26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

60.000 kr, stämplar ej räknade.<br />

6000<br />

242 D Dublettsamling Lösen stämplat/**/* på 15 visirblad. Tandning 14 på 3 blad. Mycket märken<br />

i blandad kvalitet.<br />

1200<br />

243<br />

244<br />

1<br />

245<br />

2<br />

246<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

PS1<br />

52<br />

52<br />

52<br />

2 st rekommenderade 7 pence brev från England April-Maj 1889 till Lyon i Frankrike,<br />

bägge förseglade med tre exemplar av Oscar Sverige PS1 6-uddigt II Postsaksmärke. Märkena har postalt<br />

värde, varför har de använts som förseglingssigill ? Mycket ovanligt !<br />

5 öre Oscar på Inrikes vykort Stockholm Förfilateli 1903 med lila rakstämpel "Desinfekteradt.", med<br />

Odaterat<br />

Påskhälsning<br />

officiellt brev<br />

från sjuk<br />

utan<br />

person.<br />

poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat<br />

10 Pf Germania<br />

"a Son Logis"<br />

Sassnitz<br />

i bostaden.<br />

7.7.1905<br />

Intressant.<br />

till <strong>Göteborg</strong>, vidaresänt till Stora Rör med nytt inrikes<br />

porto påsatt: 5 öre Oscar II. Ovanligt.<br />

Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

5 öre Oscar II på helsak Saltsjöbaden 31.7.1908 till LUXEMBURG, ank. stpl. 3.8.1908.<br />

Noterad som R5, känd i 2-3 exemplar.<br />

2500<br />

450<br />

600<br />

200<br />

700<br />

900<br />

247<br />

F 3<br />

A 52,bKe9 5 öre Jubileumshelsak Stockholm 21.9.1897 tilläggsfrankerad med 5 öre Oscar till London.<br />

Kurirpost<br />

returnerad tillbaka till Sverige med ny adress och ny Engelsk frankering 2 1/2 d. Vackert<br />

Brev och med ovanligt. komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 1500<br />

248 A 52x2 av fältkassan 2 x 5 öre från Oscar Frösön på vykort till Gävle. från <strong>Göteborg</strong> Förtydligande 1905 till av Oranjefristaten, text medföljer. Sydafrika.<br />

300 600<br />

F 4 249 A 54 Vackert Ankomststämplad.<br />

10 öre adresserat Oscar på brev vykort med från innehåll Stockholm daterat 1905 juli skeppsadresserad 1636 till Jacob de "Sigyn" la Gardie, via Svenska skrivet på<br />

tyska konsulatet (översättning till Egypten. medföljer). Lösenstpl På baksidan och anteckning finns notering "12 1/2", "Praesenterat Ankomststämplad. i Krigzrätten den 6 250<br />

250 A 54v1 Julij 1636". 10 öre Oscar II otandat ** par. 2002000<br />

F 5 251 A 55 Vackert 5 öre adresserat inrikes brefkort brevomslag tilläggsfrankerad till Clas Christersson med 15 öre Oscar Horn för av postförskott. Åminne. Skrivet Falun 1902 på Svenska, till 150<br />

252 A 55v1 renskrivning Mora. 15 öre Oscar medföljer. II otandad Arkivanteckning utan gummering. 1636. Facit 2.000 kr. 3002000<br />

F 6 253 A 56 Vackert 20 öre adresserat Oscar II brevomslag singel Stockholm till Jacob 27-9-1910 de la på Gardie. brev till Skrivet Luxemburg. på Svenska, Ovanligt renskrivning adressland. med- 200<br />

254 A 56v1 följer. 20 Arkivanteckning öre otandat marginalexemplar 1638. stämplat Stockholm 28.4.1911 på klipp. 300 2000<br />

F 255 7<br />

256<br />

257<br />

F 258 8<br />

259<br />

F 9<br />

260<br />

261<br />

F 10<br />

262<br />

263<br />

F 11<br />

264<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

E<br />

56v1 Vackert 20 öre adresserat Oscar II brevomslag otandat * par. utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300<br />

56x2, 64x2 över 48 Ingermanland öre förtryckt och ASS Keksholms brev till Norge län, från friherre <strong>Göteborg</strong>-Filial Erik Carlsson 4.1.1894. Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 250<br />

60 57).<br />

1<br />

Skrivet<br />

krona med<br />

på Svenska,<br />

Prakt/Lyx<br />

renskrivning<br />

stämpel Norrköping<br />

medföljer.<br />

13-6-1906.<br />

Arkivanteckning 1642.<br />

200 2000<br />

60 Vackert 1 krona adresserat med Prakt brevomslag stämpel Torsby till Erik 17-5-1909. Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 150<br />

60<br />

titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer.<br />

1 kr Oscar med Prakt stämpel Trelleborg 30-6-1903. 100 2000<br />

60v1 Vackert<br />

1 kr<br />

adresserat<br />

Oscar II otandad<br />

brevomslag<br />

utan gummering.<br />

utan innehåll<br />

Facit<br />

till<br />

2.500<br />

Krigskollegiet<br />

kr.<br />

i Stockholm från Casper Ko-<br />

400<br />

60x2 1 kr Oscar II med full gummering i par med lila rakstämpel "Makuleradt". Vackert och 200<br />

2000<br />

Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

60x9 ovanligt. Lot med 9 st 1kr Oscar med läsbara-Prakt stämplar. 200<br />

"Praesent den 30 Maij 1649". 2000<br />

66 20 öre Oscar II utan vm med vacker stämpel <strong>Göteborg</strong> 2, 6-11-1911. Svårt märke att hitta<br />

bra stämplat.<br />

150<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

19 band Kungliga Generalpoststyrelsens Cirkulär komplett 1891-1909. Ett måste för<br />

2000<br />

posthistoriasamlaren under Oscarsperioden.<br />

900<br />

265<br />

266<br />

267<br />

12<br />

F 13<br />

268<br />

D<br />

A<br />

A<br />

C 65<br />

Samling Oscar II i mycket tjockt visiralbum. Upplagt efter nyanser och varianter. Kronopost<br />

Gravyr & Plåtprov Gul/Blå 1 kr marginalexemplar otandat utan gummering.<br />

Lot med<br />

Obegagnade<br />

7 brev med<br />

vykort<br />

innehåll<br />

med frimärksmotiv<br />

alla med tydligt<br />

5 +<br />

markerade<br />

10 + 20 öre<br />

kronoslingor.<br />

Oscar med påtryckta stämplar<br />

Vackert Hernösand, handskrivet Helsingborg brev med samt innehåll utan ortsnamn. och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

Lerum Lot den med 15 25 Okt. stämplade 1851 och ex, fortskaffas varav ett är av ett kronobrefbärare. fyrblock. Meanderslinga. Västergötland.<br />

400<br />

300<br />

300<br />

200<br />

9001500<br />

269 14<br />

270<br />

F 15<br />

271<br />

16<br />

A<br />

A<br />

A<br />

139 Brevomslag Extremt utan högt innehåll, felskuret märke med fjäderrest Prakt maskinstämplat i sigillet. Från <strong>Göteborg</strong> Skara till 16.3.1924. Huseby med not.<br />

100<br />

71,72,89x2 "Requisition" 73 öre ASS sänt brev till (350 Secundmajorens kr - 22 gram) Comp. Stockholm 1 avg 22-1-1920 till Finland, ank.stpl.<br />

Brevomslag Diskret lagat 1867 riss med på fjäderrest 5 cm i övre och marginalen slinga samt av "Fort" kuvertet. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 600<br />

72,74,85x2 af kronobrefbärare 46 öre ASS brev skyndsammast (200 kr - 10 gram) och af <strong>Göteborg</strong> dem i natt". 14-9-1915 till Tyskland, ank.stpl. Vertikalt<br />

Fribrevomslag veck genom 1710 kuvertet med och tre handritade 4 öre Lilla riksvapnet öppna kronor, på baksidan. ställd till Gripsholm. 600<br />

300<br />

300<br />

300<br />

F 272 17 A 72,81 Brev 8 med öre Medaljong 1 brun/vit + fjäder 2 öre i Lilla stort riksvapnet vaxsigill "Östgöta" på reklamation samt för kronoslinga ett inrikes märkt paket. "Öppen Ovanlig Ordres" porto<br />

till Stratomta, kombination. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 600 700<br />

F 273 18 244 A 72,85x2Brev 42 med öre 1 inrikes brun/vit Rek+postförskott fjäder i stort vaxsigill (3 kr) Ludvika "Östgöta" 28-11-1918. 245samt<br />

kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 350<br />

274 A 77 till Stratomta. Postfriskt fyrblock Döfvestad, 1 kr vidarebefordrat medaljong, Prakt och med emottaget plåtsiffra "III". av fyra Två olika märken personer. med vm2-delad Daterat 18<br />

april krona. 1809. Facit 9.400 kr<br />

3000 700<br />

F 275 19 A 77 Återanvänt Postfriskt brev marginalexemplar med 1 GUL fjäder 1 kr märkt medaljong "Order" singel, sänt Prakt/Lyx i stafett till med olika plåtsiffra adresser "I" med tre olika 900<br />

276 A 77,88 kronoslingor 130 öre paketavi mellan Boxholm med postförskott och Amarbyn (22,63 daterad kr - 3 kg) 24 från aug. Stockholm troligen cirka 27-1-1914 1810. till Åland. 5001000<br />

F 277 20 A 77a Brev 1 med kr i par två med vita fjädrar vm krona samt + KPV annorlunda samt 2 delar kronoslinga. av vm krona Från (77a Spånga vm 2 klockare-Gård + vm 3). Vackert "Angår<br />

hastig stämplad kronoskjuts Mora för 20.5.1915. Kongl. Westmanlands Intyg HOW 3, (3,3) Reg:te". 4. Vm krona+KPV är ytterst sällsynt. 2000<br />

1500<br />

F 278 21 A 77x3,82,91<br />

Brev 360 med öre 1 Brun/svart paketavi utan fjäder kupong på Emb. för TVÅ Br. paket Till Berg från sänt Stockholm från Wettlanda 1-11-1913 den till Ungern. 20 april Ovanlig 1815.<br />

Innehåll och "Wäg-Route" färggrann avi. angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>.<br />

1800<br />

1500<br />

279 22 A 77x4<br />

Brev<br />

400<br />

med<br />

öre<br />

1 vit<br />

inrikes<br />

fjäder<br />

ASS<br />

daterad<br />

paketavi<br />

9 sept<br />

(15.000<br />

1826<br />

kr<br />

sänt<br />

- 6,5<br />

till<br />

kg)<br />

Major<br />

från <strong>Göteborg</strong><br />

vid Westgötha<br />

27-9-1913.<br />

Dahls<br />

Frankerad<br />

Regemente<br />

med<br />

i<br />

Gobyn<br />

4-strip<br />

med<br />

av<br />

innehåll<br />

1 kr vm<br />

gällande<br />

krona.<br />

500<br />

utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

280 A 79<br />

dahls<br />

5<br />

Häradsrätt<br />

öre vykort (8-bilds<br />

i Brottmål.<br />

kort från Åbo-Finland) från Askeröd 20.7.1912 till Tyskland med lösen<br />

stpl och anteckning.<br />

150 700<br />

F 23 246 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i 247<br />

281 A 79 Lokalt 5 öre Kortbrev Kb11 <strong>Göteborg</strong> 21-7-1917, Sommerstad. äkta studsbrev "Ordres" till Varberg sänt med till kronofjär- nytt 5 öre 400<br />

282 A 79,85 porto. 20+5 öre lokalt expressbrev stämplat Stockholm 2D, 4-11-1914. Vackert. 250 700<br />

24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

283 A 79x2 2 x 5 öre medaljong på vykort Lidköping 10-12-1915 till USA sänt med Svenska Amerika 1200<br />

25 Lot med Linjens 15 brev Fartyg med "Stockholm" 3-4-5 slingor första 1810-1853, turen <strong>Göteborg</strong>-New de flesta med York. militära Vysidan adresser visar Navens / Soldatpost. fyr och 1500<br />

26 Lot med Telefonstation, tre brevomslag, Kållandsö. varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 200<br />

284<br />

F 27<br />

A 81,88x2ter", 68 det öre tredje ASS till paketavi Vimmerby med 1854 banksedlar alla med (216 militära kr - 870 adresser gram) från / Soldatpost. Malmö 23-7-1914 via<br />

Brev Charlottenberg (Lägreståndsvikning) till Christiania, med innehåll Norge. 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 600<br />

800<br />

285<br />

28<br />

A 82 korta 10 splittrade öre vykort fjädrar. från Uddevalla 3.4.1917 till Rumänien, sänt i retur med flera stämplar i olika<br />

Brev färger. med innehåll Frimärkt 17-11-1837 över vykortets med kant. en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 150<br />

600<br />

286<br />

F 287 29<br />

A<br />

A<br />

82x2+84reds 35 kompani öre inrikes i Rangstorp Express från brev Råda. från <strong>Göteborg</strong> Innehåll 24.2.1920. ang. Lärokurs för korpralskolorna.<br />

84 Brev Postfriskt (Lägreståndsvikning) fyrblock 15 öre med medaljong, innehåll LYX 7 sept med 1838. plåtsiffra En vacker "I". Facit GUL 1.000 fjäder kr. samt kronoslinga<br />

150<br />

500<br />

700<br />

288 A 84 från Tössbo Postfriskt Compagni fyrblock 15 till öre Soldaten medaljong, 669 Kron. Prakt/Lyx med plåtsiffra "29". Facit 1.000 kr. 3001500<br />

289<br />

290<br />

291<br />

A<br />

A<br />

A<br />

85<br />

86<br />

88<br />

257<br />

Postfriskt fyrblock 20 öre medaljong, LYX med plåtsiffra "13". Facit 1.800 kr.<br />

25 öre 258 singel på brevkort 259 från Stockholm 260 11-7-1921 261till Tokyo, ank. stpl. 266<br />

Postfriskt fyrblock 30 öre medaljong med plåtsiffra "II". Facit 2.000 kr.<br />

750<br />

800<br />

500<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 292 A 89<br />

i <strong>Göteborg</strong> 35 öre <strong>AB</strong>, singel Box på 1515, Express 411 41 brevkort GÖTEBORG—Telefon: från Stockholm 7.6.1913 0708-106803—E-post: till Berlin. Mkt vackert stenquist-thematics@telia.com<br />

med<br />

rödkrita och ankomststpl.<br />

600