Auktion 250 CS.indd - Philea

Auktion 250 CS.indd - Philea Auktion 250 CS.indd - Philea

26.07.2013 Views

Sedlar, Sverige / Banknotes, Sweden 2524K Album med 10 Kr, bl.a. 1929, 1933, 1934, 1940 samt 22 st mellan 1953–1960. De allra flesta i 01-0 kvalitet förutom de tre äldsta. 350:- Sedlar, övriga världen / Banknotes, rest of the world 2525K Finland Åtta enklare sedlar, v.k. 200:- 2526 Germany Reich 1 Reichsmark “Kriegsgefangenen-Lagergeld”. Stains (1+) 400:- 2527P Germany Reich Inflation. Factories and railways (sixteen). Mixed quality. 400:- 2528P Russia Russia and Soviet Union (twenty). Some in large format. Mixed quality. 350:- 2529P EUROPE Yugoslavia and Serbia (eleven). Mixed quality. 350:- Medaljer / Medals 2530A Europeiska byggnadsvårdsåret 1975. Tvådelad medalj i kontr. silver, präglad av Sporrong. Vikt ca. 325 g. I etui. (Foto) 700:- 2531 Vasaorden. Miniatyr med band 01 375:- 2532K Kassett “Mynttyper präglade under Gustaf V:s regeringstid 1907-1950” med en guld, två silver och en bronsmedalj. 375:- 2533 Silvermedalj (25 mm) med födelse- och dödsår på frånsidan. 1+ 300:- 2534 Operakällaren, minnesjetong i förgyllt silver 1945 01 300:- 2535 Nationalmuseibyggnadens invigning 1866. Aluminium i originalkassett med Karl XV:s namnchiffer. 1+ 200:- 2536L Sveriges regenter under 1000 år. Komplett serie 60 olika medaljer i patinerad brons från Sporrong, allt i exklusivt träschatull. Numrerad bok av Lars O. Lagerqvist samt äkthetsintyg medföljer. Kostade 5100:- år 1976. Cirka 13 kg. 1.800:- 2537L Nobelpristagare 1970–78. 52 olika bronsmedaljer från Sporrong i nio fina etuier, intyg och fakta medföljer. 1.300:- 2538L Stora svenska författare. Medaljserie (40) i patinerad brons från Sporrong, i exklusivt träschatull. Numrerad bok av Sven Stolpe samt äkthetsintyg medföljer. Kostade 4000:- år 1978. 1.100:- 2539A Fem medaljer i kontrollerat silver, bl.a. G VI A 90 år, USA 1776-1976 av Axel Wallenberg.Totalvikt ca. 377 g. I originaletuier. 900:- 2540A Fem medaljer i kontrollerat silver utgivna mellan 1975-1977. Totalvikt ca. 330 g. I originaletuier. 800:- 2541A Fyra medaljer i kontrollerat silver, bl.a. USA 1776-1976 av Axel Wallenberg, FN 1945-1975. Totalvikt ca. 290 g. I originaletuier. 700:- 2542L Sport och personligheter, i huvudsak Sverige och oädla metaller. Ur innehållet kan nämnas Sporrongs stora årsmedalj från 1980, av Leo Holmgren, till Sergels ära. Totalvikt över 3,5 kg. 500:- 2543L Bernadotternas Drottningar. Elegant medaljserie (7) i patinerad brons, i träetui. Inbunden bok av Lars O. Lagerqvist samt äkthetsintyg medföljer. 325:- 2544A Två bronsmedaljer av Gösta Carell: Bonniers förlag 100 år 1937 samt Gustav V 90 år 1948 1+ 300:- 2545L Tio stora upptäckare. Elegant träetui med tio medaljer i patinerad brons, äkthetsintyg medföljer. 250:- 2546A Svenska Arkeologiska Samfundet: Tvådelad bronsmedalj över G VI A utförd av Kauko Räsänen 1973. I originaletui + Alf Prøysen, stor bronsmedalj. 230:- 2547 Pansarskeppet Sverige: Två jetonger i olika metaller + Plakett från Kommendantsstaben i Stockholm, v.k. 200:- 2548K Erik Lindberg: Riksdagen 1435-1935, medalj i brons samt 5-kronorsmyntet i silver, v.k. 200:- 2549 France Three game tokens from the seventeenth century. Mixed quality. 400:- 2550L Greece “The Art Treasures of Ancient Greece”. 50 hallmarked art medals minted in bronze and plated in 24 carat gold by The Franklin Mint. Limited edition of 7,500 sets only. Proof. In an attractive album + descriptive folder. 1.400:- 2551K EUROPE France: Joseph Haydn + Italy: Arturo Toscanini. Two nice, large, bronze medals 01 500:- 2552 ALL WORLD S:t Bartholemy 50 Riksdaler/50 Francs 1988. Fantasy coin 0 300:- 2553A ALL WORLD Kuwait: Decoration with ribbon and case from the Gulf war + Belgium: Decoration with ribbon and case (Copy) 01 300:- Polletter / Tokens 2554 Sverige Höganäs Stenkolsgruva, valör XXXII. Ett bra ex (Foto) 1+ 800:- 2555 Sverige Dannemora. Ugglasgruvan. Frånsidan med repor (1+) 400:- 52 2556 Sverige Arbetsbricka Göteborgs Hamnarbetskontor 01 300:- 2557 Sverige Arbetsbricka Stockholms Hamnarbetskontor 01 300:- 2558 Sverige Militärpollett. I 3 Örebro, lunch 1+ 250:- 2559P ALL WORLD Polletter, jetonger etc. (30 olika). Spännande blandning. 400:- Aktiebrev / Stock certificates 2560P Sverige KINDA KANAL AKTIE - BOLAG, serie B No 149, fem aktier å Fem Hundra Riksdaler Riksmynt, Linköping 1871 (nästan delad i vikningen, liten pappersförlust andra sidan). Med talong. 425:- 2554 2561L Sverige Aktiebolaget Bie Badanstalt, 100 kronor, Bie den 4 Mars 1921. 1300 aktiebrev (1-1300) med talonger, endast 24 saknas. Det är med andra ord så gott som hela upplagan som erbjuds här ! Cirka 13 kg. 500:- 2562P Sverige AB YTTERSTFORS-MUNKSUND, aktiebrev å 100 kr, Stockholm 1916 + LÄDERFABRIKS-AKTIEBOLAGET GÖTA, aktiebrev å 500 kr, Göteborg 1918. Båda med talonger. 200:- 2563P U.S.A. 20 olika, mest med dekorativa stålsticksmotiv, bl.a. guldgruva, telebolag och affärer/varuhus. Lämpliga att rama in. 400:- 2564P EUROPE Bonds. Austria, 100 Gulden 1874 + Russia, 100 Rubel 1866 + Hungary, 100 Gulden 1880. 200:- Litteratur / Literature 2565P Kundgiörelse huru Med Koppar Mynte-Plåtars utförsel må til widare förhållas, Stockholm den 12 mars 1740. Ovikt fräscht dubbelark. 375:- 2566P Förbud emot Guld-och Silfwermynts samt Myntade Koppar Plåtars utförande utur Riket, Stockholm den 30 juli 1744. Ovikt fräscht dubbelark. 375:- 2567P Förklaring Öfwer förordningen af den 26 Martii 1745 angående then alt för högt upstegne Wäxel Coursens dämpande, Stockholm den 28 april 1747. Ovikt fräscht ark. 200:- 2568P Kundgiörelse Angående Nya Tolf Daler Kopparmynts Banco Transport-Sedlars utgifwande och gångbarhet, Stockholm den 16 februari 1761. Fräscht ark (litet riss). 200:- 2569A Auktionskatalog Adolph Hess Nachfolger, Frankfurt a.M. 1914 “SAMMLUNG des Herrn L.E. BRUUN in KOPENHAGEN Schwedische Münzen II. Teil. Von Christine bis zur Gegenwart.” Auktionskatalog + 45 planscher. 200:- Tillbehör / Utensils 2570L Mynthink i mässing (höjd ca 250 mm) med tolv pålödda kopparmynt. Dekorativt och ovanligt objekt! 550:-

Anteckningar: 53

Sedlar, Sverige / Banknotes, Sweden<br />

2524K Album med 10 Kr, bl.a. 1929, 1933, 1934, 1940 samt 22 st<br />

mellan 1953–1960. De allra flesta i 01-0 kvalitet förutom<br />

de tre äldsta. 350:-<br />

Sedlar, övriga världen / Banknotes, rest of the world<br />

2525K Finland Åtta enklare sedlar, v.k. 200:-<br />

2526 Germany Reich 1 Reichsmark<br />

“Kriegsgefangenen-Lagergeld”. Stains (1+) 400:-<br />

2527P Germany Reich Inflation. Factories and railways (sixteen).<br />

Mixed quality. 400:-<br />

2528P Russia Russia and Soviet Union (twenty). Some in large<br />

format. Mixed quality. 350:-<br />

2529P EUROPE Yugoslavia and Serbia (eleven). Mixed quality. 350:-<br />

Medaljer / Medals<br />

2530A Europeiska byggnadsvårdsåret 1975. Tvådelad medalj i<br />

kontr. silver, präglad av Sporrong. Vikt ca. 325 g.<br />

I etui. (Foto) 700:-<br />

2531 Vasaorden. Miniatyr med band 01 375:-<br />

2532K Kassett “Mynttyper präglade under Gustaf V:s<br />

regeringstid 1907-1950” med en guld, två silver och<br />

en bronsmedalj. 375:-<br />

2533 Silvermedalj (25 mm) med födelse- och dödsår på<br />

frånsidan. 1+ 300:-<br />

2534 Operakällaren, minnesjetong i förgyllt silver 1945 01 300:-<br />

2535 Nationalmuseibyggnadens invigning 1866. Aluminium i<br />

originalkassett med Karl XV:s namnchiffer. 1+ 200:-<br />

2536L Sveriges regenter under 1000 år. Komplett serie 60<br />

olika medaljer i patinerad brons från Sporrong, allt<br />

i exklusivt träschatull. Numrerad bok av Lars O.<br />

Lagerqvist samt äkthetsintyg medföljer. Kostade<br />

5100:- år 1976. Cirka 13 kg. 1.800:-<br />

2537L Nobelpristagare 1970–78. 52 olika bronsmedaljer från<br />

Sporrong i nio fina etuier, intyg och fakta<br />

medföljer. 1.300:-<br />

2538L Stora svenska författare. Medaljserie (40) i<br />

patinerad brons från Sporrong, i exklusivt<br />

träschatull. Numrerad bok av Sven Stolpe samt<br />

äkthetsintyg medföljer. Kostade 4000:- år 1978. 1.100:-<br />

2539A Fem medaljer i kontrollerat silver, bl.a. G VI A 90<br />

år, USA 1776-1976 av Axel Wallenberg.Totalvikt ca.<br />

377 g. I originaletuier. 900:-<br />

2540A Fem medaljer i kontrollerat silver utgivna mellan<br />

1975-1977. Totalvikt ca. 330 g. I originaletuier. 800:-<br />

2541A Fyra medaljer i kontrollerat silver, bl.a. USA<br />

1776-1976 av Axel Wallenberg, FN 1945-1975.<br />

Totalvikt ca. 290 g. I originaletuier. 700:-<br />

2542L Sport och personligheter, i huvudsak Sverige och<br />

oädla metaller. Ur innehållet kan nämnas Sporrongs<br />

stora årsmedalj från 1980, av Leo Holmgren, till<br />

Sergels ära. Totalvikt över 3,5 kg. 500:-<br />

2543L Bernadotternas Drottningar. Elegant medaljserie (7)<br />

i patinerad brons, i träetui. Inbunden bok av Lars<br />

O. Lagerqvist samt äkthetsintyg medföljer. 325:-<br />

2544A Två bronsmedaljer av Gösta Carell: Bonniers förlag<br />

100 år 1937 samt Gustav V 90 år 1948 1+ 300:-<br />

2545L Tio stora upptäckare. Elegant träetui med tio<br />

medaljer i patinerad brons, äkthetsintyg medföljer. <strong>250</strong>:-<br />

2546A Svenska Arkeologiska Samfundet: Tvådelad bronsmedalj<br />

över G VI A utförd av Kauko Räsänen 1973. I<br />

originaletui + Alf Prøysen, stor bronsmedalj. 230:-<br />

2547 Pansarskeppet Sverige: Två jetonger i olika metaller<br />

+ Plakett från Kommendantsstaben i Stockholm, v.k. 200:-<br />

2548K Erik Lindberg: Riksdagen 1435-1935, medalj i brons<br />

samt 5-kronorsmyntet i silver, v.k. 200:-<br />

2549 France Three game tokens from the seventeenth<br />

century. Mixed quality. 400:-<br />

2550L Greece “The Art Treasures of Ancient Greece”. 50<br />

hallmarked art medals minted in bronze and plated in<br />

24 carat gold by The Franklin Mint. Limited edition<br />

of 7,500 sets only. Proof. In an attractive album +<br />

descriptive folder. 1.400:-<br />

2551K EUROPE France: Joseph Haydn + Italy: Arturo<br />

Toscanini. Two nice, large, bronze medals 01 500:-<br />

2552 ALL WORLD S:t Bartholemy 50 Riksdaler/50 Francs<br />

1988. Fantasy coin 0 300:-<br />

2553A ALL WORLD Kuwait: Decoration with ribbon and case<br />

from the Gulf war + Belgium: Decoration with ribbon<br />

and case (Copy) 01 300:-<br />

Polletter / Tokens<br />

2554 Sverige Höganäs Stenkolsgruva, valör XXXII. Ett bra<br />

ex (Foto) 1+ 800:-<br />

2555 Sverige Dannemora. Ugglasgruvan. Frånsidan med repor (1+) 400:-<br />

52<br />

2556 Sverige Arbetsbricka Göteborgs Hamnarbetskontor 01 300:-<br />

2557 Sverige Arbetsbricka Stockholms Hamnarbetskontor 01 300:-<br />

2558 Sverige Militärpollett. I 3 Örebro, lunch 1+ <strong>250</strong>:-<br />

2559P ALL WORLD Polletter, jetonger etc. (30 olika).<br />

Spännande blandning. 400:-<br />

Aktiebrev / Stock certificates<br />

2560P Sverige KINDA KANAL AKTIE - BOLAG, serie B No 149, fem<br />

aktier å Fem Hundra Riksdaler Riksmynt, Linköping 1871<br />

(nästan delad i vikningen, liten pappersförlust andra<br />

sidan). Med talong. 425:-<br />

2554<br />

2561L Sverige Aktiebolaget Bie Badanstalt, 100 kronor, Bie den 4<br />

Mars 1921. 1300 aktiebrev (1-1300) med talonger, endast 24<br />

saknas. Det är med andra ord så gott som hela upplagan som<br />

erbjuds här ! Cirka 13 kg. 500:-<br />

2562P Sverige AB YTTERSTFORS-MUNKSUND, aktiebrev å 100 kr,<br />

Stockholm 1916 + LÄDERFABRIKS-AKTIEBOLAGET GÖTA,<br />

aktiebrev å 500 kr, Göteborg 1918. Båda med talonger. 200:-<br />

2563P U.S.A. 20 olika, mest med dekorativa stålsticksmotiv, bl.a.<br />

guldgruva, telebolag och affärer/varuhus. Lämpliga att rama in. 400:-<br />

2564P EUROPE Bonds. Austria, 100 Gulden 1874 + Russia, 100 Rubel<br />

1866 + Hungary, 100 Gulden 1880. 200:-<br />

Litteratur / Literature<br />

2565P Kundgiörelse huru Med Koppar Mynte-Plåtars utförsel må til<br />

widare förhållas, Stockholm den 12 mars 1740. Ovikt fräscht<br />

dubbelark. 375:-<br />

2566P Förbud emot Guld-och Silfwermynts samt Myntade Koppar<br />

Plåtars utförande utur Riket, Stockholm den 30 juli 1744.<br />

Ovikt fräscht dubbelark. 375:-<br />

2567P Förklaring Öfwer förordningen af den 26 Martii 1745 angående<br />

then alt för högt upstegne Wäxel Coursens dämpande,<br />

Stockholm den 28 april 1747. Ovikt fräscht ark. 200:-<br />

2568P Kundgiörelse Angående Nya Tolf Daler Kopparmynts Banco<br />

Transport-Sedlars utgifwande och gångbarhet, Stockholm den<br />

16 februari 1761. Fräscht ark (litet riss). 200:-<br />

2569A <strong>Auktion</strong>skatalog Adolph Hess Nachfolger, Frankfurt a.M. 1914<br />

“SAMMLUNG des Herrn L.E. BRUUN in KOPENHAGEN<br />

Schwedische Münzen II. Teil. Von Christine bis zur Gegenwart.”<br />

<strong>Auktion</strong>skatalog + 45 planscher. 200:-<br />

Tillbehör / Utensils<br />

2570L Mynthink i mässing (höjd ca <strong>250</strong> mm) med tolv pålödda<br />

kopparmynt. Dekorativt och ovanligt objekt! 550:-