Pobierz scenariusz - Nowa Era
Pobierz scenariusz - Nowa Era
Pobierz scenariusz - Nowa Era
- No tags were found...
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Kultura staro˝ytnej Grecji<br />
Scenariusz z wykorzystaniem dramy i dyskusji<br />
2x45 min<br />
Cele lekcji:<br />
Uczeƒ:<br />
• poprawnie posługuje si´ terminami: Wielkie Dionizje,<br />
koturny, dramat, tragedia, komedia, skene, proskenion,<br />
orchestra, theatron, malarstwo czarnofigurowe i czerwonofigurowe,<br />
porzàdek dorycki, joƒski i koryncki,<br />
• wyjaÊnia, kim byli: Homer, Sofokles, Fidiasz, Myron<br />
i wymienia tytuły ich najwi´kszych dzieł,<br />
• opisuje rol´ teatru w staro˝ytnej Grecji,<br />
• omawia tematyk´ „Iliady” i „Odysei”,<br />
• podaje cechy charakterystyczne porzàdków architektonicznych<br />
antycznej Grecji,<br />
• wskazuje najistotniejsze wyznaczniki malarstwa greckiego,<br />
• prezentuje najwa˝niejsze osiàgni´cia kultury greckiej,<br />
• przedstawia ró˝nice mi´dzy komedià a tragedià,<br />
• okreÊla okolicznoÊci powstania teatru greckiego,<br />
• opisuje wyglàd Partenonu,<br />
• czyta teksty ze zrozumieniem,<br />
• korzysta z ró˝nych êródeł informacji,<br />
• ch´tnie i otwarcie wyra˝a swoje zdanie,<br />
• aktywnie pracuje w grupie.<br />
Metody:<br />
• metody aktywizujàce – drama, dyskusja,<br />
• praca z tekstem,<br />
• praca z materiałem ilustracyjnym.<br />
Formy pracy:<br />
indywidualna, zbiorowa, grupowa.<br />
Ârodki dydaktyczne:<br />
• podr´cznik do historii „Âladami przeszłoÊci 1” (s. 13,<br />
22, 32, 55, 82–86),<br />
• zeszyt çwiczeƒ „Âladami przeszłoÊci 1” (s. 44–45),<br />
• foliogramy multimedialne „Porzàdki architektoniczne”,<br />
„Teatr w Epidauros”,<br />
• karta pracy „O sztuce greckiej”.<br />
Przygotowanie do lekcji:<br />
Na poprzednich zaj´ciach nauczyciel podzielił klas´ na<br />
dwie dru˝yny. Grupie pierwszej polecił przygotowaç<br />
inscenizacj´ procesji rozpoczynajàcej Wielkie Dionizje,<br />
natomiast drugiej – dowolnej sceny z „Anty gony”<br />
Sofoklesa. Do wykonania zadania uczniowie mogà wykorzystaç<br />
informacje zawarte w podr´czniku na s. 82 a<br />
oraz wiadomoÊci z dodatkowych êródeł.<br />
Przebieg lekcji:<br />
Faza wprowadzajàca<br />
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,<br />
podanie tematu lekcji.<br />
2. W celu powtórzenia wiadomoÊci uczniowie odpowiadajà<br />
na pytania dotyczàce religii greckiej.<br />
• Jak nazywali si´ najwa˝niejsi bogowie w Grecji?<br />
• Czym charakteryzowała si´ religia grecka?<br />
• Jakà rol´ w ˝yciu codziennym Hellenów odgrywała<br />
religia?<br />
3. Nauczyciel przedstawia cel lekcji, którym jest zapoznanie<br />
uczniów z osiàgni´ciami kultury Greków i charakterystycznymi<br />
cechami ich sztuki.<br />
Faza realizacyjna<br />
1. Nauczyciel przypomina, ˝e w staro˝ytnych Atenach,<br />
podobnie jak i w całej Helladzie, istniało wiele Êwiàt<br />
poÊwi´conych ró˝nym bogom. Jednym z nich były<br />
Wielkie Dionizje – uroczystoÊç na czeÊç boga wina.<br />
2. Pierwsza grupa odgrywa scenk´ przedstawiajàcà procesj´<br />
rozpoczynajàcà Wielkie Dionizje. Pozostałe osoby<br />
odpowiadajà na pytania zadawane przez nauczyciela:<br />
• Jaki nastrój panował wÊród uczestników Êwi´ta?<br />
• Co Êwiadczyło o religijnym charakterze procesji?<br />
3. Nauczyciel krótko przedstawia histori´ teatru greckiego<br />
oraz biogramy najpopularniejszych autorów dramatów.<br />
Nast´pnie poleca drugiej dru˝ynie zaprezentowaç<br />
fragment „Antygony” Sofoklesa. Po zakoƒczeniu<br />
inscenizacji inicjuje dyskusj´, podczas której uczniowie<br />
odpowiadajà na pytania:<br />
„Âladami przeszłoÊci 1”<br />
a<br />
b<br />
c<br />
d<br />
e<br />
Podr´cznik do historii,<br />
s. 82–83<br />
Podr´cznik do historii,<br />
s. 84–85<br />
1
• Kto brał udział w przedstawieniu w teatrze greckim?<br />
• Jak byli ubrani aktorzy?<br />
• Do czego słu˝yły maski i koturny?<br />
• Jakà rol´ w spektaklu odgrywał chór?<br />
4. Na podstawie foliogramu „Teatr w Epidauros”<br />
nauczyciel opisuje wyglàd teatru w staro˝ytnej Grecji.<br />
Opowiada o zmieniajàcym si´ charakterze Wielkich<br />
Dionizji, które z czasem przekształciły si´ w kilkudniowe<br />
zawody dramatopisarzy. Zwraca tak˝e uwag´ na<br />
dwa rodzaje dramatów i krótko je charakteryzuje.<br />
5. Uczniowie zapoznajà si´ z fragmentem „OpowieÊci<br />
Homera” b oraz tekstem êródłowym „Odyseusz<br />
i syreny” ze s. 84 podr´cznika c . Nast´pnie wykonujà<br />
zadanie 1. z karty pracy otrzymanej od nauczyciela.<br />
Ch´tne osoby odczytujà informacje wpisane w odpowiednie<br />
rubryki tabeli.<br />
6. Korzystajàc ze zdj´ç waz (s. 85 d ), nauczyciel tłumaczy<br />
uczniom, ˝e mityczne opowieÊci cz´sto były tematem<br />
motywów zdobniczych. Opowiada równie˝ o stylach<br />
dekorowania naczyƒ i ich przeznaczeniu.<br />
7. Nauczyciel zwraca uwag´ na przełom w sztuce, jakiego<br />
dokonali staro˝ytni Grecy. Poleca uczniom porównaç<br />
sposoby przedstawiania postaci w okresie prehistorycznym<br />
(podr´cznik, s. 13) i w czasach pierwszych<br />
cywilizacji (s. 22, 32) ze zdj´ciem kopii rzeêby<br />
„Dyskobol” Myrona, zamieszczonej na s. 85 e .<br />
Przykładowe wnioski znajdujà si´ w Mate riałach dla<br />
nauczyciela. Nast´pnie krótko charakteryzuje postaç<br />
Fidiasza i Myrona oraz opowiada o technice wykonywania<br />
greckich rzeêb.<br />
8. Uczniowie samodzielnie opisujà wyglàd greckiej Êwiàtyni<br />
na podstawie fotografii Partenonu ze s. 55 podr´cznika.<br />
Wszystkie propozycje umieszczane sà na<br />
tablicy w formie mapy myÊli (przykładowa notatka<br />
znajduje si´ w Materiałach dla nauczyciela). Nauczyciel<br />
zwraca uwag´ na du˝à liczb´ płaskorzeêb i bogatà<br />
kolorystyk´ Êwiàtyƒ w czasach antycznych oraz<br />
w razie potrzeby uzupełnia wypowiedzi uczniów.<br />
9. Nauczyciel wyjaÊnia, ˝e wa˝ne obiekty budowano<br />
według trzech ró˝nych stylów i przedstawia porzàdki<br />
architektoniczne obowiàzujàce w staro˝ytnej Grecji<br />
(foliogram „Porzàdki architektoniczne”). Nast´pnie<br />
uczniowie wykonujà zadanie 2. z karty pracy.<br />
Na koniec wskazujà przykłady zastosowania elementów<br />
charakterystycznych dla greckiej architektury<br />
w budownictwie póêniejszym lub współczesnym.<br />
Faza podsumowujàca<br />
1. W ramach powtórzenia uczniowie wykonujà w zeszycie<br />
polecenia zapisane na tablicy.<br />
• Wymieƒ osiàgni´cia sztuki greckiej i oceƒ ich wpływ<br />
na współczesnà kultur´.<br />
• WyjaÊnij, jakà funkcj´ w staro˝ytnej Grecji pełnił teatr.<br />
• Opisz wyglàd greckiej Êwiàtyni.<br />
2. Uczniowie uzupełniajà notatk´ oraz realizujà çwiczenie<br />
2. ze s. 44 zeszytu çwiczeƒ. Ochotnicy odczytujà<br />
tekst oraz przedstawiajà rozwiàzanie zadania.<br />
3. Zadanie domowe:<br />
Wykonaj çwiczenie 3. i 4. ze s. 44 zeszytu çwiczeƒ.<br />
Ma te ria ∏y dla nauczyciela<br />
Przykładowe wnioski na temat sposobów przedstawiania postaci<br />
Okres prehistoryczny Czasy pierwszych cywilizacji Staro˝ytna sztuka grecka<br />
- ukazane tylko kontury postaci<br />
- brak szczegółów<br />
- zaburzone proporcje sylwetki<br />
- wizerunki bogów sà statyczne<br />
- postacie przedstawiane tylko w jednej<br />
płaszczyênie<br />
- zaburzone proporcje<br />
- staranne odwzorowanie szczegółów<br />
anatomicznych postaci<br />
- dynamika<br />
- idealne proporcje ciała<br />
Mapa myÊli dotyczàca wyglàdu Êwiàtyni greckiej<br />
bogata kolorystyka w staro˝ytnoÊci<br />
zbudowana na planie prostokàta<br />
spadzisty dach<br />
ÂWIÑTYNIA GRECKA<br />
monumentalna<br />
kolumny podtrzymujàce dach<br />
dawniej wiele płaskorzeêb<br />
fryz i tympanon<br />
2
Karta pracy<br />
O sztuce greckiej<br />
. ..............................................<br />
Imi´ i nazwisko<br />
1<br />
Przyporzàdkuj wydarzenia do odpowiedniego poematu.<br />
. ......................<br />
Data<br />
. . . . . . . . . . . . . . . .<br />
Klasa<br />
klàtwa Posejdona, konflikt Achillesa z Agamemnonem, wybuch wojny trojaƒskiej,<br />
oÊlepienie cyklopa, podst´p z drewnianym koniem, spotkanie z syrenami,<br />
Êmierç Patroklosa, walka z Achajami<br />
„Iliada”<br />
„Odyseja”<br />
2<br />
Narysuj brakujàce cz´Êci kolumn. Wpisz w wyznaczone miejsca nazwy poszczególnych elementów.<br />
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<br />
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<br />
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<br />
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<br />
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<br />
porzàdek dorycki porzàdek joƒski porzàdek koryncki<br />
3