16.07.2013 Views

LPP Mekanik 1 & 2 - Montessori Bjerred

LPP Mekanik 1 & 2 - Montessori Bjerred

LPP Mekanik 1 & 2 - Montessori Bjerred

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Pedagogisk Planering<br />

<strong>Mekanik</strong> 1 & 2<br />

Termin:<br />

Vt år 7<br />

Syfte. Varför ska vi arbeta med det här?<br />

Undervisningen i ämnet fysik ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om fysikaliska sammanhang och<br />

nyfikenhet på och intresse för att undersöka omvärlden. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet<br />

att ställa frågor om fysikaliska företeelser och sammanhang utifrån egna upplevelser och aktuella händelser.<br />

Vidare ska undervisningen ge eleverna förutsättningar att söka svar på frågor med hjälp av både<br />

systematiska undersökningar och olika typer av källor. På så sätt ska undervisningen bidra till att eleverna<br />

utvecklar ett kritiskt tänkande kring sina egna resultat, andras argument och olika informationskällor. Genom<br />

undervisningen ska eleverna också utveckla förståelse för att påståenden kan prövas och värderas med hjälp<br />

av naturvetenskapliga arbetsmetoder.<br />

Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med fysikens begrepp, modeller och teorier<br />

samt förståelse för hur de formas i samspel med erfarenheter från undersökningar av omvärlden. Vidare ska<br />

undervisningen bidra till att eleverna utvecklar förmågan att samtala om, tolka och framställa texter och olika<br />

estetiska uttryck med naturvetenskapligt innehåll.<br />

Mål. Det här ska du lära dig<br />

Kunna ge olika exempel på krafter och veta hur en kraft förändras och hur man bestämmer den<br />

Känna till relationen mellan massa och tyngd<br />

Delta aktivt vid planering och genomförande av undersökning samt dokumentera denna.<br />

Kunna ge exempel på vardagliga situationer där kraftbegreppet är användbart, som till exempel<br />

centripetalkraft, kaströrelse och gravitation<br />

Känna till hur friktionen inverkar<br />

Veta hur en hävstång fungerar i naturen och tekniken.<br />

Kunna räkna ut hastighet, tid och sträcka<br />

Kunna skilja på olika sorters rörelse<br />

Veta vad fritt fall betyder<br />

Veta hur ett föremåls stabilitet beror på tyngdpunktens läge i förhållande till stödytan.<br />

Kunna ge exempel på hur kunskaper i fysik har förbättrat våra levnadsvilkor. Historiska exempel på hur ett<br />

vetenskapligt arbetssätt hjälpt till att lösa vardagliga problem.<br />

Kunna räkna ut medelfart och acceleration<br />

Ha kunskap om resultant och använda den praktiskt<br />

Christoffer Eideberg 2013-01-14<br />

Utskriven 2013-01-18<br />

<strong>Montessori</strong> <strong>Bjerred</strong><br />

Fysik


Pedagogisk Planering<br />

<strong>Mekanik</strong> 1 & 2<br />

Termin:<br />

Vt år 7<br />

Centralt innehåll. Det här kommer du att få undervisning om<br />

• Krafter, rörelser och rörelseförändringar i vardagliga situationer och hur kunskaper om detta kan användas,<br />

till exempel i frågor om trafiksäkerhet.<br />

• Hävarmar och utväxling i verktyg och redskap, till exempel i saxar, spett, block och taljor.<br />

• Historiska och nutida upptäckter inom fysikområdet och hur de har formats av och format världsbilder.<br />

Upptäckternas betydelse för teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.<br />

• Systematiska undersökningar. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.<br />

• Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter.<br />

Arbetsgång. Så här kommer vi att arbeta<br />

• Medverka på lektion om krafter<br />

• Läs sidorna 23-30 i Fysik, Lpo bok 1<br />

• Läs sidorna 40-43 i Fysik, Lpo bok 1<br />

• Arbeta med studieuppgifterna 56-92 och 97-100, 102, 107, 113, 115-117 i Fysik, Lpo bok 1<br />

• Arbeta med laboration 1 (Kraftmätare), se bilaga<br />

• Arbeta med laboration 2, Olika slags jämvikt i Fysik Lpo s 33<br />

• Arbeta med laboration 3, När välter lådan i Fysik Lpo s 34<br />

• Arbeta med laboration 4, Hävstång i Fysik Lpo s 35<br />

• Arbeta med laboration 5, Falltid i Fysik Lpo s 47<br />

• Ta reda på : Hur beräknar man medelfart? Vad betyder accelerad och retarderad rörelse?<br />

• Medverka på lektion om Tryck<br />

• Läs sidorna 69-71 i Fysik, Lpo bok 1<br />

• Arbeta med studieuppgifterna som tillhör kapitlet Tryck i Fysik Lpo bok 1<br />

• Arbeta med laboration 6, Arkimedes princip i fysik Lpo s 78<br />

• Läs sidorna 4-11 i Fysik Lpo bok 3<br />

• Arbeta med laboration 7, Resultanten till krafter i Fysik Lpo bok 3 s 13<br />

• Arbeta med studieuppgifterna som tillhör kapitlet <strong>Mekanik</strong> i Fysik Lpo bok 3.<br />

Redovisning. Så här kommer du att redovisa dina kunskaper<br />

• Lämna in laborationsrapporter till minst 4 laborationer<br />

• Lämna in studieuppgifterna<br />

• Lämna in Ta reda på<br />

• Medverka på redovisning av arbetsområdet<br />

Christoffer Eideberg 2013-01-14<br />

Utskriven 2013-01-18<br />

<strong>Montessori</strong> <strong>Bjerred</strong><br />

Fysik


Pedagogisk Planering<br />

<strong>Mekanik</strong> 1 & 2<br />

Termin:<br />

Vt år 7<br />

Bedömning.Så här kommer dina kunskaper att bedömas<br />

<strong>Montessori</strong> <strong>Bjerred</strong><br />

• Hur väl du kan genomföra undersökningar utifrån givna planeringar och även formulra enkla<br />

frågeställningar och planeringar som det går att arbeta systematiskt utifrån.<br />

• Hur väl du kan jämföra resultaten med frågeställningarna och drar då slutsatser med koppling till<br />

fysikaliska modeller och teorier.<br />

• Hur väl du resonerar kring resultatens rimlighet och ger förslag på hur undersökningarna kan<br />

förbättras.<br />

• Hur väl du gör dokumentationer av undersökningarna med tabeller, diagram, bilder och skriftliga<br />

rapporter.<br />

• Hur väl du för underbyggda resonemang där företeelser i vardagslivet och samhället kopplas ihop med<br />

krafter, rörelser & hävarmar och visar då på fysikaliska samband.<br />

Christoffer Eideberg 2013-01-14<br />

Utskriven 2013-01-18<br />

Fysik


Pedagogisk Planering<br />

<strong>Mekanik</strong> 1 & 2<br />

Termin:<br />

Genomföra laboration och<br />

formulera frågeställningar<br />

och planering<br />

Utrustning & Säkerhet<br />

Resultat & Slutsats<br />

Rimlighet i resultat,<br />

förbättringar och felkällor<br />

Rapport<br />

Vt år 7<br />

Resonemang och samband<br />

utifrån det valda området.<br />

Christoffer Eideberg 2013-01-14<br />

Utskriven 2013-01-18<br />

Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3<br />

Eleven kan genomföra<br />

undersökningar utifrån<br />

givna planeringar och även<br />

bidra till att formulera<br />

enkla frågeställningar och<br />

planeringar som det går att<br />

arbeta systematiskt utifrån.<br />

I undersökningar använder<br />

eleven utrustning på ett<br />

säkert och i huvudsak<br />

fungerande sätt.<br />

Eleven kan jämföra<br />

resultaten med<br />

frågeställningarna och drar<br />

då enkla slutsatser med<br />

viss koppling till fysikaliska<br />

modeller och teorier.<br />

Eleven för enkla<br />

resonemang kring<br />

resultatens rimlighet och<br />

bidrar till att ge förslag på<br />

hur undersökningarna kan<br />

förbättras.<br />

Eleven gör enkla<br />

dokumentationer av<br />

undersökningarna med<br />

tabeller, diagram, bilder<br />

och skriftliga rapporter.<br />

Eleven kan föra enkla och<br />

till viss del underbyggda<br />

resonemang där företeelser<br />

i vardagslivet och samhället<br />

kopplas ihop med krafter,<br />

rörelser & hävarmar och<br />

visar då på enkelt<br />

identifierbara fysikaliska<br />

samband.<br />

Eleven kan genomföra<br />

undersökningar utifrån<br />

givna planeringar och även<br />

formulera enkla<br />

frågeställningar och<br />

planeringar som det efter<br />

någon bearbetning det<br />

går att arbeta systematiskt<br />

utifrån.<br />

I undersökningar använder<br />

eleven utrustning på ett<br />

säkert och ändamålsenligt<br />

sätt.<br />

Eleven kan jämföra<br />

resultaten med<br />

frågeställningarna och drar<br />

då utvecklade slutsatser<br />

med relativt god koppling<br />

till fysikaliska modeller och<br />

teorier.<br />

Eleven för utvecklade<br />

resonemang kring<br />

resultatens rimlighet och<br />

ger förslag på hur<br />

undersökningarna kan<br />

förbättras.<br />

Eleven gör utvecklade<br />

dokumentationer av<br />

undersökningarna med<br />

tabeller, diagram, bilder<br />

och skriftliga rapporter.<br />

Eleven kan föra<br />

utvecklade och relativt<br />

väl underbyggda<br />

resonemang där företeelser<br />

i vardagslivet och samhället<br />

kopplas ihop med krafter,<br />

rörelser & hävarmar och<br />

visar då på förhållandevis<br />

komplexa fysikaliska<br />

samband.<br />

<strong>Montessori</strong> <strong>Bjerred</strong><br />

Fysik<br />

Eleven kan genomföra<br />

undersökningar utifrån<br />

givna planeringar och även<br />

formulera enkla<br />

frågeställningar och<br />

planeringar som det går att<br />

arbeta systematiskt utifrån.<br />

I undersökningar använder<br />

eleven utrustning på ett<br />

säkert, ändamålsenligt<br />

och effektivt sätt.<br />

Eleven kan jämföra<br />

resultaten med<br />

frågeställningarna och drar<br />

då välutvecklade<br />

slutsatser med god<br />

koppling till fysikaliska<br />

modeller och teorier.<br />

Eleven för välutvecklade<br />

resonemang kring<br />

resultatens rimlighet i<br />

relation till möjliga<br />

felkällor och ger förslag<br />

på hur undersökningarna<br />

kan förbättras och visar på<br />

nya tänkbara<br />

frågeställningar att<br />

undersöka.<br />

Eleven gör välutvecklade<br />

dokumentationer av<br />

undersökningarna med<br />

tabeller, diagram, bilder<br />

och skriftliga rapporter.<br />

Eleven kan föra<br />

välutvecklade och väl<br />

underbyggda resonemang<br />

där företeelser i<br />

vardagslivet och samhället<br />

kopplas ihop med krafter,<br />

rörelser & hävarmar och<br />

visar då på komplexa<br />

fysikaliska samband.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!