986A xx/x/o samling i Visiralbum 1900–1948. Stpl och ostpl<br />
samling med en del bättre bandmärken, 30-tal mm. Mest bra<br />
kval. (600) 900:-<br />
987K xx/x/o samling/parti i kuvert 1880–1940-tal. Bl.a. stämplar<br />
på Oscar II, bandmärken, några BC/CB mm. Mest bra kval. (70) 800:-<br />
988P x/o samling på blad 1924. Diverse Kongress/Förening upp till<br />
1 krona. Mest bra kval. (40) 800:-<br />
989A xx/o i Lindner-album med fickor. 1924-1969. Efter 1940<br />
mestadels postfriskt och komplett. Mest bra kval. 800:-<br />
990A x/o samling i album 1920–49. Flera bättre märken och serier.<br />
Mycket olika nyanser. Mest bra kval. (700) 800:-<br />
991A xx/x/o samling i Verbis-album med fickor 1872–1949. Bl.a. en<br />
del bra x/xx bandmärken och en del bättre senare. Godtagbar<br />
kval. (280) 750:-<br />
992P xx/x/o samling/parti på Visirblad 1920–30-tal. Bandmärken<br />
med en del bättre vm m.m. Mest bra kval. (500) 700:-<br />
993P xx/x/o samling/parti på Visirblad 1870-90-tal. Mest tjänste<br />
t 13, med en del vackra stämplar. Mest bra kval. (450) 700:-<br />
994A xx/x/o samling i Schaubek-album utan fickor 1858-1978. Några<br />
vapen, diverse ringtyp, en del kongress/förening till en<br />
krona mm. Från 1963 nästan komplett xx. Även en del<br />
häftesblock. Mest bra kval. (1.000) 700:-<br />
995A x/o samling i 2 album 1862-1942. En del bättre märken. Ngt<br />
blandad kval. (600) 700:-<br />
996A x/o samling i album utan fickor 1941–84. Hög nominal på det<br />
ostämplade. Bra kval. (1500) 700:-<br />
997P xx/x/o samling/parti på Visirblad 1858-1950-tal. Cirka 100<br />
stämplade, flera med vackra stämplar, och diverse ostämplat.<br />
Mest bra kval. 600:-<br />
998A xx/x/o samling i Visiralbum 1938–84. Mycket nominalvara och<br />
många vackra stämplar på modernt material. Bra kval. (500) 600:-<br />
999A xx/x/o samling i 2 album 1946–66. Stämplad och ostämplad<br />
samling med en del häften och dubbletter. Mest bra kval.<br />
(1.200) 500:-<br />
1000A xx/x/o samling i Visiralbum 1936–45. Stämplat och delvis<br />
ostämplat. Även några BC/CB-par och en del dubbletter. Mest<br />
bra kval. (400) 500:-<br />
1001A x/o. Samling 1954-1968 i två Estettalbum med delvis samma<br />
innehåll. Inga dyrare märken, men en hel del par och<br />
häftesblock. 500:-<br />
1002L xx/x/o samling/parti i kartong Äldre-modernt. Restsamlingar<br />
i 2 album, något nominal, klipp mm. Mest bra kval. 500:-<br />
1003L xx/x/o samling/parti i kartong Äldre-modernt. Mest moderna<br />
FDC, dubbletter, kilovaror mm. Mest bra kval. Cirka 20 kg. 500:-<br />
1004P xx/x/o samling/parti på blad 1924–38. Dubblettparti<br />
kongress-Nya Sverige. Bl.a. riksdagen xx, postverket x mm.<br />
Mest bra kval. (200) 450:-<br />
1005L xx/o samling/parti i kartong 1920-70-tal. Diverse brev, 44<br />
stämplade och 63 xx Agueli-block. Även Nordisk filatelis<br />
färglikare. Mest bra kval. 400:-<br />
1006A xx/o samling 1975-90 beg. i två insticksböcker, dessutom<br />
insticksbok med obeg. Frankrike. Bra kval. 300:-<br />
1007A xx/o samling 1858–1997, välfylld i Visiralbum med 33 blad. I<br />
samlingen ingår frimärken med olika tandnings- och<br />
vattenmärken samt vackra stämplar. (1487) 300:-<br />
1008A xx/o samling i album med fickor 1960-74. även en del FDC.<br />
Bra kval. 300:-<br />
1009 xx/o. 3 ex med varianter: F nr 64 xx med förskjuten sifftra,<br />
148 A xx med del av cyl sifftra 2 i överkanten samt 175 A<br />
stämplad med kraftig plåtspricka S1. <strong>250</strong>:-<br />
1010P Blandat parti tändsticksetiketter, brevmärken, stämpelmärken<br />
m.m., i mapp och insticksbok. <strong>250</strong>:-<br />
Stämpelmärken samlingar Sverige<br />
Revenues collections Sweden<br />
1011P Parti på Visirblad. Stadslösen Stockholm 50 märken med<br />
variationer i tryck och tandningar. Intressant<br />
studiematerial. Mest bra kval. 300:-<br />
1012A Lot, även radiolicensmärken, militärmärken, svartavdrag<br />
ex.vis. Sportmästerskap 1993 F 1778-1783, Provmärke<br />
Tallkotte i femstrip mm. 300:-<br />
Lokalpostsamlingar Sverige / Local post collections Sweden<br />
1013K Lokalpost lot. stpl/xx/x bl.a. Karlskrona 4 öre, Ferm. (43) <strong>250</strong>:-<br />
Brevmärkessamlingar / Collections seals<br />
1014A Samling om 19 försändelser med brevmärken, dels nio olika De<br />
Blindas Dag 1944–53, dels 10 från Frimärksutställningar etc<br />
från 1945 och framåt. Några bättre lösa brevmärken ingår<br />
också. Bra kval. 200:-<br />
1015A Samling/parti. Julmärken, mest i helark. Har kostat ca 1900 kr. 200:-<br />
Häftessamlingar / Booklet collections<br />
1016L Parti häften 1940-70 tal. F 117500:- (markeringar oräknade). 9.000:-<br />
1017L Parti om några hundra postfriska häften, mest 1960- till<br />
1990-talet. Nominalvärde 5714,-. Bra kval. 4.000:-<br />
1018L Ask med dubbl 1960-80tal inkl t.ex. H214(54), 228(45),<br />
7 rabatt etc. Nom ca 1650.-. 1.300:-<br />
1019L Ask med dubbl inkl en del bättre 1960-tal, t.ex. 44 ex H205.<br />
Nom ca 2600. 1.200:-<br />
1020P På blad med fickor. Samling HA 2 -16, flera med kn.<br />
F ca 7.000. Mycket bra kval. 1.000:-<br />
1021L Parti mest 1950-60tal inkl dubbl, t.ex. en del bättre<br />
kungahäften och H99. F: Minst 15000 då inga markeringar<br />
räknats. Ett 70-tal ej kpl häften tillkommer. Ngt blandad kval. 1.000:-<br />
1022A Samling/parti i album 1950-tal. 45 st bättre HA. Mest bra kval. 700:-<br />
1023A Leuchtturm-pärm med drygt 60 häften 1951-73 varav ett 40-tal<br />
GVI A typ 1-3. F ca 6200. Ngt bl kval, men plusvärden då<br />
inga markeringar medräknats. 500:-<br />
1024A Samling i insticksbok. mest 1960-tal men även en del bättre<br />
äldre. Bra kval. 500:-<br />
1025A Samling i album automathäften. En hel del markeringar. Ngt<br />
FDC etc. Mycket bra kval. (95) 500:-<br />
1026L Ca <strong>250</strong> stpl häften 1966-2004 samt även ett 60-tal block. 500:-<br />
1027A Leuchtturm-pärm med dubbl 1971-75, nom ca 860. Mervärde då<br />
flera markeringar ingår. 450:-<br />
1028A Samling i Visiralbum 1966-86. 144 stycken. Alla olika. Bra kval. 400:-<br />
1029A Automathäften parti 1954–1966. F ca. 3600. 300:-<br />
Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />
1030P Stämplar parti vackra stämplar N14 på Oscar – bandmärken.<br />
Bra kval. (72) 800:-<br />
1031L Stämplar parti i skokartong, stämplar (i bokstavsordning) i<br />
två insticksböcker, parti klipp från paketkort med stämplar<br />
(ej frimärken), div. äldre och nyare klipp. Chans till<br />
stämpelfynd? Bra kval. 500:-<br />
1032P Över 700 på Visirblad 1960–90-tal. Läsbara stämplar, även<br />
småorter. Dessutom 47 brev 1910-35 avsända till London. 450:-<br />
1033P Över 700 på Visirblad Vapen–90-tal. Läsbara stämplar, även<br />
småorter. 450:-<br />
1034L T+U-län. Samling hundratals försändelser Oscar II–1980-tal i<br />
sex Leuchtturm-pärmar inkl. många vackra, LBB- och<br />
minnespoststämplar etc. 425:-<br />
1035 Lot med fyra bättre praktstämplar på Ringtyp, GÄRDSJÖ på<br />
F 35 i, EMARP på F 46a, ELFSJÖHYTTAN på F 46 d och<br />
ELFROS på F 47f. Bra kval. 400:-<br />
1036K Parti på Visirblad Ångbåtsstämplar på Ringtyp, 15 olika. Bra kval. 400:-<br />
1037L Flera hundra försändelser med järnvägsstämplar Oscar II–<br />
1940-tal i delvis blandad kval. 400:-<br />
1038 Tolv st PR/LYX stämplade Ringtyp 1875–91. Bl.a. Möja,<br />
Tutaryd, Vanås Gård, Wärnanäs, Tun. 350:-<br />
1039K Lot. Brevbuntsetikett Bl.211 stämplad FÄLTPOST från SP 1<br />
1943 till Abisko samt brevbuntsklipp med stämpel SP Nr 1, Nr<br />
2, Nr 5 och Nr 9 1942 samt SP nr 8 och Nr 10 1944. Bra kval. 350:-<br />
1040K Lot. Fem Brevbuntsklipp med stämpel FMP 1, FMP 2, FMP 3,<br />
FMP 5 och FMP 6 1942-44. Bra kval. 350:-<br />
1041L MINNESPOSTSTÄMPLAR. Omfattande parti frankerade<br />
kuvert mest 1972–76 i tio pärmar, en del helsaker etc. Postens<br />
Cirkulär i fyra pärmar medföljer. Cirka 14 kg. 350:-<br />
1042 12 öre Vapen på fem klipp, stämplade: Askersund 7.1.1872,<br />
Dalkarså 19.1.1870, Hvetlanda 4.2.1870, Trollhättan<br />
6.12.1870 och Ulricehamn 9.6.1868. Alla vackra. F 650 325:-<br />
1043P Samling/parti på blad med fickor 1870-tal-1980. Stockholms-<br />
stämplar på ringtyp, Oscar, medaljong mm. Mest bra kval. (600) 300:-<br />
1044 Lot. Två praktstämplar på Oscar 10 öre: Lantbrevbärarpost<br />
2 ÅMOT – FJELL – ÅMOT 1893 och BRATTB: N–NORRBY<br />
1901. Bra kval. 200:-<br />
1045K Lot. Elva Fältpoststämplar och fyra Postanstaltenstämplar,<br />
flertalet på brevbuntklipp, bl.a. två FÄLTPOST NR 25 15/7<br />
och 1/8 1942 samt praktstämplar POSTANSTALTEN 1361 1943<br />
och (på brevklipp) 1540M. Bra kval. 200:-<br />
1046K Lot. Brevbuntsklipp med fem stämplar KUSTFLOTTAN 1942<br />
varav en på baksidan av beskuren adressetikett med rakstämpel<br />
KUSTFLOTTAN till SP 1, även en FYLGIA ÖRLOGSPOST<br />
1946 och tre MARINPOST 40A resp. 41C 1944. Bra kval. 200:-<br />
1047P Parti på Visirblad Järnvägsstämplar på Ringtyp, två<br />
visirblad med c:a 100 märken, många av mycket god kvalitet. 200:-<br />
FDC-samlingar / FDC collections<br />
1048A Lot i kartong 1954-71. 1260 € (85) 1.000:-<br />
1049L Drygt 1700 ex mest 1950-2000 inkl t.ex. många med<br />
specialstämplar. Cirka 16 kg. 1.000:-<br />
1050L Stor låda med massor av minnespoststämplar på små kuvert.<br />
Cirka 10 kg. 1.000:-<br />
1051L Flyttkartong med FDC fram till 2005. Cirka 20 kg. 500:-<br />
1052L Stor låda med moderna FDC. Cirka 12 kg. 500:-<br />
1053K 13 olika FDC med specialstämplar 1956–81. Ovanligt! 400:-<br />
1054L Samling i kartong 1960-80-tal. Inklusive helsaker. Bra kval. (200) 400:-<br />
23