Myntauktion 1 - Philea
Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea
4 Vi kan rekommendera följande hotell nära oss Flera kunder har undrat om vi kan rekommendera hotell i samband med lördagsauktioner. Vi har tagit fram flera möjligheter med rabatt. Maila eller ring direkt till resp. hotell och boka, och ange bokningskod ”Philea” för att få rabatten. Boka i god tid! Scandic Sjöfartshotellet, Katarinav. 26, 116 45 STOCKHOLM. Tfn: 08-517 349 14 (sjofart@scandichotels.com) Enkelrum 1090:- per natt torsdag–söndag Dubbelrum 1190:- per natt torsdag–söndag Hotell Malmen, Götgatan 49-51, 116 21 STOCKHOLM. Tfn: 08-517 347 00 (malmen@scandichotels.com) Enkelrum 1450:- per natt torsdag–söndag Dubbelrum 1550:- per natt torsdag–söndag Brommavik Hotell, Karlsbodavägen 45, 168 67 Bromma. Tfn: 08-86 88 00 (info@brommavik.se) 20 % på alla ordinarie rumspriser, ca 950:- per natt. (Med reservation för skrivfel. Priserna är på förfrågan och i mån av plats.) Välkommen till oss med din inlämning – vi är aldrig långt borta Vi reser i samband med aktuell auktion runt i Götaland och Svealand för att ta emot inlämningar – kontakta oss för ett sammanträffande på er hemort! Umeå (Vindeln): Krister Jakobsson Tel. 070-246 79 36 Skara: Gösta Karlsson Tel. 070-321 85 00 Göteborg: Klas Norlén (Göteborgs Frimärkslager) Nordostpassagen 61 C Tel. 031-13 51 05 Köpenhamn: Preben Jørgensen Tel. +45-38 79 10 77 Malmö: Magnus Adler Södergatan 13 Tel. 072-208 42 78 Stockholm: AB Philea / Frimärkskompaniet Svartensgatan 6 Tel. 08-640 09 78 Nova Frimärken AB Rådmansgatan 22 Tel. 08-10 83 62 Myntkompaniet Svartensgatan 6 Tel. 08 - 678 32 17 Gotland: Kaj Lundmark Tel. 073-626 82 97 Kalmar: Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner Polhemsgatan 1 Tel. 0480-150 90 Uppsala: AB Philea / Myntkompniet Väderkvarnsgatan 35 Tel. 018-10 12 65 Helsingfors: Seppo Laaksonen Tel. +358-9-694 50 70
Antika mynt / Ancient coins 3001L Lot with six silver denars incl. Hadrian and 35 bronze coins. A varied lot with some larger As coins as well as many late small coins. Varied grades from good to very fine. G-VF 2.000:- 3002 Greece Illyria, Dyrrhachion. (c. 450–350 B.C.) AR Stater. Cow standing left, suckling calf / Double stellate pattern; club beneath. S. 1891. 10,42 g. F 1.000:- 3003 Greece. Macedonia. Alexander III (336–323 B.C.), Tetradrachm. S. 6713 v. F-VF)(VG-F 1.000:- 3004 Greece Thrace. Kings, Lysimachos (323–281 B.C.) Tetradrachm. Head of Alexander/Athena enthroned. On the reverse phi at left and crowned women’s head in the inner left field. Thompson 237. 17,02 g. VF 2.000:- 3005L Roman Empire. Claudius II (Gothicus) (268–270). Collection with 69 small bronze coins , some presumably from the Carthage mint. Very unusual lot. Please inspect! VG-VF 2.000:- 3006 Roman Empire. Lot with six different coins, e.g. Titus denar. Mixed quality. Please inspect! VF 2.000:- 3007L Lot: 23 coins e.g. Roman, Greek. Mixed quality. 1.500:- Sverige / Sweden Utländska mynt som cirkulerat i Sverige Foreign coins that have been used in Sweden 3008 Æthelred_II (978–1016). Crux type. Bare-headed bust left, with sceptre. 1,35 g. Plantsspricka/ Planchet crack. Spink 1148. 1+/01 2.000:- 3009 Arabiska Sassanider (700-talet e.Kr.) Skålmynt i guld, 7,75 g. 1+ 1.500:- 3010 Gotland. Hvid. Litet ärg. Delvis svagpräglad. 1,3 g. LL 1a 1?/1 300:- 3011 Gotland. Penning (brakteat), smalt W inom pärlring med punkt ovan. Exemplar med hög silverhalt. R. 0,13 g. LL 1e 1/1+ 1.500:- Medeltiden / Middle ages 3012 Plants för penning från tidigt 1000-tal (Olof Skötkonung och Anund Jakob), 3,17 g. 1+ 5.000:- 3002 3009 AUKTIONEN STARTAR LÖRDAGEN DEN 12 MAJ KL. 11:00 PÅ SJÖFARTSHOTELLET, KATARINAVÄGEN 26, STOCKHOLM 3004 3012 3003 3010 3008 3011 5
- Page 1 and 2: MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012 Sj
- Page 3: Visning: Svartensgatan 6, Stockholm
- Page 7 and 8: 3013 3014 3015 3016 3017 3018 3019
- Page 9 and 10: 3050 3050 1 mark 1592. 7,10 g. Typ
- Page 11 and 12: 3065 4 mark 1605. 17,20 g. Korroder
- Page 13 and 14: 3077 1 riksdaler 1632. 29,12 g. Fel
- Page 15 and 16: 3086 3088 3089 3090 3092 3093 3095
- Page 17 and 18: 3114 1 öre 1653. 1,03 g. Vackert e
- Page 19 and 20: 3128 8 mark 1672. 32,80 g. Typmynt.
- Page 21 and 22: 3144 3149 3135 3137 3139 3147 3151
- Page 23 and 24: 3165 2 daler silvermynt plåtmynt 1
- Page 25 and 26: 3168 1 daler silvermynt (nödmynt)
- Page 27 and 28: 3179 3179 1 mark 1720. 5,17 g. 1720
- Page 29 and 30: 3194 3186 3187 3188 3196 3197 3199
- Page 31 and 32: 3216 Lovisa Ulrica, äldre avslag i
- Page 33 and 34: 3241 1 riksdaler 1790. 29,25 g. Obe
- Page 35 and 36: 3249 3251 3252 3246 3247 3256 3259
- Page 37 and 38: 3274 1 riksdaler 1824. 28,97 g. Int
- Page 39 and 40: 3295 Provmynt för 1/6 skilling ban
- Page 41 and 42: 3298 3308 3310 3299 (75 %) 3309 331
- Page 43 and 44: 3340 4 riksdaler riksmynt 1864. Oci
- Page 45 and 46: 3348 3349 3350 3352 3353 3358 3363
- Page 47 and 48: 3407 5 kronor 1901. Ompunsat E i
- Page 49 and 50: 3424 3412 3415 3418 3421 3428 3426
- Page 51 and 52: 3448 50 öre 1914. Obetydliga fläc
- Page 53 and 54: 3483 Karl XIV Johan 24 skilling 181
Antika mynt / Ancient coins<br />
3001L Lot with six silver denars incl. Hadrian and 35 bronze coins. A varied lot with some<br />
larger As coins as well as many late small coins. Varied grades from good to very fine. G-VF 2.000:-<br />
3002 Greece Illyria, Dyrrhachion. (c. 450–350 B.C.) AR Stater. Cow standing left, suckling calf /<br />
Double stellate pattern; club beneath. S. 1891. 10,42 g. F 1.000:-<br />
3003 Greece. Macedonia. Alexander III (336–323 B.C.), Tetradrachm. S. 6713 v. F-VF)(VG-F 1.000:-<br />
3004 Greece Thrace. Kings, Lysimachos (323–281 B.C.) Tetradrachm. Head of Alexander/Athena enthroned.<br />
On the reverse phi at left and crowned women’s head in the inner left field. Thompson 237. 17,02 g. VF 2.000:-<br />
3005L Roman Empire. Claudius II (Gothicus) (268–270). Collection with 69 small bronze coins ,<br />
some presumably from the Carthage mint. Very unusual lot. Please inspect! VG-VF 2.000:-<br />
3006 Roman Empire. Lot with six different coins, e.g. Titus denar. Mixed quality. Please inspect! VF 2.000:-<br />
3007L Lot: 23 coins e.g. Roman, Greek. Mixed quality. 1.500:-<br />
Sverige / Sweden<br />
Utländska mynt som cirkulerat i Sverige<br />
Foreign coins that have been used in Sweden<br />
3008 Æthelred_II (978–1016). Crux type. Bare-headed bust left, with sceptre. 1,35 g. Plantsspricka/<br />
Planchet crack. Spink 1148. 1+/01 2.000:-<br />
3009 Arabiska Sassanider (700-talet e.Kr.) Skålmynt i guld, 7,75 g. 1+ 1.500:-<br />
3010 Gotland. Hvid. Litet ärg. Delvis svagpräglad. 1,3 g. LL 1a 1?/1 300:-<br />
3011 Gotland. Penning (brakteat), smalt W inom pärlring med punkt ovan. Exemplar med hög silverhalt.<br />
R. 0,13 g. LL 1e 1/1+ 1.500:-<br />
Medeltiden / Middle ages<br />
3012 Plants för penning från tidigt 1000-tal (Olof Skötkonung och Anund Jakob), 3,17 g. 1+ 5.000:-<br />
3002<br />
3009<br />
AUKTIONEN STARTAR LÖRDAGEN DEN 12 MAJ KL. 11:00<br />
PÅ SJÖFARTSHOTELLET, KATARINAVÄGEN 26, STOCKHOLM<br />
3004<br />
3012<br />
3003<br />
3010<br />
3008<br />
3011<br />
5