09.02.2013 Views

Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai. (Inga Hokušienė)

Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai. (Inga Hokušienė)

Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai. (Inga Hokušienė)

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>Dalykų</strong> <strong>integracija</strong>.<br />

<strong>Integruotų</strong> <strong>pamokų</strong> <strong>pavyzdžiai</strong><br />

Ingos <strong>Hokušienė</strong>s, technologijų ir dailės mokytojos<br />

internetinis dienoraštis<br />

http://hokusiene.wordpress.com<br />

Puslapis apie kuriančius Radviliškio krašto žmones<br />

http://tautodaile.wordpress.com


<strong>Dalykų</strong> <strong>integracija</strong>.<br />

<strong>Integruotų</strong> programų<br />

<strong>pavyzdžiai</strong><br />

Jūratė Kygienė<br />

Dailės mokytoja-metodininkė<br />

Druskininkų „Atgimimo“ vidurinė mokykla


<strong>Dalykų</strong> <strong>integracija</strong><br />

1.Nuo integruotų <strong>pamokų</strong> prie<br />

integruotų programų.<br />

2.Tikslai, uždaviniai.<br />

3.Programos struktūra.<br />

4.Pavyzdžiai.<br />

5.Sėkmės rodikliai.


Integruota technologijų –<br />

dailės ugdymo programa<br />

• Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis<br />

programomis<br />

2008-2009 m.m. “Atgimimo” vidurinėje<br />

mokykloje buvo parengtos ir pradėtos<br />

įgyvendinti integruotos technologijų-dailės<br />

ugdymo programos 6 ir 7 klasėms.


Programos tikslas<br />

• Pagrindinis programos tikslas – mokymosi<br />

krūvių mažinimas.<br />

Kiti veiksniai įtakoję programos atsiradimą:<br />

• kūrybiškumas (mokinių ir mokytojų);<br />

• noras bendrauti ir bendradarbiauti;<br />

• mokymo susiejimas su gyvenimiška patirtimi;<br />

• estetinis auklėjimas;<br />

• racionalus laiko panaudojimas.


Programos tikslas<br />

• Plėtoti bendrąsias, technologines ir<br />

menines kompetencijas.<br />

• Įgytų žinių ir supratimo, gebėjimų ir<br />

nuostatų visumą, padedančią mokiniui<br />

įgyti technologinio raštingumo ir<br />

kultūrinės kompetencijos pagrindus.


Programos uždaviniai<br />

kad mokiniai:<br />

• atrastų savo meninės prigimties ypatumus, plėtotų<br />

meninius interesus, individualumą;<br />

• patirtų meninius išgyvenimus ir plėtotų<br />

bendruosius gebėjimus išreikšdami savo<br />

sumanymus, mintis ir jausmus meno ir<br />

technologinėmis priemonėmis;<br />

• naudotųsi kūrybinės raiškos gebėjimais ir<br />

žiniomis kasdieniame gyvenime ar rinkdamiesi<br />

profesiją.


Nuo ko pradėti?<br />

Žmogiški veiksniai įtakojantys<br />

sėkmingą darbo pradžią:<br />

bendri interesai;<br />

geranoriškumas;<br />

tolerancija;<br />

optimizmas;<br />

tikėjimas sėkme.


Programos struktūra<br />

• Rengiant integruotą technologijų-dailės ugdymo<br />

programą buvo laikomasi 6-7 klasių technologijų<br />

ir dailės Bendrųjų programų ir išsilavinimo<br />

standartų.<br />

• Programos struktūrą sudaro įvadinė dalis, tikslai<br />

ir uždaviniai, ugdomos kompetencijos, ugdymo<br />

turinys, mokymo ir mokymosi metodai,<br />

mokymo priemonės, informacinių technologijų<br />

taikymas ir vertinimas.


Metai,<br />

mėnuo,<br />

savaitė<br />

2008-<br />

09<br />

01-05<br />

2008-<br />

09<br />

01-05<br />

2008-<br />

09<br />

22-26<br />

Ugdymo turinys<br />

Kurso turinys Val.<br />

skaičius<br />

temai<br />

Metodai ir būdai/priemonės Individualios<br />

mokinio<br />

pažangos<br />

vertinimas<br />

Dailė Technologijos D. T. Dailė Technologijos<br />

Mokinių supažindinimas su integruota<br />

dailės-technologijų programa, temų ir<br />

priemonių aptarimas. Saugaus darbo<br />

instruktažas.<br />

Floristinis lango dekoras.<br />

Projekto kūrimas lango<br />

dekorui iš medžio šakelių<br />

ir pritaikant nertas<br />

detales.<br />

Saulės nėriniai.<br />

Eskizo<br />

ruošimas ir<br />

gaminio pagal<br />

eskizą<br />

atlikimas.<br />

1 1 Aiškinimas, vaizdinių priemonių ir<br />

pavyzdžių demonstravimas.<br />

1 6 Aiškinimas,<br />

vaizdinės<br />

medžiagos<br />

demonstravimas.<br />

Popierius,<br />

pieštukai.<br />

Demonstravimas,<br />

aiškinimas,<br />

praktinis<br />

darbas.Siūlas,<br />

vašelis, adata,<br />

rėmelis, žirklės,<br />

kompiuteris,<br />

multimedia,<br />

metodinė medž.<br />

paruošta Power<br />

Point programa.<br />

Formuojamasis<br />

Diagnostinis<br />

Vertinama<br />

kiekvieno<br />

mokinio<br />

sugebėjimas<br />

sukurti lango<br />

dekoro projektą<br />

popieriuje (dailė)<br />

ir natūroje<br />

(technologijos).<br />

Pastabos


Eil.<br />

Nr.<br />

1.<br />

Data Kurso turinys<br />

MITYBA 8 KL.<br />

Valandų<br />

skaičius<br />

Technologijos Dailė<br />

2009 – 11 III–<br />

IV sav.<br />

2010 – 04 III–<br />

IV sav.<br />

2. 2009 – 12 I –<br />

II sav.<br />

2010 – 05 I –<br />

II sav.<br />

3.<br />

2009 12 III – sausis<br />

2010 – 05 III –<br />

birželio I sav.<br />

1 Saugaus darbo taisyklės. Darbo<br />

virtuvėje higiena. virtuvės ergonomika<br />

interjeras ir eksterjeras.<br />

Konservavimas namų sąlygomis,<br />

konservuotų produktų laikymas,<br />

naudojimas. Konservavimo būdai.<br />

Interjeras-eksterjeras<br />

Senosios ir šiuolaikinės architektūros<br />

formų skirtumai, detalių ypatumai.<br />

Perspektyvos pradmenys.<br />

Virtuvės interjero projektavimas.<br />

Konditerijos gaminiai. Jų puošyba panaudojant geometrinius ir augalinius<br />

motyvus<br />

Konditerijoje naudojami produktai.<br />

Tešlų rūšys, jų sudėtis, gaminio<br />

technologiniai ypatumai, darbo<br />

priemonės. Tešlų pusgaminiai,<br />

pakuotės, vartojimo terminai.<br />

Ornamentinių piešinių ir reljefų kūrimas,<br />

vartojant augalinius, gyvūninius ir<br />

antropomorfinius motyvus, atskirai ir<br />

sumaniai jungiant juos tarpusavyje, kuriant<br />

arabeskas.<br />

Trafareto torto puošybai gaminimas.<br />

Taikomoji dekoratyvinė dailė ir jos pritaikymas buityje. Etika estetika<br />

Konditerinių gaminių receptūros,<br />

technologiniai procesai, gaminimas ir<br />

jų patiekimas, šventinio stalo<br />

serviravimas.<br />

Viso: 8 val.<br />

Vertinamos mokinių praktinės užduotys. Numatoma dalyvauti mokyklos renginiuose.<br />

Siluetas. Lengvumas, vertikalė. Sukurti<br />

dekoratyvinę kompoziciją, panaudojant<br />

įvairius gotikinės architektūros bei dekoro<br />

elementus.<br />

Dekoratyvinių stalo papuošimų gaminimas<br />

įvairioms šventėms ir progoms.<br />

Integracija Pasta<br />

bos<br />

2 Dailė,<br />

Chemija,<br />

IT<br />

2 Chemija,<br />

matematika<br />

IT<br />

4 Etninė<br />

kultūra, IT


Eil.<br />

Nr.<br />

TEKSTILĖ – DAILĖ – KONSTRUKCINĖS MEDŽIAGOS<br />

8 kl.<br />

Data Tema Val.<br />

sk.<br />

Mokinių pasiekimai Integracija Pastabos<br />

1 2 3 4 5 6 7 8 9<br />

2009<br />

rugsėjo<br />

I-II sav.<br />

10<br />

vasario<br />

I-II sav.<br />

2009<br />

rugsėjo<br />

III –<br />

spalio I<br />

sav.201<br />

0<br />

vasario<br />

III –<br />

kovo I<br />

sav.<br />

Technologijos Dailė Konstrukcinės<br />

medžiagos<br />

Vietinio paveldo ir tautos tradicijų išsaugojimo svarba. 2<br />

1.Sintetiniai<br />

pluoštai.<br />

2.Rankdarbio iš<br />

sintetinių audinių<br />

ir pluoštų eskizo<br />

ruošimas.<br />

Informacijos<br />

paieška ir<br />

sisteminimas.<br />

1.Gaminiai iš<br />

sintetini<br />

ų<br />

audinių.<br />

1.Vietinio<br />

paveldo ir tautos<br />

tradicijų<br />

išsaugojimo<br />

svarba.<br />

Pasaulio medžio<br />

įvaizdis.<br />

1.Kūrybinių<br />

darbų ir projektų<br />

kūrimas<br />

(pasirinkto<br />

kolorito<br />

perteikimas,<br />

konstravimas iš<br />

įvairių<br />

medžiagų,<br />

skirtingų<br />

medžiagų<br />

jungimo būdai).<br />

1.Pasirinkti su<br />

daiktine aplinka<br />

susijusią<br />

asmeniškai<br />

aktualią praktinę<br />

problemą ir rasti<br />

jos sprendimo<br />

idėją.<br />

1. Rankšluostinės<br />

projektas. Brėžinių<br />

braižymas,<br />

piešinio kūrimas.<br />

2<br />

Rasti informaciją<br />

apie darbo<br />

priemones, įrangą,<br />

naudojamą<br />

gaminant gaminius<br />

iš sintetinių tekstilės<br />

medžiagų. Ją<br />

analizuoti, atrinkti ir<br />

panaudoti gaminant<br />

pavyzdėlius.<br />

D. Suvoks, kad<br />

vizualinių idėjų<br />

galima rasti savo<br />

artimiausioje<br />

aplinkoje, praeities<br />

ir dabarties dailės<br />

kūriniuose (1.1.).<br />

6 Panaudoti pasirinkto<br />

ir kuriamo tekstilės<br />

gaminio projekte<br />

surastą, atrinktą ir<br />

išanalizuotą<br />

informaciją apie<br />

tekstilės gaminius iš<br />

sintetinių audinių.<br />

D. Perteiks kilusias<br />

idėjas pasirinkta<br />

dailės technika<br />

(1.2.)<br />

Informacinės<br />

technologijos,<br />

užsienio<br />

kalba.<br />

Dailė<br />

Informacinės<br />

technologijos,<br />

užsienio<br />

kalba,<br />

chemija.<br />

7 klasėje mokiniai<br />

jau susipažinę su<br />

pagrindinėmis<br />

tekstilėje<br />

naudojamomis darbo<br />

priemonėmis, todėl<br />

pagrindinis dėmesys<br />

skiriamas gebėjimui<br />

jas panaudoti dirbant<br />

su sintetinėmis<br />

tekstilės<br />

medžiagomis,<br />

gebėjimui panaudoti<br />

šiluminį drėgninį<br />

tokių audinių<br />

apdirbimą.<br />

Mokinys pasirenka,<br />

kokio asortimento<br />

gaminį norės<br />

pagaminti, ieško<br />

idėjų, kaip jis<br />

atrodys, kaip galima<br />

bus gaminti, kuria<br />

gaminio projektą.


• Kuriant ir įgyvendinant<br />

integruotą ugdymo<br />

programą, svarbiausia<br />

technologijų ir dailės<br />

mokytojų veikla tampa<br />

planavimas – kuo<br />

tiksliau ir detaliau<br />

suplanuota pamoka,<br />

tuo paprasčiau<br />

organizuoti aktyvią<br />

mokinių veiklą.<br />

Sėkmės rodiklis -<br />

planavimas


Svarbu:<br />

Pamokos planavimas<br />

atsižvelgti į<br />

konkrečios grupės<br />

mokinių gebėjimų<br />

lygį, interesus,<br />

polinkius.


Pamokos planavimas<br />

• Mokymasis patraukliomis ir<br />

dominančiomis formomis (projektai,<br />

mokomosios ekskursijos, bandymai ir kt.) ;


Pamokos planavimas<br />

• Aktyviųjų mokymo metodų taikymas,<br />

• IKT taikymas.


Mokymo ir mokymosi<br />

metodai<br />

• Užsiėmimų metu pagrindine mokytojo veikla tampa:<br />

• skatinimas mokinius naudoti įvairius informacijos<br />

paieškos būdus ir naujas medžiagas, pasirinkti įvairias<br />

darbo priemones ir reikmenis;<br />

• taikyti netradicinius kūrybos būdus ir technikas.<br />

• Keičiasi mokytojo ir mokinių santykiai - jie daugiau<br />

bendrauja, tariasi, kartu planuoja savo veiklą ir pan.<br />

• Svarbu, kad dirbant pagal integruotą technologijų –dailės<br />

programą užduotis galima vykdyti ir pristatyti<br />

netradicinėmis formomis (organizuojant akcijas, įdomius<br />

renginius, šventes) ir taikant IKT.


Informacinių<br />

technologijų taikymas<br />

• Informacinių technologijų naudojimas mokymo ir<br />

mokymosi procese gali palengvinti ir paįvairinti<br />

kūrybinį procesą.<br />

• IKT gali padėti mokiniams gilinti žinias apie<br />

šiuolaikinius menus, ir kūrimo būdus.<br />

• Atskleisti naujus informacijos šaltinius, formuoti<br />

darbo su naujomis IKT įgūdžius.<br />

• Keistis kūrybiniais rezultatais, dokumentuoti<br />

(fotografuoti, filmuoti) visą kūrybos ir<br />

technologinį procesą, kurti mokyklos vizualinę<br />

informaciją.


Refleksija<br />

• Refleksija – savo mokymosi patirties ir rezultatų<br />

apmąstymas – vienas svarbiausių mokymosi<br />

pažangos veiksnių.<br />

• Todėl siekiama, kad mokiniai apmąstytų ir<br />

pasirinkta forma išreikštų savo pastebėjimus apie<br />

savo individualių savybių raidą, išsiaiškintų<br />

mokymosi sėkmes ar sunkumus ir numatytų<br />

tobulinimosi būdus.


Refleksija<br />

Integruota dailės – technologijų, etninės kultūros pamoka 7 d klasėje<br />

Kalendorinės šventės. Velykos.<br />

Pasidalinkite atsakomybės sritis (kas kuriai temai skirsite daugiau dėmesio)<br />

Klausydami mokytojų aiškinimo, atlikite užduotis:<br />

� parašykite simbolių reikšmes,<br />

� pabaikite sakinius,<br />

� pamokos pabaigoje užpildykite lentelę<br />

1. Kalendorinės šventės būna:<br />

2. Velykos švenčiamos:<br />

3. Velykų simboliai:<br />

4. Velykos prasideda.....<br />

5. Margučių marginimo būdai:<br />

6. Simbolių reikšmės:<br />

7. Būdingiausios margučių spalvos:<br />

8. Spalvų reikšmės:<br />

9. Velykiniai papročiai:<br />

10. Velykiniai patiekalai:


Vertinimas<br />

• Vertinimas taikomas mokinių pasiekimų pažangai skatinti.<br />

Technologijų ir dailės mokytojai vertina ne gabumus, o<br />

individualią kiekvieno mokinio pažangą.<br />

• Dirbant pagal integruotas technologijų - dailės programas<br />

vyrauja formuojamasis bei kaupiamasis vertinimas.<br />

• Labai svarbu, kad mokiniai, prieš pradėdami darbą, kartu<br />

su mokytoju aptartų vertinimo kriterijus, mokytųsi juos<br />

taikyti įsivertinimui bei vertinimui.


Pamokos eiga:<br />

Kalendorinės šventės.<br />

Velykos. 1 pamoka<br />

Laikas Mokytojo veikla Mokinio veikla Užduotys mokiniams<br />

Metodai, darbo formos<br />

10 min. Technologijų mokytoja<br />

demonstruodama pateiktis<br />

PowerPoint programa<br />

pristato <strong>pamokų</strong> temą,<br />

tikslus, pateikia informaciją<br />

apie 2 <strong>pamokų</strong> darbo eigą.<br />

Supažindina mokinius su<br />

užduotimis ,vertinimo<br />

kriterijus, pateikia<br />

informaciją apie Velykas.<br />

1 pamoka<br />

Išklauso informaciją. Aptaria<br />

vertinimo kriterijus.<br />

Aiškinimas,<br />

demonstravimas, aptarimas


• Krūvių mažinimas.<br />

Pliusai<br />

• Laiko sąnaudos pamokos pasiruošimui.<br />

• Bendradarbiavimas.<br />

• Pagrindinis dėmesys kompetencijų (bendrųjų ir dalykinių)<br />

ugdymui praktinėje veikloje.<br />

• Užduočių pritaikymas gyvenime.<br />

• Galimybė pasidalinti metodine patirtimi su kolegomis.<br />

• Išliekamoji vertė (sukurta metodinė medžiaga bei praktinės<br />

veiklos produktai panaudojami kitų klasių mokinių ugdymui).


Minusai<br />

• Laiko sąnaudos planavimui.<br />

• Laiko stoka technologinių užduočių<br />

atlikimui.<br />

• Nepatogumai sudarant tvarkaraštį.


Pabaigai<br />

Fermeris negali priversti želmens<br />

augti ir dygti iš sėklos. Jis tik gali<br />

sudaryti palankias sąlygas, kad sėkla<br />

atskleistų slypinčias joje galimybes.<br />

C. Rogers.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!