28.07.2013 Views

Opgave i GIS

Opgave i GIS

Opgave i GIS

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

INDHOLD:<br />

MINI PROJEKT I <strong>GIS</strong><br />

SIDEFAGSSUPPLERING<br />

I<br />

NATURGEOGRAFI<br />

2007<br />

Introduktion 2<br />

Brainstormning/forklaring/forhistorie 2<br />

Tidligere erfaringer med <strong>GIS</strong> forløb i Naturgeografi 2<br />

Introduktion af <strong>GIS</strong> emne 3<br />

Læringsmål (oversigt på bilag 8): 3<br />

Lektionsplan (oversigt på bilag 9): 4<br />

Øvelse 3 Fremstilling af Topokort 6<br />

Øvelse 4: Anvendelse af BBR data for den eksisterende bygningsmasse i Aalborg 8<br />

Øvelse 5 Centralitetsteori, Placering af forretninger, datasæt fra Aalborg kommune 2006 10<br />

Eksempel på Lektion om Geokommunikation og kortfremstilling: 12<br />

Overordnede retningslinier for fremstilling af kort 13<br />

”LØSNINGS ARK” (Til Underviseren) 14<br />

Bilag 3. Øvelse 3, Eksempel på kort lavet i ArcExplorer 19<br />

Bilag 4. Øvelse 4, Eksempel på kort lavet i ArcExplorer 20<br />

Bilag 5. Øvelse 5, Eksempel på kort lavet i ArcExplorer 21<br />

Diskussion 22<br />

Af David Clement, Hasseris Gymnasium<br />

Indhold: 22 sider + 2 bilag (8 og 9)<br />

Ekstra materiale: 1 CD, med geodata for de beskrevne øvelser og powerpoint (ikke vedlagt)<br />

D. Clement 2007 side:1/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Introduktion<br />

Projektet her er ret atypisk opbygget. Først er der en brainstorming, som delvis begrunder mit valg<br />

af <strong>GIS</strong> forløb. Herefter kommer der en kort intro til emnet.<br />

Derefter er der lavet en ”lærer-pakke”, som indeholder et relativt færdigt forløb. For at gøre det så<br />

brugbart som muligt har jeg udarbejdet en CD, med alle relevante data. Dette er ikke skrevet i et fint<br />

akademisk sprog, men direkte til en underviser der har brug for inspiration her og nu.<br />

Hernæst er der en række bilag med eksempler på opgavebesvarelser. Hovedvægten er lagt på <strong>GIS</strong><br />

øvelserne, da disse erfaringsmæssigt tager forholdsmæssigt lang tid.<br />

Brainstorming/forklaring/forhistorie<br />

Jeg synes ikke at <strong>GIS</strong> i sig selv kan være et hovedemne i undervisningen i Naturgeografi. <strong>GIS</strong> skal<br />

bevise sin værdi, som hjælpeværktøj til et andet emne. For at <strong>GIS</strong> giver eleverne mening bør der fra<br />

start være et tydelig formål med de <strong>GIS</strong> færdigheder, som de skal erhverve sig. Hernæst er det<br />

oplagt at de lære en del omkring kort, og kommunikation med kort<br />

Principielt synes jeg at emnet bør give mulighed for noget udendørs feltarbejde, da eleverne får en<br />

større oplevelse ved selv at finde data ”ude i den virkelige verden” og efterfølgende overføre disse<br />

til en grafisk repræsentation. Desværre er vores fag temmelig beskåret i dag.<br />

Jeg synes derfor at <strong>GIS</strong> vil oplagt at anvende indenfor:<br />

1. Mikoklimatologi. Dvs. ”heat island” i en by. (Dette er en god øvelse til vinter/forår)<br />

2. Hydrologi. Bestemmelse af Manningstal for en å, samt dennes hydrologisk opland<br />

3. Lokaliseringsteori. Fordeling af forretningstyper (Centralitet), eller fordeling af landbrugs<br />

jord mht afgrøder, fx i forskellige tidsaldre osv. (von Thünen)<br />

4. Miljøproblematikker.<br />

Problemet med overstående er at det kræver ”rigtige” analyseværktøjer, som fx Krinking. De eneste<br />

analyser der er tilgængelige i ArcExplorer er ”forespørgsler” og ”buffer”. Mange gode projekter er<br />

derfor umulige. ESRI har dog nyligt lanceret internetbaserede analyseredskaber. Jeg har dog valgt<br />

at undlade, at introducere denne feature, men der findes en glimrende film på:<br />

http://www.esri.com/flashmedia/arcgisexplorer/arcgisexplorer.html , som viser de nye muligheder.<br />

Denne besvarelse anvender et fremtidsscenario, hvor det er tilladt at udleverer geodata for et<br />

begrænset område. Hernæst anvendes der en del data, som var offentlige tilgængelige på Aalborg<br />

kommunes server, inden kommunal reformen. Disse data er brændt ned på en CD.<br />

Tidligere erfaringer med <strong>GIS</strong> forløb i Naturgeografi<br />

I efteråret 2007 udarbejdede jeg et <strong>GIS</strong> projekt omkring trafikproblematikker, hvor eleverne lavede<br />

trafiktælling på samtlige ind- og udfaldsveje omkring City-Syd i Aalborg. Ligeledes blev<br />

”fyldningsgraden” for parkeringspladserne bestemt. Formålet var at bestemme, hvor mange<br />

trafikanter, der handlede og hvor mange der blot skulle gennem området i deres pendling til og fra<br />

arbejde. Samt indentificere hvilke veje, som gav ophav til flaskehalse, og hvilke tidspunkter der var<br />

”rushhour”. Endelig skulle eleverne komme med forslag til løsning af det stigende trafikproblem.<br />

Eleverne afleverede nogle fine rapporter, med pæne flow kort, men disse kunne ligeså godt være<br />

fremstillet på papir. <strong>GIS</strong> var altså ikke nødvendig – som sådan – for at kunne lave en god<br />

besvarelse. Og jeg mener at man skal sigte mod at anvende <strong>GIS</strong> fordi det er nødvendigt, og ikke<br />

fordi man kan. Set ud fra den vinkel, må det siges at projektet er mislykkes. Eleverne var hurtige til<br />

at lære at anvende ArcExplorer, og jeg har derfor ikke lavet en decideret introduktionsøvelse. Under<br />

computer øvelserne er det en god ide at holde klassen samlet, og afbryde al arbejde, når man<br />

fornemmer at mange sidder og døjer med samme problem. En projektor og en bærbar der kører<br />

uafbrudt ved kateteret er uundværligt.<br />

D. Clement 2007 side:2/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Introduktion af <strong>GIS</strong> emne<br />

Som ny <strong>GIS</strong> underviser, er det et meget stort og uoverskueligt projekt at holde styr på både<br />

software, litteratur, data og planlægge feltarbejde. Jeg har derfor fundet det formålstjenesteligt at<br />

lave et ”nød-<strong>GIS</strong>-forløb”. Dvs. en art pakke-løsning, hvor alting kan foregå i de ”trygge” rammer i<br />

klassen, men som samtidig giver mulighed for at ”gå ud i verden”, hvis der er tid og overskud hertil.<br />

Projektet tager udgangspunkt i Aalborg by, idet jeg jo underviser i denne, og der er en pædagogisk<br />

pointe at åbne elevernes øjne for, hvor lidt de egentligt kender den by de bor i.<br />

Projektet hedder ”Kend din by”, og handler om byudvikling, lokalitets og centralitetsteorier.<br />

Målgruppen er Naturgeografi Mellemniveau. Det antages, at elverne alle har egne bærbare PC´er,<br />

samt almindeligt kendskab til Excel. Da netforbindelsen ofte er ustabil, når mange skal være på<br />

samtidigt, er alle data i stedet lagt ud på CD. Det er derfor heller ikke tiltænkt at eleverne selv skal<br />

indsamle data<br />

Læringsmål (oversigt på bilag 8):<br />

a) Eleverne skal opnå kendskab til de klassiske teorier inden for Lokalisering og Centralitet,<br />

dvs. Von Thünen og W. Christaller. Von Thünen er her medtaget som<br />

baggrundsinformation, der hjælper til forståelse af andre teorier.<br />

b) Eleverne skal opnå kendskab til de mest anerkendte byudviklingsmodeller<br />

c) Eleverne skal udfra geodata for Aalborg kunne fremstille kort, som kan anvendes til<br />

underbygning af ovenstående. Konkret:<br />

i. Topologisk kort, inkl. åer.<br />

1. Målet er at eleverne skal udpege områder, som er velegnede til<br />

bebyggelse, og områder som er uegnede. Kort sagt: Hvilke fysiske<br />

restriktioner giver landskabet for Aalborg bys udvikling?<br />

ii. Aldersfordeling for bygninger i Aalborg<br />

1. Desuden tidslinie, hvori antal opførte bygninger fremgår.<br />

a. Eleverne skal her finde forklaringer på variationerne.<br />

b. Sammenhæng mellem bygninger til erhverv og bolig?<br />

iii. Fordeling af Butikker i Aalborg<br />

a. Eleverne skal forklare fordelingen af forskellige typer af<br />

butikker.<br />

VALGFRIE OPGAVER (Hvis der er tid og interesse)<br />

iv. Fordeling af børnefamilier i Aalborg<br />

v. Fordeling af Boligstørrelse på m2 niveau<br />

vi. Fordeling af indkomster<br />

vii. Fordeling af ejendomsvurdering (Kv net data RIGTIG GOD)<br />

viii. Fordeling af ”høj” og ”lav” bebyggelse (Kv net data)<br />

ix. Fordeling af erhverv og bolig (Kv net data)<br />

d) Eleverne skal opnå en forståelse af at <strong>GIS</strong> ikke er fremstilling af kort, men en måde at få<br />

komplekse og uoverskuelige data gjort overskuelige.<br />

e) Eleverne skal forstå at man foretager generaliseringer i kortfremstillingen, og i <strong>GIS</strong> analyser,<br />

og disse kan misbruges.<br />

f) Eleverne skal få et indblik hvilke ”regler” der findes indenfor kommunikation med kort.<br />

D. Clement 2007 side:3/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Lektionsplan (oversigt på bilag 9):<br />

Der anvendes moduler af 90 min. Forløbet strækker sig over 10 moduler. Dette kan ses på bilag 9<br />

Jeg har valgt ikke at beskrive lektionsplanen i detaljer. Det forslående pensum er ligeledes meget<br />

vejledende. Humangeografi er skrevet i 1974, og mange vil derfor sikkert mene at dens<br />

pædagogiske opbygning og sprogform er for vanskelig til nutidens elever. Bogen er dog stringent<br />

logisk, og kan absolut anbefales. Det er den bedste introducerende bog indenfor emnet jeg kender!<br />

Geografihåndbogen indeholder en del bygeografi, og kan fint anvendes som alternativ.<br />

I stedet vil fokus ligger på 3 elementer:<br />

a) PowerPoint præsentation ”Hvad er <strong>GIS</strong>?”<br />

Der er fremstillet en kort PowerPoint præsentation, som i høj grad er en kopi af den<br />

arbejdsform som Lektor Bernd Müller (AAU) har anvendt på området. Dvs.<br />

Powerpointen er understøttes af “live” eksempler på ArcExplorer. Herudover er der<br />

afbræk i slides gennemgangen, hvor eleverne skal løse forskellige små opgaver.<br />

Herved indeholder denne klasseundervisning både ”temposkift” og ”Stoppesteder”,<br />

således at eleverne ikke falder hen, og har mulighed for at komme med på vognen,<br />

hvis de hægtes af. (PowerPointen er ikke vedlagt denne rapport)<br />

b) Kommunikation med kort<br />

Her er vedlagt min besvarelse fra <strong>GIS</strong> opgave 3, hvor eleverne på 4 forskellige kort<br />

skal lege ”find 5 fejl”, og til den efterfølgende opsamling komme frem til en art<br />

regelsæt for udarbejdelsen af et godt kort.<br />

c) Konkrete <strong>GIS</strong>-øvelser<br />

a. Øvelse 1 (projektioner) Denne findes allerede på nettet i en version til ArcVoyager,<br />

og kan med få omskrivninger anvendes direkte. Vejledningen er med ”skærm<br />

dumps”, og eleverne kan på bedste tegneserie vis få en langsom introduktion. På<br />

gogis.dk findes desuden flere øvelser lavet til ArcVoyager<br />

http://www.gogis.dk/02/0303_04_05silkeborg/lwo/arcvoyager2.htm<br />

b. Øvelse 2 er ikke lavet. Man skal blot vælge ”worldcities” i de data der er med<br />

ArcExplorer og graduere deres symbolstørrelse efter antal indbyggere, så man får<br />

identificeret hvilke der er ”Mega-citys”. Dette skulle gerne afstedkomme lidt<br />

overraskelse blandt eleverne over, at der findes Megabyer i en del 3. verdenslande.<br />

Diskussionspunkt: Hvad er årsagen til en megacity i et I-land og et U-land? Hernæst<br />

er det oplagt at snakke lidt om generelle principper i lokaliseringteori på micro,<br />

macro og globalt plan. (og måske migration, som push og pull effekter, storbyen<br />

trækker, landsbyen skubber)<br />

c. Øvelse 3 (Topokort) Målet er at lave et højdekurvekort over Aalborg., og identificere<br />

områder med stærk hældning (de 3 kalkknolde), samt tilføje fjorden + åer i området,<br />

og via Buffer funktionen identificere områder der ikke er egnet til bebyggelse<br />

(Østerådalen og Kærby)…. Hvorfor hedder det ”Kærby”? Herudover vil<br />

udstykningen i det mondæne ”Hasseris enge” træde frem, da dette ligger på en meget<br />

lav kote, og er i fare for oversvømmelse. (Herudover kræver området kontinuert<br />

dræning) Evt kan man indhente historiske kort, for at se hvor de tidligste<br />

bebyggelser i Aalborg lå. Det vil i den forbindelse være oplagt at anvende KMS<br />

offentlige kortserver: http://www.kms.dk/Sepaakort/ Her kan man for det samme<br />

D. Clement 2007 side:4/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

område skifte mellem gamle målebordblade fra 1842 til 1942, og sammenligne med<br />

et nutidigt kort. I Aalborg findes der meget ”spekulations byggeri”, som er opført i<br />

de sumpede enge i Kærby. Bygningerne er let genkendelige i felten pga. de mange<br />

sætningsskader.<br />

d. Øvelse 4 (BBR data for den eksisterende bygningsmasse bruges til at lave et kort,<br />

som viser ”byens vækst” eller ”den geografiske fordelingen af bygninger i byen mht.<br />

opførelsesår”) Øvelsen har til formål at vise hvor komplekst det hurtigt kan blive.<br />

Kortet kræver at man foretager nogle afgrænsninger. Der er 2 datasæt med. Et med<br />

alle bygninger og deres opførelsesår, og et med kvadratnetsdata og gennemsnitlig<br />

opførelsesår. Hernæst skal eleverne finde ud af hvilke tidsintervaller det er fornuftigt<br />

at man skal arbejde med. Hvilke intervaller viser tydeligst ”væksten”? For at hjælpe<br />

eleverne er der på CD en nogle excelregneark, hvorfra man kan fremstille enten<br />

bygninger/år eller m2/år. Endelig skal der findes et logisk farvevalg, udsnit osv.<br />

Elevernes færdig kort burde kunne give ophav til en god diskussion. Uanset hvad vil<br />

man tabe information under analysen. Hvad skulle kortet vise? Hvad viser kortet?<br />

e. Øvelse 5 Handler om centralitetsteori. Der benyttes et datasæt fra Aalborg kommune<br />

med forretninger. Det er en svær øvelse, hvor eleverne selv skal identificere<br />

forretningstyper, men de kan vælge at anvende de 4 kategorier kommunen anvender.<br />

(brug af forespørgslesfunktionen)<br />

f. Øvelse 6 valgfrit emne (bosætningsmønstre i Aalborg). Der er ikke lavet færdige<br />

vejledninger til denne øvelse, men der er data på CDen til følgende:<br />

PLANZONE DATA<br />

i. Fordeling af børnefamilier i Aalborg<br />

ii. Fordeling af indbyggere i Aalborg<br />

iii. Fordeling af Boligstørrelse på m2 niveau<br />

iv. Fordeling af indkomster<br />

KVADRATSNETS DATA<br />

v. Fordeling af ejendomsvurdering<br />

vi. Fordeling af ”høj” og ”lav” bebyggelse<br />

vii. Fordeling af erhverv og bolig<br />

Det er vigtigt at gøre eleverne bekendt med registerloven, så de har en forståelse af<br />

hvorfor data er aggregerede.<br />

Herudover skulle eleverne gerne opnå en forståelse af at der er stor forskel på<br />

planzonedata og kvadratsnetdata, og det er derfor yderligere vigtigt at de udvælger<br />

den rigtige type data i deres kort. Fx vil fordelingen indbyggere/planzone ikke være<br />

brugbart i forhold til indbyggere/km2, da planzoner har forskellig størrelse.<br />

(indbygger/kvadratmeter havde derimod været fint) Der er desuden vedlagt div.<br />

regneark for Aalborg kommune, så man kan se den demografiske profil for byen.<br />

Samt andet spændende (meget velegnet til elevernes rapport)<br />

Jeg har lavet en del flere shape-filer med planzone fordelingsdata. (uddannelse<br />

etnicitet, familie størrelse osv.). Samt nogle kvadratnetsdata med ejendomsvurderinger<br />

Hvis der er interesse herfor sender jeg dem gerne.<br />

Aalborg d. 19 dec. 2007.<br />

David Clement<br />

D. Clement 2007 side:5/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Øvelse 3 Fremstilling af Topokort<br />

Byteorier<br />

De fleste teorier omhandler ideelle forhold. Dette gælder også teorier om byudvikling. Som<br />

udgangspunkt er der ingen begrænsninger i byens udbredelse, jordprisen er den samme etc. I<br />

virkeligheden er dette meget sjældent tilfældet. Burgess model (1920) med koncentriske ringe ses<br />

derfor sjældent. Hoyts model (1939) med radialer er måske et bedre bud, men er stadig kun en<br />

model<br />

Baggrundsinformation:<br />

I gamle dage var det dyrt at bygge på skråninger, eller i ”højden”, da det var besværligt at fragte<br />

byggematerialer op til byggepladsen. Man valgte typisk at bygge lavere, men ikke så lavt at der var<br />

risiko for oversvømmelse. Herudover skulle undergrunden være fast.<br />

Aalborg er placeret på et sted, hvor Limfjorden er meget smal, og det var derfor et oplagt færgested,<br />

for folk der skulle krydse fjorden. Hernæst ligger byen i et floddelta, hvor 5 store vandløb mødes.<br />

(tænk på navne i midtbyen som ”Mølleplads”, Østerå, Vesterå, etc.)<br />

Åer var tidligere anvendt som transportveje, idet skibe kunne transportere tungt gods nemmere og<br />

hurtigere end på landjorden. Aalborg ligger derfor også i ”naturligt” et handelsknudpunkt.<br />

Der er dog en balance mellem at bygge tæt på en å, og de investeringer der skal gøres for at<br />

bygningen rent faktisk kan blive stående. Udenfor centrum er engene omkring åerne ikke så<br />

attraktive pga. den bløde undergrund.<br />

<strong>Opgave</strong>n (1-2 mandsgrupper)<br />

I skal i denne øvelse identificere de fysiske begrænsninger der er for Aalborg by.<br />

Og herudfra give et bud på hvordan byen vil udvikle sig.<br />

Næste gang skal vi se på data for de bygninger der er i området, og se hvordan byen faktisk har<br />

udviklet sig. Senere ser vi på hvordan der forholder sig til fordelingen af butikker, boliger og<br />

indbyggere.<br />

Spørgsmål:<br />

1 Hvilke landskabselementer begrænser byens vækst? Find min. 3<br />

Begrund/argumenter<br />

2 Diskuter hvilke konsekvenser dette kan have for byen og specielt dens indbyggere.<br />

Overvej om landskaberne har betydning for om byen har et homogent<br />

bosætningsmønster (rig og fattig, ung og gammel bor indimellem hinanden)<br />

D. Clement 2007 side:6/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Vejledning: Anvend data fra den udleverede CD<br />

1 Åben ArcExplorer.<br />

2 Hent følgende layers<br />

a. Aalborg kommune<br />

b. Højdekurver<br />

c. Vandløb<br />

d. Vandløb lagt i rør<br />

e. Hav<br />

f. Kystlinier<br />

g. Havn<br />

Kortet skal vise ”Velegnede områder til bebyggelse i Aalborg”, og områder som er uegnede til<br />

bebyggelse.<br />

Find selv på en god titel for kortet.<br />

Hints: Anvend buffer-funktionen for de vigtigste åer. Prøv at identificere områder der ligger højt.<br />

Hvordan vil du markere områder over en hvis højde? Hvad med områder der ligger lavt?<br />

Kortet skal overholde de retningslinier vi tidligere har fundet frem til<br />

Hvid du er i tvivl om hvor stor bufferzone du skal anvende kan du evt. kigge på historiske kort på<br />

KMS kortserver: http://www.kms.dk/Sepaakort/<br />

Definition af termen ”Aalborg”<br />

For ikke at der opstår for megen forvirring er Aalborg defineret som det område der udgøres af<br />

Aalborg og Nørresundby, samt bydelene Gug, Vejgård, Kærby, Skalborg, Gl. Hasseris, Hasseris og<br />

Mølholm. Dette område betragtes som én by, da der i grove træk er tale om en sammenhængende<br />

bygningsmasse (der er ikke landbrug ind imellem de forskellige bydele)<br />

Forstæderne Frejlev, Dall Villaby, Øster Uttrup og Svenstrup er derimod ikke med i Aalborg, da der<br />

stadig er åbent land mellem disse og Aalborg.<br />

D. Clement 2007 side:7/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Øvelse 4: Anvendelse af BBR data for den eksisterende bygningsmasse i Aalborg<br />

Vi skal i denne øvelse arbejde videre med Aalborg by.<br />

Sidste gang bestemte I hvilke fysiske begrænsninger der er for byens vækst, primært bestemt af 3<br />

faktorer:<br />

1 Limfjorden og områder med oversvømmelsesrisiko,<br />

2 De 3 Kalkknolde<br />

3 Sumpede engområder omkring åer, fx Østerådalen<br />

Det blev også klart at de fysiske begrænsninger kunne have konsekvenser for bosætningsmønsteret,<br />

idet Østerådalen er en art ”kile”, som splitter byen i 2. Ligeledes betyder ”knoldene” at man ikke<br />

kan se hele byen på én gang. Der kan altså nemt opstå fysisk isolerede kvarterer i byen. Aalborgs<br />

nordlige bydel Nørresundby er isoleret fra resten af byen grundet Limfjorden. Dette har stor<br />

betydning for handelslivet i denne bydel.<br />

Denne gang skal vi se på hvor man faktisk i løbet af de sidste 150 år har opført bygninger i<br />

Aalborgområdet. Hertil bruges BBR data. BBR står for Bygnings- og Boligregistret, og indeholder<br />

en lang række oplysninger om de forskellige bygninger, herunder størrelse, formål, anvendte<br />

byggematerialer, opførelsesår osv. Den sidste oplysning er interessant, når man ønsker at se på<br />

hvorledes Aalborg har udviklet sig over tid.<br />

Baggrundsviden:<br />

I 1850 udbrød den sidste store koleraepidemi i Danmark. Det medførte en ny byggelov, der forbød<br />

åbne kloakker og vandløb. Byggeloven var nødvendig, da der var stor tilstrømning til byerne. For<br />

Aalborgs vedkommende startede væksten i forbindelse med ønsket om at forbedrede den nationale<br />

infrastruktur i form af udbygning af jernbanenettet. I 1865 kom jernbanen til byen, og dette<br />

havde stor betydning for erhvervsudviklingen. Senere fulgte en lang række andre begivenheder,<br />

som kan ses læses i byens vækst.<br />

<strong>Opgave</strong>n og Spørgsmål (1-2 mandsgrupper)<br />

Lav en graf der viser hvornår den nuværende bygningsmasse er opført i Aalborg fra før<br />

sanitetsloven, og frem til nu.<br />

1 Diskuter hvorfor grafen ikke viser den totalt opførte bygningsmasse<br />

2 Diskuter hvad der er et godt mål for ”bygningsmasse”<br />

3 Har de anførte begivenheder (på Excel arket) nogen umiddelbar betydning for<br />

bygningsmassen?<br />

Lav et kort der viser hvorledes Aalborg har udviklet sig gennem de sidste 300 år<br />

4 Diskuter med udgangspunkt i ovenstående graf, hvilke intervaller der vil være<br />

gode at vælge for at vise perioder med vækst.<br />

5 Diskuter hvilken datatype der er mest anvendelig til at vise dette?<br />

6 Diskuter jeres resultater<br />

a. Hvor finder man de ældste bygninger?<br />

b. Hvor bygger man ud først?<br />

c. Hvornår var der størst vækst i perioden, og hvor henne?<br />

d. Gæt på hvorfor man anlagde værft, og cementfabrikken i Aalborg øst.<br />

e. Diskuter om væksten minder om nogle af modellerne for byer.<br />

D. Clement 2007 side:8/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Vejledning: Anvend data fra den udleverede CD<br />

1) Excel<br />

Åben Excel<br />

Find Excel filen ”kv-net.shp”, hvori BBR data er summeret. Datasættet indeholder både antal<br />

bygninger til bolig og erhvervsformål/år, samt antal m2/år.<br />

Anvend denne til fremstilling af en graf.<br />

Find en præcis titel til grafen.<br />

2) ArcExplorer<br />

Åben ArcExplorer<br />

Hints:<br />

i. Fremstil et kort over det område hvori Aalborg er placeret<br />

(Top10dk: Land, hav, kyst, havn) Overvej hvilke andre layers det er<br />

formålstjenesteligt at putte ind i kortet.<br />

ii. Hent 2 layers med BBR data. XX og YY (begge fra 2006)<br />

XX viser hver enkel bygning, og dennes opførelsesår.<br />

YY er et aggregerede datasæt, angivet i kvadratsnet data. Dvs at det er et<br />

gennemsnit af opførelsesåret for de bygninger der er beliggende i et kvadrat<br />

på 100x100meter.<br />

iii. Diskuter hvilke af de to layers der er bedst egnet til at vise det ønskede.<br />

(punkt 5 på foregående side)<br />

iv. Vælg et af de to datasæt og fremstil et kort, der opfylder de stillede krav.<br />

Find selv på en præcis titel til kortet.<br />

Udvælgelse af data:<br />

Det kan være svært at afgrænse de ønskede data i et layer med funktionen ”graduatet symbols”.<br />

Bestem i stedet hvor mange intervaller i ønsker at arbejde med. Kopier jeres datalayer dette antal<br />

gange og navngiv hver layer med de respektive årstal. Anvend herefter Query(forespørgsel). Find<br />

den relevante kolonne i attribut tabellen, og fremstil en boolesk ligning, som udvælger dine data.<br />

Giv herefter dine data en velvalgt farve.<br />

Tydeliggørelse af data 1<br />

Det kan være svært at se sine data ordentligt, og man kan prøve om det bliver mere tydeligt ved at<br />

anvende ”buffer” funktionen, hvorved punkter i umiddelbar nærhed vil blive bundet sammen i en<br />

”klump”.<br />

Tydeliggørelse af data 2<br />

Da data for de forskellige årstal ligger i forskellige layers kan man rykke rundt på dem, så fx de<br />

ældste ligger øverst, og deres bufferzoner dækker over de underliggende. Hvis I vælger denne<br />

metode skal I dog argumentere for om det er i orden<br />

D. Clement 2007 side:9/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Øvelse 5 Centralitetsteori, Placering af forretninger, datasæt fra Aalborg kommune 2006<br />

Jeres lærebog arbejder med modeller, som søger at forklare de bagvedliggende årsager til hvorfor<br />

forretninger placeres, hvor de gør.<br />

Den første der – på en anerkendt måde – beskriv dette var W. Christaller (1933). Og I bør være godt<br />

inde i de økonomiske betragtninger der ligger bag hans teori.<br />

I skal undersøge om placeringen af forretninger i Aalborg i nogen grad kan forklares udfra<br />

Christallers snart 80 år gamle teori.<br />

Baggrunds info:<br />

Dette er et af tydeligste eksempler på at <strong>GIS</strong> i dag anvendes til at finde egnende lokaliteter for nye<br />

forretninger. Skal man etablere en ny butik er det nødvendigt – med rimelig sikkerhed – at vide om<br />

der er et stort nok kundegrundlag til at man kan opnå de ønskede supernormale dækningsbidrag.<br />

Der anvendes derfor store summer på at udvikle <strong>GIS</strong> modeller og analyse metoder, som kan udpege<br />

potentielt nye områder for en forretning af en given type. Hvis en undersøgelse angiver at område<br />

har behov for en bilforhandler, er det af afgørende betydning at vide om det er en Mercedes eller<br />

Toyota forhandler der skal åbne. Det er i dag ikke nok at vide hvor mange mennesker der bor i<br />

lokalområdet, deres købsvaner og købekraft er af stor interesse.<br />

I Danmark varetages dette af firmaet Geomatic, som tilbyder adskillige produkter, der kan<br />

identificere en bestemt kundegruppe. Et af deres <strong>GIS</strong> programmer ”X-point” kan downloades og<br />

bruges gratis i 7 dage. http://www.neozone.com/xc/?reseller=GEOMATIC<br />

<strong>Opgave</strong>n (1-2 mandsgrupper):<br />

Der skal fremstilles 2 kort:<br />

1. Det ene kort viser midtbyen, og de forretninger, som findes i området<br />

2. Det andet kort viser hele Aalborg<br />

Diskuter hvilke forretninger der er relevante at udvælge.<br />

Og hvilke kriterier man skal anvende til at skelne mellem de forskellige typer.<br />

D. Clement 2007 side:10/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Vejledning:<br />

ArcExplorer<br />

Åben ArcExplorer.<br />

Hent dit Aalborg kort fra sidste øvelse, fjern de 2 layers med BBR data. Gem dit ”tomme” Aalborg<br />

kort under et nyt navn.<br />

Hent et layer med forretninger i Aalborg for året 2006. (detail.shp)<br />

Lav i stil med sidste øvelse 4-5 kopier af det originale foretningslayer.<br />

Nummerér de forskellige layers, eller giv dem navne efter hvilke butikstyper de skal indeholde<br />

Brug Query til at udvælge data. (Kolonnen ”branche” er god at udvælge fra)<br />

Prøv i første omgang at udvælge fx: ”antikvitetsbutikker”, ”supermarkeder”, ”Detail med biler”,<br />

dametøjsforretninger/herre og dametøj/herretøj”, ”Apoteker”, ”Guldsmede”<br />

I hvilken kategori er der flest forretninger? (hvor ser du dette?)<br />

Anvend nu funktionen Buffer, og giv denne kategori en relativ lille buffer.<br />

Gør det samme for de andre kategorier, men gå op i buffer størrelse.<br />

Leg evt lidt med data fra andre brancher, og se om I kan se nogle tydelige forskelle i fordeling og<br />

antal. Udvælg et antal brancher, som vil give et godt overblik på de 2 kort, og hvor der er en tydelig<br />

forskel i fordeling eller antal.<br />

Giv dine 2 kort nogle præcise titler.<br />

Spørgsmål:<br />

Hvilken kategori (branche) har flest butikker?<br />

Hvilken kategori har færrest butikker?<br />

Kom op med en mulig forklaringsmodel herpå.<br />

Hvad viser kortet ellers mht fordeling af butikker i Aalborg?<br />

Hvad er forskellen i fordelingen mellem fx tøjbutikker og supermarkeder?<br />

Forskellen mellem supermarkeder og detail med biler?<br />

Prøv at se om I kan komme med en forklaring herpå<br />

Kan man bruge buffer størrelsen til at sige noget om oplandet til de enkelte butikstyper?<br />

Hints:<br />

Overvej om der skal vejnet og bygninger på disse kort.<br />

D. Clement 2007 side:11/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Eksempel på Lektion om Geokommunikation og kortfremstilling:<br />

”At lave et godt kort er en kunst”<br />

- Og det skal I lære i dag ☺<br />

Faget Naturgeografi bygger i høj grad på kort. Lærebøgerne er fulde af dem. Geografi handler jo i<br />

høj grad om at kunne sammenligne fænomener på tværs af geografisk lokaliteter. Men kort er jo<br />

ikke virkeligheden, kun en model heraf. Så hvordan udvælger man de ”rigtige” informationer, og<br />

hvordan strukturere og generalisere man dem, så læseren af kortet hurtigt opfanger informationen,<br />

og ikke mistolker kortet? Tænk bare på en kystline. Hvor mange detaljer skal med?<br />

Målet med denne lektion, er at I skal få en fornemmelse af det arbejde, som en kartograf udfører.<br />

Og efterfølgende kunne forholde jer kritisk til kort.<br />

Endelig skal I selv prøve at arbejde som Kartograf, og fremstille et kort.<br />

Plan for dagens lektion:<br />

1. ”Find 5 fejl” på de 4 udleverede kort.<br />

a. Prøv at strukturere de forskellige typer fejl, og placer ”fejlene” i forskellige klasser.<br />

2. Opsamling på klassen, hvor vi gennemgår jeres fundne fejl, og diskuterer nogle generelle<br />

retningslinier for fremstilling af kort<br />

– Pause – (4 min!)<br />

3. Fremstilling af eget kort. Via ArcExplorer skal I fremstille et kort, som opfylder de krav der<br />

fremgår af den udleverede opgave. Data til opgaven kan findes på den udleverede CD.<br />

Produktkravet er et færdigt kort, som skal være mig i hænde senest søndag kl 24.00 (kortet<br />

kan sendes via FC, eller til min alm. e-mail: Don@clement.dk)<br />

D Clement/ Udleveret dato: XX. Xxx 2007<br />

D. Clement 2007 side:12/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Overordnede retningslinier for fremstilling af kort: (Underviserens udgave til tavlemål)<br />

(Tjekliste for om dit kort ikke er helt ved siden af)<br />

1. Målestoksforhold, som kan angives ved<br />

• Forholdstal<br />

• Målepind<br />

2. Relevant grafisk generalisering<br />

• Tag kun med, hvad er vigtigt - ellers er det uoverskueligt.<br />

• Ofte er det en god tommelfingerregel at kun medtage 7 ting, men indimellem<br />

kan man overskue mere.<br />

3. Signaturforklaring<br />

• Husk at få alle signaturer med!<br />

4. Orienteringspil<br />

• Nordpil placeret i øverste venstre eller højre hjørne<br />

• Man kan alternativt bruge et gradnet<br />

5. Titel<br />

• Vær præcis. Hvad er meningen med kortet?<br />

6. Metadata<br />

• Hvor stammer data fra, ophavsret/Copyright, årstal<br />

7. Logisk farvevalg.<br />

• Fx vand er blåt, Skov er grønt etc.<br />

8. Grafisk udtryk<br />

• Undgå ”Pang” farver. Hidsige farver giver ofte kortet et forvirrende udtryk,<br />

elle kan fremhæve uvæsentlige elementer. De kan dog bruges hvis man<br />

ønsker at fremhæve bestemte elementer.<br />

Sørg for at man kan aflæse målepind, og tekster er tydelige. Det er helt i orden at holde målepind<br />

udenfor kortet. Nordpil er traditionelt med inde på selve kortet.<br />

D. Clement 2007 side:13/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

”LØSNINGS ARK” (Til Underviseren)<br />

Bilag 1, Første Kort (Generelle og tekniske formalia, ikke dataorienteret)<br />

1. Ingen titel. (Hvad er formålet med dette kort??)<br />

2. Ingen målepind<br />

3. Ingen signaturforklaring<br />

4. Ingen kilde<br />

5. Ingen Nordpil<br />

Bilag 2, Andet kort (Område udvælgelse, Tekst, etc)<br />

1. Forkert størrelsesforhold / udvalgt område.<br />

i. Alle 3 ”kalkknolde” er jo vigtige.<br />

ii. Havde det ikke været smartere med en 3D model?<br />

2. Fokusområder stemmer ikke overens med formål.<br />

i. Er vejbaner vigtige?<br />

3. Nord pil utydelig<br />

4. Tekst ikke tydelig (Titel og kilde)<br />

5. Ingen signaturforklaring<br />

6. Målepind er umulig at læse. Skala helt forrykt<br />

Bilag 3, Tredje kort (farver, farvepalette, Tydelighed for signatur)<br />

1. Farvevalg forkert,<br />

i. Abstraktionsniveau for stort<br />

2. Stor spredning i farver<br />

i. ”pang” farver (hav) mod ”dusede” farver (fx industri)<br />

3. Meget forskellige landskabselementer har beslægtede farver<br />

i. Hav er grøn, Industri er grøn, Skov er grøn, Sportsanlæg er grøn, Rekreative<br />

områder er grønne. Det forvirrer informationerne.<br />

4. For mange elementer med. Hvad er meningen med kortet?<br />

5. Der er elementer på kortet, som der ikke er signatur for.<br />

Bilag 4, Fjerde kort (Kun relevante informationer!, men opsætning forkert)<br />

1. For mange elementer på oversigtskort???<br />

2. De enkelte havne har forskelligt størrelsesforhold. Det kan forvirre.<br />

3. Kortet er ”grimt” sat op. Store huller. Billedet vælter.<br />

4. Jernbane signatur mangler<br />

5. ”Land” har ikke samme farve i oversigtskort og detailkort.<br />

D. Clement 2007 side:14/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 1<br />

D. Clement 2007 side:15/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 2<br />

D. Clement 2007 side:16/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 3<br />

D. Clement 2007 side:17/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 4<br />

D. Clement 2007 side:18/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 3. Øvelse 3, Eksempel på kort lavet i ArcExplorer<br />

Eksempel på kort lavet i Arc<strong>GIS</strong> 9.2 (burde<br />

blive muligt via netbaserede analyse)<br />

D. Clement 2007 side:19/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 4. Øvelse 4, Eksempel på kort lavet i ArcExplorer<br />

D. Clement 2007 side:20/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Bilag 5. Øvelse 5, Eksempel på kort lavet i ArcExplorer<br />

D. Clement 2007 side:21/22


Miniprojekt i <strong>GIS</strong> Sidefagssupplering i Naturgeografi AAU 2007<br />

Diskussion<br />

Det her skitserede <strong>GIS</strong> forløb er på ingen måde optimalt.<br />

Der er adskillige mangler specielt omkring dybere forståelse af teorierne. Hertil er en del af de<br />

ældre ”papir øvelser” stadig overlegne. Der kræves forholdsvis meget tid, for eleverne at anvende<br />

programmet, før de kan lave analyser. Desuden anvendes et ”statisk” datasæt, som medfører at<br />

eleverne kan ”genbruge” rapporter fra tidligere år.<br />

Forløbets force ligger umiddelbart i at øvelser, data og software er samlet på en CD, således man<br />

har et udgangspunkt for at forfine det, eller få sig nogle erfaringer uden at skulle knokle sig til døde.<br />

Vi ved alle at <strong>GIS</strong> er en uhyggelig tidsrøver.<br />

Fremtiden:<br />

Når de netbaserede analyseprogrammer for Arc<strong>GIS</strong> Explorer kører perfekt vil jeg mene at et<br />

kondenseret forløb omkring mikroklima i byen, hvor man bestemmer en ”heat island” vil være<br />

noget af det bedste <strong>GIS</strong> man kan lave. Der er mulighed for feltarbejde, brug af GPS, egne måledata,<br />

og pizza(!) den pågældende fredag aften/nat hvor det udføres. Emnet giver mulighed for mange<br />

andre indgangsvinkler, samt samarbejde på tværs af fag, så rapporterne kan varieres år for år. Og<br />

projektet vil helt klart være god reklame for faget på de respektive gymnasier.<br />

Eleverne vi få et analyseresultat, som de vil have vanskeligt ved at fremstille uden <strong>GIS</strong>, og de kan<br />

indhente bygningsdata, og her se sammenhænge mellem bygninger IR stråling.<br />

D. Clement 2007 side:22/22

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!