27.07.2013 Views

Auktion 268 - Philea

Auktion 268 - Philea

Auktion 268 - Philea

1046L Drygt 600 ex 1935–2004 i två pärmar + löst inkl. bl.a. 20.2.36,<br />

1.7.36, Bellman BC, 1.4.48, några med vinjetter etc.<br />

Även en del utländska inkl. Finland 2.1.43 etc. Cirka 10 kg. 700:-<br />

1047L Ca 1400 ex mest 1970–90-tal, samt en del 1960-tal. Cirka 14 kg. 700:-<br />

1048L Samling 1936–93 i kartong. Fyra välfyllda album. Mest bra kval. 700:-<br />

1049L Samling 1970-tal–2000 i sex album. Även en del<br />

dubbletter i insticksbok och kuvert. Bra kval. Cirka 14 kg. 600:-<br />

1050L Samling/parti 1940-tal–modernt i album och fem kartonger.<br />

Mest bra kval. Cirka 13 kg. 600:-<br />

1051A Samling 1928–67 i två album. Facit enligt inl. ca 13000. En del<br />

med vinjetter och några bättre t.ex. Ling BC. Mest bra kval. (100) 500:-<br />

1052L Sex pärmar (varav fem st fina SAFE-pärmar) med FDC ca 1980–<br />

2000. 500:-<br />

1053L Ca 950 ex inkl. dubbl. i sex pärmar + löst 1970–98, en del med<br />

vinjetter. Cirka 17 kg. 500:-<br />

1054L Samling 1938–80-tal i kartong. En del illustrerade ingår. Mest<br />

bra kval. (300) 500:-<br />

1055L 63 ex med vinjetter (ej PFA) 1977–86 inkl. några dubbletter. 450:-<br />

1056A Samling 1935–86. 144 olika i postens FDC-album, med bl.a.<br />

Riksdagen och Postverket. Bra kval. F 3824 400:-<br />

1057L Samling i tre album från 1940-talet och framåt, dessutom insticks-<br />

bok med blandat material. Bra kval. 400:-<br />

1058L Ca 450 ex 1940–70-tal inkl. dubbl. varav ett 50-tal med vinjetter.<br />

Även 22 Vinjettblad 1940–58 inkl. en del bättre. 400:-<br />

1059L Parti, hundratals äldre och modernare i kartong. Bra kval. 350:-<br />

1060L Samling 1966–97 i ett flertal album. Bra kval. Cirka 23 kg. 350:-<br />

Brevsamlingar / Cover collections<br />

1061L Parti 1870-tal–1940-tal i kartong. Spännande, med bättre såsom<br />

Landstorm. Även en del utländska försändelser skickade till<br />

Sverige. Blandad kval. (200) 1.800:-<br />

1062L Parti brev, helsaker, vykort, svenska eller till Sverige, mest äldre<br />

material, god omväxling. Mest bra kval. 800:-<br />

1063K Lot Landstorm I i kuvert. 8 Bruksbrev, sex med singelfranke-<br />

ringar. Mest bra kval. (8) 500:-<br />

1064K Lot Vapentyp i kuvert. Tre brev till Aktiebolaget Skandia. Ett<br />

12 öres, ett med 2×12 öre samt ett med 12+24 öre (något defekt<br />

12 öre). (3) 500:-<br />

1065K Samling/parti 1900–50-tal i kuvert. Flera till Danmark 1920–30-<br />

tal, bättre frankeringar, rek osv. Även ett par utländska. Mest bra<br />

kval. (30) 500:-<br />

1066K Lot äldre brev, även bättre, bl.a. rak stpl LINDESBERG samt två<br />

1860-talsbrev till Stockholm med stpl SPANIEN i fyrkantig ram.<br />

Mest bra kval. (14) 500:-<br />

1067K Lot 1925–26 i kuvert. Fyra paketavier till Finland. Mest bra kval.<br />

(4) 500:-<br />

1068P Sju reklamationer med Medaljong/bandfrimärken. Även ett<br />

skrymmande tjänstebrev frankerat med 31 stora tjänste tn 13 och<br />

ett luftpostbrev från 1939. 500:-<br />

1069A Samling 1900–70-tal i Visiralbum. Brevalbum med bl.a. örlogs-<br />

post på Oscar II, Saar-bataljonen, äldre FDC, vykort. Mest bra<br />

kval. (600) 500:-<br />

1070A Samling/parti 1880–1940-tal i album. Ett 70-tal vykort, 23 brev,<br />

flera från USA till Sverige, samt diverse motiv Rotary club. Ngt<br />

blandad kval. 500:-<br />

1071A Samling/parti 1870–1980-tal i album. Ett hundratal brev, 12 öre<br />

Ringtyp, tjänste, Oscar II osv. Flera rek. Ngt blandad kval. 500:-<br />

1072A Samling/parti 1880-tal–1950-tal i två pärmar. Några intressanta<br />

bl.a. 1 öre Landstorm II på kort. Även en del helsaker. Ngt blandad<br />

kval. (100) 500:-<br />

1073A Parti 1900–50-tal i cigarrask. Mest vykort och helsaker. Mest bra<br />

kval. (150) 500:-<br />

1074L Samling. Ett par hundra brev, 1890–1930-talet, många järnvägs-<br />

stämplar. Bra kval. 500:-<br />

1075L Parti brev, helsaker, vykort, svenska eller till Sverige, mest äldre<br />

material, god omväxling. Mest bra kval. 500:-<br />

1076L Samling/parti äldre–modernt i kartong. Bra variation. Även en del<br />

utländska. Mest bra kval. Cirka 13 kg. 500:-<br />

1077L Samling/parti 1917–20 i kartong. Drygt 300 försändelser till olika<br />

kronofogdemyndigheter frankerade med små tjänste. Mest bra kval. 500:-<br />

1078L Parti 1900–modernt på blad i låda. Lite helsaker, stämplar utland<br />

etc. Ngt blandad kval. (300) 500:-<br />

1079K Lot Medaljong i kuvert. 15 censurbrev sända till Paris under första<br />

världskriget, några olika portosatser, rek etc. Blandad kval. (15) 400:-<br />

1080K Lot Ringtyp–1935 i kuvert. Sju brev bl.a. tre Saarbataljonen och<br />

ett medfaret Ringtypsbrev till USA (20 öre ph). Ngt blandad kval.<br />

(7) 400:-<br />

1081K Samling 1929–45 i kuvert. Mest flyg på nio försändelser. Mest bra<br />

kval. 400:-<br />

1082A Fyra pärmar: tre pärmar med stämplar från GÖTEBORG och<br />

ORUST/TJÖRN på klipp och försändelser samt lösa märken, det<br />

andra albumet innehåller försändelser från hela Sverige. 400:-<br />

1083L Bananlåda med mängder av försändelser äldre–modernt.<br />

Besiktiga! Cirka 16 kg. 400:-<br />

1084K Samling/parti 1890–1950-tal i kuvert. Vykort och helsaker. Även<br />

några amerikanska och danska försändelser. Mest bra kval. (31) 350:-<br />

1085A Parti / 1892–1979 i album med fickor. Brevkort, kortbrev,<br />

frankokuvert, postbrev, postkort, aerogram, maskinstämplar,<br />

minnespoststämplar och FN-brev. (60) 350:-<br />

1086L Parti. Ett par hundra mest moderna försändelser i bananlåda,<br />

många bättre frankeringar. Mest bra kval. 350:-<br />

1087K Lot 1980-tal. Internationella paketavier sända till Färöarna. Bra<br />

kval. (20) 300:-<br />

1088K Lot 1850–60-tal. Tre ofrankerade brev sända till Norge. Bra kval. 300:-<br />

1089K Lot 1850–60-tal. Fyra ofrankerade brev stämplade Götheborg. 300:-<br />

1090K Lot Små tjänste. Tre paketavier. Mest bra kval. (3) 300:-<br />

1091A Parti 1950–70-tal. Mest bra kval. (100) 300:-<br />

1092K Lot 1880–1910-tal. Tjänstebrev och Tjänstebrefkort. Mest bra<br />

kval. (17) 250:-<br />

1093P Fyra objekt: 10 öre röd. På reklamation, oval violett stämpel Post-<br />

mästaren 12 juni 1918 Stockholm 16, 1980 Svenska serier 1.50 kr<br />

svart. Fotokopia, otandad på brev, stämplad 1981, Per Anders<br />

Fogelström (1917–98), svensk författare, journalist och samhälls-<br />

debattör. Egenhändig autograf skriven 1960 på korrespondenskort<br />

(fuktfläck) och ett resekort från Finland 1941, kortet bortrivet. 250:-<br />

1094A Samling 1936–70-tal i album. FDC, motivstämplar mest 1940-tal.<br />

Även en del utländskt, m.m. Mest bra kval. (120) 250:-<br />

1095A Insticksbok med 193 postorderbrev, bra stämplar mest Norrland.<br />

Även inst.bok med 1870 stämplade märken äldre till modernt. 250:-<br />

1096L Samling/parti 1900–modernt i kartong. Cirka 250 brev, vykort,<br />

helsaker. Även en del klipp, m.m. Mest bra kval. 250:-<br />

1097L Samling. Hundratals Terminalstämplar på brev: Jul, Nyår, Påsk,<br />

Frimärket 150 år, Heja Sverige etc. Många intressanta varianter,<br />

många tidiga 1990-tals stämplar, även julstämpel UPPSALA<br />

(röd) samt färgade stämplar Östersund 2005 och Sundsvall 2007.<br />

Bra kval. 230:-<br />

1098P Lot. Sex försändelser, alla skadade vid vandalisering av brevlådor<br />

nyåret 2007–08. 200:-<br />

1099A Samling. Ett 90-tal postförskottsförsändelser stämplade ”Ej<br />

utlöst”, ”Retur avsändaren” etc., många från små orter, även<br />

etikett ”Vägrad” och två olika ”Ej efterfrågad”. Bra kval. 200:-<br />

Militärbrevsamlingar Sverige<br />

Military mail collections Sweden<br />

1100A Sammanställning obeg militärmärken och kuvert på instickskort.<br />

Bl.a. fyra stycken M8 kuvert med kvarvarande svarsmärke. 500:-<br />

1101A Samling 1930–60-tal. Mest bra kval. (38) 400:-<br />

1102L Parti. Parti militärpost, svarsbrev, tjänstepost och stämplar, även<br />

några finska censurbrev. Bra kval. 400:-<br />

1103P Lot. Fyra brevbuntsklipp med stämplar SP 9, SP 10, MARINPOST<br />

41 resp. KUSTFLOTTAN, dessutom ett PS-kuvert och ett klipp<br />

med svarsmärke, stämplade SP Nr! 1942. Bra kval. 200:-<br />

Se också objekt 2003!<br />

Helsakssamlingar Sverige<br />

Postal stationery collections Sweden<br />

1104K Lot 1898–1944. Svarskort till Sverige från olika länder. (12) 500:-<br />

1105K Samling 1920-tal i kuvert. Tre olika brevkort svar från Moskva<br />

till Stockholm. Bra kval. 350:-<br />

1106A Parti ca 1880–1987 i album med fickor. Även Maximikort. 350:-<br />

1107P Lot ca 1900–70-tal. (70) 250:-<br />

1108P 14 st brevkort 1896–1920: fem st till Holland, åtta till Tyskland,<br />

samt ett till Österrike. Nästan alla är tilläggsfrankerade. 250:-<br />

1109A Parti 1870-tal–modernt i kartong. Bl.a. ganska många<br />

oanvända äldre dubbla brevkort. Även några militärbrev. Bra<br />

kval. (70) 250:-<br />

Vykortssamlingar / Picture post card collections<br />

1110L Samling 1900–50 Stockholm, Norrmalm, mest Gustav<br />

Adolfs Torg och Kungsgatan med Hötorget, 282 vykort<br />

i gamla lilla formatet, nästan alla olika och med många<br />

bättre motiv. Bra kval. A 1.400:-<br />

1111L Samling 1900–50 Stockholm, Norrmalm, 288 vykort i<br />

gamla lilla formatet, nästan alla olika och med många<br />

1112L Samling 1900–50 Stockholm, Södermalm, 323 vykort i<br />

1113L Samling 1900–70 Skansen i Stockholm, 473 nästan enbart<br />

olika kort, till allra största delen i gamla lilla formatet och<br />

mest före 1920. Bra kval. A 1.400:-<br />

1114L Samling 1900–50. Stockholm; Skeppsbron, Riddarholmen,<br />

Helgeandsholmen, 331 mest olika kort i gamla lilla formatet,<br />

många före 1920. Bra kval. A 1.300:-<br />

1115L Samling 1900–50 Stockholm, sydöstra Norrmalm, c:a 220<br />

vykort i gamla lilla formatet, nästan alla olika och med<br />

många bättre motiv. Bra kval. A 1.100:-<br />

1116L Samling 1900–50. Stockholms slott, 353 mest olika kort i<br />

gamla lilla formatet, många före 1920. Bra kval. A 1.100:-<br />

25