Myntauktion 1 - Philea

Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea

27.07.2013 Views

3494 Haakon VII. 1 krone 1925. Små hanteringsspår, delvis präglingsglans. NM 23 God 01 700:- 3495 Haakon VII 5 øre. 1918, järn. Ocirkulerat exemplar med glans. Som alltid svagpräglad. NM 152 God 01 6.000:- 3496 Haakon VII. ”H.M. Kongens Erindringsmedalje” i GULD, ca 17 g., (probermärken på frånsidan) med band. Medaljen, som egentligen är Kungliga Hovmedaljen, instiftades av Haakon VII år 1906. Den är en personlig gåva från monarken till främst medlemmar av hovet eller vid utländska statsbesök. MYCKET SÄLLSYNT!/”His Majesty The King’s Commemorative Medal” in GOLD, approx. 17 g., (test marks on reverse) with ribbon. The medal, which is effectively Norway’s Royal Household Medal, was instituted by Haakon VII in 1906. It is in the personal gift of the monarch and is awarded particulary to members of the Royal Court. VERY SCARCE! 1+ 10.000:- 3497 Olav V 1968. Årsset 1968 i mjukplastförpackning. 01/0 8.000:- 3498L K XV (NM) 20, O II (NM) 77. 2 skilling 1870 01, 10 øre/3 skilling 1874 (Små hanteringsspår på frånsidan) God 1+/01. Totalt två ex. 1+/01-01 500:- 3499L Album med diverse norska mynt 1 öre–5 kr. Även jubileumsmynt i silver + 1700–1800-tal. Ca 150 st. VK 6.000:- 3500L Årsset sju st 1968 (2-öringen 1967), 1969, 1971, 1974, 1975, 1976, 1977. 0 1.000:- 3501L Lot. 1 skilling 1816, 2 skilling 1831, 3 skilling 1868, 1 skilling 1870 och 1/2 skilling 1867. Totalt fem ex. 1+ - 01 700:- 3502 Silvermedalj 1899. Invigningen av Nationaltheatern. 12,7 g, 25 mm. 1+ 500:- 54 3495 3496 Danmark / Denmark 3503 Frederik IV 1 krone 1711. 22,51 g. Repor, polerad/Scratches, polished. Sieg 19-H 39 1 1.000:- 3504 Frederik VI 1 speciedaler 1835. Ex. Høiland, september 2010. Sieg 30.3 1+/God 1+ 700:- 3505 Frederik VI. 1 speciedaler 1837. Sieg 30.3 1 500:- 3506 Christian VIII 1 speciedaler 1845. FF. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 13.3 1/God 1 500:- 3507 Christian VIII 1 rigsbankdaler 1843. VS. Ex. Høiland september 2010. Sieg 12.1 1+ 400:- 3508 Frederik VII 1 speciedaler 1853. VS. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 6.1 1+ 1.000:- 3509 Frederik VII 1 speciedaler ”Tronskiftespecie” 1848. Jämn, tilltalande, matt patina. Ex. Ahlström, maj 2004. Sieg 7 God 1+/01 1.500:- 3510 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. FF. Polerad/Polished. Ex. Høiland, april 2005. Sieg 14.2 1+ 700:- 3511 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. Repa vid ”2” i fältet på revers. Fläckig patina. Sieg 14.1 1/1+ 1.000:- 3512 Frederik VII 1 rigsbankdaler 1851. VS. Litet kanthack, lätt polerad/Small edge peck, lightly polished. Ex. Høiland, oktober 2009. Sieg 5 1/1+ 500:- 3513 Frederik VII 1 rigsdaler 1855. FF. Sieg 13.2 God 1+/01 500:-

3492 3494 3502 3504 3508 3511 3493 3498 3503 3507 3509 3513 55

3494 Haakon VII. 1 krone 1925. Små hanteringsspår, delvis präglingsglans. NM 23 God 01 700:-<br />

3495 Haakon VII 5 øre. 1918, järn. Ocirkulerat exemplar med glans. Som alltid svagpräglad. NM 152 God 01 6.000:-<br />

3496 Haakon VII. ”H.M. Kongens Erindringsmedalje” i GULD, ca 17 g., (probermärken på frånsidan)<br />

med band. Medaljen, som egentligen är Kungliga Hovmedaljen, instiftades av Haakon VII<br />

år 1906. Den är en personlig gåva från monarken till främst medlemmar av hovet eller vid<br />

utländska statsbesök. MYCKET SÄLLSYNT!/”His Majesty The King’s Commemorative Medal”<br />

in GOLD, approx. 17 g., (test marks on reverse) with ribbon. The medal, which is effectively<br />

Norway’s Royal Household Medal, was instituted by Haakon VII in 1906. It is in the personal<br />

gift of the monarch and is awarded particulary to members of the Royal Court. VERY SCARCE! 1+ 10.000:-<br />

3497 Olav V 1968. Årsset 1968 i mjukplastförpackning. 01/0 8.000:-<br />

3498L K XV (NM) 20, O II (NM) 77. 2 skilling 1870 01, 10 øre/3 skilling 1874 (Små hanteringsspår<br />

på frånsidan) God 1+/01. Totalt två ex. 1+/01-01 500:-<br />

3499L Album med diverse norska mynt 1 öre–5 kr. Även jubileumsmynt i silver + 1700–1800-tal.<br />

Ca 150 st. VK 6.000:-<br />

3500L Årsset sju st 1968 (2-öringen 1967), 1969, 1971, 1974, 1975, 1976, 1977. 0 1.000:-<br />

3501L Lot. 1 skilling 1816, 2 skilling 1831, 3 skilling 1868, 1 skilling 1870 och 1/2 skilling 1867.<br />

Totalt fem ex. 1+ - 01 700:-<br />

3502 Silvermedalj 1899. Invigningen av Nationaltheatern. 12,7 g, 25 mm. 1+ 500:-<br />

54<br />

3495<br />

3496<br />

Danmark / Denmark<br />

3503 Frederik IV 1 krone 1711. 22,51 g. Repor, polerad/Scratches, polished. Sieg 19-H 39 1 1.000:-<br />

3504 Frederik VI 1 speciedaler 1835. Ex. Høiland, september 2010. Sieg 30.3 1+/God 1+ 700:-<br />

3505 Frederik VI. 1 speciedaler 1837. Sieg 30.3 1 500:-<br />

3506 Christian VIII 1 speciedaler 1845. FF. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 13.3 1/God 1 500:-<br />

3507 Christian VIII 1 rigsbankdaler 1843. VS. Ex. Høiland september 2010. Sieg 12.1 1+ 400:-<br />

3508 Frederik VII 1 speciedaler 1853. VS. Ex. Høiland, november 2008. Sieg 6.1 1+ 1.000:-<br />

3509 Frederik VII 1 speciedaler ”Tronskiftespecie” 1848. Jämn, tilltalande, matt patina.<br />

Ex. Ahlström, maj 2004. Sieg 7 God 1+/01 1.500:-<br />

3510 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. FF. Polerad/Polished. Ex. Høiland, april 2005. Sieg 14.2 1+ 700:-<br />

3511 Frederik VII 2 rigsdaler 1854. Repa vid ”2” i fältet på revers. Fläckig patina. Sieg 14.1 1/1+ 1.000:-<br />

3512 Frederik VII 1 rigsbankdaler 1851. VS. Litet kanthack, lätt polerad/Small edge peck,<br />

lightly polished. Ex. Høiland, oktober 2009. Sieg 5 1/1+ 500:-<br />

3513 Frederik VII 1 rigsdaler 1855. FF. Sieg 13.2 God 1+/01 500:-