26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

131 A 15c 17 öre * Grå med mycket bra tandning. 900<br />

132 A 15a 17 öre lejontyp med rufftandning och perfekt centrering, vackert stämplad Stockholm<br />

11.8.1866. Intyg Sjöman 1969. Mycket gott exemplar.<br />

1200<br />

133 A 15 17 öre * violett med några svaga pappersveck. 700<br />

134<br />

135<br />

136<br />

1<br />

137<br />

2<br />

A<br />

A<br />

A<br />

A<br />

15 17 öre singel Malmö 30-11-1867 till Köpenhamn. Lacksigill och ank.stpl på baksidan.<br />

Sverige<br />

Bläcknotering (ort/datum) på framsidan.<br />

15 17 öre lila Praktexemplar med bra centrering Förfilateli och stämpel Calmar 19-10-1867.<br />

14B,15 3 öre Prakt Stockholm 2-3-1872 samt 17 öre Prakt Falköping 2-1-1869 Välcentrerad med<br />

Odaterat<br />

liten<br />

officiellt<br />

åldersfläck.<br />

brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

7,2x16 adresserat<br />

2x20 öre<br />

"a Son<br />

Liggande<br />

Logis"<br />

lejon<br />

i bostaden.<br />

+ 5 öre Vapentyp.<br />

Intressant.<br />

Färgfriskt brev, notering via Danmark, Borås 19-<br />

Förfilateli 4-1868 1700-talet, till London. två Ank.stpl. karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

500<br />

500<br />

500<br />

200<br />

1000 700<br />

138 A 14b,15,16 3 öre, 17 öre, 20 öre liggande lejon alla Praktstämplade Borås. Vackert set. 1000<br />

139 A 7,14b,16 5 öre Vapentyp+3 öre+20 öre Liggande Kurirpost<br />

lejon=28 öres brev till Finland Eskilstuna 22-3-<br />

1873. Transit Stockholm 7 samt ank.stpl på baksidan.<br />

500<br />

F 3 140 138 A 16 14b,15,16 Brev 20 3 med öre, öre komplett 17 med öre, bra 20 och centrering öre långt liggande innehåll och lejon Prakt daterat alla stämpel Praktstämplade Rise Wadstena på FRÖSÖN 6-5-1873. Borås. 14-5-1719, Vackert set. gällande transport 1000 400<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />

141 139 A 16 7,14b,16 20 5 öre öre Vapentyp+3 Liggande lejon öre+20 med öre Prakt Liggande stämpel lejon=28 Wexiö 9-12-1870. öres brev till Finland Eskilstuna 22-3- 400 600<br />

F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

142 A 16 20 1873. öre Transit * med bra Stockholm centrering. 7 samt ank.stpl på baksidan.<br />

400 500<br />

143 140 A 16 20 öre liggande med bra centrering lejon <strong>Göteborg</strong> och Prakt 12-12-1867 stämpel som Wadstena singel på 6-5-1873. brev till Norge. 400<br />

Julij 1636".<br />

144 141 A 16 20 öre liggande Liggande lejon lejon med med Prakt stämpel Hernösand Wexiö 9-12-1870. 12-4-1871. 300 4002000<br />

145 142 A 16 20 öre med * med Prakt bra centrering. stämpel Köping 29-7-1872. 200 400<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />

146 143 A 16 20 öre liggande lejon med <strong>Göteborg</strong> nära 12-12-1867 praktstämpel som 30-1-1872. singel på brev till Norge. 200 400<br />

147 144 A 16 20 öre liggande lejon med rätvänd Prakt stämpel stämpel Hernösand Herrljunga 12-4-1871. 29-9-1872. 300<br />

följer. Arkivanteckning 1638. 200<br />

145 A 16 20 öre med Prakt stämpel Köping 29-7-1872. 2002000<br />

F 7 148 A 18 Vackert 4 öre adresserat välcentrerat brevomslag märke stämplat utan innehåll Norberg till 4-6-1878. Jacob de la Gardie från Generalguvernören 200<br />

146 A 16 20 öre liggande lejon med nära praktstämpel 30-1-1872. 200<br />

149 A 18,22,24 över Lot Ingermanland med 3 ostämplade och Keksholms exemplar län, (4, friherre 20, 24 öre) Erik med Carlsson bra centrering Gyllenstierna alla med af Ulaborg 1 kt. 24 (1602- öre<br />

147 A 16<br />

57). Skrivet med<br />

20 öre<br />

fläckar.<br />

liggande<br />

på Svenska, Facit<br />

lejon<br />

21.700<br />

med<br />

renskrivning kr.<br />

rätvänd Ringtyp stämpel tandning Herrljunga 14 29-9-1872.<br />

medföljer. Arkivanteckning 1642. 1500 200<br />

2000<br />

F 8 148 150 A 18b 18<br />

Vackert 4 öre<br />

adresserat Ringtyp välcentrerat tandn. brevomslag<br />

märke 14 gråsvart stämplat<br />

till Erik med Norberg<br />

Rünings, sidvänd 4-6-1878. stämpel Admiral, Stockholm General Gouvereur TE (Tidningsexpedition)<br />

im Lieflandt mfl<br />

200<br />

149 A 18,22,24<br />

titlar. 30.7.1877. Lot Utan med innehåll 3 ostämplade Facit med 6.000 daterad exemplar kr. på fliken (4, 20, 31 24 dec öre) 1644, med bra delvis centrering översättning alla med medföljer. 1 kt. 24 öre 900<br />

2000<br />

F 9<br />

151 A 20b Fräscht<br />

Vackert<br />

med<br />

adresserat<br />

fläckar. nära Facit prakt<br />

brevomslag<br />

21.700 ex. * med kr. stor del originalgummi. Nyansutlåtande Olle P. 1500 700<br />

utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

152 150 A 21 18b<br />

skull 12 4<br />

(enligt<br />

öre öre Ringtyp inrikes vaxsigill<br />

tandn. brev på Stockholm baksidan)<br />

14 gråsvart 30.5.1874 tysk<br />

med<br />

adress<br />

sidvänd adresserad med<br />

stämpel<br />

översättning. till Stockholm läkare ombord Arkivanteckning<br />

TE (Tidningsexpedition)<br />

corvetten "af 1648. 150<br />

2000<br />

F 10 153 A 21 Chapman".<br />

Vackert 12 30.7.1877. öre adresserat med Facit tydligt 6.000<br />

brevomslag skruvavtryck kr.<br />

till Amiralitetsrådet, i nvh. Sidvänd stämpel utan innehåll Sundsvall med 1.3.1877. notering på fliken 100 900<br />

154 151 A 22f 20b<br />

"Praesent 24 Fräscht öre den Blekorange nära prakt ex.<br />

30 Maij 1649". stämplad * med Stockholm stor del originalgummi. 15-9-1875. Nyansutlåtande Olle P. 100 700<br />

2000<br />

F 11 155 152 A 22f 21<br />

Vackert 24 12 öre<br />

adresserat Blekorange inrikes brev<br />

brevomslag Prakt Stockholm stämpel 30.5.1874<br />

till Gabriel Örebro adresserad<br />

Bengtsson 17-11-1875. till läkare ombord corvetten "af<br />

Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 150<br />

156 153 A 23 21<br />

håll med 20/20 Chapman". 12 öre<br />

notering öre med med tydligt<br />

på skuggade skruvavtryck<br />

fliken "Praesent siffror i (v.2) nvh.<br />

den välstämplat Sidvänd stämpel<br />

7 Aug. 1652". <strong>Göteborg</strong> Sundsvall 13.6.1877. 1.3.1877. 150 100<br />

2000<br />

157 154 A 23 22f 20/20 24 öre öre Blekorange med Prakt/Lyx stämplad stämpel Stockholm Strengnäs 15-9-1875. 14-11-1877. 300 100<br />

158 155 138 A 24 22f 14b,15,16 24 3 öre, öre 17 med Blekorange öre, Prakt 20 öre stämpel Prakt liggande stämpel Kalmar lejon Örebro 12-7-1873. alla Praktstämplade 17-11-1875. Borås. Vackert set. 1000 300 150<br />

159 156 139 A 27c 23 7,14b,16 1 20/20 5 Riksdaler öre Vapentyp+3 öre med t.14 skuggade * Intyg öre+20 FO siffror öre Mycket Liggande (v.2) gott välstämplat Kronopost<br />

exemplar lejon=28 <strong>Göteborg</strong> 3,4,3. öres brev Facit 13.6.1877. till 9.500 Finland kr. Eskilstuna 22-3- 1900 150<br />

12 160 157 DA 23<br />

Lot med Specialsamling 20/20 1873. 7 brev öre Transit med med Stockholm Prakt/Lyx Ringtyp innehåll tandn.14 7 stämpel alla samt med ank.stpl på Strengnäs tydligt visirblad. på markerade baksidan. 14-11-1877. 900 märken kronoslingor. sorterade after nyanser och 300 500<br />

300<br />

F 13 158 140 A 24 16<br />

Vackert varianter, 24 20 öre<br />

handskrivet<br />

med 394 Prakt bra st centrering<br />

brev av stämpel 12 med öre, Kalmar och<br />

innehåll 10 st Prakt 20/20, 12-7-1873.<br />

och<br />

stämpel 18 stor st vit<br />

Wadstena Riksdaler fjäder i etc. lacksigill<br />

6-5-1873. Många till läsbara Tollered. stpl "Afgår men bl.kval. från 3500 300 400<br />

159 141 161 A AD 27c 16<br />

Lerum Visiralbum 1 20 Riksdaler den öre 15 Liggande Okt. med t.14 1851 nyanssamling * lejon Intyg och med FO fortskaffas Mycket Prakt tandn stämpel gott 14 av exemplar (83 kronobrefbärare. Wexiö st) tandn 9-12-1870. 3,4,3. 13 Facit (234 Meanderslinga. 9.500 st) samt kr. Posthorn Västergötland. (70 st) 1900 400<br />

1500<br />

14 160 142 DA 16<br />

Brevomslag upplagd Specialsamling 20 öre * utan med efter innehåll, bra färglikare. Ringtyp centrering. 400<br />

med tandn.14 fjäderrest på visirblad. i sigillet. 900 Från märken Skara sorterade till Huseby after med nyanser not. och 400<br />

162 143 A 28-33,35-36 16 "Requisition" 8 varianter, 20 olika öre liggande stämplade sänt 394 till st lejon av Secundmajorens valörer 12 <strong>Göteborg</strong> öre, Ringtyp 10 st 12-12-1867 20/20, t.13 Comp. alla 18 med st som Riksdaler variant singel spegeltryck. på etc. brev Många till Norge. läsbara Några med stpl kt. men bl.kval. 3500 300 400 300<br />

F 15 163 144 161 A AD 29 16 Brevomslag 4 Visiralbum 20 öre öre med liggande 1867 Prakt/Lyx med<br />

med<br />

nyanssamling lejon fjäderrest stämpel med Prakt Bredaryd och<br />

tandn stämpel slinga<br />

14 15-10-1884. (83<br />

samt Hernösand st)<br />

"Fort"<br />

tandn 12-4-1871. ställd<br />

13 (234<br />

till<br />

st)<br />

Sandtorp<br />

samt Posthorn<br />

klostret<br />

(70<br />

"Fortskaffas<br />

st) 300<br />

164 145 A 30 16 af kronobrefbärare 5 upplagd 20 öre öre med efter stor Prakt färglikare.<br />

skyndsammast tydlig stämpel vit fläck Köping framför och 29-7-1872. af 5:an. dem i natt". 100 200<br />

400<br />

300<br />

16 165 162 A 30x2 28-33,35-36<br />

146 A 16 Fribrevomslag Litet 8<br />

20<br />

olika<br />

öre inrikes liggande<br />

stämplade<br />

1710 brev med lejon med valörer<br />

tre med par Ringtyp<br />

handritade 2 nära x 5 öre praktstämpel<br />

t.13 ringtyp alla med<br />

öppna 13 kronor, 30-1-1872. stpl variant <strong>Göteborg</strong> spegeltryck.<br />

ställd till Lbr Gripsholm. 19.3.1885. Några med kt. 150 300<br />

200 300<br />

F 17 166 163 A 30x2 29<br />

147 A 16 Brev 5 4<br />

20 med öre<br />

öre 1 tandn. med<br />

liggande<br />

Prakt/Lyx<br />

brun/vit 13 vertikalt lejon<br />

stämpel<br />

fjäder med i par stort rätvänd med Bredaryd<br />

vaxsigill kraftigt stämpel<br />

15-10-1884.<br />

"Östgöta" dragspel Herrljunga samt i undre 29-9-1872. kronoslinga märket. Stockholm märkt "Öppen Paket C. 300<br />

Ordres" 100<br />

167 164 A 31 30<br />

200<br />

till Stratomta, 25.3.1879. 6 5 öre med<br />

vidarebefordrat färglinje stor tydlig i övre vit fläck marginalen framför 5:an.<br />

och emottaget samt av skruvavtryck fyra olika personer. i nhm. Farstorp Daterat 8.11.1879. 14-15 april 1809. 100<br />

148 A 18 700<br />

F 18 168 165 CA 31,32,34 30x2<br />

4 öre välcentrerat märke stämplat Norberg 4-6-1878. 200<br />

Brev 6+12+24 Litet inrikes<br />

med 1 brun/vit öre brev Ringtyp med<br />

fjäder tandning par 2 x 5<br />

i stort vaxsigill 13 öre på ringtyp inrikes 13<br />

"Östgöta" lite stpl större <strong>Göteborg</strong><br />

samt (240x175 Lbr 19.3.1885.<br />

kronoslinga mm) märkt ASS brev "Öppen (24 Ordres" ort/2:a 150<br />

149 A 18,22,24<br />

166 A 30x2<br />

Lot med 3 ostämplade exemplar (4, 20, 24 öre) med bra centrering alla med 1 kt. 24 öre<br />

till Stratomta. viktklassen) 5 öre tandn.<br />

Döfvestad, från 13 vertikalt Orresta vidarebefordrat<br />

par 12-2-1879 med kraftigt adresserat och<br />

dragspel<br />

emottaget till i fadern undre<br />

av till märket.<br />

fyra den olika kända Stockholm<br />

personer. arkeologen Paket<br />

Daterat Oscar C.<br />

18<br />

100<br />

med fläckar. Facit 21.700 kr.<br />

1500<br />

167 A 31<br />

april Montelius. 25.3.1879. 6 1809. öre med färglinje Riss i kuvertets i övre marginalen nvh. samt skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 600<br />

150 A 18b 4 öre Ringtyp 159 tandn. 14 gråsvart med sidvänd stämpel Stockholm TE 181<br />

(Tidningsexpedition) 700<br />

F 19<br />

169 168 AC 31a 31,32,34<br />

Återanvänt<br />

6 6+12+24 30.7.1877.<br />

öre rödlila<br />

brev öre Facit med<br />

ringtyp Ringtyp 6.000 1 GUL<br />

13 tandning singel<br />

kr. fjäder<br />

på 13 märkt<br />

inrikes på inrikes "Order"<br />

brevkort lite sänt större till Jönköping<br />

i stafett (240x175 till<br />

från<br />

olika mm) Stockholm<br />

adresser ASS brev C.<br />

med (24 6.2.1880. ort/2:a tre olika 900<br />

kronoslingor<br />

Ankomststpl.<br />

mellan<br />

Vackert.<br />

100<br />

151 A 20b viktklassen) Fräscht nära från prakt Boxholm Orresta ex. * med 12-2-1879 och stor Amarbyn del adresserat originalgummi. daterad till 24 fadern aug. Nyansutlåtande till troligen den kända cirka Olle arkeologen 1810. P. Oscar 7001000<br />

170 A 32 12 Montelius. öre inrikes Riss brev i kuvertets från Morshyttan nvh. 29.7.1882 till Stockholm med anteckning "Medföljer 600<br />

F 20 152 A 21 Brev 12 med öre två inrikes vita fjädrar brev Stockholm samt annorlunda 30.5.1874 kronoslinga. adresserad till Från läkare Spånga ombord klockare-Gård corvetten "af "Angår<br />

ångaren Gustafsberg nr 3 till Björkudden".<br />

150<br />

150<br />

169 A 31a 6 öre rödlila ringtyp 13 singel på inrikes brevkort till Jönköping från Stockholm C. 6.2.1880.<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />

171<br />

153<br />

A 21 Chapman".<br />

32 12<br />

12<br />

öre<br />

öre<br />

med<br />

med<br />

variant<br />

tydligt skruvavtryck<br />

7, vit kil i övre<br />

i nvh.<br />

vänstra<br />

Sidvänd<br />

hörnet.<br />

stämpel Sundsvall 1.3.1877.<br />

150<br />

1001500<br />

Ankomststpl. Vackert.<br />

100<br />

170 172<br />

154 A A 33a 32<br />

22f<br />

20 12 24<br />

öre<br />

Ringtyp inrikes Blekorange brev Praktexemplar<br />

stämplad från Morshyttan Stockholm<br />

*. Intyg 29.7.1882 HOW<br />

15-9-1875.<br />

4,4,3 till Stockholm ett äkta vackert med anteckning märke. Facit "Medföljer 3.600 kr. 700<br />

100<br />

173<br />

155<br />

A 22f<br />

33x2 2 ångaren 24<br />

st<br />

öre<br />

20<br />

Blekorange<br />

öre Gustafsberg ringtyp med<br />

Prakt nr vackra 3 stämpel till Björkudden". stämplar<br />

Örebro<br />

och<br />

17-11-1875.<br />

v.9 ojämna och trasiga siffror. 150<br />

150<br />

174 171 156<br />

A 34 32 23<br />

24 12 20/20<br />

öre öre<br />

Ringtyp med med variant skuggade<br />

tandn.13 7, vit med kil siffror i övre Prakt<br />

(v.2) vänstra stämpel<br />

välstämplat hörnet. Malmö<br />

<strong>Göteborg</strong><br />

Paket 25.7.1880.<br />

13.6.1877.<br />

1 nkt. 100 150<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

175 172 157160 A 34 33a 23<br />

dahls 24 20 20/20<br />

Häradsrätt öre öre<br />

med Ringtyp med<br />

Prakt<br />

Prakt/Lyx Praktexemplar<br />

i Brottmål. stämpel<br />

stämpel<br />

Westerås *. Intyg Strengnäs<br />

5-10-1882. HOW 4,4,3 14-11-1877. ett äkta vackert märke. Facit 3.600 kr. 150 700 300<br />

700<br />

176 173 158<br />

A 34 33x2 24<br />

24 2 24 st öre<br />

öre 20 med<br />

med öre ringtyp Prakt<br />

Prakt<br />

stämpel<br />

stämpel med vackra Gamleby<br />

Kalmar stämplar 12-7-1873.<br />

26-8-1884. och v.9 ojämna och trasiga siffror. 150 300<br />

F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

177 174 159<br />

A 35 34 27c<br />

dingsman<br />

30 24 1 Riksdaler<br />

öre<br />

i Hult,<br />

Ringtyp t.14<br />

Wisnums<br />

13 tandn.13 * Intyg<br />

singel<br />

FO med<br />

Socken,<br />

på<br />

Mycket<br />

litet Prakt<br />

med<br />

vackert<br />

gott stämpel exemplar<br />

notering<br />

REK Malmö brev<br />

3,4,3.<br />

"angående<br />

Umeå Paket Facit<br />

23.11.1885. 25.7.1880. 9.500 kr. 1 nkt. 1900<br />

Brottmålsstemningar".<br />

150 100<br />

700<br />

24<br />

178 175 160<br />

A AD 35 34 30 24 Specialsamling<br />

öre med variant Prakt Ringtyp stämpel v.5 sammanhängande<br />

tandn.14 Westerås på 5-10-1882. visirblad.<br />

siffror<br />

900<br />

och<br />

märken<br />

v.7 vit<br />

sorterade<br />

fläck i "3".<br />

after nyanser och<br />

150<br />

Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />

179 176 A 36 34 50 24 varianter,<br />

öre med 394<br />

Prakt st av<br />

stämpel 12 öre,<br />

Eslöf Gamleby 10 st 20/20,<br />

24-10-1885, 26-8-1884. 18 st Riksdaler etc. Många läsbara stpl men bl.kval. 3500<br />

1 kt. 100 150<br />

25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />

180 177 161<br />

A AD 36 35 50 30 Visiralbum<br />

öre med Ringtyp med<br />

Prakt 13 nyanssamling<br />

stämpel singel på Westervik litet tandn vackert 14 (83<br />

23-4-1880, REK st) brev tandn<br />

1 kt. Umeå 13 (234 23.11.1885. st) samt Posthorn (70 st)<br />

Ringtyp tandning 13<br />

100 150<br />

26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

181 178 A 37 35 1 30<br />

upplagd<br />

Riksdaler öre med<br />

efter<br />

med variant<br />

färglikare.<br />

400<br />

perfekt v.5 sammanhängande centrering och prakt siffror stämpel och v.7 Borås vit fläck 22.10.1878. i "3". Intyg HOW 3-4, 5, 150<br />

162 A 28-33,35-36 ter", 8 det olika tredje stämplade till Vimmerby valörer 1854 Ringtyp alla t.13 med alla militära med variant adresser spegeltryck. / Soldatpost. Några med kt. 300<br />

179 A 36 800<br />

4-5. 50 öre En med kort Prakt tandspets. stämpel Eslöf 24-10-1885, 1 kt. 2000 100<br />

F 27 163 A 29 Brev 4 (Lägreståndsvikning) öre med Prakt/Lyx stämpel med innehåll Bredaryd 12 15-10-1884. april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 300<br />

182 180 A 38 36 1 50 krona öre med Prakt Praktstämpel stämpel Westervik Gamleby 5-1-1885. 23-4-1880, 1 kt. 200 100<br />

164 A 30 korta 5 splittrade öre med stor fjädrar. tydlig vit fläck framför 5:an. 100 600<br />

183 181 A 38 37 1 krona, Riksdaler Fräscht med perfekt * exemplar centrering med små och fastsättarspår. prakt stämpel Borås 22.10.1878. Intyg HOW 3-4, 5, 800<br />

28 165 A 30x2 Brev Litet med inrikes innehåll brev 17-11-1837 med par 2 med x 5 öre en ringtyp vit fjäder 13 samt stpl <strong>Göteborg</strong> mycket liten Lbr 19.3.1885. kronoslinga ställd till Kålle-<br />

184 A 38x12 Stämplat 4-5. En kort 12-block tandspets. 1 krona tandning 13, Stockholm Paket staden 20-10-1880. Facit 2.200 2000 150<br />

350<br />

reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

185 182 166<br />

D A 38<br />

30x2<br />

kr Specialsamling 1 5 krona öre tandn.<br />

++. med 13 Praktstämpel vertikalt par<br />

Ringtyp tandn.13 Gamleby med kraftigt<br />

på 5-1-1885. dragspel i undre märket. Stockholm Paket C.<br />

60 visirblad. Sorterade efter nyanser och varianter, 200 100<br />

F 29<br />

183 167 A 38<br />

31 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga<br />

många 1<br />

25.3.1879. 6 krona, öre med<br />

läsbara Fräscht färglinje<br />

stämplar * exemplar i övre marginalen<br />

i blandad med små samt<br />

kvalitet. fastsättarspår. skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879.<br />

2000 800 100<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />

186 184 168<br />

CA C 38x12<br />

31,32,34<br />

Stämplat 6+12+24<br />

85 märken 12-block öre<br />

med<br />

Ringtyp<br />

utvalda 1 krona tandning<br />

vackra tandning 13<br />

stämplar,<br />

på 13, inrikes Stockholm alla<br />

lite<br />

på<br />

större<br />

tandning Paket (240x175 staden 13 i mycket<br />

mm) 20-10-1880. ASS<br />

bra märkeskvalitet.<br />

brev Facit (24 2.200 ort/2:a<br />

1500 350<br />

187 185 D Visiralbum kr Specialsamling<br />

viktklassen) ++. från<br />

med Ringtyp<br />

Orresta<br />

samling tandn.13<br />

12-2-1879<br />

F. 28-39, på<br />

adresserat<br />

dvs 60 Ringtyp visirblad.<br />

till<br />

t.13 Sorterade<br />

fadern till den<br />

+ Oscar Boktryck, efter<br />

kända<br />

nyanser<br />

arkeologen<br />

totalt och ca varianter,<br />

Oscar<br />

1.250<br />

märken, många<br />

Montelius.<br />

läsbara<br />

Riss<br />

bla. 85 stämplar<br />

i kuvertets<br />

st 6 öre, i 50 blandad<br />

nvh.<br />

600<br />

st 24 öre kvalitet. och 50 st 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar 2000<br />

186 C och 85 märken en hel del med varianter. utvalda vackra stämplar, alla på tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500<br />

Ankomststpl. Vackert.<br />

100<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 188 187 AD 40 i <strong>Göteborg</strong> 2 Visiralbum öre <strong>AB</strong>, med Box Lyx med 1515, stämpel samling 411 Stockholm 41 F. 28-39, GÖTEBORG—Telefon: dvs C.16, Ringtyp 14-11-1891, t.13 0708-106803—E-post: + Oscar 1 nkt. Boktryck, totalt stenquist-thematics@telia.com<br />

ca 1.250 150<br />

170 A 32 12 öre inrikes brev från Morshyttan 29.7.1882 till Stockholm med anteckning "Medföljer