Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Leerdoelen:<br />
- Leerlingen weten dat in Ne<strong>de</strong>rland Jo<strong>de</strong>n verra<strong>de</strong>n wer<strong>de</strong>n<br />
door Ne<strong>de</strong>rlandse collaborateurs<br />
- Leerlingen weten dat in Ne<strong>de</strong>rland gezinnen on<strong>de</strong>rduikers in<br />
huis haal<strong>de</strong>n, waarom ze dat <strong>de</strong><strong>de</strong>n en welke consequenties<br />
dat kon hebben<br />
- Leerlingen weten dat er verschillen<strong>de</strong> soorten kampen<br />
beston<strong>de</strong>n in <strong>de</strong> Twee<strong>de</strong> Wereldoorlog en kunnen voorbeel<strong>de</strong>n<br />
van kampen noemen<br />
- Leerlingen weten wat er met <strong>de</strong> Jo<strong>de</strong>n gebeur<strong>de</strong> die ge<strong>de</strong>porteerd<br />
wer<strong>de</strong>n<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over keuzes en<br />
dilemma’s in oorlogstijd<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over wetgeving<br />
aangaan<strong>de</strong> ontkenning van <strong>de</strong> Holocaust Leerlingen wor<strong>de</strong>n<br />
aangezet met elkaar naar scènes uit <strong>de</strong> speelfilm <strong>Süskind</strong>, oral<br />
history verhalen of archiefbeel<strong>de</strong>n te kijken en daar conclusies<br />
uit te trekken<br />
Inleiding<br />
Een groep (ca. 5%) van <strong>de</strong> Ne<strong>de</strong>rlandse bevolking was lid<br />
van <strong>de</strong> NSB of had zich aangesloten bij <strong>de</strong> Ne<strong>de</strong>rlandse<br />
Landwacht. De le<strong>de</strong>n droegen zwarte uniformen en zwarte<br />
leren laarzen en waren uitgerust met jachtgeweren. Ze<br />
wer<strong>de</strong>n door ie<strong>de</strong>reen gevreesd vanwege hun activiteiten,<br />
te weten controles op straat van persoonsbewijzen en het<br />
uitvoeren van arrestaties. Daarnaast had je collaborateurs<br />
die op individuele basis regelmatig verraad pleeg<strong>de</strong>n of op<br />
een an<strong>de</strong>re manier contact had<strong>de</strong>n met <strong>de</strong> Duitse bezetters.<br />
Ook waren er Ne<strong>de</strong>rlan<strong>de</strong>rs actief op pad als Jo<strong>de</strong>njagers.<br />
Voor premies haal<strong>de</strong>n ze Jo<strong>de</strong>n van huis, die wer<strong>de</strong>n<br />
gevangen genomen door <strong>de</strong> Duitsers.<br />
scène 5 | süskind weigert te tekenen voor ontvangst van<br />
een jodin die puls-me<strong>de</strong>werker henneicke heeft gevangen.<br />
henneicke wordt woest en slaat süskind…<br />
32<br />
thema<br />
3. Verraad