Myntauktion 1 - Philea

Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea

27.07.2013 Views

104 4012, 4015, 4016 Litteratur / Literature 4012 ELIAS BRENNER: ”THESAURUS NUMMORUM...”, andra upplagan, Stockholm 1731. 270 s., 62 pl. (försidesplanschen saknas). Samtida helskinnband med rikt förgylld rygg och pärmbrodyr samt fem upphöjda bind. Välbevarat exemplar. Eftersökt! 5.000:- 4013L Lot: Bl.a. Numismatiska Meddelanden XVIII–XXXI komplett, L.E.Bruuns mønt og medaille samling 1928, NNÅ sex olika mellan 1971–1981, Riksbankens sedelhistoria 1668–1968. Totalt 29 st. Cirka 25 kg. 1.000:- 4014L Two big catalogues: J.P.C. Kent, Max and Albert Hirmer: Roman coins Thames and Hudson. C.M. Kraay, Max Hirmer: Greek Coins Thames and Hudson. Lots of nice plates in both. 1.000:- 4015 ”HISTOIRE DV ROY LOVIS LE GRAND Par les Medailles...”, Paris 1693. Litet folieformat. 64 kopparstickplanscher, varav två utvikbara. Proveniens: Earl of Grantham (Ex Libris), Newby Hall, Storbritannien. Sällsynt och eftersökt! 8.000:- 4016 ”DIALOGHI DI. D. ANTONIO AGOSTINI ARCIVESCOVO DI TARRACONA INTORNO ALLE MEDAGLIE.....”, tryckt i Rom under Jubelåret 1650. I samtida pergamentband med flera hundra avbildningar av antika romerska mynt. Praktverk! Sällsynt och eftersökt! 18.000:- 4017L 29 books about banknotes from China, Egypt, Norway and England, and Swedish auction catalogues. Cirka 14 kg. 500:-

4012 4015 4016 105

4012<br />

4015<br />

4016<br />

105