26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

265 D Samling Oscar II i mycket tjockt visiralbum. Upplagt efter nyanser och varianter. 400<br />

266 A Gravyr & Plåtprov Gul/Blå 1 kr marginalexemplar otandat utan gummering. 300<br />

267<br />

268<br />

269<br />

270<br />

1<br />

271<br />

2<br />

272<br />

A Obegagnade vykort med frimärksmotiv 5 + 10 + 20 öre Oscar med påtryckta stämplar<br />

Hernösand, Helsingborg samt utan ortsnamn.<br />

C 65 Lot med 25 stämplade ex, varav ett är ett Sverige fyrblock.<br />

Medaljong<br />

A 139 Extremt högt felskuret märke Prakt maskinstämplat <strong>Göteborg</strong> 16.3.1924.<br />

A 71,72,89x2 73 öre ASS brev (350 kr - 22 gram) Stockholm Förfilateli 1 avg 22-1-1920 till Finland, ank.stpl.<br />

Odaterat Diskret officiellt lagat riss brev på utan 5 cm poststämplar i övre marginalen med innehåll av kuvertet. signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

A 72,74,85x2<br />

adresserat<br />

46 öre<br />

"a<br />

ASS<br />

Son<br />

brev<br />

Logis"<br />

(200<br />

i bostaden.<br />

kr - 10 gram)<br />

Intressant.<br />

<strong>Göteborg</strong> 14-9-1915 till Tyskland, ank.stpl. Vertikalt<br />

veck genom kuvertet och 4 öre Lilla riksvapnet på baksidan.<br />

Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

A 72,81 8 öre Medaljong + 2 öre Lilla riksvapnet på reklamation för ett inrikes paket. Ovanlig porto<br />

kombination.<br />

200<br />

900<br />

100<br />

600<br />

600<br />

600<br />

200<br />

700<br />

273 A 72,85x2 42 öre inrikes Rek+postförskott (3 kr) Ludvika 28-11-1918. 350<br />

Kurirpost<br />

254 274 A 56v1 77 20 Postfriskt öre otandat fyrblock marginalexemplar 1 kr medaljong, stämplat Prakt med Stockholm plåtsiffra 28.4.1911 "III". Två märken på klipp. med vm2-delad 300<br />

F 255 3 A 56v1 Brev 20 krona. med öre komplett Oscar Facit 9.400 II otandat och kr långt * par. innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 3000 300<br />

256 275 A 56x2, 77 64x2 av fältkassan 48 Postfriskt öre förtryckt från marginalexemplar Frösön ASS brev till Gävle. till Norge 1 kr Förtydligande medaljong från <strong>Göteborg</strong>-Filial singel, av text Prakt/Lyx 4.1.1894. medföljer. med plåtsiffra "I" 250 900 600<br />

F 257 4 276 A 60 77,88 Vackert 1 130 krona adresserat öre med paketavi Prakt/Lyx brev med med postförskott stämpel innehåll Norrköping daterat (22,63 kr juli 13-6-1906. - 3 1636 kg) från till Jacob Stockholm de la 27-1-1914 Gardie, till skrivet Åland. på 200 500<br />

258 277 A 60 77a tyska<br />

1 (översättning<br />

krona kr i par med Prakt vm medföljer). krona stämpel + KPV Torsby<br />

På baksidan samt 17-5-1909. 2 delar finns av notering vm krona "Praesenterat (77a vm 2 + vm i Krigzrätten 3). Vackert den 6<br />

150<br />

Julij 1636".<br />

259 A 60 1 stämplad kr Oscar Mora med 20.5.1915. Prakt stämpel Intyg Trelleborg HOW 3, 30-6-1903. (3,3) 4. Vm krona+KPV är ytterst sällsynt. 2000 1002000<br />

F 260 5 278 A 60v1 77x3,82,91 Vackert 1 360 kr adresserat Oscar öre paketavi II otandad brevomslag utan utan kupong gummering. till för Clas TVÅ Christersson paket Facit 2.500 från Stockholm kr. Horn av 1-11-1913 Åminne. till Skrivet Ungern. på Ovanlig Svenska, 400<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />

261 A 60x2 1 och kr Oscar färggrann II med avi. full gummering i par med lila rakstämpel "Makuleradt". Vackert och<br />

1800<br />

200 2000<br />

F 6 279 A 77x4 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />

262 A 60x9 ovanligt. Lot<br />

400<br />

med<br />

öre inrikes<br />

9 st 1kr<br />

ASS<br />

Oscar<br />

paketavi<br />

med läsbara-Prakt<br />

(15.000 kr - 6,5<br />

stämplar.<br />

kg) från <strong>Göteborg</strong> 27-9-1913. Frankerad med<br />

200<br />

följer. 4-strip Arkivanteckning av 1 kr vm krona. 1638. 500<br />

263 A 66 274 20 öre Oscar II utan vm med vacker stämpel <strong>Göteborg</strong> 2, 6-11-1911. Svårt märke att hitta 295<br />

2000<br />

F 7 280 A 79 Vackert 5 öre adresserat vykort (8-bilds brevomslag kort från utan Åbo-Finland) innehåll till från Jacob Askeröd de la 20.7.1912 Gardie från till Tyskland Generalguvernören<br />

med lösen<br />

bra stämplat.<br />

150<br />

över stpl Ingermanland och anteckning. och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 150<br />

264 E 19 band Kungliga Generalpoststyrelsens Cirkulär komplett 1891-1909. Ett måste för<br />

281 A 79 57). Skrivet Lokalt 5 på öre Svenska, Kortbrev renskrivning Kb11 <strong>Göteborg</strong> medföljer. 21-7-1917, Arkivanteckning äkta studsbrev 1642. till Varberg med nytt 5 öre 400<br />

posthistoriasamlaren under Oscarsperioden.<br />

900 2000<br />

F 8 282 A 79,85 Vackert porto.<br />

265 D Samling<br />

20+5 adresserat öre<br />

Oscar<br />

lokalt brevomslag II<br />

expressbrev<br />

i mycket tjockt till stämplat Erik visiralbum. Rünings, Stockholm<br />

Upplagt Admiral, 2D,<br />

efter<br />

4-11-1914. General nyanser<br />

Vackert. Gouvereur och varianter. im Lieflandt mfl 400<br />

250<br />

283 A 79x2<br />

266 A titlar. Gravyr<br />

2 Utan x 5 öre innehåll & Plåtprov<br />

medaljong med Gul/Blå<br />

på daterad vykort<br />

1 kr på Lidköping<br />

marginalexemplar fliken 31 10-12-1915 dec 1644, otandat<br />

till delvis USA<br />

utan översättning sänt<br />

gummering.<br />

med Svenska medföljer. Amerika<br />

300 2000<br />

F 9 Vackert Linjens adresserat Fartyg "Stockholm" brevomslag första utan innehåll turen <strong>Göteborg</strong>-New till Krigskollegiet York. i Vysidan Stockholm visar från Navens Casper fyr Ko- och<br />

267 A Obegagnade vykort med frimärksmotiv 5 + 10 + 20 öre Oscar med påtryckta stämplar<br />

skull Telefonstation, (enligt vaxsigill Kållandsö. på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 200<br />

2000<br />

F 10 284 A 81,88x2<br />

200<br />

Vackert 68 öre adresserat ASS paketavi brevomslag med banksedlar till Amiralitetsrådet, (216 kr - 870 utan gram) innehåll från Malmö med notering 23-7-1914 på via<br />

268 C 65 Lot med 25 stämplade ex, varav ett är ett fyrblock. fliken 900<br />

"Praesent Charlottenberg den 30 Maij till 1649". Christiania, Norge.<br />

600<br />

269 2000<br />

285<br />

A 139<br />

A 82 Extremt<br />

10 öre vykort<br />

högt felskuret<br />

från Uddevalla<br />

märke<br />

3.4.1917<br />

Prakt maskinstämplat<br />

till Rumänien,<br />

<strong>Göteborg</strong><br />

sänt i retur<br />

16.3.1924.<br />

med flera stämplar i olika<br />

100<br />

F 11 277<br />

270 A 71,72,89x2 Vackert 73 adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

färger. öre ASS Frimärkt brev över (350 vykortets kr - 22 gram) kant. Stockholm 1 avg 22-1-1920 till Finland, ank.stpl. 150<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />

286 A 82x2+84 Diskret 35 öre inrikes lagat riss Express på 5 cm brev i övre från marginalen <strong>Göteborg</strong> 24.2.1920. av kuvertet.<br />

600<br />

278 298<br />

150<br />

271<br />

287<br />

A 72,74,85x2<br />

A 84 46<br />

Postfriskt<br />

öre ASS<br />

fyrblock<br />

brev (200<br />

15 öre<br />

kr -<br />

medaljong,<br />

10 gram) <strong>Göteborg</strong><br />

LYX med<br />

14-9-1915<br />

plåtsiffra "I".<br />

till Tyskland,<br />

Facit 1.000<br />

ank.stpl.<br />

kr.<br />

Vertikalt<br />

500<br />

288 A 84<br />

600<br />

Postfriskt fyrblock 15 öre medaljong, Prakt/Lyx Kronopost med plåtsiffra "29". Facit 1.000 kr. 300<br />

272 A 72,81 8 öre Medaljong + 2 öre Lilla riksvapnet på reklamation för ett inrikes paket. Ovanlig porto<br />

289 A 85<br />

12 Lot med kombination.<br />

Postfriskt fyrblock 20 öre medaljong, LYX med plåtsiffra "13". Facit 1.800 kr.<br />

7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 600 750<br />

300<br />

290 A 86<br />

F 273 13 A 72,85x2Vackert 42 25 öre öre<br />

handskrivet inrikes singel på Rek+postförskott brevkort från Stockholm<br />

brev med innehåll (3 kr) och Ludvika 11-7-1921<br />

stor vit 28-11-1918. till Tokyo, ank. stpl.<br />

fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 350 800<br />

291 A 88<br />

274 A 77 Lerum Postfriskt den 15 fyrblock Okt. 1851 1 30 kr öre<br />

och medaljong, medaljong<br />

fortskaffas Prakt med<br />

av med plåtsiffra<br />

kronobrefbärare. plåtsiffra "II". "III". Facit<br />

Meanderslinga. Två 2.000 märken kr. med Västergötland. vm2-delad 500<br />

1500<br />

14<br />

292 A 89<br />

Brevomslag krona. 35 öre Facit singel<br />

utan 9.400 på Express<br />

innehåll, kr brevkort från Stockholm 7.6.1913 till Berlin. Mkt vackert med<br />

med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

3000<br />

275 A 77 "Requisition" Postfriskt rödkrita och<br />

sänt marginalexemplar ankomststpl.<br />

till Secundmajorens 1 kr medaljong Comp. singel, Prakt/Lyx med plåtsiffra "I" 900 600<br />

300<br />

293 A 89<br />

F 276 15 A 77,88 Brevomslag 130 Postfriskt öre 1867 paketavi fyrblock<br />

med med 35 öre<br />

fjäderrest postförskott medaljong,<br />

och slinga (22,63 Prakt/Lyx<br />

samt kr - 3 med plåtsiffra "I". Facit 2.400 kr. 750<br />

"Fort" kg) från ställd Stockholm till Sandtorp 27-1-1914 klostret till Åland. "Fortskaffas 500<br />

294 A 89x2<br />

277 A 77a 2 x 35 öre REK Stockholm 10.5.1922 till Tyskland. Ankomststpl. 250<br />

af kronobrefbärare 1 kr i par med vm skyndsammast krona + KPV samt och af 2 dem delar i av natt". vm krona (77a vm 2 + vm 3). Vackert<br />

300<br />

295 A 90 Postfriskt 8-block 40 öre medaljong med plåtsiffra "4". Facit 4.400 kr. 1000<br />

16 Fribrevomslag stämplad Mora 1710 20.5.1915. med tre handritade Intyg HOW öppna 3, (3,3) kronor, 4. Vm ställd krona+KPV till Gripsholm. är ytterst sällsynt. 2000<br />

300<br />

296 A 90 50 öre med Prakt stämpel Sjöbo 29-4-1919. 100<br />

F 278 17 A 77x3,82,91<br />

Brev<br />

360<br />

med<br />

öre<br />

1 brun/vit<br />

paketavi<br />

fjäder<br />

utan kupong<br />

i stort<br />

för<br />

vaxsigill<br />

TVÅ paket<br />

"Östgöta"<br />

från Stockholm<br />

samt kronoslinga<br />

1-11-1913<br />

märkt<br />

till Ungern.<br />

"Öppen<br />

Ovanlig<br />

Ordres"<br />

297 C 90x2,96x3<br />

till Stratomta,<br />

och Totalt färggrann 380<br />

vidarebefordrat<br />

öre avi. medaljong på<br />

och<br />

stort<br />

emottaget<br />

brev av 37:e<br />

av fyra<br />

! Viktklassen<br />

olika personer.<br />

från Uppsala<br />

Daterat<br />

3-11-1919<br />

14-15 april<br />

till 1800<br />

1809. 700<br />

279 A 77x4 400 Belgien. öre inrikes Öppningsskador ASS paketavi på baksidan. (15.000 kr Mycket - 6,5 kg) ovanligt. från <strong>Göteborg</strong> 27-9-1913. Frankerad med 1800<br />

298 A 96 4-strip Postfriskt av 1 fyrblock kr vm krona. 1 kr medaljong, Prakt med plåtsiffra "IIII". Facit 12.000 kr 4000 500<br />

280 299 A 79 96x4,159 5 440 öre öre vykort ASS (8-bilds + il inrikes kort paketavi från Åbo-Finland) (8000 kr - från 3 kg) Askeröd från Kalmar 20.7.1912 18-9-1921. till Tyskland med lösen 600<br />

april 1809. 700<br />

300 A 100,103 stpl 25 öre och * anteckning. + 65 öre ** medaljong, båda med starkt förskjutet påtryck och 5 mm mellan 150 300<br />

F<br />

281<br />

19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

301 A 79 102 Lokalt påtrycken.<br />

kronoslingor<br />

27 öre 5 ljusblå öre Kortbrev<br />

mellan<br />

provisorier Kb11<br />

Boxholm<br />

(prakt) <strong>Göteborg</strong><br />

och Amarbyn<br />

singel 21-7-1917, på<br />

daterad<br />

litet inrikes äkta<br />

24 aug.<br />

REK studsbrev<br />

troligen<br />

brev Vanås till Varberg<br />

cirka<br />

5.12.1918. med nytt 5 öre 400<br />

1810.<br />

100<br />

282 1000<br />

F 20<br />

302 A 79,85 104 porto. 20+5<br />

Brev<br />

27<br />

med<br />

öre öre<br />

två<br />

på lokalt<br />

vita<br />

80 öre expressbrev<br />

fjädrar<br />

postfriskt<br />

samt<br />

med stämplat<br />

annorlunda<br />

variant Stockholm dubbelt<br />

kronoslinga.<br />

påtryck. 2D, 4-11-1914.<br />

Från<br />

Facit<br />

Spånga<br />

700 Vackert. kr. 250<br />

klockare-Gård "Angår<br />

200<br />

283 303 A 79x2 105-114 2<br />

hastig Komplett x 5 öre medaljong<br />

kronoskjuts set ** för Landstorm på vykort<br />

Kongl. Westmanlands 1 med Lidköping vm cz. 10-12-1915 Facit Reg:te". 2.500 till kr. USA sänt med Svenska Amerika 300<br />

1500<br />

F 21 304 A 115-125 Linjens<br />

Brev Lokal med 1 REK-Brevframsida Fartyg "Stockholm"<br />

Brun/svart fjäder med första<br />

på Emb. en turen komplett <strong>Göteborg</strong>-New<br />

Br. Till uppsättning York.<br />

Berg sänt från av Landstorm Vysidan visar<br />

Wettlanda II den stämplad Navens fyr och<br />

Telefonstation, 20 april 1815.<br />

Innehåll Stockholm "Wäg-Route" 20-12-1916. Kållandsö.<br />

1100<br />

200<br />

284 angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 1500<br />

22<br />

305<br />

A 81,88x2<br />

A 115-125 68<br />

Lokalt<br />

öre ASS<br />

Rek med<br />

paketavi<br />

en komplett<br />

med banksedlar<br />

uppsättning<br />

(216<br />

av<br />

kr<br />

Landstorm<br />

- 870 gram)<br />

II stämplat<br />

från Malmö<br />

20-12-1916.<br />

23-7-1914<br />

Facit<br />

via<br />

7.900<br />

Brev Charlottenberg med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

kr för lösa märken.<br />

till Christiania, Norge.<br />

1500<br />

600<br />

285 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

306<br />

A 82<br />

A 124 10<br />

10+Nittio<br />

öre vykort<br />

öre<br />

från<br />

på 1<br />

Uddevalla<br />

krona postfriskt<br />

3.4.1917<br />

exemplar.<br />

till Rumänien,<br />

Facit 2.000<br />

sänt<br />

kr.<br />

i retur med flera stämplar i olika<br />

300<br />

dahls Häradsrätt i Brottmål. 700<br />

307 A 124<br />

färger. Frimärkt över vykortets kant.<br />

150<br />

1 kr stämplat normalexemplar. Facit 3.500 kr. 400<br />

F 286 23 A 82x2+84Brev 35 med öre 1 inrikes gråbrun Express fjäder brev daterad från 15 <strong>Göteborg</strong> jan 1845 24.2.1920. i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär- 150<br />

308 A 125 Landstorm II påtryck på 5 kr posthuset postfriskt ex. Facit 1800 kr 300<br />

287 A 84 dingsman Postfriskt i Hult, fyrblock Wisnums 15 öre Socken, medaljong, med LYX notering med "angående plåtsiffra "I". Brottmålsstemningar". Facit 1.000 kr. 500 700<br />

309 A 125 5 kr stämplad med variant "starkt förskjutet påtryck" med gamla valören fri. Facit 5.500 kr. 900<br />

288 24 A 84 Lot med Postfriskt 9 brev fyrblock med 3 15 kronoslingor öre medaljong, 1735-1806 Prakt/Lyx de med flesta plåtsiffra med militära "29". Facit adresser 1.000 / kr. Soldatpost. 3001200<br />

310 A 136x2 Litet lokalbrev Strömstad 19-9-1921 med 2 x 10 öre luftpostmärken. 100<br />

289 25 A 85 Lot med Postfriskt 15 brev fyrblock med 3-4-5 20 öre slingor medaljong, 1810-1853, LYX med de plåtsiffra flesta med "13". militära Facit 1.800 adresser kr. / Soldatpost. 7501500<br />

311 A 136-138 Postfriskt komplett set hörnmarginal fyrblock. Facit 2.400 kr. 350<br />

290 26 A 86 Lot med 25 öre tre singel brevomslag, på brevkort varav från två Stockholm är ställda 11-7-1921 till Nääs 1725, till Tokyo, 1733 ank. och stpl. märkta "Fort af Solda- 800<br />

312 A 137 20 öre på 2 öre med vacker stämpel Halmstad 5-10-1920. 150<br />

291 A 88 ter", Postfriskt det tredje fyrblock till Vimmerby 30 öre medaljong 1854 alla med plåtsiffra militära adresser "II". Facit / 2.000 Soldatpost. kr. 500 800<br />

F 292 27<br />

293 28<br />

A<br />

A<br />

89<br />

89<br />

Brev 35 (Lägreståndsvikning) öre singel på Express med brevkort innehåll från 12 Stockholm april 1845, 7.6.1913 märkt till "Kompani Berlin. Mkt Ordes" vackert med med två vita<br />

korta rödkrita splittrade och fjädrar. ankomststpl.<br />

600<br />

Brev Postfriskt med innehåll fyrblock 17-11-1837 35 öre medaljong, med en vit Prakt/Lyx fjäder samt med plåtsiffra mycket liten "I". Facit kronoslinga 2.400 kr. ställd till Kålle- 750<br />

600<br />

294<br />

F 295 29<br />

296<br />

297<br />

A 89x2 reds 2 kompani x 35 öre i REK Rangstorp Stockholm från 10.5.1922 Råda. Innehåll till Tyskland. ang. Lärokurs Ankomststpl. för korpralskolorna. 250 700<br />

Flera av singelobjekten som ej är avbildade i katalogen finns på:<br />

A 90 Brev Postfriskt (Lägreståndsvikning) 8-block 40 öre med medaljong innehåll med 7 sept plåtsiffra 1838. "4". En Facit vacker 4.400 GUL kr. fjäder samt kronoslinga 1000<br />

A 90 Many från Tössbo 50 single öre med Compagni items Prakt stämpel not till Soldaten illustrated Sjöbo 669 29-4-1919. Kron. in this catalogue are available at: 1001500<br />

C 90x2,96x3 Totalt 380 öre medaljong www.swedishstampauctions.com<br />

på stort brev av 37:e ! Viktklassen från Uppsala 3-11-1919 till<br />

Belgien. Öppningsskador på baksidan. Mycket ovanligt.<br />

1800<br />

298 A 96 Postfriskt fyrblock 1 kr medaljong, Prakt med plåtsiffra "IIII". Facit 12.000 kr 4000<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong><br />

299 A 96x4,159 440 öre ASS + il inrikes paketavi (8000 kr - 3 kg) från Kalmar 18-9-1921. 600<br />

i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

300 A 100,103 25 öre * + 65 öre ** medaljong, båda med starkt förskjutet påtryck och 5 mm mellan 300