Myntauktion 1 - Philea

Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea

27.07.2013 Views

4 Vi kan rekommendera följande hotell nära oss Flera kunder har undrat om vi kan rekommendera hotell i samband med lördagsauktioner. Vi har tagit fram flera möjligheter med rabatt. Maila eller ring direkt till resp. hotell och boka, och ange bokningskod ”Philea” för att få rabatten. Boka i god tid! Scandic Sjöfartshotellet, Katarinav. 26, 116 45 STOCKHOLM. Tfn: 08-517 349 14 (sjofart@scandichotels.com) Enkelrum 1090:- per natt torsdag–söndag Dubbelrum 1190:- per natt torsdag–söndag Hotell Malmen, Götgatan 49-51, 116 21 STOCKHOLM. Tfn: 08-517 347 00 (malmen@scandichotels.com) Enkelrum 1450:- per natt torsdag–söndag Dubbelrum 1550:- per natt torsdag–söndag Brommavik Hotell, Karlsbodavägen 45, 168 67 Bromma. Tfn: 08-86 88 00 (info@brommavik.se) 20 % på alla ordinarie rumspriser, ca 950:- per natt. (Med reservation för skrivfel. Priserna är på förfrågan och i mån av plats.) Välkommen till oss med din inlämning – vi är aldrig långt borta Vi reser i samband med aktuell auktion runt i Götaland och Svealand för att ta emot inlämningar – kontakta oss för ett sammanträffande på er hemort! Umeå (Vindeln): Krister Jakobsson Tel. 070-246 79 36 Skara: Gösta Karlsson Tel. 070-321 85 00 Göteborg: Klas Norlén (Göteborgs Frimärkslager) Nordostpassagen 61 C Tel. 031-13 51 05 Köpenhamn: Preben Jørgensen Tel. +45-38 79 10 77 Malmö: Magnus Adler Södergatan 13 Tel. 072-208 42 78 Stockholm: AB Philea / Frimärkskompaniet Svartensgatan 6 Tel. 08-640 09 78 Nova Frimärken AB Rådmansgatan 22 Tel. 08-10 83 62 Myntkompaniet Svartensgatan 6 Tel. 08 - 678 32 17 Gotland: Kaj Lundmark Tel. 073-626 82 97 Kalmar: Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner Polhemsgatan 1 Tel. 0480-150 90 Uppsala: AB Philea / Myntkompniet Väderkvarnsgatan 35 Tel. 018-10 12 65 Helsingfors: Seppo Laaksonen Tel. +358-9-694 50 70

Antika mynt / Ancient coins 3001L Lot with six silver denars incl. Hadrian and 35 bronze coins. A varied lot with some larger As coins as well as many late small coins. Varied grades from good to very fine. G-VF 2.000:- 3002 Greece Illyria, Dyrrhachion. (c. 450–350 B.C.) AR Stater. Cow standing left, suckling calf / Double stellate pattern; club beneath. S. 1891. 10,42 g. F 1.000:- 3003 Greece. Macedonia. Alexander III (336–323 B.C.), Tetradrachm. S. 6713 v. F-VF)(VG-F 1.000:- 3004 Greece Thrace. Kings, Lysimachos (323–281 B.C.) Tetradrachm. Head of Alexander/Athena enthroned. On the reverse phi at left and crowned women’s head in the inner left field. Thompson 237. 17,02 g. VF 2.000:- 3005L Roman Empire. Claudius II (Gothicus) (268–270). Collection with 69 small bronze coins , some presumably from the Carthage mint. Very unusual lot. Please inspect! VG-VF 2.000:- 3006 Roman Empire. Lot with six different coins, e.g. Titus denar. Mixed quality. Please inspect! VF 2.000:- 3007L Lot: 23 coins e.g. Roman, Greek. Mixed quality. 1.500:- Sverige / Sweden Utländska mynt som cirkulerat i Sverige Foreign coins that have been used in Sweden 3008 Æthelred_II (978–1016). Crux type. Bare-headed bust left, with sceptre. 1,35 g. Plantsspricka/ Planchet crack. Spink 1148. 1+/01 2.000:- 3009 Arabiska Sassanider (700-talet e.Kr.) Skålmynt i guld, 7,75 g. 1+ 1.500:- 3010 Gotland. Hvid. Litet ärg. Delvis svagpräglad. 1,3 g. LL 1a 1?/1 300:- 3011 Gotland. Penning (brakteat), smalt W inom pärlring med punkt ovan. Exemplar med hög silverhalt. R. 0,13 g. LL 1e 1/1+ 1.500:- Medeltiden / Middle ages 3012 Plants för penning från tidigt 1000-tal (Olof Skötkonung och Anund Jakob), 3,17 g. 1+ 5.000:- 3002 3009 AUKTIONEN STARTAR LÖRDAGEN DEN 12 MAJ KL. 11:00 PÅ SJÖFARTSHOTELLET, KATARINAVÄGEN 26, STOCKHOLM 3004 3012 3003 3010 3008 3011 5

Antika mynt / Ancient coins<br />

3001L Lot with six silver denars incl. Hadrian and 35 bronze coins. A varied lot with some<br />

larger As coins as well as many late small coins. Varied grades from good to very fine. G-VF 2.000:-<br />

3002 Greece Illyria, Dyrrhachion. (c. 450–350 B.C.) AR Stater. Cow standing left, suckling calf /<br />

Double stellate pattern; club beneath. S. 1891. 10,42 g. F 1.000:-<br />

3003 Greece. Macedonia. Alexander III (336–323 B.C.), Tetradrachm. S. 6713 v. F-VF)(VG-F 1.000:-<br />

3004 Greece Thrace. Kings, Lysimachos (323–281 B.C.) Tetradrachm. Head of Alexander/Athena enthroned.<br />

On the reverse phi at left and crowned women’s head in the inner left field. Thompson 237. 17,02 g. VF 2.000:-<br />

3005L Roman Empire. Claudius II (Gothicus) (268–270). Collection with 69 small bronze coins ,<br />

some presumably from the Carthage mint. Very unusual lot. Please inspect! VG-VF 2.000:-<br />

3006 Roman Empire. Lot with six different coins, e.g. Titus denar. Mixed quality. Please inspect! VF 2.000:-<br />

3007L Lot: 23 coins e.g. Roman, Greek. Mixed quality. 1.500:-<br />

Sverige / Sweden<br />

Utländska mynt som cirkulerat i Sverige<br />

Foreign coins that have been used in Sweden<br />

3008 Æthelred_II (978–1016). Crux type. Bare-headed bust left, with sceptre. 1,35 g. Plantsspricka/<br />

Planchet crack. Spink 1148. 1+/01 2.000:-<br />

3009 Arabiska Sassanider (700-talet e.Kr.) Skålmynt i guld, 7,75 g. 1+ 1.500:-<br />

3010 Gotland. Hvid. Litet ärg. Delvis svagpräglad. 1,3 g. LL 1a 1?/1 300:-<br />

3011 Gotland. Penning (brakteat), smalt W inom pärlring med punkt ovan. Exemplar med hög silverhalt.<br />

R. 0,13 g. LL 1e 1/1+ 1.500:-<br />

Medeltiden / Middle ages<br />

3012 Plants för penning från tidigt 1000-tal (Olof Skötkonung och Anund Jakob), 3,17 g. 1+ 5.000:-<br />

3002<br />

3009<br />

AUKTIONEN STARTAR LÖRDAGEN DEN 12 MAJ KL. 11:00<br />

PÅ SJÖFARTSHOTELLET, KATARINAVÄGEN 26, STOCKHOLM<br />

3004<br />

3012<br />

3003<br />

3010<br />

3008<br />

3011<br />

5