27.07.2013 Views

Auktion 268 - Philea

Auktion 268 - Philea

Auktion 268 - Philea

964A Samling Scheele–Almqvist i album. En del med<br />

blyertsnoteringar eller delade, men mest i bra kvalitet,<br />

bl.a. Slottet och annat bättre 1940-tal, Sjöräddningen,<br />

Zorn, kungahäften, etc. Förmånligt utrop. Mest bra kval.<br />

(Ca 150 häften) 1.200:-<br />

965L Uppskattningsvis 2000 automathäften HA 2–26 inkl. bl.a.<br />

tolv st HA 6 och 20 st HA16. Högt katalogvärde! 1.200:-<br />

966A Samling ca 1940–78 i album med bl.a. H212. F ca 7500. 1.000:-<br />

967 Lot. Fyra bättre häften: H 39 CC (2), H58, H70. Bra kval. 3600 900:-<br />

968A 1918–80-tal i Visiralbum. Dubblettsamling, ibland flera av<br />

varje. Mest bra kval. (200) 800:-<br />

969L Samling/parti 1940–60-tal i två album och en bunt i<br />

kartong. Ett av albumen med automathäften, tyngdpukt på<br />

1950–60-tal. Mest bra kval. (150) 800:-<br />

970A Automathäften samling i Visiralbum. En del bättre häften<br />

såsom HA 1O. Bra kval. (50) 800:-<br />

971K Lot. Tre ”tripplar”: H 415, H 433, H 436. Bra kval. 600:-<br />

972A Pärm med ca 75 ex 1918–69 inkl. bl.a. H54, 77–80, 95, 115+131<br />

etc, F ca 7600. Även ca 15 ej kompletta. 600:-<br />

973P Samling Automathäften på blad. Bl.a. HA 1O. Bra kval. (40) 500:-<br />

974A Två fina pärmar med moderna häften (nom ca 1050)<br />

samt några FDC. 500:-<br />

975A Två pärmar med ca 240 ex ca 1940–70-tal inkl. bl.a. H99,<br />

156, 222, HA6RH+OH och en del ej kompletta. Ngt blandad kval. 500:-<br />

976A Samling i insticksbok, bl.a. Lunds Domkyrka 20 öre och Nobel<br />

1946. Många häften felvikta. (185) 250:-<br />

Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />

977A Samling Oscar i två ortstämpel-förtrycksalbum. Trevlig<br />

samling med ca 1500 olika orter, åtskilliga Prakt/Lyx,<br />

nästan alla rättvända. Ngt blandad kval. (1500) 10.000:-<br />

978A Samling i Visiralbum. Ortstämplar mest på Oscar, samlade<br />

efter järnvägslinjer med många ovanliga och vackra<br />

stämplar. Besiktiga. Bra kval. (1000) 8.000:-<br />

979P Samling/parti Ringtyp tandning 14 på blad. Många<br />

praktstämplar! Även en del i sämre kvalitet, men ovanligt<br />

material i över lag god kval. Även en del olika nyanser etc.<br />

Alla stämplade med ortsnamn mellan O och Ö. (170) 3.000:-<br />

980L Parti Ringtyp–modernt i låda. Ngt blandad kval. (Tusentals) 2.500:-<br />

981A Lot Ringtyp–Medaljong på blad. Mest bra kval. (1000) 2.300:-<br />

982P Samling Vapen–modernt på Visirblad. AC län, trevlig samling<br />

med en del dyrare stämplar. Totalt postal över 16000 enl.<br />

inlämnare. Blandad kval. (550) 2.000:-<br />

983P Samling Oscar på Visirblad. Nästan alla olika orter,<br />

praktstämplar finns men majoriteten är inte prakt.<br />

Ngt blandad kval. (430) 1.800:-<br />

984P OSCAR II 20 öre. Ca 580 ex inkl. många vackra och bättre<br />

stämplar, t.ex. Bråta, Hamrånge, Sennan och Stordalen. 1.600:-<br />

985A Samling Oscar STOCKHOLM i Visiralbum. Mest praktstämplar<br />

och många olika stämpeltyper och littror etc. Ovanligt material!<br />

Mest bra kval. (400) 1.500:-<br />

986P Parti Oscar-Medaljong på Visirblad. En del Lyx! Mest bra<br />

kval. (240) 1.200:-<br />

987P TRE KRONOR. Vacker samling ca 200 olika huvudsakligen<br />

pr/lyxstämplar A-Ö. 1.200:-<br />

988A SKÅNE. 830 märken Ringtyp tandn. 14–1990-talet.<br />

Katalogvärdet enl. postal 17.465. 1.000:-<br />

989P 250–300 Oscarsmärken, många med vackra stämplar och från<br />

huvudsakligen Halland och Värmland. Ngt blandad kvalitet. 800:-<br />

990L Samling/parti 1900–modernt i kartong. Fyra album med bra<br />

variation. En del bättre och några försändelser. Mest bra kval.<br />

(1.400) 800:-<br />

991A Insticksbok med stämplar från huvudsakligen län H, L, M och K.<br />

(750) 750:-<br />

992A Parti Ringtyp–1950-tal i liten insticksbok. Mest Oscar-Medaljong,<br />

även Järnväg, Ångbåt etc. Mest bra kval. (240) 700:-<br />

993L Parti Ringtyp–modernt i bananlåda. Insticksböcker, pärmar etc.<br />

med mestadels enklare stämplar, men ett fåtal vackra finns. Även<br />

lite nyanser och varianter. Ngt blandad kval. Cirka 18 kg. (1000) 700:-<br />

994P Lot Järnvägspost 1 på Visirblad. De flesta olika, stämpelkvali-<br />

teten varierande. Ngt blandad kval. (194) 600:-<br />

995A Parti Oscar–1970-tal i två insticksböcker. De flesta är läsbara, och<br />

en del prakt finns. Ngt blandad kval. (800) 600:-<br />

996A Parti Mest Oscar i Visiralbum. Alla med läsbart datum och några<br />

vackra, men kvaliteten på stämplarna är varierande. (1600) 600:-<br />

997A Parti Ringtyp–modernt (mest äldre) i liten ask. Instickskort, gamla<br />

urvalshäften etc. Ganska mycket Oscar och en del trevliga järn-<br />

vägsstämplar. Ngt blandad kval. (300) 600:-<br />

998L Samling/parti Oscar–modernt på blad i kartong. Även en del<br />

försändelser etc. Blandad kval. (1000) 600:-<br />

999K Lot på instickskort. Ringtyp t.14–m.ph. med vackra stämplar, en<br />

del smådefekter. Mest bra kval. (10) 500:-<br />

1000P Minst 500 ortsstämplar uppsatta på Visirblad, mest småorter. 500:-<br />

24<br />

1001P H-LÄN. Ca 235 ex Oscar II–1970-tal med småortsstämplar (ej<br />

städer), mest äldre märken. 500:-<br />

1002P Parti Oscar på Visirblad. 72 Nst 59 mest från olika orter, även<br />

Prakt/Lyx, samt 70 Stockholmsstämplar. Mest bra kval. (140) 500:-<br />

1003P Parti Oscar på Visirblad. Bland annat några Elfsby Station och något<br />

annat lite bättre. Blandad kval. (300) 500:-<br />

1004P Parti Oscar 10 öre röd på Visirblad. En del prakt. Blandad kval.<br />

(250) 500:-<br />

1005P Samling Oscar–modernt på Visirblad. O/P/VG/S/Y-län. Blandad<br />

kval. (300) 500:-<br />

1006A BD-LÄN. Visirpärm med ca 225 POB-stämplar samt några LBB<br />

och PLE. Delvis på klipp. 500:-<br />

1007A Lot Trelleborg-Sassnitz i album. 18 försändelser och tio frimärken.<br />

Ngt blandad kval. (28) 500:-<br />

1008K Parti. Oscar koppartryck, ca 200 på klipp, många R2-stämplar. 400:-<br />

1009P O+P-LÄN Västergötland. Ca 140 småortsstämplar (ej städer)<br />

Oscar II–modernt uppsatta på Visirblad. 400:-<br />

1010P W-LÄN. Ca 165 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–1970-tal. 400:-<br />

1011P R-LÄN. Ca 140 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–modernt<br />

inkl. ett 20-tal tjänste. 400:-<br />

1012P SKÅNE. Ca 170 ex med småortsstämplar (ej städer) Oscar II–1980.<br />

Mest äldre märken inkl. många Oscar II och en del tjänste etc. 400:-<br />

1013K Lot. Medaljong, 14 adresskort till Lindesberg eller underlydande<br />

stationer, alla från olika avsändarstationer. 350:-<br />

1014P Lot Liggande lejon–Medaljong. 25 märken med JÄRNVÄGS-<br />

STÄMPLAR, flera svåra, BESIKTIGA! Ngt blandad kval. 350:-<br />

1015P Parti Oscar–1936 på Visirblad. En del Prakt/Lyx. Mest bra kval.<br />

(120) 350:-<br />

1016A Samling/parti 1890–1960-tal i album. På ett 30-tal välfyllda<br />

visirblad, mest klipp. Flera bättre ingår. Mest bra kval. 350:-<br />

1017K Samling/parti 1880–1940-tal i kuvert. På instickskort, många<br />

vackra. Mest bra kval. (160) 300:-<br />

1018P E-LÄN. Ca 105 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–modernt. 300:-<br />

1019P F-LÄN. Ca 120 ex Oscar II–modernt med småortsstämplar (ej<br />

städer), mest äldre märken. Ngt blandad kval. 300:-<br />

1020P A+B-LÄN. Ca 105 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–modernt. 300:-<br />

1021P BD-LÄN. Ca 115 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–modernt. 300:-<br />

1022 Tre ÅNGBÅTSSTÄMPLAR F 45 nr 30, F 52 nr 83 och F 52 nr 98.<br />

F 1200. 250:-<br />

1023K Liten lot Ringtyp–modernt. Bl.a. flera 50 öre Ringtyp, en del<br />

mindre orter. De flesta prakt. 250:-<br />

1024P HALLAND. Ca 65 ex med småortsstämplar Oscar II–modernt (ej<br />

städer). 250:-<br />

1025P GOTLAND. Ca 65 småortsstämplar (inga Visby) Oscar II–halv-<br />

modernt. 250:-<br />

1026P ÖLAND. Ca 60 småortsstämplar Oscar II–modernt (ej Borgholm),<br />

mest bandmärken. 250:-<br />

1027P BLEKINGE. Ca 85 småortsstämplar (ej städer) delvis på klipp<br />

Oscar II–1970-tal. 250:-<br />

1028P G-LÄN. Ca 105 ex Oscar II–modernt med småortsstämplar (ej<br />

städer), mest äldre märken. Ngt blandad kval. 250:-<br />

1029P VÄRMLAND. Ca 100 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–<br />

modernt. 250:-<br />

1030P T+U-LÄN. Ca 85 ex Oscar II–modernt med småortsstämplar (ej<br />

städer). 250:-<br />

1031P X-LÄN. Ca 100 ex Oscar II–modernt med småortsstämplar (ej<br />

städer). 250:-<br />

1032P AC-LÄN. Ca 90 småortsstämplar Oscar II–modernt. 250:-<br />

1033P Y-LÄN. Ca 100 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–modernt. 250:-<br />

1034P Z-LÄN. Ca 100 småortsstämplar (ej städer) Oscar II–modernt. 250:-<br />

1035P Parti Oscar II–1970-tal på Visirblad. D-län, 120 st småorts-<br />

stämplar inkl. 40 st Oscar II/Stora tjänste. Mest bra kval. 250:-<br />

1036P 1800 st läsbara stämplar från 1880–1990-talen. 250:-<br />

1037P A+B-LÄN. Ca 85 POB-stämplar delvis på klipp inkl. många<br />

olika samt några LBB och PLE på blad. Blandad kval. 250:-<br />

1038P Y-LÄN. 68 POB-stämplar mest olika samt ett 20-tal LBB delvis<br />

på klipp. 250:-<br />

1039A Ortstämpelsamling D-län med huvudsakligen Eskilstuna. Vapen-<br />

typ–modernt. 250:-<br />

1040A Ortstämpelsamling med orter som börjar på Q–R. Oscar II–<br />

modernt. 250:-<br />

1041A Två Visirpärmar med 238 maskinstämplade brev (de flesta med<br />

firmanamn) från TYP I till TYP XXXVII enligt handboken:<br />

svenska post och makuleringsstämplar. 250:-<br />

1042A Samling Göteborg 1 till Göteborg 55 + förorter i tre visiralbum,<br />

mest efter 1970. Bra kval. 250:-<br />

FDC-samlingar / FDC collections<br />

1043L Parti. Många hundra FDC 1930–80-tal inkl. bättre, samt tusentals<br />

obeg och beg postkort/brevkort/svarskort, intressant post med<br />

högt värde! Cirka 22 kg. 3.000:-<br />

1044L Samling 1933–70-tal i kartong. Tre album och visirblad. som<br />

postsparbanken, bättre bruksmärken, m.m. Mest bra kval. 1.000:-<br />

1045L Ca 235 illustrerade FDC 1941–82 inkl. fåtal dubbl. 900:-