A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tantárgy:<br />
német<br />
Szerző:<br />
Heizler Erika<br />
tanár, pedagógus szakvizsga<br />
Évfolyam:<br />
10.<br />
Téma:<br />
Fernsehpause – Ein<br />
Märchen von Gudrun<br />
Pausewang.<br />
Óraszám:<br />
1<br />
AZ ÓRA ELŐTT<br />
Feltételek<br />
Az óravázlat 10. évfolyam 14 fős német tagozatos csoportja számára készült.<br />
Segédanyagok<br />
• Maros Judit: Unterwegs, Német tankönyv <strong>II</strong>. 4. lecke 52-53. o: Fernsehpause – Ein<br />
Märchen von Gudrun Pausewang<br />
• Fénymásolt kép a televízió előtt ülő Lachmann családról<br />
Az óra céljai<br />
• A tanulók olvasás- és beszédkészségének fejlesztése<br />
• Autentikus irodalmi szöveg feldolgozása<br />
• Kooperáció elmélyítése a csoportban<br />
Munkaformák<br />
Egyéni, páros és csoportmunka<br />
A tanulást segítő tényezők<br />
• A tanulók motiváltak, nyelvi ismereteik jók, a csoport nagyjából homogénnek tekinthető.<br />
• A téma (televízió) érdekessége.<br />
• A tanulók előzetes tudása megfelelő, az előző órákon kialakított szókincsre alapozható.<br />
• Nyelvi szempontból egyszerű, jól érthető szöveg.<br />
Esetleges nehézségek<br />
• A tanulási egység megvalósítására az 5-6. órában kerül sor, ezért számolni kell a diákok<br />
(esetleges) fáradtságával.<br />
• Változatos munkaformákkal és feladatokkal kell gondoskodni a figyelem folyamatos<br />
fenntartásáról az óra 85 percében.<br />
Az óra várható eredményei<br />
• A diákok tudása és nyelvi készségei fejlődnek: megértenek egy irodalmi szöveget,<br />
változatos módon (vita, interjú, véleményalkotás) feldolgozzák azt.<br />
• Televíziózási szokásaik tudatosabbakká válnak.<br />
AZ ÓRÁN<br />
Ráhangolódás (25 perc)<br />
• A már meglevő tudás felelevenítése a televízió hívó szóhoz a táblára elkészített fürtábra<br />
segítségével.<br />
• Rövid esszé írása az olvasmány címének és műfajának megadása után (Mit gondolsz,<br />
miről fog szólni a szöveg?).<br />
Jelentésteremtés (50 perc)<br />
• A tanár egy mondatban ismerteti, hogy Lachmann úrról és feleségéről fog szólni a mese,<br />
majd a tanulók megkapják a televízió előtt ülő házaspárt ábrázoló képet. (A képleírás a<br />
kockázás egyes szempontjainak felhasználásával készül, melyek felkerülnek a táblára: Írd<br />
75