Myntauktion 1 - Philea

Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea

27.07.2013 Views

3086 1 öre klipping hammarpräglad 1625. 21,22 g. Inristningar på frånsidan/Graffiti on reverse. SM 110 1 1.000:- 3087 1 öre hammarpräglad klipping 1625 eller 1626. 28,88 g. Litet ärg/Some verdigris. SM 111 eller 112 1?/1 500:- 3088 1 öre klipping 1627. R. 26,97 g. Korroderad/Corroded. SM 111 1?/1 500:- 3089 1/2 öre hammarpräglad klipping 1626. 11,28 g. Typ II. Ärg/Verdigris. SM 117a 1 600:- 3090 1/2 öre klipping. 12,73 g. Hammarpräglad U.år. Vassa kanter på myntet, men korrosion, troligen sjöfynd. R. SM 119 1+ 3.000:- 3091 1 öre valsverkspräglad klipping 1626. Typ I ärg/verdigris och typ III. Totalt två ex. SM 125, 126 1?/1 400:- 3092 1 öre klipping 1625. 27,97 g. Valsverkspräglat exemplar med valsklumpar. SM 127 1+/01 3.000:- 3093 1/2 öre klipping valsverkspräglad 1625. 12,46 g. Lätt polerad/Slightly polished. SM 128 1+ 1.000:- 3094 1 öre Säter 1628. 29,37 g. Typ II A, krona b. SM 133 1+ 600:- 3095 1 öre Nyköping 1629. 27,77 g. Typ II B. SM 135 1+)(1/1+ 500:- 3096 1 öre 1630. 28,25 g. Lite korrosion. Spår av bottenstriering. Kraftig valsklump på frånsidan. SM 138 01 1.200:- 3097 1 öre Nyköping 1627. Typ II årtalet slutar 7, typ III A, korroderad. Totalt två ex. SM 149c, 150a 1 500:- 3098 1 öre Nyköping 1628. R. 28,01 g. Typ III A. Liten inristning på åtsidan, något ojämn patina/ Small graffiti on obverse, slightly uneven patina. Sällsynt/Scarce. SM 151 1/1+ 1.000:- 3099 1 öre Nyköping 1628. 27,84 g. Något korroderad, men mycket vassa kanter och välpräglad. Kantex. SM 152a 01 1.500:- 3100 1 öre Nyköping 1628. R. 29,40 g. Typ III B. ”MDCXXVIII”. SM 152a 1/1+ 800:- 3101 1 öre Nyköping 1628. 28,11 g. Typ III B. Omvänd frånsida. Smärre plantsfel i randen, ärg i övrigt ett vackert exemplar/Minor planchet faults, verdigris, otherwise a nice specimen. SM 152a 1+ 600:- 3102 1 öre Arboga 1627. 26,89 g. Mycket välpräglat exemplar, något rengjort. SM 161b 1+/01 2.000:- 3103 1 öre Arboga 1628. 24,77 g. Korroderad/Corroded. SM 162 1 500:- 3104 1 fyrk Arboga 1627. 7,58 g. SM 167 1+ 500:- 3105 ERFURT 1 taler 1631. 28,70 g. Proveniens B. Ahlström Mynthandel 1990-tal (ur lager). Bra exemplar av detta svåra mynt/Nice piece of this scarce coin. SB 23b 1+ 10.000:- 14 3096 3099 3105

3086 3088 3089 3090 3092 3093 3095 3094 3098 3100 3101 3102 3104 15

3086 1 öre klipping hammarpräglad 1625. 21,22 g. Inristningar på frånsidan/Graffiti on reverse. SM 110 1 1.000:-<br />

3087 1 öre hammarpräglad klipping 1625 eller 1626. 28,88 g. Litet ärg/Some verdigris. SM 111 eller 112 1?/1 500:-<br />

3088 1 öre klipping 1627. R. 26,97 g. Korroderad/Corroded. SM 111 1?/1 500:-<br />

3089 1/2 öre hammarpräglad klipping 1626. 11,28 g. Typ II. Ärg/Verdigris. SM 117a 1 600:-<br />

3090 1/2 öre klipping. 12,73 g. Hammarpräglad U.år. Vassa kanter på myntet, men korrosion, troligen<br />

sjöfynd. R. SM 119 1+ 3.000:-<br />

3091 1 öre valsverkspräglad klipping 1626. Typ I ärg/verdigris och typ III. Totalt två ex. SM 125, 126 1?/1 400:-<br />

3092 1 öre klipping 1625. 27,97 g. Valsverkspräglat exemplar med valsklumpar. SM 127 1+/01 3.000:-<br />

3093 1/2 öre klipping valsverkspräglad 1625. 12,46 g. Lätt polerad/Slightly polished. SM 128 1+ 1.000:-<br />

3094 1 öre Säter 1628. 29,37 g. Typ II A, krona b. SM 133 1+ 600:-<br />

3095 1 öre Nyköping 1629. 27,77 g. Typ II B. SM 135 1+)(1/1+ 500:-<br />

3096 1 öre 1630. 28,25 g. Lite korrosion. Spår av bottenstriering. Kraftig valsklump på frånsidan. SM 138 01 1.200:-<br />

3097 1 öre Nyköping 1627. Typ II årtalet slutar 7, typ III A, korroderad. Totalt två ex. SM 149c, 150a 1 500:-<br />

3098 1 öre Nyköping 1628. R. 28,01 g. Typ III A. Liten inristning på åtsidan, något ojämn patina/<br />

Small graffiti on obverse, slightly uneven patina. Sällsynt/Scarce. SM 151 1/1+ 1.000:-<br />

3099 1 öre Nyköping 1628. 27,84 g. Något korroderad, men mycket vassa kanter och välpräglad. Kantex.<br />

SM 152a 01 1.500:-<br />

3100 1 öre Nyköping 1628. R. 29,40 g. Typ III B. ”MDCXXVIII”. SM 152a 1/1+ 800:-<br />

3101 1 öre Nyköping 1628. 28,11 g. Typ III B. Omvänd frånsida. Smärre plantsfel i randen, ärg i övrigt<br />

ett vackert exemplar/Minor planchet faults, verdigris, otherwise a nice specimen. SM 152a 1+ 600:-<br />

3102 1 öre Arboga 1627. 26,89 g. Mycket välpräglat exemplar, något rengjort. SM 161b 1+/01 2.000:-<br />

3103 1 öre Arboga 1628. 24,77 g. Korroderad/Corroded. SM 162 1 500:-<br />

3104 1 fyrk Arboga 1627. 7,58 g. SM 167 1+ 500:-<br />

3105 ERFURT 1 taler 1631. 28,70 g. Proveniens B. Ahlström Mynthandel 1990-tal (ur lager).<br />

Bra exemplar av detta svåra mynt/Nice piece of this scarce coin. SB 23b 1+ 10.000:-<br />

14<br />

3096<br />

3099<br />

3105