27.07.2013 Views

Myntauktion 1 - Philea

Myntauktion 1 - Philea

Myntauktion 1 - Philea

3203 Svenska kungahusets ära och lycka. Graverad av Daniel Fehrman (åtsidan), respektive<br />

I.C. Hedlinger (frånsidan). Signerade stampar. Äldre avslag i tenn, 93,38 g 62 mm. Ett<br />

mycket vackert exemplar med intressanta stampsprickor. Hildebrand s. 40, nr 28a. 01 1.500:-<br />

30<br />

Adolf Fredrik (1751-1771)<br />

3204 1 riksdaler 1753. 28,95 g. Gs. F under bilden/Below the bust. Små hack, kanthack, i<br />

övrigt ett vackert exemplar/ Small pecks, edge peck, otherwise a beautiful piece. SM 43 1+/God 1+ 3.000:-<br />

3205 1 riksdaler 1762. 28,89 g. Repor, kanthack, polerad/Scratches, edge pecks, polished.<br />

Varit monterad som brosch/Has been mounted as brooch. SM 51 1/1+ 1.300:-<br />

3206 1 riksdaler 1769. 34,75 g. Sju serafer/Seven seraphs. Små rispor/minor scratches. SM 59 1+ 2.500:-<br />

3207 3 daler silvermynt 1770. 29,24 g. Nio serafer/Nine seraphs. Mörk matt patina/Dark dull patina.<br />

SM 59 1+)(1 1.500:-<br />

3208 2 daler silvermynt 1770. 19,11 g. Diameter 35 mm. Litet hack på åtsidan/Small peck on obverse.<br />

SM 61b 1?/1 500:-<br />

3209 4 öre 1771. 2,78 g. Små repor/proberspår frånsida. Eftertraktat typmynt. SM 80 1+/01 2.000:-<br />

3210 5 öre 1764. 3,44 g. Obetydligt plantsfel. Praktexemplar med härlig glans! SM 110 01/0 2.500:-<br />

3211 Utgår / Withdrawn<br />

3203<br />

(75 %)<br />

3204<br />

3210<br />

3212 1 öre KM 1768. 4,73 g. Smal sköld. Kronor nära årtal. SM 185a 1+/01 500:-<br />

3213 STRALSUND 1/192 taler (witten) 1763. 0,89 g. SB 115 1/1+ 300:-<br />

3214 POMMERN 1/6 taler (4 groschen) 1759. 4,96 g. Ex Lars Brun <strong>Philea</strong> 295 lot 1508. SB 250c 01 1.200:-<br />

3215 POMMERN 1/6 taler 1761. 4,40 g. R. Gniden/Polished. SB 252f 1+/01 2.000:-