Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
thema<br />
2. Verzet<br />
Leerdoelen:<br />
- leerlingen weten dat er verzet in Ne<strong>de</strong>rland was en kunnen<br />
voorbeel<strong>de</strong>n noemen van actief en passief verzet<br />
- leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over welke mid<strong>de</strong>len<br />
geoorloofd zijn om mensen te red<strong>de</strong>n<br />
- leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot genuanceer<strong>de</strong>r na<strong>de</strong>nken<br />
over <strong>de</strong> rol van da<strong>de</strong>rs en slachtoffers<br />
- Leerlingen weten welke stappen er nodig waren om kin<strong>de</strong>ren<br />
uit <strong>de</strong> crèche te smokkelen en welke rol het verzet daarin had<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over het nut van<br />
<strong>de</strong> doodstraf voor oorlogsmisdadigers<br />
- Leerlingen weten welke internationale mid<strong>de</strong>len er tegenwoordig<br />
zijn om oorlogsmisdadigers te straffen<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over dilemma’s en<br />
keuzes maken in oorlogstijd<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet met elkaar naar scènes uit <strong>de</strong><br />
speelfilm <strong>Süskind</strong>, oral history verhalen of archiefbeel<strong>de</strong>n te<br />
kijken en daar conclusies uit te trekken<br />
Inleiding<br />
De meeste Ne<strong>de</strong>rlan<strong>de</strong>rs (ca. 90%) probeer<strong>de</strong>n hun leven van voor<br />
<strong>de</strong> oorlog gewoon voort te zetten en bemoei<strong>de</strong>n zich nergens mee.<br />
Ze pasten zich aan, hiel<strong>de</strong>n zich rustig en hoopten dat het allemaal<br />
weer snel voorbij zou zijn… Slechts een klein aantal Ne<strong>de</strong>rlan<strong>de</strong>rs<br />
(ca. 5%) was het niet eens met <strong>de</strong> Duitse on<strong>de</strong>rdrukking en ging in<br />
‘verzet’. Ze <strong>de</strong><strong>de</strong>n dat soms voor het avontuur, maar ook bij toeval<br />
gebeur<strong>de</strong> dat, en altijd uit een bewuste keuze voor een leven in vrijheid<br />
en gelijkheid van mensen. Er waren verschillen<strong>de</strong> vormen van verzet,<br />
niet alleen on<strong>de</strong>rduikhulp, maar ook gewapend verzet<br />
(overvallen en liquidaties), illegale pers, hulp bij wapendroppings<br />
en niet te vergeten het gevaarlijke werk van<br />
koeriersters, die met bonnen en/of briefjes on<strong>de</strong>r hun kleding<br />
<strong>de</strong> contacten on<strong>de</strong>rhiel<strong>de</strong>n met verzetsgroepen in<br />
ste<strong>de</strong>n en dorpen.<br />
Handleiding<br />
voor docenten voortgezet on<strong>de</strong>rwijs 29<br />
>>