26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

290<br />

280 287<br />

291 288<br />

292 281 289<br />

282 290<br />

293<br />

283 291<br />

294 292<br />

295<br />

284 296 1 293<br />

297 294<br />

285 2 295<br />

298 296<br />

299 286<br />

297<br />

300 287<br />

F 301 288 3 298<br />

302 289 299<br />

F 303 290 4 300<br />

304 291 301<br />

292 302<br />

F 305 5 303<br />

293<br />

304<br />

F 306 294 6<br />

307 295 305<br />

F 308 296 7<br />

309 297 306<br />

310 307<br />

F 311 298 8 308<br />

312 299 309<br />

F 300 9 310<br />

301 311<br />

F 302 10 312<br />

303<br />

F 304 11<br />

4-strip av 1 kr vm krona.<br />

A 86 84 25 Postfriskt öre singel fyrblock på brevkort 15 öre från medaljong, Stockholm LYX 11-7-1921 med plåtsiffra till Tokyo, "I". Facit ank. 1.000 stpl. kr. 800<br />

A 79 5 öre vykort (8-bilds kort från Åbo-Finland) från Askeröd 20.7.1912 till Tyskland med lösen 500<br />

A 88 84 Postfriskt<br />

stpl Postfriskt och anteckning.<br />

fyrblock 30 15 öre medaljong medaljong, med Prakt/Lyx plåtsiffra med "II". plåtsiffra Facit 2.000 "29". kr. Facit 1.000 kr. 500 150 300<br />

A 89<br />

A 79 85 35 Lokalt Postfriskt öre 5 singel öre fyrblock Kortbrev på Express 20 Kb11 öre brevkort medaljong, <strong>Göteborg</strong> från LYX 21-7-1917, Stockholm med plåtsiffra äkta 7.6.1913 studsbrev "13". till Facit Berlin. till Varberg 1.800 Mkt vackert kr. med nytt med 5 öre 400 750<br />

A 86 rödkrita 25 öre singel och ankomststpl. på brevkort från Stockholm 11-7-1921 till Tokyo, ank. stpl. 600<br />

A 79,85 porto. 20+5 öre lokalt expressbrev stämplat Stockholm 2D, 4-11-1914. Vackert. 250 800<br />

A 89<br />

A 88 Postfriskt Postfriskt fyrblock fyrblock 35 30 öre öre medaljong, medaljong med Prakt/Lyx Sverige plåtsiffra med "II". plåtsiffra Facit 2.000 "I". Facit kr. 2.400 kr. 750<br />

A 79x2 2 x 5 öre medaljong på vykort Lidköping 10-12-1915 till USA sänt med Svenska Amerika 500<br />

A 89x2<br />

A 89 2<br />

Linjens 35 x öre 35 öre singel Fartyg<br />

REK på "Stockholm"<br />

Stockholm Express brevkort 10.5.1922<br />

första turen från till Stockholm <strong>Göteborg</strong>-New<br />

Tyskland. 7.6.1913 Ankomststpl.<br />

York. till Vysidan Berlin. visar Mkt vackert Navens med fyr och<br />

250<br />

A 90 Postfriskt Förfilateli<br />

Telefonstation, rödkrita och 8-block ankomststpl. Kållandsö. 40 öre medaljong med plåtsiffra "4". Facit 4.400 kr. 1000 200 600<br />

A 90 81,88x2 89 Odaterat 50 68 Postfriskt öre officiellt med ASS fyrblock Prakt paketavi brev stämpel 35 utan med öre poststämplar medaljong, banksedlar Sjöbo 29-4-1919. Prakt/Lyx (216 med kr innehåll - 870 med gram) plåtsiffra signerat från "I". Palmkrantz, Malmö Facit 23-7-1914 2.400 Körning kr. via L-län, 100 750<br />

CA 90x2,96x3 89x2 adresserat Totalt Charlottenberg 2 x 35 380 "a öre Son öre REK Logis" medaljong till Stockholm Christiania, i bostaden. på 10.5.1922 stort Norge. Intressant. brev till av Tyskland. 37:e ! Viktklassen Ankomststpl. från Uppsala 3-11-1919 till 600 250 200<br />

A 82 90 Förfilateli Belgien. 10 Postfriskt öre 1700-talet, vykort Öppningsskador 8-block från två Uddevalla 40 öre karterade medaljong på 3.4.1917 baksidan. brevomslag med till Mycket Rumänien, plåtsiffra från ovanligt. Ystad "4". sänt Facit samt i retur 4.400 två med okarterade kr. flera stämplar från Lund. i olika 1800 1000 700<br />

A 96<br />

A 90 Postfriskt färger. 50 öre Frimärkt med fyrblock Prakt över 1 stämpel kr vykortets medaljong, Sjöbo kant. 29-4-1919. Prakt med plåtsiffra "IIII". Facit 12.000 kr 4000 150<br />

100<br />

A 96x4,159 82x2+84<br />

C 90x2,96x3 440 35<br />

Totalt<br />

öre 380<br />

inrikes ASS öre + Express<br />

medaljong il inrikes brev paketavi på<br />

från<br />

stort<br />

<strong>Göteborg</strong> (8000 brev av kr - 37:e<br />

24.2.1920. 3 kg) ! Viktklassen från Kalmar från 18-9-1921. Uppsala 3-11-1919 till 600 150<br />

A 100,103 84 25 Postfriskt Belgien. öre * + Öppningsskador fyrblock 65 öre ** 15 medaljong, öre medaljong, på baksidan. båda LYX med Kurirpost<br />

Mycket med starkt plåtsiffra ovanligt. förskjutet "I". påtryck Facit 1.000 och 5 kr. mm mellan 1800 500 300<br />

A 102 84 96 Brev påtrycken. 27 Postfriskt med öre komplett ljusblå fyrblock provisorier och 15 1 långt kr öre medaljong, (prakt) medaljong, innehåll singel daterat Prakt Prakt/Lyx på med litet Rise plåtsiffra inrikes med på plåtsiffra FRÖSÖN REK "IIII". brev Facit "29". 14-5-1719, Vanås 12.000 Facit 5.12.1918. 1.000 krgällande kr. transport 4000 100 300<br />

A 104 85 96x4,159 av fältkassan 27 Postfriskt 440 öre öre på ASS från fyrblock 80 öre + Frösön il postfriskt inrikes 20 öre till paketavi Gävle. medaljong, med variant Förtydligande (8000 LYX dubbelt kr med - 3 kg) plåtsiffra påtryck. av från text Kalmar medföljer. Facit "13". 700 Facit 18-9-1921. kr. 1.800 kr. 200 750 600 600<br />

A 105-114 86 100,103Vackert Komplett 25 öre adresserat singel * + set 65 ** på öre brev Landstorm brevkort ** medaljong, med från innehåll 1 med Stockholm båda vm daterat cz. med Facit 11-7-1921 starkt juli 2.500 1636 förskjutet till kr. till Tokyo, Jacob påtryck ank. de och la stpl. Gardie, 5 mm mellan skrivet på 300 800 300<br />

A 115-125 88 102 tyska Lokal Postfriskt påtrycken. 27 (översättning öre REK-Brevframsida ljusblå fyrblock provisorier medföljer). 30 öre med medaljong (prakt) På en baksidan singel komplett med på plåtsiffra finns litet uppsättning inrikes notering "II". REK Facit av "Praesenterat Landstorm brev 2.000 Vanås kr. II 5.12.1918. stämplad i Krigzrätten den 6 500 100<br />

A 89 104 Julij 1636". Stockholm 35 27 öre singel på 80 20-12-1916. på öre Express postfriskt brevkort med variant från Landstorm<br />

Stockholm dubbelt påtryck. 7.6.1913 Facit till 700 Berlin. kr. Mkt vackert med 1100 2002000<br />

A 115-125<br />

A 105-114Vackert Lokalt rödkrita Komplett adresserat Rek och set med ankomststpl.<br />

** brevomslag Landstorm en komplett 1 till uppsättning med Clas vm Christersson cz. av Facit Landstorm 2.500 Horn kr. II stämplat av Åminne. 20-12-1916. Skrivet Facit på Svenska, 7.900 600<br />

300<br />

A 89<br />

A 115-125renskrivning kr Postfriskt<br />

Lokal<br />

för lösa<br />

REK-Brevframsida medföljer. fyrblock märken. 35 Arkivanteckning öre medaljong,<br />

med en komplett<br />

Prakt/Lyx 1636. uppsättning<br />

med plåtsiffra<br />

av Landstorm<br />

"I". Facit<br />

II<br />

2.400<br />

stämplad<br />

kr. 1500 750 2000<br />

A 124 89x2 Vackert 10+Nittio 2 Stockholm x 35 adresserat öre öre REK på<br />

20-12-1916. brevomslag Stockholm 1 krona postfriskt 10.5.1922 till Jacob exemplar. till de Tyskland. la Gardie. Facit 2.000 Ankomststpl. Skrivet kr. på Svenska, renskrivning med- 1100 300 250<br />

A 124<br />

A 90 115-125följer. 1 Postfriskt Lokalt kr Arkivanteckning stämplat Rek 8-block med normalexemplar. en 40 1638. komplett öre medaljong uppsättning Facit med 3.500 plåtsiffra av kr. Landstorm "4". Facit II stämplat 4.400 kr. 20-12-1916. Facit 7.900 1000 400 2000<br />

A 125 90 Vackert Landstorm 50 kr för öre adresserat lösa med märken. II Prakt påtryck brevomslag stämpel på 5 kr Sjöbo utan posthuset 29-4-1919. innehåll postfriskt till Jacob ex. Facit de la 1800 Gardie kr från Generalguvernören 1500 300 100<br />

AC A 125 90x2,96x3 124 över 5 Totalt 10+Nittio Ingermanland kr stämplad 380 öre på med medaljong och 1 krona variant Keksholms postfriskt på "starkt stort län, förskjutet brev exemplar. friherre av 37:e påtryck" Erik Facit ! Viktklassen Carlsson 2.000 med gamla kr. Gyllenstierna från valören Uppsala fri. af 3-11-1919 Facit Ulaborg 5.500 (1602- till kr. 900 300<br />

A 136x2 124 57). Litet Belgien. Skrivet 1 kr stämplat lokalbrev på Öppningsskador Svenska, normalexemplar. Strömstad renskrivning 19-9-1921 på baksidan. Facit medföljer. med 3.500 Mycket 2 kr. x 10 Arkivanteckning ovanligt. öre luftpostmärken. 1642. 1800 100 4002000<br />

AA A 136-138 96 125 Vackert Postfriskt Landstorm adresserat komplett fyrblock II påtryck brevomslag 1 set kr på medaljong, hörnmarginal 5 kr till posthuset Erik Prakt fyrblock. Rünings, postfriskt med plåtsiffra Facit Admiral, ex. 2.400 Facit "IIII". General kr. 1800 Facit kr12.000 Gouvereur kr im Lieflandt mfl 4000 350 300<br />

AA A 137 96x4,159 125 titlar. 20 440 5 Utan kr öre stämplad på innehåll ASS 2 öre + med il med med inrikes variant vacker daterad paketavi "starkt stämpel på fliken (8000 förskjutet Halmstad 31 kr - dec 3 påtryck" kg) 5-10-1920. 1644, från med Kalmar delvis gamla översättning 18-9-1921. valören fri. medföljer. Facit 5.500 kr. 150 600 9002000<br />

A 100,103 136x2 Vackert 25 Litet öre adresserat lokalbrev * + 65 öre Strömstad brevomslag ** medaljong, 19-9-1921 utan båda innehåll med 2 starkt till x 10 Krigskollegiet förskjutet öre luftpostmärken. påtryck i Stockholm och 5 mm från mellan Casper Ko- 300 100<br />

A 102 136-138skull påtrycken. 27 Postfriskt (enligt öre ljusblå vaxsigill komplett provisorier på set baksidan) hörnmarginal (prakt) tysk singel adress fyrblock. på litet med Facit inrikes översättning. 2.400 REK kr. brev Vanås Arkivanteckning 5.12.1918. 1648. 100 3502000<br />

A 104 137 Vackert 27 20 öre adresserat på 80 2 öre brevomslag med postfriskt vacker med till stämpel Amiralitetsrådet, variant Halmstad dubbelt påtryck. 5-10-1920. utan innehåll Facit 700 med kr. notering på fliken 200 150<br />

A 105-114"Praesent Komplett den set 30 ** Maij Landstorm 1649". 1 med vm cz. Facit 2.500 kr. 300 2000<br />

A 115-125Vackert Lokal adresserat REK-Brevframsida brevomslag 309 med till en Gabriel komplett Bengtsson uppsättning Oxenstierna av Landstorm 319<br />

i Stockholm, II stämplad utan innehåll<br />

med Stockholm notering 20-12-1916. på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 11002000<br />

305<br />

306<br />

A<br />

A<br />

115-125<br />

124<br />

Lokalt Rek med en komplett uppsättning av Landstorm II stämplat 20-12-1916. Facit 7.900<br />

kr för lösa märken.<br />

10+Nittio öre på 1 krona postfriskt exemplar. Kronopost Facit 2.000 kr.<br />

1500<br />

300<br />

307 12 A 124 Lot med 1 kr 7 stämplat brev med normalexemplar. innehåll alla med Facit tydligt 3.500 markerade kr. kronoslingor. 400 300<br />

F 308 13<br />

309<br />

A<br />

A<br />

125<br />

125<br />

Vackert Landstorm handskrivet II påtryck brev på med 5 kr innehåll posthuset och postfriskt stor vit fjäder ex. Facit i lacksigill 1800 kr till Tollered. "Afgår från<br />

Luftpost<br />

Lerum 5 kr den stämplad 15 Okt. med 1851 variant och fortskaffas "starkt förskjutet av kronobrefbärare. påtryck" med gamla Meanderslinga. valören fri. Facit Västergötland. 5.500 kr.<br />

300<br />

9001500<br />

310 14 A 136x2 Brevomslag Litet lokalbrev utan innehåll, Strömstad med 19-9-1921 fjäderrest med i sigillet. 2 x 10 öre Från luftpostmärken. Skara till Huseby med not.<br />

100<br />

311 A 136-138"Requisition" Postfriskt sänt komplett till Secundmajorens set hörnmarginal Comp. fyrblock. Facit 2.400 kr. 350 300<br />

F 312 15 A 137 Brevomslag 20 öre på 1867 2 öre med med fjäderrest vacker stämpel och slinga Halmstad samt "Fort" 5-10-1920. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 150<br />

313<br />

16<br />

F 314 17<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt".<br />

A ASEA privat reklamkort från Sveriges första flygpost Tureberg 21.9.1912, den ovanligare<br />

300<br />

Fribrevomslag av tre flygningar. 1710 med Detta tre kort handritade nämns inte öppna i Lünings kronor, bok. ställd Få kända till Gripsholm. !<br />

3000 300<br />

C 140, 143Brev 5 med öre grön 1 brun/vit typ I och fjäder II **/*/o i stort Nyans vaxsigill och pappers-studie "Östgöta" samt på kronoslinga delar av utställnings-blad, märkt "Öppen Ordres" bla<br />

till Stratomta, F143Ae * samt vidarebefordrat F143Aab **. och Totalt emottaget 28 märken av fyra och 3 olika försändelser. personer. Daterat 14-15 april 1809. 500 700<br />

F 315 18 C 141-142Brev 5 med öre brunröd 1 brun/vit typ fjäder I och II i stort **/*/o vaxsigill Nyans och "Östgöta" pappers-studie samt kronoslinga på delar av märkt utställningsblad, "Öppen Ordres" bla<br />

till Stratomta. med ** F141 Döfvestad, med variant vidarebefordrat dubbelnos samt och vm emottaget bz, även av F142Ea fyra olika med personer. lätta fastsättarspår Daterat 18<br />

april Facit 1809. 3.500 kr och varianten dubbeltass. Totalt 23 märken och 4 försändelser.<br />

600 700<br />

F 316 19<br />

317<br />

A 142 cz Återanvänt 5 öre lejon brev ostämplat med 1 GUL med fjäder våglinjer märkt och "Order" KPV. Facit sänt 1.700 i stafett kr. till olika adresser med tre olika 350<br />

313 A 143 kronoslingor 5 öre trycksaksporto mellan Boxholm Stockholm och Amarbyn 18-9-1928 daterad till Puerto 24 326 aug. Rico, troligen ej ank.stpl. cirka Det 1810. finns ingen<br />

1000<br />

F 20 Brev sällsynthetsgradering med två vita fjädrar för samt denna annorlunda destination kronoslinga. då Puerto Från Rico Spånga ansågs tillhöra klockare-Gård USA, "Angår<br />

hastig förmodligen kronoskjuts en för mycket Kongl. ovanligt Westmanlands destination. Reg:te". 5001500<br />

F 318 21 A 143, 145Brev 3 med x 5 öre 1 Brun/svart + 10 öre Stående fjäder på lejon Emb. på Br. brev Till Lidingö Berg sänt 9-9-1930 från till Wettlanda Belgiska den Kongo, 20 april ej ank.stpl. 1815.<br />

Innehåll Sällsynt "Wäg-Route" adressland. angående 11-25 kända Militärtransport brev 1920-1938. av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 400<br />

1500<br />

319 22 A 143A<br />

Brev 5 med öre stående 1 vit fjäder lejon daterad med vm 9 bz sept mitt 1826 på märket. sänt till Välcentrerat Major vid Westgötha och med bra Dahls tandning, Regemente i<br />

Gobyn stämplat med innehåll 1928 med gällande del av utseende andra stämpel. av Fullmäktig Mycket svårt för soldaterna vm.<br />

1200<br />

313 A ASEA privat reklamkort från Sveriges Esping och Örn vid Sun-<br />

320 A 143Cx4<br />

dahls Vackert Häradsrätt stämplat i Brottmål. fyrblock PKP 28A Stående första flygpost<br />

28.9.1932 LejonTureberg<br />

21.9.1912, den ovanligare<br />

av tre flygningar. Detta kort nämns inte i Lünings<br />

på<br />

bok.<br />

brev<br />

Få<br />

till<br />

kända<br />

Danmark.<br />

!<br />

3000 100<br />

700<br />

321<br />

F 314 C<br />

23 C<br />

144-146 140, 143 10<br />

Brev 5 med öre öre grön lila typ<br />

1 gråbrun typ I I och II,<br />

fjäder II **/*/o samt 10<br />

daterad Nyans öre grön<br />

15 och jan pappers-studie typ I **/*/o Nyans<br />

1845 i Sommerstad. på och delar pappers-studie<br />

"Ordres" av utställnings-blad, på delar<br />

sänt till kronofjär- bla av<br />

utställningsblad,<br />

dingsman F143Ae i Hult, * samt Wisnums F143Aab bla med<br />

Socken, **. F146Cb Totalt *<br />

med 28 typ<br />

notering märken II i svartaktigt och "angående 3 försändelser.<br />

violet färg. Totalt 34 märken och 5<br />

Brottmålsstemningar".<br />

500<br />

700<br />

315 24 C 141-142 försändelser.<br />

Lot med<br />

5 öre<br />

9<br />

brunröd<br />

brev med<br />

typ<br />

3<br />

I<br />

kronoslingor<br />

och II **/*/o Nyans<br />

1735-1806<br />

och pappers-studie<br />

de flesta med<br />

på<br />

militära<br />

delar av<br />

adresser<br />

utställningsblad,<br />

/ Soldatpost.<br />

bla<br />

600<br />

322 A 144A v2 10 1200<br />

med öre ** grön, F141 typ med 1 variant i * (mkt dubbelnos lätta fastsättarspår) samt vm bz, tête-bêche även F142Ea par med med huvudena lätta fastsättarspår mot varandra.<br />

25 Lot med Facit 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Facit 13.000 3.500 kr kr och ++. varianten dubbeltass. Totalt 23 märken och 4 försändelser.<br />

2500 6001500<br />

316 323 26 A 144A 142 czv2 Lot bz med 10 5 öre öre tre lejon grön brevomslag, ostämplat med vm KPV, varav med typ våglinjer två 1 är * ostämplat ställda och KPV. till 6-strip Nääs Facit med 1.700 1725, tête-bêche kr. 1733 och par märkta med huvudena "Fort af Solda- mot 350<br />

ter", varandra. det tredje Bra till tandning. Vimmerby Facit 1854 19.000 alla med kr. militära adresser / Soldatpost. 4000<br />

317 A 143 5 öre trycksaksporto Stockholm 18-9-1928 till Puerto Rico, ej ank.stpl. Det finns ingen<br />

800<br />

F 324 27 A 144E Brev Stämplat<br />

sällsynthetsgradering (Lägreståndsvikning) märke med vm<br />

för med cxz.<br />

denna innehåll Facit<br />

destination<br />

2.000 12 april kr.<br />

då 1845, Puerto märkt Rico ansågs "Kompani tillhöra Ordes" USA, med två vita 200<br />

325 A 145 korta 10 förmodligen splittrade öre stående fjädrar. en mycket lejon på ovanligt blankett destination. 77 "Kvitto á erlagt belopp" Gustafsberg 4-10-1927. 500 600<br />

318 28 A 143, 145Brev Betalning 3 med x 5 öre innehåll + av 10 Tullavgift öre 17-11-1837 Stående 19,07 lejon med kr för på en färgtryck brev vit fjäder Lidingö från samt Tyskland. 9-9-1930 mycket till Lätt liten Belgiska kantskada kronoslinga Kongo, på vänster ställd ej ank.stpl. till sida. Kållereds<br />

Ovanlig Sällsynt kompani dokumentation.<br />

adressland. i Rangstorp 11-25 från kända Råda. Innehåll brev 1920-1938. ang. Lärokurs för korpralskolorna. 300 400 700<br />

F 326 319 29 A<br />

145 143A Brev Otillåtet 5 (Lägreståndsvikning) öre stående användade lejon med av halverad med vm innehåll bz mitt 10 öre på 7 märket. sept stående 1838. Välcentrerat lejon En på vacker inrikes och GUL (lokalt) med fjäder bra trycksaksjulkort<br />

tandning, samt kronoslinga<br />

från Tössbo Hornsborg stämplat Compagni 1928 21-12-1925. med till del Soldaten av Korrekt andra 669 porto stämpel. Kron. 5 öre. Mycket Ovanligt svårt ! vm.<br />

1000 12001500<br />

327 320 A<br />

145Ecxz 143Cx4 10 Vackert öre Stående stämplat Lejon. fyrblock Postfriskt PKP 28A 8-strip 28.9.1932 med vm på linjer brev + till KPV. Danmark. Facit 1.600 kr. 150 100<br />

328 321 AC 145x6 144-146 60 10 öre rek lila typ brev I och av 2:a II, samt viktklassen 10 öre <strong>Göteborg</strong> grön typ I 24-4-1930 **/*/o Nyans till och Uruguay. pappers-studie Först adresserat på delar till av<br />

Canada utställningsblad, via New bla York, med därifrån F146Cb omdirigerat * typ II i svartaktigt till Uruguay, violet ank.stpl. färg. Totalt Enbart 34 4-10 märken brev och kända 5<br />

till försändelser. Uruguay mellan 1920-1938. Horisontellt veck samt skador på bak klaffen.<br />

400 600<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 329 322 A<br />

146 144A v2i <strong>Göteborg</strong> 2 10 1/2 öre<br />

<strong>AB</strong>, Pence grön,<br />

Box på typ<br />

1515, brev 1 i *<br />

411 från (mkt<br />

41 England lätta<br />

GÖTEBORG—Telefon:<br />

fastsättarspår) till Sverige, tête-bêche sänt obehandlat 0708-106803—E-post:<br />

par med via huvudena privat fartyg. stenquist-thematics@telia.com<br />

mot varandra.