Myntauktion 1 - Philea
Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea
3086 1 öre klipping hammarpräglad 1625. 21,22 g. Inristningar på frånsidan/Graffiti on reverse. SM 110 1 1.000:- 3087 1 öre hammarpräglad klipping 1625 eller 1626. 28,88 g. Litet ärg/Some verdigris. SM 111 eller 112 1?/1 500:- 3088 1 öre klipping 1627. R. 26,97 g. Korroderad/Corroded. SM 111 1?/1 500:- 3089 1/2 öre hammarpräglad klipping 1626. 11,28 g. Typ II. Ärg/Verdigris. SM 117a 1 600:- 3090 1/2 öre klipping. 12,73 g. Hammarpräglad U.år. Vassa kanter på myntet, men korrosion, troligen sjöfynd. R. SM 119 1+ 3.000:- 3091 1 öre valsverkspräglad klipping 1626. Typ I ärg/verdigris och typ III. Totalt två ex. SM 125, 126 1?/1 400:- 3092 1 öre klipping 1625. 27,97 g. Valsverkspräglat exemplar med valsklumpar. SM 127 1+/01 3.000:- 3093 1/2 öre klipping valsverkspräglad 1625. 12,46 g. Lätt polerad/Slightly polished. SM 128 1+ 1.000:- 3094 1 öre Säter 1628. 29,37 g. Typ II A, krona b. SM 133 1+ 600:- 3095 1 öre Nyköping 1629. 27,77 g. Typ II B. SM 135 1+)(1/1+ 500:- 3096 1 öre 1630. 28,25 g. Lite korrosion. Spår av bottenstriering. Kraftig valsklump på frånsidan. SM 138 01 1.200:- 3097 1 öre Nyköping 1627. Typ II årtalet slutar 7, typ III A, korroderad. Totalt två ex. SM 149c, 150a 1 500:- 3098 1 öre Nyköping 1628. R. 28,01 g. Typ III A. Liten inristning på åtsidan, något ojämn patina/ Small graffiti on obverse, slightly uneven patina. Sällsynt/Scarce. SM 151 1/1+ 1.000:- 3099 1 öre Nyköping 1628. 27,84 g. Något korroderad, men mycket vassa kanter och välpräglad. Kantex. SM 152a 01 1.500:- 3100 1 öre Nyköping 1628. R. 29,40 g. Typ III B. ”MDCXXVIII”. SM 152a 1/1+ 800:- 3101 1 öre Nyköping 1628. 28,11 g. Typ III B. Omvänd frånsida. Smärre plantsfel i randen, ärg i övrigt ett vackert exemplar/Minor planchet faults, verdigris, otherwise a nice specimen. SM 152a 1+ 600:- 3102 1 öre Arboga 1627. 26,89 g. Mycket välpräglat exemplar, något rengjort. SM 161b 1+/01 2.000:- 3103 1 öre Arboga 1628. 24,77 g. Korroderad/Corroded. SM 162 1 500:- 3104 1 fyrk Arboga 1627. 7,58 g. SM 167 1+ 500:- 3105 ERFURT 1 taler 1631. 28,70 g. Proveniens B. Ahlström Mynthandel 1990-tal (ur lager). Bra exemplar av detta svåra mynt/Nice piece of this scarce coin. SB 23b 1+ 10.000:- 14 3096 3099 3105
3086 3088 3089 3090 3092 3093 3095 3094 3098 3100 3101 3102 3104 15
- Page 1 and 2: MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012 Sj
- Page 3 and 4: Visning: Svartensgatan 6, Stockholm
- Page 5 and 6: Antika mynt / Ancient coins 3001L L
- Page 7 and 8: 3013 3014 3015 3016 3017 3018 3019
- Page 9 and 10: 3050 3050 1 mark 1592. 7,10 g. Typ
- Page 11 and 12: 3065 4 mark 1605. 17,20 g. Korroder
- Page 13: 3077 1 riksdaler 1632. 29,12 g. Fel
- Page 17 and 18: 3114 1 öre 1653. 1,03 g. Vackert e
- Page 19 and 20: 3128 8 mark 1672. 32,80 g. Typmynt.
- Page 21 and 22: 3144 3149 3135 3137 3139 3147 3151
- Page 23 and 24: 3165 2 daler silvermynt plåtmynt 1
- Page 25 and 26: 3168 1 daler silvermynt (nödmynt)
- Page 27 and 28: 3179 3179 1 mark 1720. 5,17 g. 1720
- Page 29 and 30: 3194 3186 3187 3188 3196 3197 3199
- Page 31 and 32: 3216 Lovisa Ulrica, äldre avslag i
- Page 33 and 34: 3241 1 riksdaler 1790. 29,25 g. Obe
- Page 35 and 36: 3249 3251 3252 3246 3247 3256 3259
- Page 37 and 38: 3274 1 riksdaler 1824. 28,97 g. Int
- Page 39 and 40: 3295 Provmynt för 1/6 skilling ban
- Page 41 and 42: 3298 3308 3310 3299 (75 %) 3309 331
- Page 43 and 44: 3340 4 riksdaler riksmynt 1864. Oci
- Page 45 and 46: 3348 3349 3350 3352 3353 3358 3363
- Page 47 and 48: 3407 5 kronor 1901. Ompunsat E i
- Page 49 and 50: 3424 3412 3415 3418 3421 3428 3426
- Page 51 and 52: 3448 50 öre 1914. Obetydliga fläc
- Page 53 and 54: 3483 Karl XIV Johan 24 skilling 181
- Page 55 and 56: 3492 3494 3502 3504 3508 3511 3493
- Page 57 and 58: 3519 3514 3515 3516 3517 3521 3522
- Page 59 and 60: 3557 Austria 25 schilling 1927. 5.8
- Page 61 and 62: 3572 20 francs 1815. 6.4516 g, 0.90
- Page 63 and 64: 3587 3589 3591 3593 3596 3588 3590
3086 1 öre klipping hammarpräglad 1625. 21,22 g. Inristningar på frånsidan/Graffiti on reverse. SM 110 1 1.000:-<br />
3087 1 öre hammarpräglad klipping 1625 eller 1626. 28,88 g. Litet ärg/Some verdigris. SM 111 eller 112 1?/1 500:-<br />
3088 1 öre klipping 1627. R. 26,97 g. Korroderad/Corroded. SM 111 1?/1 500:-<br />
3089 1/2 öre hammarpräglad klipping 1626. 11,28 g. Typ II. Ärg/Verdigris. SM 117a 1 600:-<br />
3090 1/2 öre klipping. 12,73 g. Hammarpräglad U.år. Vassa kanter på myntet, men korrosion, troligen<br />
sjöfynd. R. SM 119 1+ 3.000:-<br />
3091 1 öre valsverkspräglad klipping 1626. Typ I ärg/verdigris och typ III. Totalt två ex. SM 125, 126 1?/1 400:-<br />
3092 1 öre klipping 1625. 27,97 g. Valsverkspräglat exemplar med valsklumpar. SM 127 1+/01 3.000:-<br />
3093 1/2 öre klipping valsverkspräglad 1625. 12,46 g. Lätt polerad/Slightly polished. SM 128 1+ 1.000:-<br />
3094 1 öre Säter 1628. 29,37 g. Typ II A, krona b. SM 133 1+ 600:-<br />
3095 1 öre Nyköping 1629. 27,77 g. Typ II B. SM 135 1+)(1/1+ 500:-<br />
3096 1 öre 1630. 28,25 g. Lite korrosion. Spår av bottenstriering. Kraftig valsklump på frånsidan. SM 138 01 1.200:-<br />
3097 1 öre Nyköping 1627. Typ II årtalet slutar 7, typ III A, korroderad. Totalt två ex. SM 149c, 150a 1 500:-<br />
3098 1 öre Nyköping 1628. R. 28,01 g. Typ III A. Liten inristning på åtsidan, något ojämn patina/<br />
Small graffiti on obverse, slightly uneven patina. Sällsynt/Scarce. SM 151 1/1+ 1.000:-<br />
3099 1 öre Nyköping 1628. 27,84 g. Något korroderad, men mycket vassa kanter och välpräglad. Kantex.<br />
SM 152a 01 1.500:-<br />
3100 1 öre Nyköping 1628. R. 29,40 g. Typ III B. ”MDCXXVIII”. SM 152a 1/1+ 800:-<br />
3101 1 öre Nyköping 1628. 28,11 g. Typ III B. Omvänd frånsida. Smärre plantsfel i randen, ärg i övrigt<br />
ett vackert exemplar/Minor planchet faults, verdigris, otherwise a nice specimen. SM 152a 1+ 600:-<br />
3102 1 öre Arboga 1627. 26,89 g. Mycket välpräglat exemplar, något rengjort. SM 161b 1+/01 2.000:-<br />
3103 1 öre Arboga 1628. 24,77 g. Korroderad/Corroded. SM 162 1 500:-<br />
3104 1 fyrk Arboga 1627. 7,58 g. SM 167 1+ 500:-<br />
3105 ERFURT 1 taler 1631. 28,70 g. Proveniens B. Ahlström Mynthandel 1990-tal (ur lager).<br />
Bra exemplar av detta svåra mynt/Nice piece of this scarce coin. SB 23b 1+ 10.000:-<br />
14<br />
3096<br />
3099<br />
3105