26.07.2013 Views

Auktion 250 CS.indd - Philea

Auktion 250 CS.indd - Philea

Auktion 250 CS.indd - Philea

986A xx/x/o samling i Visiralbum 1900–1948. Stpl och ostpl<br />

samling med en del bättre bandmärken, 30-tal mm. Mest bra<br />

kval. (600) 900:-<br />

987K xx/x/o samling/parti i kuvert 1880–1940-tal. Bl.a. stämplar<br />

på Oscar II, bandmärken, några BC/CB mm. Mest bra kval. (70) 800:-<br />

988P x/o samling på blad 1924. Diverse Kongress/Förening upp till<br />

1 krona. Mest bra kval. (40) 800:-<br />

989A xx/o i Lindner-album med fickor. 1924-1969. Efter 1940<br />

mestadels postfriskt och komplett. Mest bra kval. 800:-<br />

990A x/o samling i album 1920–49. Flera bättre märken och serier.<br />

Mycket olika nyanser. Mest bra kval. (700) 800:-<br />

991A xx/x/o samling i Verbis-album med fickor 1872–1949. Bl.a. en<br />

del bra x/xx bandmärken och en del bättre senare. Godtagbar<br />

kval. (280) 750:-<br />

992P xx/x/o samling/parti på Visirblad 1920–30-tal. Bandmärken<br />

med en del bättre vm m.m. Mest bra kval. (500) 700:-<br />

993P xx/x/o samling/parti på Visirblad 1870-90-tal. Mest tjänste<br />

t 13, med en del vackra stämplar. Mest bra kval. (450) 700:-<br />

994A xx/x/o samling i Schaubek-album utan fickor 1858-1978. Några<br />

vapen, diverse ringtyp, en del kongress/förening till en<br />

krona mm. Från 1963 nästan komplett xx. Även en del<br />

häftesblock. Mest bra kval. (1.000) 700:-<br />

995A x/o samling i 2 album 1862-1942. En del bättre märken. Ngt<br />

blandad kval. (600) 700:-<br />

996A x/o samling i album utan fickor 1941–84. Hög nominal på det<br />

ostämplade. Bra kval. (1500) 700:-<br />

997P xx/x/o samling/parti på Visirblad 1858-1950-tal. Cirka 100<br />

stämplade, flera med vackra stämplar, och diverse ostämplat.<br />

Mest bra kval. 600:-<br />

998A xx/x/o samling i Visiralbum 1938–84. Mycket nominalvara och<br />

många vackra stämplar på modernt material. Bra kval. (500) 600:-<br />

999A xx/x/o samling i 2 album 1946–66. Stämplad och ostämplad<br />

samling med en del häften och dubbletter. Mest bra kval.<br />

(1.200) 500:-<br />

1000A xx/x/o samling i Visiralbum 1936–45. Stämplat och delvis<br />

ostämplat. Även några BC/CB-par och en del dubbletter. Mest<br />

bra kval. (400) 500:-<br />

1001A x/o. Samling 1954-1968 i två Estettalbum med delvis samma<br />

innehåll. Inga dyrare märken, men en hel del par och<br />

häftesblock. 500:-<br />

1002L xx/x/o samling/parti i kartong Äldre-modernt. Restsamlingar<br />

i 2 album, något nominal, klipp mm. Mest bra kval. 500:-<br />

1003L xx/x/o samling/parti i kartong Äldre-modernt. Mest moderna<br />

FDC, dubbletter, kilovaror mm. Mest bra kval. Cirka 20 kg. 500:-<br />

1004P xx/x/o samling/parti på blad 1924–38. Dubblettparti<br />

kongress-Nya Sverige. Bl.a. riksdagen xx, postverket x mm.<br />

Mest bra kval. (200) 450:-<br />

1005L xx/o samling/parti i kartong 1920-70-tal. Diverse brev, 44<br />

stämplade och 63 xx Agueli-block. Även Nordisk filatelis<br />

färglikare. Mest bra kval. 400:-<br />

1006A xx/o samling 1975-90 beg. i två insticksböcker, dessutom<br />

insticksbok med obeg. Frankrike. Bra kval. 300:-<br />

1007A xx/o samling 1858–1997, välfylld i Visiralbum med 33 blad. I<br />

samlingen ingår frimärken med olika tandnings- och<br />

vattenmärken samt vackra stämplar. (1487) 300:-<br />

1008A xx/o samling i album med fickor 1960-74. även en del FDC.<br />

Bra kval. 300:-<br />

1009 xx/o. 3 ex med varianter: F nr 64 xx med förskjuten sifftra,<br />

148 A xx med del av cyl sifftra 2 i överkanten samt 175 A<br />

stämplad med kraftig plåtspricka S1. <strong>250</strong>:-<br />

1010P Blandat parti tändsticksetiketter, brevmärken, stämpelmärken<br />

m.m., i mapp och insticksbok. <strong>250</strong>:-<br />

Stämpelmärken samlingar Sverige<br />

Revenues collections Sweden<br />

1011P Parti på Visirblad. Stadslösen Stockholm 50 märken med<br />

variationer i tryck och tandningar. Intressant<br />

studiematerial. Mest bra kval. 300:-<br />

1012A Lot, även radiolicensmärken, militärmärken, svartavdrag<br />

ex.vis. Sportmästerskap 1993 F 1778-1783, Provmärke<br />

Tallkotte i femstrip mm. 300:-<br />

Lokalpostsamlingar Sverige / Local post collections Sweden<br />

1013K Lokalpost lot. stpl/xx/x bl.a. Karlskrona 4 öre, Ferm. (43) <strong>250</strong>:-<br />

Brevmärkessamlingar / Collections seals<br />

1014A Samling om 19 försändelser med brevmärken, dels nio olika De<br />

Blindas Dag 1944–53, dels 10 från Frimärksutställningar etc<br />

från 1945 och framåt. Några bättre lösa brevmärken ingår<br />

också. Bra kval. 200:-<br />

1015A Samling/parti. Julmärken, mest i helark. Har kostat ca 1900 kr. 200:-<br />

Häftessamlingar / Booklet collections<br />

1016L Parti häften 1940-70 tal. F 117500:- (markeringar oräknade). 9.000:-<br />

1017L Parti om några hundra postfriska häften, mest 1960- till<br />

1990-talet. Nominalvärde 5714,-. Bra kval. 4.000:-<br />

1018L Ask med dubbl 1960-80tal inkl t.ex. H214(54), 228(45),<br />

7 rabatt etc. Nom ca 1650.-. 1.300:-<br />

1019L Ask med dubbl inkl en del bättre 1960-tal, t.ex. 44 ex H205.<br />

Nom ca 2600. 1.200:-<br />

1020P På blad med fickor. Samling HA 2 -16, flera med kn.<br />

F ca 7.000. Mycket bra kval. 1.000:-<br />

1021L Parti mest 1950-60tal inkl dubbl, t.ex. en del bättre<br />

kungahäften och H99. F: Minst 15000 då inga markeringar<br />

räknats. Ett 70-tal ej kpl häften tillkommer. Ngt blandad kval. 1.000:-<br />

1022A Samling/parti i album 1950-tal. 45 st bättre HA. Mest bra kval. 700:-<br />

1023A Leuchtturm-pärm med drygt 60 häften 1951-73 varav ett 40-tal<br />

GVI A typ 1-3. F ca 6200. Ngt bl kval, men plusvärden då<br />

inga markeringar medräknats. 500:-<br />

1024A Samling i insticksbok. mest 1960-tal men även en del bättre<br />

äldre. Bra kval. 500:-<br />

1025A Samling i album automathäften. En hel del markeringar. Ngt<br />

FDC etc. Mycket bra kval. (95) 500:-<br />

1026L Ca <strong>250</strong> stpl häften 1966-2004 samt även ett 60-tal block. 500:-<br />

1027A Leuchtturm-pärm med dubbl 1971-75, nom ca 860. Mervärde då<br />

flera markeringar ingår. 450:-<br />

1028A Samling i Visiralbum 1966-86. 144 stycken. Alla olika. Bra kval. 400:-<br />

1029A Automathäften parti 1954–1966. F ca. 3600. 300:-<br />

Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />

1030P Stämplar parti vackra stämplar N14 på Oscar – bandmärken.<br />

Bra kval. (72) 800:-<br />

1031L Stämplar parti i skokartong, stämplar (i bokstavsordning) i<br />

två insticksböcker, parti klipp från paketkort med stämplar<br />

(ej frimärken), div. äldre och nyare klipp. Chans till<br />

stämpelfynd? Bra kval. 500:-<br />

1032P Över 700 på Visirblad 1960–90-tal. Läsbara stämplar, även<br />

småorter. Dessutom 47 brev 1910-35 avsända till London. 450:-<br />

1033P Över 700 på Visirblad Vapen–90-tal. Läsbara stämplar, även<br />

småorter. 450:-<br />

1034L T+U-län. Samling hundratals försändelser Oscar II–1980-tal i<br />

sex Leuchtturm-pärmar inkl. många vackra, LBB- och<br />

minnespoststämplar etc. 425:-<br />

1035 Lot med fyra bättre praktstämplar på Ringtyp, GÄRDSJÖ på<br />

F 35 i, EMARP på F 46a, ELFSJÖHYTTAN på F 46 d och<br />

ELFROS på F 47f. Bra kval. 400:-<br />

1036K Parti på Visirblad Ångbåtsstämplar på Ringtyp, 15 olika. Bra kval. 400:-<br />

1037L Flera hundra försändelser med järnvägsstämplar Oscar II–<br />

1940-tal i delvis blandad kval. 400:-<br />

1038 Tolv st PR/LYX stämplade Ringtyp 1875–91. Bl.a. Möja,<br />

Tutaryd, Vanås Gård, Wärnanäs, Tun. 350:-<br />

1039K Lot. Brevbuntsetikett Bl.211 stämplad FÄLTPOST från SP 1<br />

1943 till Abisko samt brevbuntsklipp med stämpel SP Nr 1, Nr<br />

2, Nr 5 och Nr 9 1942 samt SP nr 8 och Nr 10 1944. Bra kval. 350:-<br />

1040K Lot. Fem Brevbuntsklipp med stämpel FMP 1, FMP 2, FMP 3,<br />

FMP 5 och FMP 6 1942-44. Bra kval. 350:-<br />

1041L MINNESPOSTSTÄMPLAR. Omfattande parti frankerade<br />

kuvert mest 1972–76 i tio pärmar, en del helsaker etc. Postens<br />

Cirkulär i fyra pärmar medföljer. Cirka 14 kg. 350:-<br />

1042 12 öre Vapen på fem klipp, stämplade: Askersund 7.1.1872,<br />

Dalkarså 19.1.1870, Hvetlanda 4.2.1870, Trollhättan<br />

6.12.1870 och Ulricehamn 9.6.1868. Alla vackra. F 650 325:-<br />

1043P Samling/parti på blad med fickor 1870-tal-1980. Stockholms-<br />

stämplar på ringtyp, Oscar, medaljong mm. Mest bra kval. (600) 300:-<br />

1044 Lot. Två praktstämplar på Oscar 10 öre: Lantbrevbärarpost<br />

2 ÅMOT – FJELL – ÅMOT 1893 och BRATTB: N–NORRBY<br />

1901. Bra kval. 200:-<br />

1045K Lot. Elva Fältpoststämplar och fyra Postanstaltenstämplar,<br />

flertalet på brevbuntklipp, bl.a. två FÄLTPOST NR 25 15/7<br />

och 1/8 1942 samt praktstämplar POSTANSTALTEN 1361 1943<br />

och (på brevklipp) 1540M. Bra kval. 200:-<br />

1046K Lot. Brevbuntsklipp med fem stämplar KUSTFLOTTAN 1942<br />

varav en på baksidan av beskuren adressetikett med rakstämpel<br />

KUSTFLOTTAN till SP 1, även en FYLGIA ÖRLOGSPOST<br />

1946 och tre MARINPOST 40A resp. 41C 1944. Bra kval. 200:-<br />

1047P Parti på Visirblad Järnvägsstämplar på Ringtyp, två<br />

visirblad med c:a 100 märken, många av mycket god kvalitet. 200:-<br />

FDC-samlingar / FDC collections<br />

1048A Lot i kartong 1954-71. 1260 € (85) 1.000:-<br />

1049L Drygt 1700 ex mest 1950-2000 inkl t.ex. många med<br />

specialstämplar. Cirka 16 kg. 1.000:-<br />

1050L Stor låda med massor av minnespoststämplar på små kuvert.<br />

Cirka 10 kg. 1.000:-<br />

1051L Flyttkartong med FDC fram till 2005. Cirka 20 kg. 500:-<br />

1052L Stor låda med moderna FDC. Cirka 12 kg. 500:-<br />

1053K 13 olika FDC med specialstämplar 1956–81. Ovanligt! 400:-<br />

1054L Samling i kartong 1960-80-tal. Inklusive helsaker. Bra kval. (200) 400:-<br />

23