Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
167 158 A 31 24 25.3.1879. 6 24 öre öre med färglinje Prakt stämpel i övre marginalen Kalmar 12-7-1873. samt skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 300<br />
168 159 CA 31,32,34 27c 6+12+24 1 Riksdaler öre t.14 Ringtyp * Intyg tandning FO Mycket 13 på gott inrikes exemplar lite större 3,4,3. (240x175 Facit 9.500 mm) kr. ASS brev (24 ort/2:a 1900<br />
160 D viktklassen) Specialsamling från Ringtyp Orresta tandn.14 12-2-1879 på adresserat visirblad. 900 till fadern märken till sorterade den kända after arkeologen nyanser och Oscar<br />
Montelius. varianter, 394 Riss st i av kuvertets 12 öre, nvh. 10 st 20/20, 18 st Riksdaler etc. Många läsbara stpl men bl.kval. 3500 600<br />
169 161 AD 31a 6 Visiralbum öre rödlila med ringtyp nyanssamling 13 singel på tandn inrikes 14 Sverige brevkort (83 st) tandn till Jönköping 13 (234 st) från samt Stockholm Posthorn C. (70 6.2.1880. st)<br />
Ankomststpl. upplagd efter Vackert. färglikare.<br />
100 400<br />
170 162 A 32 28-33,35-36 12 8 olika öre inrikes stämplade brev valörer från Morshyttan Ringtyp t.13 29.7.1882 Förfilateli<br />
alla med till variant Stockholm spegeltryck. med anteckning Några med "Medföljer kt. 300<br />
1 163 A 29 ångaren<br />
Odaterat<br />
4 öre<br />
officiellt<br />
med Gustafsberg Prakt/Lyx<br />
brev utan<br />
stämpel nr 3 till Björkudden".<br />
poststämplar<br />
Bredaryd<br />
med<br />
15-10-1884.<br />
innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
300 150<br />
171 164 A 32 30 12<br />
adresserat 5 öre öre med med<br />
"a Son stor variant<br />
Logis" tydlig 7,<br />
i vit vit<br />
bostaden. fläck kil i övre framför vänstra<br />
Intressant. 5:an. hörnet. 150 100<br />
200<br />
172<br />
2 165 A 33a 30x2 20<br />
Förfilateli Litet öre inrikes Ringtyp<br />
1700-talet, brev Praktexemplar med två karterade par 2 x 5 *. öre Intyg<br />
brevomslag ringtyp HOW 13 4,4,3<br />
från stpl ett<br />
Ystad <strong>Göteborg</strong> äkta vackert<br />
samt Lbr två 19.3.1885. märke. Facit 3.600 kr. 700<br />
okarterade från Lund. 150<br />
700<br />
173 166 A 33x2 30x2 2 5 st öre 20 tandn. öre ringtyp 13 vertikalt med vackra par med stämplar kraftigt och dragspel v.9 ojämna i undre och märket. trasiga Stockholm siffror. Paket C. 150 100<br />
174 167 A 34 31 24 25.3.1879. 6 öre öre med Ringtyp färglinje tandn.13 i övre med marginalen Prakt stämpel samt skruvavtryck Malmö Paket i nhm. 25.7.1880. Farstorp 1 nkt. 8.11.1879. 100<br />
175 168 AC 34 31,32,34 24 6+12+24 öre med öre Prakt Ringtyp stämpel tandning Westerås 13 på 5-10-1882. inrikes Kurirpost lite större (240x175 mm) ASS brev (24 ort/2:a 150<br />
176 A 34 24<br />
F 3 Brev viktklassen) öre med Prakt<br />
med komplett från och Orresta stämpel<br />
långt 12-2-1879 Gamleby<br />
innehåll daterat adresserat 26-8-1884.<br />
Rise till på fadern FRÖSÖN till den 14-5-1719, kända arkeologen gällande Oscar 150<br />
transport<br />
177 A 35<br />
av fältkassan<br />
30 Montelius. öre Ringtyp<br />
från Riss Frösön<br />
13 i kuvertets singel<br />
till Gävle.<br />
på nvh. litet<br />
Förtydligande<br />
vackert REK brev<br />
av text<br />
Umeå<br />
medföljer.<br />
23.11.1885. 150 600<br />
600<br />
169<br />
F 4<br />
178 A 35 31a<br />
Vackert<br />
30 6 öre öre rödlila<br />
adresserat<br />
med variant ringtyp<br />
brev<br />
v.5 13 singel<br />
med<br />
sammanhängande på inrikes brevkort<br />
innehåll daterat<br />
siffror till<br />
juli 1636<br />
och Jönköping<br />
till<br />
v.7<br />
Jacob<br />
vit fläck från<br />
de<br />
i "3". Stockholm C. 6.2.1880.<br />
la Gardie, skrivet på<br />
150<br />
179 A 36<br />
tyska 50 Ankomststpl.<br />
(översättning öre med Prakt Vackert.<br />
medföljer). stämpel Eslöf På baksidan 24-10-1885, finns 1 notering kt. "Praesenterat i Krigzrätten den 6 100<br />
170 180 A 36 32<br />
Julij 1636". 50 12 öre med inrikes Prakt brev stämpel från Morshyttan Westervik 29.7.1882 23-4-1880, till 1 Stockholm kt. med anteckning "Medföljer 100<br />
2000<br />
F 5 181 A 37<br />
Vackert<br />
1 ångaren Riksdaler Gustafsberg<br />
adresserat<br />
med<br />
brevomslag<br />
perfekt nr centrering 3 till Björkudden".<br />
150<br />
till Clas<br />
och<br />
Christersson<br />
prakt stämpel<br />
Horn<br />
Borås<br />
av<br />
22.10.1878.<br />
Åminne. Skrivet<br />
Intyg HOW<br />
på Svenska,<br />
3-4, 5,<br />
171 A 32<br />
renskrivning 4-5.<br />
12 öre<br />
En<br />
med<br />
kort<br />
variant<br />
medföljer. tandspets.<br />
7, vit kil i övre vänstra hörnet. 2000 150<br />
Arkivanteckning 1636. 2000<br />
182 172 A 38 33a 1 20 krona öre Ringtyp med Praktstämpel Praktexemplar Gamleby *. Intyg 5-1-1885. HOW 4,4,3 ett äkta vackert märke. Facit 3.600 kr. 200 700<br />
183 173 A 38 33x2<br />
följer.<br />
1 2<br />
Arkivanteckning<br />
krona, st 20 öre Fräscht ringtyp * exemplar med vackra<br />
1638.<br />
med stämplar små fastsättarspår. och v.9 ojämna och trasiga siffror. 800 150<br />
2000<br />
F 7<br />
184 174 A 38x12 34<br />
Vackert<br />
Stämplat 24 öre Ringtyp<br />
adresserat<br />
12-block tandn.13<br />
brevomslag<br />
1 krona med tandning Prakt stämpel<br />
utan innehåll<br />
13, Stockholm Malmö<br />
till Jacob<br />
Paket<br />
de la<br />
staden 25.7.1880.<br />
Gardie<br />
20-10-1880. 1 nkt.<br />
från Generalguvernören<br />
Facit 2.200 100 350<br />
185 175 DA 34<br />
över<br />
kr Specialsamling 24<br />
Ingermanland<br />
++. öre med Prakt<br />
och Ringtyp stämpel<br />
Keksholms tandn.13 Westerås<br />
län, på 5-10-1882.<br />
friherre 60 visirblad. Erik Carlsson Sorterade Gyllenstierna efter nyanser af och Ulaborg varianter, 150<br />
(1602-<br />
176 A 34<br />
57). Skrivet många 24 öre med läsbara Prakt<br />
på Svenska, stämplar stämpel<br />
renskrivning i blandad Gamleby kvalitet. 26-8-1884.<br />
medföljer. Arkivanteckning 1642.<br />
2000 150<br />
2000<br />
186 177 CA 35 30 85 öre märken Ringtyp med 13 utvalda singel vackra på litet stämplar, vackert REK alla brev på tandning Umeå 23.11.1885. 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500 150<br />
187 178 DA 35<br />
titlar.<br />
Visiralbum 30 öre med<br />
Utan innehåll<br />
med variant<br />
med<br />
samling v.5 sammanhängande<br />
daterad<br />
F. 28-39,<br />
på fliken<br />
dvs Ringtyp siffror<br />
31 dec 1644,<br />
t.13 och + v.7 Oscar vit fläck<br />
delvis<br />
Boktryck, i "3".<br />
översättning<br />
totalt<br />
medföljer.<br />
ca 1.250 150<br />
2000<br />
179 A 36 märken, 50 öre med bla. Prakt 85 st stämpel 6 öre, 50 Eslöf st 24 24-10-1885, öre och 50 1 st kt. 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar 100<br />
F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />
180 A 36 och<br />
skull 50 (enligt öre en med hel del<br />
vaxsigill Prakt varianter.<br />
på stämpel baksidan) Westervik tysk adress 23-4-1880, med 1 översättning. kt. 1500<br />
Arkivanteckning 1648. 100<br />
2000<br />
188<br />
F 10 181 A 40 37 2<br />
Vackert<br />
1 öre Riksdaler med Lyx<br />
adresserat<br />
med stämpel<br />
brevomslag<br />
perfekt Stockholm centrering C.16,<br />
till Amiralitetsrådet,<br />
och prakt 14-11-1891, stämpel 1<br />
utan<br />
Borås nkt.<br />
innehåll<br />
22.10.1878.<br />
med notering<br />
Intyg<br />
på<br />
HOW<br />
fliken<br />
3-4, 5, 150<br />
189 A 41 2<br />
"Praesent 4-5. öre En helsak<br />
den kort 30 tandspets. Fk7 (Visitkortsformat) stpl första månaden tilläggsfrankerad med 3 öre. 2000<br />
Maij 1649". 2000<br />
182 A 38 Stockholm 1 krona med 29.12.1891 Praktstämpel till Helsingfors. Gamleby 5-1-1885. Ankomststämplad.<br />
200 450<br />
F 11<br />
190<br />
183 A 41,42,47 38 Lot<br />
håll med<br />
1 krona, med två<br />
notering<br />
Fräscht brev:<br />
på<br />
* 30<br />
fliken<br />
exemplar öre Posthorn<br />
"Praesent<br />
med små på 10<br />
den<br />
fastsättarspår. öre helsak som ASS (260 kr) Brodalen 19.5.1889<br />
7 Aug. 1652".<br />
800<br />
185<br />
2000<br />
184 A 38x12 till Stämplat <strong>Göteborg</strong>. 12-block Samt 1 3+4 krona öre tandning Axelvold 13, 16.1.1890 Stockholm på litet Paket brev staden till Köpenhamn 20-10-1880. med Facit transit 2.200 och 350<br />
ank. stpl.<br />
300<br />
185 D kr Specialsamling ++. Ringtyp tandn.13 på 60 visirblad. Sorterade efter nyanser och varianter,<br />
191 A 42 Mycket vacker 4 öre inrikes tidningsbanderoll med reklam från Örebro Tidning. Från<br />
många läsbara stämplar i blandad kvalitet.<br />
Örebro 6.10.1888 till St.Mellösa. Kronopost<br />
2000<br />
400<br />
186 C 85 märken med utvalda vackra stämplar, alla på tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500<br />
12 192 A 42 Lot med 4 öre 7 Ringtyp brev med posthorn innehåll ** alla praktcentrering med tydligt med markerade 1 något kronoslingor. kort tand. 200 300<br />
187 D Visiralbum med samling F. 28-39, dvs Ringtyp t.13 + Oscar Boktryck, totalt ca 1.250<br />
F 13 193 A 43 Vackert 5 öre handskrivet med Prakt brev stämpel med Engelholm innehåll och 17-7-1890. stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 100<br />
märken, bla. 85 st 6 öre, 50 st 24<br />
194 A 44 Lerum Trönö den 8-6-1895 15 Okt. 1851 Prakt och stämpel. fortskaffas Ringtyp öre och 50<br />
Postal av 125 kronobrefbärare. kr. Posthorn<br />
st 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar<br />
obetydlig del Meanderslinga. av andrastämpel. Västergötland.<br />
och en hel del varianter.<br />
1500 1501500<br />
14 195 188 A 47 40 Brevomslag 30 2 öre öre med med utan Lyx Lyx innehåll, stämpel med Stockholm Haparanda fjäderrest C.16, 22-2-1891 i sigillet. 14-11-1891, på Från välcentrerat 1 Skara nkt. till märke. Huseby med not.<br />
100 150<br />
196 A 47 "Requisition" 30 öre med sänt LILA till Secundmajorens svag Lyx stämpel Comp.<br />
189 A 41 2 öre helsak Fk7 (Visitkortsformat) stpl Wadstena första månaden 10-5-1889. tilläggsfrankerad med 3 öre. 150 300<br />
F 15 197 A 48 Brevomslag 50 Stockholm öre med 1867 29.12.1891 Prakt/Lyx med fjäderrest stämpel till Helsingfors. och Stenstorp slinga Ankomststämplad.<br />
samt 21-9-1889. "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 200 450<br />
190 198 A 48 41,42,47 af kronobrefbärare 50 Lot öre med med två Prakt/Lyx brev: skyndsammast 30 öre stämpel Posthorn Finspong och på af 10 dem 20-7-1889, öre i natt". helsak 2 som nktt. ASS (260 kr) Brodalen 19.5.1889 100 300<br />
16 Fribrevomslag till <strong>Göteborg</strong>. 1710 Samt med 3+4 tre öre handritade Axelvold 16.1.1890 öppna kronor, på litet ställd brev till till Gripsholm. Köpenhamn med transit och 300<br />
F 17 Brev ank. med stpl. 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300<br />
191<br />
F 18<br />
A 42 till Stratomta, Mycket vacker vidarebefordrat 4 öre inrikes och tidningsbanderoll emottaget av fyra med olika reklam personer. från Örebro Daterat Tidning. 14-15 Från april 1809.<br />
Brev Örebro med 1 brun/vit 6.10.1888 fjäder till St.Mellösa. i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400<br />
700<br />
192 A 42 till Stratomta. 4 öre Ringtyp Döfvestad, posthorn vidarebefordrat ** praktcentrering och med emottaget 1 något av kort fyra tand. olika personer. Daterat 18 200<br />
193 A 43 april 5 1809. öre med Prakt stämpel Engelholm 17-7-1890. 100 700<br />
F 19 194 A 44 Återanvänt Trönö 8-6-1895 brev med Prakt 1 GUL stämpel. fjäder Postal märkt 125 "Order" kr. obetydlig sänt i stafett del av till andrastämpel. olika adresser med tre olika 150<br />
195 A 47 kronoslingor 30 öre med mellan Lyx Boxholm stämpel Haparanda och Amarbyn 22-2-1891 daterad på 24 välcentrerat aug. troligen märke. cirka 1810. 1001000<br />
F 20 196 199 AA 47 48 Brev 30 50 med öre öre två med vita LILA Lyx fjädrar stämpel svag samt Lyx Mariestad stämpel annorlunda 3-9-1887, Wadstena kronoslinga. 1 10-5-1889. nkt. Från Spånga klockare-Gård "Angår 150 200<br />
197 200 A 48 hastig 50 kronoskjuts öre med Prakt/Lyx Lyx för stämpel Kongl. stämpel Gistad Westmanlands Stenstorp 27-1-1889. 21-9-1889. Reg:te". 200 1501500<br />
F 21 198 201<br />
202<br />
22 203<br />
204<br />
A<br />
A<br />
A<br />
D<br />
48<br />
48<br />
49<br />
Brev 50 med öre öre 1 med Ringtyp Brun/svart Prakt/Lyx posthorn fjäder stämpel med på Emb. Lyx Finspong stämpel Br. Till 20-7-1889, Warberg Berg sänt 20-2-1892. 2 från nktt. Wettlanda den 20 april 1815.<br />
Innehåll 50 öre "Wäg-Route" Ringtyp posthorn angående ** med Militärtransport en något kort av tand. tyger Facit från 4.000 Fredricstad kr. till <strong>Göteborg</strong>.<br />
Brev 1 med krona 1 vit med fjäder Prakt daterad stämpel 9 Kungsbacka sept 1826 sänt 20-2-1897. till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />
Gobyn<br />
Specialsamling<br />
med innehåll<br />
Ringtyp<br />
gällande<br />
posthorn/provisorier<br />
utseende av Fullmäktig<br />
på 40<br />
för<br />
visirblad.<br />
soldaterna<br />
Sorterade<br />
Esping<br />
efter<br />
och<br />
nyanser<br />
Örn vid<br />
och<br />
Sundahls<br />
varianter,<br />
Häradsrätt<br />
många<br />
i Brottmål.<br />
läsbara stämplar i blandad kvalitet.<br />
100 250<br />
4001500<br />
100<br />
900 700<br />
F 23 205 C Brev 77 med märken 1 gråbrun med utvalda fjäder daterad vackra stämplar, 15 jan 1845 alla i på Sommerstad. Ringtyp posthorn "Ordres" i mycket sänt bra till kronofjär- 1400<br />
206 A 51 dingsman märkeskvalitet.<br />
Inrikes i Hult, brev med Wisnums singel Socken, 10 öre/24 med öre notering gul i Prakt "angående centrering Brottmålsstemningar". PKXP 23-4-1890. 300 700<br />
24 207 A 1 Lot med Fyra 9 olika brev nyanser med 3 kronoslingor av 3 öre tandning 1735-1806 14, alla de vackert flesta stämplade med militära Wisby. adresser / Soldatpost. 2001200<br />
25 208 A 1 Lot med 3 öre 15 Lyx brev stämplad med 3-4-5 Karlstad slingor 13-5-1878. 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3001500<br />
26 209 A 2 Lot med 4 öre tre Prakt/Lyx brevomslag, stämplad varav Karlstad två är ställda 29-11-1882. till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 200<br />
210 A<br />
F 27<br />
211 204A<br />
5<br />
7<br />
ter", 12 det öre tredje singel till <strong>Göteborg</strong> Vimmerby 3.1.1874 1854 alla till Orousth, med militära transit adresser <strong>Göteborg</strong> / Soldatpost. 4.1 och Kungelf 5.1 på<br />
Brev baksidan. (Lägreståndsvikning) Tidig avstämpling. med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />
korta 24 splittrade öre med fjädrar. god centrering och Prakt stämpel <strong>Göteborg</strong> 7-9-1877.<br />
400<br />
200<br />
800<br />
600<br />
28 212 A 10 Brev 1 med krona innehåll med bra 17-11-1837 centrering med och nära en vit Prakt fjäder stämpel samt Umeå mycket 30-4-1880. liten kronoslinga ställd till Kålle- 200<br />
213<br />
F 29<br />
C 11+16breds kompani 2 öre + 10 i Rangstorp öre Stora Tjänste från Råda. t.13 på Innehåll lokal tidningsbanderoll ang. Lärokurs för (med korpralskolorna. fullt innehåll) stämplad<br />
Brev Smålands (Lägreståndsvikning) Burseryd 2.8.1910. med innehåll Högt porto 7 sept på 1838. lokal försändelse En vacker GUL är ovanligt. fjäder samt kronoslinga 500<br />
700<br />
214 A 14,18 från Tössbo Inrikes Postanvisning Compagni till Soldaten (4 kr) märkt 669 "Tjensteförsändelse" Kron. <strong>Göteborg</strong> 7-6-1888. 4001500<br />
215 A 15x2 6+6 öre par på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 till Arjeplog. 400<br />
216 A 14,19,24A Vackert ASS brev Stockholm 9-7-1895 till <strong>Göteborg</strong>. Totalt porto 9.25 kr med 9 st F. 24 A,<br />
1 kr typ 1. Största kända antal på brev enligt Facit.<br />
1900<br />
217 A 15 6 öre med Prakt stämpel Hörby 15-9-1892. Prakt centrering. Facit 1.100 kr. 300<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />
218 A 16A 10 öre stora tjänste ** typ 1. Facit 950 kr. 150