Auktion 268 - Philea
Auktion 268 - Philea
Auktion 268 - Philea
896A / Tjock insticksbok med mest / samling 1920–75. Bl.a.<br />
F 119, F 123 stpl, några bättre bandmärken t.ex. F 141b,<br />
154,156, 171,192 tonat papper. 1.000:-<br />
897A // 1858–1950-tal. Fyndlot med lite bättre märken. Ngt<br />
blandad kval. (50) 1.000:-<br />
898L // samling 1885–1968 i flyttkartong. Samling i tolv album.<br />
Mycket nominal. En del lite bättre märken. Även häften. Bra<br />
kval. (2000) 1.000:-<br />
899A // samling/parti 1920–36 i Facit-album med egengjorda<br />
fickor inkl. nyanser och vattenmärkesvarianter på bandmärken.<br />
Mest bra kval. (350) 900:-<br />
900A // samling 1858–1987 i album. Mest nominal från cirka<br />
1970–87. Även diverse äldre. Mest bra kval. 800:-<br />
901L // parti. Postfriska fyrblock etc. (F 3800), flera tusen<br />
beg. dubbletter (mest Oscar och Långa tjänste), parti obeg.<br />
u.g., FDC etc. Mest bra kval. 800:-<br />
902L // parti mest 1960–90-tal i flyttkartong. Mest FDC och<br />
Maxikort, men även en del stämplat och i insticksböcker.<br />
Något utländskt. Mest bra kval. Cirka 19 kg. (1000) 800:-<br />
903K // samling/parti 1880–1940-tal i kuvert. Bl.a. stämplar<br />
på Oscar II, bandmärken, några BC/CB, m.m. Mest bra kval. (70) 700:-<br />
904P / samling 1924 på blad. Diverse Kongress/Förening upp till<br />
1 krona. Mest bra kval. (40) 700:-<br />
905P // restpost med bl.a. PRAKT-LYX-stämplade och ostämplade<br />
(flertalet i fyrblock) stora tjänste tandn 13. 700:-<br />
906P // parti 1874–modernt i plastficka. En del bättre<br />
Lösen/Tjänste och bl.a. 332BC . Ngt blandad kval. (100) 700:-<br />
907A / samling 1910–78 i album. Bl.a. cirka 15 st stämplade<br />
BC/CB, modernare , m.m. Godtagbar kval. (800) 700:-<br />
908L / samling/parti 1900–40-tal i flyttkartong. Mycket små<br />
tjänste, medaljong osv. Klipp, dubbletter, m.m. Mest äldre.<br />
Mest bra kval. 700:-<br />
909K // samling/parti 1870–1940-tal i kuvert. Diverse<br />
Ringtyp, lösen, m.m. Även fyra BC/CB. Ngt blandad kval. (80) 600:-<br />
910P / parti Ringtyp-Oscar på Visirblad. Inkl. nyanser och vm<br />
(t.ex. F 179 bz). Dessutom en del helark Medaljong och Lilla<br />
Riksvapnet. Mest bra kval. 600:-<br />
911A / samling/parti 1920–69 i album. Dubblettparti med en del<br />
bättre som cancer 1928 i fyrblock, bandmärken, 5 kr Slottet<br />
CB, varianter och nyanser på Lejon och Profil Vänster, m.m.<br />
Mest bra kval. (1.000) 600:-<br />
912L //. Parti Vapen–1990-tal i sex pärmar + blad inkl. bl.a.<br />
F 44 (2) stpl, en hel del band, några helark etc. 600:-<br />
913L Blandat parti med dels litet häften, 60–70-tal, dels ett<br />
femtontal FDC från 1940–50-talet, i mycket fint Leuchtturm<br />
brevalbum med kassett. Dessutom en del litteratur bl.a.<br />
intressant modern förfalskningshandbok. Bra kval. 600:-<br />
914L // samling/parti 1930-tal–modernt i kartong. Julmärken,<br />
Röda Kors-samling, m.m i fyra album. En del utländskt ingår.<br />
Mest bra kval. 600:-<br />
915P //. 367 märken på åtta visirblad, Oscar II–1955. F ca<br />
12500 enl. inlämnaren. 500:-<br />
916P // parti 1880-tal–1970-tal i urvalshäften. Inkluderar<br />
bättre t.ex. F 29 etc. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />
917A // samling 1858–1968 i album. En del äldre bättre,<br />
inklusive 1920–30-tal. Från 1950 mycket . Mest bra<br />
kval. (1.000) 500:-<br />
918A // samling Vapen–1970-tal i insticksbok. Från 1930-tal<br />
. Mest bra kval. (900) 500:-<br />
919A // samling/parti 1870-tal–1940-tal i Visiralbum. Mest<br />
bra kval. (700) 500:-<br />
920A / samling 1855–1954 på blad utan fickor. Mest bra kval. (400) 500:-<br />
921L Blandat parti i kartong. Bl.a. hundratals FDC, Nordiska<br />
frimärken i album. 500:-<br />
922L Blandat. Kartong med FDC, bl.a. Postverket och Bromma 1936,<br />
Första flyg, Gripsholm Sjöpostexp., m.m. Även lösa frimärken<br />
och försändelser från utlandet. 500:-<br />
923L Blandat parti. Kartong med parti nålmärken etc., vykort,<br />
kabinettsfoton, reklam, bokmärken, sedlar och mynt. 500:-<br />
924A // samling 1880-tal–1969 i DAVO-album med fickor.<br />
Mest med diverse Oscar II, Medaljong, tjänste/lösen, o.s.v.<br />
Mest bra kval. (600) 400:-<br />
925L Blandat. Spännande låda med hundratals FDC, brev och kort<br />
äldre–modernt, en hel del frimärken inkl. även utland, t.ex.<br />
England och Kina etc. 400:-<br />
926P Blandat. Lot med bl.a. Sverige årsbok 91/92 med svartavdrag,<br />
mappen ”Konst på frimärken”, ”Specialfrimärken 1989”,<br />
Finland Årssats 1987 och 1991, Island Årssats 1992, USA<br />
Atlanta 1996 miniark , FDC, Första flyg, div. frim. 350:-<br />
927L / samling 1969–83 i kartong. FDC, serier, m.m. på<br />
albumblad. Bra kval. 350:-<br />
928L Blandat parti 1910–20 i stövelkartong, med specialstämplar,<br />
perfins, frankostämplar, portokort, porto betalt-<br />
försändelser, etc. Bra kval. 350:-<br />
929P //. Liten restpost med huvudsakligen postfriskt. 300:-<br />
930A // parti. Stor insticksbok med mest äldre dubbletter.<br />
Bra kval. 300:-<br />
931P /. Liten post bl.a. vackra stämplar t.ex. block, dessutom<br />
5 kr slottet grön på vitt och tonat papper, men båda med<br />
tunna fläckar. 250:-<br />
932A /. Dubblettalbum med både stämplat och postfriskt. 250:-<br />
933A //. Låda med div. rester bl.a. modernt postfriskt, ca 55<br />
vykort. Dessutom div. utländskt. 250:-<br />
934A Blandat samling/parti modernt i Visiralbum. Femstrip och<br />
arkdelar av Höstsol, svarslösen //. Bra kval. 250:-<br />
Turistportomärken-samlingar / Tourist stamps collections<br />
935K Lot 26 st på vykort från Kanarieöarna, Mallorca, Portugal,<br />
Grekland, Thailand samt två brev stpl TNT TICKET resp. FCC<br />
TICKET. Bra kval. 200:-<br />
Stämpelmärken samlingar Sverige<br />
Revenues collections Sweden<br />
936K Lot 1910-tal. Klipp med stämpelmärken. Bra kval. (46) 250:-<br />
Lokalpostsamlingar Sverige / Local post collections Sweden<br />
937P Samling Alingsås, /, beg, och FDC, även ark, etc.<br />
Omfattande material. Bra kval. 1.000:-<br />
938K Lot Uppsala, och FDC med bl.a. två olika häften (H3, H4).<br />
Bra kval. 800:-<br />
939P Samling 1945–46. Landskrona, lokalposten, liten samling med<br />
märken, ark, brev och FDC. Bra kval. 550:-<br />
940P Samling 1945. Västerås Lokalpost & Express, med märken,<br />
häftesblock, brev och FDC. Bra kval. 500:-<br />
941A Samling/parti 1920–40-tal på blad. Bra variation. Bl.a.<br />
Kalmar 4 och 5 i fyrblock och annat bättre, tandade och<br />
otandade helark Uppsala, m.m. Mest bra kval. (500) 500:-<br />
942P Samling 1945–46. Lidköping, lokalposten, med bättre märken,<br />
ark och FDC. Bra kval. 350:-<br />
943P Samling 1945–47. Motala budtjänst & expresspost, med märken<br />
/, häftesark F 1, 2, 5, 6 och 7, svårt FDC, etc. Bra kval. 350:-<br />
944P Samling 1945–46 Katrineholm Lokalposten, samling beg. och<br />
obeg. samt FDC. Bra kval. 250:-<br />
945P Samling 1945. Stockholm: Lokalposttjänst, Lokala brev och<br />
Centrala lokalposten, trevlig samling märken och FDC. Bra kval. 250:-<br />
Fraktmärkessamlingar / Freight stamp collections<br />
946P Lot 1940-tal. Fraktgodsnotiser från Vetlanda 1945 med VJ<br />
paketmärken. Mest bra kval. (17) 500:-<br />
947P Lot. Sex olika banor, valörer 10 öre–2 kr. Bra kval. (31) 400:-<br />
948P Samling på Visirblad. Bil- och Bussfraktmärken, 57 olika,<br />
SJ, SLAB och GDG. Bra kval. 200:-<br />
Brevmärkessamlingar / Collections seals<br />
949L Samling 1900–50. 131 försändelser med brevmärken, även några<br />
lösa märken, mest helgmärken. Mest bra kval. 500:-<br />
950A Samling/parti i Visiralbum. Reklammärken inkl. en del<br />
utländska (400). Även pärm med reketiketter och klipp av<br />
automatstämplar från Skandinavien, etc. Mest bra kval. 450:-<br />
951K Lot på instickskort. Scouting och OS. Mest bra kval. (30) 250:-<br />
Häftessamlingar / Booklet collections<br />
952L Parti i tre kartoteklådor, H9–H328, katalogvärde enligt<br />
förteckning ca 100 000,-. Bra kval. 8.000:-<br />
953L Samling/parti 1960–90-tal i kartong. Nominal cirka 8.200:-.<br />
Mest bra kval. 4.000:-<br />
954L Samling/parti 1960–2000-tal i kartong. Nominal ca 7.500:-.<br />
Bra kval. 3.700:-<br />
955L Dubblettpost H9–176. 644 st. Många brukshäften med<br />
Facitnummer i bläck på omslaget. F 52.000 enl. inlämnaren. 3.500:-<br />
956A Tre pärmar med moderna häften. Nom ca 3750 samt 190<br />
rabattmärken. 2.300:-<br />
957L Samling/parti 1970–80-tal i kartong. Nominal 4.500:-. Bra kval. 2.200:-<br />
958A Samling 1918–1972 i två album. Välfylld med många halvbra<br />
häften, även om de dyraste saknas. Mest bra kval. (150) 1.800:-<br />
959A Samling 1918–77 i album. Inkluderar en del lite bättre och<br />
välfyllt på 1950–60-talen. Mest bra kval. (150) 1.700:-<br />
960A Samling automathäften i album. Många bra ingår, HA 1 O, R,<br />
HA 2 O, R, etc. även en del med markeringar. Mest bra kval. (75) 1.700:-<br />
961P Samling 1918–70. 54 st olika bättre häften. Alla<br />
katalogvärde minst 100 SEK. Sverigeminnet 1938 5 öre har<br />
märken som gått isär. Bra kval. F 12.760 1.600:-<br />
962A Samling 1918–68 i Visiralbum. Inkl. t.ex. Bildsten.<br />
Mest bra kval. (70) 1.400:-<br />
963A Samling 1940-tal–1980 i Visiralbum. Katalogvärde enl. inl.<br />
över 12000. Även en del automathäften. Mest bra kval. (110) 1.200:-<br />
23