10.01.2015 Views

6600 Lesbrief guusjes geheim.indd - swphost.com

6600 Lesbrief guusjes geheim.indd - swphost.com

6600 Lesbrief guusjes geheim.indd - swphost.com

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>Lesbrief</strong> bij ‘Guusjes <strong>geheim</strong>’<br />

van Netty van Kaathoven<br />

Voor groep 7 en 8<br />

Inhoud van deze lesbrief<br />

- Thema’s in het boek<br />

- Lesopzet<br />

- Doel van de les<br />

- Uitwerking<br />

- Bijlage 1: werkblad<br />

Thema’s in het boek<br />

Seksueel misbruik<br />

Vriendschap<br />

Een <strong>geheim</strong> hebben<br />

Lesopzet<br />

• Introductie onderwerp en instructie werkblad ± 5 minuten<br />

• Groepsgesprek: wat is seksueel misbruik ± 15 minuten<br />

• Opdrachten werkblad ± 15 minuten<br />

• Schrijven ‘Brief aan mezelf’ ± 15 minuten<br />

• Nabespreking en afsluiting ± 10 minuten<br />

Doel van de les:<br />

De kinderen…<br />

• Horen wat seksueel misbruik is;<br />

• Denken na over wat zij ok en niet meer ok vinden;<br />

• Beseffen dat iedereen wel een <strong>geheim</strong>pje heeft, maar dat sommige <strong>geheim</strong>en heel erg <strong>geheim</strong> zijn;<br />

• Schrijven een brief aan zichzelf over een <strong>geheim</strong> en bedenken of ze daar met iemand over willen praten.<br />

Uitwerking<br />

Voorbereiding<br />

Kopieer voor elk kind het werkblad in de bijlage.<br />

Leg voor de opdracht ‘Brief aan mezelf’ een schrijfblad en enveloppen klaar.<br />

Indien u in het bezit bent van ‘Guusjes <strong>geheim</strong>’, leest u een stukje uit het boek voor. Bijvoorbeeld uit het hoofdstuk<br />

‘Buikpijn’ op bladzijde 24 vanaf ‘Op zondag…’ tot en met bladzijde 27 tot en met ‘... minder nat wordt.’<br />

Heeft iemand uit de klas het boek gelezen Hoe vonden ze het boek Laat ze hierover vertellen.<br />

Instructie opdrachten werkblad<br />

Neem met de klas het werkblad door. Ze kunnen het helemaal zelfstandig maken.<br />

Vertel wanneer het werk klaar moet zijn.<br />

Werkblad maken<br />

De kinderen maken zelfstandig het werkblad en schrijven de brief aan zichzelf op een schrijfblad. Ze doen de brief<br />

in een enveloppe en nemen hem mee naar huis, of geven hem aan iemand die ze in vertrouwen willen nemen.


Groepsgesprek: Wat is seksueel misbruik<br />

Kinderen horen in de media over seksueel misbruik. In 2011 kwam de Amsterdamse zedenzaak bij een<br />

kinderdagverblijf uitgebreid in het nieuws. Ook het misbruik door Katholieke geestelijken zal waarschijnlijk niet<br />

langs hen heen gaan. Het is een gevoelig onderwerp.<br />

Kinderen die zelf slachtoffer zijn van seksueel misbruik kunnen erg overstuur raken, zonder dat ze durven praten<br />

over wat er met hen gebeurt.<br />

Kinderen die het nooit hebben meegemaakt kunnen er bang van worden.<br />

Wellicht helpt het als u twee zaken voor ogen houdt:<br />

Seksueel misbruik is altijd verkeerd en het is belangrijk voor slachtoffers dat ze beseffen dat hun gevoel dat er iets<br />

met hen gebeurt dat niet goed is bevestigd wordt.<br />

Veel mensen op deze wereld zijn wél te vertrouwen. Soms word je door schade en schande wijs. Soms voelt een kind<br />

feilloos aan wie te vertrouwen is en wie niet.<br />

Mogelijke vragen:<br />

Wie heeft er wel eens van seksueel misbruik gehoord<br />

Wie kan uitleggen wat het is<br />

Er staat veel informatie vanaf bladzijde 89 in het boek ‘Guusjes <strong>geheim</strong>’.<br />

Waarom is seksueel misbruik altijd fout<br />

Wat is seks eigenlijk Waarom heb je seks met iemand<br />

Wanneer zou jij seks willen hebben met iemand<br />

Hoe weet je of iemand te vertrouwen is<br />

Heb jij weleens meegemaakt dat je vertrouwen beschaamd werd<br />

Wil je daarover vertellen, het mag, maar het hoeft niet<br />

Wie vertrouw je altijd<br />

Hoe voelt het om iemand te hebben die je altijd vertrouwt<br />

Denk je dat iemand jou altijd vertrouwt<br />

Waarom wel, of waarom niet<br />

Hoe voelt het dat iemand jou vertrouwt<br />

Afsluiting<br />

Bespreek het werkblad als daarvoor de sfeer binnen de groep veilig genoeg is. U kunt dit klassikaal doen, of<br />

kinderen in groepjes hun antwoorden laten uitwisselen.<br />

Wijs de kinderen erop dat ze aan hun klasgenoten niets hoeven te vertellen wat ze niet willen. Vertel ze ook dat er<br />

altijd iemand is die naar hen wil luisteren. Het maakt niet uit of ze iets leuks, of iets naars te vertellen hebben!


Bijlage 1 – werkblad<br />

Is het ok of niet<br />

Wat vind jij Is het ok, of is het niet ok. Jouw mening telt! Verbind de situatieschets met de punt onder de zin die<br />

voor jou bij de situatie hoort: ok of niet ok.<br />

Dit is ok als ik<br />

dat ook wil<br />

Dit is nooit ok<br />

• •<br />

Als je op visite bent, voel je ineens<br />

een hand langs je billen. Je weet niet<br />

of het expres is, maar je denkt van<br />

wel. Er zijn alleen maar volwassenen<br />

en geen kinderen van jouw leeftijd.<br />

Als een vriend bij je speelt, stelt hij<br />

voor om een potje te vechten. Lekker<br />

wild en hard!<br />

Een vriendin vraagt je om geld<br />

uit jouw spaarpot te halen om<br />

samen iets lekkers te kopen.<br />

Elke keer dat je langs een groepje grote<br />

jongens loopt dat op straat rondhangt,<br />

geeft één je een duw of laat je struikelen.<br />

Je bent op een feest. Er is een hele leuke jongen /<br />

meisje. Als jullie naast elkaar op de bank zitten<br />

gaat hij / zij dicht naast je zitten. Je kijkt hem /<br />

haar aan en krijgt een zoen op je mond.<br />

Je broer vraagt of je geld uit je moeders<br />

portemonnee wilt halen zodat jullie een<br />

ijsje kunnen kopen.


Geheim, <strong>geheim</strong>er, <strong>geheim</strong>st<br />

Iedereen heeft <strong>geheim</strong>en. Kleine <strong>geheim</strong>en, grotere <strong>geheim</strong>en en heel grote <strong>geheim</strong>en. Er zijn leuke <strong>geheim</strong>en,<br />

bijvoorbeeld dat iemand een broertje of zusje krijgt.<br />

Er zijn nare <strong>geheim</strong>en, bijvoorbeeld dat iemands ouders gaan scheiden.<br />

Hieronder wordt steeds een voorbeeld van een <strong>geheim</strong> gegeven. Verzin jij er <strong>geheim</strong>en bij Probeer steeds een leuk<br />

en een naar voorbeeld te geven.<br />

Geheim<br />

Janna is heel erg verliefd!<br />

Geheimer<br />

’s Nachts plast Mirko soms in zijn bed.<br />

Geheimst<br />

Sylvie wordt door haar moeder geslagen als ze dronken is.<br />

Brief aan mezelf<br />

Vraag aan je juf of meester een schrijfblad en een enveloppe. Je mag een brief aan jezelf schrijven over een <strong>geheim</strong>.<br />

Je bepaalt zelf over welk <strong>geheim</strong>. Het kan een leuk <strong>geheim</strong> zijn, of een naar <strong>geheim</strong>.<br />

Schrijf welk <strong>geheim</strong> je hebt. Bedenk of je het leuk vindt om dit <strong>geheim</strong> te hebben, of dat je het naar vindt.<br />

Als de brief helemaal klaar is stop je hem in een enveloppe en plakt de enveloppe dicht. Neem de enveloppe mee<br />

naar huis. Bedenk of je de brief aan iemand wilt laten lezen. Het hoeft niet, het mag wel.<br />

Succes!

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!