />

skyndsammast Nyans 20-8-1935,<br />

försändelser och pappers-studie singelfrankerad<br />

och (från af dem utställningssamling) i på natt". delar med av F.146Cb utställningsblad, svartaktigt<br />

till Frankrike (3) bla violett,<br />

Italien ** fyrblock stämplat<br />

(1) och 30<br />

300<br />

16 Fribrevomslag USA öre märke C (1) med Facit<br />

1921-1937. 1710<br />

plåtskarvlinje 900 kr, på försändelse<br />

med tre<br />

och<br />

handritade<br />

"1"+"2" samt ej noterat.<br />

öppna<br />

3 x<br />

kronor,<br />

30 Ovanligt. öre<br />

ställd<br />

C på inkasserings<br />

till Gripsholm.<br />

postanvisning. 700<br />

600<br />

331 A 147, 192 300<br />

F 343 17 C Brev 10 Totalt Assurerat<br />

med olika 15<br />

1 brun/vit försändelser märken brev (100 och<br />

fjäder från 5 kr) försändelser.<br />

frankerat med 25+50 öre från Kumla 23-2-1925 till Tyskland.<br />

i stort utställningssamling. vaxsigill "Östgöta" Bla samt intyg, kronoslinga studsbrev, inbetalningskort,<br />

600<br />

märkt "Öppen Ordres"<br />

333 A 147-148<br />

till Stratomta, skyddsperforering, Rekommenderat Korrekt porto enligt Luftpost uträkning.<br />

vidarebefordrat felperforerat vykort<br />

och emottaget märke, 25+30 sorgbrev, öre Linköping<br />

av fyra skeppspost, 27-6-1924<br />

olika personer. svarskort till Finland,<br />

Daterat från ank.stpl. 200<br />

14-15 Finland,<br />

332 341C<br />

147-148 april 1809. 700<br />

F 18 Brev brevframsida Luftpostportot 25 + 30 öre **/*/o<br />

med 1 brun/vit till gällde Nyans<br />

Grekland. bara i och 39 dagar pappers-studie 23 juni-31 på juli, delar 1924. av utställningsblad, bla ** fyrblock 30<br />

600<br />

fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres"<br />

344 334 A 148<br />

till Stratomta. Lot Inrikes öre C<br />

mest reklamation med plåtskarvlinje<br />

stående Döfvestad, lejon med<br />

vidarebefordrat med 30 och öre "1"+"2"<br />

några Stående samt<br />

bättre lejon 3 x<br />

och vm, emottaget bla Prakt 30 öre<br />

142Ea. stämplad C på inkasserings<br />

av Även Riddarhyttan postanvisning.<br />

fyra olika lite annat: personer. Slottet 27-4-1923.<br />

Daterat F.233 a 18 +<br />

april b Ovanlig Totalt 15<br />

1809. samt 324 frankering. märken och 5 försändelser.<br />

CB, blandad kvalitet.<br />

300 400 600<br />

700<br />

345 335 333<br />

A AA 149C 148 147-148<br />

10 Brev Rekommenderat<br />

öre med Gustav 30 öre V en singel Luftpost<br />

face från vykort<br />

i ** <strong>Göteborg</strong> 25+30<br />

6-block. Facit 17-10-1923 öre Linköping<br />

1.560 kr. till Mexico. 27-6-1924 Sällsynt till Finland, land. ank.stpl.<br />

200 400<br />

F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

346 336 A 150 H15<br />

15 10 Luftpostportot<br />

öre x grön 3, alla Stående gällde<br />

felskurna lejon bara<br />

två ** i<br />

med häfte. 39 dagar<br />

vackra Facit 23 5.000 juni-31<br />

stämplar kr. juli, 1924.<br />

Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård 750<br />

600<br />

337<br />

334<br />

A<br />

A 148<br />

H18 I+IIkronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000<br />

27.7.1921. 2<br />

Inrikes<br />

** häften,<br />

reklamation<br />

10 öre lila<br />

med<br />

Stående<br />

30 öre<br />

lejon.<br />

Stående<br />

Både<br />

lejon<br />

typ I<br />

Prakt<br />

och II.<br />

stämplad<br />

Facit 6.000<br />

Riddarhyttan<br />

kr.<br />

27-4-1923.<br />

900 100<br />

F 20 Brev med Ovanlig två vita frankering. fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 400<br />

347 338 A 151c+d H20 2 5 st öre 20 grön öre Stående Gustav V lejon en face ** häfte. ** i två Facit olika 1.700 papperssorter. kr. Facit 2.000 kr. 300 250<br />

335 A 148 hastig Brev kronoskjuts med 30 för öre Kongl. singel från Westmanlands <strong>Göteborg</strong> 17-10-1923 Reg:te". till Mexico. Sällsynt land. 400 1500<br />

348 339 A 152 20 21 öre märken med med lila stämpel utvalda "COLONIAS" vackra stämplar, från mest UPU Lejon i Bern, F.140-52 makulerad av Portugals Postverk 300<br />

F 21 336 A H15 Brev med 10 öre 1 Brun/svart grön Stående fjäder lejon på ** Emb. häfte. Br. Facit Till 5.000 Berg sänt kr. från Wettlanda den 20 april 1815. 750<br />

340 C senare Lot med vidaresänt 14 st ** 5-strip till en Stående Portugisisk Lejon: koloni. 140A, Monterad 140Ab, på 142Acx, del av 142Ecxz, albumblad. 143Acxz, Ovanligt 143cc, objekt. 800<br />

337 A H18 I+II Innehåll 2 ** "Wäg-Route" häften, 10 öre angående lila Stående Militärtransport lejon. Både typ av I tyger och II. från Facit Fredricstad 6.000 kr. till <strong>Göteborg</strong>.<br />

349 A 152cxz 20 143A, öre 144Acx, Gustav II 145Ea, Adolf * 145A, med mycket 145Ecx, sällsynta 146Ab, vattenmärkesvarianten 146Eb, 148A. Några enstaka vm linjer exemplar + KPV. * 1600<br />

900 1500<br />

341 22 338<br />

A<br />

A H20 Brev Intyg 6 med 5<br />

olika<br />

öre<br />

HOW 1 valörer<br />

grön vit fjäder Mycket<br />

Stående<br />

överstämplade daterad gott<br />

lejon<br />

exemplar 9 ** sept häfte.<br />

med 3,3,3. 1826 lila<br />

Facit<br />

stämpel"Colonias" sänt Stjärn-märkt<br />

1.700 till kr. Major i Facit. vid från Westgötha UPU i Bern, Dahls makulerade Regemente av i 3000 250<br />

350 339 AA152AbzGobyn 2 Portugals 21 postfriska med märken innehåll postverk fem-strip med gällande utvalda senare med vackra utseende vm vidaresänd KPV. stämplar, Facit av till Fullmäktig Portugisisk 8.000 mest kr. Lejon för koloni. soldaterna F.140-52 Möjligen Esping den och enda Örn vid Sun- 800 300<br />

dahls Häradsrätt i Brottmål.<br />

351 340 AC152Ca Gustav kvarvarande Lot med II Adolf 14 kompletta st 4-sidigt ** 5-strip ** serien Stående 18-block av Stående Lejon: (två märken 140A, Lejon *) 140Ab, utgåvan. med arkmarginal. 142Acx, Monterad 142Ecxz, Facit på del 2.500 143Acxz, av albumblad. kr. 143cc, 1800 400 700<br />

F 352 342 23 AC 154 Brev 110 5 med 143A, olika öre 1 lösenbelagda gråbrun 144Acx,<br />

** 5-strip. fjäder 145Ea,<br />

Facit försändelser daterad 7.500<br />

145A,<br />

kr.<br />

145Ecx, 15 (från jan 1845 utställningssamling) 146Ab, i Sommerstad. 146Eb, 148A. till "Ordres" Några Frankrike enstaka sänt (3) till Italien exemplar kronofjär- (1) och * 1600<br />

1100<br />

341 A<br />

353 A 155x5 dingsman<br />

Gustav USA 6 olika (1) i Hult,<br />

Vasa 1921-1937. valörer Wisnums överstämplade<br />

140 öre **<br />

Socken, med<br />

5-strip. Facit<br />

med lila notering stämpel"Colonias"<br />

3.750 kr.<br />

"angående Brottmålsstemningar". från UPU i Bern, makulerade av<br />

500<br />

600 700<br />

343<br />

354<br />

24 C<br />

A 155 Lot med 140<br />

10 Portugals olika 9 öre brev **<br />

försändelser<br />

vm med postverk<br />

bz. 3 Facit kronoslingor senare från<br />

1.400<br />

utställningssamling. vidaresänd<br />

kr. 1735-1806 till Portugisisk de Bla flesta intyg, med koloni. studsbrev, militära Möjligen inbetalningskort,<br />

adresser den enda / Soldatpost. 2001200<br />

355 25 A 160 Lot med skyddsperforering, kvarvarande<br />

45 öre 15 postemblem brev med<br />

kompletta<br />

3-4-5 felperforerat<br />

typ 1 slingor<br />

serien av märke,<br />

** med 1810-1853,<br />

Stående sorgbrev, Lejon<br />

bra tandning. de Facit flesta skeppspost, utgåvan.<br />

1.700 med<br />

Monterad<br />

kr. militära svarskort adresser<br />

på från del av Finland, /<br />

albumblad. 1800<br />

Soldatpost. 3001500<br />

342 C<br />

356 26 A 162cxz Lot med brevframsida 5 olika lösenbelagda<br />

60 öre tre Postemblem brevomslag, till Grekland. försändelser (från utställningssamling) till Frankrike (3) Italien (1) och 600<br />

typ varav 1 med två vattenmärke är ställda till våglinjer Nääs 1725, + KPV, 1733 en mycket och märkta svår variant "Fort af trots Solda-<br />

344 A<br />

5<br />

ter",<br />

Lot USA<br />

ktt. det<br />

mest (1)<br />

Facit tredje<br />

stående 1921-1937.<br />

18.000 till Vimmerby<br />

lejon med<br />

kr. 1854<br />

några<br />

alla<br />

bättre<br />

med<br />

vm,<br />

militära<br />

bla 142Ea.<br />

adresser<br />

Även<br />

/ Soldatpost.<br />

lite annat: Slottet F.233 a + 600<br />

343 C 1000 800<br />

b 10 samt olika 324 försändelser CB, blandad från kvalitet. utställningssamling. Bla intyg, studsbrev, inbetalningskort, 300<br />

F 357 27 C 174x7,167,14311,10 Brev (Lägreståndsvikning) kr paketadresskort med till Turkiet innehåll med 12 april 7 färgstarka 1845, märkt 145 öre "Kompani postemblem Ordes" från med <strong>Göteborg</strong> två vita<br />

345 A 149C 10 skyddsperforering, öre Gustav V en face felperforerat i ** 6-block. märke, Facit sorgbrev, 1.560 kr. skeppspost, svarskort från Finland, 2-<br />

200<br />

korta 5-1936. splittrade Ankomststämplad fjädrar. och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul<br />

600<br />

346 A 150 15 brevframsida öre x 3, alla till felskurna Grekland. två med vackra stämplar Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård<br />

600<br />

28 344 A Brev 23-5-1936. med innehåll Adresskortet 17-11-1837 lite med inklippt en på vit vänster fjäder samt sida. mycket Facit 5.600 liten kr. kronoslinga ställd till Kålle- 750<br />

27.7.1921. Lot mest stående lejon med några Gustav bättre vm, V en bla 142Ea. face Även lite annat: Slottet F.233 a + 100<br />

reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

347 A 151c+d 2 b st samt 20 öre 324 Gustav CB, blandad V en face kvalitet. ** i två olika papperssorter. Facit 2.000 kr. 300<br />

300<br />

348<br />

345<br />

A<br />

A 149C<br />

152 20<br />

10<br />

öre<br />

öre<br />

med<br />

Gustav<br />

lila stämpel<br />

V en face<br />

"COLONIAS"<br />

i ** 6-block.<br />

från<br />

Facit<br />

UPU<br />

1.560<br />

i Bern,<br />

kr.<br />

makulerad av Portugals Postverk<br />

200<br />

346 A 150 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron.<br />

senare 15 öre vidaresänt x 3, alla felskurna till en Portugisisk två med vackra koloni. stämplar Monterad Karlskrona på del av albumblad. 3.10.1922, Toppeladugård<br />

Ovanligt objekt. 8001500<br />

349 A 152cxz 20 27.7.1921. öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV.<br />

100<br />

347 A 151c+d<br />

Intyg 2 st HOW 20 öre Mycket Gustav gott V en exemplar face ** i 3,3,3. två olika Stjärn-märkt papperssorter. i Facit. Facit 2.000 kr. 3000 300<br />

350 348 AA152Abz 152 2 20 postfriska öre med fem-strip lila stämpel med "COLONIAS" vm KPV. Facit från 8.000 UPU kr. i Bern, makulerad av Portugals Postverk 800<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 351 A 152Ca i <strong>Göteborg</strong> Gustav senare<br />

<strong>AB</strong>, II vidaresänt<br />

Box Adolf 1515, 4-sidigt 411<br />

till en ** 41 18-block Portugisisk<br />

GÖTEBORG—Telefon: (två koloni. märken Monterad *) med 0708-106803—E-post: arkmarginal. på del av albumblad. Facit 2.500 stenquist-thematics@telia.com<br />

Ovanligt kr. objekt. 400<br />

800<br />

349 A 152cxz<br />

154 20 öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV.