Myntauktion 1 - Philea
Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea
3494 Haakon VII. 1 krone 1925. Små hanteringsspår, delvis präglingsglans. NM 23 God 01 700:- 3495 Haakon VII 5 øre. 1918, järn. Ocirkulerat exemplar med glans. Som alltid svagpräglad. NM 152 God 01 6.000:- 3496 Haakon VII. ”H.M. Kongens Erindringsmedalje” i GULD, ca 17 g., (probermärken på frånsidan) med band. Medaljen, som egentligen är Kungliga Hovmedaljen, instiftades av Haakon VII år 1906. Den är en personlig gåva från monarken till främst medlemmar av hovet eller vid utländska statsbesök. MYCKET SÄLLSYNT!/”His Majesty The King’s Commemorative Medal” in GOLD, approx. 17 g., (test marks on reverse) with ribbon. The medal, which is effectively Norway’s Royal Household Medal, was instituted by Haakon VII in 1906. It is in the personal gift of the monarch and is awarded particulary to members of the Royal Court. VERY SCARCE! 1+ 10.000:- 3497 Olav V 1968. Årsset 1968 i mjukplastförpackning. 01/0 8.000:- 3498L K XV (NM) 20, O II (NM) 77. 2 skilling 1870 01, 10 øre/3 skilling 1874 (Små hanteringsspår på frånsidan) God 1+/01. Totalt två ex. 1+/01-01 500:- 3499L Album med diverse norska mynt 1 öre–5 kr. Även jubileumsmynt i silver + 1700–1800-tal. Ca 150 st. VK 6.000:- 3500L Årsset sju st 1968 (2-öringen 1967), 1969, 1971, 1974, 1975, 1976, 1977. 0 1.000:- 3501L Lot. 1 skilling 1816, 2 skilling 1831, 3 skilling 1868, 1 skilling 1870 och 1/2 skilling 1867. Totalt fem ex. 1+ - 01 700:- 3502 Silvermedalj 1899. Invigningen av Nationaltheatern. 12,7 g, 25 mm. 1+ 500:- 54 3495 3496 Danmark / Denmark 3503 Frederik IV 1 krone 1711. 22,51 g. Repor, polerad/Scratches, polished. Sieg 19-H 39 1 1.000:- 3504 Frederik VI 1 speciedaler 1835. Ex. Høiland, september 2010. Sieg 30.3 1+/God 1+ 700:- 3505 Frederik VI. 1 speciedaler 1837. Sieg 30.3 1 500:- 3506 Christian VIII 1 speciedaler 1845. FF. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 13.3 1/God 1 500:- 3507 Christian VIII 1 rigsbankdaler 1843. VS. Ex. Høiland september 2010. Sieg 12.1 1+ 400:- 3508 Frederik VII 1 speciedaler 1853. VS. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 6.1 1+ 1.000:- 3509 Frederik VII 1 speciedaler ”Tronskiftespecie” 1848. Jämn, tilltalande, matt patina. Ex. Ahlström, maj 2004. Sieg 7 God 1+/01 1.500:- 3510 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. FF. Polerad/Polished. Ex. Høiland, april 2005. Sieg 14.2 1+ 700:- 3511 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. Repa vid ”2” i fältet på revers. Fläckig patina. Sieg 14.1 1/1+ 1.000:- 3512 Frederik VII 1 rigsbankdaler 1851. VS. Litet kanthack, lätt polerad/Small edge peck, lightly polished. Ex. Høiland, oktober 2009. Sieg 5 1/1+ 500:- 3513 Frederik VII 1 rigsdaler 1855. FF. Sieg 13.2 God 1+/01 500:-
3492 3494 3502 3504 3508 3511 3493 3498 3503 3507 3509 3513 55
- Page 3 and 4: Visning: Svartensgatan 6, Stockholm
- Page 5 and 6: Antika mynt / Ancient coins 3001L L
- Page 7 and 8: 3013 3014 3015 3016 3017 3018 3019
- Page 9 and 10: 3050 3050 1 mark 1592. 7,10 g. Typ
- Page 11 and 12: 3065 4 mark 1605. 17,20 g. Korroder
- Page 13 and 14: 3077 1 riksdaler 1632. 29,12 g. Fel
- Page 15 and 16: 3086 3088 3089 3090 3092 3093 3095
- Page 17 and 18: 3114 1 öre 1653. 1,03 g. Vackert e
- Page 19 and 20: 3128 8 mark 1672. 32,80 g. Typmynt.
- Page 21 and 22: 3144 3149 3135 3137 3139 3147 3151
- Page 23 and 24: 3165 2 daler silvermynt plåtmynt 1
- Page 25 and 26: 3168 1 daler silvermynt (nödmynt)
- Page 27 and 28: 3179 3179 1 mark 1720. 5,17 g. 1720
- Page 29 and 30: 3194 3186 3187 3188 3196 3197 3199
- Page 31 and 32: 3216 Lovisa Ulrica, äldre avslag i
- Page 33 and 34: 3241 1 riksdaler 1790. 29,25 g. Obe
- Page 35 and 36: 3249 3251 3252 3246 3247 3256 3259
- Page 37 and 38: 3274 1 riksdaler 1824. 28,97 g. Int
- Page 39 and 40: 3295 Provmynt för 1/6 skilling ban
- Page 41 and 42: 3298 3308 3310 3299 (75 %) 3309 331
- Page 43 and 44: 3340 4 riksdaler riksmynt 1864. Oci
- Page 45 and 46: 3348 3349 3350 3352 3353 3358 3363
- Page 47 and 48: 3407 5 kronor 1901. Ompunsat E i
- Page 49 and 50: 3424 3412 3415 3418 3421 3428 3426
- Page 51 and 52: 3448 50 öre 1914. Obetydliga fläc
- Page 53: 3483 Karl XIV Johan 24 skilling 181
- Page 57 and 58: 3519 3514 3515 3516 3517 3521 3522
- Page 59 and 60: 3557 Austria 25 schilling 1927. 5.8
- Page 61 and 62: 3572 20 francs 1815. 6.4516 g, 0.90
- Page 63 and 64: 3587 3589 3591 3593 3596 3588 3590
- Page 65 and 66: 3617 3622 3606 3609 3610 3623 3616
- Page 67 and 68: 3640 3643 3647 3648 3650 3641 3642
- Page 69 and 70: 3653 3657 3661 3664 3654 3659 3662
- Page 71 and 72: 3680 10 riksdaler riksmynt 1859. No
- Page 73 and 74: 3686 3688 3689 3690 3691 3692 3693
- Page 75 and 76: 3718 10 kronor 1921. P,101915. SF 5
- Page 77 and 78: 3757 5 kronor 1959. OB923856*. Stj
- Page 79 and 80: 3782 3785 3778 3780 ex 3789 3783 37
- Page 81 and 82: 3797 81
- Page 83 and 84: 3799 5000 Yuan 1953. Peoples Bank o
- Page 85 and 86: 3811L A nice collection with bankno
- Page 87 and 88: 3837 3839 3842 3846 3856 3858 3844
- Page 89 and 90: 3863 3865 3866 3867 3868 3869 3870
- Page 91 and 92: 3895 Skånes Enskilda Bank. 5 riksd
- Page 93 and 94: 3903 3906 3910 3912 3916 3918 3904
- Page 95 and 96: 3933 Personmedalj i silver 1900. P.
- Page 97 and 98: 3957 Greece George II. Medal in bro
- Page 99 and 100: 3964 3969 3965 3967 3970 3966 99
- Page 101 and 102: 3975 3979 3983 3987 3988 3976 3980
- Page 103 and 104: 4000 Sverige Wängs Kultorf-AB, en
3494 Haakon VII. 1 krone 1925. Små hanteringsspår, delvis präglingsglans. NM 23 God 01 700:-<br />
3495 Haakon VII 5 øre. 1918, järn. Ocirkulerat exemplar med glans. Som alltid svagpräglad. NM 152 God 01 6.000:-<br />
3496 Haakon VII. ”H.M. Kongens Erindringsmedalje” i GULD, ca 17 g., (probermärken på frånsidan)<br />
med band. Medaljen, som egentligen är Kungliga Hovmedaljen, instiftades av Haakon VII<br />
år 1906. Den är en personlig gåva från monarken till främst medlemmar av hovet eller vid<br />
utländska statsbesök. MYCKET SÄLLSYNT!/”His Majesty The King’s Commemorative Medal”<br />
in GOLD, approx. 17 g., (test marks on reverse) with ribbon. The medal, which is effectively<br />
Norway’s Royal Household Medal, was instituted by Haakon VII in 1906. It is in the personal<br />
gift of the monarch and is awarded particulary to members of the Royal Court. VERY SCARCE! 1+ 10.000:-<br />
3497 Olav V 1968. Årsset 1968 i mjukplastförpackning. 01/0 8.000:-<br />
3498L K XV (NM) 20, O II (NM) 77. 2 skilling 1870 01, 10 øre/3 skilling 1874 (Små hanteringsspår<br />
på frånsidan) God 1+/01. Totalt två ex. 1+/01-01 500:-<br />
3499L Album med diverse norska mynt 1 öre–5 kr. Även jubileumsmynt i silver + 1700–1800-tal.<br />
Ca 150 st. VK 6.000:-<br />
3500L Årsset sju st 1968 (2-öringen 1967), 1969, 1971, 1974, 1975, 1976, 1977. 0 1.000:-<br />
3501L Lot. 1 skilling 1816, 2 skilling 1831, 3 skilling 1868, 1 skilling 1870 och 1/2 skilling 1867.<br />
Totalt fem ex. 1+ - 01 700:-<br />
3502 Silvermedalj 1899. Invigningen av Nationaltheatern. 12,7 g, 25 mm. 1+ 500:-<br />
54<br />
3495<br />
3496<br />
Danmark / Denmark<br />
3503 Frederik IV 1 krone 1711. 22,51 g. Repor, polerad/Scratches, polished. Sieg 19-H 39 1 1.000:-<br />
3504 Frederik VI 1 speciedaler 1835. Ex. Høiland, september 2010. Sieg 30.3 1+/God 1+ 700:-<br />
3505 Frederik VI. 1 speciedaler 1837. Sieg 30.3 1 500:-<br />
3506 Christian VIII 1 speciedaler 1845. FF. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 13.3 1/God 1 500:-<br />
3507 Christian VIII 1 rigsbankdaler 1843. VS. Ex. Høiland september 2010. Sieg 12.1 1+ 400:-<br />
3508 Frederik VII 1 speciedaler 1853. VS. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 6.1 1+ 1.000:-<br />
3509 Frederik VII 1 speciedaler ”Tronskiftespecie” 1848. Jämn, tilltalande, matt patina.<br />
Ex. Ahlström, maj 2004. Sieg 7 God 1+/01 1.500:-<br />
3510 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. FF. Polerad/Polished. Ex. Høiland, april 2005. Sieg 14.2 1+ 700:-<br />
3511 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. Repa vid ”2” i fältet på revers. Fläckig patina. Sieg 14.1 1/1+ 1.000:-<br />
3512 Frederik VII 1 rigsbankdaler 1851. VS. Litet kanthack, lätt polerad/Small edge peck,<br />
lightly polished. Ex. Høiland, oktober 2009. Sieg 5 1/1+ 500:-<br />
3513 Frederik VII 1 rigsdaler 1855. FF. Sieg 13.2 God 1+/01 500:-