Auktion 268 - Philea
Auktion 268 - Philea
Auktion 268 - Philea
1046L Drygt 600 ex 1935–2004 i två pärmar + löst inkl. bl.a. 20.2.36,<br />
1.7.36, Bellman BC, 1.4.48, några med vinjetter etc.<br />
Även en del utländska inkl. Finland 2.1.43 etc. Cirka 10 kg. 700:-<br />
1047L Ca 1400 ex mest 1970–90-tal, samt en del 1960-tal. Cirka 14 kg. 700:-<br />
1048L Samling 1936–93 i kartong. Fyra välfyllda album. Mest bra kval. 700:-<br />
1049L Samling 1970-tal–2000 i sex album. Även en del<br />
dubbletter i insticksbok och kuvert. Bra kval. Cirka 14 kg. 600:-<br />
1050L Samling/parti 1940-tal–modernt i album och fem kartonger.<br />
Mest bra kval. Cirka 13 kg. 600:-<br />
1051A Samling 1928–67 i två album. Facit enligt inl. ca 13000. En del<br />
med vinjetter och några bättre t.ex. Ling BC. Mest bra kval. (100) 500:-<br />
1052L Sex pärmar (varav fem st fina SAFE-pärmar) med FDC ca 1980–<br />
2000. 500:-<br />
1053L Ca 950 ex inkl. dubbl. i sex pärmar + löst 1970–98, en del med<br />
vinjetter. Cirka 17 kg. 500:-<br />
1054L Samling 1938–80-tal i kartong. En del illustrerade ingår. Mest<br />
bra kval. (300) 500:-<br />
1055L 63 ex med vinjetter (ej PFA) 1977–86 inkl. några dubbletter. 450:-<br />
1056A Samling 1935–86. 144 olika i postens FDC-album, med bl.a.<br />
Riksdagen och Postverket. Bra kval. F 3824 400:-<br />
1057L Samling i tre album från 1940-talet och framåt, dessutom insticks-<br />
bok med blandat material. Bra kval. 400:-<br />
1058L Ca 450 ex 1940–70-tal inkl. dubbl. varav ett 50-tal med vinjetter.<br />
Även 22 Vinjettblad 1940–58 inkl. en del bättre. 400:-<br />
1059L Parti, hundratals äldre och modernare i kartong. Bra kval. 350:-<br />
1060L Samling 1966–97 i ett flertal album. Bra kval. Cirka 23 kg. 350:-<br />
Brevsamlingar / Cover collections<br />
1061L Parti 1870-tal–1940-tal i kartong. Spännande, med bättre såsom<br />
Landstorm. Även en del utländska försändelser skickade till<br />
Sverige. Blandad kval. (200) 1.800:-<br />
1062L Parti brev, helsaker, vykort, svenska eller till Sverige, mest äldre<br />
material, god omväxling. Mest bra kval. 800:-<br />
1063K Lot Landstorm I i kuvert. 8 Bruksbrev, sex med singelfranke-<br />
ringar. Mest bra kval. (8) 500:-<br />
1064K Lot Vapentyp i kuvert. Tre brev till Aktiebolaget Skandia. Ett<br />
12 öres, ett med 2×12 öre samt ett med 12+24 öre (något defekt<br />
12 öre). (3) 500:-<br />
1065K Samling/parti 1900–50-tal i kuvert. Flera till Danmark 1920–30-<br />
tal, bättre frankeringar, rek osv. Även ett par utländska. Mest bra<br />
kval. (30) 500:-<br />
1066K Lot äldre brev, även bättre, bl.a. rak stpl LINDESBERG samt två<br />
1860-talsbrev till Stockholm med stpl SPANIEN i fyrkantig ram.<br />
Mest bra kval. (14) 500:-<br />
1067K Lot 1925–26 i kuvert. Fyra paketavier till Finland. Mest bra kval.<br />
(4) 500:-<br />
1068P Sju reklamationer med Medaljong/bandfrimärken. Även ett<br />
skrymmande tjänstebrev frankerat med 31 stora tjänste tn 13 och<br />
ett luftpostbrev från 1939. 500:-<br />
1069A Samling 1900–70-tal i Visiralbum. Brevalbum med bl.a. örlogs-<br />
post på Oscar II, Saar-bataljonen, äldre FDC, vykort. Mest bra<br />
kval. (600) 500:-<br />
1070A Samling/parti 1880–1940-tal i album. Ett 70-tal vykort, 23 brev,<br />
flera från USA till Sverige, samt diverse motiv Rotary club. Ngt<br />
blandad kval. 500:-<br />
1071A Samling/parti 1870–1980-tal i album. Ett hundratal brev, 12 öre<br />
Ringtyp, tjänste, Oscar II osv. Flera rek. Ngt blandad kval. 500:-<br />
1072A Samling/parti 1880-tal–1950-tal i två pärmar. Några intressanta<br />
bl.a. 1 öre Landstorm II på kort. Även en del helsaker. Ngt blandad<br />
kval. (100) 500:-<br />
1073A Parti 1900–50-tal i cigarrask. Mest vykort och helsaker. Mest bra<br />
kval. (150) 500:-<br />
1074L Samling. Ett par hundra brev, 1890–1930-talet, många järnvägs-<br />
stämplar. Bra kval. 500:-<br />
1075L Parti brev, helsaker, vykort, svenska eller till Sverige, mest äldre<br />
material, god omväxling. Mest bra kval. 500:-<br />
1076L Samling/parti äldre–modernt i kartong. Bra variation. Även en del<br />
utländska. Mest bra kval. Cirka 13 kg. 500:-<br />
1077L Samling/parti 1917–20 i kartong. Drygt 300 försändelser till olika<br />
kronofogdemyndigheter frankerade med små tjänste. Mest bra kval. 500:-<br />
1078L Parti 1900–modernt på blad i låda. Lite helsaker, stämplar utland<br />
etc. Ngt blandad kval. (300) 500:-<br />
1079K Lot Medaljong i kuvert. 15 censurbrev sända till Paris under första<br />
världskriget, några olika portosatser, rek etc. Blandad kval. (15) 400:-<br />
1080K Lot Ringtyp–1935 i kuvert. Sju brev bl.a. tre Saarbataljonen och<br />
ett medfaret Ringtypsbrev till USA (20 öre ph). Ngt blandad kval.<br />
(7) 400:-<br />
1081K Samling 1929–45 i kuvert. Mest flyg på nio försändelser. Mest bra<br />
kval. 400:-<br />
1082A Fyra pärmar: tre pärmar med stämplar från GÖTEBORG och<br />
ORUST/TJÖRN på klipp och försändelser samt lösa märken, det<br />
andra albumet innehåller försändelser från hela Sverige. 400:-<br />
1083L Bananlåda med mängder av försändelser äldre–modernt.<br />
Besiktiga! Cirka 16 kg. 400:-<br />
1084K Samling/parti 1890–1950-tal i kuvert. Vykort och helsaker. Även<br />
några amerikanska och danska försändelser. Mest bra kval. (31) 350:-<br />
1085A Parti / 1892–1979 i album med fickor. Brevkort, kortbrev,<br />
frankokuvert, postbrev, postkort, aerogram, maskinstämplar,<br />
minnespoststämplar och FN-brev. (60) 350:-<br />
1086L Parti. Ett par hundra mest moderna försändelser i bananlåda,<br />
många bättre frankeringar. Mest bra kval. 350:-<br />
1087K Lot 1980-tal. Internationella paketavier sända till Färöarna. Bra<br />
kval. (20) 300:-<br />
1088K Lot 1850–60-tal. Tre ofrankerade brev sända till Norge. Bra kval. 300:-<br />
1089K Lot 1850–60-tal. Fyra ofrankerade brev stämplade Götheborg. 300:-<br />
1090K Lot Små tjänste. Tre paketavier. Mest bra kval. (3) 300:-<br />
1091A Parti 1950–70-tal. Mest bra kval. (100) 300:-<br />
1092K Lot 1880–1910-tal. Tjänstebrev och Tjänstebrefkort. Mest bra<br />
kval. (17) 250:-<br />
1093P Fyra objekt: 10 öre röd. På reklamation, oval violett stämpel Post-<br />
mästaren 12 juni 1918 Stockholm 16, 1980 Svenska serier 1.50 kr<br />
svart. Fotokopia, otandad på brev, stämplad 1981, Per Anders<br />
Fogelström (1917–98), svensk författare, journalist och samhälls-<br />
debattör. Egenhändig autograf skriven 1960 på korrespondenskort<br />
(fuktfläck) och ett resekort från Finland 1941, kortet bortrivet. 250:-<br />
1094A Samling 1936–70-tal i album. FDC, motivstämplar mest 1940-tal.<br />
Även en del utländskt, m.m. Mest bra kval. (120) 250:-<br />
1095A Insticksbok med 193 postorderbrev, bra stämplar mest Norrland.<br />
Även inst.bok med 1870 stämplade märken äldre till modernt. 250:-<br />
1096L Samling/parti 1900–modernt i kartong. Cirka 250 brev, vykort,<br />
helsaker. Även en del klipp, m.m. Mest bra kval. 250:-<br />
1097L Samling. Hundratals Terminalstämplar på brev: Jul, Nyår, Påsk,<br />
Frimärket 150 år, Heja Sverige etc. Många intressanta varianter,<br />
många tidiga 1990-tals stämplar, även julstämpel UPPSALA<br />
(röd) samt färgade stämplar Östersund 2005 och Sundsvall 2007.<br />
Bra kval. 230:-<br />
1098P Lot. Sex försändelser, alla skadade vid vandalisering av brevlådor<br />
nyåret 2007–08. 200:-<br />
1099A Samling. Ett 90-tal postförskottsförsändelser stämplade ”Ej<br />
utlöst”, ”Retur avsändaren” etc., många från små orter, även<br />
etikett ”Vägrad” och två olika ”Ej efterfrågad”. Bra kval. 200:-<br />
Militärbrevsamlingar Sverige<br />
Military mail collections Sweden<br />
1100A Sammanställning obeg militärmärken och kuvert på instickskort.<br />
Bl.a. fyra stycken M8 kuvert med kvarvarande svarsmärke. 500:-<br />
1101A Samling 1930–60-tal. Mest bra kval. (38) 400:-<br />
1102L Parti. Parti militärpost, svarsbrev, tjänstepost och stämplar, även<br />
några finska censurbrev. Bra kval. 400:-<br />
1103P Lot. Fyra brevbuntsklipp med stämplar SP 9, SP 10, MARINPOST<br />
41 resp. KUSTFLOTTAN, dessutom ett PS-kuvert och ett klipp<br />
med svarsmärke, stämplade SP Nr! 1942. Bra kval. 200:-<br />
Se också objekt 2003!<br />
Helsakssamlingar Sverige<br />
Postal stationery collections Sweden<br />
1104K Lot 1898–1944. Svarskort till Sverige från olika länder. (12) 500:-<br />
1105K Samling 1920-tal i kuvert. Tre olika brevkort svar från Moskva<br />
till Stockholm. Bra kval. 350:-<br />
1106A Parti ca 1880–1987 i album med fickor. Även Maximikort. 350:-<br />
1107P Lot ca 1900–70-tal. (70) 250:-<br />
1108P 14 st brevkort 1896–1920: fem st till Holland, åtta till Tyskland,<br />
samt ett till Österrike. Nästan alla är tilläggsfrankerade. 250:-<br />
1109A Parti 1870-tal–modernt i kartong. Bl.a. ganska många<br />
oanvända äldre dubbla brevkort. Även några militärbrev. Bra<br />
kval. (70) 250:-<br />
Vykortssamlingar / Picture post card collections<br />
1110L Samling 1900–50 Stockholm, Norrmalm, mest Gustav<br />
Adolfs Torg och Kungsgatan med Hötorget, 282 vykort<br />
i gamla lilla formatet, nästan alla olika och med många<br />
bättre motiv. Bra kval. A 1.400:-<br />
1111L Samling 1900–50 Stockholm, Norrmalm, 288 vykort i<br />
gamla lilla formatet, nästan alla olika och med många<br />
1112L Samling 1900–50 Stockholm, Södermalm, 323 vykort i<br />
1113L Samling 1900–70 Skansen i Stockholm, 473 nästan enbart<br />
olika kort, till allra största delen i gamla lilla formatet och<br />
mest före 1920. Bra kval. A 1.400:-<br />
1114L Samling 1900–50. Stockholm; Skeppsbron, Riddarholmen,<br />
Helgeandsholmen, 331 mest olika kort i gamla lilla formatet,<br />
många före 1920. Bra kval. A 1.300:-<br />
1115L Samling 1900–50 Stockholm, sydöstra Norrmalm, c:a 220<br />
vykort i gamla lilla formatet, nästan alla olika och med<br />
många bättre motiv. Bra kval. A 1.100:-<br />
1116L Samling 1900–50. Stockholms slott, 353 mest olika kort i<br />
gamla lilla formatet, många före 1920. Bra kval. A 1.100:-<br />
25