Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
131 A 15c 17 öre * Grå med mycket bra tandning. 900<br />
132 A 15a 17 öre lejontyp med rufftandning och perfekt centrering, vackert stämplad Stockholm<br />
11.8.1866. Intyg Sjöman 1969. Mycket gott exemplar.<br />
1200<br />
133 A 15 17 öre * violett med några svaga pappersveck. 700<br />
134<br />
135<br />
136<br />
1<br />
137<br />
2<br />
A<br />
A<br />
A<br />
A<br />
15 17 öre singel Malmö 30-11-1867 till Köpenhamn. Lacksigill och ank.stpl på baksidan.<br />
Sverige<br />
Bläcknotering (ort/datum) på framsidan.<br />
15 17 öre lila Praktexemplar med bra centrering Förfilateli och stämpel Calmar 19-10-1867.<br />
14B,15 3 öre Prakt Stockholm 2-3-1872 samt 17 öre Prakt Falköping 2-1-1869 Välcentrerad med<br />
Odaterat<br />
liten<br />
officiellt<br />
åldersfläck.<br />
brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
7,2x16 adresserat<br />
2x20 öre<br />
"a Son<br />
Liggande<br />
Logis"<br />
lejon<br />
i bostaden.<br />
+ 5 öre Vapentyp.<br />
Intressant.<br />
Färgfriskt brev, notering via Danmark, Borås 19-<br />
Förfilateli 4-1868 1700-talet, till London. två Ank.stpl. karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />
500<br />
500<br />
500<br />
200<br />
1000 700<br />
138 A 14b,15,16 3 öre, 17 öre, 20 öre liggande lejon alla Praktstämplade Borås. Vackert set. 1000<br />
139 A 7,14b,16 5 öre Vapentyp+3 öre+20 öre Liggande Kurirpost<br />
lejon=28 öres brev till Finland Eskilstuna 22-3-<br />
1873. Transit Stockholm 7 samt ank.stpl på baksidan.<br />
500<br />
F 3 140 138 A 16 14b,15,16 Brev 20 3 med öre, öre komplett 17 med öre, bra 20 och centrering öre långt liggande innehåll och lejon Prakt daterat alla stämpel Praktstämplade Rise Wadstena på FRÖSÖN 6-5-1873. Borås. 14-5-1719, Vackert set. gällande transport 1000 400<br />
av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />
141 139 A 16 7,14b,16 20 5 öre öre Vapentyp+3 Liggande lejon öre+20 med öre Prakt Liggande stämpel lejon=28 Wexiö 9-12-1870. öres brev till Finland Eskilstuna 22-3- 400 600<br />
F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />
142 A 16 20 1873. öre Transit * med bra Stockholm centrering. 7 samt ank.stpl på baksidan.<br />
400 500<br />
143 140 A 16 20 öre liggande med bra centrering lejon <strong>Göteborg</strong> och Prakt 12-12-1867 stämpel som Wadstena singel på 6-5-1873. brev till Norge. 400<br />
Julij 1636".<br />
144 141 A 16 20 öre liggande Liggande lejon lejon med med Prakt stämpel Hernösand Wexiö 9-12-1870. 12-4-1871. 300 4002000<br />
145 142 A 16 20 öre med * med Prakt bra centrering. stämpel Köping 29-7-1872. 200 400<br />
renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />
146 143 A 16 20 öre liggande lejon med <strong>Göteborg</strong> nära 12-12-1867 praktstämpel som 30-1-1872. singel på brev till Norge. 200 400<br />
147 144 A 16 20 öre liggande lejon med rätvänd Prakt stämpel stämpel Hernösand Herrljunga 12-4-1871. 29-9-1872. 300<br />
följer. Arkivanteckning 1638. 200<br />
145 A 16 20 öre med Prakt stämpel Köping 29-7-1872. 2002000<br />
F 7 148 A 18 Vackert 4 öre adresserat välcentrerat brevomslag märke stämplat utan innehåll Norberg till 4-6-1878. Jacob de la Gardie från Generalguvernören 200<br />
146 A 16 20 öre liggande lejon med nära praktstämpel 30-1-1872. 200<br />
149 A 18,22,24 över Lot Ingermanland med 3 ostämplade och Keksholms exemplar län, (4, friherre 20, 24 öre) Erik med Carlsson bra centrering Gyllenstierna alla med af Ulaborg 1 kt. 24 (1602- öre<br />
147 A 16<br />
57). Skrivet med<br />
20 öre<br />
fläckar.<br />
liggande<br />
på Svenska, Facit<br />
lejon<br />
21.700<br />
med<br />
renskrivning kr.<br />
rätvänd Ringtyp stämpel tandning Herrljunga 14 29-9-1872.<br />
medföljer. Arkivanteckning 1642. 1500 200<br />
2000<br />
F 8 148 150 A 18b 18<br />
Vackert 4 öre<br />
adresserat Ringtyp välcentrerat tandn. brevomslag<br />
märke 14 gråsvart stämplat<br />
till Erik med Norberg<br />
Rünings, sidvänd 4-6-1878. stämpel Admiral, Stockholm General Gouvereur TE (Tidningsexpedition)<br />
im Lieflandt mfl<br />
200<br />
149 A 18,22,24<br />
titlar. 30.7.1877. Lot Utan med innehåll 3 ostämplade Facit med 6.000 daterad exemplar kr. på fliken (4, 20, 31 24 dec öre) 1644, med bra delvis centrering översättning alla med medföljer. 1 kt. 24 öre 900<br />
2000<br />
F 9<br />
151 A 20b Fräscht<br />
Vackert<br />
med<br />
adresserat<br />
fläckar. nära Facit prakt<br />
brevomslag<br />
21.700 ex. * med kr. stor del originalgummi. Nyansutlåtande Olle P. 1500 700<br />
utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />
152 150 A 21 18b<br />
skull 12 4<br />
(enligt<br />
öre öre Ringtyp inrikes vaxsigill<br />
tandn. brev på Stockholm baksidan)<br />
14 gråsvart 30.5.1874 tysk<br />
med<br />
adress<br />
sidvänd adresserad med<br />
stämpel<br />
översättning. till Stockholm läkare ombord Arkivanteckning<br />
TE (Tidningsexpedition)<br />
corvetten "af 1648. 150<br />
2000<br />
F 10 153 A 21 Chapman".<br />
Vackert 12 30.7.1877. öre adresserat med Facit tydligt 6.000<br />
brevomslag skruvavtryck kr.<br />
till Amiralitetsrådet, i nvh. Sidvänd stämpel utan innehåll Sundsvall med 1.3.1877. notering på fliken 100 900<br />
154 151 A 22f 20b<br />
"Praesent 24 Fräscht öre den Blekorange nära prakt ex.<br />
30 Maij 1649". stämplad * med Stockholm stor del originalgummi. 15-9-1875. Nyansutlåtande Olle P. 100 700<br />
2000<br />
F 11 155 152 A 22f 21<br />
Vackert 24 12 öre<br />
adresserat Blekorange inrikes brev<br />
brevomslag Prakt Stockholm stämpel 30.5.1874<br />
till Gabriel Örebro adresserad<br />
Bengtsson 17-11-1875. till läkare ombord corvetten "af<br />
Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 150<br />
156 153 A 23 21<br />
håll med 20/20 Chapman". 12 öre<br />
notering öre med med tydligt<br />
på skuggade skruvavtryck<br />
fliken "Praesent siffror i (v.2) nvh.<br />
den välstämplat Sidvänd stämpel<br />
7 Aug. 1652". <strong>Göteborg</strong> Sundsvall 13.6.1877. 1.3.1877. 150 100<br />
2000<br />
157 154 A 23 22f 20/20 24 öre öre Blekorange med Prakt/Lyx stämplad stämpel Stockholm Strengnäs 15-9-1875. 14-11-1877. 300 100<br />
158 155 138 A 24 22f 14b,15,16 24 3 öre, öre 17 med Blekorange öre, Prakt 20 öre stämpel Prakt liggande stämpel Kalmar lejon Örebro 12-7-1873. alla Praktstämplade 17-11-1875. Borås. Vackert set. 1000 300 150<br />
159 156 139 A 27c 23 7,14b,16 1 20/20 5 Riksdaler öre Vapentyp+3 öre med t.14 skuggade * Intyg öre+20 FO siffror öre Mycket Liggande (v.2) gott välstämplat Kronopost<br />
exemplar lejon=28 <strong>Göteborg</strong> 3,4,3. öres brev Facit 13.6.1877. till 9.500 Finland kr. Eskilstuna 22-3- 1900 150<br />
12 160 157 DA 23<br />
Lot med Specialsamling 20/20 1873. 7 brev öre Transit med med Stockholm Prakt/Lyx Ringtyp innehåll tandn.14 7 stämpel alla samt med ank.stpl på Strengnäs tydligt visirblad. på markerade baksidan. 14-11-1877. 900 märken kronoslingor. sorterade after nyanser och 300 500<br />
300<br />
F 13 158 140 A 24 16<br />
Vackert varianter, 24 20 öre<br />
handskrivet<br />
med 394 Prakt bra st centrering<br />
brev av stämpel 12 med öre, Kalmar och<br />
innehåll 10 st Prakt 20/20, 12-7-1873.<br />
och<br />
stämpel 18 stor st vit<br />
Wadstena Riksdaler fjäder i etc. lacksigill<br />
6-5-1873. Många till läsbara Tollered. stpl "Afgår men bl.kval. från 3500 300 400<br />
159 141 161 A AD 27c 16<br />
Lerum Visiralbum 1 20 Riksdaler den öre 15 Liggande Okt. med t.14 1851 nyanssamling * lejon Intyg och med FO fortskaffas Mycket Prakt tandn stämpel gott 14 av exemplar (83 kronobrefbärare. Wexiö st) tandn 9-12-1870. 3,4,3. 13 Facit (234 Meanderslinga. 9.500 st) samt kr. Posthorn Västergötland. (70 st) 1900 400<br />
1500<br />
14 160 142 DA 16<br />
Brevomslag upplagd Specialsamling 20 öre * utan med efter innehåll, bra färglikare. Ringtyp centrering. 400<br />
med tandn.14 fjäderrest på visirblad. i sigillet. 900 Från märken Skara sorterade till Huseby after med nyanser not. och 400<br />
162 143 A 28-33,35-36 16 "Requisition" 8 varianter, 20 olika öre liggande stämplade sänt 394 till st lejon av Secundmajorens valörer 12 <strong>Göteborg</strong> öre, Ringtyp 10 st 12-12-1867 20/20, t.13 Comp. alla 18 med st som Riksdaler variant singel spegeltryck. på etc. brev Många till Norge. läsbara Några med stpl kt. men bl.kval. 3500 300 400 300<br />
F 15 163 144 161 A AD 29 16 Brevomslag 4 Visiralbum 20 öre öre med liggande 1867 Prakt/Lyx med<br />
med<br />
nyanssamling lejon fjäderrest stämpel med Prakt Bredaryd och<br />
tandn stämpel slinga<br />
14 15-10-1884. (83<br />
samt Hernösand st)<br />
"Fort"<br />
tandn 12-4-1871. ställd<br />
13 (234<br />
till<br />
st)<br />
Sandtorp<br />
samt Posthorn<br />
klostret<br />
(70<br />
"Fortskaffas<br />
st) 300<br />
164 145 A 30 16 af kronobrefbärare 5 upplagd 20 öre öre med efter stor Prakt färglikare.<br />
skyndsammast tydlig stämpel vit fläck Köping framför och 29-7-1872. af 5:an. dem i natt". 100 200<br />
400<br />
300<br />
16 165 162 A 30x2 28-33,35-36<br />
146 A 16 Fribrevomslag Litet 8<br />
20<br />
olika<br />
öre inrikes liggande<br />
stämplade<br />
1710 brev med lejon med valörer<br />
tre med par Ringtyp<br />
handritade 2 nära x 5 öre praktstämpel<br />
t.13 ringtyp alla med<br />
öppna 13 kronor, 30-1-1872. stpl variant <strong>Göteborg</strong> spegeltryck.<br />
ställd till Lbr Gripsholm. 19.3.1885. Några med kt. 150 300<br />
200 300<br />
F 17 166 163 A 30x2 29<br />
147 A 16 Brev 5 4<br />
20 med öre<br />
öre 1 tandn. med<br />
liggande<br />
Prakt/Lyx<br />
brun/vit 13 vertikalt lejon<br />
stämpel<br />
fjäder med i par stort rätvänd med Bredaryd<br />
vaxsigill kraftigt stämpel<br />
15-10-1884.<br />
"Östgöta" dragspel Herrljunga samt i undre 29-9-1872. kronoslinga märket. Stockholm märkt "Öppen Paket C. 300<br />
Ordres" 100<br />
167 164 A 31 30<br />
200<br />
till Stratomta, 25.3.1879. 6 5 öre med<br />
vidarebefordrat färglinje stor tydlig i övre vit fläck marginalen framför 5:an.<br />
och emottaget samt av skruvavtryck fyra olika personer. i nhm. Farstorp Daterat 8.11.1879. 14-15 april 1809. 100<br />
148 A 18 700<br />
F 18 168 165 CA 31,32,34 30x2<br />
4 öre välcentrerat märke stämplat Norberg 4-6-1878. 200<br />
Brev 6+12+24 Litet inrikes<br />
med 1 brun/vit öre brev Ringtyp med<br />
fjäder tandning par 2 x 5<br />
i stort vaxsigill 13 öre på ringtyp inrikes 13<br />
"Östgöta" lite stpl större <strong>Göteborg</strong><br />
samt (240x175 Lbr 19.3.1885.<br />
kronoslinga mm) märkt ASS brev "Öppen (24 Ordres" ort/2:a 150<br />
149 A 18,22,24<br />
166 A 30x2<br />
Lot med 3 ostämplade exemplar (4, 20, 24 öre) med bra centrering alla med 1 kt. 24 öre<br />
till Stratomta. viktklassen) 5 öre tandn.<br />
Döfvestad, från 13 vertikalt Orresta vidarebefordrat<br />
par 12-2-1879 med kraftigt adresserat och<br />
dragspel<br />
emottaget till i fadern undre<br />
av till märket.<br />
fyra den olika kända Stockholm<br />
personer. arkeologen Paket<br />
Daterat Oscar C.<br />
18<br />
100<br />
med fläckar. Facit 21.700 kr.<br />
1500<br />
167 A 31<br />
april Montelius. 25.3.1879. 6 1809. öre med färglinje Riss i kuvertets i övre marginalen nvh. samt skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 600<br />
150 A 18b 4 öre Ringtyp 159 tandn. 14 gråsvart med sidvänd stämpel Stockholm TE 181<br />
(Tidningsexpedition) 700<br />
F 19<br />
169 168 AC 31a 31,32,34<br />
Återanvänt<br />
6 6+12+24 30.7.1877.<br />
öre rödlila<br />
brev öre Facit med<br />
ringtyp Ringtyp 6.000 1 GUL<br />
13 tandning singel<br />
kr. fjäder<br />
på 13 märkt<br />
inrikes på inrikes "Order"<br />
brevkort lite sänt större till Jönköping<br />
i stafett (240x175 till<br />
från<br />
olika mm) Stockholm<br />
adresser ASS brev C.<br />
med (24 6.2.1880. ort/2:a tre olika 900<br />
kronoslingor<br />
Ankomststpl.<br />
mellan<br />
Vackert.<br />
100<br />
151 A 20b viktklassen) Fräscht nära från prakt Boxholm Orresta ex. * med 12-2-1879 och stor Amarbyn del adresserat originalgummi. daterad till 24 fadern aug. Nyansutlåtande till troligen den kända cirka Olle arkeologen 1810. P. Oscar 7001000<br />
170 A 32 12 Montelius. öre inrikes Riss brev i kuvertets från Morshyttan nvh. 29.7.1882 till Stockholm med anteckning "Medföljer 600<br />
F 20 152 A 21 Brev 12 med öre två inrikes vita fjädrar brev Stockholm samt annorlunda 30.5.1874 kronoslinga. adresserad till Från läkare Spånga ombord klockare-Gård corvetten "af "Angår<br />
ångaren Gustafsberg nr 3 till Björkudden".<br />
150<br />
150<br />
169 A 31a 6 öre rödlila ringtyp 13 singel på inrikes brevkort till Jönköping från Stockholm C. 6.2.1880.<br />
hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />
171<br />
153<br />
A 21 Chapman".<br />
32 12<br />
12<br />
öre<br />
öre<br />
med<br />
med<br />
variant<br />
tydligt skruvavtryck<br />
7, vit kil i övre<br />
i nvh.<br />
vänstra<br />
Sidvänd<br />
hörnet.<br />
stämpel Sundsvall 1.3.1877.<br />
150<br />
1001500<br />
Ankomststpl. Vackert.<br />
100<br />
170 172<br />
154 A A 33a 32<br />
22f<br />
20 12 24<br />
öre<br />
Ringtyp inrikes Blekorange brev Praktexemplar<br />
stämplad från Morshyttan Stockholm<br />
*. Intyg 29.7.1882 HOW<br />
15-9-1875.<br />
4,4,3 till Stockholm ett äkta vackert med anteckning märke. Facit "Medföljer 3.600 kr. 700<br />
100<br />
173<br />
155<br />
A 22f<br />
33x2 2 ångaren 24<br />
st<br />
öre<br />
20<br />
Blekorange<br />
öre Gustafsberg ringtyp med<br />
Prakt nr vackra 3 stämpel till Björkudden". stämplar<br />
Örebro<br />
och<br />
17-11-1875.<br />
v.9 ojämna och trasiga siffror. 150<br />
150<br />
174 171 156<br />
A 34 32 23<br />
24 12 20/20<br />
öre öre<br />
Ringtyp med med variant skuggade<br />
tandn.13 7, vit med kil siffror i övre Prakt<br />
(v.2) vänstra stämpel<br />
välstämplat hörnet. Malmö<br />
<strong>Göteborg</strong><br />
Paket 25.7.1880.<br />
13.6.1877.<br />
1 nkt. 100 150<br />
Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />
175 172 157160 A 34 33a 23<br />
dahls 24 20 20/20<br />
Häradsrätt öre öre<br />
med Ringtyp med<br />
Prakt<br />
Prakt/Lyx Praktexemplar<br />
i Brottmål. stämpel<br />
stämpel<br />
Westerås *. Intyg Strengnäs<br />
5-10-1882. HOW 4,4,3 14-11-1877. ett äkta vackert märke. Facit 3.600 kr. 150 700 300<br />
700<br />
176 173 158<br />
A 34 33x2 24<br />
24 2 24 st öre<br />
öre 20 med<br />
med öre ringtyp Prakt<br />
Prakt<br />
stämpel<br />
stämpel med vackra Gamleby<br />
Kalmar stämplar 12-7-1873.<br />
26-8-1884. och v.9 ojämna och trasiga siffror. 150 300<br />
F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />
177 174 159<br />
A 35 34 27c<br />
dingsman<br />
30 24 1 Riksdaler<br />
öre<br />
i Hult,<br />
Ringtyp t.14<br />
Wisnums<br />
13 tandn.13 * Intyg<br />
singel<br />
FO med<br />
Socken,<br />
på<br />
Mycket<br />
litet Prakt<br />
med<br />
vackert<br />
gott stämpel exemplar<br />
notering<br />
REK Malmö brev<br />
3,4,3.<br />
"angående<br />
Umeå Paket Facit<br />
23.11.1885. 25.7.1880. 9.500 kr. 1 nkt. 1900<br />
Brottmålsstemningar".<br />
150 100<br />
700<br />
24<br />
178 175 160<br />
A AD 35 34 30 24 Specialsamling<br />
öre med variant Prakt Ringtyp stämpel v.5 sammanhängande<br />
tandn.14 Westerås på 5-10-1882. visirblad.<br />
siffror<br />
900<br />
och<br />
märken<br />
v.7 vit<br />
sorterade<br />
fläck i "3".<br />
after nyanser och<br />
150<br />
Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />
179 176 A 36 34 50 24 varianter,<br />
öre med 394<br />
Prakt st av<br />
stämpel 12 öre,<br />
Eslöf Gamleby 10 st 20/20,<br />
24-10-1885, 26-8-1884. 18 st Riksdaler etc. Många läsbara stpl men bl.kval. 3500<br />
1 kt. 100 150<br />
25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />
180 177 161<br />
A AD 36 35 50 30 Visiralbum<br />
öre med Ringtyp med<br />
Prakt 13 nyanssamling<br />
stämpel singel på Westervik litet tandn vackert 14 (83<br />
23-4-1880, REK st) brev tandn<br />
1 kt. Umeå 13 (234 23.11.1885. st) samt Posthorn (70 st)<br />
Ringtyp tandning 13<br />
100 150<br />
26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />
181 178 A 37 35 1 30<br />
upplagd<br />
Riksdaler öre med<br />
efter<br />
med variant<br />
färglikare.<br />
400<br />
perfekt v.5 sammanhängande centrering och prakt siffror stämpel och v.7 Borås vit fläck 22.10.1878. i "3". Intyg HOW 3-4, 5, 150<br />
162 A 28-33,35-36 ter", 8 det olika tredje stämplade till Vimmerby valörer 1854 Ringtyp alla t.13 med alla militära med variant adresser spegeltryck. / Soldatpost. Några med kt. 300<br />
179 A 36 800<br />
4-5. 50 öre En med kort Prakt tandspets. stämpel Eslöf 24-10-1885, 1 kt. 2000 100<br />
F 27 163 A 29 Brev 4 (Lägreståndsvikning) öre med Prakt/Lyx stämpel med innehåll Bredaryd 12 15-10-1884. april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 300<br />
182 180 A 38 36 1 50 krona öre med Prakt Praktstämpel stämpel Westervik Gamleby 5-1-1885. 23-4-1880, 1 kt. 200 100<br />
164 A 30 korta 5 splittrade öre med stor fjädrar. tydlig vit fläck framför 5:an. 100 600<br />
183 181 A 38 37 1 krona, Riksdaler Fräscht med perfekt * exemplar centrering med små och fastsättarspår. prakt stämpel Borås 22.10.1878. Intyg HOW 3-4, 5, 800<br />
28 165 A 30x2 Brev Litet med inrikes innehåll brev 17-11-1837 med par 2 med x 5 öre en ringtyp vit fjäder 13 samt stpl <strong>Göteborg</strong> mycket liten Lbr 19.3.1885. kronoslinga ställd till Kålle-<br />
184 A 38x12 Stämplat 4-5. En kort 12-block tandspets. 1 krona tandning 13, Stockholm Paket staden 20-10-1880. Facit 2.200 2000 150<br />
350<br />
reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />
185 182 166<br />
D A 38<br />
30x2<br />
kr Specialsamling 1 5 krona öre tandn.<br />
++. med 13 Praktstämpel vertikalt par<br />
Ringtyp tandn.13 Gamleby med kraftigt<br />
på 5-1-1885. dragspel i undre märket. Stockholm Paket C.<br />
60 visirblad. Sorterade efter nyanser och varianter, 200 100<br />
F 29<br />
183 167 A 38<br />
31 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga<br />
många 1<br />
25.3.1879. 6 krona, öre med<br />
läsbara Fräscht färglinje<br />
stämplar * exemplar i övre marginalen<br />
i blandad med små samt<br />
kvalitet. fastsättarspår. skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879.<br />
2000 800 100<br />
från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />
186 184 168<br />
CA C 38x12<br />
31,32,34<br />
Stämplat 6+12+24<br />
85 märken 12-block öre<br />
med<br />
Ringtyp<br />
utvalda 1 krona tandning<br />
vackra tandning 13<br />
stämplar,<br />
på 13, inrikes Stockholm alla<br />
lite<br />
på<br />
större<br />
tandning Paket (240x175 staden 13 i mycket<br />
mm) 20-10-1880. ASS<br />
bra märkeskvalitet.<br />
brev Facit (24 2.200 ort/2:a<br />
1500 350<br />
187 185 D Visiralbum kr Specialsamling<br />
viktklassen) ++. från<br />
med Ringtyp<br />
Orresta<br />
samling tandn.13<br />
12-2-1879<br />
F. 28-39, på<br />
adresserat<br />
dvs 60 Ringtyp visirblad.<br />
till<br />
t.13 Sorterade<br />
fadern till den<br />
+ Oscar Boktryck, efter<br />
kända<br />
nyanser<br />
arkeologen<br />
totalt och ca varianter,<br />
Oscar<br />
1.250<br />
märken, många<br />
Montelius.<br />
läsbara<br />
Riss<br />
bla. 85 stämplar<br />
i kuvertets<br />
st 6 öre, i 50 blandad<br />
nvh.<br />
600<br />
st 24 öre kvalitet. och 50 st 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar 2000<br />
186 C och 85 märken en hel del med varianter. utvalda vackra stämplar, alla på tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500<br />
Ankomststpl. Vackert.<br />
100<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> 188 187 AD 40 i <strong>Göteborg</strong> 2 Visiralbum öre <strong>AB</strong>, med Box Lyx med 1515, stämpel samling 411 Stockholm 41 F. 28-39, GÖTEBORG—Telefon: dvs C.16, Ringtyp 14-11-1891, t.13 0708-106803—E-post: + Oscar 1 nkt. Boktryck, totalt stenquist-thematics@telia.com<br />
ca 1.250 150<br />
170 A 32 12 öre inrikes brev från Morshyttan 29.7.1882 till Stockholm med anteckning "Medföljer