Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Leerdoelen:<br />
- leerlingen weten in grote lijnen hoe <strong>de</strong> Jo<strong>de</strong>nvervolging in<br />
Ne<strong>de</strong>rland georganiseerd werd en wat <strong>de</strong> Joodsche Raad was<br />
- leerlingen weten dat jo<strong>de</strong>n geïsoleerd wer<strong>de</strong>n binnen <strong>de</strong><br />
samenleving, op welke manieren en met welke doelen dat<br />
gebeur<strong>de</strong><br />
- Leerlingen weten waar <strong>de</strong> Hollandsche Schouwburg en <strong>de</strong><br />
crèche voor gebruikt wer<strong>de</strong>n<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over hun eigen<br />
verantwoor<strong>de</strong>lijkheid bij het buitensluiten van mensen<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over het nut van<br />
ge<strong>de</strong>nkplaatsen voor nabestaan<strong>de</strong>n en een bre<strong>de</strong>r publiek<br />
- Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet met elkaar naar scènes<br />
uit <strong>de</strong> speelfilm <strong>Süskind</strong> , oral history verhalen<br />
en archiefbeel<strong>de</strong>n te kijken en daar conclusies<br />
uit te trekken<br />
Inleiding<br />
Na <strong>de</strong> inval van <strong>de</strong> Duitsers in mei 1940 in Ne<strong>de</strong>rland,<br />
kreeg met name <strong>de</strong> Joodse bevolking steeds min<strong>de</strong>r<br />
bewegingsvrijheid en wer<strong>de</strong>n er steeds meer anti-Joodse<br />
maatregelen genomen. Verne<strong>de</strong>ring en isolatie was ie<strong>de</strong>re<br />
dag merkbaar. In 1941 werd <strong>de</strong> Hollandsche Schouwburg<br />
in Amsterdam door <strong>de</strong> Duitse bezetters ‘omgedoopt’ tot<br />
Joodsche Schouwburg, en in <strong>de</strong> zomer van 1942 werd<br />
<strong>de</strong>ze schouwburg door <strong>de</strong> nazi’s gevor<strong>de</strong>rd als verzamelplaats van<br />
waaruit Amsterdamse Jo<strong>de</strong>n wer<strong>de</strong>n weggevoerd naar Westerbork.<br />
De Jo<strong>de</strong>n moesten zich mel<strong>de</strong>n of wer<strong>de</strong>n door mid<strong>de</strong>l van razzia’s<br />
uit hun huizen gehaald. Op bevel van <strong>de</strong> Duitsers werkte <strong>de</strong> Joodsche<br />
Raad actief mee aan het wegvoeren van het eigen volk. De omvang<br />
van <strong>de</strong> <strong>de</strong>portaties in Ne<strong>de</strong>rland is eigenlijk niet te bevatten.<br />
scène 1 | als süskind met <strong>de</strong> verjaardag van zijn<br />
dochter naar <strong>de</strong> schouwburg gaat om een<br />
voorstelling te bekijken speldt hij zijn jo<strong>de</strong>nster<br />
op. zijn eigen spiegelbeeld, vermenigvuldigd<br />
in <strong>de</strong> rij spiegels, haalt hem uit zijn doen.<br />
Kijken<br />
Waaraan kun je in <strong>de</strong> film zien dat Jo<strong>de</strong>n verne<strong>de</strong>rd en<br />
geïsoleerd wer<strong>de</strong>n binnen <strong>de</strong> samenleving?<br />
26<br />
thema<br />
1. Jo<strong>de</strong>nvervolging<br />
Plaats achter <strong>de</strong><br />
Hollandsche Schouwburg<br />
waar gevangenen even een<br />
luchtje mochten scheppen,<br />
aug/sept 1942. (Foto Lydia<br />
van Nobelen-Riezouw)