11.09.2013 Views

Observatie verslag Observatie verslag (door Erik Postema)

Observatie verslag Observatie verslag (door Erik Postema)

Observatie verslag Observatie verslag (door Erik Postema)

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

<strong>Observatie</strong> <strong>Observatie</strong> <strong>verslag</strong> <strong>verslag</strong> (<strong>door</strong> <strong>Erik</strong> <strong>Postema</strong>)<br />

Stageschool: Esdal College Emmen Weerdingerstraat<br />

Student : Henri Venema<br />

Situatie:<br />

Situatie:<br />

De situatie voor dit observatie<strong>verslag</strong> is een opendag voor instroom van<br />

nieuwe 3 e klas leerlingen op woensdag 25 april 2007. De opendag was<br />

bedoeld voor school locaties in en rondom Emmen en werd verzorgd <strong>door</strong><br />

Henri Venema.<br />

Doel Doel van van de de dag: dag:<br />

dag:<br />

Het doel van deze dag was om nieuwe instroom voor 3 e klas leerlingen eens te<br />

laten proeven aan verschillende vakrichtingen op het Esdal College<br />

waaronder o.a. ook motorvoertuigen waarvan Henri Venema één van de<br />

docenten is.<br />

Voorbereiding:<br />

Voorbereiding:<br />

Om een goede voorbereiding te kunnen maken voor de open dag. Moest Henri<br />

een begin situatie inschatten waarmee hij een goed lesplan kon maken om de<br />

nieuwe leerlingen enthousiast te krijgen. De ervaring die Henri al heeft met<br />

wat de jeugd zoal bezig houdt op het gebied van auto’s had hij al snel een leuk<br />

lesdoel voor ogen. Nadat de potentiële leerlingen zich in het praktijk lokaal<br />

hebben verzameld wil Henri uitleggen wat de bedoeling van de open dag is en<br />

in welk tijdsbestek alles gaat plaatsvinden. Hij heeft o.a. lesmaterialen<br />

verzorgd en klaar gelegd om de leerlingen te laten zien hoe en op welke<br />

manier er les gegeven gaat worden.<br />

Bij het gebruiken van de media wil Henri een educatie film van de auto<br />

fabrikant Ford tonen. In deze Film kun je o.a. zien:<br />

- Uit welke componenten de motor bestaat.<br />

- Wat de samenhang van deze componenten zijn.<br />

- Hoe deze componenten worden samengevoegd tot een motorblok.<br />

- Hoe het motorblok met al zijn onderdelen functioneert.<br />

Als de film geweest is moet er nog een ronde gemaakt worden bij de<br />

demonstratie motoren die gebruikt worden tijdens de praktijklessen.<br />

Tot slot zou er nog iets te drinken worden aangeboden en moet er ruimte zijn<br />

tot het beantwoorden van eventuele vragen van de toekomstige 3 e klas<br />

leerlingen.<br />

De De introductie:<br />

introductie:<br />

introductie:<br />

De nieuwe instroom 3 e klas leerlingen hebben zich verzameld in het praktijk<br />

lokaal. Henri heet de leerlingen welkom en vraagt of ze zich willen verzamelen<br />

bij de tafels die midden in het praktijk lokaal staan. Hij vraagt ze tussentijds<br />

wat hun belangstelling is en of ze enige kennis en of verbintenis hebben met<br />

de autobranche. Als de groep uit ± 8 personen bestaat begint Henri zijn<br />

introductie. Hij verwelkomt de leerlingen op een leuke manier om ze op hun<br />

gemak te stellen. Henri legt duidelijk uit wat de bedoeling is en wat er zich<br />

binnen een bepaald tijdsbestek gaat afspelen. Dit tijdschema hanteert Henri<br />

goed omdat er zich later op de open dag ook nog andere activiteiten gaan<br />

afspelen.


Leerstof:<br />

Leerstof:<br />

Door Henri zijn goede en concrete praktijkervaring kan hij de lesstof duidelijk<br />

en helder overbrengen. Hij laat de leerlingen op een speelse manier zelf de<br />

lesstof nog eens herhalen en vraagt ze ook om de uitleg op hun eigen manier<br />

duidelijk te maken zodat de andere leerlingen hierin mee gaan. Zo motiveert<br />

Henri de leerlingen om goed mee te doen en mee te denken. Een belangrijk<br />

onderdeel voor de motorvoertuigen techniek is ook de veiligheid. Ook dit<br />

onderdeel wordt <strong>door</strong> Henri niet vergeten dit wordt nog eens extra onder de<br />

aandacht gebracht <strong>door</strong> een aantal incidenten uit de praktijk. Tot slot van dit<br />

onderwerp verteld Henri dat iedereen zich goed aan de veiligheids eisen dient<br />

te houden dit ten behoeve van hun eigen veiligheid.<br />

Intera Interactie:<br />

Intera ctie:<br />

Tijdens de uitleg heeft Henri goed oogcontact met de nieuwe groep<br />

leerlingen. Hier<strong>door</strong> wekt hij interesse bij de eventuele nieuwe leerlingen.<br />

Om de beginsituatie en de voorkennis van de leerlingen goed in te schatten<br />

vraagt Henri regelmatig of ze de besproken materie duidelijk begrepen<br />

hebben. Op deze manier spoort hij de leerlingen aan tot het stellen van<br />

vragen. Wanneer mogelijk vraagt hij andere leerlingen ook of die het<br />

antwoord weten.<br />

Media Media en en leermiddelen:<br />

leermiddelen:<br />

leermiddelen:<br />

Als alle vraagtekens zijn opgelost vraagt Henri of er behoefte is voor de<br />

educatieve film waarvoor hij zelf heeft gezorgd. Als deze film is gestart wordt<br />

deze met duidelijke en heldere taal van commentaar voorzien. Op deze<br />

manier laat Henri zien dat hij de materie goed beheerst. Als de film ten einde<br />

is stelt Henri enige vragen aan de groep om vast te stellen of alles duidelijk is<br />

geweest. Om na te gaan of dit echt het geval is stelt Henri zelf nog een aantal<br />

vragen aan de groep. Op het moment dat er toch nog onduidelijkheden zijn<br />

verduidelijkt Henri die <strong>door</strong> voorbeelden te tonen die in het praktijk lokaal<br />

aanwezig zijn.<br />

Als laatste onderdeel van de open dag geeft Henri nog een demonstratie met<br />

motoren die voor de praktijk lessen gebruikt worden. Hij laat dan ook de<br />

verschillen in motoren zien. Om aan te tonen dat de motoren ook het ook<br />

daadwerkelijk doen zoekt Henri de personen in de groep uit die in staat zijn<br />

een auto motor te starten.<br />

Afsluiting/conclusie:<br />

Afsluiting/conclusie:<br />

De open dag is voor de motorvoertuigen succesvol verlopen. Voor de<br />

leerlingen en een aantal ouders die aanwezig waren is alles duidelijk en<br />

positief verlopen. Henri zijn inzet is voor deze dag zeker van groot belang<br />

geweest temeer omdat andere docenten op de plotseling georganiseerde<br />

open dag helaas verhinderd waren.<br />

Henri komt op een rustige en soms een beetje verlegen manier over. Ik vind<br />

hem op deze manier zeer menselijk over komen iets dat hem zeker siert.<br />

Ik vind Henri daarom ook een loyaal en integer persoon.<br />

Verslag Verslag geschreven geschreven <strong>door</strong>: <strong>door</strong>: <strong>door</strong>: <strong>Erik</strong> <strong>Postema</strong> collega Esdal College Emmen<br />

d.d. 06-05-2007

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!