Myntauktion 1 - Philea
Myntauktion 1 - Philea Myntauktion 1 - Philea
104 4012, 4015, 4016 Litteratur / Literature 4012 ELIAS BRENNER: ”THESAURUS NUMMORUM...”, andra upplagan, Stockholm 1731. 270 s., 62 pl. (försidesplanschen saknas). Samtida helskinnband med rikt förgylld rygg och pärmbrodyr samt fem upphöjda bind. Välbevarat exemplar. Eftersökt! 5.000:- 4013L Lot: Bl.a. Numismatiska Meddelanden XVIII–XXXI komplett, L.E.Bruuns mønt og medaille samling 1928, NNÅ sex olika mellan 1971–1981, Riksbankens sedelhistoria 1668–1968. Totalt 29 st. Cirka 25 kg. 1.000:- 4014L Two big catalogues: J.P.C. Kent, Max and Albert Hirmer: Roman coins Thames and Hudson. C.M. Kraay, Max Hirmer: Greek Coins Thames and Hudson. Lots of nice plates in both. 1.000:- 4015 ”HISTOIRE DV ROY LOVIS LE GRAND Par les Medailles...”, Paris 1693. Litet folieformat. 64 kopparstickplanscher, varav två utvikbara. Proveniens: Earl of Grantham (Ex Libris), Newby Hall, Storbritannien. Sällsynt och eftersökt! 8.000:- 4016 ”DIALOGHI DI. D. ANTONIO AGOSTINI ARCIVESCOVO DI TARRACONA INTORNO ALLE MEDAGLIE.....”, tryckt i Rom under Jubelåret 1650. I samtida pergamentband med flera hundra avbildningar av antika romerska mynt. Praktverk! Sällsynt och eftersökt! 18.000:- 4017L 29 books about banknotes from China, Egypt, Norway and England, and Swedish auction catalogues. Cirka 14 kg. 500:-
4012 4015 4016 105
- Page 53 and 54: 3483 Karl XIV Johan 24 skilling 181
- Page 55 and 56: 3492 3494 3502 3504 3508 3511 3493
- Page 57 and 58: 3519 3514 3515 3516 3517 3521 3522
- Page 59 and 60: 3557 Austria 25 schilling 1927. 5.8
- Page 61 and 62: 3572 20 francs 1815. 6.4516 g, 0.90
- Page 63 and 64: 3587 3589 3591 3593 3596 3588 3590
- Page 65 and 66: 3617 3622 3606 3609 3610 3623 3616
- Page 67 and 68: 3640 3643 3647 3648 3650 3641 3642
- Page 69 and 70: 3653 3657 3661 3664 3654 3659 3662
- Page 71 and 72: 3680 10 riksdaler riksmynt 1859. No
- Page 73 and 74: 3686 3688 3689 3690 3691 3692 3693
- Page 75 and 76: 3718 10 kronor 1921. P,101915. SF 5
- Page 77 and 78: 3757 5 kronor 1959. OB923856*. Stj
- Page 79 and 80: 3782 3785 3778 3780 ex 3789 3783 37
- Page 81 and 82: 3797 81
- Page 83 and 84: 3799 5000 Yuan 1953. Peoples Bank o
- Page 85 and 86: 3811L A nice collection with bankno
- Page 87 and 88: 3837 3839 3842 3846 3856 3858 3844
- Page 89 and 90: 3863 3865 3866 3867 3868 3869 3870
- Page 91 and 92: 3895 Skånes Enskilda Bank. 5 riksd
- Page 93 and 94: 3903 3906 3910 3912 3916 3918 3904
- Page 95 and 96: 3933 Personmedalj i silver 1900. P.
- Page 97 and 98: 3957 Greece George II. Medal in bro
- Page 99 and 100: 3964 3969 3965 3967 3970 3966 99
- Page 101 and 102: 3975 3979 3983 3987 3988 3976 3980
- Page 103: 4000 Sverige Wängs Kultorf-AB, en
- Page 109 and 110: Auktionsvillkor Auktionen är frivi
- Page 111 and 112: 3040 3173 3175 3176
4012<br />
4015<br />
4016<br />
105