A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Tantárgy:<br />
német<br />
Szerző:<br />
Zwickl Erzsébet<br />
tanár, pedagógus szakvizsga<br />
Évfolyam:<br />
9.<br />
Téma:<br />
Astrid Lindgren: Über<br />
Frieden című művének<br />
feldolgozása<br />
Óraszám:<br />
1<br />
AZ ÓRA ELŐTT<br />
Motiváció<br />
A korosztályhoz közel álló téma (erőszak, megverhet-e egy felnőtt egy gyereket?), könnyen<br />
érthető és értelmezhető, a többség számára mindössze 3-4 ismeretlen szót tartalmazó rövid<br />
vers és prózai szöveg lehetőséget ad a történet megelőlegezésére és továbbgondolására, érvek<br />
gyűjtésére, felsorakoztatására, a vitakészség fejlesztésére. A szövegtől elvonatkoztatva<br />
megfogalmazhatjuk, milyen szerepe van életünkben a békének/békességnek.<br />
Az óra célja<br />
• Ismeretek: szókincsbővítés<br />
• Képességek, készségek: egyszerű ismeretlen vers felépítésének felismerése, ellentétpárok<br />
felismerése, értelmes olvasás, szövegértés néhány megadott kifejezés segítségével, procontra<br />
érvek gyűjtése a szövegből, információk összegzése<br />
Előfeltételek<br />
Előzetes szövegfeldolgozási gyakorlat, fantázia, szociális készség (a csoportmunkára való<br />
hajla hajlandóság), a használt technikák egy részének ismerete, nyitottság.<br />
Értékelés<br />
A csoportmunka figyelemmel kísérése, a prezentált versek, a következő órán az érvek<br />
megvitatása, végül az érvelő fogalmazás házi feladatként, majd dolgozatként történő<br />
megírása.<br />
Időbeosztás<br />
Ráhangolódás: 10 perc (szókincsgyűjtés, vers)<br />
Jelentésteremtés: 25 perc (szakaszos olvasás, érv-gyűjtés T-táblázatba)<br />
Reflektálás: 10 perc (ötsoros)<br />
Munkaforma<br />
17 fős csoport, 4x4 fős csoportok, ha nincs hiányzó, egy csoportban öten dolgoznak<br />
Segédeszközök<br />
Szöveggyűjtemény (Bunte Erde I.)<br />
AZ ÓRÁN<br />
Ráhangolódás<br />
• Asszociációgyűjtés a Krieg/Frieden ellentétpárhoz (pókhálóábra) – előbb mindenki<br />
önállóan, majd „összedobjuk” a táblánál<br />
• Ingeborg Görler „Krieg und Frieden” c. versének csendes olvasása<br />
Wie ist das Gedicht aufgebaut? (3 Stophen+1Zeile: Krieg, 3 Str.+1 Z. Frieden)<br />
Welche Wörter drücken einen Gegensatz aus? (Krieg/Frieden, etwas/nichts,<br />
anschalten/abschalten, einwickeln/auswickeln, weit weg/nah)<br />
73