18.09.2013 Views

Petroesjka - Cultuurknooppunt

Petroesjka - Cultuurknooppunt

Petroesjka - Cultuurknooppunt

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Lerarenhandleiding<br />

Bovenbouw Basisonderwijs<br />

<strong>Petroesjka</strong>


Inleiding<br />

Beste leerkracht,<br />

In de tweede helft van maart 2012 (week 12) bezoeken u en uw leerlingen een voorstelling<br />

van Het Gelders Orkest i.s.m. Theatergroep Kwatta in Concertgebouw De Vereeniging in<br />

Nijmegen. Een voorstelling over de harteroerselen van de Russische theaterpop <strong>Petroesjka</strong>,<br />

de mooie Ballerina en de stoere Moor, gebaseerd op de Russische folklore.<br />

Centraal staat de kleurrijke balletmuziek die de Russische componist Igor Stravinsky bij dit<br />

verhaal schreef. De muziek wordt gespeeld door Het Gelders Orkest onder leiding van dirigent<br />

Bas Wiegers. Het verhaal wordt verteld door Hans Thissen en Klijnbedrijf Amsterdam<br />

illustreert het verhaal met beeld. Dit alles onder regie van Josee Hussaarts van Theatergroep<br />

Kwatta. Voorafgaand aan het concert maken de leerlingen een korte speurtocht door<br />

Concertgebouw De Vereeniging en leren van alles over dit monumentale gebouw. Let op: er is<br />

dus geen dans bij deze voorstelling.<br />

Om de leerlingen goed voor te bereiden op het bezoek, bieden wij u deze lesbrief aan.<br />

Les 1 gaat over de geschiedenis van het ballet en het verhaal <strong>Petroesjka</strong>.<br />

Les 2 gaat over het orkest, de verschillende instrumentgroepen en hun muzikale<br />

kleuren.<br />

Les 3 gaat over het concertgebouw waar de voorstelling plaatsvindt: Concertgebouw De<br />

Vereeniging.<br />

Tot slot treft u een afsluitende les aan, waarin wordt onderzocht wat de leerlingen van de<br />

lessen en de voorstelling vonden.<br />

Om de lessen te verlevendigen wordt gebruik gemaakt van videofragmenten op YouTube die<br />

aansluiten bij de belevingswereld van leerlingen van de basisschool. Wij adviseren u om de<br />

lessen vooraf goed door te nemen.<br />

In de bijlage vindt u materiaal dat u op uw digitale schoolbord kunt gebruiken met daarop de<br />

links naar de videofragmenten die ook in de leerkrachteninstructie staan. Ook treft u in de<br />

bijlage werkbladen, antwoorden en meer informatie over Het Gelders Orkest aan.<br />

Uiteraard aan u alle vrijheid om de voorgestelde duur en inhoud van de opdrachten aan te<br />

passen aan de behoeften van uw leerlingen.<br />

De volgende symbolen worden gebruikt in deze lesbrief:<br />

Als u dit icoontje ziet kunt u gebruik maken van een YouTubefilmpje.<br />

Klik eenmaal op de linkermuisknop om het filmpje af te spelen.<br />

Als u dit icoontje ziet kunt u gebruik maken van een mp3 bestand met<br />

alleen muziek.<br />

Klik eenmaal op de linkermuisknop om het bestand af te spelen.<br />

Wij wensen u en uw leerlingen veel plezier met de voorbereiding en met de voorstelling.<br />

2


Inhoud<br />

Les 1: Balletgeschiedenis<br />

<strong>Petroesjka</strong><br />

Les 2: Orkest en instrumenten<br />

Les 3: Concertgebouw De Vereeniging<br />

Concert in Concertgebouw De Vereeniging<br />

Afsluitende les<br />

3


Les 1 / <strong>Petroesjka</strong><br />

Doel van de les:<br />

De leerlingen kennen globaal de geschiedenis van het ballet.<br />

De figuren uit <strong>Petroesjka</strong> worden voorgesteld en het verhaal<br />

wordt in het kort verteld.<br />

Werkvorm: Individueel, klassikaal en kringgesprek.<br />

Duur: circa 50 minuten.<br />

1.1 Inleiding 5 min.<br />

Kringgesprek<br />

Bespreek met de leerlingen of iemand weet wat<br />

ballet is en of er leerlingen zijn die op balletles zitten.<br />

1.2 Geschiedenis 10 min.<br />

Leerkracht geeft uitleg<br />

Heel lang geleden, in de 15e eeuw, hadden de<br />

Italianen aan het hof veel tijd en ze verveelden zich.<br />

Om de tijd door te komen lazen ze veel maar ook<br />

dansten ze op muziek die er werd gespeeld. Er werd<br />

aan het hof graag gekeken naar dansers die dat goed<br />

konden. Dit werd door de Franse koning<br />

Lodewijk XIV overgenomen en zo was het ballet<br />

geboren. Het was eerst een onderdeel van een hele<br />

lange voorstelling met muziek, dans én zang. Zo’n<br />

voorstelling duurde soms wel 5 uur. Later werden<br />

aparte balletvoorstellingen opgevoerd. Beroemde componisten uit de tijd van Lodewijk XIV<br />

zijn Händel en Lully. Je ziet hier een dans die aan het Engelse hof werd uitgevoerd, ook daar<br />

werden balletvoorstellingen gegeven.<br />

1<br />

Klik op linkermuisknop om fragment te openen.<br />

(De fragmentnummers uit les 1 corresponderen met links in Bijlage 1/ digibord les 1<br />

<strong>Petroesjka</strong> pg. 17)<br />

Ballet was vroeger amusement voor rijke mensen. Doordat er machines werden uitgevonden<br />

en er veel meer producten konden worden gemaakt dan vroeger, werden steeds meer mensen<br />

steeds rijker. De groep mensen die naar muziek of dans konden gaan kijken werd dus<br />

ook steeds groter. Zo ontstonden in de tweede helft van de achttiende eeuw de concertzalen<br />

en schouwburgen waar voorstellingen werden gegeven. Een beroemde componist van<br />

balletmuziek is de Russische componist Pjotr Iljitsj Tsjaikovski.<br />

2<br />

Het volgende muziekfragment komt uit zijn ballet De notenkraker<br />

Een andere beroemde Russische componist die ook balletmuziek schreef, was Igor<br />

Stravinsky. Hij schreef onder andere de muziek voor het ballet <strong>Petroesjka</strong>.<br />

4<br />

Benodigdheden:<br />

Digitaal schoolbord,<br />

papier en pen.<br />

De docent vertelt over<br />

de geschiedenis van het<br />

ballet. De YouTube<br />

filmpjes en bestanden<br />

zijn bedoeld als voorbeeld.<br />

Het is niet nodig<br />

ze helemaal af te<br />

spelen.


Les 1 / <strong>Petroesjka</strong><br />

1.3 Het verhaal over <strong>Petroesjka</strong> 20 min.<br />

<strong>Petroesjka</strong> is een Russisch sprookje, gebaseerd op volksverhalen. In tegenstelling tot de<br />

meeste West-Europese sprookjes lopen deze niet altijd goed af. <strong>Petroesjka</strong> is een theaterpop<br />

van stro, die tot leven wordt gewekt door een tovenaar. De pop wordt verliefd op de Ballerina<br />

maar zij wil niets van hem weten: zij heeft alleen oog voor de stoere Moor. Het verhaal<br />

eindigt in een handgemeen, waarbij de Moor <strong>Petroesjka</strong> stukmaakt. Als de politie verschijnt<br />

laat de tovenaar zien dat er niets aan de hand is: het zijn immers poppen van stro. Of niet?<br />

3<br />

4<br />

5<br />

6<br />

7<br />

8<br />

9<br />

10<br />

11<br />

(Nummers corresponderen met links in Bijlage 1/ digibord les 1 <strong>Petroesjka</strong> pg. 17)<br />

Het verhaal begint op de markt. Iedereen is blij want het is lente. De vreselijke winter is<br />

weer voorbij. Elke nieuwe scene wordt aangekondigd door trommelaars.<br />

De trommelaars kondigen een oude tovenaar aan. Deze tovenaar heeft een doos bij<br />

zich met drie poppen: <strong>Petroesjka</strong>, de Ballerina en de Moor. De tovenaar speelt een<br />

toverformule op zijn fluit. De poppen komen tot leven, springen uit de doos en gaan<br />

dansen tussen het publiek.<br />

Nu wordt aangekondigd dat we in de kamer van <strong>Petroesjka</strong> zijn. De kamer van<br />

<strong>Petroesjka</strong> is donker met sterren en een maan. De tovenaar gooit <strong>Petroesjka</strong> in zijn<br />

kamer. <strong>Petroesjka</strong> is boos op de tovenaar omdat deze hem gevangen houdt en hij niet<br />

bij de Ballerina kan zijn. Hij probeert te ontsnappen maar dat lukt niet.<br />

De Ballerina komt binnen, <strong>Petroesjka</strong> wil vertellen hoe verliefd hij op haar is, maar zijn<br />

liefde wordt niet beantwoord door de Ballerina.<br />

Trommelaars laten nu de kamer van de Moor zien. Zijn kamer is veel luxer dan de<br />

kamer van <strong>Petroesjka</strong> en heeft mooie kleuren. De Moor heeft ook bloemen en een palm<br />

op zijn kamer. Hij ligt op zijn bank en probeert een kokosnoot kapot te maken.<br />

De tovenaar zet de Ballerina nu in de kamer van de Moor. De Ballerina speelt een liedje<br />

op de trompet voor de Moor en daarna gaan ze samen dansen.<br />

Ook <strong>Petroesjka</strong> wordt in de kamer van de Moor gezet om de dans tussen de Ballerina en<br />

de Moor te verpesten. Dit vindt de Moor niet leuk en hij achtervolgt Pertroesjka, die<br />

gelukkig weet te ontsnappen.<br />

Trommelaars kondigen nu weer een nieuw deel van het verhaal aan. We zijn nu weer<br />

op de markt waar het sprookje is begonnen. Het is avond en iedereen is blij en danst.<br />

We zien zusters, zigeuners, koetsiers, een beer en gemaskerde mensen dansen.<br />

Plotseling springt <strong>Petroesjka</strong> op het toneel. Hij wordt nog steeds achtervolgd door de<br />

Moor. De Moor krijgt hem te pakken en maakt de pop <strong>Petroesjka</strong> stuk.<br />

De politie verschijnt en ondervraagt de tovenaar. Deze laat zien dat <strong>Petroesjka</strong> maar<br />

een pop van stro is. Of niet?<br />

5


Les 1 / <strong>Petroesjka</strong><br />

1.4 Opdracht 5 min.<br />

Bepaal bij wie of waar deze muziek in het verhaal past.<br />

Er zijn drie geluidsfragmenten te horen. Waar hoort elk<br />

fragment thuis?<br />

De leerlingen kunnen bij deze balletmuziek geen echte<br />

personen of gebeurtenissen herkennen, maar ze kunnen<br />

wel vertellen of het muziek is die bij de markt hoort, bij de<br />

Moor of misschien bij de hoofdpersoon <strong>Petroesjka</strong>. Als er<br />

teveel onduidelijkheid is grijp dan terug op de beeld en<br />

geluidsfragmenten bij de vorige opdracht. Let op:<br />

De afbeelding die zichtbaar wordt hoort niet bij de muziek!<br />

A nr 12 B nr 13 C nr 14<br />

De antwoorden staan op pagina 23, Bijlage 3: Antwoorden les 1 en 2<br />

1.5 Opdracht 10 min.<br />

Tekenopdracht<br />

De leerlingen maken aan de hand van het werkblad op<br />

pagina 21 (Bijlage 2: Werkblad bij les 1) een kleurige<br />

striptekening. Het onderwerp is <strong>Petroesjka</strong>. Wat hebben de<br />

leerlingen er van onthouden en wat uit het verhaal willen<br />

ze laten zien? Ze maken drie verschillende tekeningen met<br />

kleurpotloden. Zorg dat ze snel werken want de opdracht<br />

duurt maar 10 minuten.<br />

Laat eventueel de muziek<br />

van de vorige opdracht nog<br />

eens horen als inspiratiebron.<br />

In de volgende les kan begonnen worden met het bespreken<br />

van de tekeningen in een kringgesprek.<br />

6<br />

U bepaalt zelf hoe<br />

lang u elk filmfragment<br />

laat zien. Elk<br />

fragment duurt<br />

circa 2 minuten.<br />

Benodigdheden:<br />

De kinderen hebben<br />

kleurpotloden en<br />

een kopie van het<br />

voorgedrukte kaderformulier<br />

van<br />

pagina 14 nodig.


Les 2/ Het orkest - de instrumenten<br />

Doel van de les:<br />

De leerlingen leren in deze les welke instrumentgroepen er<br />

zijn binnen een symfonieorkest en hoe deze klinken.<br />

Werkvorm: Klassikaal en kringgesprek.<br />

Duur: circa 50 minuten.<br />

2.1 Inleiding 25 min.<br />

2.2 De instrumentgroepen in een symfonieorkest 15 min.<br />

2.3 Strijkinstrumenten<br />

7<br />

Benodigdheden:<br />

Digitaal schoolbord.<br />

De striptekeningen<br />

van de vorige les en<br />

een pen.<br />

In het eerste deel van deze les krijgen de leerlingen inzicht in de instrumenten en instrumentgroepen<br />

van een symfonieorkest.<br />

In het tweede deel zal aandacht worden besteed aan het herkennen van instrumenten en<br />

groepen instrumenten. De les wordt afgesloten met een opdracht waarbij de leerlingen<br />

proberen te benoemen welke instrumenten ze horen.<br />

Kringgesprek<br />

De les start met het bespreken van het stripverhaal dat de<br />

leerlingen aan het eind van de vorige les gemaakt hebben. Laat<br />

de leerlingen, evt. in kleine groepjes, kort aan het woord om<br />

hun stripverhaal toe te lichten. Vraag hen vervolgens om zoveel<br />

mogelijk instrumenten op te noemen en noteer alle genoemde<br />

instrumenten op het bord. Het is ook een leuk idee om de<br />

leerlingen te vragen of zij zelf een instrument bespelen.<br />

De instrumenten van een symfonieorkest kun je indelen in vier groepen:<br />

Strijkinstrumenten, houtblazers, koperblazers en slagwerk.<br />

Alle vier deze groepen worden hieronder nader toegelicht.<br />

De strijkinstrumenten vinden hun oorsprong in Azië rond 1500. De strijkfamilie bestaat uit de<br />

viool, de altviool, de cello en de contrabas. In dit filmfragment wordt een stuk van Schönberg<br />

gespeeld door twee violen, twee altviolen en twee cello’s. De altviool en de cello beginnen<br />

samen, pas later gaat de viool meespelen. De opstelling van het strijksextet (zes instrumenten<br />

samen) van rechts naar links is twee altviolen, twee cello’s en twee violen.<br />

1<br />

(De fragmentnummers uit les 2 corresponderen met<br />

links in Bijlage 1/ digibord les 2 <strong>Petroesjka</strong> pg. 18)<br />

viool1 viool2 altviool cello<br />

Tip: laat de muziek<br />

van opdracht<br />

1.4 nog<br />

een keer horen.<br />

Dit is een film<br />

van 15 min. Advies<br />

is om na circa<br />

2 minuten te<br />

stoppen.


Les 2/ Het orkest - de instrumenten<br />

2.4 De houtblazers<br />

Deze instrumenten danken hun naam aan het feit dat ze oorspronkelijk allemaal van hout<br />

gemaakt waren. Tot deze groep behoren de dwarsfluit (oorspronkelijk van hout, nu van<br />

zilver), de klarinet, de fagot en de hobo. Kijk en luister naar het volgende fragment. De<br />

musici staan netjes op een rij. Je ziet van links naar rechts de dwarsfluit, de klarinet, de<br />

fagot, de hoorn (dit instrument is een koperblaasinstrument) en de hobo.<br />

2<br />

Het filmpje laat een compositie van N.Hallam (Charleston) zien en horen.<br />

dwarsfluit klarinet fagot hobo<br />

2.5 De koperblazers<br />

Deze instrumenten dateren uit de Romeinse tijd en werden toen van ijzer gemaakt. Tegenwoordig<br />

worden ze van koper gemaakt. De bekendste koperblaasinstrumenten zijn de<br />

trompet, de trombone, de hoorn (die in dit filmfragment niet meedoet) en de tuba. In dit<br />

fragment staan de musici netjes op een rij, van links naar rechts: drie trompetten, drie<br />

trombones en een tuba.<br />

3<br />

Het filmpje laat een vrije interpretatie van een compositie van G.Rossini (Willem<br />

Tell) zien en horen.<br />

trompet trombone hoorn tuba<br />

8


Les 2/ Het orkest - de instrumenten<br />

2.6 Het slagwerk<br />

Deze instrumentgroep kent zijn oorsprong in het Midden-Oosten. Het zijn van oorsprong<br />

instrumenten die werden meegenomen door het leger om de strijd te ondersteunen. Denk<br />

hier voornamelijk aan de grote trom en bekkens.<br />

In onderstaand fragment hoort u een bewerking van de ‘Schilderijen van een<br />

Tentoonstelling’ , gecomponeerd door Modest Moessorgski. (Het instrument met de houten<br />

staven is de marimba).<br />

4<br />

2.7 Het symfonieorkest<br />

De leraar geeft een korte uitleg over de opstelling van<br />

het symfonieorkest.<br />

Het symfonieorkest.<br />

Vooraan zit het strijkorkest. Van links naar rechts, met geluid van hoog naar laag, vinden we de<br />

volgende strijkinstrumenten: de violen, de altviolen, de cello’s en de contrabassen.<br />

In het midden achter de strijkinstrumenten de houtblazers. Op de eerste rij houtblazers van links<br />

naar rechts: de dwarsfluiten en de hobo’s. Daarachter de klarinetten en de fagotten.<br />

Achter de cello’s en contrabassen zien we de koperblazers: de trompetten, de trombones en de<br />

tuba. Links van de houtblazers zitten de hoorns.<br />

Achteraan staat het slagwerk: pauken, bekkens, tamtam en triangel.<br />

Als laatste op deze afbeelding aan de linkerkant de harpen en de vleugel (piano).<br />

9<br />

Op pagina 26 als<br />

bijlage de opstelling<br />

van het symfonieorkest<br />

in groter<br />

formaat.


Les 2/ Het orkest - de instrumenten<br />

2.8 Opdracht 10min.<br />

Kringgesprek<br />

De leerlingen luisteren naar onderstaande muziekfragmenten. Eén voor één<br />

worden deze afgespeeld. Na elk fragment stelt u de vraag welke instrumenten de klas heeft<br />

gehoord. Het gaat met name om de instrumenten die de melodie spelen. De leerlingen<br />

kunnen hierover met elkaar in discussie gaan; zijn ze het eens of zijn er verschillende<br />

meningen? Dit zal niet altijd meteen goed gaan. Als er twijfel is welke instrumenten ze horen<br />

kunt u de groepen instrumenten en de filmfragmenten uit paragraaf 2.3 t/m 2.6 nog een keer<br />

laten zien. De getoonde afbeeldingen komen overeen met het muziekinstrument dat u hoort.<br />

1 4<br />

2<br />

3<br />

5<br />

6<br />

Nummers corresponderen met links in Bijlage 1: digibord les 2 Orkest - instrumenten pg. 18.<br />

Bij vraag nr. 6 is het de bedoeling dat het slagwerkinstrument wordt benoemd.<br />

De antwoorden staan op pagina 23, Bijlage 3: Antwoorden les 1 en 2.<br />

10


Les 3/ Concertgebouw De Vereeniging<br />

Doel van de les:<br />

De leerlingen leren meer over de geschiedenis van concertgebouwen.<br />

De leerlingen denken na over de rol en functie van een dergelijk<br />

gebouw. Een concertgebouw is niet zomaar een gebouw; de leerlingen<br />

denken na over de aanwezige elementen die bijdragen aan de<br />

uitstraling en de kwaliteit van een concertgebouw.<br />

De leerlingen leren de geschiedenis en de bouwstijl van<br />

Concertgebouw De Vereeniging kennen.<br />

Werkvorm: Kringgesprek.<br />

Duur: circa 50 minuten.<br />

3.1 Inleiding: voorpret<br />

Vraag de leerlingen na te denken over het volgende: Bedenk een gebeurtenis waar je je op<br />

verheugde. Waar je bijna niet van kon slapen omdat je zo’n zin had dat het ging gebeuren.<br />

Waarvoor je bijvoorbeeld je mooiste kleren aan mochten trekken. De leerlingen noemen<br />

waarschijnlijk gebeurtenissen zoals hun verjaardag, het kerstfeest, een dagje naar de Efteling<br />

of vakantie.<br />

Het bijwonen van een concert in een concertgebouw is voor veel mensen ook een bijzondere<br />

gebeurtenis. Strakjes gaan de leerlingen naar een concert. Wat vinden ze daar van?<br />

3.2 Geschiedenis<br />

Vertel aan de leerlingen: Meer dan honderd jaar geleden werd er in de paleizen van<br />

koningen, prinsen en belangrijke, rijke mensen muziek gespeeld. Ze hadden toen nog geen<br />

radio of cd-spelers. Daarom kwamen muzikanten bij de mensen thuis om muziek te maken.<br />

Goede vrienden en familie werden uitgenodigd om naar deze mooie, bijzondere muziek te<br />

komen luisteren. Dat deden ze in hun vrije tijd. De leerlingen weten al dat de ‘gewone man’<br />

steeds rijker werd en ook meer vrije tijd kreeg. Daarnaast vond men het belangrijk dat meer<br />

mensen van de mooie muziek moesten kunnen genieten. Men vond namelijk dat die muziek<br />

beter was dan de muziek van het volk, die gespeeld werd in kroegen en op pleinen. Dus als<br />

meer mensen het zouden kunnen horen, zouden het mensen worden met een betere smaak.<br />

Daarom werden er aan het eind van de 19e eeuw verschillende concertzalen gebouwd in de<br />

steden van Nederland. Zoals Het Concertgebouw in Amsterdam.<br />

De mensen die kwamen moesten zich de koning te rijk voelen. Alles in zo’n gebouw droeg bij<br />

aan dat gevoel. De verwachtingen moesten waargemaakt worden.<br />

Vraag aan de leerlingen: hoe zou zo’n gebouw er dan aan de binnenkant uit zien.<br />

Zouden ze op houten krukjes hebben gezeten? Zou het er koud en donker zijn? Of<br />

toch niet? Overleg met de leerlingen en schrijf wat steekwoorden op. Geef niet aan of de<br />

antwoorden goed of fout zijn. Tijdens het bezoek gaan de leerlingen hun antwoorden<br />

controleren.<br />

11<br />

Benodigdheden:<br />

Digitaal schoolbord,<br />

papier en pen.


Les 3/ Concertgebouw de Vereeniging<br />

3.3 Nijmegen krijgt ook een concertgebouw<br />

12<br />

Vraag aan de leerlingen: voor wat voor<br />

gevoel zou zo’n aankleding zorgen bij<br />

de mensen? De aankleding zorgde voor<br />

een gevoel van luxe en deftigheid. Stuur<br />

naar dit antwoord toe als de leerlingen er<br />

niet zelf op komen. Bespreek met de<br />

leerlingen wat luxe eigenlijk is? En deftig?<br />

Haal de antwoorden van de leerlingen op<br />

de eerste vraag terug. Hoe ziet hun situatie<br />

er uit? Is het belangrijk dat waar ze zijn,<br />

het er ook mooi uit ziet? Draagt dat bij aan<br />

hun gevoel en enthousiasme? Moeten er<br />

bijvoorbeeld op een verjaardag slingers en<br />

ballonnen hangen?<br />

In Nijmegen werd ook een concertgebouw gebouwd, dit is Concertgebouw De Vereeniging. Zo<br />

zag het er rond 1920 uit.<br />

Herkomst: Fotocollectie Regionaal Archief Nijmegen<br />

Vertel aan de leerlingen: Een concertgebouw, bouw je niet zomaar. Daar wordt goed over<br />

nagedacht. Oscar Leeuw ontwierp het gebouw. Het moest een tempel van de kunsten worden<br />

en niet voor de gewone muziek. Hij maakte er een muzentempel van.<br />

Vraag aan de leerlingen: wat zou het woord ‘muze’ betekenen? Bespreek de<br />

antwoorden van de leerlingen en schrijf steekwoorden op het (digi)bord. De muzen komen uit<br />

verhalen uit de Griekse Oudheid. Deze verhalen zijn geschreven in de 8 e en 9 e eeuw voor<br />

Christus. Muzen zijn vrouwen die in die verhalen symbool staan voor kunstvormen. Er zijn in<br />

totaal negen muzen. Zo heb je een muze die symbool staat voor het lied, voor het toneel,<br />

voor de poëzie en voor de dans.


Les 3/ Concertgebouw de Vereeniging<br />

3.4 Niet zomaar een gebouw<br />

13<br />

Op deze schildering staan de<br />

negen muzen afgebeeld. Bekijk en<br />

bespreek de afbeelding met de<br />

leerlingen. Oscar Leeuw heeft zich<br />

bij de bouw van De Vereeniging<br />

laten inspireren door de Griekse<br />

kunst, Griekse gebouwen en de<br />

muzen.<br />

Hendrick van Balen - Minerva en de negen<br />

muzen<br />

Dit zijn afbeeldingen van details van De Vereeniging. Ze zijn te zien aan de buitenkant van De<br />

Vereeniging.<br />

Vraag aan de leerlingen: waar zouden deze beelden voor staan? Welke<br />

instrumenten herkennen ze uit de vorige les?<br />

Oscar Leeuw heeft een van de beste zalen in Europa gebouwd. Concertgebouw De<br />

Vereeniging is wereldwijd beroemd. Maar niet om hoe het er uit ziet.<br />

Vraag aan de leerlingen: wat zou dat dan kunnen zijn? En klinkt muziek overal<br />

hetzelfde? De zaal is zo beroemd omdat het geluid er heel mooi klinkt. Muziek kun je overal<br />

spelen, maar niet overal klinkt het even mooi. Dat heeft te maken met de grootte van de<br />

ruimte, het materiaal waarvan het gebouw is gemaakt en de akoestiek. De Vereeniging is<br />

wereldberoemd omdat de akoestiek heel goed is. Akoestiek heeft te maken met nagalm. Als<br />

je een noot speelt, galmt dat na. Het ligt aan de ruimte waar je speelt, hoelang het nagalmt.


Les 3/ Concertgebouw de Vereeniging<br />

Opdracht: vraag een leerling één keer te klappen in de klas. De andere leerlingen luisteren<br />

hoelang de klap nagalmt. Waarschijnlijk zal het klap niet of nauwelijks nagalmen. Vraag een<br />

tweetal naar het toilet te gaan en daar te klappen en te meten hoelang één klap nagalmt.<br />

Hoe lang galmde de klap na en klonk het anders dan de klap in de klas? Wat klonk mooier?<br />

Herhaal deze opdracht met een paar tweetallen.<br />

Voor klassieke muziek geldt dat een noot 2 of 3 seconden na moet klinken. In De Vereeniging<br />

galmt een gespeelde noot precies 2 seconden na. Dat is dus precies goed!<br />

3.5 Naar het concert<br />

Toen het concertgebouw net klaar was, gingen de rijkste families van Nijmegen naar de<br />

concerten. Ook belangrijke mensen van buiten de stad en zelfs uit het buitenland kwamen<br />

speciaal naar Nijmegen. Als je familie rijk was mocht je misschien mee als kind. Maar als je<br />

vader arbeider was, kwam je niet in De Vereeniging. Daar was een kaartje veel te duur voor.<br />

Lees het volgende verhaal voor aan de leerlingen:<br />

“Mijn naam is Koos. Ik woon aan de overkant van Concertgebouw De<br />

Vereeniging. Ik heb gezien hoe ze het hebben gebouwd. Het is net klaar.<br />

Het is een groot, indrukwekkend gebouw. En versierd met maskers,<br />

zangers en muzikanten van steen. Ik heb gehoord dat er mooie muziek<br />

wordt gespeeld, muziek die ik nog nooit heb gehoord. Ik zie avond na<br />

avond vrouwen in mooie, glimmende jurken en mannen in deftige<br />

pakken naar binnen gaan. Ik vind het wel jammer dat ik er nog niet ben<br />

geweest. Dat zou ik wel heel graag willen. Ik heb gehoord dat het van<br />

binnen is versierd met echt goud en kroonluchters. De stoelen schijnen<br />

lekker zacht te zitten. Misschien… als ik geluk heb, mag ik toch een keer<br />

naar binnen!”<br />

Opdracht: Hoe zou het verder gaan? Zou Koos naar De Vereeniging zijn geweest? Wat zou<br />

hij daar van gevonden hebben? De leerlingen schrijven het verhaal van Koos af. Stel dat hij<br />

naar binnen mocht, hoe zou hij aan een kaartje zijn gekomen? Wat vond hij ervan? Wat zag<br />

hij en wat hoorde hij? Waar mocht hij zitten? De antwoorden verwerken de leerlingen in een<br />

kort verhaal.<br />

3.5 Naar het concert<br />

Vertel de leerlingen: dat jullie met de klas naar een concert gaan in Concertgebouw De<br />

Vereeniging. Vertel ook dat het bijwonen van een concert een hele bijzondere gebeurtenis is.<br />

Het is een echt uitje! De muziek die gespeeld gaat worden is bijzonder, het gebouw is chique<br />

en luxe aangekleed en misschien hebben de leerlingen wel hun mooiste kleding aan! Daar<br />

hoort natuurlijk ook een bepaalde houding bij.<br />

Vraag aan de leerlingen: wat zou dat voor houding zijn? Een concertgebouw is een<br />

bijzondere plek, het is geen speelplein en ook geen school. Daar gelden dus ook andere<br />

regels.<br />

Vraag aan de leerlingen: wat zouden dat voor regels zijn? Mag je bijvoorbeeld praten<br />

tijdens een concert? Waarom wel, of waarom niet? Mag je je telefoon aan hebben staan<br />

tijdens een concert? Waarom wel, of waarom niet? Mag je eten en drinken net als in de<br />

bioscoop? En mag je nog binnenglippen als het concert is begonnen? Of opstaan, rondlopen<br />

en naar de wc als het concert bezig is? Hoe denken de leerlingen daar over? Waarom zou dat<br />

zo zijn? Vertel de leerlingen dat de muzikanten heel geconcentreerd bezig zijn en dat het heel<br />

moeilijk is wat ze doen. Als er wordt gepraat, of wordt gelopen worden ze misschien afgeleid<br />

en kunnen de muzikanten niet zo mooi spelen. Ook geconcentreerd luisteren naar een<br />

concert is best moeilijk, als je wordt afgeleid omdat iemand anders gaat lopen of hardop<br />

praat. Dan kun je minder fijn genieten van de muziek. Wat vinden de leerlingen van die regels?<br />

Herhaal deze vragen zo nodig nog direct voorafgaand aan het bezoek.<br />

14


Huisregels<br />

Voorbereiding voor de leerkracht:<br />

Jassen en tassen worden na aankomst opgeborgen in de garderobe. Let op, deze is niet<br />

bewaakt. Het is verstandig geen waardevolle spullen mee te nemen.<br />

Arriveer op tijd. Als het concert begonnen is gaan de deuren dicht. Deze mogen dan niet<br />

meer open. Lopen door de zaal en naar de wc gaan, kan daarom niet. Dit is storend voor de<br />

musici en het publiek! Zorg dus dat dit van te voren gebeurt.<br />

Er zijn meerdere scholen aanwezig. U kent uw eigen leerlingen het beste, houdt u ze in de<br />

gaten? Om gedrang en dergelijke te voorkomen is het belangrijk dat de leerlingen zich in het<br />

gebouw en de zaal rustig gedragen.<br />

Mobiele telefoons moeten toch echt helemaal uit, dus ook niet op trillen.<br />

Eten en drinken mogen niet mee in de zaal. Kauwgom is ook niet toegestaan. De Vereeniging<br />

heeft net nieuwe stoelen, stelt u zich voor dat er kauwgom in de bekleding komt!<br />

Praten tijdens het concert is storend voor de musici, houdt u dat in de gaten?<br />

Maak van te voren groepjes van 3. De leerlingen maken met dat groepje de opdrachten.<br />

Neem daarom mee:<br />

Potloden of pennen om mee te schrijven<br />

Print of kopieer het Werkblad bij concertbezoek uit bijlage 2 op pagina 22 voor de leerlingen.<br />

Voorafgaand aan het concert bezoeken de leerlingen twee ruimtes. Daar maken ze een paar<br />

opdrachten. Terug op school kunt u met de antwoorden de vragen en opdrachten nabespreken.<br />

U vindt de antwoorden in Bijlage 3.<br />

Dank voor uw medewerking!<br />

15


Les Afsluitende 4/ Filmmuziek les <strong>Petroesjka</strong><br />

Doel van de les:<br />

De leerlingen blikken in een kringgesprek terug op de voorstelling.<br />

Daarna verwoorden ze hun ervaringen in een schrijfopdracht.<br />

Werkvorm: individueel en kringgesprek<br />

Duur: 50 minuten<br />

Inleiding 15min.<br />

Opdracht 25 min.<br />

16<br />

Benodigdheden:<br />

Pen en papier<br />

In het kringgesprek komen de volgende punten aan bod. Wat vonden de leerlingen van<br />

de voorstelling? Was er een groot verschil tussen live muziek en muziek die ze via cd of<br />

radio horen? Hoe vonden de leerlingen het orkest met live muziek? Was het te hard of<br />

niet hard genoeg? Wisten de leerlingen welke instrumenten ze hoorden? Zouden ze nog<br />

een keer naar zo’n concert gaan, misschien met hun ouders? Vinden ze een concert<br />

alleen voor oudere mensen of juist niet? Vonden ze het mooi, lelijk, of…? De leerlingen<br />

hebben tijdens het bezoek aan Concertgebouw De Vereeniging enkele opdrachten<br />

uitgevoerd. De antwoorden zijn te vinden in Bijlage 3. Bespreek de antwoorden met de<br />

leerlingen.<br />

Vraag de leerlingen een kort verslag te schrijven over de voorstelling <strong>Petroesjka</strong> in<br />

Concertgebouw De Vereeniging en bespreek dat in de kring. Vraag hen te schrijven over<br />

iets wat ze bij dit muziekproject hebben gedaan, hebben meegemaakt of gevoeld.<br />

Eventueel kan nog een keer een film– of luisterfragment gebruikt worden. Onderstaande<br />

voorbeelden zijn in de afgelopen lessen of tijdens de voorstelling gebruikt.<br />

1 2 3<br />

Toegift 10 min<br />

In het sprookje van <strong>Petroesjka</strong> zitten nog een aantal dansen die de moeite waard zijn<br />

om te bekijken.<br />

5 6 7


Bijlage 1: Digibord Les 1 / <strong>Petroesjka</strong><br />

De pictogrammen corresponderen met de leerkrachtenhandleiding pagina 4, 5 en 6.<br />

1<br />

3<br />

9<br />

2<br />

4<br />

12<br />

10 11<br />

13<br />

17<br />

14<br />

5<br />

7<br />

6<br />

8


Digibord Les 2 / Orkest - instrumenten<br />

De pictogrammen corresponderen met de leerkrachtenhandleiding pagina 7, 8 ,9 en 10.<br />

1<br />

1<br />

2<br />

2 3 4<br />

3<br />

4<br />

18<br />

5<br />

6


Digibord Les 3 / De Vereeniging<br />

Collage van de afbeeldingen van de leerkrachtenhandleiding pagina 12, 13 en 14.<br />

19


Digibord afsluitende les <strong>Petroesjka</strong><br />

De pictogrammen corresponderen met de leerkrachtenhandleiding pagina 16.<br />

1<br />

5<br />

2<br />

6<br />

20<br />

3<br />

7<br />

4


Les Bijlage 1 / Opera 2: Werkblad bij les 1<br />

Kaderblad bij opdracht 1.5 op pagina 6<br />

21


Werkblad bij concertbezoek<br />

Opdracht Grote zaal<br />

Vraag 1:<br />

………………………………………………………………………………………………………………………………………….…………….<br />

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………<br />

Vraag 2:<br />

………………………………………………………………………………………………………………………………………….…………….<br />

Vraag 3:<br />

Opdracht Kleine zaal<br />

Vraag 1:<br />

Largo Maestoso Heilige, religieuze muziek (zoals in de kerk)<br />

Rondo Grazioso Heroïsche krijgsmuziek ( helden in een veldslag)<br />

Andante Religioso Romantische, gepassioneerde muziek (liefde)<br />

Appassionata Klaaglied, er wordt gehuild<br />

Patetica Kerkzang, drie paters zingen een lied<br />

Pastorale Dansmuziek<br />

Eroica Rustige muziek, geïnspireerd op de natuur, een<br />

herder blaast op zijn fluit.<br />

Bonusvraag:<br />

Opdracht Foyer<br />

Vraag 1:…………………………………………………………………………………………………………………………………….….<br />

Vraag 2:………………………………………………………………………………………………………………………………….…….<br />

Vraag 3:<br />

Vraag 4:<br />

Bonusvraag:.……………………………………………………………………………………………………………………………..<br />

De letters in de donkere vakjes vormen samen het woord:<br />

W<br />

22


Les Bijlage 1 / Opera 3: Antwoorden les 1 en 2<br />

Antwoorden<br />

Antwoorden bij opdracht 1.4 (pagina 6)<br />

Geluidsfragment A: de Markt<br />

Geluidsfragment B: de Moor<br />

Geluidsfragment C: <strong>Petroesjka</strong><br />

Antwoorden bij opdracht 2.8 (pagina 10)<br />

Geluidsfragment 1 de fagot; begeleid door 2 klarinetten<br />

Geluidsfragment 2 de piano<br />

Geluidsfragment 3 de klarinet en de basklarinet; begeleid door tokkelende strijkers en<br />

slagwerk<br />

Geluidsfragment 4 de hoorn en de strijk instrumenten; later valt een fluit in<br />

Geluidsfragment 5 de trompet; begeleid door de kleine trom<br />

Geluidsfragment 6 de tamboerijn; met daaronder het strijkorkest, hoorns en piano<br />

23


Antwoorden werkblad concertbezoek<br />

De leerlingen hebben tijdens het bezoek aan Concertgebouw De Vereeniging enkele opdrachten<br />

uitgevoerd. De antwoorden kunt u met dit blad laten nakijken of klassikaal bespreken.<br />

Opdracht Grote zaal<br />

Vraag 1: waarom mochten arbeiders niet naast de rijke, deftige mensen in de zaal zitten?<br />

Arbeiders konden het geld voor een kaartje vooraan niet betalen; de kaartjes bovenin waren<br />

goedkoper. En in die tijd was er nog een standenverschil; rijke mensen gingen liever niet om<br />

met arbeiders en arme mensen.<br />

Vraag 2: de zaal is netjes en luxe aangekleed. Het publiek hoefde niet op houten stoeltjes te<br />

zitten; het waren belangrijke gasten. Ze moesten zich de koning te rijk voelen. Welke<br />

dingen zie je in de zaal die bijdragen aan dat luxe, deftige gevoel? In de zaal staan luxe stoelen,<br />

van heerlijk zittende stof. De ramen zijn sierlijk gekleurd en de zaal is versierd met goud.<br />

Vraag 3: wat zie je op de foto, dat je nu in deze zaal mist? Schrijf op je antwoordblad elke<br />

letter in een vierkantje. In de zaal hangen nu geen kroonluchters meer.<br />

Opdracht Kleine zaal<br />

Vraag 1:<br />

Largo Maestoso Heilige, religieuze muziek (zoals in de kerk)<br />

Rondo Grazioso Heroïsche krijgsmuziek (helden in veldslag)<br />

Andante Religioso Romantische, gepassioneerde muziek (liefde)<br />

Appassionata Klaaglied, er wordt gehuild<br />

Patetica Kerkzang, drie paters zingen een lied<br />

Pastorale Dansmuziek<br />

Eroica Rustige muziek, geïnspireerd op de natuur,<br />

een herder blaast op zijn fluit.<br />

Bonusvraag: De zaal was op 11 juli 1917 klaar.<br />

Opdracht Foyer<br />

Vraag 1: welke dingen zorgen ervoor dat het er hier mooi en luxe uitziet?<br />

Het goud, de versieringen, de zuilen en de statige trap.<br />

Vraag 2: hoeveel zuilen tel je in de foyer? Er staan 10 zuilen in de foyer.<br />

Vraag 3: vind je ergens ook versieringen die lijken op de tekening. Teken een versiering na op<br />

je antwoordblad. De foyer is versierd met versieringen zoals te zien is op deze foto´s:<br />

Vraag 4: wat staat er boven de beelden? Boven de beelden staat ´Amphitheater´<br />

Bonusvraag: loop de trap op en loop de trap heel langzaam en deftig weer af. Hoe voelde dat?<br />

Bespreek de antwoorden en ervaringen van de leerlingen.<br />

De letters in de donkere vakjes vormen samen het woord:<br />

OSCAR LEEUW Is het de leerlingen gelukt de juiste oplossing te vinden?<br />

24


Bijlage 4: Het Gelders Orkest<br />

Het Gelders Orkest (HGO)<br />

Het Gelders Orkest is een professioneel symfonieorkest. De woorden symfonie en orkest zijn<br />

afkomstig uit het Grieks. Symfonie betekent samenklank ("sym" betekent samen en "phonè"<br />

betekent klank).<br />

Orkest (orchestra) is de ruimte in het Griekse theater,<br />

waar musici (en dansers) zich bevonden. Later ging<br />

de naam op de musicerenden (de muzikanten van het<br />

orkest) zelf over.<br />

Vele grote steden in de wereld bezitten minstens één<br />

volledig orkest. Het grootste Nederlandse symfonieorkest is het Koninklijk Concertgebouworkest<br />

(KCO) uit Amsterdam.<br />

Het Gelders orkest geeft ruim honderd symfonische concerten per seizoen. Deze concerten<br />

vinden grotendeels plaats in de provincie Gelderland, waar het orkest concertseries verzorgt<br />

in standplaats Arnhem en verder in Nijmegen, Apeldoorn, Zutphen, Doetinchem en Ede.<br />

Daarnaast speelt het orkest op diverse grote Nederlandse podia, waaronder het<br />

Concertgebouw in Amsterdam, Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht en De Doelen in<br />

Rotterdam. Ook geeft HGO regelmatig concerten in het buitenland. Het orkest begeleidt<br />

jaarlijks een opera in samenwerking met de Nationale Reisopera en verzorgt de begeleiding<br />

van diverse koren in de regio.<br />

De leider van het orkest noem je een dirigent. De dirigent slaat niet alleen de maat, hij leidt<br />

ook de repetities en de uitvoeringen en geeft tevens aan wanneer de verschillende<br />

instrumenten moeten invallen. Daarom heeft de dirigent de volledige compositie, waarin alle<br />

partijen genoteerd staan - de partituur - vóór zich. De orkestleden hebben alleen hun eigen<br />

partij. Je kunt je wel voorstellen dat de slagwerker die 120 maten rust heeft deze niet<br />

allemaal gaat zitten uittellen, maar op het sein van de dirigent wacht. Niet altijd speelt het<br />

hele orkest. Juist het verschil van combinaties van de verschillende instrumentgroepen, geeft<br />

mooie en onverwachte wendingen aan de muziek en klankkleur.<br />

Hieronder zie je de orkestopstelling:<br />

25


Contactgegevens<br />

Heeft u nog vragen, opmerkingen, suggesties? Neem dan contact op met de afdeling educatie<br />

van Het Gelders Orkest:<br />

Het Gelders Orkest<br />

Afdeling Educatie<br />

Postbus 1180<br />

6801 BD Arnhem<br />

Of:<br />

026—789 01 30<br />

educatie@hetgeldersorkest.nl<br />

www.hetgeldersorkest.nl/site/educatie<br />

Concertgebouw De Vereeniging<br />

Keizer Karelplein 2D<br />

6511 NC Nijmegen<br />

024— 322 83 44<br />

marketing@keizerkarelpodia.nl<br />

www.keizerkarelpodia.nl<br />

Dit lesmateriaal is gemaakt door Wim Traa (Het Gelders Orkest), in samenwerking met Maud<br />

Heldens (EDU-ART / www.edu-art.eu) en Loes Wijffels (Keizer Karel Podia).<br />

Historisch materiaal over Concertgebouw De Vereeniging is afkomstig uit de fotocollectie van<br />

Het Regionaal Archief Nijmegen.<br />

Met dank aan de Vrienden van Concertgebouw De Vereeniging en de vrijwilligers van de<br />

Keizer Karel Podia.<br />

© 2011/2012 Het Gelders Orkest<br />

27

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!