78 PSD 2008 Dataprogrammet för alla samlare av frimärken och mynt! Om du vill hålla ordning på din samling med hjälp av en DATOR är PSD det bästa alternativet. Ta en titt på www.philea.se - övrig försäljning. Programmet ger Dig enastående möjligheter att registrera och få ordning på Din samling! PSD på som tillbehör. Vi listar några exempel nedan, alla version 2008: Sverige standard 240:- Sverige SPECIAL 420:- Norge SPECIAL 240:- Danmark SPECIAL 360:- Island SPECIAL 240:- Finland SPECIAL 360:- Norden standard 540:- Norden SPECIAL 900:- Estland 120:- Lettland 120:- Litauen 75:- Tjeckoslovakien 240:- Storbritannien 360:- Kina 1875-2007 780:- FN 120:- Europa CEPT 300:- Fåglar * 360:- Fiskar * 180:- Sport * 600:- Scouting * 120:- Fartyg * 420:- Röda Korset * 120:- Fartyg * 480:- Sverige i världen * 200:- * = Ej komplett - men det är lätt att själv lägga till märken. Det finns massor att välja på. Hör av dig till oss om ditt specialområde. Vi har dataposter till nästan alla LÄN- DER och alla MOTIV. PSD är oerhört flexibelt. Nedan finns en liten lista med exempel på vad du kan göra. Resten finns att läsa på vår hemsida. Det finns många fördelar med att lägga upp samlingen på en dator. Först och främst blir resultatet en enastående god ordning. Du kommer alltid att veta exakt vad du har, var det finns och vad det är värt. I PSD kan Du kan bl.a: • Lägga till, förändra eller ta bort frimärken/brev/mynt. • Ta fram en uppdaterad mancolista över vad som saknas (inga kladdiga lappar med manuella strykningar) • Göra en försäljningslista på papper eller Internet • Värdera ditt innehav med en knapptryckning • Lägga in frimärken från valfria länder eller motiv • Använda vilken katalog eller valuta som helst. Lägg in en egen! Vi kommer att fortsätta att utveckla PSD. Nu finns poster version 2008 ute. Ring oss! Låt datorn arbeta som DU bestämmer, och inte tvärt om! Mimir HB Kattfotsbacken 12 165 73 Hässelby tfn 08-38 13 23 stamps@mimir.se Vi säljer frimärken, FDC, häften, etc. via postorder – ett bra alternativ till auktion för dig som söker vissa märken för att komplettera samlingen. I lager finns över 150 000 märken från nästan alla LÄNDER och MOTIV. Det finns både billigare och dyrare objekt till överkomliga priser. Vi ger också kvantitetsrabatter. Det enklaste sättet är att besöka vår hemsida: www.mimir.se/stamps Här kan du själv botanisera i vårt lager och beställa det du behöver. Om du inte har tillgång till Internet, kan du beställa en ”Personlig prislista” från oss. Ange ditt samlingsområde, namn och adress i ett brev, och vi sänder listan till dig. Det kan t.ex. vara ”Sport / från Europa före 1950” eller ”Sydamerika stämplat billigare än 100:- styck”. Nya kunder är naturligtvis alltid välkomna. Även du som har provat hos oss tidigare är välkommen - vi har lagt in en hel del nytt! • SVERIGE, NORGE, DANMARK, ISLAND och FINLAND inklusive delområden • TYSKLAND, STORBRITANNIEN, FRANKRIKE, NEDERLÄNDERNA, BELGIEN, ITALIEN, GREKLAND, SCHWEIZ • RYSSLAND, UNGERN, RUMÄNIEN, TJECKIEN, ALBANIEN • USA, KINA och många, många andra. Nästan alla LÄNDER är representerade. • FÅGLAR, SCOUTING, SPORT, BILAR, BÅTAR, SVERIGE I UTLANDET, SLANIA, KONSTNÄRER - och i stort sett vilket MOTIV som helst. Om du inte blir nöjd lämnar vi full garanti. Retur eller pengar tillbaka. Associerat med AB <strong>Philea</strong> Mimir HB Tfn: 08-38 13 23 eller 073-98 06 003 Kattfotsbacken 12 Fax: 08-38 13 23 165 73 Hässelby E-post: stamps@mimir.se
ex 739 2527 3339 del av 2074 ex 3156