Pobierz scenariusz - Nowa Era
Pobierz scenariusz - Nowa Era
Pobierz scenariusz - Nowa Era
- No tags were found...
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Czym jest patriotyzm?<br />
Scenariusz z wykorzystaniem burzy mózgów i dyskusji<br />
2x45 min<br />
Cele lekcji:<br />
Uczeƒ:<br />
• wyjaÊnia znaczenie terminów: ojczyzna, patriotyzm,<br />
nacjonalizm, szowinizm, kosmopolityzm,<br />
• tworzy definicje poj´cia ojczyzna,<br />
• wymienia cechy postawy patriotycznej,<br />
• omawia ró˝nice mi´dzy dawnymi a współczesnymi<br />
zachowaniami patriotycznymi,<br />
• podaje nazwiska Polaków-patriotów, ˝yjàcych zarówno<br />
w przeszłoÊci, jak i obecnie,<br />
• opisuje ró˝ne rodzaje patriotyzmu przedstawione<br />
w filmie,<br />
• samodzielnie formułuje wnioski z dyskusji,<br />
• ch´tnie i otwarcie wyra˝a swoje zdanie podczas rozmowy<br />
na forum klasy,<br />
• odczytuje informacje z wykresu,<br />
• aktywnie uczestniczy w lekcji.<br />
Metody:<br />
• metody aktywizujàce – burza mózgów, dyskusja,<br />
• praca z materiałem filmowym,<br />
• rozmowa kierowana,<br />
• praca z tekstem.<br />
Formy pracy:<br />
indywidualna, zbiorowa, grupowa.<br />
Ârodki dydaktyczne:<br />
• film „Patriotyzm” z publikacji „Okiem reportera”,<br />
• karta pracy „Patriotyzm” („Okiem reportera”, s. 12–14),<br />
• podr´cznik do wiedzy o społeczeƒstwie „DziÊ i jutro.<br />
Cz´Êç 1” (s. 57–61),<br />
• rzutnik multimedialny,<br />
• arkusze papieru, flamastry.<br />
Przygotowanie do lekcji:<br />
Przed rozpocz´ciem zaj´ç nauczyciel przygotowuje rzutnik<br />
multimedialny, za pomocà którego wyÊwietli film.<br />
Lekcj´ mo˝na równie˝ przeprowadziç w pracowni informatycznej,<br />
wykorzystujàc dost´pne komputery.<br />
Przebieg lekcji:<br />
Faza wprowadzajàca<br />
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,<br />
podanie tematu lekcji, rozdanie kart pracy.<br />
2. Wskazana przez nauczyciela osoba przypomina,<br />
o czym była mowa na poprzednich zaj´ciach. Wypowiedê<br />
ucznia zostaje oceniona.<br />
3. Ochotnicy odpowiadajà na pytanie, co oznacza termin<br />
ojczyzna. Nast´pnie z pomocà nauczyciela tworzà<br />
definicje poj´cia. Wybrana osoba zapisuje je na tablicy<br />
(przykładowe wyjaÊnienia terminu znajdujà si´<br />
w Materiałach dla nauczyciela).<br />
4. W celu wprowadzenia w tematyk´ filmu uczniowie<br />
samodzielnie zastanawiajà si´ nad tym, czym jest dla<br />
nich ojczyzna. Wnioski notujà w zeszytach, a nast´pnie<br />
przedstawiajà swoje spostrze˝enia.<br />
Faza realizacyjna<br />
1. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonujà çwiczenie<br />
1. z karty pracy („Okiem reportera”, s. 12 a ).<br />
Wyznaczone osoby odczytujà swoje odpowiedzi –<br />
wymieniajà działania i zachowania Êwiadczàce o miło-<br />
Êci do ojczyzny.<br />
2. Korzystajàc z rzutnika multimedialnego lub komputera,<br />
nauczyciel wyÊwietla film „Patriotyzm” z płyty dołàczonej<br />
do publikacji „Okiem reportera”. Po zakoƒczeniu<br />
projekcji uczniowie wykonujà çwiczenie 2. z karty<br />
pracy b .<br />
„Okiem reportera”<br />
a<br />
b<br />
f<br />
e<br />
g<br />
s. 12–13<br />
s. 14–15<br />
1
3. Nauczyciel dzieli zespół klasowy na cztery dru˝yny.<br />
• Grupa I i II okreÊla, jakie cechy powinny charakteryzowaç<br />
patriot´ w czasie pokoju.<br />
• Grupa III i IV ustala, jakimi cechami powinien si´<br />
odznaczaç patriota w trakcie wojny.<br />
Podczas wykonywania zadania uczniowie pracujà<br />
metodà burzy mózgów. Wszystkie pomysły zapisujà na<br />
arkuszach otrzymanych od nauczyciela. Po upływie<br />
wyznaczonego czasu liderzy zespołów umieszczajà plakaty<br />
na tablicy i przedstawiajà spostrze˝enia na forum<br />
klasy.<br />
4. Na polecenie nauczyciela uczniowie zapoznajà si´<br />
z wykresem ze s. 58 podr´cznika c . Nast´pnie porównujà<br />
odpowiedzi ankietowanych z wynotowanymi<br />
przez siebie cechami. Formułujà ogólny wniosek i zapisujà<br />
go w zeszycie.<br />
5. Uczniowie przyglàdajà si´ fotografiom zamieszczonym<br />
na s. 57 d i wykonujà pisemnie polecenia z çwiczenia 1.<br />
Wybrane osoby odczytujà swoje odpowiedzi.<br />
6. Nauczyciel inicjuje dyskusj´ dotyczàcà zachowaƒ<br />
patriotycznych w codziennym ˝yciu młodzie˝y.<br />
Uczniowie wypowiadajà si´ na ten temat na podstawie<br />
własnych doÊwiadczeƒ oraz informacji zawartych<br />
w obejrzanym filmie.<br />
7. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonujà çwiczenie<br />
4. z karty pracy e . Zapoznajà si´ z opisanym problemem<br />
i przeprowadzajà dyskusj´ na jego temat.<br />
Nast´pnie formułujà wnioski z rozmowy i zapisujà je<br />
w karcie pracy. Ch´tne osoby prezentujà swoje spostrze˝enia.<br />
Faza podsumowujàca<br />
1. Podczas rozmowy nauczyciel tłumaczy, ˝e patriotyzm<br />
mo˝e byç pojmowany na ró˝ne sposoby – cz´sto tak˝e<br />
ze szkodà dla innych. WyjaÊnia, czym jest nacjonalizm<br />
i szowinizm, oraz podaje przykłady tych postaw.<br />
2. Uczniowie samodzielnie wykonujà çwiczenie 6. ze s. 60<br />
podr´cznika. Wyznaczone osoby przedstawiajà, jak<br />
przyporzàdkowały terminy do opisów.<br />
3. W ramach podsumowania zaj´ç ochotnicy odpowiadajà,<br />
czy po lekcji zmienił si´ ich sposób rozumienia poj´cia<br />
patriotyzm. Swoje wypowiedzi uzasadniajà właÊciwymi<br />
argumentami.<br />
4. Nauczyciel ocenia prac´ i zaanga˝owanie uczniów na<br />
lekcji.<br />
5. Zadanie domowe:<br />
Wykonaj çwiczenie 3. f i 5. g z karty pracy („Okiem<br />
reportera”, s. 13–14).<br />
Ma te ria ∏y dla nauczyciela<br />
Przykładowe definicje terminu „ojczyzna”<br />
• Ojczyzna – miejsce, zazwyczaj kraj, z którym człowiek zwiàzany jest m.in. poprzez<br />
pochodzenie oraz poczucie przynale˝noÊci i odpowiedzialnoÊci.<br />
• Ojczyzna – poj´cie okreÊlajàce paƒstwo, z którym człowiek powiàzany jest szczególnà<br />
wi´zià emocjonalnà. Chodzi tu najcz´Êciej o miejsce urodzenia bàdê zamieszkania<br />
przodków.<br />
• Ojczyzna – kraj, w którym ktoÊ si´ urodził, którego jest obywatelem lub z którym czuje<br />
wi´ê narodowà.<br />
• Ojczyzna – terytorium zamieszkiwane w wi´kszoÊci przez jeden naród.<br />
„DziÊ i jutro. Cz´Êç 1”<br />
c<br />
d<br />
Podr´cznik do wiedzy o społeczeƒstwie,<br />
s. 56–57<br />
Podr´cznik do wiedzy o społeczeƒstwie,<br />
s. 58–59<br />
2