27.07.2013 Views

Auktion 268 - Philea

Auktion 268 - Philea

Auktion 268 - Philea

896A / Tjock insticksbok med mest / samling 1920–75. Bl.a.<br />

F 119, F 123 stpl, några bättre bandmärken t.ex. F 141b,<br />

154,156, 171,192 tonat papper. 1.000:-<br />

897A // 1858–1950-tal. Fyndlot med lite bättre märken. Ngt<br />

blandad kval. (50) 1.000:-<br />

898L // samling 1885–1968 i flyttkartong. Samling i tolv album.<br />

Mycket nominal. En del lite bättre märken. Även häften. Bra<br />

kval. (2000) 1.000:-<br />

899A // samling/parti 1920–36 i Facit-album med egengjorda<br />

fickor inkl. nyanser och vattenmärkesvarianter på bandmärken.<br />

Mest bra kval. (350) 900:-<br />

900A // samling 1858–1987 i album. Mest nominal från cirka<br />

1970–87. Även diverse äldre. Mest bra kval. 800:-<br />

901L // parti. Postfriska fyrblock etc. (F 3800), flera tusen<br />

beg. dubbletter (mest Oscar och Långa tjänste), parti obeg.<br />

u.g., FDC etc. Mest bra kval. 800:-<br />

902L // parti mest 1960–90-tal i flyttkartong. Mest FDC och<br />

Maxikort, men även en del stämplat och i insticksböcker.<br />

Något utländskt. Mest bra kval. Cirka 19 kg. (1000) 800:-<br />

903K // samling/parti 1880–1940-tal i kuvert. Bl.a. stämplar<br />

på Oscar II, bandmärken, några BC/CB, m.m. Mest bra kval. (70) 700:-<br />

904P / samling 1924 på blad. Diverse Kongress/Förening upp till<br />

1 krona. Mest bra kval. (40) 700:-<br />

905P // restpost med bl.a. PRAKT-LYX-stämplade och ostämplade<br />

(flertalet i fyrblock) stora tjänste tandn 13. 700:-<br />

906P // parti 1874–modernt i plastficka. En del bättre<br />

Lösen/Tjänste och bl.a. 332BC . Ngt blandad kval. (100) 700:-<br />

907A / samling 1910–78 i album. Bl.a. cirka 15 st stämplade<br />

BC/CB, modernare , m.m. Godtagbar kval. (800) 700:-<br />

908L / samling/parti 1900–40-tal i flyttkartong. Mycket små<br />

tjänste, medaljong osv. Klipp, dubbletter, m.m. Mest äldre.<br />

Mest bra kval. 700:-<br />

909K // samling/parti 1870–1940-tal i kuvert. Diverse<br />

Ringtyp, lösen, m.m. Även fyra BC/CB. Ngt blandad kval. (80) 600:-<br />

910P / parti Ringtyp-Oscar på Visirblad. Inkl. nyanser och vm<br />

(t.ex. F 179 bz). Dessutom en del helark Medaljong och Lilla<br />

Riksvapnet. Mest bra kval. 600:-<br />

911A / samling/parti 1920–69 i album. Dubblettparti med en del<br />

bättre som cancer 1928 i fyrblock, bandmärken, 5 kr Slottet<br />

CB, varianter och nyanser på Lejon och Profil Vänster, m.m.<br />

Mest bra kval. (1.000) 600:-<br />

912L //. Parti Vapen–1990-tal i sex pärmar + blad inkl. bl.a.<br />

F 44 (2) stpl, en hel del band, några helark etc. 600:-<br />

913L Blandat parti med dels litet häften, 60–70-tal, dels ett<br />

femtontal FDC från 1940–50-talet, i mycket fint Leuchtturm<br />

brevalbum med kassett. Dessutom en del litteratur bl.a.<br />

intressant modern förfalskningshandbok. Bra kval. 600:-<br />

914L // samling/parti 1930-tal–modernt i kartong. Julmärken,<br />

Röda Kors-samling, m.m i fyra album. En del utländskt ingår.<br />

Mest bra kval. 600:-<br />

915P //. 367 märken på åtta visirblad, Oscar II–1955. F ca<br />

12500 enl. inlämnaren. 500:-<br />

916P // parti 1880-tal–1970-tal i urvalshäften. Inkluderar<br />

bättre t.ex. F 29 etc. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />

917A // samling 1858–1968 i album. En del äldre bättre,<br />

inklusive 1920–30-tal. Från 1950 mycket . Mest bra<br />

kval. (1.000) 500:-<br />

918A // samling Vapen–1970-tal i insticksbok. Från 1930-tal<br />

. Mest bra kval. (900) 500:-<br />

919A // samling/parti 1870-tal–1940-tal i Visiralbum. Mest<br />

bra kval. (700) 500:-<br />

920A / samling 1855–1954 på blad utan fickor. Mest bra kval. (400) 500:-<br />

921L Blandat parti i kartong. Bl.a. hundratals FDC, Nordiska<br />

frimärken i album. 500:-<br />

922L Blandat. Kartong med FDC, bl.a. Postverket och Bromma 1936,<br />

Första flyg, Gripsholm Sjöpostexp., m.m. Även lösa frimärken<br />

och försändelser från utlandet. 500:-<br />

923L Blandat parti. Kartong med parti nålmärken etc., vykort,<br />

kabinettsfoton, reklam, bokmärken, sedlar och mynt. 500:-<br />

924A // samling 1880-tal–1969 i DAVO-album med fickor.<br />

Mest med diverse Oscar II, Medaljong, tjänste/lösen, o.s.v.<br />

Mest bra kval. (600) 400:-<br />

925L Blandat. Spännande låda med hundratals FDC, brev och kort<br />

äldre–modernt, en hel del frimärken inkl. även utland, t.ex.<br />

England och Kina etc. 400:-<br />

926P Blandat. Lot med bl.a. Sverige årsbok 91/92 med svartavdrag,<br />

mappen ”Konst på frimärken”, ”Specialfrimärken 1989”,<br />

Finland Årssats 1987 och 1991, Island Årssats 1992, USA<br />

Atlanta 1996 miniark , FDC, Första flyg, div. frim. 350:-<br />

927L / samling 1969–83 i kartong. FDC, serier, m.m. på<br />

albumblad. Bra kval. 350:-<br />

928L Blandat parti 1910–20 i stövelkartong, med specialstämplar,<br />

perfins, frankostämplar, portokort, porto betalt-<br />

försändelser, etc. Bra kval. 350:-<br />

929P //. Liten restpost med huvudsakligen postfriskt. 300:-<br />

930A // parti. Stor insticksbok med mest äldre dubbletter.<br />

Bra kval. 300:-<br />

931P /. Liten post bl.a. vackra stämplar t.ex. block, dessutom<br />

5 kr slottet grön på vitt och tonat papper, men båda med<br />

tunna fläckar. 250:-<br />

932A /. Dubblettalbum med både stämplat och postfriskt. 250:-<br />

933A //. Låda med div. rester bl.a. modernt postfriskt, ca 55<br />

vykort. Dessutom div. utländskt. 250:-<br />

934A Blandat samling/parti modernt i Visiralbum. Femstrip och<br />

arkdelar av Höstsol, svarslösen //. Bra kval. 250:-<br />

Turistportomärken-samlingar / Tourist stamps collections<br />

935K Lot 26 st på vykort från Kanarieöarna, Mallorca, Portugal,<br />

Grekland, Thailand samt två brev stpl TNT TICKET resp. FCC<br />

TICKET. Bra kval. 200:-<br />

Stämpelmärken samlingar Sverige<br />

Revenues collections Sweden<br />

936K Lot 1910-tal. Klipp med stämpelmärken. Bra kval. (46) 250:-<br />

Lokalpostsamlingar Sverige / Local post collections Sweden<br />

937P Samling Alingsås, /, beg, och FDC, även ark, etc.<br />

Omfattande material. Bra kval. 1.000:-<br />

938K Lot Uppsala, och FDC med bl.a. två olika häften (H3, H4).<br />

Bra kval. 800:-<br />

939P Samling 1945–46. Landskrona, lokalposten, liten samling med<br />

märken, ark, brev och FDC. Bra kval. 550:-<br />

940P Samling 1945. Västerås Lokalpost & Express, med märken,<br />

häftesblock, brev och FDC. Bra kval. 500:-<br />

941A Samling/parti 1920–40-tal på blad. Bra variation. Bl.a.<br />

Kalmar 4 och 5 i fyrblock och annat bättre, tandade och<br />

otandade helark Uppsala, m.m. Mest bra kval. (500) 500:-<br />

942P Samling 1945–46. Lidköping, lokalposten, med bättre märken,<br />

ark och FDC. Bra kval. 350:-<br />

943P Samling 1945–47. Motala budtjänst & expresspost, med märken<br />

/, häftesark F 1, 2, 5, 6 och 7, svårt FDC, etc. Bra kval. 350:-<br />

944P Samling 1945–46 Katrineholm Lokalposten, samling beg. och<br />

obeg. samt FDC. Bra kval. 250:-<br />

945P Samling 1945. Stockholm: Lokalposttjänst, Lokala brev och<br />

Centrala lokalposten, trevlig samling märken och FDC. Bra kval. 250:-<br />

Fraktmärkessamlingar / Freight stamp collections<br />

946P Lot 1940-tal. Fraktgodsnotiser från Vetlanda 1945 med VJ<br />

paketmärken. Mest bra kval. (17) 500:-<br />

947P Lot. Sex olika banor, valörer 10 öre–2 kr. Bra kval. (31) 400:-<br />

948P Samling på Visirblad. Bil- och Bussfraktmärken, 57 olika,<br />

SJ, SLAB och GDG. Bra kval. 200:-<br />

Brevmärkessamlingar / Collections seals<br />

949L Samling 1900–50. 131 försändelser med brevmärken, även några<br />

lösa märken, mest helgmärken. Mest bra kval. 500:-<br />

950A Samling/parti i Visiralbum. Reklammärken inkl. en del<br />

utländska (400). Även pärm med reketiketter och klipp av<br />

automatstämplar från Skandinavien, etc. Mest bra kval. 450:-<br />

951K Lot på instickskort. Scouting och OS. Mest bra kval. (30) 250:-<br />

Häftessamlingar / Booklet collections<br />

952L Parti i tre kartoteklådor, H9–H328, katalogvärde enligt<br />

förteckning ca 100 000,-. Bra kval. 8.000:-<br />

953L Samling/parti 1960–90-tal i kartong. Nominal cirka 8.200:-.<br />

Mest bra kval. 4.000:-<br />

954L Samling/parti 1960–2000-tal i kartong. Nominal ca 7.500:-.<br />

Bra kval. 3.700:-<br />

955L Dubblettpost H9–176. 644 st. Många brukshäften med<br />

Facitnummer i bläck på omslaget. F 52.000 enl. inlämnaren. 3.500:-<br />

956A Tre pärmar med moderna häften. Nom ca 3750 samt 190<br />

rabattmärken. 2.300:-<br />

957L Samling/parti 1970–80-tal i kartong. Nominal 4.500:-. Bra kval. 2.200:-<br />

958A Samling 1918–1972 i två album. Välfylld med många halvbra<br />

häften, även om de dyraste saknas. Mest bra kval. (150) 1.800:-<br />

959A Samling 1918–77 i album. Inkluderar en del lite bättre och<br />

välfyllt på 1950–60-talen. Mest bra kval. (150) 1.700:-<br />

960A Samling automathäften i album. Många bra ingår, HA 1 O, R,<br />

HA 2 O, R, etc. även en del med markeringar. Mest bra kval. (75) 1.700:-<br />

961P Samling 1918–70. 54 st olika bättre häften. Alla<br />

katalogvärde minst 100 SEK. Sverigeminnet 1938 5 öre har<br />

märken som gått isär. Bra kval. F 12.760 1.600:-<br />

962A Samling 1918–68 i Visiralbum. Inkl. t.ex. Bildsten.<br />

Mest bra kval. (70) 1.400:-<br />

963A Samling 1940-tal–1980 i Visiralbum. Katalogvärde enl. inl.<br />

över 12000. Även en del automathäften. Mest bra kval. (110) 1.200:-<br />

23