26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

202 199 A 48 50 öre Ringtyp med Lyx posthorn stämpel Mariestad ** med en 3-9-1887, något kort 1 tand. nkt. Facit 4.000 kr. 400 200<br />

203 200 A 49 48 1 50 krona öre med Lyx Prakt stämpel stämpel Gistad Kungsbacka 27-1-1889. 20-2-1897. 100 150<br />

204 201 DA 48 Specialsamling 50 öre Ringtyp posthorn Ringtyp posthorn/provisorier med Lyx stämpel Warberg på 40 visirblad. 20-2-1892. Sorterade efter nyanser och 250<br />

202 A 48 varianter, 50 öre Ringtyp många posthorn läsbara ** stämplar med en i något blandad kort kvalitet. tand. Facit 4.000 kr. 400 900<br />

205 203 CA 49 77 1 krona märken med med Prakt utvalda stämpel vackra<br />

Stora Kungsbacka stämplar,<br />

Tjänstemärken Sverige 20-2-1897. alla på Ringtyp posthorn i mycket bra<br />

1400<br />

tandning 14<br />

100<br />

206 A 51 märkeskvalitet.<br />

204 D<br />

Inrikes Specialsamling brev med Ringtyp singel 10 posthorn/provisorier öre/24 öre gul i Prakt på 40 centrering visirblad. PKXP Sorterade 23-4-1890. efter nyanser och 300<br />

207 A 1 Fyra varianter, olika många nyanser läsbara av 3 öre stämplar tandning i blandad 14, Förfilateli alla kvalitet. vackert stämplade Wisby. 200 900<br />

1 208 205 AC 1<br />

Odaterat 3 77 öre märken officiellt Lyx stämplad med brev utvalda utan Karlstad poststämplar vackra 13-5-1878. stämplar, med alla innehåll på Ringtyp signerat posthorn Palmkrantz, i mycket Körning bra L-län, 1400 300<br />

209 206 A 251 adresserat 4 märkeskvalitet.<br />

Inrikes öre Prakt/Lyx "a brev Son med Logis" stämplad singel i bostaden. 10 Karlstad öre/24 Intressant. öre 29-11-1882. gul i Prakt centrering PKXP 23-4-1890. 200 300 200<br />

2 210 207 A 51 Förfilateli 12 Fyra öre 1700-talet, olika singel nyanser <strong>Göteborg</strong> två av karterade 3 3.1.1874 öre tandning brevomslag till Orousth, 14, alla från vackert transit Ystad <strong>Göteborg</strong> stämplade samt 4.1 två Wisby. och okarterade Kungelf från 5.1 på Lund. 200 700<br />

208 A 1 baksidan. 3 öre Lyx stämplad Tidig avstämpling. Karlstad 13-5-1878. 300 400<br />

211 A 7<br />

209 A 2 24 4 öre öre Prakt/Lyx med god stämplad centrering Karlstad och Prakt 29-11-1882. stämpel <strong>Göteborg</strong> 7-9-1877. 200<br />

212 A 10<br />

210 A 5 1 12 krona öre singel med bra <strong>Göteborg</strong> centrering 3.1.1874 och nära till Orousth, Prakt Kurirpost stämpel transit Umeå <strong>Göteborg</strong> 30-4-1880. 4.1 och Kungelf 5.1 på 200<br />

F 3<br />

213 C 11+16b 2<br />

Brev baksidan. öre + 10<br />

med komplett Tidig öre Stora<br />

och avstämpling. Tjänste t.13 på lokal tidningsbanderoll (med fullt innehåll) stämplad<br />

långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 400<br />

211 A 7 av fältkassan<br />

Smålands 24 öre med från<br />

Burseryd god Frösön centrering 2.8.1910.<br />

till Gävle. och Högt Prakt Förtydligande<br />

porto stämpel på lokal <strong>Göteborg</strong> av<br />

försändelse<br />

text medföljer. 7-9-1877. är ovanligt.<br />

200 500<br />

600<br />

214 A 14,18<br />

F 4 212 A 10 Inrikes<br />

Vackert 1 krona Postanvisning<br />

adresserat med bra brev centrering (4 kr)<br />

med innehåll och märkt nära "Tjensteförsändelse"<br />

daterat Prakt juli stämpel 1636 Umeå <strong>Göteborg</strong><br />

till Jacob 30-4-1880. 7-6-1888. 400<br />

de la Gardie, skrivet på 200<br />

215 A 15x2<br />

213 C 11+16b 6+6<br />

tyska 2 (översättning öre öre + 10 par öre på Stora Tjänstebrev<br />

medföljer). Tjänste Hernösand<br />

På t.13 baksidan på lokal 29-11-1884<br />

finns tidningsbanderoll till Arjeplog.<br />

notering "Praesenterat (med fullt innehåll) i Krigzrätten stämplad 400<br />

den 6<br />

216 A 14,19,24A<br />

Julij 1636". Vackert Smålands ASS Burseryd brev Stockholm 2.8.1910. 9-7-1895 Högt porto till på <strong>Göteborg</strong>. lokal försändelse Totalt porto är 9.25 ovanligt. kr med 9 st F. 24 A, 500<br />

2000<br />

F 5 214 A 14,18 1<br />

Vackert Inrikes kr typ<br />

adresserat Postanvisning 1. Största kända<br />

brevomslag (4 kr) antal<br />

till märkt på brev<br />

Clas "Tjensteförsändelse" enligt Facit.<br />

Christersson Horn <strong>Göteborg</strong> av Åminne. 7-6-1888. 1900<br />

Skrivet på Svenska, 400<br />

217 A 15 6 öre med Prakt stämpel Stora Hörby Tjänstemärken 15-9-1892. Prakt centrering. tandning Facit 13<br />

215 A 15x2 renskrivning 6+6 öre medföljer. par på Tjänstebrev Arkivanteckning Hernösand 1636. 29-11-1884 till Arjeplog. 1.100 kr. 300 4002000<br />

218 A 16A<br />

F 6 216 A 14,19,24A 10<br />

Vackert Vackert öre stora<br />

adresserat ASS tjänste brev brevomslag Stockholm ** typ 1. Facit<br />

till 9-7-1895 950 kr.<br />

Jacob de till la <strong>Göteborg</strong>. Gardie. Totalt Skrivet porto på 9.25 Svenska, kr med renskrivning 9 st F. 24 A, 150<br />

med-<br />

219 A 18 20<br />

följer. 1 Arkivanteckning kr öre typ singel 1. Största på varuprov kända 1638. antal av läder på brev sänt enligt som lokalt Facit. officiellt brev Stockholm LL 6.7.1886. 1900<br />

2000<br />

F 7 217 A 15 Bundet<br />

Vackert<br />

6 öre<br />

adresserat<br />

med attraktivt Prakt<br />

brevomslag<br />

stämpel brevmärke Hörby "Tygmästaren<br />

utan<br />

15-9-1892. i<br />

innehåll till<br />

Prakt Stockholm".<br />

Jacob<br />

centrering. Mycket<br />

de la Gardie<br />

Facit sällsynt 1.100<br />

från Generalguvernören<br />

kr. och vackert 300<br />

utställningsobjekt. Ex. Hasselrot.<br />

3500<br />

218 A 16A<br />

över 10 Ingermanland öre stora tjänste och Keksholms ** typ 1. Facit län, 950 friherre kr. Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 150<br />

220 A 18 20 öre stora tjänste ** variant 3, avbrutna båglinjer över "GO". Facit 4.200 kr ++. 600<br />

219 A 18 57). Skrivet 20 öre singel på Svenska, på varuprov renskrivning av läder sänt medföljer. som lokalt Arkivanteckning officiellt brev 1642. Stockholm LL 6.7.1886.<br />

221 A 19,21,24a Lot 2000<br />

F 8 Vackert Bundet<br />

med<br />

adresserat attraktivt<br />

2x20 öre<br />

brevomslag brevmärke<br />

V.2, 30 öre<br />

till "Tygmästaren<br />

med två punkter-Praktstämplad<br />

Erik Rünings, i Stockholm". Admiral, General Mycket<br />

Jäderön<br />

sällsynt<br />

3.2.1882<br />

Gouvereur och vackert<br />

samt ett<br />

ex utan hörn + 2x1 kr med streck i vänstra ovalen.<br />

im Lieflandt mfl 200<br />

titlar. utställningsobjekt. Utan innehåll med Ex. daterad Hasselrot.<br />

3500<br />

222 A 21x2 på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />

220 A 18 60 20 öre ASS stora med tjänste uppräkning ** variant (128,20 3, avbrutna kr) Tjänstebrev båglinjer över Luleå "GO". 26-9-1902. Facit 4.200 Arkivhål kr ++. på vänster 600<br />

F 9 Vackert sida adresserat samt anteckningar brevomslag på framsidan. utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 400<br />

221 A 19,21,24a<br />

skull<br />

Lot<br />

(enligt<br />

med<br />

vaxsigill<br />

2x20 öre<br />

på<br />

V.2,<br />

baksidan)<br />

30 öre med<br />

tysk<br />

två<br />

adress<br />

punkter-Praktstämplad<br />

med översättning.<br />

Jäderön<br />

Arkivanteckning<br />

3.2.1882 samt<br />

1648.<br />

ett<br />

223 A 22Bx2 2 x 50 öre, fräscha och välcentrerade ** exemplar. Facit 6.600 kr ++. 10002000<br />

200<br />

F 10 224 A 22Bx4 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

222 A 21x2 Fyrblock 60 öre ASS 50 med öre typ uppräkning II ** med (128,20 lätta fläckar kr) Tjänstebrev i gummeringen. Luleå Facit 26-9-1902. 13.200 kr. Arkivhål på vänster 2000<br />

225 A 24b "Praesent Fyrblock den 30 Maij 1649". 2000<br />

sida samt i praktkvalitet anteckningar med på framsidan. vackra stämplar Stockholm 4.3.1902. 100 400<br />

F 11 226 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

223 CA 25 22Bx2 Helark 2 216 x 50 öre, med fräscha 50 st märken och välcentrerade ** 1889 påtryck ** exemplar. på tjänstemärken Facit 6.600 10/12 kr ++. öre Mörkblå. Vikt och 1000<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />

224 A 22Bx4 delvis Fyrblock klippt 50 arkmarginal öre typ II ** med runt lätta om. Alla fläckar märken i gummeringen. ** med en del Facit små 13.200 bruna kr. fläckar. Facit 2000<br />

227 A 25<br />

225 A 24b Påtryck Fyrblock på i praktkvalitet tjänstemärken10/12 med vackra blå, stämplar i ** fyrblock Stockholm med omvänt 4.3.1902. spegeltryck. 450 100<br />

228 226 DC 25 Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och<br />

199 A 48 Helark<br />

varianter.<br />

50 öre med Många<br />

Lyx 50 st stämpel märken<br />

vackra<br />

Mariestad ** 1889 påtryck<br />

stpl från läsbara<br />

3-9-1887, Kronopost på tjänstemärken<br />

till Prakt/LYX.<br />

1 nkt. 10/12 öre Mörkblå. Vikt och<br />

Stor mängd värt en genomgång. 1800 200<br />

delvis klippt arkmarginal runt om. Alla märken ** med en del små bruna fläckar. Facit 2000<br />

12 200 229 AD 48 Lot med Samling 50 öre 7 brev med Stora med Lyx Tjänstemärken stämpel innehåll Gistad alla med o/**/*, 27-1-1889. tydligt upplagd markerade efter nyanser kronoslingor. och varianter i Lindner falzlos 150<br />

227 A 25 Påtryck på tjänstemärken10/12 blå, i ** fyrblock med omvänt spegeltryck. 450 300<br />

F 13 201 A 48<br />

Vackert album 50 öre handskrivet med Ringtyp kassett. posthorn brev Trevlig med med innehåll samling Lyx stämpel och med stor bla Warberg ** vit 3,5,6 fjäder 20-2-1892. öre i lacksigill t.14 samt till 20,24 Tollered. öre t.13 "Afgår även från 250<br />

228 D Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och<br />

202 A 48 Lerum många 50 den öre 15 Ringtyp vackra Okt. stämplar. 1851 posthorn och Katalog ** fortskaffas med en enl. något av inl. kronobrefbärare. 130.000 kort tand. kr. Facit 4.000 Meanderslinga. kr. Västergötland. 12000<br />

varianter. Många vackra stpl från läsbara till Prakt/LYX. Stor mängd värt en 1800<br />

400<br />

genomgång. 1500<br />

14 230 203 D Brevomslag 2 insticksalbum utan innehåll, med varianter med fjäderrest på Stora i tjänstemärken sigillet. Från Skara inklusive till normalexemplar Huseby med not. med<br />

229<br />

A 49<br />

D Samling<br />

1 krona med<br />

Stora<br />

Prakt<br />

Tjänstemärken<br />

stämpel Kungsbacka<br />

o/**/*, upplagd<br />

20-2-1897.<br />

efter nyanser och varianter i Lindner falzlos<br />

100<br />

204 D "Requisition" läsbara till sänt Praktstämplar till Secundmajorens (en hel del Comp. Gotland) , även små tjänste och Lösen.<br />

900<br />

album Specialsamling med kassett. Ringtyp Trevlig posthorn/provisorier samling med bla ** på 3,5,6 40 visirblad. öre t.14 Sorterade samt 20,24 efter öre nyanser t.13 även och<br />

300<br />

F 15 231 D Brevomslag Litet album 1867 med med ca fjäderrest 400 märken och tandn. slinga 13 samt från "Fort" läsbara ställd stämplar till Sandtorp till Prakt i klostret blandad<br />

många varianter, vackra många stämplar. läsbara Katalog stämplar enl. i blandad inl. 130.000 kvalitet. kr.<br />

"Fortskaffas 12000 900<br />

af kronobrefbärare märkeskvalitet.<br />

200<br />

230 205 DC 2 77 219 insticksalbum märken med skyndsammast med utvalda varianter vackra på och stämplar, Stora af dem tjänstemärken alla i natt". på Ringtyp inklusive posthorn normalexemplar i mycket bra med 1400 300<br />

232 A 30,32 20 öre Rek Tjänstebrevkort Backe 12-10-1914. Vackert. 250<br />

16 206 A 51 Fribrevomslag läsbara märkeskvalitet.<br />

Inrikes brev till 1710 Praktstämplar med med singel tre 10 handritade (en öre/24 hel del öre Gotland) öppna gul i Prakt kronor, , även centrering ställd små tjänste till PKXP Gripsholm. och 23-4-1890. Lösen.<br />

300 900 300<br />

233 A 32,36x2 70 öre ASS Tjänstebrev (637,83 kr) Stockholm 31-8-1911 från Sveriges Geologiska<br />

F 17 231 207 DA 1<br />

Brev Litet Fyra med album olika 1 brun/vit nyanser med fjäder ca av 400 3 i öre märken stort tandning vaxsigill tandn. 14, 13 "Östgöta" alla från vackert läsbara samt stämplade stämplar kronoslinga Wisby. till Prakt märkt i blandad "Öppen Ordres" 200<br />

Undersökningsbyrå till Geolog på Öland.<br />

400<br />

208 A 1 till Stratomta, märkeskvalitet.<br />

3 öre Lyx stämplad vidarebefordrat Karlstad och 13-5-1878. emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 200<br />

700<br />

234 A 38,47 110 öre ASS Tjänstebrev (2447,33 kr) Vänersborg 3-12-1919. 500<br />

F 18 232 209 A 30,32 2 Brev 20 4 med öre öre 1 Prakt/Lyx Rek brun/vit Tjänstebrevkort stämplad fjäder i stort Karlstad Backe vaxsigill 29-11-1882. 12-10-1914. "Östgöta" Vackert. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 250 200<br />

235 A 38+39<br />

233<br />

Postfriska fyrblock av 1kr + 5kr, den senare i praktkvalitet. Facit 2200 kr 400<br />

210 A 32,36x2 5 till Stratomta. 70 12 öre ASS singel Döfvestad, Tjänstebrev <strong>Göteborg</strong> vidarebefordrat 3.1.1874 (637,83 kr) till Orousth, Stockholm och emottaget transit 31-8-1911 <strong>Göteborg</strong> av fyra från 4.1 olika Sveriges och personer. Kungelf Geologiska Daterat 5.1 på 18<br />

236 A 41,44,47 22 öre Rek Tjänstebrevkort Härnösand 6-9-1918. 250<br />

april Undersökningsbyrå baksidan. 1809. Tidig avstämpling. till Geolog på Öland.<br />

400 700<br />

237 A L3 2 st ** 5 öre Lösen, ljusbrun (1 nkt) och mörkbrun. Facit 2.800 kr. 400<br />

F 19 234 211 A 38,47 7 Återanvänt 110 24 öre öre brev med ASS god med Tjänstebrev centrering 1 GUL fjäder (2447,33 och märkt Prakt kr) stämpel "Order" Vänersborg <strong>Göteborg</strong> sänt 3-12-1919. i stafett 7-9-1877. till olika adresser med tre olika 500 200<br />

238 235 212 A<br />

L9 38+39 10 kronoslingor<br />

50 Postfriska 1 krona öre lösen med mellan fyrblock med bra Boxholm centrering Prakt av 1kr stämpel + och 5kr, och Amarbyn nära den Åtvidaberg senare Prakt daterad stämpel 22-4-1878. i praktkvalitet. 24 Umeå aug. troligen 30-4-1880. Facit 2200 cirka kr1810. 400 2001000<br />

F 20<br />

239 236 213 A AC L14 41,44,47 11+16bBrev 6 22 2 med<br />

öre öre två<br />

med + Rek 10 vita<br />

Prakt öre Tjänstebrevkort fjädrar Stora stämpel Tjänste samt<br />

Laxå<br />

annorlunda Härnösand t.13 17-12-1890. på lokal 6-9-1918. kronoslinga. tidningsbanderoll Från Spånga (med fullt klockare-Gård innehåll) stämplad "Angår<br />

150 250<br />

240 237 A L19 L3 hastig 50 2 Smålands kronoskjuts st öre ** 5 med öre Burseryd LYX Lösen, för stämpel Kongl. ljusbrun 2.8.1910. Westmanlands Strengnäs (1 Högt nkt) och porto 27-12-1878. mörkbrun. Reg:te". på lokal försändelse Facit 2.800 kr. är ovanligt.<br />

100 400 500<br />

1500<br />

F 21 241 238 214 D A L9 14,18<br />

Brev Samling 50 Inrikes med öre 1 lösen Postanvisning Brun/svart Lösen med stämplat/**/* Prakt fjäder (4 stämpel kr) på märkt i Emb. Lindner Åtvidaberg "Tjensteförsändelse" Br. Falzlos Till Berg 22-4-1878. album sänt med från <strong>Göteborg</strong> kassett. Wettlanda 7-6-1888. Katalogvärde den 20 april enl.inl. 1815. 400<br />

239 215 A L14 15x2 Innehåll 60.000 6 6+6 öre "Wäg-Route" öre med kr, par 224<br />

stämplar Prakt på Tjänstebrev stämpel angående ej räknade. Laxå Hernösand Militärtransport 17-12-1890. 29-11-1884 av tyger till Arjeplog. från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 6000 150 4001500<br />

22 240 216 242 A AD L19 14,19,24A Brev Dublettsamling 50 Vackert med öre 1 med vit ASS fjäder LYX brev Lösen stämpel daterad Stockholm stämplat/**/* Strengnäs 9 sept 9-7-1895 1826 på 27-12-1878. 15 till sänt visirblad. <strong>Göteborg</strong>. till Major Tandning Totalt vid Westgötha porto 14 på 9.25 3 blad. kr Dahls med Mycket Regemente 9 st F. märken 24 A, i 100<br />

Gobyn i blandad med innehåll kvalitet. gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1200<br />

241 D Samling<br />

1 kr typ 1.<br />

Lösen<br />

Största<br />

stämplat/**/*<br />

kända antal<br />

i Lindner<br />

på brev<br />

Falzlos<br />

enligt Facit.<br />

1900<br />

album med kassett. Katalogvärde enl.inl.<br />

217 243 A PS1 15 dahls 2 6 Häradsrätt st öre rekommenderade med Prakt i Brottmål. stämpel 7 pence Hörby brev 15-9-1892. från England Prakt centrering. April-Maj 1889 Facit till 1.100 Lyon kr. i Frankrike,<br />

60.000 kr, stämplar ej räknade.<br />

6000 300<br />

700<br />

bägge förseglade med tre exemplar av PS1 6-uddigt Postsaksmärke. Märkena har postalt<br />

F 23 218 242 A 16A<br />

D Brev Dublettsamling 10 med öre 1 stora gråbrun tjänste Lösen fjäder ** stämplat/**/* typ daterad 1. Facit 15 950 jan på kr. 15 1845 visirblad. i Sommerstad. Tandning "Ordres" 14 på 3 blad. sänt Mycket till kronofjär- märken 150<br />

219 A 18 dingsman<br />

värde,<br />

i Hult,<br />

varför<br />

Wisnums<br />

har de använts<br />

Socken,<br />

som<br />

med<br />

förseglingssigill<br />

notering "angående<br />

? Mycket<br />

Brottmålsstemningar".<br />

ovanligt !<br />

2500<br />

i 20 blandad öre singel kvalitet. på varuprov av läder sänt som lokalt officiellt brev Stockholm LL 6.7.1886. 1200 700<br />

244 A 52 5 öre Oscar på Inrikes vykort Stockholm 1903 med lila rakstämpel "Desinfekteradt.", med<br />

24 243 A PS1 Lot med 2 Bundet st 9 rekommenderade brev attraktivt med 3 brevmärke kronoslingor 7 pence "Tygmästaren brev 1735-1806 från England i Stockholm". de flesta April-Maj med Mycket militära 1889 sällsynt till Lyon adresser och i Frankrike, vackert / Soldatpost.<br />

Påskhälsning från sjuk person.<br />

4501200<br />

25 245 A 52 Lot med bägge utställningsobjekt.<br />

10 Pf 15 förseglade<br />

Germania brev med Sassnitz 3-4-5 med Ex. Hasselrot. tre slingor exemplar<br />

7.7.1905 1810-1853, av PS1 6-uddigt<br />

till <strong>Göteborg</strong>, de flesta Postsaksmärke.<br />

vidaresänt med till militära Stora Rör adresser Märkena<br />

med nytt / har Soldatpost. postalt<br />

3500<br />

220 A 18 inrikes 1500<br />

26 Lot med<br />

värde, 20 öre<br />

porto tre<br />

varför stora tjänste<br />

påsatt: brevomslag,<br />

har de ** använts variant<br />

5 öre Oscar varav II. två<br />

som 3, avbrutna<br />

Ovanligt. är<br />

förseglingssigill båglinjer<br />

ställda till Nääs<br />

? över<br />

1725,<br />

Mycket "GO".<br />

1733<br />

ovanligt Facit 4.200<br />

och<br />

! kr ++. 2500 600<br />

märkta "Fort af Solda-<br />

221<br />

600<br />

244 A 52 19,21,24a<br />

246 A 52 ter",<br />

5 Lot<br />

5 det<br />

öre med<br />

öre tredje<br />

Oscar 2x20<br />

Oscar till<br />

på öre<br />

II Vimmerby<br />

Inrikes V.2, vykort 30 öre<br />

på helsak Saltsjöbaden 1854<br />

Stockholm med två punkter-Praktstämplad<br />

alla med<br />

1903<br />

31.7.1908 militära<br />

med<br />

till adresser<br />

lila rakstämpel Jäderön<br />

LUXEMBURG, / Soldatpost.<br />

"Desinfekteradt.", 3.2.1882 samt med ett<br />

ank. stpl. 3.8.1908.<br />

800<br />

Påskhälsning ex utan hörn + från 2x1 sjuk kr med person. streck i vänstra ovalen.<br />

450 200<br />

F 27 Brev Noterad (Lägreståndsvikning) som R5, känd med i 2-3 innehåll exemplar. 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 900<br />

245 222 A 52 21x2 10 60 Pf öre Germania ASS med Sassnitz uppräkning 7.7.1905 (128,20 till kr) <strong>Göteborg</strong>, Tjänstebrev vidaresänt Luleå 26-9-1902. till Stora Rör Arkivhål med nytt på inrikes vänster<br />

247 A 52,bKe9korta 5 splittrade öre Jubileumshelsak fjädrar. Stockholm 21.9.1897 tilläggsfrankerad med 5 öre Oscar till London.<br />

porto sida samt påsatt: anteckningar 5 öre Oscar på II. framsidan. Ovanligt.<br />

600 400 600<br />

28 Brev returnerad med innehåll tillbaka 17-11-1837 till Sverige med med en ny vit adress fjäder och samt ny mycket Engelsk liten frankering kronoslinga 2 1/2 d. ställd Vackert<br />

246 223 A 52 22Bx2 5 2 öre x 50 Oscar öre, fräscha II på helsak och välcentrerade Saltsjöbaden ** 31.7.1908 exemplar. till Facit LUXEMBURG, 6.600 kr ++. ank. stpl. 3.8.1908.<br />

till Kålle- 1000<br />

reds kompani och ovanligt. i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 1500<br />

224 A 22Bx4 Noterad Fyrblock som 50 öre R5, typ känd II ** i med 2-3 exemplar. lätta fläckar i gummeringen. Facit 13.200 kr. 2000 900 700<br />

F 29 248 A 52x2 Brev 2 (Lägreståndsvikning) x 5 öre Oscar på vykort med från innehåll <strong>Göteborg</strong> 7 sept 1905 1838. till Oranjefristaten, En vacker GUL Sydafrika. fjäder samt kronoslinga 300<br />

247 225 A 52,bKe9 24b 5 Fyrblock öre Jubileumshelsak i praktkvalitet med Stockholm vackra 21.9.1897 stämplar Stockholm tilläggsfrankerad 4.3.1902. med 5 öre Oscar till London. 100<br />

249 A 54 från Tössbo Ankomststämplad.<br />

10<br />

returnerad<br />

öre Oscar Compagni tillbaka<br />

på vykort till Sverige Soldaten från Stockholm<br />

med 669 ny Kron. adress<br />

1905 skeppsadresserad<br />

och ny Engelsk frankering<br />

"Sigyn" via<br />

2 1/2<br />

Svenska<br />

226 C 25 Helark med 50 st märken ** 1889 påtryck på tjänstemärken 10/12 öre Mörkblå. d. Vikt Vackert och<br />

1500<br />

konsulatet till Egypten. Lösenstpl och anteckning "12 1/2", Ankomststämplad.<br />

250<br />

och delvis ovanligt. klippt arkmarginal runt om. Alla märken ** med en del små bruna fläckar. Facit 1500 2000<br />

250 A 54v1<br />

248 A 52x2 10 2 x öre 5 öre Oscar Oscar II otandat på vykort ** från par. <strong>Göteborg</strong> 1905 till Oranjefristaten, Sydafrika.<br />

200<br />

251 A 55<br />

249 A 54 5 Ankomststämplad.<br />

10 öre öre inrikes Oscar brefkort på vykort tilläggsfrankerad från Stockholm med 1905 15 skeppsadresserad öre Oscar för postförskott. "Sigyn" via Falun Svenska 1902 till 150<br />

252 A 55v1 Mora. 15 öre Oscar II otandad utan gummering. Facit 2.000 kr. 300<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong><br />

konsulatet varianter. <strong>AB</strong>, Box Många till Egypten.<br />

1515, vackra 411<br />

Lösenstpl<br />

41 stpl GÖTEBORG—Telefon: från läsbara och anteckning till Prakt/LYX. "12<br />

0708-106803—E-post:<br />

1/2", Stor Ankomststämplad.<br />

mängd värt en 250<br />

stenquist-thematics@telia.com<br />

genomgång. 1800<br />

253 250 A 56<br />

229 D 54v1 20 10 Samling öre Oscar Stora II Tjänstemärken singel otandat Stockholm ** par. o/**/*, 27-9-1910 upplagd på efter brev nyanser till Luxemburg. och varianter Ovanligt i Lindner adressland. falzlos 200